V ier ent wintigste Agrarische Dag voor Schouwen-Duiveland 3 Hefijzers Ontvangst zestien kinderen uit St. Hilaire in stadhuis my DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nat en koud, maar veel enthousiasme krat 24 flesjes 30 cl. a\ 53r* Bijzondere strafkamer veroordeelt Pieter Menten tot tien jaar In kader jeugduitwisselingen Bon voor betreden eigen huis Maagschot door vete Sneeuw in Zwitserland P£ Bltr (S-C.C ZEEL^ - ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 juli 1980 136ste jaargang Nr. 22738 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 27,50, per jaar 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Eerste Toeristendag in de regen W - ZIERIKZEE, 8-7. Er schuilt ongetwijfeld ook wat sym boliek in de sombere, natte en koude weersomstandighe den tijdens de vier-en-twintigste Agrarische Dag voor Schouwen-Duiveland, die dinsdag op een terrein aan de Deltastraat werd gehouden. Wethouder P. de Rijke sprak in zijn openingswoord, voorafgaande aan het mid dagprogramma, ook over de agrarische één-mans- bedrijven, die steeds maar groter en groter moeten wor den om financieel het hoofd boven water te kunnen hou den. Overigens waren die weersomstan digheden niet geheel bepalend voor de sfeer van deze Agrarische Dag, want enthousiasme aan dit gebeuren deel te nemen, spanning tijdens de keuringen en tevredenheid om be haalde kampioensprijzen voerden toch verreweg de boventoon. De Agrarische Dag voor Schouwen-Dui veland was dit keer gekoppeld aan de eerste Toeristendag en de toe risten die werklijk de tocht naar de Zuidhoek maakten, zullen een puur der stukje regio geproefd hebben dan de braderiebezoekers. Op de vraag wat de algemene in druk van het ter keuring aangeboden rundvee was, antwoordde de heer W. van Sluijs, inspekteur van het Neder lands Rundvee Stamboek, in eigen vaktaal: „Zeer goede kopnummers, geen ondereind, waardoor een vlot en goed gemiddelde". De inspekteur wees met nadruk op de zeer goede ere-kampioene van de ze dag: Dina 8 van fokk.-eig. P. v. d. Waart, Sirjansland. Deze fraaie koe vertegenwoordigde reeds vorig jaar de provincie Zeeland op de N.R.S.- tentoonstelling, die eenmaal in de vijf jaar in Utrecht wordt gehouden. Jeugdkampioene Veel lof had de heer Van Sluijs ook over voor de jeugdkampioene: Ja- rinkje 130 van fokk.eig. S. Simonse uit Kerkwerve. hij sprak over een veelbelovend dier en deelde mede, dat deze jeugdkampioene bij de keu ring ook grote kans maakte voor het erekampioenschap in aanmerking te komen. Voor eigenaar Simonse was deze Agrarische Dag zeer suksesvol te noemen. Hij zag ook zijn Jarinkje 103 het predikaat „Dagkampioene" verwerven. Tot reserve-kampioen werd uitge roepen Puck 5 van fokk.eig. D. P. Korstanje te Noordgouwe. Volgens de heer Van Sluijs kan deze Puck 5 MÜNCHEN. Een storm gepaard gaande met hevige regenbuien heeft dinsdagmiddag het zuiden van Beie ren en het aangrenzende deel van Oostenrijk geteisterd. Het gezelschap Franse en Nederland se kinderen en enkele .gastouders'1 in de trouwzaal. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) inmiddels omschreven worden als „de eeuwige tweede". Het dier bezit, volgens zijn mededeling, het meest regelmatige klassement, maar moet het elk jaar net even afleggen tegen de kampioenen en erekampioenen. Tot koe met het beste uier werd door de jury uitgeroepen: Dekker 45, Advertentie Tï* 't smaakt net zo K1AV lekker, maar U1V1 't scheelt een gaatje. 1175 fokk.eig. W. C. v. d. Bosse, Kerkwer ve. Ten aanzien van de keuring betref fende de stalgroepen, sprak de in spekteur over een „beste strijd" met onderling zeer weinig verschillen tussen de stalgroepen van W. C. v. d. Bosse, Kerkwerve; M. O. Hanse, Haamstede en P. v. d. Waart, Sirjans land. vooral het goede toilet en uit stekende presentatie van de betere stallen werd geprezen. Kampioen drachtige vaarzen werd Bella 22 van fokk.eig. W. Vijverberg te Ouwerkerk. Overigens bleek, vol gens de mededeling van de heer Van Sluijs het aanbod bij de vaarzen wat gering. Verder moest bij sommige vaarzen een wat extreme Ameri kaanse inslag gekonstateerd worden. De stier Burger Lindberg 75 van fokk. C. M. Ruijter, Burgerburg en eig. P. v. d. Waart, Sirjansland, pro longeerde zijn titel van vorig jaar en werd deze dag uitgeroepen tot ere- kampioen. Predikaat „Kampioen stier" ver wierf Marietjes Zerga van fokk.eig. P. v. d. Waart, Sirjansland. Schapen In verband met een te gering aantal inzenders in de afdeling schapen, vonden hierin geen keuringen plaats. Wel werden enkele topkwaliteiten schapen op het keuringsterrein ge toond door de heer S. F. Hart, Kerk werve, de heer J. J. A. v. d. Veld;., Nieuwerkerk en mevrouw G. N. Vij- verberg-Kuijper en Zn., Ouwerkerk. In de afdeling paarden (zie ook el ders in dit nummer) werd het een zeer suksesvolle dag voor A. N. Steendijk te Nieuwerkerk. Zijn Ilon- ka van Steenzwaan werd uitgeroe pen tot dagkampioene en tot erekam- (vervolg pagina 4) ROTTERDAM, 9-7. De bijzondere strafkamer van de rechtbank te Rotter dam heeft de 81-jarige Pieter Nicolaas Menten uit Blaricum woensdag wegens oorlogsmisdaden veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf en honderddui zend gulden boete. De rechtbank achtte bewezen dat Menten begin juli 1941 heeft deelgenomen aan de executie van ruim twintig burgers in het toen Pool se dorpje Podhorodce. Officier van justitie mr L. C. M. Meijers vorderde in deze door de Ho ge Raad naar Rotterdam verwezen zaak op 12 juni twintig jaar gevange nisstraf en een ton boete tegen Men ten. Op grond van het schriftelijk be wijsmateriaal en de verklaringen van Poolse en^ Russische getuigen achtte mr Meijers bewezen dat Men ten als Sonderführer bij een Einsatz- ZIERIKZEE, 9-7. „In tegenstelling tot voorgaande jaren is het programma dat aan onze Franse gasten wordt aan geboden niet alleen door de kommissie internationale uitwisselingen samengesteld, maar de vijftien Neder landse kinderen hebben zelf het programma samen kun nen stellen," aldus de heer C. Bij de Vaate, loco-burge meester van Zierikzee. Hij zei dit woensdagochtend in de trouwzaal van het stadhuis waar de zestien Franse kinderen uit de zusterstad St. Hilaire, hun begelei der de heer Blouin en de Nederlandse gastgezinnen aanwezig waren voor de ontvangst bij de zesentwintigste jeugduitwisseling. De heer Bij de Vaate vervolgde met mede te delen dat er dus sprake is van een optimale inspraak, dat heeft geresulteerd in een zeer aantrekke lijk programma. Daaruit blijkt dat er minder exkursies gemaakt wor den dan in de voorgaande jaren. De kinderen hebben te kennen gegeven meer te willen doen. Er wordt ge fietst, gewandeld, naar het strand ge gaan etc. Uitwisselingen De Franse jongens en meisjes bren gen een bezoek in het kader van de jeugduitwisselingen die jaarlijks plaatsvinden met de zustersteden St. Hilaire en Hatfield. De jumelages zijn tot stand geko men na de watersnoodramp van 1953. Beide steden hebben namelijk finan ciële en morele steun verleend bij de wederopbouw van Zierikzee. Dit heeft geresulteerd in een verbroede ringseed met St. Hilaire in 1955. De loco-burgemeester noemde drie punten die in de eed door beide ge meenten zijn beloofd. 1. een permanente band te leggen tussen de besturen van beide ge meenten, 2. bij te dragen tot de uit wisseling van alle groepen van de be volking en 3. doel van de jumelage was en is nog steeds het ontwikkelen van een wederzijds begrip en het be wustzijn te kweken van een Europe se saamhorigheid. Landbouwers „Hier op Schouwen-Duiveland we ten we allemaal dat vele landbou wers in de problemen zitten door beslissingen van het Europese parle ment, maar ook in de Franse stad heeft men te kampen met moeilijkhe den als gevolg van de beslissingen," aldus de heer Bij de Vaate. Hij zei het een goede zaak te vinden een uitwisseling te organiseren van boeren van Schouwen-Duiveland en boeren uit de regio van St. Hilaire om samen over de problemen te pra ten om zodoende begrip te ontwikke len voor eikaars standpunt. De heer G. Villerius, gemeente- voorlichter van Zierikzee vertaalde de toespraak van de loco-burgemees ter in het Frans voor de bezoekers. Erekampioene 1980 tijdens de Agra rische Dag werd deze Dina 8 van fokk.eig. P. v. d. Waart te Sirjans land. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. kommando van de Duitse SS de exe cutie in Podhorodce had uitgevoerd. Mentens toegewezen raadsman, mr E. W. de Liagre Böhl, vroeg om vrijspraak wegens gebrek aan be wijs. Hij verklaarde ervan overtuigd te zijn dat Menten niet bij de executie is geweest. Menten heeft dit volge houden vanaf het begin van het on derzoek in 1976. Het is een sterk teken van mid delmatigheid, nooit anders dan matig te prijzen. Vauvenargues DEN HAAG. Pieter Menten is woensdag van zijn huis in Blaricum overgebracht naar het Majella- ziekenhuis in Bussum, omdat hij thuis in coma was geraakt. Dit heeft het ministerie van jus itie woensdag avond meegedeeld. De coma is eert gevolg van Mentens suikerziekte. EINDHOVEN, 9-7. Een 35-jarige in woner van West-Graftdijk (NH) heeft woensdagavond vier krakers uit een pand aan de Guido Gezelle traat in Eindhoven verwijderd. Het pand, dat zijn eigendom is, was sedert dins dagmorgen gekraakt. De man was bij zijn aktie vergezeld van twee fa milieleden. De politie heeft tegen hem proces-verbaal opgemaakt we gens wederrechtelijk binnentreden en huisvredebreuk. ENSCHEDE, 9-7. Bij een schietpar tij is in de nacht van woensdag op donderdag de 27-jarige Enscheder J. L. in de maag geschoten. Hij is in middels geopereerd en verkeerd vol gens de politie niet meer in levensge vaar. Drie verdachten zijn in ver band met deze schietpartij aangehou den. Ze zijn het huis binnengedron gen waar J.L. toevallig verbleef. De achtergrond van de schietpartij is naar de mening van de politie een ve te tussen Enschedese criminelen. BERN, 9-7. In het gebied van de Zwitserse Alpen lijkt het winter te zijn geworden. Bij een sterke daling van de temperatuur is de aanhouden de regen in grote delen van het kan ton Graubuenden boven de 1.000 me ter in sneeuw overgegaan. Het sneeuwde in Davos, Arosa, in het Rheinwald en in het Albudal zo als het anders alleen midden in de winter sneeuwt. De Alpenpassen zijn weliswaar open maar het verkeer over passen als de Albula, Bernina, Gotthard en Fiuela ondervindt hin der van een flinke sneeuwlaag. De Fluelapas is zelfs slecht berijdbaar met gebruik van de sneeuwketting. Verwachting tot vrijdagavond: Weinig verandering Veel bewolking en af en toe een bui; minimumtemperatuur ongeveer 13 graden, middagtemperatuur om streeks 17 graden; matige tot krachti ge noordwesten wind, kracht 4 tot 6. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 11 juli Zon op 5.30, onder 21.56 Maan op 4.55, onder 21.06 Nieuwe Maan: 12 juli (8.46) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 11 juli 3.20 15.31 9.05 21.31 Springtij: 14 juli HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie boven noord- Duitsland en Polen veroorzaakt in heel west- en midden-Europa koud en regenachtig weer. Voor echt zo merweer moeten we naar zuid- Spanje, zuid-Italië en Griekenland, waar bij zonnig weer de middagtem- peraturen oplopen tot tussen de 25 en 30 graden en in Griekenland zelfs tot 38 graden. Ook in midden-Scandinavië en Finland schijnt de zon met middag- temperaturen van ruim boven de 20 graden. Omdat eerdergenoemde de pressie de komende dagen naar het Oostzeegebied trekt, zal ook daar het weer flink verslechteren. Ten westen van Ierland ligt een zwakke rug van hogedruk welke langzaam naderbij komt. Op grond van die ontwikkeling wordt het vrij dag hier iets beter. De kans op buien neemt vooral in het westen van het land af. Er blijft echter veel bewol king. BAHREIN. Saoedi-Arabië over weegt buitenlandse maatschappijen het recht op de aankoop van vijfhon derd vaten olie per dag te verlenen voor elke miljoen dollar die ze in een Saoedische onderneming investeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1