SUKSESVOLLE ROMMELMARKT VOOR KROONLUCHTERS GASTHUISKERK File bij Grevelingendam van twintig kilometer k Opbrengst meer dan f 10.000,— Druk weekeinde-verkeer Tentoonstelling ,'s Gravensteen' STREEKNIEUWS Subsidie voor Grote Kerk te Dordrecht Zwaar gewonde bij steekpartij Jongen bekent roofoverval Brand in schoolkomplex Gasten genieten van hetgeen waarvoor ze kwamen: de zon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 28 juli 1980 Nr. 22718 Rommel-marktkoopmannen en vrouwen prijzen hun waren aan: ..Prachtige pannetjes, wie wil ze hebben. Alles moet weg". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 28-7. 't Was druk, ondanks de warmte. Het bier vloeide dan ook rijkelijk uit de tap. Rommel marktkooplieden prezen driftig hun waren aan. Er was van alles te koop. Rolschaatsen, tweedehands boeken, bijna antieke tafeltjes en een prachtig oud schommel- paard waar waarschijnlijk al vroeg in de morgen „ver kocht" op stond. De Beurs stond vol kraampjes en ook een gedeelte van het Havenplein was door rommel" bezet. Rommel zal het overigens niet geweest zijn want deze aktie - waarvan de op brengst ten goede komt aan vier mas sief koperen kroonluchters voor de Gasthuiskerk - bracht tegen alle ver wachtingen in meer dan 10.000,— op. De zaterdag gehouden rommel markt en braderie werd - na klokge lui - door dominee J. B. Assendorp om half negen geopend. Ook de voor zitter van de interieurkommissie Gasthuiskerk, de heer H. Schot, sprak enkele woorden en zei onder andere dat het de eerste keer was dat de Nederlands Hervormde Gemeente naar buiten is getreden via een rom melmarkt. Terwijl de „beurs" werd geopend, waren al verschillende dingen ver kocht. ,,De echte snuffelaars stonden t Mr. A. P. Besier liet enkele saillante punten uit oude vonnissen de revue passeren. (Foto: Zierikzeeschen Nieuwsbode) (Vervolg van pag. 1) beschikbaar en de gemeente Zierik- zee leverde het beulszwaard en de „stenen der wet". Restauratie Namens de gemeente sprak loko- burgemeester C. Bij de Vaate over de restauratie van het ,,'s Gravensteen". Zoals bekend werd door de Dienst Gemeentewerken een restauratieplan opgesteld. Dit omvat het hoofdgebouw en het pand achter in de tuin, gelegen aan de Hoge Mo lenstraat. De heer Bij de Vaate deel de mede, dat naast de restauratie van het hoofdgebouw het aanbrengen van een toiletkamer zeer wenselijk wordt geacht, evenals aanleg van een c.v.-installatie, verbetering van de verlichting en opknappen van de tuin. om acht uur al te wachten en zochten de mooie spulletjes er snel uit. Zoals dat oude orgeltje bijvoorbeeld", ver telde H. Schot. „Na enkele minuten hadden we daar al eWA'kóp'er voor ge vonden". „Oliebollen" De organisatoren van deze rommel markt en braderie hadden dertig vrijwilligers bereid gevonden aan deze dag mee te werken. Enkele we ken geleden hebben zij de door de Zierikzeeënaren beschikbaar gestel de spullen huis-aan-huis opgehaald en zaterdag konden deze onder de Beurs en op het Havenplein voor het publiek worden uitgestald. Maar er stonden niet alleen kraampjes met tweedehands waren. Zo was er ook een oliebollen- en bierkraam die - volgens de voorzitter - „ontzettend goed liepen". Ook de kleding en de De kosten van uitvoering werden vorig jaar geraamd op 536.000,-. Zoals gemeld, kreeg de gemeente in middels bericht van de staatssekre- taris van C.R.M., dat op grond van de monumentenwet toestemming voor de restauratie wordt verleend, maar dat in verband met de beperkte geld middelen thans geen subsidie kan worden verleend. De staatssekreta- ris deelde mede er naar te streven de ze restauratie te doen opnemen in een der werkprogramma's van 1985. De heer Bij de Vaate wenste de Ju nior Kamer tenslotte een suksesvolle tentoonstelling toe. Hij achtte het tijdstip voor deze expositie goed ge kozen, daar naast de toekomstvisie van de overheid, nu ook het verleden ruimschoots de aandacht zal krijgen. Inmiddels werd het tijd voor de of ficiële opening van de tentoonstel ling. Die werd verricht door mr. A. P. Besier, officier van justitie bij de ar rondissementsrechtbank te Middel burg. De heer Besier bleek zich terde ge voor deze taak te hebben voorbe reid en bracht enkele saillante pun ten uit oude vonnissen naar voren. Zo stond hij uitgebreid stil bij de ver oordeling en berechting van Jan Rap, die destijds op het bordes van het ,,'s Gravensteen" werd terechtgesteld. Vijftien De officier deelde mede, dat Zee land in de periode van 1840-1853 vijf tien huizen van bewaring had. Niet zonder enige spijt wees hij erop, dat de provincie anno 1980 nog slechts één daghuis van bewaring telt. Mr. Besier maakte van de gelegenheid gebruik de aandacht te vestigen op de noodzaak van een nieuw huis van bewaring in Middelburg. Tenslotte verklaarde hij de 's Gra vensteen-tentoonstelling voor geo pend. „De leden van de Junior Kamer, zijn geen beeldbuismensen, maar mensen die zich bezighouden met een projekt als het ,,'s Gravensteen", liet voorzitter A. de Lange nog even we ten. Overigens dient wel aangete kend te worden, dat niet in de eerste plaats de - niet zo grote - verzameling voorwerpen, maar veel meer het 's Gravensteen zelf de sfeer van de ten toonstelling moet bepalen. stoffen uit de handwerkkraam „vlo gen er uit als een trein". Tevens bestond er nog de mogelijkheid een lekker portie mosselen te nuttigen waar ondanks het warme weer best veel vraag naar was. Ook voor het kraampje met plantjes en bloemstukjes stonden veel kopers. „Mooi bedrag" De organisatoren hadden een op brengst van ongeveer drieduizend gulden verwacht, maar tegen alle verwachtingen in konden zij aan het einde van de dag meer dan 10.000,— neertellen. En dat is toch al één derde van het bedrag dat zij nodig hebben om de Gasthuiskerk van nieuwe kroonluchters te voor zien. ZIERIKZEE Geslaagd Voor het te Rotterdam gehouden examen Vakopleiding voor de Schoendetailhandel, slaagde onze stadgenote, mevr. H. M. van Oeveren-Verkaart van Schoenmode „Noblesse". WESTHOEK Illegaal kamperen Op talloze plaatsen in de Westhoek werd in het afgelopen weekend maar raak gekampeerd. Tenten en cara vans werden bij gebrek aan plaatsen op de campings zo maar neergezet. De politie moest dikwijls handelend optreden. BURGH Geslaagde rommelmarkt De rommelmarkt die zaterdag in de Ring van Burgh werd gehouden door de Vrouwenvereniging en bij gestaan door een aantal heren, en waarvan de baten bestemd zijn voor de kerk - interieur, is een groot suc ces geworden. Des avonds na de tel- lig bleek dat er rond 10.000,- in kas zat. Hiervan moet nog het e'en en an der betaald worden, doch gesteld kan worden dat er 8.500,- zeker over blijft. Vanaf half negen in de morgen toen de verkoop al begon, tot ongeveer vier uur stroomden de kooplustigen toe en zeer veel spullen die nog in uit stekende staat verkeren werden voor weinig geld verkocht. Na afloop was een ieder zeer verblijd met dit niet verwachte bedrag. Kop-staart-botsing Op de Hogeweg naar Westerschou- wen reed zaterdagavond te 19.30 uur de automobilist J. S. uit Bochum. Hij wilde een bromfietser, E. B. uit Den Haag passeren net toen deze naar links reed. Hij werd van achter door de auto gegrepen en kwam ten val. Auto en brommer werden bescha digd. HAAMSTEDE De bomen zijn hard Zondagmorgen vroeg, omstreeks 02.00 uur reed een zekere J. H. uit Oegstgeest over de Kloosterweg met zijn auto. Daar hij niet zo helder meer was reed hij de bocht, ter hoog te van Groenoordseweg, uit, ramde 2 bomen en botste toen op een derde boom. Zijn auto werd totaal ver nield, H. bleef ongedeerd. Zonder rijbewijs in de fout K. v. B. uit Middelburg die, niet in het bezit zijnde van een rijbewijs, een aantal auto's die langs de Jonge Jan Boeijesweg geparkeerd stonden wilde passeren, botste tegen een uit de rij aan. Het was de auto van W. v. G. uit Tholen. Beide auto's liepen schade op. RENESSE Wandelende schoen Onder auspiciën van Verseput Mo des te Renesse, zal op woensdagoch tend 6 augustus, aldaar een bemande grote schoen rondwandelen, van een populair merk. de lengte van de schoen is 2 meter. Suksesvolle speelweek Vrijdagavond werd de speelweek te Renesse afgesloten met een geslaagde bonte avond welke werd gehouden op het grasveld van het dorpsplein naast het koor van de kerk. Gedurende de hele week werden er 's ochtends voor de oudere leerlingen van de lagere school en 's middags voor de kleintjes allerlei leuke akti- viteiten georganiseerd. Woensdag tussen de middag was er zelfs een ge zamenlijke pannekoekmaaltijd op de speelweide bij ,,'t Schakeltje". De bonte avond werd bijgewoond door een groot aantal familieleden van de kinderen, maar ook heel wat toeristen kwamen en kijkje nemen. Er werd door alle kinderen die aan de speelweek hadden deelgenomen wat gedaan. Spelletjes, playbackens in vaak fraaie tenues, sketches en dansen. Allemaal kregen ze een ijsje en voor de leiders Loes Veerman, Mar jan Vos en Peter Simons, maar ook voor enkele moeders die hun mede werking hadden verleend was er een bloemetje, aangeboden door de jeug draad van Renesse. Vechtpartij Zaterdagnacht ontstond in Renesse een vechtpartij tussen een drietal jongelui die hier vertoeven en even op een bank uitrustten en daarbij aanmerkingen maakten op het rijge drag van een auto. Deze auto stopte en de inzittenden, Molukkers, begon nen de drie vrienden met diverse ge reedschappen uit de auto af te tuigen. De drie moesten met diverse verwon dingen naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee ver voerd worden waar ze werden behan deld. Het waren R. J. en J. V. uit Oud-Beijerland en R. K. waarvan de woonplaats nog onbekend was. De jongelui konden later weer naar hun vakantieadres terug keren. Meisje verkracht In het politieburo te Zierikzee is een 17-jarige toerist, G, A. J. M. v. B., afkomstig uit Rijen, opgesloten en wacht op voorgeleiding voor de Offi cier van Justitie. Hij wordt verdacht van verkrach ting van een eveneens op een cam ping vertoevend meisje van 20 jaar, C. A. M. V., woonachtig in Breda. Hij zou haar even naar de camping bren-, gen, doch nam haar mee naar de Sa- resweg onder Noordwelle, waar hij haar verkrachtte. Naarstig speur werk van de politie deed alras de da der achterhalen Inbraak In de nacht van zaterdag op zondag werd ingebroken in de kantine van camping „De Wijde Bliek" te Renes se. Een raampje werd vernield. De ongenode bezoekers hebben alleen gezoch naar sigaretten en wisselgeld. Er verdween ongeveer 400,- aan geld en tabak. Winkels open Wederom werden zondag twee ei genaren van kampwinkels bekeurd die zondigden tegen de winkelslui tingswet. De kampwinkels van „De Bongerd" en Schouwen" kregen hun (bijna wekelijkse) proces-verbaal uitgereikt. MORIAANSHOOFD Kettingbotsing Ter hoogte van de molen van Mori- aanshoofd reden vrijdag, doordat er een file was ontstaan 3 auto's op el kaar. De schuldige zou J. S. uit Oosterhout zijn, die de file te laat zag en achter op J. H. uit St. Oedenrode inreed die op zijn beurt doorschoot tegen R. J. uit Best. Materiële schade was het gevolg. ELLEMEET Geen voorrang Zaterdag verzuimde op de Kuier- damseweg J. G. T. uit 's Hertogen bosch voorrang te verlenen aan W. G. uit Duisburg (WD1) waardoor een aanrijding ontstond. Beide voertui gen liepen schade op.' Ruiten gesneuveld Zondag werd een aantal ruiteii in gegooid in de leegstaande woning aan de Weelweg 4. De woning is ei gendom van A. v. d. W. uit Ellemeet. NIEUWERKERK Inbraak Uit een loods van V. d. M. aan de Middenweg uit Nieuwerkerk zijn twee dekenkisten en een klokken- bank gestolen met een totale waarde van 2.500,-. Kennelijk zijn de die ven met een valse sleutel binnenge komen. BRUINISSE Drenkeling De 8-jarige W. Capelle H.zn., uit Oosterland is zaterdagmiddag ter nauwernood van de verdrinkings dood gered. Bij het strandje nabij de werkha- ven van Bruinisse was hij aan het spelevaren met een luchtbed. Zonder dat iemand het merkte is de jongen daarvan afgegleden. Een Duitse bad gast zag plotseling een armpje boven water komen en dook meteen het wa ter in. Hij slaagde erin het jongetje aan de kant te brengen, waar bleek dat de drenkeling bewusteloos was. B. Wil- lemstein uit Leiden paste kunstmati ge ademhaling toe. J. W. Roth heeft het kind naar het ziekenhuis te Goes gebracht, alwaar het is opgenomen. Inbraken De inbrekers die in onze regio ope reren, hebben zich kennelijk voorge nomen minstend éénjyiaal per week Bruinisse te bezoeken. Tijdens de kermisweek was het in het dorp zelf waarschijnlijk te druk; toen was de kantine van de Bruse Boys het doel wit. De artikelen die daar verkocht worden, werden ingeladen, benevens persoonlijke eigendommen van de beheerder. In de nacht van woensdag op donderdag werd ingebroken in de fabriek van Padmos. Ook daar kreeg de kantineruimte een bezoek, door het forceren van een raam. Een geld kistje, waar weinig geld in zat, werd meegenomen. Flitsen uit het buitenland KOPENHAGEN. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft in Kopenhagen een overwinning be haald. In één van de voorbereidende kommissies is met overweldigende meerderheid een amendement van India op het ontwerp aktieprogram- ma aangenomen. Hierin wordt de PLO omschreven als „de vertegen woordiger van het Palestijnse volk". Nederland en de andere EEG-landen voor wie het voorstel onaanvaard baar was deden niet mee aan de stem ming. DRIEBERGEN, 27-7. Het verkeer in het afgelopen weekeinde is vooral richting kust getrokken. Daarbij zijn op de zolangzamerhand traditionele punten de nodige files ontstaan. Za terdag spande een file van 20 kilome ter bij de Grevelingendam de kroon. Ook bij Hoek van Holland en Zandvoort stonden regelmatig files. Buiten de kustgebieden was er za terdag bij Eindhoven veel verkeer op de weg, De rijkspolitie in Driebergen GENEVE. In kampen in Indochina bevinden zich nog steeds 221.000 Vietnamese bootvluchtelingen die wachten op een permanente bestem ming, verklaarde vrijdag in Geneve de hoge commissie voor vluchtelin gen van de Verenigde Naties. BATTAMBANG. Net als de Kathe dralen van Phnom Penh en Kompong Cham is de kathedraal van Battam- bang, een stad in het westen van Cambodja, door de Rode Khmer steen voor steen afgebroken zodat er zelfs geen spoor meer van de gebou wen is overgebleven. NEW YORK. In het Newyorkse stadsdeel Queens heeft zich een zwa re ontploffing voorgedaan in een fa briek. Vier arbeiders zijn daarbij om het leven gekomen en tweeënveertig gewond, van wie twaalf levensge vaarlijk. WENEN. De Europese veiligheids- konferentie die in november in Ma drid wordt gehouden loopt op niets uit wanneer oost en west elkaar over en weer blijven beschuldigen van schending van de rechten van de mens. Dit heeft de Tsjechoslowaakse oud-minister van buitenlandse za ken, Jiri Hajek, vrijdag verklaard. PRETORIA. De Zuidafrikaanse grenspolitie heeft een automobilist aangehouden die vanuit Zimbabwe Zuid-Afrika wilden binnenkomen met een grote hoeveelheid wapens en ontplofbaar materieel. PARIJS. Irina Borisov, echtgenote van de Russische dissidente vak bondsman Wladimir Borisov, is bij een auto-ongeluk in de Sowjet-Unie om het leven gekomen, vier weken nadat haar man door de autoriteiten in Moskou het land was uitgezet, zo is uit dissidentenkringen in Parijs vernomen. JERUZALEM. Negen moeders van gevangen zittende Palestijnen die al enige tijd voedsel weigeren, zijn uit solidariteit met hun zoons ook in hongerstaking gegaan, zo is van Ara bische zijde in Jeruzalem meege deeld. MEXICO. De situatie in midden- Amerika, meer in het bijzonder El Salvador, zal een belangrijke plaats innemen op de agenda die de presi denten Jose Lopez Portillo van Mexi co en Fidel Castro van Cuba tussen 31 juli en 3 augustus in Havanna zullen afwerken. SAN SEBASTIAN. Vrijdagoch tend vroeg zijn in rijksgebouwen in Baskische provinciehoofdsteden ze ven bommen ontploft. Er werd scha de aangericht maar persoonlijke on gelukken zijn niet gebeurd. SANTANDER. Onbekenden heb ben uit een opslagplaats in de Noordspaanse provincie Santanders 8.000 kilo springstoffen gestolen. De twee bewakers worden vermist. STOCKHOLM. De Zweedse in- spektie voor kerncentrales heeft de bureaus voor kernenergie in andere landen laten weten dat men scheurt jes heeft gevonden in de stalen bui zen van de koelsystemen van drie Zweedse kerncentrales. STUTTGART. Bij een verkeerson geluk in de buurt van Stuttgart zijn vrijdag drie mensen, vermoedelijk Westduitse „terroristen" om het le ven gekomen. MANILLA. Een wervelstorm heeft op de Filippijnen 12.000 huizen ver nield en enorme overstromingen ver oorzaakt, bijna 168.000 mensen moesten geëvakueerd worden. Voor al de provincie Cagayan, ten noorden van Manilla, werd door de wer velstorm „Kim" getroffen. STRAATSBURG. De Britse homo fiel Jeffrey Dudgeon die in Noord- lerland woont, heeft een klacht tegen Engeland ingediend bij het Europese hof voor de mensenrechten. Hij ver wijt het Verenigd Koninkrijk diskri- minatie tegen homofielen in Noord- Ierland. WESTHOEK, 26-7. Het is er toch van gekomen en nu al een dag of vier geniet een ieder van hetgeen waar ze voor gekomen zijn, nl. de zon. Elk jaar zit het met de bouwvakvakantie wel eens fout met het weer, maar toch verdwijnen dan de wolken van voor de zon en is het richting strand toe geblazen. En de toeloop was enorm. Mede doordat duizenden dag jesmensen uit de Randstad en uit Brabant richting Westenschouwen kwamen en het er van namen. Bruin gebakken of roodverbrand werd des avonds weer huiswaarts gereden en dat bracht een enorme file auto's tot stand, met alle ongemakken van dien. Kille noordenwind Zaterdagmiddag omstreeks vijf denkt dat het hier voor een groot deel vakantiegangers betrof op weg naar Frankrijk en Spanje. RIJSWIJK, 26-7. Ten behoeve van de restauratie van de Grote Kerk te Dordrecht is door staatssekretaris Wallis de Vries een subsidie toege zegd van zeven miljoen gulden, dit is 50 van een voorlopig vastgesteld subsidiabel bedrag van veertien mil joen. De Rijksdienst vobr de Monumen tenzorg zal in overleg met het College van Kerkvoogden van de Hervormde Gemeente van Dordrecht nagaan welke uitvoeringswijze van het restauratieplan het meest doelmatig is, Afhankelijk van de te kiezen me thode zal een definitief plan worden ingediend en zullen aanvang en einde van de restauratie nog worden vast gesteld. Zodra over de methode van de restauratie overeenstemming is bereikt, zal door de staatssekretaris een meer gepreciseerd bedrag aan subsidie worden vastgesteld. De Grote of Onze Lieve Vrouwe Kerk is een geheel in steen overwelf de kruisbasiliek van sterk Brabants karakter. De bouw heeft geduurd van het eind van de 14e eeuw tot de brand van 1457. AMSTERDAM, 26-7. Bij een steek partij in een café aan de Agatha De kenstraat in Amsterdam is de 30- jarige Amsterdammer R. J. E. de F. ernstig gewond geraakt, dit heeft de politie meegedeeld. De verdachte in deze zaak, de 42- jarige H. A. B. uit Amsterdam, is aangehouden. De steekpartij ont stond na een ruzie tussen de beide mannen die elkaar al lang niet kon den luchten of zien, aldus de politie. MIDDELBURG, 26.7. De politie in Middelburg heeft een achttienjarige jongen uit deze plaats aangehouden, die heeft bekend twee dagen geleden een evenoude plaatsgenoot op straat te hebben overvallen en beroofd. P. C. R, P, sloeg zijn slachtoffer met een stok bewusteloos en nam hem zijn portefeuille met driehon derd gulden af. P. zal 28 juli worden voorgeleid aan de officier van justitie in Middel burg. ENSCHEDE, 26-7. Een felle brand heeft vrijdagavond laat een komplex van tien houten schoollokalen in En schede verwoest. De brandweer zag kans te voorkomen dat het vuur oversloeg op schoolgebouwen in de direkte omgeving. De schade van de brand bedraagt volgens de brand weer zeker enkele tonnen. Dat dit be drag nog meevalt komt omdat de be wuste lokalen leegstonden. De oor zaak van de brand staat nog niet vast. Brandstichting wordt niet uit gesloten geacht. Bij de blussings- werkzaamheden, waarvoor groot materieel was ingezet, ondervond men veel hinder van opdringerige toeschouwers. UTRECHT. Een ontvoering van twee 8-jarige Utrechtse jongens is vrijdagmiddag op het nippertje ver ijdeld door een automobilist. Hij was er getuige van dat een onbekend ge bleven man de knapen in zijn auto sleurde en er vandoor ging. De auto mobilist achtervolgde de wagen, zag kans deze klem te rijden en de jon gens te bevrijden. De ontvoerder vluchtte. uur blies onverwacht een kille noor denwind de strandgenieters voortij dig van het strand en kwamen er in de verte donkere wolken opzetten die echter het land indreven en zich daar van een grote regenlast ontde den. Zondag weer dezelfde topdrukte met een wat lagere temperatuur en een flinke bries. Duizenden kwamen weer naar hier en wie de buitenzijde Brouwersdam eens bekeek kon daar de rekreatie in volle omvang aanschouwen. Wat een mensen waren daar opeen gedromd en wat een auto's! Dit gebied komt elk jaar meer in de belangstelling te staan en er is ruimte te over ter plek ke. Na alle zorgen met regenpakken, truien en zure gezichten dus toch een kapitale verandering in het weer met tot gevolg een paar heerlijke zonne dagen. Het is er toch van gekomen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3