Raad Duiveland wijst voorzieningen voor energiebesparing af EIGEN TOERISTENBIBLIOTHEEK my DE ZIERIKZEESCHE COURANT In Bijzondere school te Nieuwerkerk Konsumptie- prijzen - in de EEG Sterke bezuiniging in 1981 op gezinsverzorging Opening- door burgemeester De topsalarissen HAAMSTEDE EN RENESSE HEBBEN 1STA - OOSTERLAND Massaontslagen bij Tornado Ontslagen in bedrijfsleven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 juni 1980 136ste jaargang Nr. 22731 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M..J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Chr. Onderwijs Zonnemaire 75 jaar NIEUWERKERK, 26-6. Met de stemmen van de S.G.P.- fraktie tegen ging de Duivelandse gemeenteraad donderdagavond akkoord met het kollegevoorstel geen medewerking te verlenen aan het verzoek van het bestuur „Vereniging School met de Bijbel" te Nieuwer kerk om de beschikbaarstelling van de benodigde gelden voor energiebesparende maatregelen in het betreffende schoolgebouw. Aan de besluitvorming ging een langdurige diskussie vooraf, waaruit naar voren kwam dat de raad niet zonder meer dit verzoek wilde afwij zen. De uitvoerige argumenten van B. en W. bij het raadsvoorstel werden dan ook terdege doorgelicht. Het kol lege liet weten van mening te zijn, dat de kosten, gepaard gaande met de aangevraagde voorzieningen geen gelijke tred zullen houden met de besparingen. DEN HAAG. Koningin Beatrix heeft donderdag op paleis Lange Voorhout in Den Haag gouden afsla gen van de inhuldigingsm unten in ontvangst genomen, aldus de Rijks voorlichtingsdienst. BRUSSEL, 26-6. In de maand mei van dit jaar zijn de konsumptieprij- zen in de negen landen van de Euro pese Gemeenschap met gemiddeld 0,8 procent gestegen. Het is de eerste maal dit jaar dat die stijging onder de één procent per maand bleef, want in januari was ze 1,9 procent, in fe bruari 1,3 procent, in maart 1 procent en in april 1,7 procent. Deze gegevens zijn donderdag in Brussel door de EG-commissie bekendgemaakt. De heer J. A. Schiettekatte (C.D.A.) sprak over ,,een overmatig aantal argumenten van het kollege". Hij verwees naar het besluit in de cember vorig jaar betreffende de iso lerende maatregelen bij de openbare lagere school in Nieuwerkerk in het kader van de grote renovatie. „Heb ben we dat besluit dan als kwajon gens genomen? v vroeg de heer Schiettekatte zich af. Aanhouden De heer L. Meerman (S.G.P.) sloot zich aan bij de woorden van de heer Schiettekatte en verwees naar een brief van het betrokken school bestuur, waarin, naar zijn mening, duidelijk naar voren kwam dat er meerdere zaken binnen dat bestuur leven. „Neem het voorstel terug en ga de zaken nog eens door spitten met het schoolbestuur", luidde zijn voorstel. „De onderwijsinspektie staat blijkbaar ook meL ie trappelen en als wij ja zouden zeggen, zeggen G.S. toch nee", was de konklusie, die me vrouw A. F. van der Zande-Vleugel Schutter aan het raadsvoorstel ver bond. Ze liet weten - in vergelijking met de openbare school - logisch te vin den dat in het kader van de grote re novatie destijds besloten werd de energie besparende maatregelen daar wel door te voeren. Overigens deelde de V.V.D.-woordvoerdster mede, dat het argument van het Christelijk schoolbestuur, betreffen de het scheef getrokken bedrag per leerling, haar wel aansprak. De heer C. J. Hillëbrand, tijdens deze raadsvergadering de enige P.v.d.A.-vertegenwoordiger (me vrouw Hoogendoorn-Herfkens en de heer A. L. Bakker waren afwezig), deelde mede dat zijn fraktie wel met het standpunt van B. en W. kon mee gaan, maar deed daarnaast melding van enige „kriebels", die hij door de gevolgde procedure aan dit voorstel had overgehouden. De heer Hillë brand had er de L.O. Wet op nagesla gen en kwam naar aanleiding daar van tot een aantal vragen. Zo infor meerde hij of het verzoek van het schoolbestuur wel onder art. 72 van die L.O. Wet thuishoorde, of het ver zoek in eerder stadium niet bij de in gekomen stukken had moeten staan, of het kollege met het schoolbestuur binnen een maand na het verzoek in overleg was getreden en waarom de onderwijskommissie niet in de aan vraag was gekend. „Geweldig nieuw" De raadsvoorzitter, burgemeester J. van Bommel, gaf op al deze opmer kingen en vragen een uitvoerig over zicht van de gang van zaken. Als uitleg voor het uitgebreide kol lege-voorstel bracht hij naar voren, dat het „hele verhaal van energie besparing" nog geweldig nieuw is en dat derhalve hier en daar te rade ge gaan moest worden om een duidelij ke visie te kunnen vormen. Met het oog op het precedëntschep- pende> dat dit verzoek in zich droeg, wilde het kollege met zo'n uitvoerig beargumenteerd voorstel op tafel ko men. De voorzitter wees erop, dat in dit voorstel vrijwel alle argumenten van de bouwkundig hoofdinspekteur waren verwerkt. Hij was van me- Vervolg pag. 4 DEN HAAG, 26-6. In 1981 wordt op de begroting van CRM op gezinsverzor ging 63 miljoen bezuinigd. Dat houdt echter geen achteruitgang in voor dedi- rekte hulpverlening. Integendeel, de gezinsverzorging wordt uitgebreid met 1350 arbeidsplaatsen. Staatssekretaris Wallis de Vries heeft dat donderdag laten weten in een brief aan de centrale raad voor gezinsverzorging De extra arbeidsplaatsen, die alle maal ter beschikking komen van het uitvoerende werk, de gezinsverzor-( ging zelf dus, worden toegewezen in' het kader van het arbeidsplan 1980/1981 voor de trendvolgers. Het totale aandeel van CRM daarin be draagt 3800 arbeidsplaatsen, waar van er 3300 naar maatschappelijke dienstverlening gaan. Daarvan zijn er 1350 voor gezinsverzorging. DEN HAAG, 25-6. De politieke- en ambtelijke topsalarissen worden eerst per 1 januari 1981 beteugeld. Het kabinet ziet geen kans de ambte lijke topsalarissen al per 1 juli aan staande aan te pakken, zoals de Tweede Kamer ruim twee weken ge leden in een motie van de CDA-er Van Rooijen had gevraagd. Minister Wiegel heeft dit de kamer woensdag in een brief meegedeeld. Nadat burgemeester Niemantsver- driet-Leenheer lezerskaart no. 1 in ontvangst had genomen, koos zij het boek Windkracht 10" van Jan Ter louw uit. Het boek werd haar over handigd door mevrouw H. W. F. Blindenbach-Korteweg. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) HAAMSTEDE, 26-6. Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer open de donderdagochtend te Haamstede in „De Schutse" de toeristenbibliotheek. De burgemeester zei in haar toespraakje, dat zij blij was dat men erin was geslaagd de bibliotheek in de bestuurskamer van de voormalige landbouw school te realiseren. Men heeft hiermee de beschikking gekregen over een rui me lokaliteit waarin de boeken overzichtelijk voor de gegadigden zijn op gesteld. Verheugd was zij over het feit, dat men de openstelling tot twee da gen had weten uit te breiden. „Wie weet", zei de burgemeester, „krijgen wij nog wel eens de beschik king over een echte bibliotheek." Dank bracht zij aan de ongeveer 10 dames van de Stichting Openbare Bi bliotheek Schouwen-Duiveland die onder leiding van mevrouw H. W. F. Blindenbach-Korteweg op geheel vrijwillige basis hun medewerking verlenen. Mevrouw Blindenbach-Korteweg was bijzonder ingenomen met de nieuwe ruimte die men van de ge meente ter beschikking heeft gekre gen. Ruime belangstelling Gezien de ervaring van het vorig jaar bestaat er van de zijde van de toeristen een ruime belangstelling voor de bibliotheek. Dit heeft tot resultaat gehad dat Haamstede en Renesse dit jaar tesa- men van de landelijke bibliotheek te Amsterdam de beschikking hebben gekregen over 1400 boeken, 200 meer dan het vorige jaar. Daar de voorziening door de biblio theekbus in het verleden niet geheel naar wens verliep is vorig jaar reeds een aanvang door de dames gemaakt met deze toeristenbibliotheek. Het ligt wel in de bedoeling, dat er bin nen afzienbare tijd een bespreking zal plaatsvinden met de provinciale bibliotheek waarbij een nieuwe vorm van samenwerking niet is uit gesloten. Mevrouw Blindenbach-Korteweg bood de burgemeester een lezers- kaart voorzien van het nummer één aan, waarna de burgemeester uit de ruime kollektie, met voor een ieder wat wils, het boek van Jan Terlouw „Windkracht 10" koos. De toeristenbibliotheek te Haamstede is op de maandagen open van 14.00-15.00 uur en op de donder dagen van 9.30-11.30 uur. Te Renesse is de bibliotheek in het VVV-kantoor en is geopend op de dinsdagen van 18.30-20.30 uur. De boeken kunnen worden terug bezorgd op de VW-kantoren te Re nesse en te Haamstede. Advertentie uw dealer voor: m Tel. (01114) 1495 - St Joostdijk 41 - Burg. v. d. Havestraat 48 BROUWERSHAVEN. De zesde klas leerlingen van de openbare lage re school „De Schoener" in Brou wershaven namen donderdagavond afscheid van hun lagere schoolperio de. Ze deden dit op feestelijke wijze met de opvoering van een vrolijke musical in het „Tonnenmagazijn". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Rijkdom is als zeewater; hoe meer men ervan drinkt, hoe dorstiger men wordt. DEN HAAG. De aanpak van amb telijke en politieke topsalarissen per 1 juli is niet mogelijk. ETTEN-LEUR, 26-6. Bij Tornado in het Brabantse Etten-Leur zullen als ge-rolg van de slechte gang van zaken bij het bedrijf driehonderd van de circa zeshonderdvijftig werknemers worden ontslagen. De afdelingen huishoudelijke arti kelen en plastics van het bedrijf, on derdeel van het Belgische concern Bekaert, gaan dicht, terwijl de afde ling industriële produkten, waar zo'n tweehonderd vijf tig mensen wer ken, blijft voortbestaan. Dit hebben de vakbonden Unie BLHP en de In dustriebond FNV donderdag bekend gemaakt. Tornado leed in 1979 een verlies van zo'n zes miljoen gulden, onder meer door de slechte afzet van huis houdelijke artikelen en sterk geste gen grondstofprijzen. In februari van dit jaar werd besloten dat het bedrijf doorgelicht zou worden door een on afhankelijk onderzoeksbureau, dat tot de konklusie kwam dat de ver liesgevende afdelingen dicht moeten. ARNHEM, 27-6. Het staat nog niet vast hoeveel ontslagen er zullen val len bij de Coöperatieve Vereniging voor Vee-, Afzet- en Vleesverwerking in Arnhem. Bovendien moeten ge dwongen ontslagen niet worden uit gesloten. Geprobeerd zal worden die te voorkomen. STEIN. Als gevolg van een reorga nisatie zullen bij het konfektiebe- drijf Macintosh in Stein 136 ar beidsplaatsen verdwijnen. TILBURG. Stokgroep heeft don derdagavond meegedeeld, dat het aantal van achttien kantoren in het land wordt teruggebracht tot zeven. Volgens de Stokgroep zullen hier door 80 van de 240 werknemers moe ten afvloeien. A. Schopenhauer PÊ 8IL7* Verwachting tot zaterdagavond: Wisselvallig Veel bewolking en overdag van het westen uit regen, minimumtempera tuur ongeveer 8 graden; middagtem- peratuur ongeveer 17 graden; matige, aan de kust nu en dan vrij krachtige zuidwestenwind. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 17 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZÓN- EN MAANSTANDEN 28 juni Zon op 5.18, onder 22.04 Maan op 21.55, onder 5.39 29 juni Zon op 5.18, onder 22.04 Maan op 22.45, onder 6.35 30 juni Zon op 5.19, onder 22.03 Maan op 23.27, onder 7.40 Volle maan: 28 juni (11.02) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 28 juni 4.20 16.23 9.48 22.13 29 juni 5.00 16.58 10.26 22.52 30 juni 5.37 17.27 11.06 23.33 Springtij: 30 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer behoudt een wissel vallig karakter. Depressies blijven het weer in grote delen van Europa bepalen. Een lagedrukgebied boven Scandinavë en Noordrusland verliest langzaam de greep op het weer in ons land, maar een nieuwe oceaandepres sie, die vrijdagochtend nabij IJsland lag, neemt de rol over. Voordat ons land geheel in de invloedssfeer van dit lagedrukgebied komt, zijn er eerst nog opklaringen mogelijk. In de loop van zaterdag neemt de bewol king van het westen echter opnieuw toe gevolgd door regen. De wind gaat uit het westen waaien en voert lucht aan, waarin de middagtemperaturen landinwaarts tot ongeveer 20 graden kunnen stijgen. Aan zee blijft het en kele graden lager.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1