PEier? besch uit ZONNIG BEZOEK KONINKLIJK PAAR KREEG EXTRA KLEUR OP ABDIJPLEIN V\é\G\ê Landbouwmechanisatiebedrijf in Kerkwerve geopend nu Schmidt (in Venetië) over brief van Carter DE ZIERIKZEESCHE COURANT Middelburg verloor zijn „stijfheid" rol Nieuwe vestiging Cebeco-Handelsraad ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110)2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Donderdag 19 juni 1980 136ste jaargang Nr. 22726 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Meerjarenplan gemeente Middenschouwen (Van onze redakteur) MIDDELBURG, 18-6. Als de Middelburgers de naam hebben een „beetje stijfjes" te zijn, dan verliezen ze die reputatie toch wel onmiddelijk, als de koningin arri veert. En dat was woensdag het geval. H.M. Koningin Beatrix en Z.K.H. prins Claus „deden" Zeeland. Het werd een enthousiaste ontmoeting met de Zeeuwen, in het kader van een opmerkelijk buitengebeuren. De autoriteiten namen een weergaloze klimatologische gok en bepaalden: alles gaat zich afspelen op het Abdijplein en zo gebeurde het ook. Zo kreeg - wie er dagelijks niet komt - weer eens een injektie om extra de Abdijgebou wen te bewonderen, gebouwd in de 13e-15e eeuw, maar - gruwelijk stuk oor logsvernietiging - vernield in 1940 en (nog altijd een bouwkundig wonder) weer herbouwd in de oude stijl. Middelburg hield deze dag zijn Ab dijplein gereserveerd voor het vorstelijk gebeuren en had deze bij zondere ruimte aangekleed, met veel dat een Zeeuws folkloristische inslag had en de aandacht priemde op het oude, typische ambachtelijke werk. Dan was er - stalletje na stalletje - een keur van Zeeuwse produkten, al of niet puur natuur, of, door vaardige kokshanden verwerkt tot „lekkere hapjens". In gindse hoek stond een fraai draaiorgel de gaatjesboeken er door te jagen; het Zeeuwse volkslied tot het laatst bewarend. Déér „de muziek" uit Veere, mooi in het blauw met goud, dat heel ver fijnd speelde vaak en kon bogen op een goede accoustiek, want de uitein delijk toch bedaagde muren geven re liëf aan elke noot. Walcherse dracht Voor ons heel belangrijk de schape kaasmaker, een man uit het Walcher se land, die de afstand dier- produkt verkleinde, door enkele schapen in een soort ren aanwezig te laten zijn. Tel de volksdansers en danseressen er bij, ook alweer in de fraaie Wal cherse dracht. Drachten overal ver spreid op het plein trouwens; jong en oud staken er in en een verrassing bij al dat „overwaterse" was een regio- genote in echte Schouwse dracht. Garnalenp.elsters uit Arnemuiden werkten om het hardst. Enthousiasme Middelburg - provinciehoofdstad - had er werk van gemaakt en de vorstin en haar gemaal troffen een publiekje "om te zoenen", want en kele duizenden zorgden voor een en thousiaste begroeting. Koningin Beatrix - wél opeens oog in oog met de visuele geneugten uit het land, waar het leven goed is - maar eigentijds gekomen per heli kopter. Met gevolg daarna óp naar het pro vinciehuis, waar Zeelands kommis- saris der Koningin C. Boertien de ho ge gasten ontving, samen met de an dere leden van G.S. en de Zeeuwse burgemeesters. Onder hen uiteraard ook de burge meesters van Schouwen-Duiveland en menige burgervader, die ooit de scepter zwaaide in deze regio, maar later naar andere Zeeuwse gewesten vertrok. „Verenwagen" Daarna was het tijd voor de „ver enwagen"; in Schouwen sprak men vroeger van „veerwagen", maar „verenwagen" schijnt Walchers te zijn. Vertaald is een „verenwagen" een open boerenkar, die de afstand tus sen inzittenden en het publiek, dit maal klein maakte. De koningin - in een blauw-lila zo- merrobe, met bijpassende lila hoed, genoot zichtbaar van dit ritje, dat leidde naar het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming, waar koningin en prins werden rondge leid. Sfeer Intussen was de sfeer er op het Ab dijplein helemaal. Wat aanvankelijk donkers in de lucht, had al lang plaats gemaakt voor een gulle Oran jezon en de tocht langs de houten ta fels, waarop alle heerlijkheden lagen uitgestald begon. Zo werd het een lo pende lunch, die werd afgesloten met „een ijsje". Wijs ons een land, waar de vorstin en plein publique van een ijsje loopt te genieten. Dat kan alleen in Nederland misschien, of alleen in Zeeland. Toen het orgel het Zeeuws volkslied speelde, alles was bezich tigd, o.m. het maken van Zeëuwse boterbabbelaars en koningin en prins zich terugtrokken in de Abdij gebouwen, staken ze vrolijk de ar men omhoog, Uit handen van burgemeester mr. F. G. H. Huber ontving de koningin een zilveren mosselbestek, zodat de herinnering aan Haar bezoek aan de ze provincie nog bijzonderlijk zal be klijven. De genodigden - ach had iedere Zeeuw daarmee kunnen worden be dacht - kregen een speciaal gebakken gelegenheidsmok, met het opschrift: „18-6-1980. Bezoek H.M. Koningin Beatrix en Z.K.H. prins Claus aan Zeeland". Toen alles voorbij was, vertrok het koninklijk paar naar Den Haag, voor een kennismaking met het provinci aal bestuur van Zuid-Holland, en thousiast uitgeleide gedaan door het publiek, dat de straten bij de Abdij aan beide zijden dik omzoomde. BONN, WASHINGTON, 18-6. Bondskanselier Helmut Schmidt van West- Duitsland heeft in een brief aan president Carter van de Verenigde Staten voorgesteld, in de marge van de komende economische topconferentie in Ve netië, een gesprek te Voeren over een brief van de Amerikaanse president die voor wrijving tussen Bonn en Washington heeft gezorgd. Advertentie Ondanks officiële tegenspraken in Boon en Washington dat in Carters brief aan Schmidt 'over de veilig heidspolitiek van de Navo, geen waarschuwende vinger werd opgehe ven, is men in Bonn geïrriteerd over de inhoud ervan. De Bondskanselier zou er boos over zijn dat Carter de in druk wekt wantrouwen te koesteren te aanzien van Schmidts reis van ein de juni naar Moskou. Hoewel het is tegengesproken zou in Carters brief hebben gestaan dat de Bondskanse lier in het Kremlin niet moet afwij ken van de Navopolitiek. ZIERIKZEE. Ruim honderdvijftig bejaarden maakten woensdag het jaarlijks uitstapje. De tocht voerde dit keer naar Den Haag en Scheve- ningen. In Drievliet werd een uitste kende koffietafel gebruikt en het zeer goed verzorgde diner werd ge serveerd in ,,De Blauwe Keet" te Oosterland. Bij de terugkomst woensdagavond in Zierikzee werden de bejaarden opgewacht met muziek van de Kon. Harmonie Kunst en Eer. Tijdens deze slotceremonie sprak de heer A. J. G. v. d. Eynde een dan kwoord. tot het organiserend komité. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. De kip is van het platteland, maar de stad eet haar op. G. Herbert NEW YORK. Sekretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenige Na ties heeft de bewapeningswedloop veroordeeld. Volgens hem kan veilig heid niet door een grotere militaire macht worden verzekerd. Ook noem de hij de wedloop „volkomen onvere nigbaar" met het streven naar verbe tering van het leven op aarde. PRETORIA, KAAPSTAD. Bij de ernstigste rassenontlusten in Zuid- Afrika sinds de bloedige opstand van juni 1976 zijn in de nacht van dinsdag op woensdag in de wijken voor kleurlingen bij Kaapstad een groot aantal mensen door politiekogels ge dood. LIMA. De peruaanse krant El Dia- rio beschuldigt de Argentijnse en Pe ruaanse inlichtingendiensten ervan drie Argentijnen in Lima te hebben ontvoerd. Advertentie KERKWERVE, 18-6. Burgemeester W. den Boer van Middenschouwen heeft woensdagmiddag het nieuwe mechanisatiebedrijf van Cebeco-Handelsraad voor het gebied Schouwen-Duiveland te Kerkwerve geopend. Hij deed dat door op een knop te drukken, waardoor een van de tentoongestelde landbouwmachines buiten op het ter rein in werking werd gesteld. Dat ging met een ratelend geluid gepaard, maar van Cebeco-zijde werd haastig ver zekerd, dat het lawaai in de toekomst van veel minder gehalte zal zijn. Het nieuwe bedrijf is een samen voeging van de inmiddels opgeheven vestigingen in Zierikzee en Kerkwer ve. Hoewel het in zijn totaliteit klei- Een druKte van oeiang bij de opening van het nieuwe mechanisatiebedrijf van Cebeco-Handelsraad aan de Ver- seputseweg in Kerkwerve. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ner van afmeting, 15 bij 45 m., is dan de twee vorige samen, kan er door de moderne opzet efficiënter worden ge werkt. Cebeco-Handelsraad levert machines en apparatuur voor akker bouwbedrijf, veeteelt, tuinbouw en rekreatie, verleent service en ver richt reparaties. Het speelt door het leveren van on derdelen in op de ontwikkeling, dat jonge agrariërs kleine reparaties aan hun machine veelal zelf verrichten. Burgemeester Den Boer toonde zich ingenomen met de vestiging in één van de kernen van zijn gemeente. Hij acht het zelfs wenselijk, zei hij, dat in elke kern een (kleinschalige) bedrijfsvestiging ter beschikking staat, die aansluit bij de ontwikke lingen aldaar. Daarom was hij er verheugd over, dat de procedure rond de goedkeu ring van de vestiging van dit bedrijf zo vlot was verlopen. Zelf had hij daar trouwens weinig bemoeienis meegehad, omdat dit al voor zijn bur gemeestersschap was gebeurd. We thouder I. C. Padmos, die eveneens aanwezig was had er wel mee te ma ken gehad. Tevoren had de heer J. van Iwaar den uit Sluis, voorzitter van de ad vieskommissie landbouwwerktui gen van Cebeco-Handelsraad, een uitgebreid gezelschap begroet. Afscheid Daarbij noemde hij, behalve zake- Vervolg pag. 3 A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1