wc Ontwerp Gemeenschappelijke Regeling Grevelingen-gebied AKTIEF JEUGD RODE KRUIS „BRU' BRACHT GELD OP VOOR BRAZILIË ffiy Egypte en Israël DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vrouw gedood door trein Voorlopig geen subsidie voor restauratie Gravensteen Gift voor mej. G. Lodder FOTO HAMEETEMAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 juli 1980 136ste jaargang Nr. 22741 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar i 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (tfm 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. in dit nummer: Landbouwmuseum: slecht-weer-akkommodatie N O MIDDELBURG, 14-7. Verschenen is het ontwerp voor de gemeenschappelijke regeling Natuur- en Rekreatiege- bied Grevelingen, ingezonden door de staatssekretaris van kuituur, rekreatie en maatschappelijk werk, over de inhoud waarvan overeenstemming is bereikt met de Stichting Rekreatieplan Grevelingenbekken. De inrichting en het beheer van het Grevelingenbekken zijn tot op heden voornamelijk een aangelegenheid van het rijk. De rekreatieve en natuurwe tenschappelijke ontwikkelingen in de Grevelingen worden sedert enige jaren technisch voorbereid door het Projectbureau Inrichting Grevelingenbekken en gestuurd door de Stuurgroep Inrichting Grevelingenbekken. Deze stuurgroep bestaat uit verte genwoordigers van acht ministeries en vier vertegenwoordigers van de Stichting Recreatie Grevelingenbek ken. Het voorzitterschap is in han den van een ambtenaar van het mi nisterie van kuituur, rekreatie en maatschappelijk werk. In de hierbo ven genoemde stichting werken se dert 1966 de provincies Zeeland en Zuid-Holland, alsmede de gemeenten op Goere-Overflakkee en Schouwen- Duiveland nauw samen. De stichting is ook met twee waarnemers verte genwoordigd in het projectbureau. De stuurgroep heeft reeds in 1973 een werkgroep belast met de taak'een ge meenschappelijke regeling ter behar tiging van de belangen van de re kreatie en de natuurbescherming in de Grevelingen op te stellen. KOPENHAGEN. Als gevolg van een ontploffing in een chemische fa briek zijn in Kopenhagen dinsdag rond 100 mensen gewond geraakt. De politie deelde mee dat de fabriek ver nield is. De brand, die na de ontplof fing ontstond, was over de gehele stad te zien. BRUSSEL. Koning Boudewijn van België is maandag, op het eind van de ochtend, ,,voor een observatie van korte duur" in een ziekenhuis opge nomen. Dat is maandagmiddag be kendgemaakt door het Belgische hof. Bijdrage werkgroep Deze werkgroep is er na veel over leg in geslaagd een ontwerp-regeling op te stellen die als bijlage is toege voegd aan de nieuwe inrichtings- schets voor .het Grevelingenbekken. Het bijzondere aan deze regeling is het feit, dat het rijk voornemens is zelf van het begin af aan deel te ne men. Het opstellen van de definitie ve tekst van de ontwerp-gemeen- schappelijke regeling natuur-en re- kreatiegebied De Greelingen ver gde meer tijd dan aanvankelijk werd verwacht. Het overleg in de Stichting Recrea tieplan Grevelingenbekken heeft tenslotte geleid tot de instemming van de vertegenwoordigers van alle betrokken overheden met het thans gepresenteerde ontwerp. Genoemde stichting moet na de totstandkoming van de gemeenschappelijke regeling volgens haar statuten worden opge heven. De nieuwe inrichtingsschets gen; wel heeft de ministerraad daar bij drie kanttekeningen geplaatst. De Nieuwe Inrichtingsschets is niet gebaseerd op de Wet op de Ruimtelij ke Ordening en heeft dan ook geen wettelijke status. „het meest wenselijk" De Nieuwe Inrichtingsschets geeft thans weer wat naar het oordeel van het rijk de meest wenselijke ruimte lijke ontwikkeling van het Grevelin genbekken is. Van groot belang is, dat de drie bestuurslagen, die in de gemeenschappelijke regeling zullen samenwerken, de inrichtingsschets tenminste als richtsnoer kunnen en willen aanvaarden en gezamenlijk willen hanteren bij de inrichting én het beheer van het gebied. Mochten te zijner tijd wijzigingen van de huidige inrichtingsschets wenselijk c.q. noodzakelijk zijn, dan zullen deze in goed en nauw overleg tussen alle deelnemers aan de ge meenschappelijke regeling tot stand komen. DETROIT, Michigan. In Detroit in Michigan is maandag de nationale konventie geopend waarop de Repu- S blikeinse partij haar kandidaat voor »g te s «aa het Amerikaanse presidentschap zal Bericht Vail StaatSSekretariS j JULI CAIRO, 14-7. De Egyptische en Is raëlische onderhandlaars over auto nomie voor de Palestijnen in de be zette gebieden zijn het maandag op een bijeenkomst van drie uur eens geworden over één punt op de aan te houden agenda. De Egyptische delegatieleider, Boutros Ghali, zei dat zijn delegatie en die van de Israëlische minister van justitie Samuel Tamir, hadden besloten op de agenda van het te her vatten overleg te zetten oprichting van een zelfbestuursraad voor de 1.200.000 Palestijnen op de westelij ke Jordaanoever en in de strook van Gaza. Mejuffrouw Greet Lodder (l.) neemt het geld in ontvangst van de twee le den van het Jeugd Rode Kruis: He- leen Kik en Dick van Wolferen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Artikel 2 van de gemeenschappelij ke regeling bepaalt onder meer, dat bij de inrichting van het gebied wordt gelet op de Inrichtingsschets, die de ministerraad voor het gebied heeft vastgesteld. De vaststelling van de hier bedoelde nieuwe inrich tingsschets voor het Grevelingenbek ken heeft, nadat op ruime schaal in spraak was geboden, op 13 mei 1977 plaatsgevonden. De inspraakreak- ties hebben de ministerraad geen overgestoken aanleiding gegeven de schets te wijzi- /kaartjes kocht - Z aanwijzen. Duizenden juichende af gevaardigden lieten er geen twijfel aan bestaan dat zij Ronald Reagan zien als de volgende president van de Verenigde Staten. OISTERWIJK, 15-7. De 44-jarige mevrouw Merkx uit Tilburg (nadere gegevens kon de politie over haar dinsdagmorgen nog niet verstrek ken) is maandagavond door een onge luk op het station van Oisterwijk om het leven gekomen. Bij het overste ken van de spoorbaan, de slagbomen voor het overpad waren gesloten, werd zij aangereden door de Interci- tytrein Eindhoven-Tilburg. Het on geluk gebeurde voor de ogen van twee van haar kinderen die al waren terwijl de vrouw ZIERIKZEE, 14-7. Naar aanleiding van een eind vorig jaar ingediend subsidie-verzoek heeft de heer G. C. Wallis de Vries, staatssekretaris van kui tuur, rekreatie en maatschappelijk werk burgemeester en wethouders van Zierikzee bij brief van 20 mei 1980 op grond van de Monumentenwet vergun ning verleend voor de restauratie. Zoals bekend zal zijn is voor dit komplex aan de Mol vorig jaar door de dienst gemeentewerken een restauratieplan opgesteld, dat voor ziet in: a. een restauratie van het hoofdgebouw aan de Mol; b. een restauratie van het pand Hoge Mo lenstraat 20; c. het maken van toilet ten; d. het aanbrengen en wijzigen van diverse technische installaties; e. opknappen tuin. BRUINISSE, 14-7. De heer Henk van den Bos, zoon van het gemeente raadslid L. J. van den Bos en in het dagelijks leven werkzaam bij de politie te water is een bijzonder aktief bestuurslid van de Bruinisser Rode Kruis afde ling, waarbij zeer speciaal het Jeugd Rode Kruis ook zijn aandacht heeft. Met enkele anderen, die elkaar in dit opzicht aanvullen en aktiveren komt er op ,,Bru" heel wat tot stand. vergt veel energie en de moeilijkhe den zijn groot. Vandaar dat men besloot Greet Lodder een steuntje in de rug te geven, door een financiële aktie ten bate van het werk in Brazi lië, uitgevoerd door het Bruinisser Jeugd Rode Kruis. Zijn dochtertje Karin kreeg en krijgt regelmatig lessen aan het Zee- hospitum Zonneveld" te Oostkapel - le en daar ontstond ook een vriend schapsband met mejuffrouw Greet Lodder, tot 1978' lerares van Karin aan genoemde instelling. Greet Lodder vertrok naar Brazilë om zich daar in te zetten voor het lot van gehandikapte kinderen. Dat Cheque van 1000,— Mevrouw I. van Wolferen, wonend in dezelfde straat en eveneens na de komst van het gezin Van Wolfereri naar Bruinisse toegetreden als lid van het Rode Kruis bestuur startten enige akties die bij de kinderen goed aansloegen en zo konden Dick van Wolferen en Heieen Kik beiden ak- tieve leden van het Jeugd Rode Kruis aan mejuffrouw Lodder, die tijdelijk weer in haar vaderland vertoeft, een cheque van 1000,— overhandigen in dollarcoupures. Dit gebeurde in de woning van de heer Van den Bos, waar ook burge meester T. C. Hekman persoonlijk en namens het gemeentebestuur van zijn belangstelling blijk gaf. Hij was blij dat in zijn gemeente iets derge lijks mogelijk was en pree» het initi atief van het Rode Kruis bestuur en de inzet van de jeugd. Mejuffrouw Lodder was ontroerd en dankbaar voor het medeleven met haar werk in Brazilië waar naar zij volgende maand weer terugkeert. Het geld zal ongetwijfeld een goede bestemming krijgen, want leermid delen komt men permanent tekort. Een kliniek of een school is eigen lijk haar grote wens, maar in het im mens grote Brazilië is daarvoor nog geen plaats. Vele langzaam malende ambtelijke molens, staan een spoedi ge vervulling van her hartewens in de weg. Niettemin was zeer dank baar voor het medeleven met haar werk, dat zij met animo straks weer gaat aanvatten, nu ze zich gesteund weet door zoveel vrienden uit de pro vincie, want ook elders mocht zij gif ten voor-haar werk ontvangen. Advertentie Grandioze opruiming met 10-40% korting op ons gehele assortiment CAMERA'S EN PROJECTOREN Zie onze opruimingsadvertentie in de Extra Editie van dit blad, die morgen verschijnt. OUDDORP Weststraat 35 - Molenweg 4 Telefoon 01878 -1612 - 2120 (De opruiming begint 17 juli as.) HAAMSTEDE. Het gemeentehuik van Westerschouwen is tijdelijk om getoverd in een kunsttempeltje. Kur- sistenwerk van de kunstschilder Co de Voogd is hier tentoon gesteld. Hier de kunstenaar met echtgenote, in de hal van het raadhuis. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. «WllWWWWWWliwwWWWIl: Kosten De kosten van uitvoering van dit plan werden vorig jaar geraamd op in totaal 535.878,—. Voor de uitvoe ring van deze kostbare restauratie is subsidie aangevraagd bij de eerder genoemde staatssekretaris van C.R.M. Deze heeft bij brief van 3 juli 1980 aan de gemeente meegedeeld, dat het hem tot zijn spijt in verband met het grote aantal in uitvoering zijn de restauraties en de in verhou ding beperkte geldmiddelen welke thans ter beschikking staan, niet mo gelijk is een subsidie te verlenen. Wel heeft de staatssekretaris in zijn brief toegezegd er naar te streven deze restauratie te doen opnemen in een der werkprogramma's van 1985. In het gemeentelijk meerjaren- pespektief 1980 t/m 1983 was door b. en w. rekening gehouden met uitvoe ring van de plannen in 1982. Gelet op het standpunt van de staatssekretaris dat niet vóór 1985 op subsidie behoeft te worden gere kend, zullen het kollege van b. en w. en uiteraard in laatste instantie de gemeenteraad nader moeten bezien wat de gevolgen hiervan zullen zijn voor het tijdstip waarop de uitvoe ring ter hand kan worden genomen. (Dit verslag, waarop het hoofdarti kel van maandag betrekking had, is per abuis niet gelijktijdig opgeno men in het maandagnummer, zodat het eerst vandaag mee kan. Red.) We mogen niet op een gouden leven hopen in een eeuw van ij zer PÊ eitr DALLAS. De gouverneur van de Amerikaanse staat Missouri, Joseph Teasdale, heeft maandag de nood toestand afgekondigd en de nationa le garde om steun verzocht als gevolg van de hittegolf die het gebied al we ken teistert en aan 119 mensen het le ven heeft gekost. Verwachting tot woensdagavond: Af en toe zon Af en toe zon, maar ook een enkele bui; minimumtemperatuur rond 11 graden; middagtemperatuur om streeks 18 graden; matige noord westen wind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 12. Min.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: .80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 16 juli Zon op 5.36, onder 21.51 Maan op 10.09, onder 23.56 17-juli-Zon op 5.37, onder 21.50 Maan op 11.14, onder Eerste Kwartier: 20 juli (7.51) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 16 juli 7.08 18.32 0.20 12.28 17 juli 7.46 19.15 1.00 13.11 Doodtij: 22 juli HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 15-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Warm zomer weer moeten we nog altijd zoeken in de landen rond de Middellandse Zee. Ten noorden van de Pyreneeën en de Alpen is het weer wisselvallig en koel. Boven onze omgeving trok in de nacht van maandag op dinsdag een depressie van België over het midden van ons land naar de Wadden. Een volgend lagedrukgebied veroorzaak te dinsdagochtend op veel plaatsen in Frankrijk regen. Dit regengebied zal in de middag en avond dicht langs of gedeeltelijk over ons land trek ken. Op de oceaan ten westen van Ier land ligt een vrij groot hogedrukge- bied. Dit breidt zich wat in de rich ting van het vasteland uit, zodat woensdag de regenkansen klein zijn. Er komt ook meer zon, waardoor de temperatuur in de middag tot 19 gra den kan oplopen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1