deurloo «44fUk BERT DE W. TUS BLEIJI NEEMT K. ONDER WATER DEEL AAN HOCKEY Jan Raas sterkste in beslissende eindsprint an uit Ouwerkerk Jongensbroeken vanaf25, T-shirts maten 98t/m1769,75 Jacks vanaf29,75 UEr het binnenland Van Beauvais naar Rouen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 4 juli 1980 Nr. 22735 Sportm: OUDERKERK, 2-7. Diepzeeduiker, etoal, ju duikinstrukteur, voetbal, judo, tennis, hardlopen en onder water hoc key; Een indrukwekkend lijstje dat wordt opgesomd docr Bertus Bleiji op de vraag welke sporten hij beoe fent of zich in het verleden mee bezig heeft gehouden. H»t gaat nu vooral even om dat laatste: Onder water hoc- kfy. „Sommige mensen lachen weieens als ze er voor het e^rst over horen", zegt Bertus. Na een gesprekje met hem, zal deze mensen het lachen vergaan. Niet dat ze in tranen zullen uitbarsten, maar ze zullen ongetwijfeld overtuigd worden van de ernst van deze sport. Bleiji: „Konditie en spelhzicht zijn zeer belangrijk". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het is Bertus Bleiji best toefer- troiiwd, die overtuiging te leveien. Helemaal passend in het kader van onder water hockey vertelt hij als een soort waterval over zijn ervarin gen met deze sport. Hij blijkt er echt helemaal „vol" van en dat is ook niet zo verwonderlijk, want dinsdag S ju li vertrekt hij met de negen andere leden van de Nederlandse ploeg naar Canada om in Vancouver deel te ne men aan de Wereldkampioenschap pen op 12 en 13 juli. Aan die W.K., die dit jaar voor de eerste maal worden gehouden nemen veertien landen deel. Zijn verwach tingen voor de resultaten van het Ne derlandse team zijn hoog: „Wij moe ten bij de eerste drie kunnen eindi gen". Wat houdt onder water hockey nu eigenlijk in en hoe is het ontstaan? In zijn riante huis ii? het Duivelandse Ouwerkerk, dat hij sinds twee jaar bewoont, gaat Bértus er even goed voor zitten en vertelt, dat onder wa ter hockey een soort verlengstuk van de duiksport is geworden. „Als je bij het duiken de opleiding had afge werkt, bleef er niet veel over dan baantjes trékken". Uit die onvrede is de nieuwe sport geboren. In Neder land wordt het nu ruim zeven jaar be oefend. In Engeland wordt al bijna vijf-en-twintig jaar onder water hoc key gespeeld en de bakermat ligt in Zuid-Afrika. Verwoed duiker Bertus is een verwoed duiker, hij zag flora en fauna van de meeste we reldzeeën, wist vele van die ervarin gen met een onderwater camera vast te leggen en besloot enkele jaren ge leden, samen met zijn vrouw Nelly Bleiji-Pors, naar Zeeland te trekken om daar zijn hobby optimaal te kun nen uitvoeren. Ook hij koos voor die extra dimensie van de duiksport: het onder water hockey. Sinds vijf jaar speelt hij in de Rot terdamse klub „Aqua Viva", een team dat uitkomt in de landelijke hoofdklasse en reeds vier jaar achter een daarin tweede werd. Nederland kent "verder nog drie regionale divie- sies. De sport begint aan populariteit te winnen. Van de 185 duikklubs in ons land spelen er veertig het onder wa ter hockey in kompetitieverband en een zelfde aantal beoefent het op het rekreatieve vlak. Zoals uit het bovenstaande reeds moge blijken: Bertus Bleiji is een sportman in hart en nieren. Nauwge zet houdt hij zijn konditie op peil en (uiteraard) worden alcohol en nicoti ne vermeden. Door inzet en prestatie wist hij de aandacht op zich te vesti gen en werd hij door de Nederlandse coach aangewezen als één van de 22 leden van de eerste selektie voor de W.K. Deze groep ging vervolgens door „de zeef" en de overblijvende twaalf mannen kregen de opdracht individueel een kompleet trai ningsprogramma gedurende vier maanden af te werken. Elke ochtend Dat betekende voor de Ouwerker- Hoe wordt het spel gespeeld Een onder water hockey team bestaat uit acht spelers, te weten zes in het water en twee wisselspelers. De uit rusting bestaat uit: een duik bril, een snorkelpijp, een kap met oordoppen, vinnen, een stick, die niet te vergelijken is met een normale hockeystick, maar enigszins doet denken aan een raamwissertje en een handschoen. Aan weerszijden wordt een doel geplaatst. Er wordt gespeeld met een loden puck van 1,2 kg. De bedoeling is met behulp van de stick de puck in het doel te slaan of te schuiven. Topspelers zijn soms in staat de puck 3,5 m vooruit te slaan. Er zijn drie scheids rechters, twee in het water en een hoofdscheidsrechter aan de kant. Boven het water hangt een roestvrij stalen buis, waarop de hoofdscheidsrech ter slaat, als hij het spel wil stilleggen. ker, dat hij vijf dagen in de week el ke ochtend van half acht tot half ne gen in het zwembad bij „Aquadelta" het hem opgedragen programma af werkt, dat hij elke avond een uur op de racefiets zit, voetbalt of gaat hard lopen. Wat die trainingsmogelijk heid bij „Aquadelta" in Bruinis3£ betreft, zegt hij zeer verheugd te zijn met de bereidwillige medewerking aldaar ondervonden. De trainingen met de volledige se lektie vinden plaats op maandag- en woensdagavond en op zaterdagoch tend in Breda. Bertus spreekt over zware trainingen, die van groot be lang zijn voor konditie, taktiek en techniek. In het kader van het trai ningsprogramma werden vorige week in Charlesroi landenwedstrij- den gespeeld tegen België en Frank rijk. De uitslag was resp. 15-0 en 12-0 en mede daardoor is Bertus opti mistisch over het resultaat van Ne derland op de komende W.K. in Ca nada. Na die landenwedstrijden vond de laatste selektie plaats en werd de de finitieve ploeg van tien man vast gesteld. Als enige Zeeuw neemt de Duivelandse sportman eraan deel. Hij is met zijn 38 jaar de nestor van het vaderlandse team, dat ook leden van 19 en 20 jaar telt. Dat nestor zijn knaagt niet aan hem. „Ach mensen met ervaring heb je tenslotte ook no dig", grapt hij. Het ziet er naar uit, dat de ploeg met groot enthousiasme in Canada ontvangen zal worden. De „Dutch Canadian Entertainer Club" heeft al het een en ander in die richting aan gekondigd. Naar aanleiding daarvan besloot Bertus ook zijn klompen bij z'n bagage te pakken. Over de verde re outfit heeft men overigens niet te klagen. Ondanks het feit, dat deze sport nog in de kinderschoenen staat ble ken diverse sponsors bereid een flin ke bijdrage te leveren en de ploeg kan derhalve keurig in het pak en met volledige uitrusting naar Van couver vertrekken. In de lengte Voorafgaande aan de W.K.-wed- strijden zal ter plaatse nog even flink getraind moeten worden. Zo moet men bijvoorbeeld nog even wennen aan de afwijkende afmetingen van het bad waar gespeeld zal worden. In Canada wordt in de lengte van een zwembad gespeeld, in Nederland is dat meestal niet mogelijk, omdat men hier vaak een diep en ondiep'ge deelte in de baden kent, zodat het spel in de breedte van het bad wordt gespeeld. Bertus is in de loop van het gesprek steeds enthousiaster geworden en vertelt verder: „Konditie is erg be langrijk bij onder water hockey, maar daarnaast gaat het ook om spe linzicht. Je moet in staat zijn je ener gie goed te verdelen. Meestal zijn twee of drie spelers aktief met het spel bezig en kijkt de rest wanneer ingegrepen moet worden. Het heeft bijvoorbeeld geen zin naar beneden te duiken als het spel aan de andere kant plaatsvindt". Hij spreekt verder over een sport, waarbij snel irritatie kan ontstaan. De verrichtingen worden derhalve door twee scheidsrechters in het wa ter en één hoofdscheidsrechter aan de kant gevolgd. Zware overtredingen worden bestraft met 1 of 2 minuten straftijd gedurende „schone"speel tijd-, Door de zogenaamde Tijd-stand- en strafkommissaris wordt nauwlet tend in de gaten gehouden of dit wordt opgevolgd. Wat zijn veel voorkomende over tredingen? „Nou boven iemand gaan zwemmen als je in de gaten hebt, dat hij moe wordt en naar boven wil ko men. Je dwingt hem dan nog wat lan ger onder water te blijven". Zelf wordt Bertus daar uiteraard ook mee gekonfronteerd, maar hij heeft er iets op gevonden: „Meestal laat ik duidelijk voelen, dat ik echt naar bo ven wil en als een speler dat dan ge merkt heeft, denkt hij de volgende keer wat langer na voordat hij boven me gaat zwemmen". Alleen mannen? Tot nu is voortdurend over mannen gesproken. Is onder water hockey uitsluitend een mannensport? Beslist niet en op dat moment mengt ook Nelly Bleiji zich in het gesprek. Ze noemt zichzelf een „mooi weer duikster", maar op het gebied van onder water hockey staat ze volledig haar „vrouwtje". Men kent in deze sport ook damesteams, maar daar Nelly graag ook in kompetitiever band wilde spelen, draaide ze vorig .jaar mee in het tweede herenteam van „Aqua Viva". Overigens - het moet even gezegd - een vrouw mag dan wat minder kracht hebben om de loden puck van 1,2 kg voort te bewegen, haar zuurstof gebruik ligt lager en een vrouw kan derhalve langer onder water blijven dan een man. Bertus is van mening, dat het on der water hockey van groot belang voor de duiksport is. „Je leert de snorkeltechniek perfekt beheersen en daarvoor wordt ook de veiligheid bij het duiken bevordert en verder raak je bij deze sport geheel water- vrij". Dit laatste mag misschien een wat kryptische opmerking lijken, maar houdt in dat elke vrees bij het onder water zijn verdwijnt. Na terugkomst van de W.K. in Ca nada gaat hij zich nog even bezighou den met het zogenaamde aftrainen. Een onder water hockey-team even boven water tijdens een ,,dood" moment. Schuithaven 4 Zierikzee Tel. (01110) 2890 De daarop volgende rustperiode duurt niet lang, want in augustus be ginnen alweer de trainingen voor de kompetitie, die in oktober van start gaat. Nou en verder blijft Bertus na tuurlijk tennisen, duiken en gaat hij de voetballers van S.V.O.W.K. bege leiden. Ja, je bent sportman of j§ bent het niet Tijdwinst Joop Zoetemelk kon bij een van de twee tussensprints nog eens 8 secon den bonifikatie op zak steken waar mee hij zijn achterstand op Hinault tot precies 2 minuten reduceerde. Advertentie De overwinning leverde de renners van Post een bonifikatie op van 3.15 min., de ploeg van Kuiper kreeg 2.35 min., die van Pevenage 2.00 min. en Hinault en de zijnen moesten genoe gen nemen met 1.40 min. Door deze ontwikkeling schoof Joop Zoetemelk weer een plaatsje op en kwam op de 4e plaats op 2 min. en 8 sec. van Hi nault. Henk Lubberding schoof naar de 5e plaats, terwijl Johan v. d. Velde de Belg Claes voorbij ging en weer in het bezit kwam van de witte trui. Ondanks de tijdwinst die ook Hen- nie Kuiper op Hinault maakte zakte hij van de 4e naar de 6e plaats. Een grote sprong in het algemeen klasse ment maakte ook Gerrie Knetemann van de 25e naar de 17e plaats. In het tweede gedeelte van de 7e etappe, de rit over 92 km van Beau- vais naar Rouen drukten de Raleigh's andermaal hun stempel op het wedstrijdverloop. Gedurende het gehele verloop van deze rit waren de mannen van Post in het voorste gelid te vinden er voor zorgend dat het peloton kompakt bij een bleef. Bij de eerste doorkomst te Rouen, er moesten nog 2 ronden van 2 km worden afgelegd, stak Johan v. 4, Velde, die verzuimd had de routebe schrijving te lezen, de armen jui- Johan v. d. Velde kwam wederom in het bezit van de witte trui. korte berichten DEN HAAG. CDA-partijvoorzitter Steenkamp is voorgedragen als voor zitter van het wetenschappelijk in stituut van het CDA. De Eindhoven- se hoogleraar - die in oktober terug treedt als CDA-partijvoorzitter - heeft zijn benoeming nog in beraad. ROTTERDAM. De Rotterdamse ri vierpolitie heeft het lijk opgepikt van een nog onbekende man. Het li chaam dreef volgens een woordvoer der in de Nieuwe Waterweg, niet ver van Hoek van Holland. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft opnieuw de 24-jarige Rotterdammer R.W.S. aangehouden. S. werd na het weekeinde al gepakt als „koppensneller" van achttien parkeermeters, die later teruggevon den werden in het Noorderkanaal in Rotterdam. HILVERSUM. VN O-voorzitter Van Veen vindt de plannen van mi nister Albeda om de belastingaftrek voor de premies van AOW, AWW en AWBZ af te schaffen een „doodordi- naire belastingverzwaring". Met uitzondering van Bert Ooster bosch, die een achterstand had van ruim 4 min., arriveerden alle Neder landers in het grote peloton. Het algemeenklassement: 1. Rudy Pevenage (Bel.) 36.13.03; 2. Pierre Bazzo (Fra)'op 2.24; 3. Bernard Hi nault (Fra) op 3.48; 4. Joop Zoetemelk (Ned) op 5.48; 5. Henk Lubberding (Ned) 'op 5.51; 6. Hennie Kuiper (Nëd) 1 op 6A2j 7. Johan- van de Velde (Ned)--'- op 6.33; 8. Ronny Claes (Bel) op 7.20; 9. Jean Luc van den Broecke (Bel) op 9.08; 10. Patrick Bonnet (Fra) zelfde tijd; 17. Gerrie Knetemann (Ned) op 10.54; 43. Jo Maas op 18.47; 49. Jos Schipper op 19.57; 56. Jan Jonkers op 21.10; 61. Jan Raas op 22.25; 66. Leo van Vliet op 23.19; 76. Bert Ooster bosch op 26.33; 81. Hans Langerijs op 28.45; 87. Cees Priem op 30.23 en 99. Hennie Stamsnijder op 34.04. Hon derd en achttiende en laatste is de Spanjaard Pujol met een achterstand van 1 uur en 5 seconden. Ploegenklassement In het ploegenklassement bezet de ploeg van Post de 2e plaats met een achterstand van 1 minuut en 46 se conden op de ploeg van Hinault. Morgen (zaterdag) gaat de tourka ravaan te St. Malo genieten van een welverdiende rustdag. Zondag is er de etappe van St. Malo naar Nantes over een afstand van 203.5 km waar na maandag de 10e etappe van Roche- fort sur-Mer naar Bordeaux over een afstand van 162 km op het program ma staat. ZIERIKZEE. Dit is de ma van het jonge hertje, die in het kampje aan de Driekoningenlaan werd geboren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De Tl Ralèigh-Creda ploeg van Peter Post heeft zich donderdag keurig her- steld van de nederlaag die het in de etappe van Luik naar Rijssel kreeg té iti-' kasseren. Alle sombere berichten, dat de ploeg Teeds was uitgeteld bleken op niets te berusten. In het eerste gedeelte van de zevende rit, de ploegentijdrit, toonden de Raleigh's zich weer de sterksten. Op het 65 km lange trajekt van Compiègne naar Beauvais hadden de IJsboertjes van gele trui drager Pevena ge gedurende driekwart van de wedstrijd de leiding. Het gevolg hiervan was, dat met de 4e plaats genoegen moest worden ge nomen en dat de naaste konkurrentie wat van haar achterstand op de Tour- favoriet kon wegwerken. DEN HAAG. Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken zal de Nederlandse regering dinsdag ver tegenwoordigen op de begrafenis van de Onlangs overleden Japanse pre mier Ohira. ENSCHEDE. De direktie van Spin nerij Nederland in Enschede, waar 1700 mensen werken, heeft het perso neel donderdagmorgen meegedeeld dat er 170 mensen gedwongen moeten worden ontslagen (110 in Almelo en 60 in Enschede). UTRECHT. De Vereniging van Ho ger Hoogovens Personeel (VHHP) heeft het concern schriftelijk laten weten dat zij het niet afsluiten van een C.A.O. prefereert boven het aan vaarden van een C.A.O. die „tekort doet aan onze gerechtvaardigde ver langens". DEN HAAG. Naar de mening van de regering dienen de Palestijnen desgewenst een eigen land te hebben. Minister Van der Klaauw (van bui tenlandse zaken) zegt dit in ant woord op schriftelijke vragen van het P.v.d.A.-kamerlid Roethof. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft na een kleine twee uur praten een knokploeg uit een kraak pand weten te krijgen. Dat gebeurde een kwartier voordat een ultimatum afliep, dat de krakers hadden gesteld. DEN HAAG. Volgens staatssekre- taris Van Eekelen (van defensie) was de „International Naval Technology Expo" - een begin juni in Rotterdam gehouden maritieme vakbeurs - niet propagandistisch voor de bewape ning. Het karakter van de expositie was technisch-informatief. AVEREEST. Een 28-jarige ver pleegde uit de tbr-inrichting „Veld zicht" in het Overijsselse Avereest is ontsnapt aan zijn twee begeleiders, toen hij naar een bank ging om geld te halen. De man sprong in een ge reedstaande auto en verdween. In de ploeg van Post had Cèes Priem de pech om reeds in de eerste 10 km lek te rijden. In tegenstelling met de eerste ploegentijdrit, toen Henk Lubberding lek reed, wachtte de ploeg tot het euvel was hersteld en lieten zij Priem niet aan zijn lot over. In de laatste 15 km liep de ploeg weer als een trein. De achterstand op de mannen van Pevenage werd in een voorsprong omgezet en met veel machtsvertoon kwam de plóegentijd- rit weer in het bezit van de mannen van Post. Slotfase In de slotfase wisten de Peugeot's van Hennie Kuiper nog de ploeg van Pevenage voorbij te streven waar mee zij met een achterstand van 43 seconden beslag op de 2e plaats wisten te leggen. Minder goed floreerde het in de ploeg van Bernard Hinault. Gekweld door kniepijn zag Hinault zich ge noodzaakt gedurende de eerste 50 km het kopwerk aan anderen over te la ten. Pas in de slotfase kon Hinault zich enigszins met het op tempo hou den van de ploeg bemoeien. chend in de lucht. Van de Velde her stelde zich echter snel van zijn ver gissing door aan de kop het tempo hoog te houden wist hij iedere uit looppoging reeds in de kiem te smo ren. Laatste ronde In de laatste ronde liet Jan Raas nog een gaatje vallen voor Joop Zoe temelk die hierdoor een voorsprong van 30 m kon nemen, te weinig om een beslissing te kunnen forceren. Jan Raas toonde hierna in de beslis sende eindsprint nog eens zijn kwali teiten als sprinter. Met grote over macht toonde de wereldkampioen zich de sterkste over de op de finish aanstormende meute waarbij Leo van Vliet het sukses kompleet maak te door in het kielzog van Raas op de 2e plaats beslag te leggen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 5