^Hc. KERKJE VAN „SEROOS" STROOMDE VOL RELANGSTELLENDEN BIJ OPENING Junior Kamer legde zich toe op projekt ,,'s Gravensteen" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bijzondere tentoonstelling Goud blijkt nep Weer wateroverlast Vergoeding voor boeren Heroïnedode te Rotterdam Dode en gewonden bij aanslag op Joodse kinderen Per 1 november officiële installatie 31 LEIMING T380 PER T3B6/1330 Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 28 juli 1980 136ste jaargang Nr. 22748 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1869) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110)2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: 2ie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,84. Vraagt onzé contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: De rommelmarktvoor de Gasthuiskerk SEROOSKERKE, 26-7. Drie elementen van schoonheid bleken zaterdag voldoende - ondanks andere evenemen ten en het warme strand - het kerkje van „Seroos" vol te doen stromen, bij gelegenheid van de opening der schil derijententoonstelling van de Westhoekse kunstenaar Co de Voogd: de sfeer van het oude kerkje, de kunstwer ken en meer dan een handvol schone klanken. AALTEN/LOSAN, 26-7. Volgens de Kantonalpolizei in Lausanne (Zwitserland) is de „goudschat" die twee families uit het Gelderse Aalten deze week langs de snelweg in Zwit serland vonden waardeloos. Het is geen goud, maar messing. Van het in het vooruitgestelde vindersloon van 25.000 gulden kan dan ook geen spra ken zijn. Vermoedelijk zijn de 109 staafjes afkomstig van louche handelaren die het op het parkeerterreinen als echt goud aan toeristen te koop aanbie den. De Aaltensen families van de Beukei en Veneberg zeggen zelf offi cieel nog van niets te weten. EINDHOVEN, 26-7. In Aalst even ten zuiden van Eindhoven is zater dagavond de nodige wateroverlast ontstaan ten gevolge van hevige re genval. Enkele straten en viadukten kwamen blank te staan en vele kel ders liepen onder water. Sommige woonhuizen kwamen op de begane grond zelfs op meerdere plaatsen on der water te staan. In één huis, waar van de bewoners met vakantie zijn, drijft de verhuisbare parketvloer door de woonkamer. ARNHEM, 26-7. Zodra het kamer reces voorbij is dient er in Den Haag over een schadevergoeding te wor den gesproken voor de boeren die door het slechte weer zijn getroffen. Alleen al in Gelderland zijn er ettelij ke honderden boeren die duizenden, zo niet tienduizenden guldens schade hebben opgeiopen. Dit zegt drs. E. Broekhuis van de Gelderse Christe lijke Boeren- en Tuindersbond in het vakblad „Ons Platteland". Burgemeester mevrouw J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer, had ook al le verdere zaken in haar gemeente la ten schieten, om de opening van de expositie te kunnen verrichten; voor haar was het de tweede handeling in successie rond dit gebeuren, want ze was ook initiatiefneemster. De dauw der eeuwen leek te toeven in de intimiteit van dit verrukkelij ke dorpskerkje, dat de tijd door al veel heeft „gezien", maar stellig nimmer tevoren een kunstexpositie. Het werk van Co de Voogd stond deze middag, uiteraard centraal, zij het dat ook de muzikale omlijsting de nodige aandacht van het aanwezi ge publiek opeiste: een „keus" uit de tijdelijk in de Westhoek vertoeven- den en ook wat autochtonen. Triptiek Vooral de aandacht opeisend was een triptiek, centraal onder de preekstoel opgesteld, dat „Bevrij ding" als motto heeft. Niet de „bevrijding", die volgde op de oorlog, maar een in dit verband gebruikt woord, met een veel diepstekender en algemene beteke nis nog: vogel, roos, mens, elk der themata met een eigen betekenis. Daarnaast schilderijen en tekenin gen o.m. „Molen" en enkele specima van een vrouwenportret. Heel ty pisch voor het geheel is: „Interieur van de St. Nicolaaskerk - Brouwers haven". De Voogd hanteert vaak heel „zachte technieken", waardoor zijn werk iets verstilds en dromerigs krijgt. Liederen Belangrijk aandeel in het totaal programma had zaterdag de alt Rei- nata Heemskerk, gewend aan grote zalen, maar hier vokaal aanwezig met door het gebeuren geïnspireerde liederen, als: „Notre Pere" („Onze Vader"), „Sei nur Stille" en liederen van Edward Grieg: „Sonnenfestlied" en „Letzter Frühling". De begelei ding was in handen van de door het „toeval" elkaar treffende exekutan- ten: Piet Struijk (piano), Trix van Dongen en Joos Luchtenborg (pelli). Eerstgenoemde gaf bij elk werkje een toelichting, waarbij hij zich liet inspireren door de liefde voor het schone, dat in woord en klank zijn vertolking kreeg. Een treffend instrumentaal num mer was „Largo" van Vivaldi en de twee cellisten waren samen te horen in een stuk van Joh. Christiaan Bach. Vrolijkheid Merkwaardig hoe deze middag de ernst en vrolijkheid zomers tegen el kaar aanleunden, want er was tot slot een apart gedicht, afgestemd op „ons aller" Serooskerke: „Tempeltje van Serooskerke. Daar is sfeer, dat kun je merke(n)". Mevrouw Heems kerk zong het voor; de „gemeente" zong het nadien mee: een apart vro- lijkheidje op deze (warme) middag, die het gefilterd licht van de zon door de ruitjes van de in rood-bruine ste nen gevatte vensters, deed vloeien. Burgemeester Niemantsverdriet sprak tevoren een hartelijk wel komstwoord, uiting gevend aan haar verrassing, dat zovelen in de kerk aanwezig waren. Na afloop animeerde Piet Struijk een kollekte voor de onkosten, waar bij gebruik werd gemaakt van een „kanis", een - dachten wij - on Zeeuws woord voor een fruit-pluk- mand. Bloemen in de konsistorie een kop koffie; bij elkaar een heel apart middagje. BRADLEY BEACH (NEW JER SEY). Een hotelbrand in de Ameri kaanse plaats Bradley Beach heeft zaterdagavond vermoedelijk 23 men sen het leven gekost. In het hotel wa ren op het moment van de brand on geveer 35 mensen aanwezig. ROTTERDAM, 27-7. De 27-jarige in Rotterdam verblijvende vrouw H. W. M. A. is zondag vermoedelijk aan een te grote dosis heroïne overleden. De vrouw werd zondagochtend liggend op de 's Gravendijkwal aangetrof fen. In het Dijkzigtziekenhuis werd, aldus de Rotterdamse politie zondag, de dood gekonstateerd. Drama te Antwerpen ANTWERPEN, 27-7. Een 15-jarige Joodse jongen is zondag in Antwerpen omgekomen toen een man twee granaten gooide in een groep Joodse kinderen die op de bus stonden te wachten waarmee ze op vakantie zouden gaan. Twin tig kinderen raakten gewond, onder wie zeven ernstig, zo heeft de Belgische politie meegedeeld. gaan. De 15-jarige David Kuhan uit Frankrijk werd dodelijk getroffen door de granaten. De twintig gewon de kinderen hadden allen de Belgi sche nationaliteit. Een jongen uit Antwerpen is met ernstig hersenlet sel in een ziekenhuis opgenomen. Ooggetuigen vertelden dat dode lijk verschrikte en gewonde kinde ren na de aanslag hun toevlucht zoch ten in het gebouw van de „Agoudath", een spoor van bloed op straat achterlatend. De kinderen wa ren allen in de leeftijd van 10 tot 15 jaar. De dader is een paar honderd meter van de plaats van de aanslag aange houden. Hij had een Marokkaans paspoort op zak, maar de politie ver moedt dat dit vals is en dat de man de Libanese nationaliteit heeft. „Agoudath Israël" De aanslag werd gepleegd voor het gebouw van de Belgisch-Israëlische vereniging „Agoudath Israël". Onge veer 60 kinderen, afkomstig uit Bel gië, Nederland, Engeland en Frank rijk zouden vandaar uit op vakantie ZIERIKZEE, 26-7. Terwijl voor velen destijds het Gra vensteen, in de meest letterlijke zin van het woord, het einde betekende, wordt het voor de Junior Kamer Schouwen-Duiveland het officiële begin. Door het vol brengen van het projekt ,,'s Gravensteen" zal de Junior Kamer per 1 november dit jaar het ,,In Oprichting" (i.o.) achter de naam mogen schrappen en vindt de officiële in stallatie bij de landelijke Federatie plaats. Tijdens de opening van de 's Gravensteen-tentoonstelling zaterdagmiddag liet Junior Kamer-voorzitter de heer A. de Lange weten, dat het nog niet zo simpel is, met elkaar een projekt op touw te zetten, dat de goedkeuring van de Federatie kan wegdragen. Een eerdere poging was dan ook gedoemd te mislukken toen de Federatie te kennen gaf, het niet omvangrijk genoeg te vinden. Dit kan zeker niet gezegd worden van het 's Gravensteen-projekt, dat door de Junior Kamer en in het bijzonder door de speciale kommissie tot in de finesses is uitgewerkt. Blik vanaf de trap in het 's Gravensteen op het gezelschap genodigden, dat za terdagmiddag acte de présence gaf bij de officiële opening van de tentoonstel ling. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Voorzitter van de kommissie ,,'s Gravensteen" de heer H. Uil ging vervolgens in korte trekken in op de geschiedenis van deze oude gevange nis, die in het verleden in eerste in- tantie bij de St. Lievensmonsterto- ren werd gebouwd. In 1358 werd het 's Gravensteen aan de Mol gebouwd. In de periode van 1524-1526 vond de volledige nieuwbouw plaats. Het fraaie gebouw deed tot 1923 dienst als gevangenis. Verder vormde het ook de zetel van de rechtbank en waren er de kanto ren van de rentmeesters van de Oosterschelde gevestigd. Doelstelling- De heer Uil wees erop dat men bij het opzetten van dit projekt was uit gegaan van de doelstelling de aan dacht te vestigen op dit gebouw en op de thans dringende restauratie. Ver der was de kommissievoortzitter van mening dat een uitgebreid historisch onderzoek naar Gravensteen, gevan genen en rechtspraak zeker van be lang zou kunnen zijn. De Junior Ka mer heeft hiertoe een aanzet willen geve" De leden hebben getracht het ge bouw zo volledig mogelijk te fotogra feren. Verder werd alle beschikbare •gegevens, ook over de bouwgeschie- denit gebundeld in een fraaie brochu- Advertentie STAAT DER NEDERLANDEN Inschrijving volgens het tendersysteem op 29 juli a.s. van 9 tot 15 uur vla banken en commissionairs SEROOSKERKE. De opening van de schilderijenexpositie van Co de Voogd, zaterdagmiddag te Seroos kerke, zorgde voor een volle kerk; stellig een uitzonderlijk gebeuren op deze heel warme zomerdag. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. re. Een en ander werd mogelijk ge maakt door een forse subsidie van de Vereniging Stad en Lande. De tentoonstelling in en over het ,,'s Gravensteen" zal nog een vervolg krijgen met twee lezingen, te weten op 20 augustus door de heer F. Jibbe- ba over de bouwkundige aspekten en op 27 augustus door prof. mr. H. D. van Soest over de rechtsgeschiede nis. Een en ander zal nog nader wor den aangekondigd. De heer Uil deelde mede, dat de Ju nior Kamer bij het inrichten van de tentoonstelling veel medewerking mocht ontvangen van de gemeente Zierikzee en van de Kon. Zeelandia. De poppen die de expositie ver fraaien werden beschikbaar gesteld door de firma's Holty en Deurloo, terwijl de kleding voor die poppen werd afgestaan door het Landbouw museum in Dreischor en de gemeente Zierikzee. De martelwerktuigen, die in 's Gravensteen te zien zijn, komen uit „De Gevangenpoort" in Den Haag. Onder deze attributen bevindt zich een brandijzer met daarin het wapen van Zierikzee. De gemeente Brouwershaven stelde de pijnbank Vervolg pag. 3 Verwachting tot dinsdagavond: Warm Flinke zonnige perioden en een klei ne kans op een regen- of onweersbui. Vannacht enkele mistbanken en mi nimumtemperatuur rond 16 graden. Middagtemperatuur van 25 tot 30 graden. Matige oostenwind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 5 tot 13. Min.-temperaturen: omstreeks 16 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 25 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 29 juli 5.23 17.11 10.48 23.16 Springtij: 30 juli ZON- EN MAANSTANDEN 29 juli Zon op 5.54, onder 21.33 Maan op 22.36, onder 7.52 Laatste Kwartier: 4 augustus (0.52) HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-7. Het K.N.M.I. deelt mede: De luchtdrukverdeling blijft gunstig voor warm zomerweer. Een hogedrukgebied, met dè kern noord oost van Leningrad neemt nog wat in betekenis toe. Tussen Ierland en Spanje blijft de luchtdruk laag. De wind waait morgen uit richtingen tussen noordoost en oost en voert warme lucht aan, waarin de tempera tuur 's middags oploopt tot 25 30 graden. Aan de waddenkust blijft de temperatuur bij wind van zee enkele graden lager. In nacht en vroege och tend zijn mistbanken mogelijk, die spoedig oplossen, waarna het zonnig wordt. In de middag komt er wat be wolking, maar de kans op een bui lijkt klein. In vrijwel geheel Europa worden zomers temperaturen gemeten. Zon dag bleef het kwik in Engeland en west-Frankrijk ongeveer 22 graden, iets achter bij andere landen. Zelfs west-Noorwegen was warm, tussen 23 en 29 graden, tot ver in het hoge noorden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1