Verbreking betrekkingen met landen die staan achter Jeruzalem-besluit OP SCHOUWEN-DUIVELAND ZELFS NOG CAMPINGS MET OPEN PLAATSEN „GOD DER WRAKE" AGENDA Islamitische landen bijeen Kritiek op ganzen jacht „Koe in blik Aanslag op Petaio Twee doden in het verkeer Zeeland niet zo vol 4 AMMAN, 13-7. De ministers van buitenlandse zaken van 42 Islamitische landen die een dag in Amman bijeen geweest zijn hebben zondag besloten alle betrekkingen te verbreken met elk land dat het eens is met het Israëli sche besluit, Oost-Jeruzalem te annexeren en het tot de hoofdstad van Israël te maken. In een slotcommuniqué staat dat dit ook geldt voor landen die hun ambassa des naar Jeruzalem verplaatsen. Het zegt ook dat van de landen die hun am bassades al in Jeruzalem hebben, wordt gevraagd deze naar andere steden te verplaatsen, „anders zal de volgende Islamitische konferentie maatregelen bestuderen die tegen deze landen genomen kunnen worden, zoals het verbre ken van diplomatieke betrekkingen". Met een opvallende hardnekkig heid blijven de Jehovah's Getuigen, hun verslagen van allerlei gebeurte nissen in eigen kring en kongressen toekomen aan de kranten, wel we tend dat een vrije perstribune nog al tijd een der verworvenheden is, van de wereld, die zij zo door en door ver dorven achten, dat hij maar snel moeten worden opgeruimd. Elders in dit nummer treft men een verkort verslag aan van een te Roosendaal gehouden distriktsvergadering, waarin de „uitzichtloosheid" van on ze wereld weer eens als uitgangspunt werd gesteld en als gevolg daarvan God, als „God der wrake" wordt aangeduid, die in een „liefdevol han delen", korte metten met deze we reld zal maken. Dit zal trouwens spoedig gebeuren, want over de schouder van God heen, kunnen de Jehovah's Getuigen blijk baar meelezen in het zakboekje van Hem, die alles regeert. Niet toevallig echter staat er in de bijbel: „van die tijden en gelegenheden weet nie mand", maar die tekst wordt altijd met enkele exegetische tovertrucs weggemoffeld en dat geeft - laten we het maar eerlijk opbiechten - erger nis en niet in geringe mate ook. We zullen de stukjes van de Jeho vah's Getuigen niet weigeren, maar men moet het niet te bar maken. God manifesteert zich wel eens als een God der wrake, maar ook als een God van liefde en er staat ook x-maal in de bijbel: „en het berouwde de Here". Dat is heel wat anders dan de éénzijdigheid, die de Getuigen Hem toedichten. •-1 Hij wil ook het (een) oordeel soms opschorten „om derwille van de gelo vigen" en dat is opnieuw heel wat an ders dan wraak nemen. We geloven dat de Jehovah's Getuigen - mis schien is het niet hier de plaats om het te zeggen - duizenden mensen doodongelukkig maken met hun ge dateerde onheilsvoorspellingen en ze - als het zwakke karakters zijn - het voorportaal van psychiatrische in richtingen inschuiven. Wat bijvoor beeld te denken van de losweg uit gesproken zin: „dat de religies van de Christenheid" geen werkelijke boodschap van troost hebben". De Jehovah's Getuigen hebben geen no tie van werkelijke Christelijke troost en nemen daarom op voorhand maar aan, dat die troost niet zou bestaan. Heel die opvatting van „de God der wrake is snel in opmars", doodt ook het initiatief van dé mensen zoveel mogelijk aan de wereld te sleutelen, want het is wel een ellendige wereld, maar de liefdedaden van mensen bij elkaar opgeteld overtreffen nog al tijd verre de misdaden. Mensen heb ben de plicht tot vijf voor twaalf bo men te planten, door te gaan met al les wat positief is, de naaste lief te hebben, de zwakken te helpen en zich niet onledig te houden met onheils voorspellingen, want dat is nutteloos en bovendien is het woord niet uit te wissen, „dat Gods gedachten hoger zijn dan onze gedachten" Flitsen uit het buitenland STOCKHOLM. Bijna tienduizend Esten in ballingschap hebben met een mars door Stockholm gede monstreerd tegen de annexatie van hun land door de Sowjet-Unie en voor een boycot van de Olympische zeilwedstrijden bij Tallinn, het vroe gere Reval. BONN. Frankrijk en West-Duits- lafïd zullen de EG voorstellen stap pen te ondernemen ten gunste van de gevangen genomen leider van de op positie in Zuid-Korea, Kim Dae Djoeng. Dit is vrijdag in Bonn mee gedeeld. WARSCHAU. Tien van de 49 Pool se provincies zijn tot rampgebied verklaard als gevolg van de ergste overstromingen in 250 jaar, die het land sinds het begin van deze maand teisteren, zo meldt de Poolse radio. BELGRADO. De aanvallen op de Joegoslavische schrijver en kritikus van het regime, Milovan Djilas, du ren onverminderd voort. MANAUS. De paus heeft zich in een oproep aan de Braziliaanse auto riteiten sterk gemaakt voor de rech ten van de Indianen. DEN HAAG, 12-7. Het ministerie van landbouw en visserij neemt On voldoende maatregelen om de gan- zenjacht in Nederland aan banden te leggen. Het nieuwe „Wildbeheersplan" van het departement bestaat slechts uit een verzameling mooie termen, die de jachtliefhebbers in staat stel len hun eigen plannen goed te keuren zonder overleg met de milieubescher mingsorganisaties. Dat schrijft de Stichting Kritische Faunabeheer in een reaktie op het Wildbeheersplan, dat de direktie Faunabeheer van het ministerie in samenwerking met de Landelijke Ja gersverenigingen heeft opgesteld. Volgens de stichting wordt daarin to taal geen recht gedaan aan de scherpe kritiek waaraan de ganzenjacht in Nederland blootstaat. De betrokken zijn: Nederland, Bo livia, Chili, Colombia, Costa Rica, de Dominicaanse Republiek, Ecuador, El Salvador, Guatemala, Haiti, Pa nama, Uruguay en Venezuela. Van de Europese Gemeenschap wordt gevraagd de ekonomische overeenkomsten met Israël te be ëindigen en officieel te protesteren tegen de Amerikaanse steun aan de Joodse staat. Kantoor Begin De Israëlische radio meldde zondagavond dat premier Menachem Begin vastbesloten is, zijn kantoor naar het Arabische Oost-Jeruzalem te verplaatsen en Egypte en de V.S. van dit plan op de hoogte heeft ge bracht. TEHERAN. In Ahvaz, Choezistan, zijn vrijdag 17 officieren van de landstrijdkrachten aangehouden, on der wie een divisiekommandant. Ze zouden deel hebben uitgemaakt van het komplot tegen de regering, dat de overheid donderdag heeft onthuld. Dit meldt het in Teheran verschij nende blad „Islamitische republiek". TOKIO. In Japan hebben zestig po litici, werkgevers, pacifisten en in tellectuelen een komitee opgericht tot steun aan de Zuidkoreaanse oppo sitieleider Kim Dae Jung, die gevan gen zit. FORTALEZA. Paus Johannes Pau- lus II heeft in Fortaleza met meer dan 200 bisschoppen van de Rooms- Katholieke Kerk gepraat over de houding die de geestelijkheid voort aan, moet aannemen,, tegenover de groeiënde socia-le.problèmën in het grootste land van Latijns-Amerika. TOKIO. Volgens berichten in de Japanse pers zal de Chinese partij- en regeringsleider Hua Guofeng in aur gustus zijn ambt van premier neer leggen, doch in de top van de partij blijven funktioneren. FORTALEZA. Gehuwde Brazi liaanse priesters hebben de paus en de in Fortaleza vergaderende bis schoppen gevraagd hun diensten in de kerk volledig te erkennen. LUXEMBURG. Het Hof van Justi tie van de Europese Gemeenschap pen heeft bepaald dat Groot- Brittannië in 1977 en 1978 éénzijdige maatregelen heeft genomen ter bespreking van de visvangst. In het achterland is nog voldoende plaats over. Ook in Zeeuws- Vlaanderen en zelfs op Schouwen- Duiveland zijn er nog campings met twintig a dertig open plaatsen. De Kampeerinformatiecentrale, De r£dio zei dat de Amerikaanse hoofdonderhandelaar, Saul Lino- witz, aan de Israëlische minister van defensie, Yosef Burg, die als voor naamste Israëlische onderhandelaar bij de besprekingen over Palestijnse autonomie optreedt, had gevraagd premier Begin te bewegen zijn kan toor niet naar het oude stadsdeel te verplaatsen. Burg had hierop geant woord: „onmogelijk". Inmiddels zijn de besprekingen zondag hervat met een vergadering van de juridische kommissie, nadat Egypte de onderhandelingen drie maanden geleden had geschorst we gens de kwestie Jeruzalem. DEVENTER, 12-7. De Deven ter brandweer heeft zaterdag een .ingeblikte" koe uit het water moeten vissen. Het dier was in de uiterwaarden langs de IJssel met zijn kop vast ko men te zitten in een groot blik, kon daardoor niets meer zien en liep in paniek het water in. Politie en brandweer wisten de „koe in blik" net op tijd te redden. UTRECHT, 12-7. Dankzij speciaal veiligheidsglas in zijn gloednieuwe auto is zigeunerkoning Koko Petaio ternauwernood ontsnapt aan een aanslag op zijn leven. Een nog onbekende schutter vuur de vanaf een brug over de snelweg tussen Eindhoven en Veldhoven met een jachtgeweer een schot hagel af op de voorruit van Petaio's auto. De ruit doorstond het geweld van ruim veer tig hagelkorrels en bleef heel, als Pe taio. Petaio, die met een snelheid van ruim 200 kilometer per'uur onmid dellijk na de aanslag doorreed naar Utrecht, vreest dat de aanslag op zijn leven het begin is van een geweldda dige greep naar de macht over de in Nederland verblijvende zigeunerge meenschap. BAAK, 11-7. Door een verkeerson geval in Baak (gemeente Steenderen) zijn in de nacht van vrijdag op zater dag twee personen om het leven ge komen en raakte één persoon ernstig gewond. De auto waarin zij zaten raakte, vermoedelijk door te hoge snelheid, uit de bocht en botste tegen een woonhuis, dat ernstig werd be schadigd. Overleden zijn de 22-jarige bestuurster van de auto W. Balster en de 20-jarige R. Hendriks, beiden uit Zutphen. De 23-jarige A. Spee, even eens uit Zutphen, is ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. die de Provinciale Zeeuwse VVV aan de drukste Zeeuwse invalsweg Rijks weg 58 heeft ingericht, heeft tot nog toe alle kampeerders aan een plaats je kunnen helpen. Geen grote drukte De verwachte grote drukte is zater dag in Zeeland uitgebleven. Volgens de informatie van de Provinciale VVV hebben vooral veel bouwvak kers eerder deze week een paar snip perdagen genomen om de grote druk te te ontlopen. Het lijkt erop dat dit jaar veel vakantiegangers, die nor maal op goed geluk naar Zeeland kwamen, het zekere voor het onzeke re hebben genomen en toch maar naar warmere streken zijn afgereisd. Ook op de Zeeuwse wegen was het niet abnormaal druk. Opstoppingen deden zich volgens de rijkspolitie nergens voor. BRUINISSE. Vrijdagmiddag was ontwikkelingswerkster in Brazilië Greet Lodder (op de foto rechts) op bezoek bij de familie H. v. d. Bos te Bruinisse. Greet Lodder kwam niet zomaar een kijkje nemen bij de fami lie. Zij mocht tijdens dit bezoekje een bedrag van f 1000,— in ontvangst ne men, bestemd voor de aanschaf van leermiddelen voor een aantal gehan- dikapte 'kinderen in Brazilië. Dit geld werd, zoals bekend, bijeenge bracht in mei dit jaar door enkele ak- ties van het Jeugd Rode Kruis in Bruinisse. Aanzet tot die akties werd gegeven door de heer v. d. Bos, zelf een aktief lid in het Rode Kruis te Bruinisse. De familie v. d. Bos kwam destijds in kontakt met Greet Lodder toen zij in het tehuis Zonneveld" te Oostkapelle h.un dochter regelmatig les gaf. Dit kontakt groeide later uit tot een trouwe korrespondentie, na dat Greet haar werkzaamheden in Brazilië had voortgezet. Haar klach ten over de manier waarop zij daar een twintigtal gehandikapte kinde ren moest lesgeven, brachten de heer v. d. bos op het idee een aktie op touw te zetten. Greet Lodder toonde zich vrijdagmiddag zeer verheugd met het fraaie bedrag, dat zij in ont vangst mocht nemen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1761. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Iedere dinsdag en vrijdag (tot 1 augustus) Haamstede Adr. v. d. Weydeweg (pompstation), 19.00 uur, exkursie Vogelwacht naar Meeuwenkolonie Van maandag t/m zaterdag tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum, 13.30 - 16.30 uur. Iedere donderdag in juli Burgh Hervormde kerk. Orgelconcerten. 20.00 uur. Vanaf 10 juni, elke dinsdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, dia avond Vogelwacht over flora en fau na landschap Schouwen-Duiveland. 20.00 uur Vanaf 18 juni, elke woensdag Haamstede Slot Haamstede, exkursie Vogel wacht, wandeling door natuurgebied 't Zeepe en bos slot Haamstede, 19.00 uur. Vanaf 2 juli tot en met 13 augustus elke maandag en woensdag Haamstede Bezichting molen „De Graanhalm". 10.00 - 17.00 uur. 21 juni-26 juli dagelijks* behalve zondags Zierikzee Burgerweeshuis. Beeldentuin en klein antiek. 10.00 - 17.00 uur. Zaterdag 28 juni t/m 18 juli Zierikzee Gravensteen. Zomerexpositie Zeeuw se Kunstkring. 10.00 -17.00 uur. (Zon dags gesloten.) Iedere donderdag in juli en augustus Zierikzee De Beurs; openlucht-schaken; 19.00 - 21.00 uur. Zaterdag 5 juli tot 1 augustus (maandag tot zaterdag) Zierikzee St. Lievensmonstertoren. Schilderij enexpositie. 10.00-17.00 uur. Iedere dinsdag en donderdagmiddag Renesse Hervormde kerk. Bezichtiging. 14.00 - 16.00 uur. Iedere woensdagavond Renesse Start en inschrijven V.V.V.. Fietspuzzeltocht. 19.00 - 19.30 uur. Maandag 28 juli (tot 16 augustus) Zierikzee Tentoonstelling Gravensteen. 10.00 - 17.00 uur (niet op zondagen). Maandag 14 juli Haamstede Gereformeerde kerk. Maandag avondzang. 20.00 uur. Renesse Muziektent Lange Reke. Openlucht optreden met Resurrection („Youth for Christ"). 16.00 uur. Trefpunt. Koffiebar „Youth for Christ" met optreden van Rob Fa- vier. 20.00 uur. Ouwerkerk Kermis. Dinsdag 15 juli Zierikzee Toeristendag. Haamstede Beatrixweide. EO-vakantieprogram- ma. 18.45 uur. Renesse Trefpunt. Koffiebar „Youth for Christ". 20.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Orgelconcert Mau rice Pirenne. 20.00 uur. Zonnemaire N.F.O.-exkursie. Perceel Rietdijk. 19.30 uur. Ouwerkerk Kermis. Bruinisse Grevelingenstrand. Jeugdspelen. 14.30 uur. Woensdag 16 juli Zierikzee Straalweg. Stockcar race. 19.00 uur. Schuddebeurs Plantenwerkgroep. Driesprong Rote- rydijk-Sasdijk: 19.00 uur. Haamstede Hervormde kerk. Diaserie „De ban ken zijn hard". 20.00 uur. Camping Ginsterveld. Lunchconcert met Resurrection („Youth for Christ'.'). 12.30 uur. Gereformeerde kerk. Koffiebar, volksdansen. 20.00 uur. Kerkgebouw Ankerweg 10. Verkoop eigengemaakte handwerken Vrou wenvereniging Ora et Labora. 14.00 - 21.00 uur. Renesse Hervormde Kerk. Vokaal koncert, optreden Markiezaats kamerkoor. 20.00 uur. Trefpunt. Koffiebar „Youth for Christ". 20.00 uur. Donderdag 17 juli Zierikzee Bar Mirabelle. Mac Collie Rhythm Aces. 22.00 uur. Haamstede Dorpskern. Ringpromotion. 10.00 - 22.00 uur. Gereformeerde Kerk. Tentoonstel lingen leerlingen Chr. Kunstakade- mie uit Kampen. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Renesse Trefpunt. Koffiebar „Youth for Christ" met optreden Theatergroep „Op Vrije Voeten". 20.00 uur. Scharendijke Kermis. Brouwershaven Stadhuis. Openstelling ter bezichti ging. 19.00 - 21.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijd. 20.00 uur. Bruinisse Muziektent. Opening Visserijdagen. 14.00 uur. Gezelligheidsrit 16.00 uur. Vrijdag 18 juli Zierikzee „Huis van Nassau". Bridgedrive. 19.30 uur. Inschrijven: 19.00 uur. Renesse „De Bariton". Lunchconcert „Youth for Qhrist" met Theatergroep „Op Vrije Voeten". i2.30 uur. Trefpunt. Koffiebar „Youth for Christ". 20.00 uur. Scharendijke Kermis. Zaterdag 19 juli Zierikzee Centrum. Straattoneel „Youth for Christ". 14.00 uur. Haamstede Ring. Rommelmarkt t.b.v. Hervorm de Kerk Haamstede. 9.30 uur. Ring. Rommelmarkt Hervormde Vrouwendienst. 8.30 - 16.00 uur. Renesse Trefpunt. Koffiebar „Youth for Christ". 20.00 uur. Terrein Kooymansweg. Autocross. 14.00 uur. Scharendijke Kermis. Grevelingenmeer. Zeilwedstrijden. Zondag 20 juli Scharendijke Grevelingenmeer. Zeilwedstrijden. Dinsdag 22 juli Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Orgelconcert Ton Koopman. 20.00 uur. Woensdag 23 juli Haamstede Hervormde kerk. Diaserie „De ban ken zijn hard". 20.00 uur. Donderdag 24 juli Haamstede Gereformeerde Kerk. Tentoonstel lingen leerlingen Chr. Kunstakade- mie uit Kampen. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Dreischor Hervormde Kerk. Orgelconcert met zang van mevrouw M. N. Coumou- Groenendijk. 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 VLISSINGEN, 12-7. Del campings aan de Zeeuwse kust, met name op Walcheren, zijn ondanks het feit dat het minder druk is dan vorige jaren, zaterdag toch nog redelijk volgelopen. f 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2