AANSCHAF VAN VERDICHTINGS MACHINE CATEPILLAR 816 ZORG OM SCHOLENBESTAND IN VIER KLEINE DORPEN Kraanwagen „kopje onder" Leerlingen C.N.S. te Kerkwerve hielden verregende sportdag RAPPORT KLEINE KERNEN EXPERIMENT T/M MEI '80 Koen besluit Reinigingsdienst STREEKNIEUWS De Intergemeentelijke Sociale Dienst Zeeland informeert kampeerders 4 SCHAREND1JKE, 2-7. In de woensdagmiddag in De Putmeet te Scharendijke gehouden vergadering van de Raad van Bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland noemde burgemeester W. den Boer, voorzit ter van het bestuur van de Reinigingsdienst, punt 8, het klapstuk van de vergadering en terecht, want in beide voorstellen ging het om een belangrijke investering. Toen het terrein aan de Hoosjesweg werd aangekocht, werd door een rupstrekker het aangevoerde vuil verwerkt. Dit kon tenslotte niet meer en in 1977 werd een verdichtingsmachine aangeschaft, met een vermogen van 75 kw. Dit was eigenlijk een verbouwde laadschop, maar door de leverancier werd verzekerd, dat deze machine voldoende was om het vuil voldoen de te verdichten. Maar in de praktijk bleek de machine toch niet aan de verwachtingen te voldoen. De leve rancier was zeer coulant en kwam voor 50 procent tegemoet in de repa ratiekosten. Het was vooral de koe ling van de motor die problemen gaf. De machine is wat p.k.'s betreft on voldoende om een goed werken te ga randeren bij het rijden op een helling door los afval. Nieuwe machine Het dagelijks bestuur stelde daar om voor over te gaan tot aanschaf fing van een nieuwe machine en hier voor kwamen twee typen of merken machines in aanmerking, namelijk de Catepillar en de Bomag. De Bo- mag wordt geleverd door de firma J. Leonard Lang, de Catepillar door de firma Geveke te Amsterdam. Een technische kommissie uit het bestuur heeft in Terneuzen de Cate pillar aan het werk gezien. Men was daarover goed tevreden, de voorkeur ging uit naar het merk Catepillar 816. Met deze machine kan 200 kg meer afval in een kubieke meter wor den verdicht. De offerte van deze machine is 354.236,—. De aanschafkosten van de huidige machine bedroegen in 1977 260.190,—; de boekwaarde is nog 90.000,—. De firma Geveke wil de machine inruilen tegen een waar de van 118.236,—, zodat een nieuwe Catepillar 236.000,— gaat kosten. De heer Groen vond keuze uit twee merken wat weinig. Direkteur J. Landman noemt nog de Volvo (die straks door Tholen zal worden aange schaft) en de Ferguson die in Steen bergen draait. In Midden Zeeland draaien twee machines van het eer der vermelde 'merk Bohiag, maar hij sprak zijn voorkeur uit voor de Cate pillar. Alle leden waren teleurgesteld, dat de gedane toezeggingen in 1977 ge daan, niet waar konden gemaakt. Nu wordt weer een levensduur van minstens zes jaar gegarandeerd, maar zal dit wel kunnen worden ge haald? Een zwaardere machine kost be langrijk meer en is van een kapaci- teit, die voor Schouwen-Duiveland beslist te groot is. Zoals nu de exploitatiekosten door direkteur Landman zijn opgezet, kunnen deze worden betaald uit de lopende begroting. De exploitatie van de Catepillar bij 1400 draaiuren zijn 147.000,—; de huidige machine vraagt daarvoor 121.174,50. Na een uitvoerige diskussie werd besloten de Catepillar aan te schaf fen en een krediet van 236.000,— daarvoor te verlenen. De nieuwe ma chine kan echter niet in de machine- loods en verbouwing van de bestaan de stallinggelegenheid is nodig. Ook hiervoor werd het benodigde krediet beschikbaar gesteld. Om alle investeringen in 1980 te financieren kan bij de Bank van Nederlandse Ge meenten een 25-jarige lening worden afgesloten groot 600.000,— tegen 10,5 procent. Ook hiervoor werd groen licht gegeven. De voorzitter deelde o.m. mede, dat per 1 juni 1980, als werknemer in vaste dienst was benoemd de heer J. van Dongen, Zierikzee. Materieel De heer L. Meerman, Oosterland had bij het bestuderen van de stuk ken opgemerkt dat er in het ene jaar (1978) wordt gesproken van en af schrijvingstermijn van 6 jaar; in het jaar 1979 was prake van een afschrij vingstermijn van 8 jaar, van diverse auto's en werktuigen. De direkteur had deze verruiming aangebracht, nadat in de praktijk was gebleken dat 6 jaar, eigenlijk te kort was. Er zijn auto's en ander materieel, die al veel langer mee gaan en nog goed bruikbaar zijn, onder meer een auto van tien jaar. Rapport kleine kernen-projekt KERKWERVE, 2-7. Omdat Ellemeet en Sirjansland (beide met 300 inwo ners) de meeste knelpunten in de leefbaarheid ervaren, zijn deze na lang over leg van de regionale werkgroep gekozen tot voorbeelddorpen, zo wordt uit eengezet in het voortgangsrapport van het kleine kernen experiment Schou wen-Duiveland. Als voordeel van de aanpak van meerdere knelpunten wordt gezien, dat er geprobeerd kan worden deze knelpunten in relatie met elkaar tot oplossing te brengen, vanuit de ge dachte dat sommige leefbaarheids- aspekten elkaar wederzijds beïn vloeden. Het woord „voorbeeld" geeft al aan, dat het de bedoeling is dat niet alleen de overheid leert van de ervaringen opgedaan in konkrete projekten, maar dat juist ook andere dorpen, met een overeenkomstige problematiek, en hun gemeente besturen daar hun voordeel mee doen. Het ligt in de bedoeling dat de werkgroep van ieder dorp, gevormd uit bewoners, in september zijn 'wérk' gaat starten, waarbij projektleidster Emeline Klebert binnen en tussen de werkgroepen zal koördineren. Verdere aktiviteiten Als verder aktiviteiten in de afge lopen periode wordt gerapporteerd over de begeleiding van een groep fil- SEROOSKERKE, 3-7. Dinsdag middag deed zich op de werkhaven van de Schelphoek een ongeval voor met een rijdende kraanwagen dat ge lukkig zonder persoonlijke ongeval len afliep. Bij het leggen van matten in één van de proefbassins raakte een van de kraanwagens uit balans en kreeg overwicht. Het gevolg hiervan was, dat de on geveer 18 meter lange kraanwagen op z'n kop kwam te staan en de kop van de giek in het bassin verdween. Grootse operatie Daar in eerste instantie de kraan langzaam overhelde had de machi nist de gelegenheid zich in veiligheid te stellen. Na een nogal grootste operatie, waaraan een groot aantal kraanwa gens te pas kwam, slaagde men er dinsdagnacht in de wagen weer in de normale stand te krijgen. Daar de giek bij de val dubbel was geslagen moest deze met snijbran ders worden afgebrand. Op de foto; De kraanwagen op z'n kop in het bassin. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) mers, die de situatie op een aantal kleine dorpen verfilmden, en het or ganiseren van een tentoonstelling over de leefbaarheid van kleine dor pen. Tevens werd in deze maanden ge probeerd een zo goed mogelijk in zicht te krijgen in de achtergronden van de op de dorpen gesignaleerde probleemgebieden (woningbouw, on derwijs, detailhandel, akkommoda- ties e.d.). Daartoe zijn gesprekken gevoerd met leden van de satelietgroep en is. er nogal wat informatie ingewonnen bij de stagiaire, dié momenteel bij C.R.M. te Rijswijk voor het-experi ment werkzaam is. Darnaast gaven de gesprekken over het inventarisa tierapport met de vier betrokken ge meentebesturen nieuwe inzichten. Kwetsbare positie Over de positie van de projekt- leidsters (en die van de regionale werkgroep) wordt gezegd, dat die in zekere zin nogal kwetsbaar is. Zij zal namelijk aan de ene kant de bewoners moeten stimuleren aktief te gaan werken aan de leefbaarheid van hun dorpen, terwijl aan de ande re kant het nog maar de vraag is of er inderdaad ruimte binnen het over heidsbeleid komt en de voorgestelde projekten daadwerkelijk uitgevoerd kunnen worden. „Er zijn natuurlijk oplossingen, die alleen maar een bepaalde inventi viteit vereisen, maar de meeste zijn toch slechts mogelijk als er een dui delijke versoepeling in regelingen en procedures komt en tevens meer fi nanciële armslag. De geloofwaardig heid van de projektleidster en regio nale werkgroep zijn hiervan sterk af hankelijk", aldus het rapport. ZIERIKZEE Snelheidskontröle Tijdens een in de loop van woens dag gehouden snelheidskontröle uit gevoerd door de Rijkspolitie groep Schouwen-Duiveland, zijn 16 auto mobilisten bekeurd. De kontröle werd gehouden in enkele straten van Zierikzee. Aanrijding Woensdag omstreeks 16.45 uur vond een aanrijding plaats tussen een fietser en een auto. De fietser, D.C.E. uit Zierikzee zou onvoldoende opgelet hebben bij het oversteken van het kruispunt Nieuwe Kooiweg- Laan van Sint Hilaire en werd gegre pen door de auto, bestuurd door C.J.M. v. F. uit Roosendaal. De fiets raakte total loss terwijl de auto licht beschadigd werd. KERKWERVE Viswedstrijd Woensdagmiddag 9 juli organiseert de Werkgroep Jeugdaktiviteiten een viswedstrijd in de ijsbaan aan de Zandweg. Degenen die de langste vis en de meeste vis vangen verdienen daarmee een prijs. Voor aan vangstijd: zie agenda. SCHARENDIJKE Infoschip „Green Peace" bij Dolfirodam Het informatieschip „St. Antoine" van Green Peace wordt - afhankelijk van de weersomstandigheden - zater dag of zondag aanstaande in Scha rendijke bij Dolfirodam verwacht. Het schip zal daar tot en met 4 au gustus te bezichtigen zijn. Verder wordt na elke voorstelling in Dolfi rodam op de ,,St. Antoine" een dia presentatie verzorgd en kan men uit voerig ingelicht worden over het werk van Green Peace. BRUINISSE Ballonnen kwamen ver Hieronder volgt de uitslag van de ballonnenwedstrijd die gehouden werd op 24 mei jl. t.b.v. de gehandi capte kinderen in Brazilië. Er werden 100 ballonnen met kaartjes opgelaten, waarvan er 29 te rug gestuurd werden. De meeste kaartjes kwamen vanuit België. De prijswinnaars zijn: le prijs Eli- ne Wiebrens, deze kwam aan in Ot- tignies, 123 km hier vandaan; 2e prijs Mirella Born, deze kwam aan in Braine Le Chateau 118 km hier van daan; 3e prijs Ronald de Waal, deze kwam aan in Halle, 110 km van hier verwijderd. De afstanden zijn he melsbreed gemeten. De troostprijs gaat naar Theun Wesdorp, zijn ballon bleef het dichtst bij huis, nl. Tholen. De prijswinnaars krijgen zo spoe dig mogelijk hun prijzen thuisbe zorgd. Zestig jaar bij „de muziek" De heer Thomas Kik Jz. zal op vrij dag 11 juli zestig jaar lid zijn van het muziekkorps „Nu met Hope". Met zijn 73 jaar is de heer Kik nog buiten gewoon aktief, ook voor zijn vereni ging, want bij het ophalen van oud papier is hij nog altijd in de voorste gelederen aanwezig; menig jongere ten voorbeeld. Maar ook als muzi kant is hij natuurlijk een onmisbare kracht. (Vervolg van pag. 1) ten van deze uitgaven een totaal be drag terug van 10.466.240,54, zodat per saldo voor rekening van de ge meenten blijft een bedrag van 531.506,05, hetgeen neerkomt op 19,92 per inwoner. Invloed en toezicht De heer Van de Broeke wees erop, dat als gevolg van dit subsidiërings systeem er van de zijde van de mi nisteries. van Sociale Zaken en C.R.M. een grote invloed en toezicht wordt uitgeoefend op de wijze waarop de gemeenten uitkeringen verstrekken. „Aan de hand van kon- tröles over 1978 van de zijde van het ministerie van C.R.M. (kontröle soci ale zaken moet nog komen) is geble ken dat de administratie de toets der kritiek kan doorstaan", aldus de di rekteur. De heer Van de Broeke liet verder weten dat gekonkludeerd kan wor den, dat de bestanden als gevolg van de regionalisatie niet of nauwelijks zijn gestegen. „Bedacht moet worden dat de meer-uitgaven mede ver klaard moeten worden uit stijging van de normen", aldus de direkteur. Bij het bestand thuiswonende jon ger dan 65 jaar kan als oorzaak voor de meer-uitgaven worden verklaard dat het aantal uitkeringsgerechtig den in die groep, als gevolg van toe name in de echtscheidingen, wel is gestegen. Indicatiecommissie Onder de ingekomen stukken, die tijdens deze bestuursvergadering van de I.G.S.D. werden behandeld, bevond zich een schrijven van de In dicatiecommissie opname bejaarden tehuizen Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland inzake toezending van de uitgebrachte indicatiewstel- lingen. Vertegenwoordiger van de gemeen te St. Philipsland, de heer A. Korsten maakte in dit verband bezwaar tegen het feit, dat door de Indicatiecom missie werd gezegd dat „getracht" zou worden een kopie van die uitge brachte indicatiestellingen aan de In tergemeentelijke Sociale Dienst te zenden. „Dat woord getracht is me veel te vaag", liet de heer Korsten weten. Hij was van mening, dat het van groot belang is, dat die afschrif ten van de indicatiestellingen ook werkelijk bij de I.G.S.D. terecht ko men. Voorzitter C. Bij de Vaate zegde toe, dat hier nauwlettend op toe ge zien zal worden. De heer Van de Broeke deelde desgevraagd mede, dat men ten aanzien van het werk van de Indicatiecommissie nog wel met enige vertraging wordt gekon- fronteerd. De voorzitter wees erop, dat be jaardentehuizen soms bereid zijn een bejaarde op grond van een mondelin ge indicatiestelling reeds op te ne men in afwachting van de schriftelij- Advertentie MAGAZIJNVERKOOP COUPONNEN en KAMERBREED TAPIJT elke zaterdag van 9.30-16.00 uur in ons magazijn achter „Huis van Nassau" DEURLOO ZIERIKZEE 01110-2825 twwwwwwwwwwwiw) ZIERIKZEE. In het hertenkampje aan het eind van de Driekoningenlaan. vond deze week een blijde gebeurtenis plaats. De boreling maakt het uitste kend en krijgt al veel publieke belangstelling. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) KERKWERVE, 3-7. Onlangs werd op het sportpark „de Vospit" een sport dag gehouden voor de vijfde en zesde klas van de Christelijke Nationale School. De leerlingen van de overige klassen speelden allerlei spelletjes, zoals kruiwagenrace, ring werpen, slagbal en bussen gooien. Vanwege het slechte weer werd het ochtendprogramma verschoven naar de middag. De kinderen hebben hard gelopen, hoog- en vergesprongen, ge gooid met de grote en de kleine bal en hindernis gelopen. De lange afstand loop ging niet door, omdat het later in de middag opnieuw begon te rege nen. Diploma De vijfde en zesde klassers „stre den" voor het diploma van de Konin klijke Nederlandse Atletiek Unie. Er werden aardige resultaten geboekt. In de vijfde klas behaalden drie leerlingen het A-diploma, vier leer lingen het B-diploma, zeven leerlin gen het C-diploma en twee leerlingen het D-diploma. Klas zes scoorde iets slechter. Eén leerling kreeg het B-diploma, drie leerlingen het C-diploma en negen leerlingen mochten het D-diploma in ontvangst nemen. Voortijdig Door de barre weersomstandighe den werd het programma voortijdig afgesloten. Het ligt in de bedoeling om het volgend jaar weer een sport dag te houden, maar dan samen met de o.l.s. „Prinses Irene" en de kleu terschool „Piggelmee". ke indicatiestelling. De heer Bij de Vaate was van mening, dat de over gang voor een bejaarde van eigen wo ning naar tehuis al zo groot is, dat de ze niet lastig gevallen moeten wor den de administratieve rompslomp. De toezending van de schriftelijke in dicatiestelling wordt derhalve meestal door I.G.S.D./gemeenten verricht. In dit verband wees de voorzitter nogmaals op het belang van toezending van de afschriften door de Indicatiecommissie. Deze bestuursvergadering van de Intergemeentelijke Sociale Dienst werd voor de eerste maal bijgewoond door de vertegenwoordiging van de gemeente Bruinisse, de heer M. J. v. d. Velde. De voorzitter heette hem van harte welkom en de heer Van der Velde zei op zijn beurt te hopen op een goede samenwerking. VLISSINGEN, 2-7. Zeeland krijgt vrijdag een informatiepost voor kampeerders. Die komt langs Rijks weg 58 ter hoogte van Krabbendijke. De post is van vrijdag tot en met maandag, tussen 10 en 22 uur, open in de maand juli. De Zeeuwse VW beheert de post. Het is een idee van de Recron, de re creatie-ondernemers. De bedoeling is zoeken naar ruimte op campings in Zeeland te voorkomen en de kam- peerkapaciteit optimaal te kunnen benutten. Langs de Zeeuwse toegangswegen staan borden die naar de informatie- post wijzen. „Positie projektleidster kwetsbaar" KERKWERVE, 1-7. Het probleem van de kleine school spitst zich op Schou wen-Duiveland toe op de vier kleinste dorpen binnen het experiment-gebied, namelijk Serooskerke, Noordwelle, Ellemeet en Sirjansland. Dat staat te le zen in het voortgangsrapport van het kleine kernen experiment Schouwen- Duiveland over de periode januari-mei 1980. In alle vier de dorpen is momenteel sprake van een lagere school met twee onderwijskrachten. Er zijn daar geen kleuterscholen en er is een reële kans dat er binnen enkele jaren weer sprake is van éénmansscholen. Met het oog op de toekomstige integratie van het kleuter- en lager onderwijs willen de scholenwerkgroep en de re gionale werkgroep proberen binnen het experiment een oplossing te zoe ken voor met name deze vier scholen. De gedachten gaan uit naar een be paalde vorm van samenwerking en een eventuele voortijdige realisering van een basisschool op een of meer van de genoemde dorpen. Dit zou dan betekenen dat er bui ten de bestaande voorwaarden en normen om (wellicht binnen de Expe rimentenwet) een aantal kleuters bij het nu nog alleen maar lagere onder wijs gaat worden betrokken en dat er een extra arbeidskracht wordt in gesteld, ondanks het feit dat men hierop getalsmatig geen aanspraak kan maken. Bij een dergelijk experi ment zou de samenwerking tussen scholen evetueel over de gemeente grenzen heen kunnen reiken. Ervaring Het doel van zo'n experiment zou zijn om voor 1983 (als de nieuwe wet op het Basisonderwijs in werking treedt) al ervaring te hebben opge daan met het realiseren van een ba sisschool in problematische situa ties. Het akkommodatieprobleem komt daarbij automatisch aan de or de. De beide werkgroepen gaan uit van de gedachte, zo zegt het rapport, dat als er voor 1983 niet gewerkt wordt aan deze integratie, alleen al het voortbestaan van bovengenoemde scholen in het geding is. Een van de belangrijkste konklu- sies, zo staat in het rapport te lezen, die uit de gesprekken met de vier be trokken gemeentebesturen wordt ge trokken is dat zij alle vier een af wachtende houding innemen t.o.v. de ontwikkelingen in het basisonder wijs. Als oorzaak wordt aangegeven dat er nog een grote onzekerheid bestaat over de normen en de regelin gen m.b.t. de vorming van de basis school, waardoor het niet mogelijk zou zijn om op dit moment al iets aan de positie van de scholen te doen, ook niet als deze situatie problematisch dreigt te worden. De gemeentebesturen willen in ie der geval de overgangsmaatregelen i.v.m. de toekomstige integratie af wachten. De werkgroep kleine scho len en de onderwijzers van de vier kleinste dorpen (Serooskerke, Noordwelle, Ellemeet en Sirjans land) vrezen echter dat het dan te laat is om nog iets te doen voor de kleinste scholen. In dat verband wordt opgemerkt, dat het juist voor deze scholen (zon der kleuterschool in de nabijheid) thans niet mogelijk is deel te nemen aan ontwikkelingprojekten ter voor bereiding op de toekomstige integra tie. In het rapport wordt daarom de vrees uitgesproken, dat die kleine scholen eerder zullen worden opgehe ven, dan scholen dieb.v. al langer be zig zijn de „basisgedachte" op een of andere manier vorm te geven. Daarom wordt van het grootste be lang geacht dat bij het opstellen van de normen i.v.m. de nieuwe wet op het basisonderwijs wordt uitgegaan van het (wettelijk) principe, dat er in elke kern een basisschool aanwezig moet zijn. Een sterke verlaging van de leer- lingenschaal, wordt daarnaast gesteld, biedt niet alleen de moge lijkheid in alle kleine dorpen een school te handhaven, maar daarbij ook de kwaliteit van het onderwijs te waarborgen. Daarbij zou dan moeten worden uitgegaan van minimaal twee leerkrachten, ook al zou er b.v. sprake zijn van 15 leerlingen. „De huidige werkloosheid in de onder- wijssektor moet toch mede een aan leiding zijn de ontwikkelingen krachtiger in bovenstaande richting om te buigen", wordt tot slot gezegd. Door middel van vragen in deze richting wordt de mening van het mi nisterie van onderwijs gevraagd over deze suggesties.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4