Padvinders trokken te hard TE WEINIG ZON MAAKT GROENTEN DUURDER Ontwerp gemeenschappelijke regeling Grevelingen-gebied N.Y. Watermaatschappij Zuid-W est-N ederland Ringpromotion in Haamstede LETTEN OP VROEGER WEER OP SCHOUWEN-DUJVELAND Verlies onderwij suren Snelle kweekreaktor Veiligheidsdienst Kon. Huis Spionnage-affaire in Bondsrepubliek Uitbanning diskriminatie vrouw STREEKNIEUWS 4 „Uit een oud boekje" SCHOUWEN-DUIVELAND, 17-6. De hardnekkige regenval in de maand ju ni en nu half juli doet de vraag rijzen of zich al eerder zo iets heeft voorgedaan en natuurlijk wordt ook hier het aan de bijbel ontleende spreekwoord ,,dat er niets nieuws is onder de zon" bewaarheid. In een oud boekje lazen we: De zo- regen zonder onweer, koud weinig mer van 1882 was zeer guur, geen en- zin, veel noordenwind, hoog water in kele warme dag. Ook de zomer van de poldersloten. Eerst in 1910 werd 1898 was nat en koud, eerst na 16 au- het beter. gustus kreeg men 14 dagen warm En in 1912: van 6 augustus tot 11 weer. In 1901 lag op 26 maart de ha- september (in 37 dagen) geen enkele ven van Bruinisse nog dichtgevroren dag geheel droog geweest. Al die tijd en van 1903 lezen we zeer koude zo- kon de oogst niet worden binnenge- mer van maart tot september maar haald, schade aan granen, erwten en vijf warme dagen. In 1905 was het bonen. weer anders, van dat jaar lezen we: En nu vergaten we nog 1907: koude we yö'orjaar lang. ruw en koud tot zomer, zodat de jeugd in geen vier laattfiin' mei,, .daarna drie .maanden maanden in de haven kon zwemmen; mooi"bestendig zomerweer, tot laat 'begin oktober najaarsweer met veel in september toen is het guur gewor- regen, veel zuidenwind, den met veel regen en water op het land (slechte aardappeloogst). In 1909 In 1909: van de maand mei af, veel DEN HAAG, 17-7. Het verzuimper centage van het onderwijzend perso neel in het schooljaar 78/79 bedroeg 4,7, waardoor ruim zes miljoen on- derwijsuren verloren gingen. Onder de mannen in het onderwijs bedroeg dat percentage vier en dat van vrou wen bijna zes. Onder de rest van de beroepsbevolking lagen deze cijfers beduidend hoger, met respektieve- lijk tien en twaalf procent (1978). DEN HAAG, 17-7. De regering wil de bouw van een snelle kweekreak tor niet bij voorbaat afwijzen. Dit blijkt uit het verslag dat de ministers Van de Klaauw (buitenlands zaken) en Van Aardenne (ekonomische za ken) de Tweede Kamer hebben gestuurd over de zogenaamde I.N.F.C.E., het internationaal over leg van een zestig landen over de mo gelijkheid dat door de toeneming van opwerkings- en verrijkingsinstalla ties voor kernbrandstof ook het aan- tla landen met kernpens zal toene men. Zomer neemt vakantie GORREDIJK, 17-7. Het ver- haal van weerman Hans de Jong wordt ééntonig Er is nog steeds geen warm en zon nig zomerweer in zicht. Gedurende het weekeinde en in elk geval ook tot midden volgende week blijven oceaan storingen in vloeiende volg orde op ons af komen. Daar door handhaaft zich het wissel vallige weertype en laat de temperatuur te wensen over. De doordrommende hoog testromingen uit het westen tot noordwesten werken ons in alle opzichten tegen. Het aan tal dagen met een maximum temperatuur onder twintig graden Celsius is met 25 tot 27 in serie naar een rekordniveau gegroeid. Het aantal uren zon neschijn is de afgelopen vier en een halve week extreem laag gebleven. De tekorten bedra gen 120 tot 130 uur. Sedert 1907 is het niet meer zo erg geweest. In de omgeving van Hoen- derloo is al 170 tot 175 millime ter juliregen gevallen tegen normaal cirka 85. In het noor doosten is het regencijfer lo kaal bijna 155 millimeter. In de natte landbouwstreken zijn aardappelvelden niet meer te betreden. Als er geen verande ring komt kan het loof niet tij dig worden doodgespoten, al dus weerman Hans de Jong. kwekerij, de eerste op Schouwen- Duiveland. De definitieve ingebruikname zal zijn eind augustus a.s. Bij de aan vang van de bloei, medio november, zal ,,open dag" worden gehouden. Aanbesteding, opzet en begelei ding is in handen van het kantoor M. J. de Vreugd c.s., bedrijfsjurisnten- adviseurs te Nieuwkoop. OOSTERLAND Kettingbotsing Donderdagochtend om 10.00 uur vond op Rijksweg 18 nabij de afslag Molenweg een kettingbotsing plaats, waarbij drie auto's betrokken wa ren. De eerste auto, bestuurd door J. E. ten H. uit Rotterdam, stopte tijdig voor een file. De tweede auto, bestuurd door T. J. M.-v. d. B. uit Vi- anen kom ook tijdig remmen. De bestuurder van de derde auto echter zag dit waarschijnlijk te laat en reed op zijn voorgangers in. Deze auto, bestuurd door M. v. L. uit Gilze-Rijen moest door garage Ista worden afge voerd, zwaar beschadigd. De andere auto's liepen resp. schade op aan de voor- en achterkant. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. BRUINISSE Aanrijding Op de Grevelingendam reed don derdag J. P. uit Bruinisse op depara- lelweg. Hij wilde met zijn auto de grote weg op, maar zag de aankomen de vrachtauto waarschijnlijk te laat. De vrachtwagen, bestuurd door A. E. H. A. uit Middelburg reed op de per sonenwagen in die vrij ernstig be schadigd werd. De vrachtwagen werd licht beschadigd. DEN HAAG. De ministerraad is donderdag akkoord gegaan met maatregelen ter bestrijding van de iepziekte. Voor het hele jaar zal een vervoersverbod voor de boomsoort gelden. Dat was tot nu toe van kracht in de periode van 1 april tot 1 okto ber. SCHIPHOL. Van Schiphol is don derdagmorgen de eerste groep ille- gaal in ons land verblijvende Marok kanen, die maandag jongstleden in Zeeuws-Vlaanderen zijn aangehou den, naar huis terug gesstuurd. De groep vertrok met een lijnvliegtuig van de KLM naar Cassablanca. ROTTERDAM. De openbare kleu terscholen in Rotterdam zitten met een tekort aan leidsters. Hun aantal is weliswaar gestegen van 270 vorig jaïr tot 341 nu, maar daarmee houdt het wel op. Voor het nieuwe school jaar heeft de gemeente veertien solli citanten. UTRECHT, 17-7: Bij de veiligheids dienst- van het koninklijk huis. bestaat een personeelstekort van ze ker 15 man. Dat betékent een uitzon derlijk zware en daardoor onaan vaardbare belasting van de konin klijke familie. Daarin-is alleen ver betering te brengen door het saaie en vaak onregelmatige werk financieel aantrekkelijker te maken. HAMBURG, 17-7. De hoogste West- duitse openbare aanklager, Kurt Rebmann, heeft donderdag „een diepgaand onderzoek" gelast naar hanleiding van onthullingen in het jongste nummer van het weekblad „Der Stern" over de in maart 1979 naar de D.D.R. gevluchte voormalige C.D.U.-secretaresse Inge Goliath. Het blad zegt per post een 28 pagi na's tellende kopie te hebben ontvan gen uit Oost-Berlijn van de hele fi nanciële struktuur van de Westduitse binnenlandse veiligheidsdienst. Er zou ook een lijst met de salarissen van leidinggevende funktionarissen van de veiligheidsdienst bij zitten. APENRADE, 17-7. Enkele tiental len jongens zijn gewond bij het touw trekken in een internationaal pad vinderskamp bij Kleplev in het Deense Jutland. Zeven jongens moesten met soms ernstige schedelletsel en brandwon den in de handen in ziekenhuizen in Apenrade en Sonderburg worden op genomen nadat het nylontouw, waar aan zij met ongeveer duizend andere tegelijk trokken, met een luide knal brak en alle trekkers met een smak op elkaar terecht kwamen. De meeste gewonden konden in het kamplazaret worden behandeld. DEN HAAG, 17-7. Nederland en vijfenvijftig andere landen tekenen donderdagavond om 19.00 ,uur een verdrag over de uitbanning van aale vormen van discriminatie jegens de vrouw. Dat gebeurt tijdens een cere monie in Kopenhagen, waar de VN- Wereldconferentie ovef de positie van de vrouw wordt gehouden. Voor Nederland zullen staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters van crm en de Nederlandse ambassadeur in Dene marken, De Waal, het verdrag onder tekenen. Dit heeft het ministerie van crm donderdagmiddag meegedeeld. DEN HAAG, 18-7. Te weinig zon is er momenteel de oorzaak van dat de konsument aanzienlijk meer voor zijn kropje sla moet betalen dan vo rig jaar om deze tijd. Het aanbod van sla, komkommers en tomaten is op de veilingen kleiner omdat het slechte weer de groei van deze produkten tegenhoudt, aldus een woordvoerder van het Produkt- schap voor groenten en fruit. Met name een krop sla kost op de veiling nu zo'n 50 tot 75 cent, tegen 20 cent een jaar geleden. De komkom mer kost nu twee tot driekwartjes te gen een kwartje vorig jaar en een ki lo tomaten wordt nu op de veiling voor ongeveer 1,50 gulden verkocht, tegen een gulden in 1979. Het Pro- duktschap verwacht in de komende weken geen verandering in dit prijspeil. De paprika's zijn momenteel goed koper dan eerder dit jaar, gezien het grotere aanbod. Kennelijk hebben deze vruchten geen last van te weinig zon, meent het produktschap. Positievere geluiden over de ko mende fruitoogst. Er staat een grote oogst van appelen voor de deur, zo verwacht het Produktschap. De peren- en pruimenoogst zullen wel iets minder zijn. Ook over de bloementeelt valt niet te klagen. De soorten onder glas on dervinden geen nadelige invloed van het slechte weer, de „buiten" bloem wel. Er valt juist een gespreidere groei te konstateren, aldus de Ver eniging van bloemenveilingen in Ne derland. De aanvoer op de veilingen is dan ook bepaald niet slecht. Verge leken met vorig jaar is in de eerste helft van 1980 een omzetstijging van 17 procent gehaald. Dat cijfer staat volgens de woordvoerder van de ver eniging, echter wel onder invloed van de barre winter van 1979. MIDDELBURG, juli. Aan de raad van bestuur komen ingevolge artikel 7 y'an; dé'gemeenschappelijke regeling alle bevoegdheden toe, die niet aan één yïul de andere bestuursorganen van het lichaam zijn toegekend. Tot de bevoegdheden van de raad yap bestuur behoort onder meer het maken van verordeningen, waaron der begrepen verordeningen door strafbepalingen of politiedwang te handhaven en verordeningen tot het heffen van belastingen. Aan het li chaam kan overigens niet worden toegekend de bevoegdheid om ande re belastingen te heffen dan die, be doeld in artikel 148 van de Provincie wet. Meerderheid van stemmen Met betrekking tot de in de vorige alinea expliciet genoemde bevoegd heden bepaalt artikel 42, eerste lid, van de Wet gemeenschappelijke rege lingen, dat besluiten tot vaststelling, wijziging of intrekking van zodanige verordeningen worden genomen bij meerderheid van stemmen, mits deze tévens inhoudt de meerderheid van stërrtmen van alle leden die, in casu, ziin aangewezen door de provincies eil de gemeenten. De bijzondere ver antwoordelijkheid van het rijk voor het onderhavige gebied, die tot uit ing komt in de financiële bepalingen van de gemeenschappelijke regeling, heeft geleid tot het opnemen van eni ge bepalingen in de ontwerpregeling, waarbij aan het rijk dan wel aan de vertegenwoordigers van de ministers in de raad van bestuur een vetorecht wordt toegekend. Gewezen kan wor den op de artikelen 8, vierde lid, 37, 38, 40 en 41 van de ontwerp-gemeen- schappelijke regeling. Artikel 13 geeft een niet limitatie ve opsomming van de bevoegdheden van de raad van bestuur. Genoemd wordt het kopen, ruilen, vervreemden, bezwaren, verpanden, verhuren, verpachten en in erfpacht aannemen of uitgeven van roerende en onroerende goederen of vorderin gen. De Staat der Nederlanden is thans eigenaar van een aanzienlijk deel van de gronden binnen het territoir van het te vormen lichaam. Het ligt. in de bedoeling, dat de staat zoveel mogelijk gronden in erfpacht aan het lichaam zal overdragen, in ieder ge val dié gronden, die bij het ministe rie van C.R.M. in materieel beheer zijn. De geldmiddelen De artikelen 35 en 36 regelen de verdeling van de kosten van het li chaam over de verschillende deelne mers. Het bijzondere karakter van het Grevelingenbekken, dat voor het overgrote deel uit natuurgebieden bestaat, heeft geleid tot een enigszins andere verdeelsleutel met betrek king tot de investering- en exploita tielasten dan die welke geldt of voor ogen staat voor de grote rekreatie- lasten dan die welke geldt of voor ogen staat voor de grote rekreatiege- bieden elders in den lande, waarbij het rijk rechtstreeks in de inrichting, het beheer en het onderhoud deel neemt (c.q. voornemens is dat te doen). De kosten van de algemene voor zieningen in het kader van de eerste inrichting van het Grevelingenbek ken zullen door het rijk worden ge dragen. Het gaat hierbij om de alge mene voorzieningen terzake van na tuurbehoud en openluchtrekreatie. AMSTERDAM. Een nieuwe stij ging van de gasprijzen met 9 a 10 cent per 1 januari 1981 zal de woonlasten verder omhoog stuwen en een verde re aanslag op het gezinsinkomen van veel mensen betekenen. Deze zullen ten laste komen van het ministerie van kuituur, rekreatie en maatschapelijk werk. Als raamwerk voor deze voorzieningen geldt de Nieuwe Inrichtingsschets Grevelin genbekken. Voorzieningen terzake van het waterstaatkundige beheer blijven voor verantwoordelijkheid en rekening van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. RENESSE Inbraak Donderdagavond werd ingebroken in de supermarkt van M. K. L.,in Re- nesse. Bij de supermarkt, op het cam pingterrein Bonafide, werd een raampje ingeslagen, waardoor er toe gang werd verkregen tot de winkel. Vermist worden: een nog, onbekend bedrag aan geld en enige aanstekers. DREISCHOR Orchideeën-kwekerij Bij L. J. A. Klompe agrarisch be drijf aan de Gaanderseweg (9) te Dreischor is thans in aanbouw een kassenkomplex in eerste uitvoering van 2000 m2, dat specifiek in gebruik genomen zal worden als orchideeën- MIDDELBURG, 17-7. De herziene investeringsbegroting van de Water- mij Zuid-West-Nederlands, komt in totaal 6.331.000,— hoger te liggen, dan geraamd in de begroting 1980. Deze hogere raming vloeit voort enerzijds uit de latere uitvoering en betaling van werken dan oorspron kelijk werd verwacht en anderzijds uit het toevoegen van een post van 4.700.000,— voor de aankoop van een aandelenpakket van de BV Slot Haamstede voor het verwerven van de Zeepeduinen. Zoals in de algeme ne vergadering van aandeelhouders van 12 december 1979 schriftelijk werd meegedeeld, waren de onder handelingen over de verwerving van de Zeepeduinen nagenoeg voltooid. Zodra de formele afronding heeft plaatsgevonden zal het overeengeko- mene aan de raad van kommissaris- sen ter goedkeuring worden voorge legd en zal mededeling worden ge daan in de eerstvolgende vergade ring van aandeelhouders. HAAMSTEDE. Specimen van één der werken, gemaakt door de Co de Voogd leerlingen en te zien op de expositie in het raadhuis van Westerschouw en te Haamstede. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) HAAMSTEDE. De os aan het spit was ook tijdens de tweede Ringpromotion dag donderdag jl. weer aanwezig. Onwil lekeurig doet dat tafereeltje steeds weer denken aan een Bruegheliaanse maaltijd. r HAAMSTEDE. Zeker in tegenstelling met het bovenstaande was hetgeen gepresenteerd werd in de stand van de leden van de Natuur- en Vogelwacht. Ook zij waren vertegenwoordigd op deze Ringpromotiondag. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4