AMERIKAANS KOOR VERZORGT OPTREDEN TE ZIERIKZEE Mogelijk compostbedrijf op Tholen Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEËSCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 iuni 1980 Nr. 2272! Zing-en/n de kerk Door GERRIT FRANSSEN En op een dezer dagen kwam Dirk al vroeg in de middag terug. Tot verba zing en schrik van Els, die naar buiten vloog, toen ze de tractor hoorde. Ze vroeg, toen hij achter het huis bij de schuur stopte: „Er is toch niks ge beurd?" Hij zag haar angstige blik in de ogen en vertederde. Van de tractor sprin gend, nam hij de vrouw zonder veel plichtplegingen in de armen en kuste haar weer eens op de mond, waarna hij antwoordde: „Alles oké, mijn bescherm engel, maar het is zo nat van al die regen, dat ik meer verknoei dan goed doe. Dus ben ik er maai' mee gestopt." Enigszins geshokeerd maakte ze zich los. „O, ik dacht alNou, fijn datje zo vroeg terug bent Drinken we samen thee, ja? Kom gauw binnen, want met dit rotweer kun je buiten niets doen. Je wordt op de duur drijfnat." „Ben ik al," zei hij lachend, de schuurdeuren openmakend, zodat de tractor er in gereden kon worden. Ze liep terug naar huis. „Ik leg droge kleren voor je klaar!" Toen hij een hele poos later, gewas sen, gekamd en in droge kleren aan de tafel zat en zijn thee dronk, deed zij al zijn vuile, natte goed in de wasteil. Heb ik morgen weer wat te doen, dacht ze. Maar even later zat ze ook aan tafel en zei: „Zolang het zulk rotweer is, moetje maar niet naar het land gaan, Dirk. Je kleren komen er uit te zienniet mooi meer." De man wist ze heeft gelijk. Wat doe ik eigenlijk daar op de hei met dit hondeweer? Hier, rond het huis, is ook altijd wat te doen. Om te beginnen ga ik de tractor eens een grondige schoon maakbeurt geven. Verder moet de schuur, voor de winter valt. ook nog in de carboleum gezet worden. Als het zo slecht blijft, zal de koe misschien eer der op stal moeten. Zo tussen de bedrij ven door had hij gras gemaaid op de Laar, want in de zomer kon één koe nooit alles afgrazen. Dat gemaaide gras had hij gedroogd en opgetast, maar het was niet voldoende voor de lange win ter. Hij moest nog enkele pakken hooi kopen en lijnkoeken. Bovendien wilde hij een vracht voederbieten hebben, zodat hij voor wat de koe betrof onbe zorgd de winter tegemoet kon zien. En in het houten w.c.-huisje moesten een paar nieuwe planken gezet worden, want die begonnen te rotten. Hij kon dan wel eens een rit naar het dorp maken met de tractor en aanhanger om het nodige te kopen. In september werd het tweede stuk aardappelen gerooid. En omdat hij in deze tijd van het jaar niet op de aardap- pelrooimachine behoefde te rekenen, moest hij het stuk land met de hand rooien. Toen hij na een dag rooien met de tractor en aanhanger naar huis kwam en zij de voorraad aardappelen zag, in haar ogen maar weinig, vroeg ze: „Is dat geen heidens werk? Zo'n hele dag aard appelen uit de grond halen?" Hij lachte. „Onze voorouders had den nog geen machines, Els, en toen kwamen de aardappelen er ook alle maal uit. Het is maar, hoe je het bekijkt. De oogst van dit stuk is niet slecht" Hij stond op de wagen en nam twee han denvol aardappelen, die hij haar liet zien. „Maar ja, je hebt natuurlijk veel en veel langer werk met de hand, dat is logisch." Ze hielp hem de aardappelen in zak ken doen. Maar na een paai' dagen stapte ze 's morgens na het huiswerk gereed te hebben op de fiets en reed naar het land, waar hij bezig was met rooien. Zijn gezicht verhelderde, toen hij de vrouw naderbij zag komen. „Hal lo! Kom je me een poosje helpen?" Ze keek enige tijd toe. „Ik denk, dat ik het ook wel kan, he? Heb je nog zo'n greepje?" De man wees naar de wagen. Ze ging erheen en haalde er een tweede riek af. Daarmee gewapend kwam ze terug. „Waar kan ik beginnen?" vroeg ze. Hij kwam overeind, zijn rug rech tende. „Eens even kijkendie regel daar, ja. Neem die. En doe het kalmpjes aan, he? Anders moet ik vanavond je rug weer masseren." Ze lachte. „Zou je best willen, maar die rug van me is al aardig aan dit soort werkzaamheden gewend." Voorzichtig begon ze en stak de riek onder het vrijwel verdroogde loof van de plant en werkte het omhoog, waarna ze de aard appelen opraapte en opzij legde op een rij, zoals Dirk net ook deed. Daarna de volgende pol. (wordt vervolgd) AMSTERDAM. Dick van der Maat, bekend onder zijn artiestennaam Dick Wama, is afgelopen zondag op 63-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Amsterdam overleden. Vitaminebronnen Het zal niet lang meer duren dat er weer vele verse natuurprodukten in de winkels en supermarkten ver schijnen zoals: tomaten, spinazie, sla, wortelen en nieuwe aardappelen. Deze verse produkten zitten n.l. boordevol met vitaminen en op bouwstoffen, waar ons lichaam na een sombere Hollandse kwakkelwin- ter juist zo'n behoefte aan heeft. Ze geven iets feestelijks op tafel, omdat wij er allemaal reikhalzend naar hebben uitgezien. Bovendien kondigen ze een nieuw seizoen aan. Nee, het is geen wonder dat heel ons land vooral uitziet naar de, komst van de nieuwe aardappel met zijn heerlijke verse smaak. Men zal de ou de aardappelen spoedig zijn verge ten. De kieskeurige huisvrouw, die een heerlijke maaltijd op tafel wil brengen, komt binnenkort aan de beurt! Naast de oude bekende Eersteling, komen Doré en vooral de Lekkerlan- der steeds meer in de belangstelling. Deze laatstgenoemde rassen wor den in België en in Noord- en Zuid- Holland geteeld met het speciale doel een kwaliteitsaardappel te leveren met een lekkere smaak. Die smaak van vroeger, die sommigen al bijna vergeten zijn. De Lekkerlander is nog een betrek kelijk nieuw ras, maar heeft zijn be kendheid vooral te danken aan zijn sukses op tafel. Naast een .gave knol- vorm zonder pitten, waardoor dus gemakkelijk en voordelig te berei den, heeft dit ras een bijzonder goede smaak. De heerlijke smaak van het vroegere Botergeeltje. In het stadje Tholen, op het gelijk namig eiland komt wellicht op korte termijn een compostbedrijf. Het tweede van de Coop. Nederlandse Championtelersvereniging, die in Gennep (Limburg) een dergelijk be drijf heeft. Men wil beginnen met on geveer 60 man personeel om dat in circa 15 jaar te laten uitgroeien tot 200 man. Een en ander is gevolg van bespre kingen tussen het gemeentebestuur van Tholen en de direktie van het Gennepse bedrijf. Er zijn aan het vestigen van het bedrijf enkele nade len verbonden, ten eerste mogelijke stankoverlast bij een bepaalde wind richting en ten tweede de grootscha ligheid. Met moet kunnen beschik ken over een oppervlakte van 10 tot 15 ha. Beide problemen dient het Ge meentebestuur te hebben opgelost met als vestigingsplaats de Slabbe- koompolder aan te wijzen, vlak bij de brug en op voldoende afstand van de woonkern om de stankoverlast te minimaliseren. Over deze stankover last heeft men een rapport gevraagd aan de Landbouwhogeschool te Wa- geningen. Planologische waren er van Rijks- of Provinciale waterstaat, van de zij de van Milieu inspectie Zeeland of van de Planologische Dienst of de Ruimtelijke Ordening in Zeeland geen overwegende bezwaren, aldus burgemeester E. Baerends aan de le den van de raad. MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 23-6. Prijzen per 100 kg, exklusief b.t.w. Klei-aardappelen binnenland: Bintje 35-55 mm 7,00 - 8,00; Bintje 50 mm opw. 9,00 - 10,50; Bintje 55 mm opw. 10,00 - 12,00. Klei-aardappelen export: Bintje 35-50 mm 5,50 - 6,50; Bintje 50 mm opwaarts 9,00 - 10,50. Voeraardappelen tot 3,50 - 5,00. Stemming binnenland en export: rustig. toegang tot deze uitvoering is vrij voor ieder. Voor tijd: zie agenda. Overigens verblijven de Amerika nen hier van 26 tot en met 28 juni. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 23-6. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 283 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: Luxe paar den 2600 - 3750; werkpaarden 1400 - 2475; oude paarden 1300 - 2325; 3-jarige paarden 1350 - 2375; 2- jarige paarden 1225 - 2250; hitten 675 - 1200; veulens 525 - 1125; po ny's 275 - 650. Prijzen per kg geslacht gewicht: Oude slachtpaarden 5,20 - 6,20; jon ge slachtpaarden 5,50 - 6,50. De handel in slachtpaarden was vlot, en in pony's redelijk. Veemarkt Leiden LEIDEN, 23-6. Aanvoer totaal 1387, waarvan: slachtrunderen 1001, schapen en lammeren 386. Prijzen per kg: Stieren le 7,20 -7,80, 2e 6,70 - 7,15; vaarzen le 7,05-8,05, 2e 6,15 - 6,85; koeien le 6,90-7,90, 2e 6,10-6,70, 3e 5,70- 6,00; worstkoeien 4^90 - 6,90; dik- billen extra kwaliteit 8,00 - 13,25. Prijzen per stuk: Schapen 140 - 175; lammeren 150 - 180; le kwali teit 190-210. Overzicht', slachtrunderen: handel redelijk, en prijzen stabiel; schapen en lammeren: handel matig, en prij zen stabiel. SCHEEPVAART Aludra, te Aalborg. Macoma, 22-6 van Mina al Fahel naar Landsend. Moordrecht, 21-6 van Houston naar Port Arthur. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Amsterdam (nieuwe predikantsplaats) (toez.): W. de Greef, Dokkum; te Amemuiden (toez.): G. S. A. de Knegt, Bameveld; te Hoogland: A. Schipper, Wil lemstad; te Zevenhuizen (Z.-H.): D. Driebergen, Enter; te Klundert: A. Boertjes, Wezep; te Blauwkapel- Groenekan: L. H. Oosten, Wouters- woude; te Stolwijk: H. F. Klok, Me lissant; te Gorinchem (toez.): dr. J. P. van Santen, Oudshoom-Ridderveld (b.w. „Oudshoomse kerk"); te Beek een Urmond-Geleen-West (toez.): J. Roëll, kand., Zwolle. Ds. D. Driebergen te Enter is niet beroepen te Buitenpost. Aangenomen naar Hommen (toez.): H. Westerink.. Driel; naar Appelscha- Langedijke (toez.): F. W. G. den Arend, Odoom-Valtermond; naar Kralingen: J. Korpershoek, Epe b.w. Bedankt voor Rijnsburg (toez.): C. Hakkenberg, Lopikerkapel; voor Giessendam-Nederhardinxveld: W. Verboom, Waddinxveen; voor Koot wijk: J. H. C. Olie, Linschoten; voor Bergambacht: C. van den Bergh, Rot terdam-Zuid. Gereformeerde Kerken Beroepen te Gouda: B. J. F. Schoep, Groningen-Zuid; te Nij- ensleek in kombinatie met de classis Beilen als funktionaris voor de evan gelisatie: J. Schonewille, kand., Kampen, die dit beroep heeft aange nomen; te Beverwijk in kombinatie met Velsen: J. C. Dondorp, Eén-Norg- Veenhuizen. Préparatoir geëxamineerd en door de classis Hoogeveen beroepbaar gesteld: J. Schonewille, Boven- nieuwstraat 108, 8261 HG Kampen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor 's-Hertogenbosch (voor de miss. dienst in Suriname): J. P. van der Wal, Surhuisterveen en Opende. Nederlands Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Lelystad in sa menwerking met de C.G.K.: G. Rou- kema, Katwijk. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Emmeloord en te Wor- merveer: H. B. Hoogendoom, kand., Veenendaal. Bedankt voor Enschede-West J. Jonkman, Almelo; voor Utrecht- Noord: J. Westerink, Urk. Examens. Aan de Theologische Ho geschool (Oudestraat) te Kampen is geslaagd voor het doctoraal examen: ds. Th. Peppink, leraar godsdienst aan de Chr. Academie voor beelden- Donderdag 26 juni, 19.25 uur, NederlandI: Geheimen der zee. De onderzoekploeg van Cousteau op zoek naar de ligplaats van de Britannic. WOENSDAG 25 JUNI NED. I: Het Avro kinderfestival be staat vanmiddag uit de volgende onder delen, De Astronaut]es, de avonturen van Duimelot en van de grappige hond Dy- nomutt en een film naar het beroemde boek De laatste der Mohikanen en een aflevering uit de sciene-ficüonfUmserie De strijd der planeten. De avonduitzen ding vangt aan met Van gewest tot gewest Het CDA voert het woord in Poli tieke Partijen dat wordt gevolgd door de speelfilm Mijn dochter Hildegart Den Haag vandaag wordt gevolgd door alle malen zal ik wenen een dokumentaire van Dick Elfers over het concentratie kamp Auschwitz. Tot slot een samenvat ting van de wedstrijden in de Olympische Spelen voor Gehandicapten. de kunsten en de Chr. Academie voor expressie en gebaar. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Arnhem: E. Venema, Drachten; te Mijdrecht, Sprang-Ca- pelle, Rilland-Bath, Oud-Beijerland, Leerdam, Oudemirdum, Herkingen, Scherpenisse, Capelle aan de IJssel, Hellevoetsluis, Wolfaartsdijk in kombinatie met Nieuwdorp, Oud dorp (Z.-H.), Haarlem, Zwolle, Bors- sele, Poortvliet, Den Helder, Hooge veen, Melissant, Katwijk, Tricht- Geldermalsen en Randburg (Zuid- Af rika): J. J. Tanis, kand., Sommels- dijk; te Rotterdam-West: D. Hakken berg, Lisse; te St. Annaland: M. Mon- dria, Waardenburg. Bedankt voor Meeuwen: G. Mouw, Tholen. Gereformeerde Gemeente in Nederland ZIERIKZEE. In tegenstelling tot een eerdere aankondiging wordt me degedeeld, dat de kerkdienst in de Gereformeerde Gemeente in Neder land te Zierikzee niet op woensdag 25 juni, maar heden dinsdag 24 'juni zal plaatsvinden. Aanvang 19.30 uur. Voorganger ds. A. van Straalen. Intrede ds. M. J. van Gelder NIEUWERKERK, 23-6. De Gere- formeerde Gemeente van Nieuwer- kerk hoopt woensdag 25 juni twee extra kerkdiensten te houden, 's Mid dag om 15.00 uur zal ds. Th. van Stuy- venberg van Meliskerke de nieuwe predikant van Nieuwerkerk, ds. M. J. van Gelder uit Gouda, bevestigen. 's Avonds om 19.00 uur zal ds. Van Gelder intrede doen. Beide diensten zullen gehouden worden in het kerk gebouw van de Christelijke Gerefor meerde Kerk aan de Zevengetij straat 11 te Zierikzee. Aan de tien jaar lan ge vakature in Nieuwerkerk, ont staan door het vertrek van ds. J. Ka rens in april 1970 naar Opheusden, is derhalve nu een einde gekomen. NED. II: Kinderen en wonen is het thema van het magazine Het paard van Troje. Na de Stichting Socutera gaat Veronica verder met Countdown waarin een special is te zien van de zangeres Donna Summer. Vervolgens het auto magazine De heilige koe. Starsky en Hutch beleven weer spannende avon turen. Daarna volgt een muziekspecial rond de country en western zanger Kenny Rogers. WOENSDAG 25 JUNI NED. I: 10.00 Schooltelevisie; 13.00 Nieuws v. doven; 15.30 Kinderfilmfesti val; 18.00 Nieuws v. doven; 18.40 Toe ristische tips; 18.50 Emilie; 18.55 Nieuws; 18.59 Van gewest tot gewest; 19.50 Politieke partijen; 20.00 Mijn dochter Hildegart; 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Alle malen zal ik wenen22.30 Olympische voor Gehandicapten; 22.50 Nieuws. NED. II: 18.55 Nieuws; 18.59 Het paard van Troje; 20.00 Journaal20.27 Stichting Socutera20.32 Countdown 21.10 De heilige koe; 21.35 Starsky en Hutch; 22.30 Muziekspecial; Kenny Rogers; 23.07 Nieuws. DONDERDAG 26 JUNI NED. I: Voor de tweede maal deze week brengt de Avro een aflevering van Dirk van Haveskerke. Daarna een editie uit de reeks Geheimen der zee. In Avro's sportpanorama wordt aandacht besteed aan het Amerikaanse topturnen en aan de wedstrijden die in het kader van de Olympische Spelen voor Gehandicapten in Arnhem en Veenendaal worden ge houden. De NOS neemt de uitzending over met Den Haag vandaag en de vierde aflevering uit de serie De Afrikanen. De zendgemachtigde sluit de uitzending af met het programma Wat moet je nou met dat vrijdenken?. NED. Hl .-Het avondprogramma vangt - aan met Woody Woodpecker en de Hulk. In te land, ter zee en in de lucht doen de vliegtuigbouwers een welgemeende po ging om in de lucht te blijven. Waarna het programma verder gaat met de laatste aflevering van de serie Ik, Claudius. Na de dood van Messalina treedt Claudius in het huwelijk met Agrippinilla. Deze is echter van het zelfde kaliber als Livia en gaat letterlijk over lijken om haar zoon Nèro op de keizerstroon te krijgen. Aktua tv be-eindigd de uitzending. DONDERDAG 26 JUNI NED. I: 11.30 Schooltelevisie; 13.00 Nieuws v. doven; 14.00 Schooltelevisie; 18.00 Nieuws v. doven; 18.40 Paspoort; 18.50 Emilie; 18.55 Nieuws18.59 Dirk van Haveskerke; 19.25 Geheimen der zee; 20.20 Avro's sportpanorama; 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Afrikanen; 22.55 De vrije ge dachten; 23.15 Nieuws. NED. II: 14.45 Tour de France; 18.30 Tour de France; 18.55 Nieuws; 18.59 Woody Woodpecker; 19.06 De Hulk; 20.00 Journaal; 20.27 Te land, ter zee en in de lucht21.30 Ik, Claudius; 22.20 Aktua tv; 23.10 Nieuws. ZIERIKZEE, 23-6. Op vrijdag 27 juni koift het Ameri- kaanse koor: „The Handbell Ringers and^ingers" naar Zierikzee. Voorzien is in een optreden van het koor in de zaal de Chr. Ger. Kerk. Het „Ringers" in de naam ziet op de uitrusting met bden van het koor. De bellen worden harmonisch ingevoegd in het klanke^ópn van de vokale presentatie. Best origineel dus. Intussen i sprake zijn van een ge- kombineer/ zangavond, met zowel „The Hanc/ell Ringers and Singers" en het jeu&koor „Sjaloom". Leider van de „Figers and Singers" is Da niel E. H/many, die met zijn koor al verschilpde Europese tours op zijn naam h^t staan. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De afgravingen ten behoeve van industrie en bouw moe ten aan banden. Het opdiepen van grondstoffen gaat namelijk vaak ten koste van landbouw, natuur en land schap. De provincies zouden daarom een belangrijke rol moeten spelen bij het vaststellen van wingebieden. DEN HAAG. VVD-voorzitter Kort hals Altes vindt het een goede zaak dat de premiers van de drie Benelux- landen zich niet hebben beperkt tot kandidaten uit eigen land voor het voorzitterschap van de Europese Kommissie maar tot een akkoord zijn gekomen over een voordracht van de Luxenburgse minister van buitenlandse zaken Gaston Thorn. UTRECHT. Het CNV is voorstan der van een olieboycot van Zuid- Afrika, maar daar moet het niet bij blijven. Wil het apartheidsregime ii Zuid-Afrika effektief bestreden woi den, dan is een breed scala van ma; regelen noodzakelijk. DEN HAAG. Minister Van Aard/p ne van ekonomische zaken h/ït besloten AKZO een achtergesy lening van 75 miljoen gulden tefer- strekken om het concern in st/ te stellen het herstructurering311 voor Enka-Emmen in voorgyelde vorm te laten doorgaan. DEN HAAG. Het Europee/onds voor Regionale Ontwikkelii (EF- RO) zal 12.300.000,- bijdra/n voor de bouw van de Noorderbrujbver rivier de Maas in Maastrich/De tota le kosten van het projekt/edragen 76.100.000,-. Dit heeft h/ministe- rie van ekonomische zakep13311^^ meegedeeld. 3nderscheiding Ooi/ntving hij voor zijn koor een hoge Aderscheiding: de Dwight D. Eise/ower Award. De leden van de ,,Rirfers 3nd Singers" zullen logeren bij l leden van het jeugdkoor. De 'EN HAAG. In hoofdlijnen stemt 'Tweede Kamer in met de voorge- imen reorganisatie van de Bescher- ing Bevolking, waarbij de taken an deze organisatie overgaan naar, !e brandweerk, het Rode Kruis en naar het Korps Mobiele Kolonnes. DEN HAAG. Amerika heeft vorige week de 25-jarige Libanees Moustafa Hassan Ammar aan Nederland uitge leverd. De man wordt verdacht van de moord op de zoon van de Turkse ambassadeur in ons land, op 12 okto ber vorig jaar. DEN HAAG. De Tweede Kamer zal uiterlijk woensdag in kennis worden gesteld van het standpunt van het kabinet over een olieboycot tegen Zuid-Afrika. Het is nog niet bekend of dat per brief dan wel mondeling gebeurt, aldus de Rijksvoorlichtings dienst. AMSTELVEEN. De kommissie am bulante geestelijke gezondheidszorg van de Ziekenfondsraad heeft een stapsgewijze verlaging van te hoge salarissen bij instituten voor multi disciplinaire psychotherapie (IMP's) voorgesteld. ZIERIKZEE. Eén van specimervan beeldende kunst, te vinden in de tuin van het Burgerweeshuis, waar tot 2juli a.s. de traditionele zomertentoonstelling wordt gehouden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 5