CARTER BIEDT SOVJET UNIE OPENING" IN ZAAK - AFGHANISTAN ZEEUWSE ARBEIDSMARKT De toestand in de wereld Dalend benzinegebruik Vader schiet zoon neer Strijd woedt aan Gambodjaans- Thailandse grens Beestenbende De sociale verzekeringen per dinsdag 1 juli 1980 TERENCE HILL BUD SPENCER DE DUIVEL KENT GEEN GENADE Verdronken zeilers gevonden Overval op hoofdpostkantoor Rijkspolitie beetje knijp? AGENDA 2 „Er zijn geen argumenten voor het verwachten van een ontwikkeling in Zeeland, die belangrijk van de natio nale arbeidsontwikkeling zal afwij ken". Een zin uit het verschenen jaar verslag 1979 van de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt. Hangt deze bewering in de lucht; niet helemaal blijkbaar. Het E.T.I. heeft zich gewaagd aan prognoses voor de werkgelegenheid voor Zeeland en Noord-Brabant in de toekomst. De ge gevens zijn neerglegd, in de nota „Ver kenningen", die samen met de P.P.D. werd opgesteld. In „Verkenningen" wordt geduid op een nog verdere achteruitgang van werkgelegenheid in de landbouw, de industrie en de bouwnijverheid, maar daar staat een belangrijke toename te genover in de dienstensektor. In „Ver kenningen" echter wordt ook duide lijk futurologie bedreven en op langere termijn ziet de situatie op de ar beidsmarkt er dan toch weer niet gunsti£[uit. Behandeld wordt de periode 1985- 1990. Daarin valt „een belangrijke stijging" van het arbeidsaanbod te ver wachten. Waarom dit zo zou zijn, wordt niet nader uitgewerkt, maar er wordt wel een konklusie uitgetrokken, n J.: een verder stijgende werkloosheid en een verdere „uitgaande pendel". Een mogelijke „extra groei in de zeeha venindustrie" is in het jaarverslag wat moeilijk verwoord, maar - zo hebben wij er uit begrepen - mocht hiervan sprake zijn, dan groeit de dienstensek tor en dan kan de werkloosheid in Zee land dalen door een stijging van de pendel uit Zeeland. Voor de bouw zijn de vooruitzichten niet gunstig. Alleen in de z.g.n. objekt- kategorie „onderhoud en verbouw" valt werk te verwachten, maar in an dere bouwsektoren zal de aktiviteit en daarmede de werkgelegenheid afne men. Vooral zal het moeilijk worden voor ongeschoolden en ouderen werk in de bouw te vinden. Moeilijk wordt het met name - in een later tijdvak - na voltooiing van Ooster- en Westerschel- dewerken. De „uitstoot" van personeel zal dan stuiten op een ingezakte ar beidsmarkt. Ook dan geldt dat er al leen voor jonge, goedgeschoolde werk nemers, de beste kansen liggen. Bepaalde kategoriën „uit de bouw" kunnen mogelijk nog elders werk vin den. Als voorbeelden worden ge noemd: chauffeurs, grondwerkers e.d. De situatie op de arbeidsmarkt tenslot te is ook afhankelijk van het percenta ge van elders ingekomen werkers, die met name zijn betrokken bij grote bou- wobjekten, maar die weer naar elders vertrekken na voltooiing. Zij kunne of hoeven niet voortdurend de Zeeuwse arbeidsmarkt te verstoren. Gekompli- ceerd dus allemaal nogal en helaas, ook op wat langere termijn, niet alle maal erg positief voor wat betreft deze provincie, waarvan Schouwen-Duive- land deel uitmaakt. In welke mate de Zeeuwse verschijnselen precies toepas baar zullen blijken te zijn op de situa tie in deze regio, is nog niet voorspel baar. LUXEMBURG. De Europese Ge meenschap weet voorlopig nog niet goed raad met de Oostenrijkse wens, dat de EG ongeveer een derde zou be talen van de kosten van een nieuwe Oostenrijkse snelweg, de zogeheten „Gastarbeidersroute". Advertentie 99 WASHINGTON, 25-6. President Carter wil het Kremlin helpen zijn gezicht te redden in Afghanistan, althans als de Sowjet-leiders dat wensen. Dit is, volgens waarnemers in Washington, de bedoeling van de boodschap die de president dinsdag in Joegoslavië, een van>de leidende landen binnen de beweging van niet-gebonden staten, heeft gelanceerd. De vluchtelingen GENEVE, 25-6. Poul Hart- ling, hoge kommissaris van de V.N. voor vluchtelingen, heeft voor dit jaar honderd miljoen dollar nodig om de Afghaanse vluchtelingen te helpen die naar Pakistan zijn uitgewe ken. Dat waren er eind vorige maand naar schatting al 875.000, zei hij dinsdag in Ge neve. Door ekonomische moeilijk heden in donorlanden komt de hulporganisatie geld tekort voor bijna alle hulpakties. Daarvoor is dit jaar 500 mil joen dollar nodig, maar de bij dragen belopen tot dusver slechts 297 miljoen. DEN HAAG, 25-6. Volgens een woordvoerder van Shell moet uit het dalen van de bezineverkopen niet worden afgeleid dat de verkoop van het totale pakket motorbrandstoffen teruggloopt. Volgens hem wordt nu meer dieselolie en LPG verkocht. Dat heeft tot gevolg dat er in totaal iets meer motorbrandstoffen worden verkocht dan vorig jaar, zij het dat de stijging minder is dan in 1979 werd verwacht. Flitsen uit het buitenland FREETOWN, SIERRA LEONE. De door Algerije gesteunde onafhanke lijkheidsbeweging Polisario heeft een beroep op de organisatie voor Af rikaanse eenheid (OAE), gedaan tot erkenning van de door haar uitgeroe pen West-Saharaanse Arabische De mocratische Republiek. BELGRADO. De Amerikaanse president, Jimmy Carter, heeft in een gesprek van ruim twee uur met de Joegoslavische leiders gezegd dat de Verenigde Staten bereid zijn Joe goslavië te steunen bij het stabilise ren van de economische toestand en zijn ontwikkeling. BANGKOK. In de voortdurende strijd in gebied van de Ban None Mak Mun aan de grens tussen Thai land en Cambodja, dat nog steeds zwaar zou worden bestookt door Vietnamese artillerie, zijn twee toestellen van de Thailandse lucht macht neergehaald. PARIJS. Engelsen geven jaarlijks van de Westeuropeanen het minste geld uit aan bloemen, Westduitsers daarentegen het meest. VITORIA. Een hoge funktionaris van de Franse bandenfabrikant Mi- chelin, Helgueta, is woensdag in de Baskische provinciehoofdstad Vito- rie vermoord. Hij had juist zijn auto geparkeerd, toen hij door een jonge man met een nekschot werd omge bracht. Carter stelde in Belgrado voor om samen met Moskou een „overgangs regeling" voor Afghanistan te onder zoeken, terwijl ondertussen de terug trekking van de Russische troepen voltooid zou moeten worden. In de omgeving van de Amerikaan se president onderstreepte men dat dit voorstel niet beschouwd mag worden als een „antwoord" op de zondag door Moskou aangekondigde terugtrekking van enige duizenden militairen, tanks en luchtafweerge schut. Volgens het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken en het Pentagon is deze daad niet zo in drukwekkend, aangezien die man schappen en dat materieel weinig doelmatig waren in de strijd tegen de Islamitische verzetsstrijders. Boven dien wijzen die ministeries erop dat de Sowjet-Unie in werkelijkheid haar militaire positie in Afghanistan en aan haar oostgrens versterkt. „Niet veel nieuws" Voorts wordt in Washington opge merkt dat Carters boodschap eigen lijk niet zoveel nieuws bevat. Zo had hij zijn voorwaarde van een totale te rugtrekking van de Sow jet-troepen al eerder verzacht in een boodschap aan maarschalk Tito van 25 februari, en op een perskonferentie van 13 fe bruari, waar hij ook de mogelijkheid van een „overgangsregeling" op wierp. Tevens is erbij het onderhoud dat de ministers van buitenlandse za ken van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, Edmund Muskie en An drei Gromyko, op 16 mei in Wenen hadden, gesproken over „overgangs regelingen". MOSKOU. De verklaring die presi dent Carter in Belgrado heeft afge legd vormt een inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van Af ghanistan, zo schreef de Pravda, het orgaan van de Russische commu nistische partij, donderdag. DEN HAAG, 25-6. De 53-jarige chauffeur A. P. uit Den Haag heeft woensdag tijdens een ruzie in de Newtonstraat in Den Haag zijn 19- jarige zoon D. P. neergeschoten. De jongen is in een ziekenhuis opgeno men met drie schotwonden. Niet be kend is of hij in levensgevaar ver keert. De schietpartij ontstond toen de vader en zijn twee zoons aan een pand aan het werk waren. De zoons gooiden vanaf het dak dakpannen naar beneden, waar vader P. stond. Toen de 19-jarige zoon even later be neden kwam, haalde vader P. een pistool tevoorschijn en schoot op de jongen. De vader is aangehouden. MAK VUN/THAILAND, 25-6. In de strijd die woedt aan de Cambodjaans- Thailandse grens heeft Hanoi woensdag twee nieuwe fronten geopend. Tien duizend man nieuwe troepen zijn gesteund do,or Russische T-5 tanks opgemar cheerd naar het grensgebied. Vietnamese aanval op het grensge bied tussen Cambodja en Thailand scherp veroordeeld. Volgens militaire inlichtingen diensten zijn de 10.000 man af komstig van de Vietnamese 75e divi sie en worden zij ingezet in een 80 ki lometer brede grensstrook ten noor- den en ten zuiden van de strategische - Thailandse stad Aranyaprathet. I l/\/j Volgens nog onbevestigde bench- ten maken de Vietnamese troepen ge- - bruik van Mig-gevechtsvliegtuigen. rloOV* li Op de conferentie van Zuidoost Azia- lAVFVFi tische landen (ASEAN) in Kuala Dnrn?nniM o* c oc Loempoer, die woensdag is begonnen w?„ j k- 26*Jarige heeft de Thailandse minister van bui- u'4 iA^st|rhdaI? 'f, bl>. ee" P°P" tenlandse zaken Sithi Savetsila, de Concert in de AhoyhaUen in Rotter- dam overleden. De politie vermoedt, dat hij voor zijn vertrek uit de hoofd stad een overdosis heroïne heeft ge bruikt. Van het slachtoffer geeft de Rotterdamse politie alleen de initia len vrij: H. S. A. K. ROTTERDAM, 25-6. De Rotter damse politie heeft vijfendertig hon den en zeven katten overgedragen aan de dierenbescherming en hun ei genaar aan een psychiatrisch zieken huis. De man, een 47-jarige al leenstaande, was niet meer in staat om voor de dieren te zorgen. Stankoverlast en klachten van de buren leidde tot de komst van de po litie. De woning, een huisje aan de Pernisser Molenweg, moet volgens de politie ontruimd en ontsmet wor den. Vandalisme in dierenpark ARNHEM, 25-6. Dierentuinbezoe kers hebben woensdagmiddag in het Burgers Dierenpark in Arnhem een acht dagen oude zeeleeuwbaby met een tegel dood gegooid. Toen de ver zorger het diertje vis wilde gaan brengen vond hij het dood met een te gel op de schedel. Het basin was voor het publiek af gezet, maar een of meerder vandalen moeten volgens direkteur A. van Hooff toch kans hebben gezien achter de afrastering te komen. Er zijn ver moedelijk geen ooggetuigen. Van Hooff heeft onmiddellijk de politie ingeschakeld. Het jonge .zeeleeuwtje was de trots van het Dierenpark omdat het nog niet eerder is gelukt een boreling van een zeeleeuw in gevangenschap zo lang in leven te houder DEN HAAG, 25-6. Vorige week heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp herziening van het wettelijk minimumloon, enige sociale verzekeringsuitke ringen en een aantal andere uitkeringen en pensioenen per 1 juli 1980 en 1 ja nuari 1981 aangenomen. De bedragen van de uitkeringen en daglonen enzovoorts voor de sociale ver zekeringen per 1 juli 1980 zijn als volgt: A.O.W. en A.W.W. Met ingang van 1 juli 1980 gaan de uitkeringen krachtens de Algemene Ou derdomswet en de Algemene Weduwen- en Wezenwet als volgt omhoog: Bruto maanduitkering bruto vakantie uitkering per maand van 1.414,23 tot 1.449,75 van 101,52 tot 103,74 van 983,82 tot 1.009,65 van 58,27 tot 72,62 ARNHEM. De Olympische Spelen voor Gehandicapten - inmiddels in volle gang - werden geopend door prinses Margriet, die de Olympische fakkel door gaf aan de Nederlandse atleet Hans Venema, die erien later - met drie sportge- noten - het Olympische vuur ontstak. A.O.W. Gehuwde bejaarden Ongehuwde bejaarden A.W.W. Weduwen met kinderen van 1.414,23 tot 1.449,75 van 101,52 tot 103,74 Weduwen zonder kinderen van 983,82 tot 1.009,65 van 58,27 tot 72,62 Wezen tot 10 jaar van 314,82 tot 323,08 van 18,65 tot 23,23 Wezen van 10 tot 16 jaarvan 472,23 tot 484,63 van 27,97 tot 34,85 Wezen van 16 tot 27 jaar van 629,64 tot 646,17 van 37,29 tot 46,47 HET THEATER ZIERIKZEE Alleen zondag 29 juni Het „Trinity" tweetal in een keiharde Westc (God lorgives I don't I FRANK WOLFF regie Giuseppe Colizzi AMSTERDAM, 25-6. Het stoffelijk overschot van de sinds 18 juni ver miste 27-jarige Portugees, Jose Luis Flamino da Silva uit Amsterdam, 'is woensdag aangespoeld op de Uit- dammerdijk aan de noordkant van het IJ-meer. Een lijk, dat niet veel verder op dezelfde dijk aanspoelde, is van zijn evenoude vriend, de Amsterdammer Koeno Siemons. De twee waren een week geleden met een Catamaran op het IJ-meer gaan zeilen. DELFT, 25-6. Twee gewapende mannen hebben woensdagmiddag omstreeks vier uur het hoofdpost kantoor in Delft overvallen. De bei de mannen namen met een nog onbe kend bedrag de vlucht in een auto. De politie in Delft, die dit meedeel de, heeft die auto inmiddels terugge vonden op enkele honderden meters van het aan de Papsouwselaan staan de postkantoor. De daders zijn nog voortvluchtig. Aanvang 20.00 uur - 12 jaar UTRECHT. Volgens de Algemene Christelijk Politiebond (ACP) staan er bij de Rijkspolitie drastische be zuinigingen voor de deur die onaan vaardbare gevolgen kunnen hebben voor het funktioneren van de politie. Ten gevolge van de bezuinigingen zouden onder meer de surveillance diensten drastisch moeten worden ingekrompen, de schietopleidingen zouden op een aanvaardbaar laag pit je komen te staan en de aanschaf van broodnodige nieuwe verbindingsap- paratuur zou op de lange baan wor den geschoven. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064, (01115) 1761. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Iedere dinsdag en vrijdag (tot 1 augustus) Adr. v. d. Weydeweg (pompstation), 19.00 uur, exkursie Vogelwacht naar Meeuwenkolonie Van maandag t/m zaterdag tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum, 13.30 - 16.30 uur. Iedere donderdag in juli Burgh Hervormde kerk. Orgelconcerten. 20.00 uur. Vanaf 10 juni, elke dinsdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, dia avond Vogelwacht over flora en fau na landschap Schouwen-Duiveland. 20.00 uur Vanaf 18 juni, elke woensdag Haamstede Slot Haamstede, exkursie Vogel wacht, wandeling door natuurgebied 't Zeepe en bos slot Haamstede, 19.00 uur. Vanaf 2 juli tot en met 13 augustus elke maandag en woensdag Haamstede Bezichting molen „De Graanhalm". 10.00 - 17.00 uur. 21 juni-26 juli dagelijks, behalve zondags Zierikzee Burgerweeshuis. Beeldentuin en klein antiek. 10.00 - 17.00 uur. Zaterdag 28 juni t/m 18 juli Zierikzee Gravensteen. Zomerexpositie Zeeuwse Kunstkring. 10.00 - 17.00 uur. (Zondags gesloten.) Iedere donderdag in juli en augustus Zierikzee De Beurs; openlucht-schaken; 19.00 - 21.00 uur. Donderdag 26 juni Zierikzee Havenplein 24, Wetswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Afscheidsavond O.L.S. 20.00 uur. Noordgouwe Kleuterschool. Lezing voor ouders. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering Duiveland. 20.00 uur. „Ons Dorpshuis". Lustrumviering Peuterklas. 10.00-14.30 uur. Vrijdag 27 juni Zierikzee Willibrordusschool. Fancy Fair en Rommelmarkt, v.a. 19.00 uur. Zaal Chr. Ger. Kerk. „The handbell Ringers and Singers" „Sjaloom". 20.00 uur. Zaterdag 28 juni Zierikzee Willibrordusschool. Fancy Fair en Rommelmarkt. 13.30-16.30 uur. De Beurs; Aktiedag Wereldwinkel. 10.00-16.00 uur. Burgh Sportpark Van Zuijen; Auto-ralley voor DFS leden en donateurs, 18.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis, viering 75-jarig bestaan Chr. Nat. School. Films voor leerlin gen, 10.00 uur; feestprogramma voor alle kinderen uit Zonnemaire, 14.00 uur; receptie schoolbestuur, 16.00 iiur; feestavond 19.30 uur. Nieuwerkerk Schuur Rijksweg nr. 17. Schuurfeest P.J.Z. 21.00 uur. „Ons Dorpshuis". Puzzelrit. 19.00 uur. Inschrijven 18.30 uur. Bruinisse Wandeltocht Jeugd Rode Kruis. 14.00 uur. Inschrijven 13.00 uur (Rode Kruisgebouw). Herv. Kerk. Koor- en samenzanga- vond. 19.30 uur Maandag 30 juni Oosterland Schoolgebouw. Jeugdmusical. 19.30 uur. Dinsdag 1 juli Zierikzee Bestuurskamer. Intergemeentelijke Sociale Dienst. 19.15 uur. Brouwershaven Grote Kerk. Concert Zeeuws kope rensemble o.l.v. Paul van Belzen, m.m.v. Willie Bil (orgel). 20.00 uur. Woensdag 2 juli Zierikzee Gasthuiskerk. Kerkconcert Jan van Dijk (orgel) en Marry Jongsma (hobo), 20.00 uur. Renesse Herv. Kerk. Westkapels dameskoor. 20.00 uur. Brouwershaven Boerderij „Mon Genie". Verzamelen plantenwerkgroep. 19.00 uur. Oosterland Muziektent. Concert leerlingen mu ziekschool, 15.00 uur. Vrijdag 4 juli Scharendijke Putmeet; start fietstocht CPJ, 20.00 uur. Zaterdag 5 juli Noordwelle 11.00 uur Braderie/Rommelmarkt, 18.45 uur Voetbalwedstrijd, 19.30 uur Volksdansgroep Ned. Bond voor Plattelandsvrouwen Noordgouwe e.o., 20.00 uur optreden Boerenkapel „De Gruttepikkers, met dans en bar becue. Bruinisse Bij muziektent. „Jikkeminenmarkt" 19.00 uur. Optreden „Walacra" 20.00 uur. Dinsdag 8 juli Zierikzee Terrein Deltastraat (Zuidhoek). Agrarische Dag Schouwen-Dui veland. 9.00 uur. Woensdag 9 juli Renesse Herv. Kerk. „Schouwse klanken". 20.00 uur. Zaterdag 12 juli Bruinisse Terrein „Rekradelta". Zeskampspe len, 14.00 uur. Dinsdag 15 juli Bruinisse Grevelingenstrand. Jeugdspelen. 14.30 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396 Advertenties (01119)660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2