„BELASTENDE BRIEF" VERHINDERT RAADSLID VERGADERING BIJ TE WONEN Gemeenteraad Bruinisse STREEKNIEUWS Mogelijk invalide-vakantiehuis in de regio Ver. tot Bescherming „Vondst" van minister Milieu en Landschap UNIEKE DOKUMENTATIE KERKELIJK HAAMSTEDE 4 BRUINISSE, 20-6. De gemeenteraad van Bruinisse be gon vrijdagavond, met een ongewoon, wat sensationeel geval, toen burgemeester T. C. Hekman mededeelde dat van het raadslid de heer M. Schot een briefje was binnen gekomen, dat hij deze vergadering niet kon bijwonen. Een hem belastende brief, waarin hij wordt beschuldigd van dingen, die ge heel anders zijn dan wordt beweerd, is door B en W niet teruggenomen. En dat verhindert een samenwerking in de raad. wat te verharden zodat ook bij nat weer nog kan worden geparkeerd. De zaak van de bouwvergunning zal worden bespoedigd. De verwijdering van het jacht op een kar bij de ingang van het dorp op de Noorddijk is geregeld met behulp van de politie. De zaak van de ver vuilde torenhaan van de Gerefor meerde Kerk, is doorgegeven aan de Verzekeringsmaatschappij, bij wie de gemeente een W.A.-verzekering heeft lopen. Burgemeester Hekman vond het jammer dat deze zaak zo op de spits wordt gedreven. Het raadslid A. J. Bal (PvdA) vond het een betreurens waardige zaak dat Schot persoonlij ke belangen en gemeentebelangen dooreen hutselde. Hij begreep terza ke het verband ook niet. De heer M. Verspoor (VVD) wilde toch wel een oplossing in deze kwestie. Men zal van gemeentezijde toch nog eens hoor en wederhoor moeten toepas sen. De heer Meeuwsen (partijgenoot van Schot) wilde de zaak in besloten vergadering nog nader bekijken. Al dus werd besloten. Bij de behandeling van de notulen zei de heer Bal te betreuren dat nog geen goedkeuring van Ged. Staten was ontvangen betreffende het raadsbesluit om het schoolplein van de voormalige Chr. School aan de Burgemeester Hage Laan, in te rich ten tot parkeerterrein. Deze zaak kan nu niet meer voor de bouwvakvakantie worden gereali seerd. De heer M. Meeuwsen meende dat de bewoners van Hageland en Prin ses Margrietstraat hun auto's daar konden neerzetten, in afwachting van de goedkeuring. Het bezwaar van burgemeester Hekman, dat dit ten koste zou gaan van de daar aan wezige trottoirs kan worden onder vangen door de trottoirbanden ter plaatse te verlagen. Wethouder van de Velde zal de zaak met de Dienst Gemeentewerken bespreken. Nieuwstraat en Dreef De heer Bal was tevreden met de afwerking van het parkeerterrein aan Nieuwstraat en Dreef, maar vreesde dat de in en uitrit moeilijk heden zou geven met de kruising Nieuwstraat-Dreef. De heer Meeuw sen kon later mededelen, dat hij als voorzitter van de kommissie die de Dienst Gemeentewerken begeleidt, met de betrokken ambtenaren was overeen gekomen, de inrit wat op te schuiven. De heer L. J. van den Bos, onder schreef wat door Bal over het par keerterrein aan de Nieuwstraat was gezegd, maar kon niet begrijpen dat nog niets was gedaan aan het par keerterrein aan de Kerkstraat, een zaak die al enkele jaren in bespre king is. Ook een door bakker Jumelet, daar gedachte verbouwing, waartoe hij van overheidswege min of meer ver plicht wordt, kan geen voortgang vinden omdat de bouwvergunning niet af komt. De voorzitter zei dat het aanleggen van parkeerplaatsen een dure zaak is. „We moeten oppassen voor over schrijding van de begroting". De par keergelegenheid bij bakker Jumelet in de Kerkstraat is niet blijvend, bij goed weer kan men daar toch wel parkeren. Er komen op korte termijn 64 par keerplaatsen in de gemeente bij; besloten werd de grond in de Kerkstraat met hoogovenslakken D.P.O. De voorzitter meende dat in de bij gevoegde stukken de noodzakelijk heid van het instellen van een Distri butie Planologisch Onderzoek vol doende is aangetoond. Deze stukken hebben echter de heer Van den Bos, naar hij mededeel de niet overtuigd van de noodzake lijkheid. Ook de heer A. J. Bal was in het begin niet enthousiast, maar om het Komplan aan te pakken is men het wettelijk verplicht. De heer M. Verspoor vond de kosten zeer hoog. Waarom ,,zo vroeg hij" de opdracht aan het E.T.I. waar mee men aanvankelijk in zee ging niet wat uit gebreid. Hij heeft inlich tingen gekregen, dat het bureau Stad en Landschap, uit Rotterdam, niet het aangewezen bureau is, om goed te werken, wanneer het om zaken van ruimtelijke ordening gaat. Juiste adres" De voorzitter Was het met dit laatste niet eens. ,,We werken al lang met het bureau Stad en Landschap, vandaar dat dit ook het juiste adres was, om nu eens door te tasten, toen bleek dat de voorgenomen regionale aanpak van de ruimtelijke ordening problemen de mist in ging. De eerste die afhaakte was Westerschouwen. Niet alleen de bouwaanvraag voor een supermarkt is in het geding, maar zoals gezegd ook de realisering van het Komplan, waar door we verlost worden van de art. 19 proce dures. Het was toen doelmatig tege-,. lijk ook een ondernemersenquête en een rekreantenenquête te houden. Men heeft dan vier zaken ineen, die in de toekomst noodzakelijk zullen zijn voor een doelgerichte beleidsbe paling. De direkteur van het E.T.I. is nu gevraag zitting te nemen in de be geleidingskommissie. Cock Zuneha te Kapelle heeft reeds in december een aanvraag ingediend voor het bouwen van de supermarkt ter plaatse. Hij kan niet jaren op ant woord blijven wacht. De zaak van de ventvergunning, waarbij Bruinisse in het ongelijk werd gesteld, is aangespannen ter wijl van het gemeentebestuur altijd werd gezegd: ,,dat verliezen we, maar we moesten de middenstand overtuigen". Goed voorlichting bespaart dikwijls kosten, die moeten worden gemaakt als men geen water dichte argumentatie heeft, aldus we thouder C. Jumelet, die de Mid- denstandsbelangen in zijn portefeuil le heeft. Het voorstel om een krediet te ver lenen groot plm 54.000,- werd daar na zonder hoofdelijke stemming aan genomen. O O STEELAND Wolkbreuk Een hevige regenbui (waarschijn lijk een soort wolkbreuk) bracht op zondagmiddag hier ter plaatse bin nen een half uur tijd niet minder dan 7 mm regen. Het totaal deze dag be droeg 18 mm in de regenmeter, in de kom van het dorp. Door deze „waterval" was hier ter plaatse spoedig een einde gekomen aan de abnormale droogte, die gerui me tijd heeft geheerst. De stortbui van zondag bracht ook wat hagel mee. Het ermee gepaard gaande on weer was van weinig betekenis. BRUINISSE Causerie over Malawi voor N.C.V.B.-afdeling Op 19 juni jl. kwam de N.C.V.B. af deling Bruinisse voor de laatste keer in dit seizoen bijeen o.l.v. de presi dente mevrouw De Groot-Fluit. De vergadering werd geopend met het zingen van Psalm 67 vers 2 en 3, waarna de presidente voorging in ge bed. De meditatie was naar aanlei ding van enkele verzen uit Mattheus 5 en had als thema „Lichtdragers". Het tweede gedeelte van de avond verzorgde de heer Haeck uit Ridder kerk, die door het bestuur was uitge nodigd om de dames te vertellen over zijn reis naar Malawi. Het is een ge deelte van Zuid-Oost-Afrika waar men weinig over hoort. Een voorma lige Engelse kolonie ontdekt door de Britse zendeling en en ontdekkings reiziger Livingstone. In 1964 werd dit land onafhankelijk. Aanleiding voor de spreker en zijn vrouw in 1973 deze reis te maken, was een bezoek te brengen aan hun dochter en haar gezin. Haar man was nl. uitgezonden om een aantal jaren ontwikkelingswerk te doen op het gebied van de geneeskunde. De heer Haeck bleek een boeiend verteller, die de aanwezigen als het ware meenam op z'n reis door dit on- Op de parallelweg van Rijksweg 18, op de brug te Bruinisse zijn maan dagochtend vroeg twee auto's tegen elkaar gebotst. A. V. uit Krimpen a/d IJssel en H. Z. uit Bruinisse reden elkaar tege moet. De weg bleek smaller dan zij dachten, waardoor hun voertuigen schuin tegen elkaar botsten. Flitsen uit het buitenland TEHERAN. Ayatollah Chomeiny heeft zondag tegenover de verant woordelijke leiders van de revolutio naire garde de klachten doorgegeven die onder de bevolking over het op treden van de „bewakers" bestaan. KIEL. De vrijdagavond in Kiel in de Westduitse deelstaat Sleeswijk- Holstein aangehouden galvanisch- lasser Fred Detlev Gaster is volgens de nieuwste gegevens ,van de politie niet de man die in Düsseldorf, Ant werpen, Amsterdag en Rotterdam koffie in openbare gelegenheden heeft vergiftigd. BRUSSEL. De Europese Gemeen schap heeft de export van rundvlees naar de Sowjet-Unie stilgelegd, door de exportsubsidies erop terug te brengen tot nul. Een woordvoerder van de Europese Commissie, het „da gelijks bestuur" van de EG, heeft dat maandag in Brussel meegedeeld. WENEN. De zondag in Wenen aan gekomen Sowjetrussische dissident Wladimir Borisov heeft verklaard dat, met de Olympische Spelen in het verschiet, in de Sowjet-Unie op grote schaal dissidenten worden gear resteerd. HAVANA. Diegenen die in Cuba lijden onder de woningnood, hebben kunnen profiteren van de massale vlucht van Cubanen naar de Verenig de Staten. Sinds eind april hebben 115.000 Cubanen hun land verlaten. Hun bezittingen inklusief de huizen worden verdeeld onder de bevolking. MOSKOU. De kommunistische lei ders van de Sowjet-Unie willen een versterking van de Russische strijd krachten. Daarnaast roepen ze de bondgenoten van het Warschau-Pact op het hoofd te bieden aan wat zij noemen de plannen van het Westen om militaire superioriteit te verkrij gen. TEHERAN. Twee mensen zijn om het leven gekomen en negentien wer- j den gewond bij een bomexplosie in de bazar van de stad Havaz in de Iraanse provincie Koezistan. Dit meldde zondag het Engelstalige dag blad „Tehran Times" in Teheran. ROME. De waarschuwingsorgani satie voor voedseltekorten van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, F.A.O., heeft te kennen gegeven dat 29 landen, meest in Afrika, lijden aan acute voedselte korten. Dit heeft de direkteur-gene- raal van de F.A.O., Edouard Saou- ma, maandag meegedeeld. TEHERAN. Minstens 27 leden van de Iraanse strijdkrachten zijn gear resteerd wegens een „samenzwering tegen de regering", zo heeft het Iraanse dagblad „Bamdad" zondag bericht. BRUSSEL. De Belgische minister van ekonomische zaken, de socialist Willy Claes, is maandag akkoord ge gaan met een prijsverhoging van het bier in zijn land. Een glas bier in de café's stijgt volgens dit besluit, met ingang van dinsdag, een kleine zeven cent (1 frank) in prijs. HAAMSTEDE. Met het hijsen van de vaderlandse driekleur werd vrijdaga vond door mevrouw J. W. Dijkman-Hanse het rekreatiepark Lapjeaan de Jonge Jan Boeijesweg te Haamstede officieel geopend, in tegenwoordig heid van familie en genodigden. Velen gaven bij deze gelegenheid van hun be- langsteling blijk waarbij de fam. Dijkman naast de gelukwensen ook een groot aantal bloemstukken in ontvangst mochten nemen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 23-6. Als de plannen doorgaan, komt er op Schouwen-Dui- veland een aangepaste vakantiewo ning voor mindervaliden. De plan nen hiervoor, die weliswaar nog in een prematuur stadium verkeren, zijn gemaakt door de Lionsclub „Schouwen-Duiveland". Volgens de heer F. G. Scherjon - voorzitter van deze club - bestaat er een grote behoefte aan dergelijke wo ningen. In heel Nederland zijn nu ze ven van deze huizen, waarvan twee ten bate laten komen van genoemde woning. „Inmiddels loopt er al een aan- zichtkaarten-aktie, waarvan het ba tig saldo ook voor dit vakantiehuis zal zijn", aldus de heer Scherjon, die tot 1 juli a.s. nog voorzitter is van de l.c. Schouwen-Duiveland. Op de foto: een voorbeeld van het invalide-vakantiehuis, zoals dat naar alle waarschijnlijkheid ook in deze regio gevestigd zal worden. Zeeman „schoongemaakt" ROTTERDAN, 23-6. De Rot terdamse politie heeft in het weekeinde een nieuwe metho de van zakkenrollen gesigna leerd. Slachtoffer is een 37- jarige zeeman uit Taiwan, die in de hal van het Centraal sta tion aangesproken werd door twee onbekenden. Ze attendeerden de buiten lander erop, dat hij vuil op zijn kleding had gekregen en be gonnen hem onmiddellijk af te kloppen. Het verbaasde slach toffer ontdekte pas na hun ver trek, dat de attente heren zich zelf hadden beloond met zijn portefeuille en reispapieren. op Goeree-Overflakkee, allen gefi nancierd door Lionsclubs. Samenwerking Op het ogenblik is er samenwer king met l.c. „Hoekse Waard" om sa men één woning van de grond te krij gen. Deze zal waarschijnlijk op Schouwen-Duiveland komen te staan. Om de noodzakelijke gelden bijeen te krijgen, is besloten de op brengst va!n de jaarlijks te houden wandelmars en de bridge-drive, nu bekende land, met zijn bewoners en hun leefgewoonten. Mevrouw De Groot dankte na af loop de spreker namens alle aanwezi gen voor deze mooie avond. Het bondslied werd nog gezongen, waar na de heer Haeck de avond besloot met dankgebed. De presidente wenste allen nog een goede vakantie. Aanrijding VENETIË. Premier Pierre Trudeau van canada heeft president Jimmy Carter van de Verenigde Staten de verzekering gegeven dat zijn land het gedeeltelijke Amerikaanse embargo op de levering van graan aan de Sowjet-Unie zal blijven steunen. JERUZALEM. De achttienjarige Arabische studente uit Bethlehem op de westelijke Jordaanoever, die don derdag „per ongeluk" werd getrof fen door een Israëlisch geweersalvo, is maandag in Jeruzalem aan haar verwondingen overleden. BRUSSEL. Vorige maand is het aantal werklozen in de negen landen van de Europese Gemeenschap met 140.000 teruggelopen. Er zijn nu rond 6,1 miljoen mensen zonder werk. Dit blijk uit gegevens die de Europese Commissie, „dagelijks bestuur" van de E.G., maandag in Brussel ver strekt heeft. LONDEN. In een vracht wagenfa briek in Kama in de Sowjet-Unie is vorige week gedurende vier uur het werk neergelegd. Volgens de Finan cial Times, die dit bericht baseert op mededelingen van westerse zakenlie den in Moskou, legden de arbeiders het werk neer om te protesteren te gen het tekort aan levensmiddelen. NIEUW DELHI. India heeft 80.000 artsen teveel, van wie er een groot aantal te hoog gekwalificeerd is voor de behoefte in het land. KINGSTON. In Jamaica zijn een politicus en 27 militairen aangehou den. Officieel wordt in Kingston meegedeeld dat zij ervan verdacht worden een staatsgreep te hebben ge raamd. BRUSSEL. Wie bij Ford zijn brood verdient moet eigenlijk niet anders dan Ford rijden. Dat is de onver bloemde boodschap in een artikel dat verschenen is in het personeelsblad van de Ford-fabrieken te Genk in België. Inlagen in Zeeland Enkele weken geleden tekende de Vereniging tot bescherming van Mi lieu en Landschap in Zeeland, verzet aan tegen het met zand vol spuiten met zand van enkele kleine zgn. inla gen, dat zijn stukjes grond tussen de zeedijk in een binnendijk, die niet in kuituur worden gebracht. Dit gebeurde in het kader van de Deltawerken, de verbetering van de zeedijken op het eiland Noord-Beve land. De Vereniging Milieudefensie Zee land wilde deze reserveren als uniek natuurgebied, terwijl ze in werke lijkheid moesten dienen als vervan ging van een zandstrandje. DEN HAAG, 23-6. De bonden van schoolbesturen van katholiek en protestants-christelijk onderwijs hebben in een kort geding, dat maan dag diende voor de president van de rechtbank in Den Haag, mr. J. H. Blaauw, het besluit van minister Pais van onderwijs en wetenschap pen aangevochten om in te grijpen in de maandelijkse voorschotten op de personeelskosten. De minister wil uit bezuinigingso verwegingen de loonbelasting en so ciale premies van leerkrachten per 1 juni een maand later aan de school besturen uitbetalen. Hiermee spaart de bewindsman dit jaar 226 miljoen gulden uit. HAAMSTEDE, 24-6. Vanaf 2 juli zal iedere woensdagavond de dia-se rie „De banken zijn hard" in de Her vormde kerk van Haamstede worden vertoond. Tijdens de Ring Promoti- qndagen zal de voorstelling tevens op de donderdagmiddagen plaats vin den. De kerkvoogdij heeft Cor de Goe deren voor het zesde opeenvolgende jaar bereid gevonden de serie aan de inwoners van Schouwen-Duiveland zowel als aan de rekreanten te tonen. De voorstelling handelt over het rij ke verleden die de Hervormde kerk te Haamstede omgeeft. Anekdotes Tal van wetenswaardigheden en vaak kostelijke anekdotes zijn er in verwerkt. De oude akteboeken vanaf 1600 hebben bijgedragen tot een be langrijk deel van deze Haamsteedse geschiedenis te kompleteren en zijn zelfs onmisbaar onderdeel van het kerkelijk leven. Onder andere wordt getoond de taak van dc koster uit 1700, die be halve koster, voorzanger, voorbidder en ook nog schoolmeester was en wanneer dc predikant het liet afwe ten moest hij de lieden in dc kerk eni ge tijd bezighouden door stichtelijk uit Gods Woord te lezen en te zingen. Hij ontving voor deze veelzeggende taak een totale jaarwedde van 33 Vlaamse ponden, 6 schellingen en 8 Vlaamse Grootcn hetgeen neerkwam op een jaarsalaris van 200,—. Voorts worden beelden getoond van een kerstnachtdienst. Do serie leert ook veel over de historie van In de gemeente Wissenkerke, heeft bijna de gehele bevolking nu op zijn beurt verzet aangetekend tegen de handelingen van de Milieudefensie. Vijfhonderd handtekeningen zijn aan het Gemeentebestuur aangebo den om in weerwil van de bezwaren van de V.M.Z. toch over te gaan tot aanleg van een zandstrand in de be trokken inlagen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De Nederlandse platenindustrie gaat moeilijke jaren tegemoet. De problemen worden voor een groot deel veroorzaakt door piraterij, het privé-kopiëren en het in Nederland bestaand prijzen systeem. Dit schrijft de auteursrech tenorganisatie Buma/Stemra in het jaarverslag over 1979. DORDRECHT. De illegaal in Ne derland verblijvende 26-jarige O. J. M. J. uit Brits Guyana is ontsnapt aan de politiemensen die hem op Schiphol op het vliegtuig wilden zet ten. APELDOORN. Het VEG-gasinsti- tuut in Apeldoorn verwacht dit jaar veel meer gastoestellen te zullen keu ren dan vorig jaar, toen er sprake was van een lichte daling van het aantal inspekties tot 542. De ver wachte toename hangt samen met het streven om zuiniger toestellen te ontwikkelen, aldus het jaarverslag van het gasinstituut. slot Haamstede en de strenge hand waarmee menig kerkbestuur regeer de. Zestig minuten De serie is door Cor de Goederen geschreven en de fraaie dia's zijn van de hand van foto Berge. De meer dan 200 dia's zijn voorzien van een ver klarende tekst. De duur van de voor stelling neemt 60 minuten in beslag. Het viterieur van de Hervormde kerk te Haamstede waar tijdens de zomermaanden weer de dia-scrie ,,De banken zijn hard" vertoond zal wor den. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „De banken zijn hard" 4 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4