,,In Oosterscheldepolitiek wordt statisch gedacht" GRAVENSTEEN ZIERIKZEE IS WEER KUNSTTEMPEL TOT EN MET 18 JULI DE ZIERIKZEESCHE COURANT Staatssekretaris Th. M. Hazekamp: Opening Delta-Week '80 Suiker 8 cent duurder Expositie Zeeuwse Kunstkring Vier Nederlandse meisjes in rook gestikt Drie landgenoten dood in Frankrijk Meisje gewurgd Hittegolf in de V.S. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 30 juni 1980 136ste jaargang Nr. 22732 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKT1E, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. m au nummer: Geld nodig voor kerkherstel Kerkwerve ZIERIKZEE, 28-6. „In de Oosterschelderapporten blijft het meestal bij een beschrijving van de situatie, zo als die nu is en ontbreekt de erkenning dat het ekolo- gisch systeem ook in ander evenwicht te vinden kan zijn. Bij het afwegen van de belangen van natuur, milieu, re- kreatie en werkgelegenheid gaat men te werk vanuit een statisch (verstard) denken en wordt niet ingekalkuleerd, dat alles wat nu is ook een gevolg is van menselijk ingrij pen". WWWWUWWWVMWWWWWI Symposium ZIERIKZEE, 28-6. Half .sep- tember dit jaar wordt in Zie- i rikzee - waarschijnlijk in het stadhuis - een symposium ge- i houden over de problematiek tussen de watersport en de Oosterscheldepolitiek. Dit t symposium zal gevoerd wor- 1 den onder de vlag van het Ko- ninklijk Nederlands Wa- i tersport Verbond (K.N.W.V.). 1 De organisatie is in handen van de Watersportverenigin genDe Maas" enZierikzee". De bedoeling van dit gebeu ren is meer duidelijkheid te verschaffen in bovengenoemde problematiek. Daartoe zullen diverse sprekers vanuit ver schillende invalshoeken het woord voeren en zullen belan gen van natuur- en milieu, wa tersport, rekreatie, werkgele genheid, visserij, enz. belicht worden. Verder zal de moge lijkheid bestaan vragen te stel len aan een forum, waarin o.a. zitting zullen hebben ir. Petrie en de heer Adriaanse, dir. van de P.P.D. Ook zal het nieuwe watersportrapport Visie op Varen" ter sprake komen. Aan het woord staatssekretaris van ekonomische zaken, de heer Th. H. Hazekamp zaterdagmiddag in het Zierikzeese stadhuis bij de officiële opening van „Delta-Week '80", het „grootste watersport evenement op het gebied van zeezeilen", zoals bur gemeester Th. H. de Meester deze Delta-Week eerder tijdens deze bij eenkomst omschreef. De Delta-Week en de Oosterschelde zijn nauw met elkaar verbonden en de staatssekretaris speelde daar, zo als gezegd, alert op in door de tegeno ver elkaar staande belangen binnen de Oosterscheldepolitiek aan te stip pen. „Dynamisch denken" De heer Hazekamp wees erop het statisch denken ten aanzien van het natuur- en milieubeleid voor de Oostex'scnelde niet geheel in de visie van zijn departement te kunnen in passen. „In de ekonomie is het heel duidelijk, dat men dynamisch moet denken en wijzigingen moet kunnen en durven aanbrengen". Hij was van mening, dat „natuurlijk" iedereen voor een zuiver milieu en voor na tuurbehoud is, evenals voor rekrea tie en werkgelegenheid. „Alles in maximale zin is onmogelijk en daar om moet getracht worden het opti- mus te vinden", aldus de staatssekre taris. Aan het begin van zijn toespraak, sprak de heer Hazekamp over een ontvangst in Zierikzee, die boven al le lof verheven was. Ten aanzien van de Delta-Week merkte hij op, dat dit meer omvat dan alleen zeilen. In dit verband legde hij ook een relatie tus sen rekreatie en zijn departement: Ekonomische Zaken. De staatssekretaris wees op het be lang van het renderend zijn van re- kreatieve voorzieningen. „Er zijn tot op zekere hoogten gelden beschik baar om initiatieven van de grond te krijgen, maar dat geld moet er dan ook meteen weer uitkomen. Alleen op die basis kan er sprake zijn van een blijvende werkgelegenheid. Het moet niet zo zijn, dat de rekreatie een beroep gaat doen op de kollektieve middelen", aldus de mening van de heer Hazekamp. Verder sprak hij over de van vele zijden gehoorde uit lating: „Zeeland is vol". Hij wees er op, dat het bordje „vol" echter door de exploitant zelf wordt opgehangen. „Men is dan niet bereid de akkom- modatie verder uit te breiden". Passanten probleem Opening van de Delta-Week in Zie rikzee met daarmee nauw verbonden het passantenprobleem in de Nieuwe Haven Burgemeester Th. 'H. de Meester maakte dan ook van de gele genheid gebruik wat buiten de gren zen van het hem toegestane openings woord te treden en melding te maken Vervolg pag. 4 ÏWÊSmm DEN HAAG, 28-6. De minimum prijs van een kilo suiker gaat dins dag 1 juli met acht cent omhoog en komt daarmee op 1,83 gulden. Het Centraal Bureau Levensmiddelen handel (CBL) en het ministerie van ekonomische zaken hebben vrijdag overeenstemming bereikt over de nieuwe minimumprijs. De prijsver hoging is het gevolg van de hogere prijs die de suikerindustrie aan de handel in rekening brengt, aldus het CBL. ZIERIKZEE. De voorzitter van de Zeeuwse Kunstkring, mr. A. J. Peeck, dankt de openervan de tentoonstel ling, de heer M. J. Bij de Vaate, met de overhandiging van een presentje. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 27-6. Het Gravensteen is weer kunsttem pel; een keur van schilderijen en andersoortig kunst werk is te zien, in het kader van de zomer expositie, die tot en met 18 juli wordt gehouden, georganiseerd door de Zeeuwse Kunstkring. Na ingeleid te zijn door de voorzitter van de Kring, mr. A. J. Peeck, werd vrijdagavond de tentoonstelling, onder zeer grote belangstelling, geopend door de hoofdredakteur van de Zierikzeesche Nieuwsbode, de heer M. J. Bij de Vaate. Erkennende het gevaar van subjek- tivisme, gaf de opener toch een bespreking van het rijk geschakeer de werk, dat uitlokt tot het maken van de nodige vergelijkingen. Tevo ren merkte hij op, dat de schilder kunst niet het populariserend medi um kent van de muziek; voor de schilderkunst zijn er geen - tot Fatale brand in België OOSTENDE, 29-6. Bij een brand in het Belgische Westende zijn zondag vier Nederlandse meisjes om het leven gekomen. Zij behoorden tot een groep van zeven Nederlandse meisjes van 18 tot 21 jaar, die zaterdagavond, een apparte ment op de zevende verdieping van het gebouw hadden gehuurd. De meisjes hadden het plan hun va kantie door te brengen in de Belgi sche badplaats. De vier zijn in de rook gestikt; de drie anderen konden nog tijdig via de nooduitgang het ge bouw verlaten. Deze drie zijn af komstig uit Breda. De vier Nederlandse meisjes die zijn omgekomen zijn: de 19-jarige Alexandra Habryka uit Breda; de 18- jarige An ja Mertens uit Gelder (ge meente Nieuw-Ginneken); de 19- jarige Lijmphina van Cuyck uit Rijs- bergen en de 19-jarige Jeanette Jep- bink uit Breda. Dit heeft de rijks wacht in Oostende zondagavond meegedeeld. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. „volks" bezit - geworden apparaten, die de gewone huiskamer kunnen veranderen in een kunsttempel. Ondanks allerlei technische verfij ningen in deze tijd, is er voor schil derkunst niet zo'n op elke momente- lijk opkomende kunstbehoefte, af gestemd toestel, dat - met een druk op de knop - het menselijk verlangen op dit punt honoreert. Mensen moeten derhalve naar een museum, een zaal, een galerie, of - zo als in dit geval - naar een oude gevan genis, om kunst te zien. „Dichterbij halen Een bespreking van het tentoon gestelde, had deze avond geen ander doel, dan het werk aan „deze bedaag de muren" wat dichterbij te halen. Medewerkende kunstenaars, aan deze zomertentoonstelling zijn: Han van de Broecke, Gerard Menken, Marja de Lange, Johan van de Riet, Piet Bulthuis, Tessa Braat, Kees van de Wetering, Ad Braat, Joost Willi- gers, Ilona Schmit, Miems van Cit- ters, Paula Slieker, Han ter Keur en Peter Jansen. Presentjes Na een poëtisch slot van deze openings- en besprekingstoespraak, kreeg de heer Bij de Vaate een harte lijk dankwoord van de voorzitter en een exemplaar van het befaamd ge worden boek: „Kroniek van een Friese Boer". (De aantekeningen (1821-1856) van de 19e eeuwer Doeke Wijgers Hellema te Wirdum). Me vrouw Bij de Vaate kreeg een fraaie ruiker aangeboden. Mr. Peeck, die in zijn welkomst woord o.m. burgemeester Th. H. de Meester en echtgenote betrok, ver wees naar een intussen genomen ini tiatief, een „Kring van Vrienden" rond de Kunstkring te vormen, die a raison van 10,— per jaar financieel van hun belangstelling en wil tot on dersteuning, blijk kunnen geven. Reeds op deze avond bleek het ini tiatief interessant aan te slaan, zodat de „Kring" zich ook op deze wijze weet gesteund. Bezichtiging Na de verschillende officialiteiten, was er - bij een verfrissend glas - alle gelegenheid het ge-exposeerde werk te bezichtigen en onderling gezellig van gedachten te wisselen. Het zou fijn zijn, als deze zomerex- positie de komende weken, flink wat publiek trekt. Staatssekretaris Th. M. Hazekamp ontvangt uit handen van burge meester Th. H. de Meester een fraaie prent van Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. Het leven bestaat uit een grote pak kleine dingen. O. W. Holmes WAh 1£6* P£ BILT DEN HAAG/PARIJS, 28-6. Bij een' verkeersongeval op de snelweg Straatsburg-Parijs zijn zaterdag drie Nederlanders om het leven gekomen. Het fcijn de 29-jarige Bastiaan Bour- quin uit Hazerswoude, zijn 26-jarige echtgenote en hun 1-jarige dochtert je. Het driejarige dochtertje van het gezin werd levensgevaarlijk gewond. DEN HAAG, 28-6. Het 7-jarig meis je Maitrie Koeldiep uit Den Haag, dat zaterdagmiddag levenloos werd aangetroffen in de Haagse Westdui nen, is door messteken en wurging om het leven gekomen. In het onder en bovenlichaam liep zij ongeveer tien messteken op. Deze uitslag van de sektie heeft de Haagse politie zondagavond meege deeld. Het meisje raakte vrijdagmid dag zoek in de duinen toen zij met haar klas spelletjes deed. DALLAS, TEXAS, 28-6. De tol aan mensenlevens die het gevolg is van de hittegolf die sinds ruim een week het zuidwesten van de Verenigde Staten teistert, is zondag opgelopen tot 28. Van hen overleden er 23 in Texas, de zwaarst bezochte staat. In het gebied van de hittegolf wor den sinds zeven opeenvolgende da gen temperaturen gemeten van tus sen de 40 en 50 graden (Celsius). Het aantal bosbranden in Colorado en Arizona is legio. In Oklahoma barstte ergens een deel van een autoweg open alsof men onder het wegdek een lading springstof had aangebracht, vertelde een politiewoordvoerder. Verwachting tot dinsdagavond: Koud en wisselvallig Aanhoudend koud met veel bewol king en voornamelijk in de nacht en ochtend regen met minimumtempe ratuur rond 11 graden en een matige wind uit uiteenlopende richtingen; later vrij krachtige noordwesten wind en middagtemperatuur rond 16 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 16 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 1 juli Zon op 5.20, onder 22.03 Maan op onder 8.54 Laatste Kwartier: 5 juli (9.27) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater ljuli 6.17 18.00 11.43 - Springtij: 30 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weerbeeld in ons land doet eerder aan de herfst dan aan de zo mer denken. Het temperatuur-ni- veau ligt ruim vijf graden beneden de normale waarden voor eind juni. Ook is het te nat. De oorzaak van dit weinig zomerse weertype moet gezocht worden in de hardnekkig heid van de noordwestelijke luchtstromingen boven west-Europa. Daarmee worden aanhoudend koele luchtmassa's van de poolstreken naar het zuiden getransporteerd. In deze lucht kunnen zich boven dien gemakkelijk regen- en onweers buien ontwikkelen. Het is overigens niet alleen in ons land zo slecht. In geheel west- en midden-Europa is het weer van slag. Gunstige uitzonderin gen vormen de Scandinavische lan den en de landen van de Middelland se Zee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1