MINISTER OVER BREDE STUDIE OVER SYSTEEM AFTREKPOSTEN AGENDA Tweede Kamer VOLKSLIED Suiker duurder Hogere PTT- tarieven Ziekenfondspremie en AWBZ-premie Gemeenteraad Brouwershaven Dode door tractor Twee doden bij botsing Zeilers vermist ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DASSEN Situatie besproken op nationale dag voor land- en tuinbouw 2 DEN HAAG, 23-6. Minister Van der Stee van Finan ciën doet geen konkrete toezegging om met Prinsjesdag te komen met wetsontwerpen over bijzondere winstaf trek, de rente-aftrekbaarheid van de eigen woning en de beperking van de overige rente. De bewindsman heeft dat maandag in de Tweede Kamer gezegd bij de be handeling van de Hofstra-voorstellen. CDA en VVD hadden in een motie hier om gevraagd. Men ziet nogal eens bij mu ziekstukken van diverse zangersbon den, dat wel de naam van de arran geur" is vermeld, maar dat de naam van de komponist in het duister is verdwenen. Wat zo'n arrangeur met het stuk heeft uitgehaald blijft soms een beet je onduidelijk; het komt ook voor dat hij het op maat gesneden heeft voor een bepaalde gebeurtenis of voor wat ook. Wij willen er hier echter voor plei ten, dat de naam van de komponist op de betreffende nummers wordt ge handhaafd. Heel recentelijk is dit bijvoorbeeld niet gebeurd met het Schouwse volkslied, dat - ter afsluiting van de jubileumviering van „Kunst en Eer" - door de gemeenschappelijke koren van Schouwen-Duiveland werd ge zongen. Wel stond vermeld de naam van de arrangeur, die de verschillen de partijen heeft (bijlgeschreven, maar niet de naam van de kompo nist. De komponist was S. A. Swenne te Ouwerkerk, een voortreffelijk musi- kus, die op dit gebied zijn sporen in de regio volop heeft verdiend. Het volkslied stamt al van ver voor de oorlog, maar m.b.t. het lied mag de naam van de heer Swenne niet verlo ren gaan. De heer Swenne behoorde - verdrietig genoeg - tot de Ouwer- kerkde rampslachtoffers, maar in zijn Schouwse volkslied leeft hij voort. Het is opvallend wat een fraaie me lodie hij heeft getoonzet en ook de tekst is, van een passende eenvoud, zonder overdrijving of brallerigheid, die men soms bij dergelijke liederen wel tegenkomt. Niemand minder dan de heer Swenne is de komponist en naar onze mening, is het noodzakelijk daar nog eens de aandacht op te vestigen, nu het lied zo massaal en welluidend heeft geklonken. DEN HAAG, 23-6. Het centraal Bu reau Levensmiddelenbedrijf en het ministerie van ekonomische zaken ronden deze week besprekingen over een verhoging van de suikerprijs af. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van ekonomische zaken meegedeeld. Het zou gaan om een verhoging van acht cent per kilo, die dinsdag 1 juli in moet gaan. De woordvoerder kon de hoogte van de prijsstijging, bevestigen. DEN HAAG, 23-6. De PvdA-ers Castricum en Hartmeijer willen, dat staatssekretaris Smit-Kroes van ver keer en waterstaat hun een overzicht geeft van de kosten, die zijn gemoeid met de verhuizing van de centrale di- rektie van de PTT naar het noorden des land. Ook vragen zij de staatsse kretaris of die kosten de PTT noodza ken de tarieven te verhogen. NOORDGOUWE. Binnen enkele dagen wordt - positief of negatief - bericht verwacht betreffende de plannen tot bouw van een dorpshuis in Noordgouwe", luidde de medede ling van burgemeester C. Slabbe- koorn maandagavond tijdens de ge meenteraadsvergadering van Brou wershaven. Hoeveel belang de bevol king van Noordgouwe aan een Dorpshuis hecht bleek reeds meerde re malen. De foto toont bijvoorbeeld de grote belangstelling tijdens de hoorzitting over de dorpshuisplan nen in oktober vorig jaar. Op de voorgrond: leden van de jeugdklub Noordgouwe, een groepering die vu rig hoopt op een dorpshuis. De Noordgouwse jeugd heeft sinds enige tijd namelijk geen enkel onderko men meer voor het organiseren van jongerenaktiviteiten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) AMSTELVEEN, 23-6. De jongste ramingen van de Ziekenfondsraad wijzen uit, dat de premie voor de ver plichte ziekenfondsverzekering vol gend jaar omhoog moet gaan van 8,1 tot 8,66 procent van het premieplich tig loon en dat de premie voor de Al gemene Wet Bijzonder Ziektekosten (een volksverzekering) op 3,2 procent van het premieplichting inkomen kan worden gehandhaafd. Dit blijk uit „voorlopige medede lingen" over de ontwikkeling van kosten en inkomsten die de raad don derdag wil versturen naar de staats- sekretarissen van volksgezondheid en van sociale zaken. (Vervolg van pag. 1) Enige tijd geleden vond een bespre king plaats met de bouwkundig in- spekteur. Bij het daarop volgend on derzoek werden ook gymzaal, derde lokaal lagere school en kleuterschool betrokken. Daarop werd een gede tailleerd rapport uitgewerkt. Hoe wel de destijds genoemde datum van 1 juli voor aanvang van de bouw niet haalbaar meer is, verwachtte de voorzitter thans binnen zeer korte tijd een definitief bericht uit Den Haag te ontvangen. „Op de stoep staan" Mevrouw Loschacoff informeerde of de toegezegde subsidie nu ook ver lengd zal worden nu die datum van 1 juli niet haalbaar blijkt. Ze was van mening, dat de gemeente regelmatig bij C.R.M. „op de stoep zou moeten staan". De voorzitter deelde dit standpunt niet en was verder van mening, dat de subsidietoezegging niet teruggedraaid zal worden, om dat het in Den Haag lang geduurd heeft. Hij wees erop dat tenslotte de juiste procedure gevolgd dient te worden. Mevrouw Loschacoff bleef volharden in haar mening, dat de ge meente regelmatig bij C.R.M. aan de bel dient te trekken of eens een dele gatie naar Den Haag dient te sturen. De heer Van der Bijl liet weten het grotendeels met haar eens te zijn en dacht dat een bezoek van een ge meentelijke delegatie misschien het duwtje in de goede richting zou kun nen betekenen. De voorzitter bleek geen voorstan der nu reeds vanuit de gemeente voortdurend bij C.R.M. aan te klop pen. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat alle argumenten voor de bouw van het dorpshuis - ook gezien in het licht van de kleine kernenproblema- tiek - bij C.R.M. op tafel liggen en dat deze ook behoorlijk aandacht zullen krijgen. Temperament Mevrouw Loschacoff liet weten het niet eens te zijn met de voorzitter en wilde liever regelmatig aandacht voor de zaak vragen, voordat een de finitieve - misschien negatieve - beslissing bij C.R.M. genomen zou worden. „Maar misschien is dat een temperamentsverschil tussen de voorzitter en mij", luidde haar ver onderstelling. Wel begroette de minister de motie „met veel sympathie". Op het mi nisterie is al begonnen met een studie naar het huidige systeem van aftrek posten, in kombinatie met de hoogte en de stijlte van de inkomstenbe lasting. Maar om er nu enkele kon krete punten uit te lichten ging Van der Stee te ver. Hij wil het hele stel sel onder de loupe nemen. „We zullen ons best doen", zei hij en daar bleef het bij. Een garantie ten aanzien van het resultaat van de studie wilde de be windsman niet geven. Een dergelijke uitgebriede studie kan geruime tijd in beslag nemen, zei hij. De Hofstra-voorstellen tot inflatie- vrije belastingheffing stuiten bij de regering op onoverkomelijke uitvoe- ringsmoeilij kheden Duur en onmogelijk Zo zou invoering op het ogenblik te duur zijn, en daarmee, gezien de slecht financieel-ekonomische situa tie, onmogelijk. „Stap af van het ideaal van inflatie-vrije belasting heffing", riep een oud-voorstander ervan - oud-kamerlid voor het CDA en thans staatssekretaris van finan ciën - Van Amelsvoort de Kamer op. Flitsen uit het buitenland PARIJS. De Iraanse minister van buitenlandse zaken, Gotbzadeh, heeft maandag in Parijs op doorreis vanuit Genève verklaard, dat het nieuwe parlement „binnen vier of vijf weken een gunstige beslissing zou kunnen nemen" inzake de kwestie van de gijzeling van de Ame rikanen in Iran. FÜNGIROLA. In de Spaanse bad plaats Füngirola is bij de ingang van een hotel een bom ontploft, zo heeft de politie meegedeeld. De ontplof fing veroorzaakt slechts gering mate riële schade. KNITTELFELD. De 20-jarige Oostenrijkse baankommissaris Sieg fried Lerchbacher is tijdens een 1000 kilometer motorrace op de Oester- reichring om het leven gekomen. Hij stak in een onoverzichtelijke bocht de baan over toen de Oostenrijkse coureur Manfred Obinger aankwam. WENEN. De prominente dissident en strijder voor de mensenrechten Wladimir Borissow, een der oprich ters van de „Vrije Vakbonden" in de Sowjet-Unie, is na uitwijzing uit zijn land in Wenen aangekomen. BRUSSEL. Belgische autobuson dernemingen hebben werklozen een uitstapje naar de kust cadeau ge daan. Met die aktie (er waren 25 auto bussen mee gemoeid) wilden de on dernemers hun ongenoegen uiten over wat zij noemen de laksheid van het ministerie van verkeer. TOKIO. De liberaal demokratische partij (LDP) heeft bij de parlements verkiezingen in Japan een onver wacht grote overwinning geboekt. Volgens de voorlopige einduitslag die maandagmorgen in Tokio is be kendgemaakt, krijgt de LDP 284 van de 511 zetels in het Japanse lager huis. NIEUW DELHI. Sanjay Ghandi, die maandag op 33-jarige leeftijd bij een vliegtuigongeluk omkwam, heeft al op jeugdige leeftijd een in vloedrijke positie in de Indiase poli tiek verworven. BANGKOK. Troepen afkomstig uit Canbodja hebben maandag in de buurt van de Thailandse grens hevi ge aanvallen uitgevoerd op kampen 'met Cambodjaanse vluchtelingen in Thailand. Het opsporen en oplossen van knel punten is volgens hem praktischer dan doorvoeren van de Hofstra- voorstellen. Uitvoeren van een deel van de voorstellen maakt de zaken alleen maar moeilijker, meende hij. VENETIE. Een stringent fiscaal en monetair beleid is nodig om de infla tie in de industrielanden tegen te gaan. De zeven landen die in Venetië bijeen zijn geweest hebben verklaard dat inflatiebestrijding voorop staat en dat alle landen daarvan kunnen profiteren. JOHANNESBURG. Premier Bo tha van Zuid-Afrika heeft de waar schuwing laten horen, dat de regerin gen nu genadeloos verdere rassenon- rust in het land zal onderdrukken na in de afgelopen week met opmerke lijke terughoudendheid te zijn opge treden om een einde te maken aan de ernstigste onlusten in Zuid-Afrika in vier jaar. RABAT. Bij een grote aktie tegen het Marokkaanse garnizoen Guelta Zenmour in het gebied van West-Sa hara zijn aan de zijde van het volks bevrijdingsfront Polisario „zeshon derd doden en gewonden gevallen", aldus een officieel Marokkaans com munique dat in Rabat werd gepubli ceerd. JERUZALEM. Premier Begin van Israël zou overwegen zijn bureau van West-Jeruzalem naar het door Israël bezette oostelijke Arabische deel van de stad te verplaatsen, wat een de monstratieve politieke daad zou zijn, die zeker op massale internationale kritiek zou stuiten. GUATEMALASTAD. Zondag zijn in Guatemala twee vakbondsfunkti- onarissep vermoord en achttien ont voerd. Volgens persberichten storm den ongeveer 25 gewapende mannen het hoofdkwartier binnen van het vakverbond Central Nacional deTra- bajadores (C.N.T.) in Guatemalastad. PEKING. De Chinese communisti sche partij zal nog dit jaar de ver diensten en de fouten herwaarderen van wijlen Mao Zedong. Dit heeft de secretaris-generaal van de partij, Hu Yaobang, verklaard in Peking tegen over een groep Joegoslavische jour nalisten. WIERDEN, 23-6. In de Overijsselse gemeente Wierden is maandagavond de 38-jarige H. H. Holters uit Haaks bergen om het leven gekomen, door dat hij door een tractor werd overre den. Het slachtoffer reed zelf op de tractor over de parkeerplaats van een manege. Door nog onbekende oorzaak is hij van de tractor gevallen en raakte vervolgens onder de wie len. EGMOND, 23-6. Bij een frontale botsing van twee personenauto's maandagavond in de gemeente Eg- mond zijn twee mensen om het leven gekomen en drie zwaargewond ge raakt. De slachtoffers zijn de 23- jarige H. J. Schoër uit Langedijk en de 32-jarige J. W. de Vries uit Eg- mond aan Zee. Zij waren de bestuur ders van de twee personenauto's. De juiste toedracht van de botsing was de politie kort na het ongeval nog niet bekend. AMSTERDAM, 23-6. Sedert vijf da gen zoeken rijkspolitie te water en Koninklijke Marine met vaartuigen en twee vliegtuigen naar twee Amsterdammers, die op 18 juni niet terugkeerden van een zeiltochtje op het IJ-meer. Met hun Catamaran van het type Paillon vertrokken de 27-jarige K. Siemons en zijn vriend, de 27-jarige José Luis Flamino da Silva, die de Portugese nationaliteit heeft, van het eiland Zeeburg bij de Schelling- wouderbrug in Amsterdam voor een zeiltocht van ongeveer vijf uur. Zij hadden geen papieren en nauwelijks geld bij zich. Omdat tot nu toe, ondanks het in tensieve speuren, noch van de boot, noch van de twee zeilers iets werd ge vonden, houdt de politie rekening met de mogelijkheid, dat zij bij slecht weer overboord zijn geslagen. De drie Centrale Landbouw Orga nisaties hebben vastgesteld dat de betekenis van land- en tuinbouw op Europees en op nationaal niveau dui delijker naar voren dient te komen. Daarom is besloten het initiatief te nemen tot een „Nationale dag voor de land- en tuinbouw" deze herfst. De drie Centrale Lanbouw Organisa ties zullen vertegenwoordigers van andere direkt bij de land- en tuin bouw betrokken organisaties en in stellingen uitnodigen om samen de PEKING. China heeft de Tibetanen meer vrijheid gegeven. Het officiële Chinese „Volksdagblad" meldt dat de Tibetanen in de grensgebieden ge makkelijker de grens over kunnen om handel te drijven met kooplieden in Nepal, India, Bhoetan, Sikkim en Birma. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1761. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Iedere dinsdag en vrijdag (tot 1 augustus) Haamstede Adr. v. d. Weydeweg (pompstation), 19.00 uur, exkursie Vogelwacht naar Meeuwenkolonie Van maandag t/m zaterdag tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum, 13.30 - 16.30 uur. Iedere donderdag in juli Burgh Hervormde kerk. Orgelconcerten. 20.00 uur. Vanaf 10 juni, elke dinsdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, dia avond Vogelwacht over flora en fau na landschap Schouwen-Duiveland. 20.00 uur Vanaf 18 juni, elke woensdag Haamstede Slot Haamstede, exkursie Vogel wacht, wandeling door natuurgebied 't Zeepe en bos slot Haamstede, 19.00 uur. Vanaf 2 juli tot en met 13 augustus elke maandag en woensdag Haamstede Bezichting molen „De Graanhalm". 10.00 - 17.00 uur.. 21 juni-26 juli dagelijks, behalve zondags Zierikzee Burgerweeshuis. Beeldentuin en klein antiek. 10.00 - 17.00 uur. Zaterdag 28 juni t/m 18 juli Zierikzee Gravensteen. Zomerexpositie Zeeuwse Kunstkring. 10.00 - 17.00 uur. (Zondags gesloten.) Iedere donderdag in juli en augustus Zierikzee De Beurs; openlucht-schaken; 19.00 - 21.00 uur. Dinsdag 24 juni Zierikzee Afd. Noord-Zeeland N.F.O. Exkur sie: start „De Val". 19.00 uur. „De Witte Raaf", Lammermarkt 18, Vrouwencafé, 20.30 uur. Foyer Mondragon. Oprichtingsver gadering van de Z.O.C.; 20.00 uur. Parkeerterrein Levensstrijd. Verza melen Vogel werkgroep. 19.00 uur. Schoolgebouw. Afscheidsreceptie „De Woelwaters". 18.30 - 20.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Spelmiddag Veilig Verkeer. 13.45 uur. Tonnenmagazijn. Afd. Plattelands- vrouwenbond. 19.15 uur. betekenis van land- en tuinbouw nog eens duidelijk aan te geven. Verder overleg Bovendien zullen de drie Centrale Landbouw Organisaties op korte ter mijn het overleg voortzetten met de volksvertegenwoordiging en de rege ring. Inzet bij deze gesprekken zal zijn het handhaven van het E.G.- markt- en prijsbeleid en het verbete ren van het zelfstandigenbeleid voor de land- en tuinbouw. Oosterland Weegbrug, excursie Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting naar proefboer- derij „Westmaas", vertrek 18.00 uur. Woensdag 25 juni Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Af scheidsavond zesde klasleerlingen Theo Thijssenschool, 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Afd. Duiveland Platte landsvrouwenbond, 19.30 uur. Donderdag 26 juni Zierikzee Havenplein 24, Wetswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Afscheidsavond O.L.S. 20.00 uur. Nieuwer kerk Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering Duiveland. 20.00 uur. Vrijdag 27 juni Zierikzee Willibrordusschool. Fancy Fair en Rommelmarkt, v.a. 19.00 uur. Zaal Chr. Ger. Kerk. „The handbell Ringers and Singers" „Sjaloom". 20.00 uur. Zaterdag 28 juni Zierikzee Willibrordusschool. Fancy Fair en Rommelmarkt. 13.30-16.30 uur. Nieuwer kerk Schuur Rijksweg nr. 17. Schuurfeest P.J.Z. 21.00 uur. Maandag 30 juni Oosterland Schoolgebouw. Jeugdmusical. 19.30 uur. (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 De diepste roerselen van fabrikan ten zijn niet te peilen, of men moet ..roerselen" willen vertalen met fi nanciële overwegingen. Zulks blijkt uit de stropdassen. In de vijftiger en een deel van de zestiger jaren was de smalle das - het „touwtje" - opeens populair. Ook na keurig gestrikt te zijn, hingen twee smalle stukjes tex tiel mistroostig omlaag. Er moest wel een gulle reaktie ko men en die kwam. Plotseling zelfs. Er verschenen stropdassen op de markt, die bestonden uit een gevou wen en ingekleurd half beddelaken. Vooral van onderen was een breed textielveld aanwezig. Wie nog met een touwtje liep, was kennelijk op weg naar een vorm van achterlijk heid. Ieder mens intussen, die het over hemd niet anderhalve decimeter wil open dragen, „zit" nu met zijn kol- lektie brede dassen, want tot verba zing der beschouwers, is het touwtje terug gekeerd. In geknoopte toestand hangen weer twee smalle mistroosti ge lintjes omlaag. Een zelfde evolutie - als men het zo noemen wil - is er aan de orde, met de boorden van de overhemden. Jaren lang hebben de fabrikanten ons ver rast, met losse boorden, maar dat was plotseling zo gek en zo antiek. Alleen viel zo'n boord wel behoorlijk te strijken en kreukels waren er niet. Maar goed, na de officieel geprokla- meerde feministische revolutie, ging die losse rommel de voddenzak in en verscheen het vaste puntboord, dat zelfs nimmer een strijkijzer behoef de. Nou soms was het er naar. Er ver schenen bobbels op het boord, die niet weg te trammen waren, om met wijlen Wim Sonnevelt te spreken. Er ontstond een interimperiode, waarin het T-shirt verscheen, een opper- vlaktehemd", waarbij miljoenen gingen zweren. De boordgetrouwen bleven zitten met hun bobbels en hun punten. Toch gingen ze wennen aan het royale boord, totdat plotseling een eng mannetje op de tv verscheen, met een kort, puntloos boordje, dat veel weg heeft van een hondehals band. Wil die man zich zelf een beetje netjes presenteren, dan doet hij er weer een touwtje onder en de fabri kanten hebben opnieuw hun zin. In tussen was lange tijd „in", maar langzamerhand uit, de coltrui, die de frêle halzen van de doktorandussen sierde. Zelfs geestelijke verzorgers en politiekelingen hadden een witte of gekleurde rol rond de nek, die hen deed lijken op gedenatureerde pan daberen. Voorlopig echter het vierkant af gesneden boord, met een smalletje (smal dasje), dat symbolisch mag zijn voor onze neergaande ekonomie. Dit verband te leggen, kan echter fout zijn, want in de opbloei van de zesti gerjaren vergde de damesrok een mi nimum aan stof, maar nu het alle maal minder wordt, zijn de tot de en kels reikende tentjurken niet weg te branden. Ook een halve waarheid trouwens, want de gelijkheid der sexen openbaart zich met de lange broek, al of niet bespijkerd. Hoe lang die (spijker) broek het zal uithouden is niet bekend. Wellicht tot het jaar 2025, maar het is niet verstandig in de tijd zover vooruit te lopen, en ze kerheid is er natuurlijk niet. De fa brikanten trouwens zullen het wel uitmaken! SCHIEREILANDMAN DEN HAAG, 23-6. De drie Centrale Landbouw Organisatie (C.L.O.) hebben in een bijeenkomst op 18 juni 1980 de situatie besproken die is ontstaan na de recente Brusselse prijsbeslissing. Die situatie geeft aanleiding tot grote zorg omdat de kostenstijgingen onvoldoende worden gekompenseerd. Deze zorg wordt nog vergroot door het tekortschieten van het nationale beleid, met na me voor de zelfstandigen. A 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2