IR. J. M. KNAAP: „DE ATLETIEK IS DE MOEDER VAN ALLE SPORTEN" ZOETEMELK WIST VOORSPRONG OP KUIPER WAT TE VERGROTEN CAMPINGVOETBAL BURGH/HAAMSTEDE MOEST UITWIJKEN NAAR HOOFDVELD 17e etappe in de Tour L.R.V. „WESTELIJK SCHOUWEN" HIELD ONDERLINGE WEDSTRIJD i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Di„sdaE 15 juli mo Nr. 22741 5 Ir. J. M. Knaap (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 15-7. „Gedurende een groot aantal jaren heb ik geprobeerd de atletiek tot een volkssport te ma ken. Dat is voor mij altijd een idéé fixe geweest. Het is me jammer genoeg nooit gelukt," vertelt de heer ir. J. M. Knaap, geestelijke vader van de atletiekvereniging Del ta Sport. De in Zierikzee geboren en getogen voormalige natuur- en wiskunde en kosmografie leraar aan de - toen nog - RHBS heeft behalve in zijn diensttijd nooit aan de ze tak van sport gedaan. „Maar ik heb er wel altijd be langstelling voor gehad". Duinoord toont zich sterkste En dat hebben ze gemerkt bij Delta Sport. De heer Knaap heeft in de bestaansperiode van de vereniging (op dinsdag 16 september bestaat de vereniging vijfentwintig jaar) op al lerlei vlak zoveel voor de atletiek ge daan, dat enige jaren geleden zijn naam aan de pupillenkompetitie werd gekoppeld. Een stille herinnering daaraan hangt in de vorm van een tegel aan de wand. Behalve de daaronder hangen de foto, gemaakt bij het twintigjarig bestaan, geeft verder niets in de huis kamer blijk van een zolange „be moeienis" met de atletiek. Tijd Uiterst bescheiden vertelt hij dat het eigenlijk helemaal niet zo veel geweest is wat hij allemaal gedaan heeft. Als argument brengt de heer Knaap naar voren dat hij naast zijn dagelijkse werk als leraar genoeg tijd over hield om zich voor de ver eniging nuttig te maken. „Andere had en zodoende was het voor mij veel makkelijker om me met allerlei zaken bezig te houden", aldus de ge pensioneerde leraar. Demonstratie Zijn eerste inspanning voor de atle tiek gaat een kwart eeuw terug. Met de nieuwe inrichting van het sport terrein (dat in 1953 door de water snoodramp is ondergelopen) wilde de heer Knaap tegelijkertijd een andere sport op het eiland invoeren naast de bestaande sporten als voetbal en korfbal. Samen met de heer L. J. Korstanje, voormalig gymnastiek-leraar aan de Rijksscholengemeenschap te Zierik zee en bijna ook in één adem te noe men met Delta Sport kwam hij met Reizend jurylid zowel voor het springen als voor de dressuur was de heer Bram Wattel, uit Walcheren, die niet schroomde na het concours zijn jasje uit trekken, om boven op het paard duidelijk te maken, wat hij nu precies bedoelde met zijn kritiek. Uitslagen B dressuur paarden: 1, Jan v. d. Bijl met Scoobidoo, 127'/z punten; 2. Bart Goudzwaard met Percival 121 punten (overgang naar de klasse L); 3. Ingeborg Jonker met Othello 120V2 punten; 4. Rianne Boot met Natasja 120 punten; 5. Petra Houtgraaf met Rilana 118 punten. B dressuur pony's: 1. Erica Butler met Gipsy Queen 130 punten (over gang naar klasse L); 2. Arien Verburg met Rocco 125V2 punten; 3. Catherine Butler met Taufan 123 punten; 4. Car- la Wiltenburg met Sacha 122 punten; het idee Marathon uit, Vlissingen te verzoeken een demonstratie te geven te Zierikzee. Deze atletiekdemonstratie werd te gelijk met een demonstratie van de voetbal en de korfbal gehouden. Op dat moment kende de provincie Zee land alleen in Walcheren de atle- tieksport. Later werden in de begin jaren van Delta Sport ook verenigin gen in Goes, Hulst en Terneuzen op gericht. Bestuur Tijdens de oprichtingsvergadering op zestien september 1955 meldden ongeveer dertig belangstellenden zich aan. Het grootste deel betrof leerlingen van de RHBS. Het toen malige bestuur bestond uit de heer L. J. Korstanje, voorzitter, de heer Roks, bestuurslid, de heer Ver- schuure, penningmeester, de heer J. M. Knaap, kommissaris materiaal en de heer Ribbens, sekretaris. Een trai ner was er ook nog, de heer G. v. d. Tholen, gymnastiekleraar aan de RHBS. Maar dat was ongeveer alles. Junioren Doordat zich alleen maar junioren hadden aangemeld als lid, beschikte de kersverse vereniging niet over ju ryleden en niet over materiaal. „Dat we geen senioren hadden is één van de grootste moeilijkheden geweest die we ooit hebben onder vonden," vertelt de heer Knaap. Een deel van het materiaal kon worden geleend van de RHBS. Via een loterij kwam Delta Sport aan geld, waarvoor ze de benodigde spullen kochten. De sintelbaan is waarschijnlijk het onderwerp wat de Zierikzeese vereniging sinds haar bestaan heeft beziggehouden en nog steeds bezighoudt. 5. Kurd Jansse met Mark 120 punten; 6. Annet van Baarle met Extase 117 V2 punten. B springen paarden: 1. Henk Krij ger met Orlon 2 winstpunten; 2. Ar nold Kriens met ocana 1 winstpunt; 3. Ingeborg Jonker met Othello. B springen pony's: 1. Erica Butler met Gipsy Queen 2 winstpunten; 2. Carla Wiltenburg met Sacha; 3. Han- neke de Bruine met Geertje. Als verheugende bijzonderheid kan nog worden opgemerkt, dat Jan van der Bijl, instrukteur van de po- nyruiters, enkele weken geleden, slaagde voor hét examen van de opleiding „Rijdend Commandant", georganiseerd door de K.N.F. o.l.v. Rogier van Iersel. Jan van der Bijl was één van de maar vier kandida ten, die toestemming kregen door te gaan naar de opleiding voor assistent instrukteur. „Toendertijd verliepen de wedstrijden op een zeer primitieve wijze. We konden alleen loop- wedstrijden op de korte afstand or ganiseren, omdat deze nummers op de grasbanen tussen de voetbalvel den werden gehouden. Iedereen was allang blij dat er wat was", aldus de geestelijke vader van de vereniging. Sintelbaan Nu de uitbreiding van het sport park „Bannink" zeer in de be langstelling staat zijn de ogen ook ge richt op de voltooiing van de sintel baan. Na een lange voorberei dingsperiode binnen de vereniging zelf heeft Delta Sport in 1965 het eerste kontakt met de gemeente ge had over de komst van een 400 m baan. In 1966 werd het eerste deel (115 m) gelegd, maar daar is het - on danks enkele mondelinge afspraken - altijd bij gebleven. De huidige voor uitzichten zijn minder somber dan ze eens geweest zijn, maar nog lang niet rooskleurig. Talent Ondanks de slechte akkommodatie kende Delta Sport al vanaf de begin tijd talentvolle junioren, „Het bleek direkt dat het met het talent op Schouwen-Duiveland zeer goed zat." Zo was er het A-meisje Ca- trieri Bolijn, die uitblonk op de 80 m hardlopen. Jammer genoeg verhuis de zij reeds na anderhalf jaar naar Roosendaal. Eén jaar later werd ze in de nationale jeugdploeg gekozen. „Haar vertrek was de eerste strop van de velen die we hebben moeten ondergaan, maar er zijn nog veel meer talenten gekomen in de loop der jaren," memoreert de spreker. In die beginjaren stonden ook Es ther Schot (tegenwoordig Esther Goedhart-Schot) met de technische nummers, Catrien Schot met het hoogspringen, Joop Ribbens met het polsstokhoogspringen en Jopie Stoutjesdijk met de hordennummers borg voor goede resultaten. Meisjes „Tot voor een paar jaar geleden hebben de meisjes altijd de beste re sultaten geboekt, in de laatste jaren komen de jongens wat meer naar vo ren. Ik vermoed dat de enige verklaring hiervoor is dat de meisjes in het ver leden minder konkurrentie van an dere sporten hadden dan de jongens. Bij hun ging alles naar het voetbal. De korfbal betekende ook wel een konkurrent voor de atletiek bij de meisjes, maar schijnbaar toch in min dere mate. Bij de atletiek word je on middellijk gewogen en veelal te licht bevonden. Vandaar het grote verloop in deze sport," vertelt de heer Knaap. Om die reden heeft de vroegere kommissaris materiaal er altijd bij zonder hard achteraan gezeten dat Delta Sport aan kompetities deel nam en dan ook in groepsverband. „De minderen behoren dan toch bij een winnende ploeg en dat stimuleert natuurlijk." Wat de invoering van de pupillenkompetitie betreft deelt spreker mede dat je de kinderen steeds jonger moet aantrekken, om dat anders al voor een andere sport is gekozen. Plus dat de atletiek de ba- sissport is van alle sporten, zodat een kind er alleen maar bij gebaat is als vroeg met de bouw van het lichaam in de sport wordt begonnen. Hoogspring-bak De kunststofaanlopen bij de ver springbak en de hoogspringakkom- modatie liggen alweer enige jaren. Ook dat is echter wel eens anders ge weest. In de tijd dat er nog helemaal geen hoogspringbak was, kon alleen de Schotse sprong worden uitge voerd. Andere sprongen waren te ge vaarlijk. Na enige jaren werd achter de lat een hoop zand gestort. Delta Sport was de eerste vereniging van Zee land, die daardoor over een „hoogspringakkommodatie" be schikte. Aan het einde van de zestiger jaren is de bak opgevuld met schuimrub ber en oude matrassen. Nu ligt er op sportpark „Bannink" een moderne bak met een door de gemeente be taalde onderlaag. De schuimrubbe ren bovenlaag kwam op kosten van Delta Sport. Tenue Ondanks het gemis van de sintel baan kan de Zierikzeese vereniging regelmatig thuiswedstrijden organi seren. „Dat komt doordat de verbin dingen tegenwoordig veel beter zijn dan in de beginjaren van Delta Sport. In eerste instantie kende Delta Sport alleen wedstrijden op zondag. Toen die werden verschoven naar de vrije zaterdag kon ook het christelij ke deel van de bevolking lid worden. P.V. Zierick - Zierikzee Wedvlucht vanuit St. Quentin op 12 juli. Afstand 206 km. In concours 112 oude duiven. Gelost 11.50 uur. Aankomst le duif 14.43 uur (1188 m/min.). Laatste prijsduif 15.00 uur (1082 m/min.). F. Maijs 1, 5, 7, 8 en 26; B. P. Wes- dorp 2; G. J. Bakker 3, 17 en 22; J. Verwijs 4,19 en 25; J. den Hengst 6, 9, 11, 12, 13, 15, 23 en 28; M. M. v. d. Wie len 10, 14, 18 en 20; J. v. d. Sande 16; H. v. d. Maas 21; C. M. Kloet 24; Mevr. Wesdorp 27. De heer Knaap heeft indertijd op zettelijk voor een opvallend tenue gekozen: het witte shirt met de twee blauwe banden. Op die manier kon de ploegleiding gelijk zien waar de leden zich bevonden. „Het zijn en blijven kinderen die ergens mee be zig zijn en af en toe vergeten ze om zich bij een ander nummer te melden", vertelt de heer Knaap, die een jaar of twintig een bestuursfunk- tie heeft vervuld. Na twee jaar kom missaris materiaal te zijn geweest, kwam voor de rest van de tijd het wedstrijdsekretariaat in zijn han den. Volkssport Hij heeft zich door de jaren heen al tijd ingezet om zoveel mogelijk men sen aan de start te krijgen. Om te proberen de atletiek tot een volkssport te maken heeft hij ook kontakt opgenomen met de scholen. Er zijn ook schoolwedstrijden ge weest, maar die werden weer afge schaft omdat sommige schoolhoof den vonden dat streven naar presta tie uit de tijd is. Ook voor de wedstrijden van de middelbare scholen trachtte de heer Knaap zo veel mogelijk leerlingen mee te laten gaan. Dat ging echter niet door omdat de leraren dan te weinig leerlingen in de klas zouden overhouden. Formaat Langzaam maar zeker groeide Del ta Sport uit tot een vereniging van formaat. „De atletiek is een sport die op Schouwen-Duiveland een onbe grijpelijk aantal talenten heeft ont dekt. Zelfs zo sterk dat men mij meerdere malen werd medegedeeld: waar jij ze vandaan Jiaalt is mij een groot raadsel." De geestelijke vader heeft zich in het verstrijken der jaren meer en meer teruggetrokken van het grote organi satorische gebeuren rond Delta Sport. „Als het niet te koud is ga ik nog wel kijken", zo besluit de heer J. M. Knaap. MANILLA. Vier tieners zijn in Ma nilla voor het begin van een rockkon- cert in een voetbalstadion omge komen. Zij werden onder de voet ge lopen toen de menigte na drie uur wachten als gevolg van een finan cieel geschil tussen direktie en orga nisatoren eindelijk naar binnen mochten. Onder minder gunstige weersom standigheden, het was koud en er viel af en toe een miezerige regentje, is maandagavond op het sportpark Van Zuijen het jaarlijks door de sportvereniging D.F.S. georganiseer de camping voetbaltoernooi van Burgh-Haamstede van start gegaan. Lag het oorspronkelijk in de be doeling het toernooi op het tweede veld af te werken, dit bleek een on mogelijke zaak daar dit terrein door de regenval van de laatste weken mo menteel in een totaal onbespeelbare toestand verkeert. Noodgedwongen moest hierdoor worden overgestapt naar het hoofdveld om niet in moei lijkheden te komen met het afwikke len van het toernooi. Duinrand/Rozenhof De spits werd afgebeten door de teams van Duinrand en Rozenhof in welke ontmoeting Duinrand zich dui delijk de sterkste toonde (5-0). Berkenhof en Ginsterveld waren hierna na aan elkaar gewaagd. Uit eindelijk slaagde Berkenhof erin met een 2-1 zege het strijdperk te verüü ten. Voor het sluitstuk op deze eerste avond zorgden Duinoord en het team van Torentje. y r> Een spelmoment uit de eerste wedstrijd Duinrand-Rozenhof met de Duinrand in de aanval. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Bekerhouder Duinoord toonde zich in dit treffen duidelijk de sterkste hetgeen tot uiting kwam in een 8-0 overwinning. Heden (dinsdag)avond staat als eerste wedstrijd de ontmoe ting tussen Burghstede/Bloemshoe- ve-Wielewaal (18.30) op het program ma. Vervolgens komen Rozenhof en To rentje aan bod (19.15 uur) waarna Duinhoeve en Burghstede voor de af sluiting zorgen (20.00 uur). Op de derde avond (woensdag) zal worden gespeeld: Duinoord-Duin rand (18.30 uur), Duinhoeve-Burgh- stede (19.15 uur) en Rozenhof-DFS (20.00 uur). MUIDEN. Uit het museum van het Muiderslot om Muiden zijn in de nacht drie schilderijen en een antieke aarden kan gestolen. De waarde van de buit bedraagt naar schatting drie honderdduizend gulden. Rayon Martin, die deze dag weer de bolletjes trui van zijn ploeggenoot Sven Ale Nilsson kon overnemen, wist op Zoetemelk 15 seconden winst te boeken. Alles bij elkaar werd het zelfs nog een gunstige dag voor Zoetemelk daar Hennie Kuiper ook bij de laatste beklimming niet had kunnen volgen. Met een achterstand op de groep Zoetemelk waarin o.m. zaten Sven Ake Nilsson, Wilmann, Seznec en de Muynck telde-hij in gezelschap van Johan v. d. Velde, Henk Lubber- ding en de Spanjaard Lejarreta een achterstand van 1 minuut en 46 se conden. Voorsprong- Door deze ontwikkeling heeft Zoe temelk nu een voorsprong in het al gemeen klassement op Kuiper van 3 min. en 5 sec. De etappe-overwinning ging naar Mariano Martinez die een 160 km lange solo, waarin hij nog ge zelschap kreeg van zijn landgenoot Christian Levasseur die later echter weer moest lossen, met sukses wist te bekronen. Een voortreffelijke etappe werd ook weer gereden door de Limburger Jo Maas, die na de eerste weken vol komen uit vorm te zijn geweest, zijn oude vorm weer te pakken heeft. Door zijn prestaties in de laatste twee etappes zag hij zélfs kans acht plaatsen in het algemeenklassemerit te winnen. Henk Lubberding schoof weer twee plaatsjes op en staat nu op de 8e plaats, terwijl Johan van de Velde, nu 17e, één plaatsje op de ranglijst opschoof. Na de rustdag van vandaag wacht de renners nog donderdag een zware bergrit van Morzine naar Prapoutel Les-Sept-Saulx met een aankomst boven op een col van de le categorie. Het algemeenklassement: 1. Zoete melk (Ned.) 87.33.44; 2. Kuiper (Ned.) op 3.05; 3. Martin (Fra) op 4.40; 4. De Muynck (Bel) op 7.01; 5. Seznec (Fra) op 10.00; 6. Nillson (Zwe) op 10.01; 7. Bernardeau (Fra) op 1ÏÏ.33; "Lub berding (Ned) op 12.17; 9. Bazzo (Fra) op 12.47; 10. Agosthino (Por) op 14.19; 17. Van de Velde op 22.10; 24. Maas op 32.04; 25. Knetemann op 41.11; 51. Oosterbosch op 54.41; 59. Van Vliet op 1.00.25; 64. Jonkers op 1.03.27; 87 Schipper op 1.30.03. Ploegenklassement: 1. Miko- Mercier 363.02.30; 2. Raleigh 363.11.47; 3. Puch 363. 19. 16; 4. Peu geot 363.20.09; 5. IJsboerke 363.31.11. JERUZALEM. Het Israëlische ka binet is unaniem akkoord gegaan met een wetsontwerp dat openbare uitingen van solidariteit met Pa lestijnse guerrilla-organisaties straf baar stelt. MOSKOU. De oprichtster van Ruslands eerste feministische tijd schrift, Tatjana Mamonova, is door de Russische geheime dienst KGB be dreigd met vervolging en verlies van haar kind als zij niet vertrekt uit de Sovjet-Unie. De Franse nationale feestdag „Le Quatorze Juillet", waarop de Fransen de bestorming van de Bastille in 1789 herdenken, was voor de renners in de 17e etappe van Ser re Chevalier naar Morzine allerminst een feestdag. Met o.m. de beklimming van de col du Galibier, de col de la Madeleine en de col de Joux-Plane kregen de renners op deze dag een zware hap te verwerken. Voor gele truidrager Joop Zoete melk bleek de val van de vorige dag toch niet geheel zonder gevolgen te zijn afgelopen. Bij de beklimming van de col du Galibier, waaraan di rekt na de start moest worden begon nen bleek Joop stroef te draaien met als gevolg dat hij in de kopgroep moest lossen. Dit gebeurde toen de Fransman Bernardeau in de beklimming naar de top van de Galibier demarreerde waarbij hij nog gezelschap kreeg van zijn landgenoot Seznec en de Belg Jo han de Muynck. Mede dank zij het voortreffelijke ploegwerk van de Raleighs, waarin Johan van de Velde en Henk Lubber ding weer een hoofdrol vertolkten, wist Zoetemelk na de afdeling en de aanloop naar de col de Madeleine weer aansluiting te krijgen. Dat Mariano Martinez juist voor het bereiken van de top van de la Ma deleine wegsprong was van geen en kel belang gezien zijn grote achter stand in het algemeenklassement. Wist Zoetemelk zich gedurende het verloop van deze etappe te herstel len, minder goed verging het Hennie Kuiper. Zowel bij de beklimming van de col de la Madeleine als bij de laatste col die moest worden geno men de col de Joux-Plane was hij één der eersten van de belangrijke figu ren die moesten afhaken. Zoetemelk, die naar later zei, zich niet te hebben willen forceren, moest in de laatste meters van de beklim ming van deze laatste col nog enig terrein prijs geven. In de afdaling wist Zoetemelk de schade weer voor een belangrijk deel te beperken. Alleen de op de 3e plaats staande Winnaar van de 17e etappe Mariano Martinez. SCHOUWEN-DUIVELAND, 12-7. Zaterdag 12 juli hield de Landelijke Rijve- reniging „Westelijk Schouwen" een onderlinge wedstrijd in de klasse B dres suur en B springen, meetellend voor punten in de promotieregeling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 5