ISRAËLIËRS ONTDEKKEN AUTO SLOPERIJ ONDER OOSTERLAND Afval wordt weer geld waard Orgelconcert Gasthuiskerk STREEKNIEUWS Fiat voor uitbreiding kernafvalopslag Zeeland „Gevaarlijke" bedrijfs- uitbreidingen Twee doden op de weg Landbouwer dood door machine Bejaarde vrouw gewurgd Man steekt vrouw neer Man verdrinkt zijn zoontje COUPONNEN en KAMERBREED ^TAPIJT Gewonde bij steekpartij Benzine 2 cent omlaag Groentenprijzen gaan nu wel dalen ;dilssf?*!C3 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 31 juli 1980 Nr. 22750 3 OOSTERLAND, 30-7. ,,Ze kwamen plotseling langs. Twee onbekende mannen, en ze spraken een onverstaan bare taal. Hebreeuws bleek het te zijn. Je begrijpt dat ik daar niets van kon verstaan", vertelt Huib Stouten, ei genaar van de autosloperij te Oosterland. „Gelukkig spraken ze ook goed Engels, niet dat ik dat vloeiend kan spreken, maar we kwamen tot een akkoordje, „een deal". Abu Hassira en Sharga Rogovsky, beiden uit Israël, waren naar Hol land overgevlogen, op zoek naar een geschikte autosloperij. Toevallig re den ze langs het bedrijf van Ad en Huib Stouten. Belden aan en het kon- takt was gelegd. De Israëliërs hebben allebei een auto-garagebedrijf in hun land en proberen uit Europese landen - goed- ZIERIKZEE Op het versgestemde Marcussen- orgel van de Gasthuiskerk gaf Her man Lammers, organist te Mijnshe- renland, woensdagavond een koncert dat er wezig mocht. Aangehoord door ongeveer vijftig muziekminnaars werden werken van Bach, Pachelbel en Scheidt uitgevoerd, aangevuld met een improvisatie van de koncert - gever. Begonnen werd met een inleidend woord waarmee de organist aantoon de, niet alleen met noten, maar ook met woorden te kunnen stoeien. Waarschijnlijk met het oog op recen senten, merkte hij op: „over muziek schrijven kan helemaal niet!", daar mee journalisten een hart onder de riem stekend. Toen hij na een aantal woordspe lingen de trappen naar het orgel be klom, klonk het Praeludium en fuga in h mol van J. S. Bach. Het praeludi um kwam wat aarzelend over en be vatte enige missers, waarschijnlijk het gevolg van het gerinkel van wis selgeld omdat enige luisteraars wat laat binnenkwamen. Lammers zelf had het stuk al als een „luisterkluif." betiteld en „men moest oppassen zich er niet in te ver slikken". De daarop volgende fuga kwam beter tot zijn recht, niet in het minst door het strakke spel. Twee koraalbewerkingen van dezelfde komponist volgden. De eerste had een rustig, bijna meditatief karak ter, de melodie met de altijd moeilij ke tong als de trompet spelend. De tweede bewerking van het ko- ral „Dies sind die heil'gen zehn Ge bot" uit het derde deel der „Klavie roefening", werd zeer levendig ver tolkt met een gedurfde registratie: alleen de trompet. Daarna kregen de aanwezigen een verrassing: verfijnd spel op een cla vichord: een snaarinstrument met een klavier, waarvan de snaren door middel van toetsen aangeraakt wor den. Daarmee wordt een heel zacht, liefelijk geluid voortgebracht, uitste kend geschikt voor de negen „spel letjes-" van Joh. Pachelbel. Arietta in F gr.t. uit het Hexachordum Apolli- nis werd door de toehoorders adem loos gevolgd. Zeer gevoelig speelde Lammers dit tafelinstrument, daar mee zijn liefde voor muziek tot uit drukking brengend. In schril kontrast stond het ver volg: een improvisatie op „Daar is de orgelman" van Lammers zelf. Onwil lekeurig moest men denken aan Louis van Dijk's vertolking van Len- non en Mc CartneyDe roerfluit voer de in dit werk de boventoon. De 22 variaties op Bergasca in G gr. t. van Samuel Scheidt, hadden ver rassende vondsten. De laatste varia tie, gespeeld met het volle werk, wees al weer naar het eind van het koncert: Toccata in C, de z.g. Dori sche toccata van Johan Sebastiaan Bach. Het zou een broertje van de be roemde toccata in d-mol kunnen zijn. Virtuoos met de voeten, vliegensvlug met hak en spits, liet Lammers het orgel spreken, zoals Bach het graag gehoord zou hebben. Eén overweldi gend slot van een geslaagde avond. Het applaus dat na het verstommen van het laatste akkoord opklonk was dan ook ruimschoots verdiend. H. d. W. kope - auto-onderdelen te exporte ren. Zo hebben zij verschillende kon takten met bedrijven in Duitsland, België en Engeland maar in Neder land is de sloperij van de familie Stouten hun enige relatie. De Israëliërs zijn vooral geïnteres seerd in onderdelen van de Peugeot 504, 404, de Fiat en van Mercedes. Motoren, stuurtjes, dash-boards, raampjes of motorkappen, ze slopen er alles uit. Waardeloze onderdelen worden weer geld waard. En dat is voor Ad en Huib Stouten natüurlijk een interessante business. „Wrakken" Op £e eens zo vruchtbare land bouwgrond van „vaidér Stouten" staan nu honderden wrakken: total- loss gereden wagens of auto's die ge woon „op" zijn. Er staan er meer dan duizend. Wanneer alle onderdelen uit zo'n wagen zijn gesloopt, wordt de le ge „body" plat gewalst en in een con tainer naar Rotterdam vervoerd. Daar wordt van de gekreukelde au to een klein pakketje gemaakt, wat later - na omsmelting - weer gebruikt kan worden bij de vervaardiging van nieuwe auto's. „Ik heb er geen spijt van dat we ze ven jaar geleden op deze landbouw grond met een paar wrakken onze au tosloperij zijn begonnen", zegt Huib. „Wrakken kunnen wel tegen een beetje regen, maar landbouwgewas sen vaak niet". „Welkom" De Israëliërs waren natuurlijk van harte welkom op de Oosterlandse sloperij. Onderdelen die Huib nooit meer zou kunnen verkopen, worden nu keurig op een tableau gerang schikt, om aan het einde van de week met een container naar de Rotter damse haven vervoerd te worden. Een schip met bestemming Israël zorgt voor de rest. Abu en Sharga hebben van Huib en Ad 26 wrakken gekocht die ze volle dig kunnen leeg plunderen. Vrijdag hopen zij het klusje opgeknapt te hebben. „Proza en Poëzie" te Geersdijk Vanaf 1 t/m 13 augustus exposeert' mevrouw Wil Abeleven-Labberton haar prozaverhalen en poëzie in de galerie ,,'t Oude Winkeltje" in Geers dijk (N.B.). Ook het werk van haar overleden echtgenoot, kunstschilder Wim Abeleven, kan men bekijken (slechts twee schilderijen zijn te koop). Dat hij ook boeiende jongens boeken schreef, en samen met zijn vrouw openluchtspelen met histori sche achtergrond opvoerde, o.a. in Zierikzee in 1949, zal alleen de wat oudere generatie bekend zijn. Mevr. Abeleven zal op de opening uit haar werk voorlezen. Mevrouw Mirja Muurling, dichteres uit Veere verzorgt de inleiding en opening. WESTERSCHOUWEN Serie inbraken opgelost In de afgelopen drie weken werd regelmatig ingebroken in diverse kampwinkels. Het betreft hier de winkels bij de campings: Duinhoeve, 't Torentje, Ginsterveld, Bona-Fide, Julianahoeve, Schouwen, de Kempe en de Schuur. Bij de inbraken werden zoge naamde „boodschappen" meegeno men. In de nacht van maandag op dinsdag kreeg het bungalowpark Ho rizon te Renesse een bezoek. Daar trad de alarm-installatie in werking en de inbrekers sloegen op de vlucht, met achterlating van hun auto, vol Het lijkt een chaos, afval, maar de ze auto-onderdelen kunnen in Israël nog goed verkocht worden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De Israëliërs keren dan waar schijnlijk weer huiswaarts. Huib verwacht dat zij over twee maanden terug zullen komen. „Ze hebben nu nog maar 26 wagens leeggehaald. Ik heb er duizend staan, dus die twee zal ik zeker nog eens terug zien. Voor hen is hier volop werk". met gestolen goederen. De politie die ter plaatse verscheen, vond de auto en heeft het kenteken nagetrokken. Via de ouders zijn zij op het spoor ge komen van de jongelui die op cam pings verbleven. Drie jongelui werden gearresteerd: de 19-jarige Y. V. uit Sliedrecht, de 17-jarige A. B. uit Dordrecht en de 27- jarige M. D. S. uit Leerdam. Het drietal werd woensdag voorgeleid voor de officier van justitie te Mid delburg. Een vierde verdachte is woensdag aangehouden: S. J. S., afkomstig uit Sliedrecht, die het drietal naar Mid delburg zal volgen. HAAMSTEDE Botsing Op de J. J. Boeijesweg vond woens dag een aanrijding plaats tussen een taxi, bestuurd door A. F. uit Renesse en de auto van K. V. uit Noordwelle. Laatstgenoemde zou een zogenaamde kop-staart-botsing veroorzaakt heb ben, waarbij alleen materiële schade ontstond. RENESSE Diefstal Een Duitse badgast U. Z. D. uit Vierssen (Westduitsland) deed woensdag aangifte van een inbraak uit de auto, die geparkeerd stond op de Rampweg te Renesse. Alle autopa pieren zijn verdwenen. Filmcamera gestolen De heer W. uit Geldrop deed woens dag aangifte van de vermissing van zijn filmcamera. Deze zou gestolen zijn terwijl hij op het strand nabij de strandovergang Watergat te Re nesse aan het zonnebaden was. Flipperkast gelicht De in de kantine van camping Bona Fide staande flipperkast, werd woensdag geforceerd door tot nog toe onbekenden; de geldlade met een on bekend bedrag werd meegenomen. Fietspuzzeltocht Maandag werd te Renesse een aan trekkelijke fietspuzzeltocht gehou den, onder het motto: „De landbouw en voedselsituatie in de wereld". De organisatie was in handen van de Jepgdraad Renesse in samenwerking met de Wereldwinkel Zierikzee. Jammer genoeg verschenen slechts elf deelnemers aan de start, waar schijnlijk ten gevolge van het warme weer. De tocht voerde de deelnemers van Renesse naar Haamstede. Onder weg moesten verschillende vragen beantwoord worden. Goede antwoorden leverden aan het eind van de route de tekst „Nieu we levensstijl, de aarde heeft genoeg voor ieders behoefte, maar niet voor ieders begeerte". Een bezoek werd gebracht aan de kaasmakerij van de familie V. d. Wekken en de korenmolen „De Graanhalm". Aan het eind van de reis werden dia's vertoond betreffen de de landbouw waarna over het on derwerp „de landbouw in ons land en de verhouding daarvan tot de land bouw in ontwikkelingslanden" werd nagepraat. Enthousiast De deelnemers waren zonder uit zondering zeer enthousiast over dit evenement. De familie van Kalteren boekte de beste resultaten. De orga nisatoren hopen bij een volgende ge legenheid nogmaals zo'n tocht op het zelfde thema te organiseren en door middel van meer publiciteit meer deelnemers te trekken. De opbrengst van de géhouden tocht bedraagt naar boven afgerond 80,-. Dit is overgemaakt naar de Stichting Calcutta, voorheen de Ne derlandse afdeling van Mother Tere sa, die in 1979 de Nobelprijs voor de vrede in ontvangst mocht nemen. noordgouwe/ schuddebeurs Wedstrijd „De Stem"-„Die Gouwe" Op het sportveld te Noordgouwe werd een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een elftal van camping „De Stern" en van V.V. „Die Gouwe". „Die Gouwe" won met 5-2. Nadien werd nog een wedstrijd gespeeld door de jeugd van „De Stern" en de jeugd van „Die Gouwe". „Die Gou- we" won deze ontmoeting met 2-0. Voetbalwedstrijd Op zaterdag 2 augustus wordt weer een voetbalwedstrijd gespeeld op het sportveld te Noordgouwe: „Dex Stern"-„Die ,Gouwe". Aanvang.' 19.00 uur. De toegang is gratis. BRUINISSE Ophalen oud papier Zaterdag 2 augustus wordt ten bate van de Mbuma-zending weer oud pa pier opgehaald. Gebundeld gereed- zetten bevordert een vlotte afvoer. DEN HAAG, 30-7. De Raad van State heeft een schorsingsverzoek van drie milieugroepen tegen uit breiding van kernafvalopslag bij de kerncentrale Borssele in Zeeland af gewezen. De drie milieugroepen, het Energie Komité Zeeland, de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland en de Stich ting Natuur en Milieu, dienden enke le weken geleden bij de Raad van State het verzoek in om de inwer kingtreding van de door de overheid aan de NV PZEM verleende vergun ning voor kompaktopslag van bestraalde splijtstofelementen te schorsen. Het belangrijkste argument van de Raad van State om het schorsings verzoek van de milieu-organisaties af te wijzen is, dat deze groepen tij dens de zitting niet aannemelijk heb ben kunnen maken, dat de onmiddel lijke inwerkingtreding van de ver gunning voor kompaktopslag voor de Zeeuwse bevolking onevenredig grote nadelen met zich meebrengt. 'S-GRAVELAND, 30-7. De Stich ting Natuur en Milieu heeft bij de provincies Brabant, Zeeland en Zuid- Holland bezwaar gemaakt tegen uit breidingen van bedrijven in verband met de gevaren voor de bevolking en het milieu. Het gaat om de uitbrei ding van de chemische bedrijven Ge neral Electric Plastics in Bergen op Zoom, DOW-Chemical in Terneuzen en Unilever Emery in Gouda. Dit heeft de stichting woensdag laten weten. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De 11-jarige Anil Ku mar Bhageloe uit Utrecht is spoor loos verdwenen, nadat hij in een tele fooncel in de buurt van zijn ouderlij ke woning met familie had gebeld. De Utrechtse politie heeft met een speurhond de omgeving van de tele fooncel afgezocht, maar die aktie bleef zonder resultaat. EINDHOVEN. Drie of vier met ny- lonkou^en gemaskerde Chinezen hebben in de nacht van dinsdag op woensdag een overval gepleegd op chinees-restaurant Furama in de Nieuwstraat in Eindhoven. Daarbij maakten zij 10.000 gulden in kontan ten en sieraden ter waarde van zes duizend guldens uit. DEN HAAG. Het bedrag van de 9,5 procent staatslening 1980 per 1986/1990, waarop de inschrijving volgens het tendersysteem maandag 29 juli openstond, is vastgesteld op 875 miljoen gulden. Dit heeft het mi nisterie van financiën maandag mee gedeeld. Advertentie DEN BOSCH, 30-7. Op de Rijksweg Den Bosch-Hedel zijn woensdagmor gen de 25-jarige Lambertus Tromme len en de 21-jarige Catharina Schulte, beiden uit Den Bosch om het leven gekomen toen de wagen waarin zij zaten door nog onbekende oorzaak begon te slingeren en tegen een boom langs de weg botste. NIEUW-VENNEP, 30-7. De 57- jarige landbouwer H. Pruissen uit Nieuw-Vennep is woensdag veronge lukt, toen hij door nog onbekende oorzaak tussen de raderen van een landbouwmachine terecht kwam. De man was op slag dood. ROTTERDAM, 30-7. In haar wo ning in Rotterdam-West is een 81- jarige vrouw door wurging om het le ven gebracht. Volgens de Rotterdam se politie, die dit pas dinsdagavond meedeelde, is over het motief van de moord niets bekend. Vooralsnog wordt roof niet aangenomen. Zowel de naam van de vrouw als de preciese woonomgeving wil de politie niet vrijgeven, omdat de familie nog niet is ingelicht. Kennissen trachtten maandag avond tevergeefs in kontakt te ko men met het slachtoffer. De telefoon werd niet opgenomen, de deur werd niet geopend. Nadat de politie was gewaarschuwd forceerde de brand weer de toegang tot de woning. ROTTERDAM, 30-.7. DeRotter damse politie heeft woensdagmorgen de 36-jarige Rotterdammer G. E. R. aangehouden. De man werd volgens de politie op de vlucht gepakt, nadat hij in een flatgebouw in Rotterdam- Zuid de 50-jarige mevrouw M. H. Nayer had neergestoken. De vrouw, die bij haar moeder lo geerde, werd volgens de politie vol komen onverwacht aangevallen door R., die haar met een keukenmes in buik en hals stak. Volgens de politie is haar toestand zeer ernstig. VEENDAM, 30-7. De 33-jarige J. H. uit Veendam heeft tegenover de poli tie bekend dat hij dinsdag zijn ander half jarig zoontje heeft verdronken in het Foxholstermeer. De man verkeerde al enige maan- dan in moeilijkheden doordat zijn huwelijk spaak liep. Zijn vrouw was bij hem weggegaan. Het echtpaar leeft sindsdien gescheiden. De man had een briefje in zijn huis achtergelaten waarop hij aankondig de zichzelf en zijn zes kinderen van het leven te zullen beroven. Daarna was hij naar het meer gereden waar hij zijn jongste zoontje verdronk. Weer terug in Veendam werd hij op gevangen door de inmiddels gealar meerde politie. De ander vijf kinderen (in de leef tijd tot 11 jaar) zijn in een tehuis on dergebracht. MAGAZIJNVERKOOP elke zaterdag van 9.30-16.00 uur in ons magazijn achter „Huis van Nassau" De zaterdagen 2, 9 en -T6 augustus gesloten DEURLOO ZIERIKZEE 01110-5951 AMSTERDAM, 30-7. De 25-jarige A. Saban is in een Amsterdamse tram ernstig gewond geraakt door messteken in borst en buik. Aanlei ding was een ruzie over geld. De aan gehouden dader, de 47-jarige A. S., vond dat hij nog enige duizenden gul dens van Saban tegoed had. Hierover ontstond een twist, waarbij S. met een uitbeenmes toestak. Het slach toffer ligt in een ziekenhuis. DEN HAAG, 30-7. Met ingang van 2 augustus zullen de maximum prijzen van normale en super-benzine met twee cent (inklusief b.t.w.) omlaag gaan. Per liter worden de maximum prijzen dan 143,8 resp. 147,2 cent. Al dus heeft het ministerie van ekono- mische zaken meegedeeld. De maximumprijzen van dieselolie en van petroleum gaan met 2,4 cent (inklusief b.t.w.) per liter omlaag. De maximumprijs van huisbrandolie wordt 2,0 cent (exklusief b.t.w.) per liter goedkoper. Verder gaan de maximumprijs van stookolie met een zwavelgehalte van één procent met 5,65 gulden per ton (exklusief b.t.w.) en van stookolie met een zwavelgehalte van twee pro cent met 9,75 gulden per ton (exklu sief b.t.w.) naar beneden. De maxi mumprijs van LPG. stijgt als gevolg van de stijging van de invoerwaarde van ruwe aardolie met 0,5 cent (in klusief b.t.w.) per liter. DEN HAAG, 30-7. Sla en andere groenten, die de afgelopen dagen duurder zijn geweest dan normaal is voor deze tijd van het jaar, zullen de komende weken in prijs dalen. Dit is de verwachting van het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen. Sla, die de vorige week vrijdag op de veiling in Utrecht een rekordprijs van f 2,60 per krop haalde bracht be gin deze week nog veilingprijzen van ruim een gulden op, wat neerkomt op een winkelprijs van f 1,50 of f 1,60. Door het koude en natte weer in de eerste helft van deze maand heeft de sla niet goed kunnen groeien. Daar door was het aanbod, juist toen het warme weer van de laatste dagen de vraag opdreef, klein. De aanvoer wordt nu echter weer groter. Daardoor, aldus de verwach ting van het Centraal Bureau, zullen de prijzen wel verminderen, al zullen ze nog „behoorlijk" blijven. Voor de telers hebben de hoge sla- prijzen nog wat goed gemaakt van het slechte voorseizoen: tot in juni haalden ze maar de helft van de kost prijs. ZIERIKZEE. Enige aktieve buurtbe woners van de Huybertstraat organi seerden woensdag een mosselmaal tijd, „voor wie maar mee wilde eten in de open lucht. De maaltijd werd in een apart „stalletje" geoffreerd en drankjes waren er ook. Een gezellige zomeravond! (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3