Fikse buien drukten vochtig stempel op de „Bruse" vlootshow Delingsdijk landingsbaan voor Belgisch vliegtuigje C DE ZIERIKZEESCHE COURANT Visserijproblematiek ook aan de orde Uiterwaarden van de Maas bedreigd Te weinig benzine Noodweer in Brabant Brood twee cent duurder ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 21 juli 1980 136ste jaargang Nr. 22744 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Wild-Westte Westenschouwen BRUINISSE, 19-7. Met „Bruse taaiheid" heeft het Oost- duivelandse vissersdorp zaterdag het hoogtepunt be leefd van de Visserijdagen: de vlootshow. Voor de af vaart lagen de schepen, prachtig in de vlaggetjes, in de haven rustig te wachten op het avontuur. De vissers zelf zijn in de professionele sfeer natuurlijk wel een stevig buitje gewend, maar voor het publiek, dat varensbelust aanwezig was, betekenden de gietbuien toch wel een ernstige teleurstelling. De vloot voer uit, een roeri ge zee tegemoet, beranseld door heftige regenvlagen en flink wat wind. Min der mensen derhalve op de schepen, die natuurlijk op een volle bak" hadden gerekend. Hadden - zo zal nu klimatologisch duidelijk zijn - de tevoren door de ge nodigden in ,,'t Durps'uus" genuttig de mosselen lang buiten gelegen, dan waren het „zoete mosselen" gewor den, want tijdens de maaltijd en de toespraken, werd het buitengebeu- ren bepaald door een kontinue re genstroom, restanten waarvan met lange, driftige strepen van de ramen leekten, want wind was er ook ge noeg op de hoogtijdag van het jaar lijkse Bruse gebeuren. Problematiek Behalve het hemelwater, bleek er nog meer problematiek en dan wel specifiek in het typische mosselwe reldje, waarvan de heer H. Hooger- heide repte, sekretaris van de vis sersvereniging „Algemeen Vissers- belang", zulks bij onstentenis van de voorzitter. Hij herinnerde - typische moeilijk heid toen - aan de situatie van vorig jaar, toen overvloedig mosselzaad bleek gevallen op de percelen, die een overwoekeringseffekt dreigde te krijgen, waardoor veel mosselen ver loren dreigden te gaan. Dat was toen, maar nog is de hele zaak niet kosher, want veel van die zaadjes zijn bleven leven; de situatie op de Waddenzeepercelen is dan ook (nog) niet goed, want ook de natuur werkt tegen door de lage watertem peraturen, hetgeen zich wreekt op het vleesgewicht, al kan in augustus nog veel verbeteren. Gunstiger Al blijft afhankelijkheid van de WASHINGTON. In het zuiden van de V.S. heerst nog steeds een hitte golf. Tot nu toen zijn 1.000 mensen ten gevolge van de buitensporige temperaturen om het leven gekomen. De aanhoudende hitte heeft de land bouw een schade toegebracht die in de miljarden loopt. Veel boeren in het enorme agrarische gebied in het zuiden staan aan de rand van de on dergang. Het gestrande sportvliegtuig in de berm langs de Delingsdijk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) natuur bestaan, voor de toekomst ziet het er wat gunstiger uit. Het mosselbestand zal beter worden. In het voorjaar is nieuw zaad uitge zet, zowel in Zeeland als op de Wad denzee en de jonge mosselen daarvan zijn thans aan de markt. Een ander punt is de Grevelingen, waarin zich welkome voorraden overjarige mos selen bevinden. Gezien de initiatieven van de oeste rexporteurs (Rivo), die hoopgevend zijn, wil de mosselarij ook in de Gre velingen graag een graantje meepik ken. De mosselen „doen" thans 100 te Yerseke. In het algemeen is er een te kort aan mosselen en dat moet wor den aangevuld, wil Nederland zich niet uit de markt prijzen. Spuiregiem Volkerak Beslist niet tevreden was de heer Hoogerheide over het spuiregiem in het Volkerak. Afgewacht moet maar worden welk effekt de zoetwaterbe lasting heeft op het produkt. Het zal duidelijk zijn, dat de mossel gebaat is bij optimaal gunstig water en op dit punt is er sprake van een zware belasting (afvalstoffen). De zaak zal met R.W.S. moeten worden door gesproken. Moeilijk ligt ook de zaak van de kokkelvissers, die van de overheid toestemming hebben gekregen óók op zaad te vissen. In principe mag - zo blijkt - iedereen op zaad te vissen, maar het is veel beter als juist ieder op eigen terrein blijft. Ten aanzien van de vloot is sprake van een markante ontwikkeling: ver- nieuwing en verlenging van schepen. De Bruse vereniging is het niet eens met het feit, dat aan kokkel vissers proef percel en zijn uitgegeven; de druk wordt op deze wijze te groot. Een onderzoek naar de bewer kingsmethodes is door de Schelpdier kommissie opgedragen aan T.N.O., maar de sekretaris vroeg zich wel af, welk nut dan toch wel de proeven van ,,'t Horntje" op Texel hebben ge had. Zijn die niet goed uitgevoerd of te vroeg opgegeven? Enfin, de sekre taris zat nog duidelijk vol met vra gen, die echter door de aanwezige deskundigen, althans zaterdagmor gen niet, werden be-antwoord. Stem van „Zevibel" De ,,Zevibel"-voorzitter de heer J. v. d. Bos althans wilde niet al te diep op de problemen ingaan, maar stipu leerde de visserijdagen als een „goe de zaak", als zijnde voor de mossel- markt van groot belang. Noodzakelijk is dat de mosselarij het nodige kwantum bereikt, dat hij wilde stellen op een miljoen ton. Hij herinnerde aan het uitgiftebe- leid van percelen in de Waddenzee, waartoe overleg is geopend, onder leiding van de Direktie der Visserij en. Hij hoopte op een goed seizoen 1980/'81, want met name in Zeeland is de mosselkultuur belangrijk voor de regio-ekonomie. Er is immers niet zoveel industrie in de provincie „en met de bestaande bronnen van in komsten (visserij) moeten we zuinig Regen, regen, regen Vervolg pag. 3 ROERMOND, 19-7. De aanhouden de regenval heeft de waterstand in de Maas in Limburg zo doen stijgen, dat de uiterwaarden in de omgeving dreigen onder te lopen. De Rijkspolitie Roermond heeft zondagmiddag een waarschuwing voor de boeren doen uitgaan, hier met het oog op het vee rekening mee te houden. Ook de beheerders van jachthavens in onder andere Maas- bracht, Roermond, Venlo en Wel wor den op de hoge waterstand gewezen. Het Maaswater staat nu al zeker zo hoog als afgelopen winter, en moge lijk zal het nog verder stijgen. Vol gens de rijkspolitie werd zondagmid dag bij de stuw te Borgharen een stand gemeten van 43,40 centimeter, die na een uur met zeven centimeter was gestegen. Enkele weken geleden SEROOSKERKE, 19-7. Piloot E. J. Berger uit Brugge, moet zaterdagmiddag wel de schrik van zijn leven gekre gen hebben. Vliegend boven Zeeland bemerkte hij dat er te weinig benzine in de tank was. Er bleef weinig tijd over om te denken: wat nu? Het toestel moest aan de grond gezet worden: en snel ook. Op de Delingsdijk, ter hoogte van de Schelpweg en de Prunjeweg vond hij een geschikt noodlandingsterrein. moesten in verband met het hoge wa ter auto's langs de oever worden ver wijderd. BRUINISSE. Burgemeester T. C. Hekman en echtgenote noch de char mante Mosselprinses konden het hel pen, dat ook zaterdag het weer het liet afweten. Maar in ,,'t Durps'uus" was het droog en de mosselen - zij het (nog) klein van stuk, smaakten, sa men met de (grote) boterhammen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) EINDHOVEN, 20-7. Zuidoost-Bra bant is zondagavond geteisterd door hevig noodweer, gepaard gaande met zware regenval. In korte tijd is vol gens de meteorologische dienst van de vliegbasis Eindhoven naar schat ting 25 tot 30 mm water naar beneden gevallen. In tal van gemeenten kwa men hele wijken blank te staan. In Einhoven liepen, op één na alle tun nels onder de spoorlijn dwars door de stad onder water. Dat betekende dat Noord-zuid-verkeer in de stad vrij wel onmogelijk was. Ook andere be langrijke doorgaande routes in Ein hoven kwamen blank te staan. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. De heer Berger, van beroep piloot bij het Vlieg wezen, was onderweg van Kopenhagen naar Gent, met een Belgisch sportvliegtuig van het merk Piper Archer II met het kenteken 00- FLR. De spectaculaire landing van het vliegtuig trok uiteraard veel be kijks. Gelukkig was er op dat mo ment geen verkeer, waardoor de noodlanding goed lukte. Landbouwer J. v. d. Velde, die de landing van nabij aanschouwde, kon hand en span diensten verrichten bij het in de berm trekken van het toestel. Na dit karwei nam hij de in zittenden (twee vrouwen en twee mannen) mee naar zijn boerderij, om van de eerste schrik te bekomen. Dienst Luchtvaart De rijkspolitie was zeer snel ter plaatse om het gebeuren op papier te zetten en later kwamen ook de Dienst Luchtvaart en de Douane naar de landingsplaats. Nadat de- Dienst Luchtyaart ter plaatse de si tuatie in ogenschouw had genomen, kreeg de heer Berger (reeds 27 jaar vlieger-instrukteur) toestemming om vanaf de Delingsdijk weer op te stij gen. Maar eerst moest er uiteraard de ontbrekende benzine in. Het vliegbe drijf Tonny Prince zorgde daar zater dagavond voor. Om 22.55 uur koos het vliegtuig het luchtruim, na een korte aanloop, waarna het toestel op vliegveld Midden-Zeeland overnachtte. De pi loot beschikte niet over een nacht- vliegbrevet, vandaar dit nachtelijk oponthoud. De passagiers echter mochten, niet met het toestel mee, en moesten per taxi naar huis worden vervoerd. Om 21.00 uur was de Delingsdijk weer leeg en kon het normale verkeer weer doorgang vinden. Regenrekord na 44 jaar GORREDIJK, 19-7. In Vlis- singen is in de julimaand tot nu toe 140 millimeter regen ge vallen, waarmee de 132 mm. uit de julimaand van 1936 in die plaats zijn overtroffen. Het is de grootste hoeveelheid re gen die sedert het begin van de waarnemingen in 1855, is ge meten, aldus weerman Hans de Jong uit Gorredijk. Waar precies de meeste regenval is geregistreerd, wordt echter pas eind deze maand bekend. Het regenoffensief zette zich tijdens het weekeinde, na een korte onderbreking, voort. Na de Ardennen kwamen ook Bra bant en Limburg in de loop van zondag in zware plensre- gens terecht. U61- Pl 8ll.r DEN HAAG. 21-7. Het brood wordt heden (maandag) twee cent duurder. De prijsverhoging vloeit voort uit de loonkostenstijging per 1 juli en de stijging van de overige kosten, uitge zonderd de grondstoffen. De maxi mum broodprijzen die gelden bij le vering door de producenten aan de le vensmiddelenhandel, gaan vandaag met 1,6 cent per 800 gram omhoog. Dit heeft het ministerie van ekono- mische zaken meegedeeld. MOSKOU. De 22e Olympische Zo merspelen zijn zaterdag middag om 16 uur 19 (Ned. tijd) door president Leonid Brezjnev van de Sow jet-Unie geopend. TEHERAN. Ayatollah Chomeini, de feitelijke machthebber in Iran, heeft zaterdag voor de radio ver klaard dat alle „samenzweerders", betrokken bij de jongste poging tot een staatsgreep in Iran, „zonder uit zondering ter dood veroordeeld moe ten worden". Verwachting tot dinsdagavond: Vannacht opklaringen Vannacht droog en opklaringen en minimumtemperatuur omstreeks 9 graden; morgen van het westen uit toenemende bewolking, gevolgd door regen en middagtemperatuur ongeveer 19 graden; eerst matige westen wind, morgen toenemend tot krachtig uit het zuidwesten. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 22 juli Zon op 5.44, onder 21.44 Maan op 16.36, onder 1.46 Volle Maan: 27 juli (20.54) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 22 juli 11.26 23.46 4.59 17.31 Doodtij: 22 juli HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-7. Het K.N.M.I. deelt mede: In het afgelopen weekeinde zijn er weer flinke hoveelheden re gen gevallen. Vooral zondag was het in het zuiden en zuidoosten erg nat. In Gilze Rijen viel tussen 8 uur 's morgens en 8 uur 's avonds 60 milli meter. In Eindhoven 32 en in Twente 25 millimeter. In de nacht van zondag op maandag viel in Gilze Rijen nog eens 16 millimeter. In Eindhoven 23 en in Twente kwam er nog eens 30 millimeter bij. Dit regengebied be hoorde bij een storing die via het ka naal en ons land naar Duitsland trok. Boven de Noordzee ontstond in de nacht een krachtig windveld. Aan de kust van Holland en Zeeland nam de wind tot stormachtig toe. In deze stroming werden buien meegevoerd. Na het voorbijtrekken van het wind veld komt een gebied met opklarin gen naar ons land.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1