Kandidaatstelling verkiezing hoofdingelanden in zes van acht Zeeuwse Waterschappen AANDACHT VOOR DE VASTE OEVER VERBINDING OVER WESTERSCHELDE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Woensdag 20 augustus Staking in Zuid-Afrika Hoessein en de E.E.G.- Midden-Oosten-verklaring Jaarverslag E.T.I. pa eitr Vakbonden kontra junta Bolivia 4 ih'HC ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 juli 1980 136ste jaargang Nr. 22749 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: De E.H.B.O.-post te Renesse ZIERIKZEE, 29-7. Op woensdag 22 oktober a.s. zullen in zes van de acht Zeeuwse waterschappen verkiezingen van leden van de algemene besturen (hoofdingelanden) worden gehouden. Het zijn de waterschappen Hulster Ambacht, Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen-Duive- land, Tholen, Het Vrije van Sluis en Walcheren. In de wa terschappen Axeler Ambacht en De verenigde Braak- mansploders worden geen verkiezingen gehouden omdat er plannen zijn tot samenvoeging, zo mogelijk per 1 ja nuari 1981. De dag van de kandidaatstelling is woensdag 20 augustus. Op die dag kunnen op de griffies van de zes wa terschappen opgaven met de namen van de kandidaten worden ingele verd. Over de wijze waarop dat dient te gebeuren zullen de waterschaps besturen op of omstreeks 5 augustus nadere officiële mededelingen doen. De verkiezingen in oktober zijn noodzakelijk omdat per 31 december 1980 een deel van de hoofdingelanden (ongeveer de helft) aan de beurt van aftreden is. In de bijzondere regle menten van de verschillende water schappen is bepaald dat aftredend zijn de hoofdingelanden die zitting hebben voor de oneven distrikten. Voor het Hulster Ambacht en voor JOHANNESBURG, 28-7. Een deel van de zwarte arbeiders in het Zuid- afrikaanse Johannesburg kon maan dag zijn werk niet bereiken als ge volg van een staking van 140 bu schauffeurs. Ruim de helft van de 3.000 zwarte arbeiders van de stads reiniging zetten een zondag begon nen staking voort. Een zwarte in- spekteur van het busbedrijf werd er nstig gewond door messteken toen hij probeerde een bus van een staken de chauffeur over te nemen, en een zwarte verkeersagent werd door ste nen getroffen, zo heeft de politie meegedeeld. Volgens gemeentefunktionarissen zijn 850 van de 1300 zwarte werkne mers van het elektriciteitsbedrijf, die vorige week vanwege een staking werden ontslagen, weer in dienst ge nomen. De Zuidafrikaanse politie heeft ook nieuwe cijfers bekendgemaakt van het aantal slachtoffers van de on lusten van vorige maand in de weste lijke Kaapprovincie: 34 doden en 90 gewonden. WESTHOEK. Als de mensen weg' zijn tegen de avond, valt er op het - anders drukke strand - best een sfeer plaatje te maken. Als het een schilde rij was, zou de titel eenvoudig zijn: „Boei met ketting in het zand". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Tholen zijn dat de distrikten 1, 3 en 5; voor Schouwen-Duiveland, Het Vrije van Sluis en Walcheren de distrikten 1 en 3; voor Noord- en Zuid-Beveland gelden de verkiezingen voor alle 10 distrikten, zulks op grond van een overgangsregeling na de samenvoe ging van het waterschap Noord-Be veland en de brede watering van Zuid-Beveland op 1 januari 1980. De Gezworenen Drie jaar later - 31 december 1983 - moeten de hoofdingelanden in de even distrikten hun plaatsen vrij ma ken. Voor het aftreden van de gezwo renen (de leden van de dagelijkse besturen van de waterschappen) is het juist andersom: eerst in de even en later in de oneven distrikten. De tijdstippen zijn respektievelijk 1 mei 1981 en 1 mei 1984. Door de verschui ving met vier maanden krijgen de al gemene besturen van de waterschap pen in nieuwe samenstelling de kans tot het opstellen van de aanbevelin gen voor de gezworenen. De verkiezingen op 22 oktober gel den voor alle drie de kategorieën die in de waterschappen zijn vertegen woordigd: de ongebouwde eigendom men (grond, landerijen), de gebouw de eigendommen (huizen, bedrijfsge bouwen) en de waterkwaliteit (de vervuilers). In vier van de zes waterschappen hebben ook de hoofdingelanden voor de waterkwaliteit voor een bepaald distrikt zitting. Voor twee Hulster Ambacht en Walcheren - geldt, dat de vertegenwoordigers van de vervui lers voor het gehele waterschapsge- bied zitting hebben (vijf huishoude lijke en twee industriële hoofdinge landen/vervuilers in elk van de bei de waterscappen zijn hiervan per 31 december a.s. aftredend). Het is de bedoeling in de komende jaren tot een uniforme regeling voor alle wa terschappen te komen, in die zin dat alle hoofdingelanden door de kiesge rechtigden van een bepaald distrikt zullen worden gekozen. Wie kan gekozen worden? Wie kan nu in een waterschaps bestuur worden gekozen en wie mo gen straks naar de stembus gaan? In het algemeen Zeeuws waterschaps reglement (dat provinciale staten op 9 mei jl. sterk gewijzigd opnieuw hebben vastgesteld) worden o.a. ge regeld het passief en aktief kies recht, de kandidaatstelling, de proce dure voor de verkiezing van hoofdin gelanden en de aanbeveling van ge zworenen enz. Om als hoofdingeland voor het ongebouwd in aanmerking te kunnen komen (en dus eerst kandi daat te kunnen worden gesteld) moet iemand zijn: volle eigenaar, erfpach ter, opstalhouder, vruchtgebruiker,! ander zakelijk genothebbende of pachter van tenminste 2 ha grond waarvoor geschot moet worden be taald. Deze eisen gelden in grote trekken ook voor de aspirtant-hoofdingelan- den voor het gebouwd; als zakelijk genothebbende van gebouwde eigen dommen moet men zijn aangeslagen naar een belastbare dan wel een ge schatte opbrengst van tenminste 150,— dan wel huurder zijn van een dergelijk gebouw. Wie als hoofdingeland wil verte genwoordigen „degenen die direkt of indirekt afvalstoffen brengen in op pervlaktewateren of op zuive- ringstechnische werken" moet zelf in de verontreinigingsheffing zijn aan geslagen. Geen onderscheid Op Schouwen-Duiveland en de Be- velanden wordt geen onderscheid ge maakt tussen huishoudelijke en in dustriële vervuilers, in het Hulster Ambacht en Het Vrije van Sluis, als mede op Tholen en Walcheren is dat wel het geval. Daar geldt de regeling: om als hoofdingeland huishoudelijk, vervuiler te kunnen worden gekozen is een aanslag in de zuiveringshef fing voor minder dan tien zg. vervui- lingseenhedeh voldoende. Voor de kategorie industriële vervuilers geldt: tien of meer vervuilingseenhe den (een vervuilingseenheid is de ge middelde hoeveelheid afvalstoffen die één inwoner per dag in het opper vlaktewater of op een zuiverings- technisch werk brengt). Vervolg pag. 3 PARIJS,'28-7. Koning Hoessein van Jordanië heeft maandag zijn instem ming betuigd met de verklaring van de Europese gemeenschap over het Midden-oosten. Hij deed dit in Parijs na afloop van een gedachtenwisseling van ruim twee uur met president Valery Giscard d'Estaing. De Jordaanse vorst bevindt zich sinds zondag voor wat een partiku- lier bezoek wordt genoemd in Frank rijk. Dinsdag vliegt hij door naar Bonn, maar hij zal daarvoor nog twee gesprekken hebben met het Franse staatshoofd. Na de bondsre publiek zal hij ook nog Oostenrijk en Italië bezoeken. Hoessein sprak zich opnieuw uit voor toepassing van de VN-resolutie 242 door alle betrokken partijen, de terugtrekking van de Israëliërs uit MIDDELBURG, 28-3. De vaste oeververbinding Westerschelde bleef ook in 1979 voor het ETI (Ekonomisch Technologisch Instituut voor Zeeland) een voortdurend aandachtspunt. Veel voorlichting hierover werd gegeven. Dit staat te lezen in het zojuist verschenen jaarverslag over het jaar 1979 van het lETI. G.S. en Rijkswaterstaat werden geadviseerd onder andere in het kader van de besprekingen tussen provincie, rijk en N.V. Westerschelde Oeverver binding, t.a.v. de kapitaalmarkt, de toltarieven, de inflatie, de renten en de hoogte en indexering van de rijksbijdragen. Gedeputeerde staten werden geadviseerd over de konsessie-aanvraag werkeiland vaste oeververbinding. Wat betreft de regionale ekonomie merkt het verslag op, dat het in 1978 afgeronde rapport „Zeeland als vestigingsplaats" op enkele punten werd geaktualiseerd. Tevens werd - in verband met de behandeling in de provinciale staten - een reaktie ge schreven op het kommentaar van de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt op het rapport. Aan het ministerie van ekonomische zaken werd desge vraagd informatie verstrekt over de recente stand van zaken en de toe komstige behoeften met betrekking tot bedrijfsterreinen van de belang rijkste gemeenten in Zeeland en over de regionale investeringen. Rekreatie Het ETI heeft zich in het verslag jaar beijverd om in de Rekreatieraad en de algemene werkgroep van de Raad de aandacht te vestigen op de noodzaak periodiek onderzoek uit te voeren naar de bezettingsgraad van verblijfsakkommodatie van het Zeeuwse toeristische produkt. Hier bij zou volgens het verslag ook moe ten worden nagegaan welke effekten worden bereikt met beleidsmaatre gelen en promotieaktiviteiten. In het kader van de verdere uitwerking van de Zeeuwse Rekreatie Diskussienota nam het instituut deel aan de werk zaamheden van een kommissie. Prognose Drs. J.'C. de Jong, direkteur van het ETI schrijft in een inleiding van het jaarverslag: landelijke progno ses, die vanwege internationale en nationale onzekerheden met de nodi ge voorzichtigheid worden gehan WESTENSCHOXJWEN. In Strandpa viljoen „Schouwen" werden de zon- nezoekers verrast met tweeërlei mu zikale uitingen, een vokalist, die zichzelf bij de gitaar begeleidde en (later) een bandje. De exekutanten kregen belangstelling en applaus. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. alle bezette gebieden en de deelne ming van de Palestijnen aan de on derhandelingen over een rechtvaar dige en duurzame vrede. NEW YORK. Het sekretariaat- generaal van de V.N. heeft maandag ontkend dat sekretaris-generaal Kurt Waldheim van de V.N. vrijdag avond op een diner van de Arabische Liga een oproep heeft laten uitgaan tot of zich duidelijk heeft uitgespro ken voor de vorming van een Pa lestijnse staat. ffih teerd, wijzen uit, dat de industriële werkgelegenheid zich hoogstens op het huidige nivo zal kunnen handha ven. Landelijke ontwikkelingen zullen aan Zeeland niet geheel voorbijgaan, ofschoon regio's in de provincie over specifieke kenmerken en ekonomi sche potenties beschikken, aldus drs. De Jong. In het najaar vond een bezoek plaats aan Zeeland van Franstalige bestuursambtenaren, afkomstig uit de derde Wereld, die zich oriënteer den op beleidsorganisatorische aspekten van. het openbaar bestuur in enkele Europese landen. Op ver zoek van het buro vóórlichting van de provincie Zeeland verleende het ETI vertaal- en tolkdiensten tijdens het - een week durende - bezoek. BONN. Volgens het Westduitse weekblad „Der Spiegel" vrezen de Westduitse veiligheidsdiensten een aanslag op bondskanselier Helmut Schmidt. AMSTERDAM, 28-7. Er mag geen enkel verdrag worden afgesloten met de militaire junta, die elf dagen gele den via een staatsgreep in Bolivia aan de macht kwam. Alle ontwikke lingshulp, handel en ekonomische steun aan dat bewind moet worden stopgezet. Dit eisten vertegenwoor digers van de vakcentrales CNV en FNV maandagmiddag op een open luchtbijeenkomst voor solidariteit met het volk van isolivia op het Jo nas Daniël Meyerplein in Amster dam. Verwachting tot woensdagavond: Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien; minimum temperatuur ongeveer 16 graden; middagtemperatuur omstreeks 22 graden; matige, aan de kust nu en dan krachtige wind, eerst oost, later draaiend naar zuidwest. Voor donderdag: Aantal uren zon: 5 tot 15. Min.-temperaturen: omstreeks 17 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 25 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 30 juli Zon op 5.55, onder 21.32 Maan op 23.06, onder 9.11 31 juli Zon op 5.57, onder 21.30 Maan op 23.32, onder 10.31 Laatste Kwartier: 4 augustus (0.52) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 30 juli 6.06 17.46 11.24 31 juli 6.55 18.23 0.02 12.06 Springtij: 30 juli HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Skandinavië handhaaft zich het komend etmaal een krachtig hogedrukgebied. Boven Frankrijk bevindt zich een onweersstoring, die langzaam naar het noorden trekt en vannacht en woensdagmorgen ons land kan berei ken. De onweerskansen nemen vana vond dan ook toe en woensdag is het half tot zwaar bewolkt met enkele regen- of onweersbuien. De wind blijft in het noorden van het land nog geruime tijd oostelijk, in het zuiden van het land draait hij morgen naar het zuidwesten. Er wordt dan koelere lucht aange voerd. De middagtemperaturen lo pen morgen uiteen van twintig tot vijfentwintig graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1