SOVJET-UNIE BEREID TOT BESPREKINGEN KERN-BEPERKING Drastische bezuinigingskampagne bij de politie VOORLOPIG GEEN OVERLEG OVER ONTWIKKELINGSSAMENWERKING SURINAME Schmidt preciseert mededelingen Belastingontduiking voor miljoenen Misleidende advertenties Den Haag grijpt in Samenstelling Eerste Kamer Het kraakt tussen Nederland en Suriname WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST DIERENARTS APOTHEEK Weer heroïnedode Moord op meisje opgelost AGENDA ORGELS 2 Bij het „afrekenen" met het kolo niale verleden, ontwikkelt zich altijd het probleem, hoe „goed te maken" wat in het - doorgaans ver verleden - is misgegaan en misdaan. Helaas is ook Suriname daar een voorbeeld van, maar men kan niet zeggen dat opeenvolgende regeringen, binnen het kader van de zelfstandigwording van dit land, maar net hebben ge daan of de neus bloedde. Het vorig kabinet heeft de handte kening gezet onder een regeling, die miljardenhulp inhoudt en de huidige regering probeert die regeling uit te voeren. Ook Paramaribo heeft intussen ontdekt, dat de Nederlandse gulden verre van waardevast is en men „eist" nu extra 700 miljoen, om dat verlies op het totale hulpbedrag te kompenseren. Op dit punt zijn de besprekingen, die minister De Koning van Ontwik kelingssamenwerking voerde, stuk gelopen. De bewindsman is welis waar niet moeten vluchten, maar een vol Paramaribo heeft zich op zijn zachtst gezegt, toch onvriendelijk te- genover Nederland opgesteld. Als alle grieven van de Surinamers op een rijtje worden gezet, is daar wellicht ook aanleiding toe, want zo schitterend hebben wij het sinds de West Indische Compagnie niet ge daan in het verre „wingewest". Er is echter intussen een totaal andere si tuatie ontstaan. Suriname is zelfstandig, maar be ijvert zich op twee belangrijke fron ten niet of niet zo intens, als de Ne derlandse geldschieter had gehoopt. Het blijft nog altijd een goede zaak, als zoveel mogelijk Surinamers naar hun eigen land terugkeren. Niet om dat wij hier tekort zouden willen schieten aan gastvrijheid, maar de pas verworven vrijheid, zou de land genoten zo moeten inspireren, dat zij mee willen werken aan de opbouw van him land. Daarvoor en daarnaast vormt de belangrijke som aan ontwikkelings hulp toch een handvat, waaraan het arme Suriname zich zou moeten vast grijpen. In plaats van aan deze twee zaken prioriteit te geven, begint Pa ramaribo nu moeilijk te doen, over de waardevermindering van onze gulden, alsof dat in Nederland een prettige zaak zou worden gevonden. Als een nog altijd rijk land als het on ze, de 700 miljoen op tafel zou kun nen brengen, dan zijn daar moeilijk morele bezwaren tegen aan te voe ren, maar als dat - gegeven de reces sie - op een gegeven moment niet zou kunnen, dan moet daarvoor aan weerszijden van de oceaan toch enig begrip bestaan. De Surinamers immers zijn beleef de en coulante mensen; laten zij de schuld van drie eeuwen, niet neer la ten dalen op het hoofd van een be reidwillige minister, die ook zijn (fi nanciële) gebondenheid kent. Moge lijk is er een doorbraak in september op dit netelig punt, maar gewoon „boos gaan doen", is in dit stadium van de geschiedenis, wel het minste wat Nederland (en Suriname) kun nen hebben. BONN, 3-7. De Sowjet-Unie is bereid al vóór de ratifika- tie door de Amerikaanse senaat van Salt II (verdrag tot beperking van de strategische bewapening) besprekin gen te beginnen over de beperking van kernraketten voor middellange afstand. Dit heeft de Westduitse bondskanselier, Helmut Schmidt, donderdag in de Bondsdag verklaard. Hij was de eerste belangrijke politicus uit het Westen die na de Sowjet-invasie in Afghanistan Moskou bezocht. In de sluier TEHERAN, 3-7. Een groep van ongeveer honderd Iraanse vrouwen heeft donderdag voor de presidentiële residentie in Teheran geprotesteerd tegen de verplichting voor werkende vrouwen om met ingang van aanstaande zaterdag gesluierd op het werk te verschijnen. Ayatollah Chomeiny had zich met een strenge toespraak tegen de zedenverwildering ge keerd en twee dagen geleden opgeroepen tot herinvoering van de Islamitische kleding voorschriften voor vrouwen, die de voormalige sjah had af geschaft. De bondskanselier sprak van een „nieuw konstruktief voorstel" van de Sowjet-staats- en partijleider Leo nid Brezjnjev. Hij beschouwde dit weliswaar „nog niet als een door braak, omdat het resultaat van der gelijke besprekingen nog niet te overzien is". Maar kennelijk is wel een „nieuwe situatie geschapen". De Sowjet-eis het NAVO-besluit over het stationeren van kernraket ten voor middellange afstand in West-Europa te laten vallen „staat het begin van besprekingen over een wederzijdse beperking van wapens voor de middellange afstand niet meer in de weg", meende Schmidt. WASHINGTON. De Amerikaanse senaat is akkoord gegaan met een krediet van circa 180 miljoen gulden bestemd voor de ontwikkeling van een nieuwe lange afstandsbommen werper, die de generatie B-52 moet vervangen. GENÈVE. Sean MacBride, die de Nobelprijs voor de vrede heeft gekre gen, heeft de Navo-landen er van be schuldigd Zuid-Afrika te helpen een kernmacht te worden. PARIJS. Twintig Franse Olym piërs hebben positief gereageerd op de oproep te demonstreren in Mos kou tegen de schending van de men senrechten en de interventie van de Sovjet-Unie in Afghanistan. NIJMEGEN, 3-7. De politie in Nij megen heeft de afgelopen maanden als gevolg van een nog lang niet af gesloten omvangrijk koppelbazen- onderzoek 24 mannen aangehouden. Deze worden ervan verdacht via een negental B.V.'s voor bijna drie mil joen gulden aan loonbelasting en so ciale premies te hebben ontdoken. Dertien arrestanten zijn inmiddels voorgeleid aan de officier van justi tie. AMERSFOORT, 2-7. Van 132 on derzochte advertenties over nieuw bouwwoningen blijken er 91 onjuiste informatie te bevatten. Daarbij wor den vooral in financieel opzicht de zaken rooskleuriger voorgesteld dan zij in werkelijkheid zijn. Dit blijkt uit een onderzoek van de „Vereniging Eigen Huis", dat werd gehouden naar aanleiding van de vele klachten die de vereniging over advertenties ontving. De vereniging zegt dat het voor haar ook een verras sing is dat op zo grote schaal mislei dend wordt geadverteerd. De advertenties hadden betrek king op in totaal 7473 te koop aange boden nieuwbouwwoningen. DEN HAAG, 3-7. Ingevolge een cirkulaire van de minister van justitie zal het politieapparaat in Nederland ingrijpend moeten bezuinigen, in het kader van de algehele bezuinigingsoperatie Overheids uitgaven 14.340.000,—). Hiervan zou één miljoen moeten komen uit telefoonkosten (er komt een andere regeling privé) en dienst gesprekken en het aantal tele foonaansluitingen zal worden terug gebracht (diensttelefoons). Reis- en verblijfkosten moeten meer dan een half miljoen omlaag, evenals de ver goeding voor privé vervoermiddelen. Schietoefeningen? Ja zeker maar met minder munitie. Het wagenpark zal dit jaar niet met een aantal voertui gen zoals het plan was worden ver- nieuwd, of olie en benzine voor de voertuigen moet fors worden bespaard. Lopende agent Een lang gekoesterde wens, een agent lopend tegen te komen, krijgt nu een reële kans (ook fietsen is toe gestaan). Men wil er wel 1.100.000,—mee besparen. De grootste bezuiniging wordt toe gepast, op de post verbindingsmidde len. Vervanging van apparatuur en verbetering van landelijke en dis- triktsnetwerken zal worden uit gesteld 5.200.000,—). De financiële vergoeding voor het overwerk blijft in normale gevallen achterwege, maar zal worden geho noreerd in vrije dagen. „Flitsen" uit het buitenland JERUZALEM. Israëlische en Ame rikaanse delegaties zijn het niet eens geworden over de voorwaarden waaronder de Verenigde Staten zich verplichten olie te leveren aan Israël. Dit is woensdag vernomen van de zij de van het Israëlische ministerie van energie. Al met al misschien een verminde ring van het servicepakket aan de Nederlandse burgerij, maar een be zuiniging die misschien ten goede komt, aan het onderling kontakt. TEHERAN. Een rechter-kommis- saris van het Iraanse ministerie van justitie heeft in Teheran verklaard dat een van de Amerikaanse gijze laars gerechtelijk zal worden ver volgd wegens het onderhouden van een onwettige relatie met en het ont- eren van een Iraans meisje. WASHINGTON. De Sowjet-Unie is bijna klaar met het terugtrekken van 5.000 militairen uit Afghanistan, maar zij bouwt permanente militaire installaties in dit land, verklaarde woensdag het ministerie van buiten landse zaken in Washington. oud nieuw winst/ verlies CDA 24 27 3 PvdA 25 26 1 VVD 15 13 -2 PPR 5 3 -2 D'66 0 2 2 CPN 2 1 -1 GPV 1 1 SGP 1 1 PSP 1 1 Maris 1 0 -1 75 75 LYMPNE. In Engeland is een klein vliegtuig met zes mensen aan boord neergestort, zo heeft de politie mee gedeeld. Alle inzittenden zijn omge komen. WASHINGTON. President Carter van de Verenigde Staten heeft op dracht gegeven tot de registratie van jonge mannen van 18 tot 20 jaar voor de militaire dienst. ZIERIKZEE. De zesde klasleerlingen van de openbare basisschool Bin nen de Veste" vierden woensdag hun afscheidsavond. Hoogtepunt van het programma vormde de opvoering van de jeugdmusical: ,,Een speel tuin 't einde". Op de foto een scè ne uit dit door de leerlingen zelf met veel enthousiasme opgevoerde spel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) PARAMARIBO, 3-7. Van ministerieel overleg tussen Nederland en Suriname over de ontwikkelingssamen werking zal voorlopig geen sprake kunnen zijn. Dit heeft minister Jan de Koning donderdag voor zijn terugkeer naar Ne derland meegedeeld. „Ik geloof niet", aldus De Koning, „dat een Surinaamse minister de ruimte heeft om tot compromissen te komen en daarom heeft mi nisterieel overleg geen zin meer". Minister De Koning heeft donder dagochtend nog een gesprek, gehad met de Surinaamse minister president, drs. H. Chin A Sen. Doel van dit gesprek was voor minister De Koning na te gaan, hoe het nu verder met de ontwikkelingssamenwerking moet gaan. Op grond van een analyse van de gebeurtenissen van de laatste dagen is minister De Koning tot de konklusie gekomen dat de voortgang van de ontwikkelingssamenwerking zal moeten plaatsvinden binnen de bij het verdrag van 1975 ingestelde ambtelijke kommissie Ontwikke lingssamenwerking N ederland-Suri- name (CONS). Dit zal dan op een zo danige wijze moeten gebeuren, dat konflikten worden voorkomen. Afspraken Met Chin A Sen heeft De Koning afspraken gemaakt over de ambtelij ke voorbereiding van een bijeen komst van de CONS op 14 september aanstaaande. Voorts is afgesproken om in overleg tussen Nederland en Suriname al die punten van de agen da van de CONS-bijeenkomst in sep tember aanstaande te verwijderen, die tot ernstige meningskonflikten aanleiding zouden hunnen geven. SAO PAULO. Amnesty heeft don derdag het lot van 128 verdwenen po litieke gevangenen onder de aan dacht van paus Johannes Paulus II gebracht. In Sao Paulo zal hij een verzoek ontvangen om hierover bij de regering opheldering te vragen. TEHERAN. De Iraanse radio heeft de waarschuwing uitgezonden dat vrouwen die op ministeries werken dienen te verschijnen in „Islamiti sche" jurk, die van hoofd tot voeten reikt. Gaan zij anders gekleed, dan lopen ze het risiko ontslagen te wor den. Zaterdag 5 en zondag 6 juli Dokter W. Bontkes, Zierlkzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor doter Van Geer, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag-, en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. WESTHOEK/BROUWERSHAVEN HAAMSTEDE Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. BURGH Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. RENESSE Dokter J. L. Flach, Jan van Renes- seweg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280. BROUWERSHAVEN Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 280. De weekend diensten lopen van vrij dagmiddag 18.00 uur tot maandag morgen 08.00 uur. Voor spoedgeval len is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag, en zondag. Buiten spree kuurtijden alleen dringende geval len. Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 6. Telelefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Buy- tendijk. Tijdelijk adres: Leu venstraat 9, Oosterland. Tandarts P. A. J. Bruynzeel, Karne- melksvaart 2, Zierikzee, tel. (01110) 2693. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. (01115) 1535 neemt waar voor Zierikzee. Zuster Kooman, Wielingenstraat 20, Zierikzee, tel. (01110) 5128, neemt waar voor Duiveland en Bruinisse. Zuster A. C. v. d. Velde, Oosterland, Lange Achterweg 10, tel. (01114) 2050, neemt waar voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiv eland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. AMSTERDAM, 3-7. In een hotel in de Beursstraat in Amsterdam is het stoffelijk overschot van de 28-jarige Duitser G. Blank uit Mainz aange troffen. Dit heeft de politie donder dag meegedeeld. Volgens de politie overleed de man vermoedelijk na ge bruik van een te grote hoeveelheid heroïne. De Duitser is het twintigste slachtoffer dat tot dusver dit jaar na gebruik van heroïne in Amsterdam om het leven kwam. DEN HAAG, 3-7. De Haagse politie heeft donderdagmorgen de 22-jarige plantsoenwerker H. J. uit Den Haag aangehouden, die ervan wordt ver dacht het zevenjarig meisje Maitrie Koeldiep, eveneens uit de residentie, afgelopen vrijdag in de Haagse West duinen te hebben vermoord. Hij heeft het jonge slachtoffer met messteken en door wurging om het leven gebracht. De verdachte, die in middels heeft bekend, is volgens een woordvoerder van de Haagse politie geestelijk niet geheel volwaardig. Dinsdag 15 juli Bruinisse Grevelingenstrand. 14.30 uur. Jeugdspelen. Woensdag 16 juli Haamstede Hervormde kerk. Diaserie „De ban ken zijn hard". 20.00 uur. Donderdag 17 juli Haamstede Dorpskern. Ringpromotion. 10.00 - 22.00 uur. Scharendijke Kermis. Dreischor Hervormde 20.00 uur. Kerk. Orgelconcert. Zaterdag 19 juli Haamstede Ring. Rommelmarkt van Hervormde Kerk Haamstede. Ring. Rommelmarkt Hervormde Vrouwendienst. 8.30 - 16.00 uur. Séharendijke Kermis. Woensdag 23 juli Haamstede Hervormde kerk. Diaserie „De ban ken zijn hard". 20.00 uur. Donderdag 24 juli Dreischor Hervormde Kerk. Orgelconcert met zang van mevrouw M. N. Coumou- Groenendijk. 20.00 uur. Woensdag 30 juli Haamstede Hervormde kerk. Diaserie „De ban ken zijn hard". 20.00 uur. Donderdag 31 juli Haamstede Dorpskern. Ringpromotion. 10.00 - 22.00 uur. Dreischor Hervormde Kerk. Orgelconcert. 20.00 uur. Woensdag 6 augustus Haamstede Hervormde kerk. Diaserie „De ban ken zijn hard". 20.00 uur. Woensdag 13 augustus Haamstede Hervormde kerk. Diaserie „De ban ken zijn hard". 20.00 uur. Donderdag 14 augustus Haamstede Dorpskern. Ringpromotion. 10.00 - 22.00 uur. Woensdag 20 augustus Haamstede Hervormde kerk. Diaserie „De ban ken zijn hard". 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110)5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Bruinisse Muziektent. Opening Visserijdagen. 14.00 uur. Gezelligheidsrit 16.00 uur. Vrijdag 18 juli Scharendijke Kermis. In Alkmaar - wilde ik maar even zeggen - zijn ze helemaal dol, om en door het kerkorgel, een prachtig eeu wenoud instrument, dat helaas een beetje krakkemikkig is geworden. Een beetje veel zelfs; er moet werke lijk van alles aan gebeuren, de wind laden, de pijpen en het front en dat gaat wel mooi f 2Vz miljoen kosten. Nu zou aan herstel niet serieus worden gedacht, als dit orgel niet iets heel bijzonders was. Het is in zijn soort en uit de betreffende perio de, het „mooiste instrument van de wereld". Ze doen er in de Kaasstad alles aan, de centjes bij elkaar te krij gen. Fikse subsidies worden er tegen aangegooid, maar vele tonnen moe ten stad en kerkelijke gemeente zelf opbrengen en dat doen ze. Met van al les: akties zus en akties zo, speciale dagen, met orkesten, met pannekoe ken, met flierefluiters, met stickers, met grammofoonplaten (van het or gel nu);_enfin een enorme heisa. Iedereen doet mee, want de „ge zindte" speelt geen rol; de mensen begrijpen dat zo'n kostbaar instru ment bewaard moet blijven voor het nageslacht. Een overeenkomstige mentaliteit en een dito aansluitende aktieware ook aan te bevelen voor het orgel in de Nieuwe Kerk te Zierikzee; ook een oud, maar fraai instrument, waaraan de tand des tijds heeft geknaagd, maar dat ook nog ernstiger in verval is geraakt, vóórdat met het wind- en vochtvrij maken van het godshuis kon worden begonnen. Laat Zierik zee, dacht ik op een regenachtige zo mermiddag (één van de vele), zich eens storten in een orgie van akties; oliebollen, prikkaarten, rommel markten (natuurlijk rommelmark ten), fancy fairs, (ook) stickers, posters, optochten met geldbussen en wat er op dit terrein al te verzinnen valt (renteloze leningen, giften en (natuurlijk) subsidies, om weer een absoluut fraai geheel te maken van het kerkorgel, want het is het meer dan waard. Het is trouwens het enige oude ker korgel, dat Zierikzee nog bezit, want - iedereen weet het - na de ramp kwa men er nieuwe orgels, waar we ook wel blij mee zijn, maar die missen toch de adem van de tijd. Voor de tweede maal zou dan van Alkmaar de viktorie kunnen beginnen, die bliksemsnel overslaat op Zierikzee, dat ook met een te herstellen ker- kinstrument „zit". Het ziet er n.l. wel een beetje naar uit, dat het orgel sluitstuk van de herstelbegroting zal gaan worden en dat zou natuurlijk jammer zijn. Er is al eens uit het niéts door partikulier initiatief een sporthal annex zwem bad uit de grond gestampt. Als er weer soortgelijke lieden zich zouden melden, is een orgel - bij wijze van spreken - voor hen een „fluitje van een cent", al is dit natuurlijk niet de nigrerend bedoeld. Ik zie het ineens allemaal nog niet gebeuren, maar je weet nooit. Gooi een klein visje uit en je vangt (soms) een kabeljauw, zeggen sportvissers en die kunnen het u>eten. SCHIEREILANDMAN t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2