Kantonrechter tilt zwaar aan onverzekerd rijden Tentoonstelling (in gebouw) gewijd aan Gravensteen AUTOCROSS BRADERIE <<we- DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zitting te Zierikzee Een gezellige a.s. donderdag 17 juli Haamstede Kabinet in besluitvormende fase Initiatief Junior Kamer ISTA - OOSTERLAND mr- P£ Bitr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave 8.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. •ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 27,50, per jaar 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Vrijdag 11 juli 1980 136ste jaargang Nr. 22739 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Geslaagde Avonddrie daagse Renesse ZIERIKZEE, 10-7. „Rijden in een onverzekerde auto, til len we zwaar aan", liet kantonrechter mr. W. F. van So- linge donderdagmiddag tijdens de zitting in Zierikzee weten. Hij staafde zijn bewering met het vonnis tegen J. L. B. te Zierikzee, die bij verstek werd bestraft. De gedupeerde partij H. t. H. te Nieuwerkerk was wel op de zitting aanwezig. Op 20 december vorig jaar had hij voor B. over de Oude Haven gereden. B. volgde hem met zo'n hoge snelheid, dat hij niet tijdig vaart kan verminderen toen t. H. voor een krui sing moest inhouden. B. reed bovendien in een auto, die niet verzekerd was. De schade, die hij bij t. H. aanrichtte bedroeg - vol gens de op de zitting getoonde fak- tuur - 336,70. de gedupeerde t. H. eiste dit bedrag als civiele vordering van B. De kantonrechter kende - komform de eis van verkeersschout mr. J. Boogers - deze civiele vordering toe. Zijn vonnis luidde verder 100,- sub- Advertentie in OUWERKERK. Vorige week werd een fraai plaatje getoond van het pas geboren hertje in het hertenkamp te Zierikzee. ,,Ja, maar in Ouwerkerk zijn wel twee hertjes geboren, moet daar dan geen plaatje van in de krant?", vroeg een jongetje in Ou werkerk zich wat verontwaardigd af. Eén blik op die lieve ranke beest jes deed beseffen, dat dat jongetje na tuurlijk groot gelijk had. De jonge hertjes bleken zeer levenslustig, maar waren blijkbaar niet op de hoogte van het feit hoe fotogeniek ze ook zijn en het werd voor de foto graaf dan ook een hele toer de dieren samen met vader en moeder hert te vereeuwigen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) sidiair 2 dagen voor het te hard rij den, 300,— subs. 3 dagen voor het rijden in een onverzekerde auto en 3 maanden voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar. Voorzorg ,,Als ik een voorwaardelijke straf opleg dan doe ik dat met de stellige opvatting dat dit een soort voorzorg inhoudt, dat het strafbare feit niet voor een tweede keer wordt ge pleegd", had mr. Van Solinge eerder deze zitting medegedeeld. Dat deed hij tijdens de behandeling van de zaak tegen de jeugdige J. J. F. M. te Zierikzee. M. verscheen voor de kan tonrechter omdat hij in februari van dit jaar de kentekenplaten van zijn in Zierikzee geparkeerd staande auto met plastic had afgeplakt en omdat hij op 11 maart dit jaar zijn vriend, C. J. v. d. S. uit Dreischor in een onver zekerde auto had laten rijden. V. d. S. op zijn beurt bleek tijdens dit ritje niet in het bezit te zijn van een rijbe wijs. Wat betreft het afplakken van de kentekenplaten, liet M. weten: ,,Ik wist niet dat het verboden was en ik zou die wagen binnen een week ver kopen dus ik dacht voor die week hoef ik ge<.n wegenbelasting te beta len". Mr. Van Solinge maakte hem duidelijk dat dit een verkeerde ge- dachtengang was en bestrafte het af plakken - konform de eis - met een boete van 55,subs. 1 dag. Ten aanzien van de strafmaat voor het laten rijden in een onverzekerde auto bleken verkeersschout en kan tonrechter enigszins van mening te verschillen. M. stond voor een derge lijk feit eerder voor de kantonrechter op 14 december 1978 en kreeg toen een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van 3 maanden met een proeftijd van twee jaar opge legd. De verkeersschout eiste thans verbeurdverklaring van de in beslag genomen auto en wederom een voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid van 3 maanden met een proeftijd van twee jaar. Mr. Van So linge liet weten de zin van die tweede voorwaardelijke straf niet in te zien en nam dit deel van de eis dan ook niet over. Hij vonniste verbeurdver klaring van de auto. Wel of geen rijbewijs Tenslotte werd het geheel „afge rond" met de zaak tegen v. d. S., die zonder rijbewijs in bovengenoemde onverzekerde auto van M. had gere den. „Ik heb wel een rijbewijs, maar ik ben m'n papieren kwijtgeraakt in Duitsland", bracht v. d. S. naar vo ren. De kantonrechter wees hem er echter op, dat bij navraag bij de Pro vinciale Griffie was komen vast te staan, dat nog nooit een rijbewijs was afgegeven aan v. d. S. De ver dachte kon ook tijdens de zitting donderdagmiddag dat rijbewijs niet tonen. Hij kreeg - konform de eis -een boete van 150,— subs. 3 dagen op gelegd. „Ik ga dat toch een keer uit zoeken met dat rijbewijs", zei v. d. S. bij het verlaten van de zaal. C. A. L. te Haamstede werd vrij gesproken van het hem ten laste ge legde feit een tegemoet komende au to in gevaar te hebben gebracht op de Burghse Ring te Burgh op 9 oktober vorig jaar. In het proces-verbaal werd opgete kend, dat L. met zijn autobus bij het passeren van een aldaar staande kon- tainer zo ver op de linkerweghelft was gekomen, dat hij een tegemoet komende auto zo in gevaar had ge bracht, dat deze ovèr de stoeprand moest uitwijken en tenslotte tegen een hek was gereden. „Ik moest iets over de as van de weg heen bij het passeren, anders had ik met mijn bus de kontainer in het midden geraakt. Toen ik naar links ging was de weg helemaal vrij. Pas toen ik vrijwel he lemaal terug was op de rechter weg- heflt', kwam een auto met hoge snel heid mij tegemoet. Ik heb niet kun nen merken, dat ik hem gehinderd zou hebben-", aldus L. Verkeersschout en kantonrechter waren van mening dat het P.V. te veel vragen opwierp om aan de hand van de wet tot een veroordeling te komen en L. -werd derhalve vrij gesproken. (vervolg pagina 4) TOKIO. Premier Malcom Fraser van Australië heeft donderdag op een perskonferentie in Tokio de Sowjet-Unie omschreven als „de im perialistische mogendheid van ons tijdperk". De Russische invasie in Afghanistan en de Vietnamese inva sie in Cambodja zijn, zo zei hij, twee kanten van hetzelfde probleem. Advertentie ZATERDAG 19 JULI Aanvang 14.00 uur aan de Kooymansweg te Renesse STICHTING E.Z.H.A.C.O. DEN HAAG, 10-7. Het kabinet Van Agt zal de komende dagen de beleids beslissingen moeten nemen die het raamwerk voor de begroting 1981 zullen vormen. De tijd begint te drin gen, want volgens plan zou over die beslissingen voor het komende week einde overeenstemming bereikt moe ten zijn en dat was donderdagoch tend nog niet het geval. Minister Van der Stee van finan ciën heeft de ministerraad een voor stel voorgelegd en daar een lijst van beslispunten aan toegevoegd. Daar mee is het kabinet wel vanuit de be schouwende fase in de besluitvor mende fase terechtgekomen. ZIERIKZEE, 10-7. Van 28 juli-16 augutus a.s. wordt in het Gravensteen aan de Mol te Zierikzee een expositie gehouden. Deze tentoonstelling zal geheel gewijd zijn aan het Gravensteen. Deze voormalige gevangenis werd herbouwd in de jaren 1524-1526 naar een ontwerp van de Antwerpse bouwmeester Harman van Aecken. In het gebouw zetelde ondermeer de stedelijke vierschaar. De vonnissen dié de rechtbank vel de, werden voltrokken op een scha vot voor het Gravensteen, 's Avonds voor de dag van de executie kreeg de gevangene nog een maaltijd aangebo den, die volgens zijn keus werd opge diend. Onder de vele misdadigers, die voor het Gravensteen ter dood werden gebracht, was ook de ver maarde Jan Rap, die in 1784 door de scherprechter werd opgehangen. Tot 1923 Het gebouw hield zijn bestemming als gevangenis tot 1923. Een restaura tie) van het pand werd in 1934 vol tooid. Steeds wisselende bestemmin gen had het Gravensteen totdat het in 1967 door het Rijk werd overge dragen aan de Gemeente Zierikzee voor de symbolische som van één gul den. De gemeente restaureerde het pand inwendig en sindsdien wordt het gebruikt voor exposities in de zo mermaanden. Als installatieprojekt wil Junior Advertentie uw dealer voor: m Tel. (01114) 1495 St Joostdijk 41 - Burg. v. d. Havestraat 48 ZIERIKZEE. De wekelijkse markt te Zierikzee ontkwam ook niet aan het plensweer, dat deze julimaand zo teistert. Inkopen doen O.K., maar wel de paraplu er bij op. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. AAJVUVWtAAAAA/UVWWVVW Als een gans terecht staat, J moet er een vos in de jury zit- ten. i Th. Fuller Kamer Schouwen-Duiveland i.o. de aandacht vestigen op dit in vele op zichten bijzondere gebouw. In het ka der daarvan wordt van 28 juli-16 au gustus dan ook een expositie in en over het Gravensteen georganiseerd. Op deze expositie zal aandacht besteed worden aan de geschiedenis van het Gravensteen en haar funktie als gevangenis. Verschillende mar telwerktuigen zullen te zien zijn, waaronder het Zierikzeese beuls zwaard, de zgn. stenen der wet (deze moesten als straf door vrouwen door de stad worden rondgedragen), een Zierikzees brandijzer en een pijn bank uit Brouwershaven. Tijdens de tentoonstelling zal ook de gijzelka- mer te bezichtigen zijn, met inscrip ties van de gevangenen, waaronder Duinkerker kapers. Boekje Tijdens de expositie zal ook een boekje verkrijgbaar zijn met tal van bijzonderheden over het Gra vensteen, voorzien van vele illustra ties. Het zal voor 7,50 te koop zijn. De opening zal op zatermiddag 26 juli om 16.00 uur plaatsvinden door mr. A. P. Besier, officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Middelburg. Voor openingstijden: zie agenda. Verwachting tot zaterdagavond: Nu en dan zon In de nacht regen, overdag van het westen uit opklaringen; minimum temperaturen ca. 13 graden, middag- temperatuur rond 18 graden; matige, aan de kust nu en dan krachtige wind uit west tot noordwest, kracht 4 tot 6. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal; 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 12 juli Zon op 5.31, onder 21.55 Maan op 5.51, onder 21.53 13 juli Zon op 5.32, onder 21.54 Maan op 6.53, onder 22.32 14 juli Zon op 5.33, onder 21.53 Maan op 7.58, onder 23.05 Nieuwe Maan: 12 juli (8.46) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 12 juli 4.18 16.07 9.50 22.15 13 juli 5.06 16.40 10.31 22.56 14 juli 5.49 17.14 11.10 23.39 Springtij: 14 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-7. Het K.N.M.I. deelt mede: In Engeland, de Benelux en Frankrijk is nu enige weersverbete- ring ingetreden. De depressie, die ons dagenlang slecht weer bezorgde, is boven noordwest-Rusland aange komen en veroorzaakt nog steeds koel en buiig weer in midden- Europa. Ook Finland krijgt nu met deze depressie te maken, Zweden en Noorwegen zijn grotendeels aan deze invloed ontsnapt. Ten zuiden van de Alpen en in Spanje houdt het zomerweer nog aan en erg warm is het vooral in Grieken land. De kleine weersverbetering in onze omgeving luidt nog geen warm zo merweer in. Een niet zo aktieve de pressie trekt uit de omgeving van IJsland naar de Noordzee. Een regen- zóne ervan zal in de nacht van vrij dag op zaterdag passeren, daarna worden in het weekeinde naast op klaringen ook nu en dan buien ver wacht met een middagtemperatuur van ongeveer 18 graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1