Arabische landen zetten Nederland onder druk „DE GREVELINGEN" Ernstige treinbotsing in Spanje Provincie Zeeland gaat verlichting op aantal kruispunten beperken G.S. VAN ZEELAND WILLEN HALF MILJOEN STORTEN IN NATUURBESCHERMINGSFONDS AGENDA De kwestie Jeruzalem Een bezuinigingsaktie Twee doden in het verkeer Gewonde bij steekpartij Zoon doodt moeder HET THEATER ZIERIKZEE S.Ö.S. CONCOllDli: ZWEEDSE ZALIGHEDEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 Het ontwerp voor de gemeenschap pelijke regeling Natuur- en Rekrea- tiegebied De Grevelingen, is een lij vig werk. Door de pluriforme sa menstelling en de velen (instanties, gemeenten, provincies, rijk), die er mee te maken hebben, is er een over eenkomstige inbreng, die deze G.R. (gemeenschappelijke regeling) toch wel karakteristiek maken. Feit is dat het lang heeft geduurd, voordat de zaken op papier stonden; veel te lang zeggen sommigen, maar juist door de talrijke raakvlakken en de grens- en provincieoverschrijdende belangen, is die lange duur ook weer wel begrijpelijk. Misschien - en dat zou een voordeel zijn - kan van de samenstelling mede gebruik worden gemaakt bij de in richting van het Oosterscheldebek- ken en dat zou dan tijdmatig mooi meegenomen zijn. De regeling grijpt terug en werd tot „must" door de totstandkoming van de Grevelingendam in 1965 en de Brouwersdam in 1971, waardoor een open zeearm tussen Goeree-Over- flakkee en Schouwen-Duiveland in een zoutwatermeer veranderde. Zo wel het water als de dammen zijn vrijwel geheel rijkseigendom en wor den beheerd door het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Door het wetsontwerp (Gemeen schappelijke regeling Natuur- en Re- kreatiegebied De Grevelingen), moet het mogelijk worden dat het rijk deelneemt aan een gemeenschappe lijke regeling met twee provincies en in totaal tien gemeenten. De Greve lingen krijgt rechtspersoonlijkheid en kan dus in de toekomst zelfstan dig gelden lenen en voteren. Het li chaam dient ter behartiging - in on derlinge samenhang - van natuur, landschap en openluchtrekreatie in het gebied, waarvoor de regeling geldt. Aan de regeling nemen deel - behal ve het rijk - de provincie Zuid-Hol land en Zeeland en de gemeenten: Brouwershaven, Bruinisse, Dirks- land, Duiveland, Goedereede, Mid- delharnis, Middenschouwen, Oost- Flakkee, Westerschouwen en Zierik- zee. Voor de inrichting van het Greve- lingenmeer was in 1967 door de Kom missie Inrichting Deltawateren een inrichtingsschets opgesteld. Ter uit voering stelde de minister van Ver keer en Waterstaat (1972) een Stuur groep en een Projektenbureau Inrich ting Grevelingenbekken in. Onder auspiciën van de Stuurgroep werden enkele inrichtingswerk zaamheden uitgevoerd, maar in de jaren na 1967 veranderden de inzich ten ten aanzien van de te verwachten groei van de bevolking. Bovendien werd door de milieubewustwording meer waarde toegekend aan het na tuurbehoud, terwijl het rekreatiebe- leid meer en meer werd gericht op het situeren van intensieve dagre- kreatie in de direkte nabijheid van de bevolkingskoncentraties. In dit licht moet de herbezinning worden gezien op de inrichting van het Gre velingenbekken, waarvan het huidi ge ontwerp het resultaat is. Advertentie DEN HAAG, 16-7. Ambassadeurs van Arabische landen waarmee Nederland diplomatieke betrekkingen onder houdt hebben gedreigd deze betrekkingen te berbreken indien de Nederlandse ambassade in Isrël in Jeruzalem blijft gevestigd. Zij hebben echter geen termijn genoemd waarbinnen de ambassade moet worden verplaatst, aldus is van diplomatieke zijde in Den Haag vernomen. DUESSELDORF. Het openbaar ministerie in Bonn is woensdag een gerechtelijk onderzoek begonnen in verband met een vermeende aanslag poging op de Soedi-Arabische koning Chaled tijdens zijn staatsbezoek aan West-Duitsland in juni van dit jaar. MADRID, 16-7. Bij een botsing tus sen de sneltrein Barcelona-Madrid en een stilstaande goederentrein in het noorden van Spanje zijn 16 personen om het leven gekomen. Dat heeft een woordvoerder van de regering van de provincie Soria woensdag bekendge maakt na afloop van de 16 uur duren de bergingsoperatie. 21 passagiers van de ,,Talgo"-expres zijn met ver wondingen in het ziekenhuis opgeno men. De hoofden van missies die in Den Haag zijn gevestigd, maar ook van enkele Arabische landen wier am bassadeur weliswaar bij de Neder landse regering is geakkrediteerd maar wier ambassade in andere westelijke hoofdsteden als Bonn, Brussel of Londen is gevestigd, heb ben vorige week een gezamenlijke stap bij ministère Van der Klaauw ondernomen. „Zware hypotheek" Zij lieten blijken het feit dat Ne derland, als enig Europees land, zijn ambassade niet in Tel Aviv maar in Jeruzalem heeft, als een zware hypo theek voor de betrekkingen met de Arabische landen te beschouwen. Zij gaven te verstaan dat de betrekkin gen zouden worden verbroken indien de ambassade niet wordt overge plaatst. BRUSSEL. De Rijkswacht van het Belgische Eeklo heeft twee Neder landers gevat, die bekend hebben op 7 juli een grote hoeveelheid antieke wapens en ikonen te hebben gestolen uit een winkel in Rotterdam. MIDDELBURG, 16-7. De provincie Zeeland gaat de verlichting op een aan tal kruispunten in de provinciale wegen flink minderen. Dit is het resultaat van een onderzoek dat in 1978 is gestart en waaraan ook de PZEM en de rijkspolitie hebben deelgenomen. Gedeputeerde staten hebben nu hun fiat gegeven aan een aantal voor stellen van de provinciale wa terstaat. Tijdens een proefperiode is onder andere gekeken naar hét verkeersge drag op de kruispunten waar de ver lichting is teruggebracht. Ook is een vergelijking gemaakt tussen het aan tal ongevallen vóór en tijdens het ex periment. Gebleken is dat er sinds het begin van de proefneming bij duisternis ge middeld niet meer ongelukken zijn gebeurd. Dit is echter nog geen goede basis om meteen konklusies te trek ken. Daarvoor moeten er ongevallen- cijfers zijn over een veel langere peri ode. De uitgeschakelde lichtmasten blijven daarom voorlopig staan. Mis schien kunnen ze na verloop van tijd elders worden gebruikt. Besparing De totale besparing zal per jaar on geveer 35.000 kiloWattuur opleveren. Dat is zo'n 16 van het oorspronke lijke verbruik op de betreffende kruispunten. Ten -opzichte van het geheel van de openbare verlichting dat door de provincie wordt beheerd, gaat het om ruim 7 procent. De ver mindering betreft acht kruispunten die tot voor kort uitgebreid verlicht waren. Op de kruising Kraaijenstein- weg/Hogeweg/Kommertjesweegje in Westerschouwen is de verlichting op het kruisingsvlak zelf gehand haafd, maar teruggebracht op de toe- leidende wegen. Dit uitgangspunt is ook op de ande re kruisingen gehanteerd. Na de ge plande wijziging van het weggedeel te tussen kruising en rotonde, wordt de zaak verder bekeken. Op de kruising van de weg Seroos- kerke-Haamstede/Kraaijensteinweg zijn de overbodig geworden masten al weggehaald en elders gebruikt. De gezamenlijke demarche van de Arabische diplomaten, namens de kleine twintig Arabische landen waarmee Nederland betrekkingen onderhoudt, werd gedaan namens al deze landen, en nog voordat de veel grotere groep van Islamitische lan den het afgelopen weekeinde in Am man, een soortgelijk dreigement uit te. BRUSSEL. De Belgische koning, Boudewijn, heeft last van rit mestoornissen van het hart". Dat is woensdag in Brussel door zijn kabi net bekendgemaakt. Koning Boude wijn werd maandag in het Brusselse St. Lucasziekenhuis opgenomen na dat hij in zijn paleis in Brussel onwel geworden was. DALLAS-DETROIT. De hittegolg die reeds drie weken in het zuiden van de Verenigde Staten heerst, heeft; tot dusver aan ruim 700 mensen het leven gekost. In verscheidene sta ten in het noorden van het land werd woensdag door zware stormen voor miljoenen schade aangericht. VARSSEVELD, 16-7. De 26-jarige B. Ooijman en de 33-jarige J. W. Ooij- man uit Doetinchem zijn in de nacht van woensdag op donderdag door een verkeersongeluk op de Sinderense- weg bij Varsseveld om het leven ge komen. De auto waarin zij reden raakte met hoge snelheid uit een bocht en botste tegen een boom, al dus' de politie. ENSCHEDE, 15-7. Een 29-jarige Hengeloër is in de nacht van dinsdag op woensdag ernstig gewond geraakt bij een steekpartij voor een Ensche- dese bar. De man had in de bar ruzie gekregen met twee bezoekers. Om ,,het uit te vechten was men naar bui ten gegaan. Daar vond men enige,tijd la!ter alleen de gewonde Hengeloër. Hij bleek gestoken in de linker zij. Bovendien had hij ernstige verwon dingen aan zijn arm. De man heeft in middels een spoedoperatie onder gaan in een Enschedees ziekenhuis. VLISSINGEN, 16-5. De rijkspolitie in Kloosterzande heeft woensdag morgen in het Zeeuwsvlaamse Terho le de 33-jarige G. J. aangehouden. De man heeft bekend enkele uren daar voor zijn 58-jarige moeder, mevrouw J. E. J.-D. door wurging om het léven te hebben gebracht. De man heeft via een kennis de po litie laten waarschuwen. Moeder en zoon woonden zeer afgelegen in een klein huisje midden in de polder. De man Reeft tegenover de politie ver klaard in een vlaag van verstandver bijstering te hebben gehandeld. Hij is ingesloten in het politiebureau van Kloosterzande. BRUSSEL. De leider van de Pa lestijnse bevrijdingsbeweging Yas ser Arafat, heeft in het Vlaamse dag blad ,,De Morgen" paus Johannes Paulus II uitgenodigd een bezoek te brengen aan de Palestijnse vluchte lingenkampen. HAAMSTEDE. Zodra de buien een beetje afnemen en de zon zich af en toe laat zien, komt er ook op de cam pings wac leven in de brouwerij, zo als hier op camping „duinoord", waar met%eel plezier weru to rnen aan de kinderspelen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) VLISSINGEN, 15-7. Gedeputeerde staten van Zeeland willen eén bedrag van 500.000 gulden storten in het Na- tuurfonds. Dit in verband met het feit dat dit fonds niet toereikend is om de subsidie verzoeken van de Stichting Het Zeeuws Landschap en de Vereniging tot be houd van natuurmonumten te honoreren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Deze beide instellingen zijn van plan om nog dit jaar 42.47.16 ha na tuurgebied aan te kopen voor een be drag van ruim 837.000 gulden. Vijftig procent De provincie Zeeland subsidieert dergelijke aankopen altijd voor vijf tig procent. Dat bedrag heeft het fonds momenteel niet voorhanden. Volgens g.s. van Zeeland is het in het belang van de veiligstelling van na tuurgebieden in Zeeland nodig, dat deze natuurgebieden worden aange kocht. Het kollege adviseert de sta ten dan ook om het benodigde half miljoen te onttrekken aan de algeme ne reserve en toe te voegen aan het N atuurbeschermingsf onds Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1761. Iedere dinsdag en vrijdag (tot 1 augustus) Haamstede Adr. v. d. Weydeweg (pompstation), a.s. zaterdag 19 juli en zondag 20 juli BLUFT DE CATASTROFE UlfT Aanvang 20.00 uur -16 jaar LATE AVOND VOORSTELLING a.s.zaterdag 19 juli DE NIEUWSTE ZWEEDSE PORNOSENSATIE Aanvang 22.30 uur -18 jaar Burgh Hervormde Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Haamstede Dorpskern. Ringpromotion. 10.00 - 22.00 uur. Gereformeerde Kerk. Tentoonstel lingen leerlingen Chr. Kunstakade- mie uit Kampen. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Grote Kerk. Tentoonstelling „De bij bel in beeld. 10.00 - 17.00 uur. Renesse Trefpunt. Koffiebar „Youth for Christ" met optreden Theatergroep „Op Vrije Voeten". 20.00 uur. Scharendijke Kermis. Brouwershaven Stadhuis. Openstelling ter bezichti ging. 19.00 - 21.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijd. 20.00 uur. Dreischor Hervormde Kerk. Orgelkoncert Dirk Jansz. Zwart. 20.00 uur. Bruinisse Muziektent. Opening Visserijdagen. 14.00 uur. Gezelligheidsrit 16.00 uur. Vrijdag 18 juli Zierikzee 19.00 uur, exkursie Vogelwacht naar Meeuwenkolonie Van maandag t/m zaterdag tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum, 13.30 - 16.30 uur. Iedere donderdag in juli Burgh Hervormde kerk. Orgelconcerten. 20.00 uur. Vanaf 10 juni, elke dinsdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, dia avond Vogelwacht over flora en fau na landschap Schouwen-Duiveland. 20.00 uur Vanaf 18 juni, elke woensdag Haamstede Slot Haamstede, exkursie Vogel wacht, wandeling door natuurgebied 't Zeepe en bos slot Haamstede, 19.00 uur. Vanaf 2 juli tot en met 13 augustus elke maandag en woensdag Haamstede Bezichting molen „De Graanhalm". 10.00 - 17.00 uur. 21 juni-26 juli dagelijks, behalve zondags Zierikzee Burgerweeshuis. Beeldentuin en klein antiek. 10.00 - 17.00 uur. Zaterdag 28 juni t/m 18 juli Zierikzee Gravensteen. Zomerexpositie Zeeuw se Kunstkring. 10.00 - 17.00 uur. (Zon dags gesloten.) Iedere donderdag in juli en augustus Zierikzee De Beurs; openlucht-schaken; 19.00 - 21.00 uur. Zaterdag 5 juli tot 1 augustus (maandag tot zaterdag) Zierikzee St. Lievensmonstertoren. Schilderij enexpositie. 10.00-17.00 uur. Iedere dinsdag en donderdagmiddag Renesse Hervormde kerk. Bezichtiging. 14.00 - 16.00 uur. Iedere woensdagavond Renesse ^art en inschrijven V.V.V.. Fiets- puzzeltocht. 19.00 - 19.30 uur. Maandag 28 juli (tot 16 augustus) Zierikzee Tentoonstelling Gravensteen. 10.00 - 17.00 uur (niet op zondagen). Donderdag 17 juli Zierikzee Bar Mirabelle. Mac Collie Rhythm Aces. 22.00 uur. „Huis van Nassau". Bridgedrive. 19.30 uur. Inschrijven: 19.00 uur. Renesse „De Bariton". Lunchconcert „Youth for Christ" met Theatergroep „Op Vrije Voeten". 12.30 uur. Trefpunt. Koffiebar „Youth for Christ". 20.00 uur. Scharendijke Kermis. Zaterdag 19 juli Zierikzee Centrum. Straattoneel „Youth for Christ". 14.00 uur. Bioscoop De Concertzaal. SOS Con corde. 20.00 uur. Bioscoop De Concertzaal. Zweedse zaligheden. 22.30 uur. Haamstede Ring. Rommelmarkt t.b.v. Hervorm de Kerk Haamstede. 9.30 uur. Ring. Rommelmarkt Hervormde Vrouwendienst. 8.30 - 16.00 uur. Renesse Trefpunt. Koffiebar „Youth for Christ". 20.00 uur. Terrein Kooymansweg. Autocross. 14.00 uur. Scharendijke Kermis. GrevelingenmeerZeilwedstrijden Zondag 20 juli Zierikzee Bioscoop De Concertzaal. SOS Con corde. 20.00 uur. Haamstede Strandpaviljoen Het Schouwse strand, „Blast" en „Dikke Kees". 17.00 uur. Scharendijke Grevelingenmeer. Zeilwedstrijden. Dinsdag 22 juli Haamstede Grote Kerk. Tentoonstelling „De bij bel in beeld". 10.00 - 13.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Orgelconcert Ton Koopman. 20.00 uur. Woensdag 23 juli Zierikzee Gasthuiskerk. Orgelkoncert Bram Beekman. 20.00 uur. Haamstede Hervormde kerk. Diaserie „De ban ken zijn hard". 20.00 uur. Bruinisse Terrein Aquadelta, cirkus Holiday, 16.00 en 20.00 uur. Donderdag 24 juli Zierikzee Centrum. Optreden „Sam Scott Band" (Youth for Christ). 14.00 uur. Haamstede Gereformeerde Kerk. Tentoonstel lingen leerlingen Chr. Kunstakade-. mie uit Kampen. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Renesse Hoek Stoofweg-Mauritsweg, cirkus Holiday, 16.00 en 20.00 nur. Dreischor Hervormde Kerk. Orgelconcert met zang van mevrouw M. N. Coumou- Groenendijk. 20.00 uur. Vrijdag 25 juli Renesse Hoek Stoofweg-Mauritsweg, cirkus Holiday, 16.00 en 20.00 uur. (01110) 2255 Telefoonnrs. na halt zes Redaktie (01110)4669,(01110) 5396 Advertenties (01119)660 Bezorging (01119)660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2