bezorg(st)ers UITBREDING ALGEMENE VERGADERINGEN KNVB Zeeuws voetbalelftal speelt een wedstrijd tegen Sparta KERKWERVE RENESSE Zij gaan argumenten tegen het haringvissen te ïijf ERIC DE NOORMAN 5 Afdeling Zeeland MIDDELBURG. De algemene vergaderingen in het voor- en najaar van de KNVB afdeling Zeeland worden in het vervolg niet meer in één keer gehou den, maar in vier keer. Alvorens men een zogenaamde centrale algemene ver gadering van regiogemachtigden kan houden is het afdelingsbestuur de pro vincie al doorgereisd. Er wordt in de regio vergaderd. Het afdelingsbestuur heeft die cyclus voor het najaar al vastgesteld ook: in Walcheren op zaterdagmorgen 25 ok tober, in Zeeuws-Vlaanderen op maandagavond 27 oktober, in de re gio Bevelanden en Schouwen op dinsdagavond 28 oktober en de cen trale algemene vergadering op don derdagavond 30 oktober. Die laatste vergadering - bestaat uit 40 regio gemachtigden. Die 40 gemachtigden worden gékozen tijdens de~regio vergaderingen. Regio-vergaderingen Dat aantal wordt per regio bepaald door het aantal leden in die regio en omdat de afdeling Zeeland op 1 juli bijna 24.000 leden telt is men uitge komen op de volgende regio gemachtigden per regio: Walcheren 7714 leden betekent 13 gemachtigden, de regio Bevelanden en Schouwen telt 8545 leden en dat is 14 gemachtigden en in Zeeuws- Vlaanderen zijn er 8134 leden en dat betekent 13 regio-gemachtigden. Daarin zijn begrepen de zaalvoet balgemachtigden. In totaal zijn dat vier zaalvoetbalgemachtigden, waar van er één in Zeeuws-Vlaanderen ge kozen wordt; één in de regio BèVëïan- deh eh Schouwen èn'Walcheren kiest tweë"zaalvoetbalgëmachtigden. Het afdelingsbestuur heeft aan de ze nieuwe opzet een uitvoerige ver handeling gewijdt in de officiële me dedelingen en wijst de verenigingen alvast op de belangrijkheid van die gemachtigden en men is van mening, dat uitgekeken moet worden naar ge schikte kandidaten, waarbij op enke le specialismen gewezen wordt, zoals financiën, reglementen, jeugdvoet bal, kompetitiezaken, scheidsrech ters en dergelijke. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De krakers van de 47 appartementen van het komplex woningen aan de prins Hendrikkade in Amsterdam mogen daar, althans voorlopig, blijven wonen. Dit heeft de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. W. J. Borgerhoff Mulder vrijdag besloten. DEN HAAG. Het kabinet-Van Agt is niet van plan met een ingreep in de lonen te komen. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft de identiteit achter haald van de man, die op 17 april jl. dood werd gevonden op een bouwter rein aan de Kollenberg weg in de Bijl mermeer. Het blijkt de 26-jarige Pa kistaan Abaid Ali Shah te zijn. MAASTRICHT. De Rijksuniversi teit Limburg (R.U.L.) heeft haar eerste lichting van 32 basis-artsen af geleverd. Toen zij in 1974 met de stu die aan de achtste medische faculteit in Maastricht begonnen, waren zij nog met 50. 64 procent heeft de oplei ding binnen zes jaar voltooid. In Bruinisse BRUINISSE. Zaterdag 19 juli speelt het Zeeuws elftal in Bruinisse een wedstrijd tegen Sparta uit Rotterdam. De Zeeuwse selectie heeft in mei en ju ni bewezen over flink wat kwaliteit te beschikken (we denken aan de 3-3 te gen Lokeren) en als de spelers wat aan de conditie hebben gedaan na de com petitie dan kan ook de Rotterdamse eredivisionist op fikse tegenstand reke- De wedstrijd wordt gespeeld op in itiatief van de vereniging Bruse Boys en begint zaterdagavond om kwart voor zeven op het desbetreffende voetbalterrein. Selektie De volgende selektie is weer be schikbaar (alleen Taco van de Velde van Middelburg en Johnny Spaans van Terneuzen zijn al op vakantie): keepers Johan Dijkhuizen (RCS) en Frans Riekwel (AZW), Paul Telussa (Jong Ambon), Kees Hoogesteeger en Hans Felius (Krabbendijke), Gerard en Stoffel Schipper van Oostkapelle, Jaap Meerman (Arnemuiden), Euge ne Fagg (Vlissingen), Jan Geelhoedt (Sluiskil), Franz van der Pijl (Hoek), Nico Bouwman (AZW) en de België- gangers Rudi Cornelis (ex Terneuzen), Rudi Snauwaert (ex Aar denburg) en Henk Ottens (ex Bres- kens). De wedstrijd wordt gefloten door Cameron uit Rotterdam en als grens rechters treden op J. Pekaar en J. Stoutjesdijk. ROTTERDAM. De Rotterdamse Offshore-maatschappijk Neddrill heeft een kontrackt van vijftien jaar afgesloten voor het booreiland van 150 miljoen gulden, dat Neddrill op het moment in Japan laat bouwen. Kontraktpartner is de Nam. KINDERDIJK. Het baggerbouw- concern I.H.C. Holland heeft op nieuw miljoenenorders geboekt. Het gaat om opdrachten van in totaal 55 miljoen gulden, voornamelijk voor de werf I.H.C. van Rees de Klop in Sliedrecht. DEN HAAG. De ministerraad is akkoord gegaan met een ontwerp voor een nieuwe wet inzake bodem bescherming van minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne). Het ontwerp gaat nu naar de Raad van State voor advies. UTRECHT. De direktie van Jamin en de dienstenbonden F.N.V. zijn het nog niet eens geworden over de door de direktie aangekondigde sluiting van 49 van de 318 Jamin-filialen. GRONINGEN. Loco-burgemeester J. Wallage van Groningen verwacht nu binnen enkele dagen uitsluitsel van de regering in Den Haag over de overplaatsing van de P.T.T. naar Groningen. ,,Het kabinet speelt in blessuretijd", aldus de heer Wallage tijdens de wekelijkse perèkonferén- tie van b. en w.'tfhn Groningen. DEN HAAG. Op het ministerie van buitenlandse zaken noch in diploma tieke kringen in Den Haag heeft men hooggéspannen verwachtingen van het officiële bezoek dat de Poolse mi nister van buitenlandse zaken, Emil Wojtaszek, van maandag tot en met woensdag aanstaande aan Nederland zal brengen. Zestigjarig- bestaan KNVB, afdeling Zeeland MIDDELBURG. De Zeeuwse voet balbond (Z.V.B.) is opgericht op I augusstus 1921 en zodoende wordt in augustus 1981 het 60-jarig bestaan ge vierd van de afdeling Zeeland van de KNVB. Zeker is al, dat men een sobere vie ring voorstaat in de afdeling Zeeland en daarin past geen grootse receptie, een feest of diner. Wel wordt gezocht naar alternatie ven vooreen passende viering, waar bij de Zeeuwse voetballers en ver enigingen betrokken kunnen wor den. Om ideeën uit te werken is een kommissie in het leven geroepen, waarin zitting hebben Cees Bierens uit Ovezande, Cees Blomaard uit Goes, Jos Cevaal, de afdelingsvoor zitter, Piet Janssen van het afde lingsbestuur en Wim Jagt, de afde lingsadministrateur. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 15 JULI NED. I: Jach Parnell en zijn Big Band openen het programma. Hierna de natuurfilm Hoog en Woest het gat dit keer om de bergbeklimming van de berg Sir Sanford Fleming, de hoogste top van het Selkirkegeberg- te in Canada. Voor de kleintjes dan een aflevering van De film van ome Willem. De middag wordt afgesloten met het laatste deel van Emilie. De EO vangt het programma vanuit Zee land aan met het thema Leven in Gods schepping. Dan een natuurdo- kumentaire over de bedreigde buit rug walvis. Na het journaal de doku- mentaire Jacht naar Olympisch goud, waarin getoond wordt de Oost- duitse opleidingscentra voor atleten. De rubriek Tenslotte sluit het pro gramma af. NED. 2: Voor het journaal alle reerst het spelletje Cijfers en Letters gevolgd door de zevende aflevering van De verlaten eilanden verdoemd. In de Sullivans worden de gebeurte nissen getoond van een Australische familie in oorlogstijd. Brandpunt konfronteert de kijkers weer met de aktualiteit. Live on earth gaat dieper in op het leven van amfibieën van driehonderdvijftig miljoen jaar gele den. Tot slot een aflevering van San- ford en zoon. DINSDAG 15 JULI NED. 1: 13.00 Nieuws voor doven; 14.00 Jack Parnell en zijn Big Band; 14.25 Hoog en woest; 15.17 Mechani sche instrumenten; 15.27 De film van ome Willem; 18.30 Republikeinse conventie USA; 18.50 Emilie; 18.55 Nieuws; 18.58 Camping 1980; 20.35 De Bultrug-walvis; 21.37 Journaal; 21.55 Jacht naar het Olympische Goud; 22.40 Tenslotte; 22.55 Journaal. NED. 2: 18.00 Nieuws voor doven; 18.55 Nieuws; 18.59 Cijfers en letters 19.25 De verlaten eilanden; 20.00 Journaal; 20.27 De Sullivans; 21.15 Brandpunt; 21.40 Leven op aarde; 22.35 Sanford en zoon; 23.05 Jour naal. Bestrijding van onkruidvegetaties Onkruidbestrijding vormt, vooral op industrieterreinen, boerderij, em placementen en opslagplaatsen, par keerplaatsen, bij aanleg van open baar groen e.a. een groot probleem. De vele arbeid verbonden aap het wieden, zowel mechanisch als niet de hand, gepaard aan de daaraan ver bonden kosten en het grote tekort aan arbeidskrachten zijn hier dezet aan. Wil men deze onkruiden op zijn terreinen bestrijden, dan moet che misch worden ingegrepen. In de landbouw is men het pro bleem „onkruid in gewassen" reeds lang door het toepassen van selektie- ve onkruidbestrijdingsmiddelen de baas. Voor instellingen die met on kruidproblemen te kampen hebben, zijn er vele voordelen verbonden aan een verantwoorde chemische on kruidbestrijding op hun terreinen. Dit geldt echter ook voor de boer zover het open terreinen bij huis en schuur betreft. Dikwijls is onvol doende bekendheid met de mogelijk- heden van totale onkruidbestrijding op open terreinen hiervan de oor zaak. Voor de totale onkruidbestrij ding is onder de naam Roundup een chemisch produkt ontwikkeld, waar mee alle bovengrondse zaadonkrui den en alle wortelonkruiden kunnen worden bestreden. Uitgebreide on derzoekingen hebben aangetoond dat dit middel geen enkele schadelijke l bijwerking heeft op de microflora en - fauna in de bodem, en ongevaarlijk is voor bijen en vissen. Het wordt snel afgebroken tot normaal in de na tuur voorkomende stoffen (b. v. Kool zuur). Wij vragen op korte termijn voor de bezorging van de „Zierikzeesche Nieuwsbode" te Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur tel. privé: (01119) 660. Biologen stropen de mouwen op (Van een medewerker) DEN HAAG, 12-7. De biologen van het (R.I. V.O.) Rijks Instituut voor Visse rij Onderzoek, die in het verleden nog wel eens uit de praktijk te horen kre gen, dat hun voorspellingen te somber waren, gaan nu toch wel serieus onder zoeken, om met klem van reden, die instanties die tot dusver de haringvangst in de Noordzee voor de Nederlandse vloot tegenhielden, alle argumenten daarvoor uit handen te nemen. Gebleken is namelijk dat er in 1979 veel jonge haring is geboren, die in middels ongeveer 8 tot 10 cm groot is geworden. In 1982 zal deze jaarklasse 1979 zijn uitgegroeid tot volwassen maatjesharing en paairijp zijn ge worden. Nietst staat dan in de weg om reeds in 1981 een voorschot te ne men en een deel van de oudere haring weg te vissen. Hoeveel dat zal kun nen zijn, moet een in september te starten onderzoek aantonen. Men kan dan berekenen hoe groot de jaarklasse 1979 is en hoeveel oude re haring (nu geschat op 400.000 a 500.000 ton) aanwezig is. Dit laatste betreft dus haringen van 3 jaar en ou der. Verwacht wordt dat een goede jaarklsse 1979 samen met de oudere haring kan zorgen voor een ha ringstand van boven de 600.000 ton. En als deze veronderstelling juist is, zal men in Brussel in E.E.G.-kringen Terreinen in een uitbreidingszöne, liggen vaak enige tijd braak voordat ze in gebruik worden genomen. Er ontwikkelt zich hier dan meestal een gemengde vegetatie van grasachtige en breedbladige zaad- en wortelon kruiden. Ongeveer 1 maand voordat de terreinen bewerkt zullen worden kan Roundup worden toegepast. Dit totaal nieuwe en veilige middel is een belangrijke bijdrage tot het oplossen van bovengenoemde proble men. SCHEEPVAART Maasbree, 10-7 500 zuid oost Beau mont naar Beamont KERKNIEUWS Gereformeerde Gemeente in Nederland ZIERIKZEE. Woensdag 16 juli, 19.30 uur ds. A. v. d. Berg, Gouda. De dienst wordt gehouden in de Gerefor meerde kerk in de St. Domusstraat. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Dronten: W. F. Stoel, Gaasperdam; naar Harden- berg (toez.): C. J. Roosa, Gennep- Cuyk en Grave; naar Katwijk aan Zee (toez.): D. Driebergen, Enter, die bedankte voor Urk (toez.) en voor Ze venhuizen (Z.-H.); naar Groningen: R. A. Witvoet, Midwolda en Nieuwol- da; de benoeming tot leraar gods dienstonderwijs aan de chr. pedago gische academie Felua te Ede: dr. L. G. Zwanenburg, Huizen. Bedankt voor Streekgemeente Maas en Waal (wijkgemeente Wamel, Dreumel en Altforst): G. Griffioen, Harfsen; voor Arnemuiden (toez.): G. S. A. de Knegt, Barneveld. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Winnipeg- Transcona (Manitoba, Canada): J. Hanegraaff, Puttershoek. moeilijk vol kunnen houden, dat Ne derland daarvan niets mag wegvan gen. Dat lukte in 1980 tot teleurstel ling van de Nederlandse vissers nog wel. Tongstand Nog een ander onderzoek gaat in september van start namelijk naar de tongstand, in het Nederlandse, Belgische en Duitse kustgebied. Ook hier betreft het de jaarklasse 1979 en hoe sterk die wel is. Men konstateert dit voorjaar dat de grote tong vangsten van de jaren 1978 en 1979 achter de rug zijn. Er wordt gelukkig nog wel tong en schol gevangen, maar minder dan in genoemde jaren. De jonge tong die in 1979 geboren is, is in de komende maanden nog bijzonder kwetsbaar. De vraag is ook hier, hoeveel blijft er over van de borelingen van 1979, die geschat wordt op 250 tot 500 mil joen stuks en waarvan de waarheid misschien in hét midden zal liggen. Een andere veel aangevoerde vis, de schol had slechte jaarklassen in 1977 en 1978. Ook voor deze vis is het 1979 die de geslonken hoeveelheid moet aanvullen en kunnen in 1981 de resultaten van de in 1979 geborenen de de doorslag geven voor een al of niet lonende visserijtegen al of niet sterk verhoogde prijzen bij een gerin ge aanvoer. Dit laatste zal het geval zijn in de komende maanden van 1980. De eerste tendenzen vertonen zich reeds. Voor 45 jaar BRUINISSE. Dominee v. d. G. maakte Zondag jl. na het beëindigen van de namiddag godsdienstoefenin gen aan de Hervormde Gemeente be kend dat den vorigen Zondag ten ba te der zending 163,— was gecollec teerd. DREISCHOR. Onder grootte be langstelling had op de weide van hof stede ,,De Hooge Hoeve" de jaarlijk- sche geitenkeuring plaats. Er waren eenige prijzen voor de beste geiten beschikbaar gesteld, welke door de keuringscommissie werden aange- ADVERTENTIE. Vijf schoolschrif ten 10 cent, 1 inkt-flesch 10 cent, kladbloc d 200 vel, 10 cent, 25 witte enveloppen 10 cent. ZIERIKZEE. Maandag heeft de Bond van Veehandelaren vergaderd met de voorzitter van het actiecomité Schouwen-Duiveland tot behoud van de tram. De voorzitter deelde mede bij den minster krachtig te proteste ren, daar vorig jaar ruim 8700 stuks vee per tram werden aangevoerd en derhalve hier groote belangen mee op het spel staan. ADVERTENTIE. Een nieuwe stof zuiger absoluut geruisloos en radio storingsvrij. Compleet met 8 hulpstukken 58,—. In huur 60 cent per week, met geringe aanbetaling na 2 jaar eigendom. Het bronzen paardje APELDOORN. Elk evenement in Nederland, werd tot nu toe in een raam werk van gietbuien geplaatst. Zo ook de Apeldoomse Vierdaagse, die geken merkt werd door een niet aflatende regenstroom. Vele deelnemers hadden zich dan ook van top tot teen .gewapend tegen het hemelwater. 56. Tanach, de Piet gromt woest en omklemt zijn zwaard, voor het laatste gevecht. Maar Eric heeft in een oogopslag gezien, dat een ge vecht zinloos is tegen deze overmacht. Boven dien nadert uit de richting van het rokende Saksendorp een hele horde. Hij springt blik semsnel op de Piet toe trapt hem onderstebo ven en zet zijn voet op diens nek. „Geen beweging of deze gevangene sterft brult hij de Saksers toe. Dit maakt indruk, klaarblijkelijk hebben de kerels strenge instrukties, de Piet levend te vangen. „Wees gerust, een list slechts" sist hij Ta nach toe en deze blijft roerloos liggen. „Achteruit allemaal en gauw!" snauwt Eric de Saksers toe. „Ik heb geen geduld en geen keus Tie rend en vloekend schuifelen de Saksers achter uit en inmiddels gluurt Eric uit zijn ooghoeken naar de kust. „Een Pictleger is geland," fluistert hij Ta nach toe. „Kon ik deze mannen slechts waar schuwen dan waren we gered Lang houden wij het zo niet, dat is duidelijk „Leg allemaal je wapens af en verdwijn ach ter de duinen Roep je aanvoerder en zeg, dat ik onderhandelen wil over de gevangene buldert Eric de Saksers toe. Terwijl hij tot zijn opluchting ziet, dat deze aanstalten maken hieraan te voldoen, houdt hij scherp de bewegingen van Pieten en Sak sers in het oog. De aanvoerders van beide par tijen schijnen te onderhandelen en waarover wordt al gauw duidelijk. Met een verwensing van machteloze woede fluistert Eric de Piet toe: „Het Pictenleger splitst zich in vier groepen Zij gaan uit elkaar één deel langs de kust zuidwaarts, één troep noordwaarts een andere afdeling volgt de Saksers naar de duinen en de rest blijft bij de boten Voelt ge de bedoeling, Tanach? De Saksers zullen deze groepen één voor één uitmoorden, zodra ze ver genoeg uit elkaar verwijderd zijn en dan is het ook met ons gedaan De presentator van het geheel. Martin Brozius. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 5