Nieuwe mogelijkheden in het LHNO-vakkenpakket l/p-ZC 34^ kommissievergaderingen Gemeenteraad Brouwershaven diskussiëert over openbaarheid DE ZIERIKZEESCHE COURANT Winkelpraktijk- en kantooropleiding In „De Kluutte Zierikzee Droogte in Zuid-Afrika en Thailand werkt verhogend PvdA-voorstel verworpen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 juni 1980 136ste jaargang Nr. 22729 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Sucgesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Tijdelijke verhuizing PTT-kantoor Blik in het dummy-winkeltje in ,,De Kluut" waar de lessen voor de win kelpraktijkopleiding zo aanschou welijk mogelijk gemaakt zullen wor den. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BROUWERSHA VEN. Met toevoeging van een rugwerk is het fraaie orgel van de St. Nicolaaskerk te Brouwershaven kompleet geworden en in gebruik ge nomen. De foto toont de vaste organiste, mevrouw W. Bil-den Hollander aan de speeltafel van het fraaie instrument. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BROUWERSHAVEN, 23-6. „In een pre-advies zegt het kollege van b. en w. wel dat openbaarheid het hoofdken merk van bestuur dient te zijn, maar in Brouwershaven krijgen de burgers alles pas te weten als het allemaal al beslist is". Aan het woord P.v.d.A.-raadslid C. J. de Munnik maandagavond in de gemeenteraadsvergade ring van Brouwershaven bij de behandeling van de Ver ordening op de openbaarheid van het bestuur. Raadsvoorzitter burgemeester C. Slabbekoorn liet weten deze opmer king van de heer De Munnik een zeer onterechte voorstelling van zaken te vinden. „Openbaarheid betekent niet, dat iedereen te kijk gehangen wordt voor iedereen", zei de voorzit ter, die verder van mening was, dat bovengenoemde verordening een aanzet betekende voor een uniforme regeling op het gebied van openbaar heid van bestuur. Aanleiding van de wat verbitterde opmerking van de heer De Munnik was het aan dit agendapunt vooraf gaande voorstel van het kollege de zojuist ingestelde adviescommissie voor de Rekreatie en Openbare Wer ken niet in openbaarheid te laten vergaderen. „In een keurslijf" De voorzitter zei echter van me ning te zijn, dat bepaalde zaken, die in de kommissie behandeld zullen worden niet geschikt zijn in open baarheid te behandelen. „Doe je het toch, dan dwing die kommissieverga dering in een keurslijf", aldus de voorzitter. Reeds in dit verband leg de de heer De Munnik een relatie met de later te behandelen vaststelling verordening openbaarheid van bestuur. De voorzitter bleef echter bij zijn standpunt, dat het hier om twee los van elkaar staande zaken ging. Hij werd in deze mening bijgestaan door wethouder Ph. J. van Ast (V.V.D.), die erop wees dat een kolle- gevoorstel nog niet is afgerond als een kommissie daar nog advies over dient uit te brengen. „Bepaalde in formatie kan dan soms nog niet open baar gemaakt worden," was zijn standpunt. Verder vroeg de heer Van Ast zich af waar de grens gelegd zou moeten worden als het voorstel van de heer De Munnik - een gedeelte van de agenda wel en een gedeelte niet in openbaarheid te behandelen - ge volgd zou worden. De wethouder achtte het onjuist als bepaalde infor matie slechts door middel van voor besprekingen aan de kommissiele den verstrekt zou kunnen worden als die informatie nog niet openbaar ge maakt zou kunnen worden. De heer J. K. Goemans (V.V.D.) liet namens zijn fraktie weten de mening van het kollege op het punt van het niet-openbaar vergaderen van de kommissie te delen. Begrip De C.D.A.-fraktie bracht bij monde van de heer J. A. v. d. Bijl naar voren begrip op te kunnen brengen voor zo wel de zienswijze van de P.v.d.A.- fraktie als voor het voorstel van het kollege. „Wij zouden geneigd zijn mee te gaan met een ander voorstel, dat een eenmalige proef met die openbaarheid zou inhouden", aldus de heer Van der Bijl. De heer De Munnik handhaafde echter zijn in eerste instantie gedane voorstel. Zijn voorstel werd met 6 te gen 4 stemmen verworpen (P.v.d.A.- wethouder L. Schouwenaar-Korstan- je lyas wegens vakantie afwezig). Het voorstel van het kollege tot in stellen van een adviescommissie voor de Rekreatie en Openbare wer ken en tot de vaststelling van de hier op betrekking hebbende verordening werd vervolgens door de raad aange nomen. De Verordening op de open baarheid van het bestuur werd eve neens m.a.s. vastgesteld. De raad besloot verder tot het in stellen van een Adviescommissie voor Onderwijs. Bij de vaststelling van de op deze commissie betrekking hebbende verordening liet de P.v.d.A.-fraktie aantekenen tegen het niet-in openbaarheid vergaderen te stemmen. Tot leden van de Adviescommissie voor Onderwijs werden benoemd: mevrouw S. Loschacoff-De Kanter (P.v.d.A.), de heer J. A. v. d. Bijl (C.D.A.) en J. K. Goemans (V.V.D.). Subsidie Ten behoeve van de aktie „Tafel- tje-dek-je" besloot de raad konform het kollegevoorstel, een bedrag van 4.000,— voor het jaar 1980 beschik baar te stellen. Verder kwam men tot vaststelling van de 7e wijziging ver goedingsregeling brandweer 1975. Aan het Dameskoor Brouwershaven werd voor 1980 een subsidie van 417,— verleend onder de voorwaar de dat na afloop van het jaar 1980 een jaarverslag en een financiële verant woording wordt overlegd. De overige agendapunten werden in een vlot tempo afgehandeld. De raadsvoorzitter deelde in het begin van deze raadsvergadering me de, dat binnen enkele dagen bericht van betrokken ministeries wordt verwacht met betrekking tot de plan nen voor de bouw van een dorpshuis in Noordgouwe. Vervolg pag. 2 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Men Jcan een kleine mond heb ben en toch een grote bek. Peter Sirius ZIERIKZEE, 23-6. „Het is iets meer, mag dat?" of „Hebt u verder nog iets vergeten?", zijn uiteraard geen termen, die de L.H.N.O.-leerlingen voorgeschoteld zullen krijgen tijdens de winkelpraktijkopleiding, die het nieuwe schooljaar voor de derde klassers gaat starten. Nee, die opleiding biedt geen foute, of uitgesleten zinsneden, maar gedegen informatie over de moderne winkelprak tijk. vraag aandragen met een indruk wekkende lijst, waaruit hij enkele hoofdpunten opsomt: Kommunika- tie binnen een bedrijf, Betalingsver keer, Sorteertechnieken, Kaartsyste men, Crediteuren- en debiteurenad ministratie, loonadministratie, weg wijs maken in invullen van formulie ren e.d. Men heeft ervoor gekozen de kantooropleiding pas volgend jaar in te voeren wegens het feit, dat het ko- .mend schooljaar wordt gestart met de lessen machineschrijven. „De leerlingen kunnen daar dan een jaar ervaring in opdoen en de kantoorop leiding zal dan veel beter aansluiten", aldus de heer Reijerse. Verwachting tot woensdagavond: Koel en wisselvallig In de nacht en ochtend opklaringen, enkele mistbanken en minimumtem peratuur circa 8 graden; overdag veel bewolking en mogelijk een bui; mid- dagtemperatuur omstreeks 16 gra den; zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 9 gr Max.-temperaturen: omstreeks 17 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 25 juni Zon op 5.17 onder 22.04 Maan op 18.52, onder 3.42 26 juni Zon op 5.17, onder 22.04 Maan op 19.57, onder 4.14 Volle Maan: 28 juni (11.02). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 25 juni 1.49 14.18 7.44 20.13 26 juni 2.45 15.05 8.33 20.56 Springtij: 30 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in grote delen van Europa is geheel van slag. In Frank rijk, Duitsland, het Alpengebied en onze omgeving vallen een groot aan tal buien. Er komt bovendien onweer voor. Plaatselijk valt er 10 tot 20 mm regen. Aan de zuidkant van de Alpen is maandag overdag hier en daar 30 tot 35 mm gevallen. De temperatuur is voor de tijd van het jaar te laag. In de meeste gevallen komt het kwik ten noorden van de Alpen niet boven de 18 graden. Warmer was het maandag in Polen, Finland en west- Rusland. Aan de Middellandse Zee, met name in Spanje, Italië en Grie kenland komen temperaturen voor van 25 tot 35 graden. In de komende dagen zijn voor onze omgeving geen grote veranderingen in zicht. Het blijft koel en wisselval lig met enkele buien en slechts nu en dan wat zonneschijn. De middagtem- peraturen blijven ongeveer 16 gra den. Dit is circa 5 graden onder het gemiddelde voor de tijd van het jaar. Leraar natuur- en scheikunde en bloemsierkunst de heer J. Reijerse in „De Kluut", de dependance van de L.H.N.O.-school heeft zich inmiddels gespecia liseerd in het geven van de opleidingen winkel- en kantoorpraktijk en bleek bereid uitgebreid te vertellen over hetgeen die kursussen inhouden. Zoals ge zegd, wordt in augustus bij de aanvang van het nieuwe schooljaar gestart met de winkelpraktijkopleiding voor de leerlingen van de derde klas. Het ligt in de bedoeling daar het volgend jaar de kantooropleiding aan toe te voegen. De winkelpraktijkopleiding kon tot nu toe in Zeeland alleen gevolgd worden aan de L.E.A.O.-scholen in Middelburg en Vlissingen. Vraag vanuit het bedrijfsleven en van het arbeidsbureau waren onder .meer aanleiding tot het initiatief ook in Zierikzee met een dergelijke oplei ding te beginnen. V erkooptechniek De L.H.N.O.-leerlingen zullen bij de winkelpraktijkopleiding te ma ken krijgen met verkooptechniek van vele soorten artikelen. Verder wordt hen bijgebracht hoe een goed verkoopgesprek opgebouwd dient te worden, technieken van presentatie en etaleren en het verpakken van de produkten. Verder omvat de oplei ding les in kassa-bediening, bijzon dere vormen van verkoopgesprek ken, prijsvorming en administratie, terwijl ook uiteraard aandacht zal worden besteed aan de handelsken- nissektor. Met groot enthousiasme toont de heer Reijerse vervolgens het dummy winkeltje, dat reeds in een klein lo kaaltje in „De Kluut" werd inge richt. Enkele plaatselijke bedrijven KABOEL/MOSKOU. Maanda gochtend zijn een Russische divisie en 108 tanks via de Salang-pas op weg gegaan naar de Sowjet-Unie, zo deelde Kaboel in een kommuniqué mee. Het vertrek werd gefilmd door een Afghaanse televisieploeg. stelden etalagemateriaal beschik baar en verder brachten de leerlin gen wat „koopwaar" mee om het ge heel zo aanschouwelijk mogelijk te maken. Het blijft echter niet bij dit dum my-winkeltje. Het mini-bedrijfje zal binnen afzienbare tijd een flinke uit breiding ondergaan. Het voormalig melklokaal uit de tijd van de Z.L.M.- land- en tuinbouwschool zal door het wegbreken van een muur bij de win kelruimte betrokken worden, zodat de mogelijkheid bestaat het assorti- ment zo gevarieerd mogelijk te ma ken. „Een prima praktijkopleiding", is de mening van de heer Reijerse, die niet zonder enige trots de vernieu wing van het L.H.N.O.-lesprogram- ma presenteert. In eerste instantie zal er nog wat geïmproviseerd moeten worden, maar er ligt een bedrag van 10.000,— van Rijkswege in het ver schiet om ook volgend jaar te starten kantooropleiding zo optimaal moge lijk te kunnen verrichten. Hiervoor zal een oud lokaal een ingrijpende verbouwing ondergaan en met twaalf bureaus en een aantal machi nes als een echt kantoor worden inge richt. Door te werken met een glazen pui tussen het bovengenoemde win keltje zal een zogenaamd kombilo- kaal gekreëerd kunnen worden. Kantoor Wat behelst precies die kantoorop leiding? De heer Reijers komt op die Hij vertelt verder dat zowel de winkelpraktijkopleiding als de kan tooropleiding in de toekomst keuze examenvakken zullen worden. In dit verband wordt ook met nadruk ge wezen op de goede mogelijkheid voor MAVO-leerlingen op het L.H.N.O.- vakkenpakket aan te sluiten. De leraar is ervan overtuigd dat het tegenwoordige vakkenpakket zo samengesteld kan worden dat een doelgerichte vakopleiding ontstaat. Dat het L.H.N.O. echt niet alleen voor meisjes bestemd is, was reeds lang bekend, maar wordt door de nieuwe opleidingen nog eens extra, bewezen. Drempelvrees De heer Reijerse is van mening dat er bij jongens nog steeds een onge gronde drempelvrees bestaat naar een „huishoudschool" te gaan. Hij wijst erop, dat door de winkelprak tijkopleiding en de kantooropleiding eigenlijk een verkapte L.E.A.O.-op- leiding zal ontstaan, die de leerlin gen goede mogelijkheden kan bie den. Vanuit het onderwijs zal getracht worden het plaatselijke en regionale bedrijfsleven op de hoogte te stellen van hetgeen de opleidingen inhou den, zodat men weet dat daar op „De Kluut" echt niet zomaar „winkeltje" en „kantoortje" gespeeld wordt. Beweging in de suikerprijs Lange tijd was er weinig beweging in de Wereld-suikerprijs en lag de prijs daarvan op een dieptepunt. In januari 1980 kwam er voor het eerst wat beweging in die prijs en sedert dien is er sprake van een voortduren de stijging. In de maand mei was er zelfs spra ke van een stijging van 100 per ton tot 350 per ton of 145,- per 100 kg. De grote droogte in Thailand en in Zuid-Afrika geven in die landen een niet onbelangrijke oogstterugval. Gesproken wordt over een oogstver- mindering van 20% of ongeveer 600.000 ton. Japan en Canada zullen daarvan het eerst de gevolgen onder vinden. Zij zullen zich in moeten dek ken voor de mindere hoeveelheid, die Zuid-Afrika hun kan leveren. Thailand In Thailand is het niet veel beter, zo niet erger. Thailand kan zijn ver plichtingen voor het leveren van ru we suiker niet nakomen en heeft al enkele orders moeten annuleren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1