HENNIE KUIPER MAAKT SPRONG IN HET ALGEMEEN KLASSEMENT bezorg(st)ers Land- en tuinbouw in het afgelope i boekjaar ,,Door de hel van het Noorden" KERKWERVE RENESSE Zware straf voor „stenengooier" Arnold Kriens van Westelijk Schouwen haalt eerste prijs Provincie Zeeland heeft een duiksportverordening i Uitblinker in de slijtageslag op de kasseien was Hennie Kuiper. De bar slechte weersomstandigheden en het onmense lijke parcours in de met recht genoemde „hel van het noorden" heeft in de 5e etappe van de Tour de France van Luik naar Rijssel onder het rennersveld weer een ware ravage aangericht. Op de kasseien, onder de rook van Rijssel, sloeg Bernard Hinault voor de zoveelste maal zijn slag. Wij vragen op korte termijn voor de bezorging van de „Zierikzeesche Nieuwsbode" te Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur tel. privé: (01119) 660. Rudy Pevenage bleef nog in het be zit van de gele trui maar Hinault wist weer 2 minuten en 13 seconden van de achterstand op de leider weg te werken en deze te reduceren tot 3 minuten en 28 seconden. Grote uit blinker in deze ware slijtageslag was de in Franse dienst rijdende Hennie Kuiper. In het beslissende stadium was de ex Olympisch- en wereldkampioen steeds in het voorste gelid te vinden waarbij hij de aanval niet schuwde. Met nog 55 km werd door Jan Raas de beslissende ontsnapping uitgelokt en vormde zich een kopgroep van acht renners bestaande uit Raas, Van de Velde, Van Vliet, Hinault, Pollen- tier, Verlinden, Delcroix en Kuiper. Lekke banden Vijf kilometer verder vielen Pol- lentier en Verlinden met lekke ban den af. Weer vijf kilometer verder moest Hinault met een lekke tube van de fiets. Hennie Kuiper probeer de van deze situatie te profiteren ter wijl ook Van de Velde lek reed en een wiel kreeg van Leo van Vliet. Op de glibberige kasseien vormden nu Kuiper, Raas en Delcroix de kop groep waaruit ook Delcroix met een lekke band wegviel. Met Van de Vel de en Hinault slaagde de Belg er ech ter weer in aansluiting te krijgen met Kuiper en Hinault. Van de Velde zag hierna andermaal de lucht uit de tu be van zijn achterwiel ontsnappen. Jan Raas gaf hem zijn wiel maar de Nederlandse kampioen miste de kracht om nog aansluiting te krijgen. Op 75 meter van de koplopers bleef hij hangen om vervolgens af te zak ken naar de achtervolgende groep Het zaterdag gehouden konkours, waarbij meer dan vierhonderd L-, M- en Z-kombinaties aan de start kwamen (voor een groot deel uit West-Brabant) verliep organisatorisch uitstekend. Onderscheiding Tijdens de in de stromende regen verreden Parade, ontving de heer A. Punt de onderscheiding van ridder in de orde van Oranje Nassau voor zijn jarenlange verdiensten ten bate van het warmbloed paard. Hij ontving de on derscheiding uit handen van minister Braks van landbouw. waarin zich nog ongeveer 30 renners hadden weten te handhaven. Op 20 km van de finish demareerde Kui per en wist een maximale voor sprong van 1 minuut en 10 seconden op Hinault en Delcroix te nemen. Teruggepakt Met nog 12 km te gaan werd Kuiper weer door het tweetal teruggepakt waarna even later Delcroix lek reed. Met Hinault ging Kuiper op de finish af waar de Fransman zoals te ver wachten was zich de sterkste toonde in de sprint. Voor Kuiper was het toch een goe de dag daar hij van de 11e naar de 4e plaats in het algemeen klassement oprukte. Minder goed was het weer voor de andere favorieten onder wie Joop Zoetemelk, die weer 2 min. en 13 seconden aan Hinault moest prijs geven. Joop toonde zich doodsbang op de glibberige kasseien en miste de moed en waarschijnlijk ook de kracht om Hinault van repliek te dienen. Uitslagen: „Schouwse Ruiters" Een derde prijs voor het viertal onder leiding van de heer J. W. Bevelander. Een eerste prijs en twee winstpunten voor Leo Klompe met Olaf in de L2-dressuur en een winstpunt voor Ingrid Krabbe met Os car ook in de L2-dressuur. „L. R. Westelijk Schouwen": Ll- dressuur: Een eerste prijs voor Arnold Kriens met Ocana met 127 p. Een tweede prijs voor Margot Goudzwaard met Rasputin met 130 p. En tenslotte een winstpunt voor Bart Goudzwaard met Percival in de klasse L springen. Knetemann maakte een duikeling in het algemeen klassement van de 4e naar de 25e plaats. Na de lijdensweg die de renners dinsdag hadden moe ten afleggen hielden de renners zich in de etappe van Rijssel naar Com- piègne (voor de eerste maal zonder regen) tamelijk rustig. Met nog 20 km te gaan wisten Bonnet, Knetemann, Verlinden, Bourreau en Gauthier uit het peleton te ontsnappen. Goed samenwerkend slaagde deze kopgroep erin buiten schot te blijven waarna Gauthier de eindsprint won voor Verlinden, Bourreau, Knete mann en Bonnet. Het peloton, met al le favorieten, volgde op 39 seconden. De Ier Sean Kelly toonde zich hier van de sterkste in de sprint. Algemeen klassement Het algemeen klassement ziet er momenteel als volgt uit: 1. Rudy Pe venage (Bel.) 33.59.55; 2. Pierre Bazzo (Fra) op 1.04; 3. Bernard Hinault (Fra) op 3.30; 4. Hennie Kuiper (Ned) op 6.49; 5. Henk Lubberding (Ned) op 7.06; 6. Joop Zoetemelk (Ned) op 7.11; 7. Ronny Claes (Bel) op 7.20; 8. J. L. v. d. Broecke (Bel) op 7.48; 9. Johan v. d. Velde (Ned) op 7.48; 10. Patrick Bon net (Fra) op 8.48; 25. Gerrie Knete mann op 12.11; 42. Jo Maas op 17.57; 49. Jos Schipper op 18.27; 51. Jan Jon kers op 19.20; 58. Jan Raas op 20.25; 68. Bert Oosterbosch op 22.53; 75. Leo van Vliet op 24.34; 86. Hans Langerijs op 26.45; 99. Cees Priem op 31.38; en 104. Hennie Stamsnijder op 33.14. Morgen (vrijdag) is de 8e etappe die gaat van Fiers naar Malo over een af stand van 164 km. Flitsen uit het buitenland MEXICO-STAD. De Cubaanse we reldkampioen gewichtheffen mid dengewicht Roberto Urrutia die be hoort tot de drie populairste atleten op Cuba, is uitgeweken naar de Vere nigde Staten, „volledig ontgoocheld 'over het Marxisme", zo is woensdag meegedeeld door een ambtenaar van de Amerikaanse ambassade in Mexico-Stad. BRASILIA. Op een ontvangst door president Joao Baptista Figueiredo van Brazilië in het paleis in Brasilia heeft paus Johannes Paulus II in de nacht van maandag op dinsdag onze tijd, gepleit voor groter sociale recht vaardigheid en eerbiediging van de mensenrechten en zich uitgesproken tegen elke vorm van gezinsplanning. MOSKOU. Geestelijken uit de Sowjet-Unie hebben woensdag de kapel van het Olympische dorp in Moskou geopend met een korte in wijdingsceremonie. Het is voor het eerst sinds de revolutie van 1917 dat in Moskou een Huis Gods officieel in gebruik is genomen. JERUZALEM. Israëlische troepen hebben in de nacht drie huizen ver woest en delen van gebouwen verze geld op de bezette westelijke Jor- daanoever waar gezinnen van Pa lestijnse guerrillastrijders wonen. Dit heeft een militaire woordvoerder dinsdag bekendgemaakt. MADRID. De „vakantie-oorlog" die de ETA, de militante Baskische afscheidingsbeweging, heeft ontke tend, kan de genadeslag betekenen voor een Spaanse toeristenindustrie die zich sinds twee jaar bergafwaarts beweegt en nu op de rand van een krisis staat. BANGKOK, Thailand. Mohamme daanse extremisten hebben in de Thailandse hoofdstad Bangkok vier bommen tot ontploffing gebracht. Minstens 47 mensen liepen er ver wondingen door op. In de duiksportverordening wor- den aan de duiker en zijn uitrusting nog meer eisen gesteld. Zo moet ie mand die 's nachts wil gaan duiken zich bij de rijkspolitie melden. In de duikverordening worden verder aan wijzingen gegeven over de plaatsen waar gedoken mag worden en regels gesteld ter bescherming van flora en fauna. Landelijk? De Zeeuwse gedeputeerde Boersma zei dat er aan de nieuwe verordening nog wel enkele bezwaren kleven, maar dat er in het belang van de vei ligheid van het sportduiken, het mi lieu en de visserij regels moeten wor den gesteld. Hij zei dat met het mi nisterie van crm kontakt zal worden opgenomen om te komen tot een lan delijke sportduikregeling. LONDEN. Engeland heeft de in stelling voorgesteld van een tachtig zetels tellende wetgevende vergade ring voor Noord-Ierland. De Britse minister voor Noord-Ierland, Humphrey Atkins, deed dit voorstel - samen met een aantal andere - woensdag na drie maanden van besprekingen met politieke leiders uit de Britse provincie. OSS. Twee gewapende mannen hebben een overval gepleegd op een postagentschap in Oss. ONDERWIJS Geslaagden Chr. Mavo enJLHNO Na de herkansingen aan de Chr. Scholengemeenschap voor MAVO en LHNO Slaagden de volgende kandi daten alsnog voor het diploma. MAVO-4 Marjan Folmer, Nieuwerkerk; In geborg Jonker, Haamstede; Martine- ke de Munnik, Haamstede; Leo Kouijzer, Zierikzee; Ernst Peter de Lange, Zierikzee. MAVO-3 Anje Zoer, Brouwershaven; Jan van de Velde, Zierikzee. LHNO Rianne Bal, Oosterland; Annema- rie Kik, Bruinisse; Rebecca Meer- tëns, Bruinisse. Percentages geslaagden: MAVO-4: 88,2 MAVO-3: 94,4 LHNO: 92 KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Vught (toez.): M. B. Nieuwkoop, Balk; te Langhout, Dro- geham. Aangenomen het beroep door de Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk tot predikant voor buitengewone .werkzaamheden (luchtmachtpredikant): C. L. Glastra, Brummen. Bedankt voor Lienden: H. F. Klok, Melissant. Beroepbaarstelling: P. J. den Ad- mirant, Spechtlaan 338, 3616 HK Vlaardingen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Rotterdam-Hilligers- berg-Schiebroek: J. M. Snoek, Oost- voome; te Vaassen: G. Tromp, kand. aldaar, die dit beroep heeft aangeno men. Aangenomen naar Zoetermeer: drs. M. Spriensma, Arum, die bedankte voor Den Helder; naar Bussum: P. E. R. Keizer, Basel (Zw.) (Evang. Ref. Kirche); naar Beverwijk in kombina- tie met Velsen: J. C. Dondorp, Gro- ningen-Zuid; het beroep tot predi kant in algemene dienst voor de ar beid onder schippers (standplaats Rotterdam): H. Doornbos, Raams- donk c.a. Bedankt voor Rijsoord: H. Peper, Renkum-Heelsum. Beroepbaarstelling. Préparatoir geëxamineerd en door de classis Ap- pingedam beroepbaar gesteld: G. Tromp, Deventerstraat 46, 8171 AG Vaassen. Nederlands Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Langerak: W. H. Louwerse, Hengelo (O.), die bedank te voor Doesburg/Velp. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Lutten en te Biezelin- ge: H. B. Hoogendoom, kand., Vee- nendaal. Aangenomen naar Ermelo: L. W. Bilkes, St. Thomas, (Ontario, Cana da). Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Westkapelle: A. Moer kerken, Nieuw-Beijerland. Aangenomen naar Aalburg: A. Hofman, Scheveningen. SCHEEPVAART Acilla, 1-7 T.A. Yokohama. Aludra, 1-7 140 west-zuid-west Lissa bon naar Kaapstad. Atlatic Star, 1-7 van Liverpool naar New York. Maasbree, 30-6 190 noord-oost Sao Luis naar Beaumont. Nedlloyd Dejima, 1-7 50 zuid-oost Malaga naar Fos. Nedlloyd Rockanje, 1-7 van Lattakia naar Benghazi. MARKTBERICHTEN Beursberichten markt Goes van dinsdag 1 juli 1980 Aardappelen Bintje, veldgewas, direkte leve ring af bedrijf 3,00 - 5,00 per 100 kg. 0 mm opwaarts, binnenland se kwaliteitseisen 4,00 - 6,00 per 100 kg. Voederaardappelen 5,00 per 100 kg. Exklusief b.t.w. Voor aardappelen van zeer goede kwalitiet c.q. uit de vrieskoeling thans een notering geldt van 7,00 tot 8,00 per 100 kg. Exklusief b.t.w. (i) DEN HAAG, 2-7. In het algemeen zijn de ekonomische resultaten van de Nederlandse land- en tuinbouw in het afgelopen boekjaar verslechterd. Dit blijkt uit het 'landbouw Econo misch Bericht 1980 van het LEI, dat over enkele weken zal verschijnen. De produktiewaarde van de land bouw (excl. tuinbouw) bedroeg in 1979/80 naar schatting 21,3 mld. gul den, ruim 1 mld. meer dan een jaar tevoren. Vrijwel de hele toename kwam voor rekening van de varkens houderij en de pluimveesector, die een stijging te zien gaven van resp. 750 en 300 min. gulden. De groei van de totale opbrengstwaarde was het resultaat van een kleine vergroting van het produktievolume (1,5%) en een iets sterkere stijging van de prij zen 4%). Vooral doordat de prijzen van de produktiemiddelen vrij sterk stegen - gemiddeld met 8 a 9% - na men de totale kosten tweemaal zo veel toe als de opbrengsten. Vergrote kloof Dit had tot gevolg dat de kloof tus sen beloning en beloningsaanspra ken verder is vergroot, nl. van ca. 25% in het voorgaande jaar tot ca. 35% in 1979/80. De produktiewaarde van de glastuinbouw bedroeg in 1979 naar Uien Plantuien, loof geklapt, op auto ge leverd 5.500,— tot 7.250,— per ha. Exklusief b.t.w. Vlas Ongerepeld, goede kwaliteit, op auto geleverd tot 0,35 per kg. Ex klusief b.t.w. Hooi en-stro Alle prijzen pér 1.000 kg: Weide- hooi (nieuwe oogst) 230,270,—; dijkhooi (nieuwe oogst) 180,- 225,—; Luzemehooi 375,— 400,—; tarwestro 110,120,—; gerstestro 130,—. Exklusief b.t.w. De Eierveilingen BARNEVELD, 2-7. Coöp. Veluwse Eierveiling. Aanvoer 2.116.800 stuks. Stemming: redelijk. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram 7,95 - 8,10; 55-56 gram 8,50; 60-61 gram 10,30 - 10,65; 65- 66 gram 10,75 - 11,65. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 2-7. Aanvoer: totaal 9477 stuks, waarvan 2338 runderen, 322 graskalveren, 34 vette kalveren, 3434 nuchtere kalveren, 2521 scha pen, 62 geiten, 956 slacht varkens, slachtrunderen niet ontvangen. Prijzen per stuk: Melk- en kalf- koeien 1725 - 2950; guiste koeien 1575 - 2300; kalfvaarzen roodbont 2175-3025; zwartbont 1550-2450; klamvaarzen 1700 - 2100; guiste vaarzen 1525 - 1825; pinken 1075 - 1400; graskalveren 525 - 1000; nuch tere kalveren voor fok en mesterij roodbont 290 - 475; zwartbont 225 - 385, extra kwaliteit boven notering; weideschapen 110 - 145; lammeren 80 - 125; vette schapen 140 - 195; vette lammeren 130 - 180. Prijzen per kilogram geslacht ge wicht: Stieren le 7,20 - 7,65, 2e 6,35 - 7,15; vaarzen le 7,00 - 8,15, 2e 6,20 - 6,90; koeien le 6,70-7,75, 2e 6,20 - 6,65, 3e 5,95 - 6,15; worst koeien 4,85 - 5,95. Prijzen per kilogram levend ge wicht: vette kalveren le 4,85 - 5,00, 2e 4,70-4,85, 3e 4,45 - 4,65; slacht- zeugen le 2,50 - 2,55, 2e 2,45 - 2,50, 3e 2,38 - 2,44. schatting 3,3 mld. gulden, 7 a 8% meer dan in 1978. Deze toename was vrijwel geheel het gevolg van een vergroting van de geproduceerde hoeveelheden. De kostenstijging wordt geraamd op ruim 12%, vooral als gevolg van de gestegen energie kosten. Ook in de glastuinbouw is de achterstand tussen beloning en belo ningsaanspraken, die in 1978 ca. 25% bedroeg, verder toegenomen. RECHTSZAKEN AMSTERDAM, 2-7. Politierechter Nomes in Amsterdam heeft woens dag de zwaarste straf uitgedeeld, die tot nu toe aan de „stenengooiers" tij dens de rellen op 30 april werd opge legd. Hij veroordeelde de 21-jarige Michael van D. tot zes maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek van voorlopige hechtenis. De rechter volgde hiermee de eis van de officier, die zes maanden eiste om dat het „hier" volgens hem om een van de zwaarste gevallen ging onder de inmiddels tientallen gearresteer de stenengooiers". INGEZONDEN STUKKEN Kerkhof te Serooskerke Mijne heren, Toen ik een bezoek bracht aan het kerkhof te Serooskerke (S.,) mijn ge boorteplaats, heb ik daar tot grote ergernis de toestand in ogenschouw genomen. Beschamend vindt ik de omstandigheden om" de graven. Ik moge zowel de raadsleden als het kollege verzoeken een bezoek aan dit kerkhof te brengen. Dat bezoek zal dan, naar ik hoop, aanleiding zijn om met spoed een krediet beschik baar te stellen om dit kerkhof een waardig aanzien te geven. Uit mijn jeugd herinner ik me nog dit waardig aanzien, toen mijn vader te Serooskerke lijkdienaar was. W. J. Berrevoets Lekkerkerk (Voor een juist begrip en wellicht ten overvloede, wijzen wij er nog eens op, dat „ingezonden stukken" uitsluitend voor verantwoordelijk heid komen van de schrijver of schrijfster. Ongetekende stukken worden niet geplaatst. Red.) Hondenbelasting De familie Ruder te Schuddebeurs was jaren in het bezit van een poedel hond waarvoor uiteraard braaf hon denbelasting werd geheven en be taald. In de zomer van 1977 echter werd de viervoeter knap ziek en de diere narts maakte een einde aan het die renleven. Zoals het de burger betaamt belde de heer R. met de gemeente Brou wershaven om aldaar mededeling te doen van het verscheiden. Verbaasd ontving de familie echter voor 1978 een aanslag van de gemeen te in de hondenbelasting van 30,—. De heer R. vermeldde op de aanslag wat was gebeurd en zond deze terug naar de gemeente. Op 22 mei 1978 gedateerd ontving 'de heer R. van de gemeente een be schikking inzake de aanslag met de motivering dat „betrokkene sinds de zomer 1977 niet meer in het bezit was van een hond en derhalve niet be lastingplichtig was". Bedrag van de aanslag na vermin dering nihil; getekend de burge meester en de secretaris. De familie gerustgesteld en nam aan dat de „af faire hond" OK was. Had u gedacht hè, nee gedateerd 16 mei 1979 kwam er een aanslagbil jet van de gemeente, laatste verval dag 30 juni 1979 te betalen 35,— hondenbelasting. De heer R. had geen trek weer te reageren, porto, briefje schrijven er gernis etc. Afwachten dus. Prompt kwam gedateerd 5 juli de aanmaning „de kosten dezer zijn 2,—" met de bekende woorden „bij verdere nalatigheid dwingen tot be taling" etc. Enige weken later tijdens de va kantie van de familie belde de ge meente en heeft de zoon des huizes nogmaals de zaak uiteengezet en re kent u er maar op nu is alles 100 in orde - de zaak is geklaard. Dat had u gedacht, op of omstreeks 6 juni 1980 een aanslag in hondenbe lasting van 36,50 (merkt u dat ook hier de fiskus zijn klantjes weet te vinden door steeds te verhogen) dus toch een hond, welnee het gaat nog steeds om de bovengenoemde! Dat ambtelijke molens langzaam draaien weten we gelukkig allemaal, doch in het geval van de familie R. te S. staan ze volkomen stil. Wat zal er nu gebeuren? fam. Ruder-Poldermans Schuddebeurs Bij concours te Klundert KLUNDERT. Aan een groot konkours hippique te Klundert namen onder meer „de Schouwse Ruiters" en L. R. „Westelijk Schouwen" deel. De wed strijd, alleen voor paarden, werd georganiseerd door de Vereniging tot bevordering der Warmbloedfokkerij te Zundert. MIDDELBURG, 2-7. Provinciale Staten van Zeeland hebben woensdag de duiksportverordening voor deze provincie vastgesteld. Vier leden van de VVD-fraktie in de staten stemden tegen de verordening omdat ze het er niet mee eens zijn dat één van de voorwaarden voor het mogen beoefenen van de duiksport in Zeeland is dat een duikvergunning moet kunnen worden ge toond. ZIERIKZEE, 2-7. De eigenaar van dit tien meter lange jacht, J. d. V. te Nieu werkerk heeft ruim een jaar geleden aan Vrijland Watersport aan de Scheepstimmerdijk de opdracht gegeven een bestaand jacht vaarklaar te ma ken. Het bedrijf heeft de motor ingebouwd en de technische begeleiding gege ven. Alle andere werkzaamheden zijn door D. V. met een vriend gedaati. Op de foto: de te waterlating van het*jacht na de voltooiing.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 6