Oorzaak treinramp pas over twee weken bekend AGENDA Overleden te Cairo EX-SJAH VAN IRAN KRIJGT DINSDAG STAATSBEGRAFENIS Ontvoerde Italiaan omgebracht Kapers geven zich over Mijnwerkers staken verzet De affaire Billy Carter Rijksbijdrage standplaatsen Westduitse woonwaScns terroriste verongelukt Onderzoek ernstige verkeersongevallen Twee doden bij motorongeluk De treinramp LAATSTE NIEUWS Luchtoperaties boven Afghanistan Bejaarde fietser verongelukt Overval op postagentschap Meisje verongelukt In dichte mist ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE CAIRO, 27-7. President Sadat van Egypte heeft zondag verklaard dat de die dag overleden ex-sjah van Iran dins dag een staatsbegrafenis zal krijgen. Bovendien kondigde hij een week van officiële rouw aan. Zeven dagen zul len in Egypte vanwege het overlijden van de ex-sjah de vlaggen halfstok han gen. Voor de begrafenis zullen geen staatshoofden worden uitgenodigd. MISSAGLIA. COMO, ITALIË, 26-7. Op het terrein van een leegstaand klooster in Missaglia in de Italiaanse provincie Como is het stoffelijk overschot gevonden van de 34-jarige Italiaan Adelmo Fossati, die op 15 april was ontvoerd. In borst en hals van het stoffelijk overschot vond men kogelgaten. Het was „begraven" in ongebluste kalk. Fossati was autodealer en autocou reur formule-3. Mevrouw Anna Fossati had voor de vrijlating van haar man een klei ne 1 miljoen gulden betaald, maar daarna niets meer gehoord. PERZISCHE GOLF, 26-7. De twee kapers van de Boeing 737 van Ku wait Airways, hebben zich vrijdag avond onvoorwaardelijk overgege ven aan de Koeweitse autoriteiten. Alle passagiers en bemanningsleden zijn vrijgelaten. De kapers, twee Jor daanse broers, hadden gedreigd het toestel op te blazen als ze niet ruim twee miljoen dollar losgeld kregen. Een uur voor de vrijlating waren de eerste en tweede piloot (beiden Brit ten) ontsnapt. De kapers vuurden en kele schoten op hen af, maar ze ble ven ongedeerd. Aan de vrijlating ging een middag onderhandelen vooraf. LA PAZ, 26-7. De nieuwe Bolivi aanse regering heeft rtieegedeeld dat de mijnwerkers hun verzet tegen de staatsgreep van vorige week donder dag hebben gestaakt. Volgens de jun ta van generaal Garcia Meza zijn 10.000 mijnwerkers in de streek rond Catavi weer aan het werk gegaan. Het voornaamste verzet tegen de junta werd geleverd door de mijn werkers in het zuiden en zuidoosten van het land. Van een overeenkomst tussen de junta en de 50.000 mijnwer kers is tot nu toe van de zijde van de mijnwerkers geen bevestiging ver kregen. Als de mijnwerkers inderdaad hun verzet hebben gestaakt betekent dit dat de militaire junta de touwtjes in handen heeft. BELGRADO. De Joegoslavische leraar Miloje Jovicic uit Valjevo in Servië heeft twintig dagen gevan- gesstraf gekregen en is uit de kom- munistische partij gezet omdat hij kritiek had geuit op het kollektief dat in Joegoslavië de macht heeft overgenomen van wijlen president Tito. Als eerste prominente politicus uit het buitenland heeft de oud president van de V.S., Richard Nixon, laten weten dat hij de begra fenis zal bijwonen. Nixon noemde de overledene iemand die „meer dan 30 jaar een loyaal vriend en bondgenoot van de V S. en eveneens een persoon lijke vriend is geweest". Rifae Moskee De ex-sjah zal worden bijgezet in de Rifae moskee in Cairo. Daar heeft ook zijn vader in de jarén veertig enige tijd begraven gelegen. Het lijk van zijn vader, die in ballingschap in Zuid-Afrika overleed, werd in de Tweede wereldoorlog naar Cairo overgebracht en later naar Teheran. Het overlijden Volgens dagbladen in Cairo ging de toestand van de ex-sjah zaterdag om 16.00 uur (plaatselijke en Nederland se tijd) plotseling achteruit door een zes uur durende inwendige bloeding. Hij verloor daarbij anderhalve liter bloed en bloedtransfusies baatten niet. WASHINGTON. De zaak van de konnekties van Billy Carter, broer van de Amerikaanse president, met de Libische regering is opnieuw op gelaaid toen de Amerikanen in hun ochtendbladen lazen dat ook Carters vrouw, Rosalyn, aan Billy gevraagd zou hebben zijn invloed aan te wen den ten gunste van de Amerikaanse gijzelaars in Teheran. Zondagochtend vroeg waren de 18 Franse en Egyptische artsen van me ning dat de „situatie hopeloos was". Zondag om 01.30 uur zou de ex-sjah in coma zijn geraakt. Zijn uitgever, Sol Stein, verklaar de zondag dat de sjah de laatste we ken van zijn leven heeft besteed aan het aanbrengen van verbeteringen in zijn memoires. Volgens Stein komen de V.S. er in die memoires zeer slecht af en wordt onder andere kritiek ge leverd op president Carter. STUTTGART, 26-7. Een van de meest gezochte terroristen in West- Duitsland, de 28-jarige Juliane Plam- beck, is bij Stuttgart samen met de wegens medeplichtigheid veroor deelde Wolfgang Behr bij een auto ongeluk om het leven gekomen. Plambeck werd gezocht wegens medeplichtigheid aan onder meer de moord op de rechter Gunter von Drenckmann in 1975 in West-Berlijn. De auto waarin de twee reden botste op een tegemoetkomende vrachtauto. Wapens en munitie In de verongelukte auto werden wapens en munitie aangetroffen. Wolfgang Behr heeft in november 1978 samen met anderen het West duitse persbureau DPA in Frankfurt bezet om daar een verklaring over de in gevangenschap verblijvende anar chisten over de telex te laten ver spreiden. Hij werd in 1976 wegens lidmaatschap van een misdadige ver eniging en andere vergrijpen tot vier en een half jaar jeugdgevangenis ver oordeeld. Hij is 26 jaar oud gewor den. DEN HAAG, 26-7. In een advies aan minister Tuijnman van verkeer en waterstaat en tevens coördine rend minister voor de verkeersveilig heid, heeft de voorlopige raad voor de verkeersveiligheid een pleidooi gehouden voor een diepgaand onder zoek naar zeer ernstige ongevallen in het wegverkeer. De voorlopige raad adviseert voor dit soort onderzoeken een proefperiode van drie jaar in te stellen. Het is de bedoeling dat ver schillende wetenschappelijke rich tingen bij de onderzoeken worden be trokken, aldus vrijdag een woord voerder van het ministerie. Bierboete MUENCHEN, 26-7. Een slecht gevulde bierpul kan een kastelein in de Westduitse deeldstaat Beieren voortaan komen te staan op maximaal 500.000 mark (ruim 500.000 gul den) boete, subsidiair gevange nisstraf. De bierpullen moeten pre cies die hoeveelheid bevatten die op de dronkkaart is aange geven, zo heeft een gerechtshof in een vrijdag in Muenchen ge publiceerd vonnis bepaald. DE Westduitse konsumentenbond had een kastelein en zijn vrouw aangeklaagd omdat zij de glazen slechts voor tweeder de deel met bier gevuld had den. RIJSWIJK, 26-7. De tijdelijke rijksbijdrage-regeling standplaatsen buiten een openbaar centrum voor woonwagens (op 29 juni 1976 in wer king getreden) is met ingang van 4 ju li van dit jaar gewijzigd. De wijzi ging bestaat hierin dat: het als rijks bij drag per standplaats uit te keren bedrag verhoogd kan worden van maximaal 31.500,- naar 35.945,-, uit te keren in vijf jaarlijkse termij nen; de looptijd van regeling ver lengd wordt met twee jaar. De Tijdelijke rijksbijdrageregeling standplaatsen voor woonwagens voorziet in een bij drag in aanpas- singskosten van standplaatsen voor woonwagens. REIMERSWAAL, 27-7. De 18-jarige J. Polly uit Kapelle-Biezelinge is zondagavond met zijn motorfiets op de Zanddijk in reimerswaal veronge lukt. Ook zijn duopassagiere, de 15- jarige L. K. van der Geer uit Kruinin- gen kwam om, toen de motor - ver moedelijk door een te hoge snelheid - in een bocht van de weg raakte en te gen een boom botste. De jongen en het meisje overleden ter plaatse aan hun verwondingen. GRONINGEN, 26-7. De rijkspolitie heeft zaterdagavond de naam van het negende slachtoffer van de trein ramp die vrijdagochtend gebeurde bij het Groningse Winsum vrijgege ven. Het is de 22-jarige mej. M. K. Nonkes uit Baflo (Groningen). NEW DELHI, 28-7. Sinds enkele dagen lijkt een massale luchtoperatie te zijn ingezet tegen Afghaanse rebellen. Bronnen in New Delhi maken melding van duizenden vluchten van Sowjet-straaljagers, gevechtshelikopters en transportvliegtuigen van en naar de Afghaanse hoofdstad Kaboel. Het zou gaan om de grootste luchtbrug sinds de Russische invasie in Afghanistan. Andere bronnen berichten over zware gevechten in Kaboel. Sinds vrijdag schijnt er een intensief ver keer te zijn van Sowjet MI-8 en MI-24 helikopters, Mig-21 straaljagers en Aljoesjin transporttoestellen tussen Kaboel en het zuidwesten van Afgha nistan. Volgens Afghanen in New Delhi wordt strijd geleverd in Gazni, 100 km ten zuidwsten van Kaboel. Volgens een onbevestigd bericht is muiterij uitgebroken in de 14de divi sie van het Afghaanse leger, die uit 10.000 militairen bestaat. Deze divi sie zou nu vechten tegen in de buurt gestationeerde Sowjeteenheden. De luchtbrug De luchtbrug zou er op wijzen dat het Russische leger omvangrijke ver sterkingen aanvoert naar Gazni om de opstand neer te slaan. Ooggetuigen melden dat ze vrijdag 28 gevechtshelikopters tegelijk za gen opstijgen uit Kaboel. Ook in ver schillende wijken van de Afghaanse hoofdstad, met name bij de universi teit, zijn hevige beschietingen ge hoord. Zondag bleven de winkels in een deel van de stad gesloten. Duizenden Afghaanse rebellen, die de laatste week zouden zijn geïnfiltreerd in de stad, proberen de winkeliers tot een algemene staking te pressen. LA PAZ. De overheid van Bolivia heeft zaterdag zes Amerikaanse me thodistische zendelingen, en negen andere personen vrijgelaten die in het noorden van het land door solda ten gevangen genomen en twee dagen vastgehouden waren. DJEDDAH. Saoedi-Arabië heeft zaterdag voor het eerst officieel be vestigd dat de voormalige Oegandese dictator Idi Amin in dit land ver blijft. DEN HAAG, 26.7. De 75-jarige P. Hiemstra uit Den Haag is vrijdaga vond door een verkeersongeluk in Den Haag om het leven gekomen. De bejaarde man reed met zijn fiets plot seling een kruising op en werd ge schept door een personenauto. Een eerste automobilist had de fietser nog weten te ontwijken, maar botste bij die ontwijkingsmanoeuvre op twee geparkeerde auto's. Een tweede autobestuurder kon een botsing ech ter niet meer voorkomen. De betref fende automobilist bleek overigens niet in het bezit van een rijbewijs. ENSCHEDE, 26-7. Drie mannen hebben vrijdag een postagentschap in Enschede overvallen. Terwijl een van hen in de auto bleef, gingen de twee anderen naar binnen. Op dat moment waren alleen de "beheerster en haar hulp aanwezig. De kantoor houdster kreeg het aan de stok met de overvallers toen ze hem wilde be letten geld uit de kas te halen. Ze bleef ongedeerd, maar moest wel toe zien dat de man een bedrag van naar schatting twee- tot drieduizend gul den wegnam. WISSENKERKE, 26-7. De veer tienjarige Adriana C. van der Zwan uit Den Haag is vrijdagavond in een ziekenhuis in Goes bezweken aan verwondingen, die ze enkele uren eerder had opgelopen bij een ver keersongeluk op de Veerse dam. Op deze verbinding tussen Walcheren en Noord-Beveland had het meisje sa men met haar moeder patat frites ge haald bij een kraampje. Zonder uit te kijken liep het meisje haar moeder achter na, die net de rijksweg was overgestoken. Ze werd geschept door een personenauto. MUIDERBÈRG. Milieugroeperingen en kommerciële bedrijven gaven op het strand te Muiderberg, allerlei mogelijkheden aan voor het gebruik van zonne- energie. Foto: moeder en zoon nemen een douche met door zonne-energie ver warmd water. Door het fraaie weer van de laatste dagen, bleek het douchewa ter een temperatuur te hebben van plm. 60 graden Celsius. WINSUM, 26-7. Bij de treinramp vrijdagmorgen ter hoogte van het Groningse Winsum zijn negen men sen om het leven gekomen en 21 ge wond geraakt. In de loop van de avond hebben de spoorwegen en de rijkspolitie de identiteit van acht van de slachtoffers bekendgemaakt. Van de 21 personen die naar het Akademisch Ziekenhuis in Gronin gen moesten worden vervoerd wer den er in de loop van de dag twaalf weer ontslagen. Bij de overigen bestaat geen levensgevaar meer. Volgens een woordvoerder van de Rijkspolitie zal de oorzaak van het ongeval, dat zich op een enkelvoudig baanvak tussen Groningen en Roode- school afspeelde, pas over twee we ken bekend zijn. De spoorwegen ma ken op het trajekt geen gebruik van seinen, maar leiden het treinverkeer door mondelinge afspraken tussen machinisten van de treinen en de cen trale verkeersleiding in Groningen, die de informatie radiografisch aan de treinen doorgeeft. Reeds tien jaar Het systeem, dat al ruim tien jaar wordt toegepast heeft nog niet eerder tot ongelukken geleid. Na het ongeluk dat zich in dichte mist afspeelde, hadden de toegescho ten hulpdiensten van politie, brand weer en spoorwegen grote moeite om de slachtoffers en gewonden uit de wrakstukken te bevrijden. De treinstellen waren met zo'n klap te gen elkaar gebotst, dat de eerste kompartimenten van de treinen vrij wel volledig in elkaar waren ge drukt. Tot in de vooravond moest met snijbranders worden gewerkt om rei zigers uit hun benarde positie te ha len. Om deze reden kon pas laat in de middag worden vastgesteld dat er negen doden waren gevallen. De slachtoffers zijn: S. ter Haar (29) uit Warffum, R. Herema (23) uit Win sum, B. J. Meijering (29) uit Warf fum, J. A. Dijksterhuis (36) uit uit huizen, J. H. Wiertsema (34) uit Uit- huizermeeden en S. H. Jongsma (leef tijd nog onbekend) uit Eelde. De rijkspolitie heeft ook de identi teit bekendgemaakt van de twee ma chinisten die de treinen hebben bestuurd. Het zijn S. Venema (56) uit Groningen en A. van der Ploeg, van wie de leeftijd nog niet bekend was, eveneens uit Groningen. Van het laatste slachtoffer is de identiteit niet bekendgemaakt. Het betreft een meisje van wie de ouders in het buitenland zijn. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1761. Iedere dinsdag en vrijdag (tot 1 augustus) Haamstede Adr. v. d. Weydeweg (pompstation), 19.00 uur, exkursie Vogelwacht naar Meeuwenkolonie Van maandag t/m zaterdag tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum, 13.30 - 16.30 uur. Iedere donderdag in juli Burgh Hervormde kerk. Orgelkoncerten. 20.00 uur. Vanaf 10 juni, elke dinsdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, dia avond Vogelwacht over flora en fau na landschap Schouwen-Duiveland. 20.00 uur Vanaf 18 juni, elke woensdag Haamstede Slot Haamstede, exkursie Vogel wacht, wandeling door natuurgebied 't Zeepe en bos slot Haamstede, 19.00 uur. Vanaf 2 juli tot en met 13 augustus elke maandag en woensdag Haamstede Bezichting molen „De Graanhalm". 10.00 - 17.00 uur. Iedere donderdag in juli en augustus Zierikzee De Beurs; openlucht-schaken; 19.00 - 21.00 uur. Zaterdag 5 juli tot 1 augustus (maandag tot zaterdag) Zierikzee St. Lievensmonstertoren. Schilderij enexpositie. 10.00-17.00 uur. Iedere dinsdag en donderdagmiddag Renesse Hervormde kerk. Bezichtiging. 14.00 - 16.00 uur. Iedere woensdagavond Renesse Start en inschrijven V.V.V. Fietspuz- zeltocht. 19.00 - 19.30 uur. Maandag 28 juli (tot 16 augustus) Zierikzee Tentoonstelling Gravensteen. 10.00 - 17.00 uur (niet op zondagen). Van 21 t/m 30 augustus Zierikzee Gravensteen, tentoonstelling Weef- kring Schouwen, dagelijks van 10.00 - 17.00 uur en donderdagavond van 19.00 - 21.00 uur. Maandag 28 juli Serooskerke Hervormde Kerk. Schilderijenten toonstelling. 10.30 - 11.45 en 13.30 -16.30 uur. Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk. Schrijf- avond Amnesty International. 19.00 - 21.00 uur. Renesse Naast het dorpshuis. Fietspuzzel- tocht. Start tussen 12.00 en 13.00 uur. Dinsdag 29 juli Serooskerke Hervormde Kerk. Schilderijenten toonstelling. 10.30 - 11.45 en 13.30 -16.30 uur. Haamstede Grote Kerk. Tentoonstelling „De bij bel in beeld". 10.00 - 13.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering Middenschouwen. 19.30 uur. Stellendam Gemeentelijke Visafslag. Delta Flo ra. 13.00 - 22.00 uur. Woensdag 30 juli Zierikzee Bar Mirabelle. Max Collie Rhythm Aces. 22.00 uur. Gasthuiskerk, Orgelkoncert. 20.00 uur. Serooskerke Hervormde Kerk. Schilderijenten toonstelling. 10.30 - 11.45 en 13.30 -16,30 uur. Haamstede Hervormde kerk. Diaserie „De ban ken zijn hard". 20.00 uur. Renesse Hervormde Kerk. Koncert. 20.00 uur. Schuddebeurs ïtoterydijk. Plantenwerkgroep. 19.00 uur. Stellendam Gemeentelijke Visafslag. Delta Flo ra. 10.00 - 22.00 uur. Donderdag 31 juli Serooskerke Hervormde Kerk. Schilderijenten toonstelling. 10.30 - 11.45 en 13.30 -16.30 uur. Haamstede Dorpskern. Ringpromotion. 10.00 - 22.00 uur. Gereformeerde Kerk. Tentoonstel lingen leerlingen Chr. Kunstakade- mie uit Kampen. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Grote Kerk. Tentoonstelling „De bij bel in beeld". 10.00 - 17.00 uur. Hervormde Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Stellendam Gemeentelijke Visafslag. Delta Flo ra. 10.00 - 22.00 uur. Vrijdag 1 augustus Serooskerke Hervormde Kerk. Schilderijenten toonstelling. 10.30 - 11.45 en 13.30 -16.30 uur. Gemeentelijke Visafslag. Delta Flo ra. 10.00 - 22.00 uur. Zaterdag 2 augustus Serooskerke Hervormde Kerk. Schilderijenten toonstelling. 10.30 - 11.45 en 13.30 -16.30 uur. Stellendam Gemeentelijke Visafslag. Delta Flo ra. 10.00 - 21.30 uur. Zondag 3 augustus Serooskerke Hervormde Kerk. Schilderijenten toonstelling. 10.30 - 11.45 en 13.30 -16.30 uur. (01110)2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669_ Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2