Raad Middenschouwen beslist vanavond over uitstel woningbouw in Kerkwerve WATERSPORTEILAND EN VAARGEUL VOOR ZOMERVAKANTIE GEREED De Avondvierdaagse Nota Bewoningspatroon wreekt zich STREEKN1EIIWS Geneesmiddelen voor bejaarden In Grevelingenmeer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 juni 1980 Nr. 22725 5 MIDDENSCHOUWEN, 17-6. De gemeenteraad van Middenschouwen gaat vanavond het woningbeleid voor de jaren 1980 en 1981 bepalen. Als beleidslijn stelt het kollege voor het Contingent 1980 te Scharendijke in ie der geval te realiseren. Voor de bouw van woningwet woningen in Kerkwerve en Ellemeet ligt de zaak wat moeilijker, omdat Middenschouwen volgens de nota Be- woningspatroon in de jaren 1980-'83 maar elf woningen per jaar mag bouwen. Hierbij wordt opgegmerkt, dat de grondverwerving in Ellemeet nog moet plaatsvinden, terwijl het dus nog niet duidelijk is of er voor deze ker in het kader van het B.R.W.- projekt kans is op een extra woning toewijzing. gebouw in vergadering bijeenkomen. De heer L. Haeck te Ridderkerk zal tijdens de bijeenkomst spreken over het onderwerp: „Mijn reis door Mala wi". Voor tijd: zie agenda. Met de start van sociale woning bouw in Kerkwerve wil het kollege wachten totdat het zeker is dat voor Ellemeet een extra toewijzing ver kregen kan worden in het kader van het B.R.W.-projekt. NOORDGOUWE Geslaagd Vooj" het doctoraal examen onder wijspsychologie slaagde aan de ge meentelijke Universiteit te Amster dam onze vroeger dorpsgenoot C. J. Viergever. OOSTERLAND Geslaagd Aan de streekschool „Zeeland" te Middelburg slaagde voor het diplo ma „verkoper" mejuffrouw Anita van 't Hoff Jac.d. Bijeenkomst „Helodia" Als naar gewoonte houdt de aqua riumvereniging „Helodia" de laatste ledenvergadering voor de zomerva kantie bij één van de leden aan huis. De beurt is ditmaal aan de familie P. Pieper, Molenweg 19 alhier. Daar zijn een tweetal aqauria te zien die beiden nog wel niet precies klaar zijn, maar waar toch de vissen al in rond zwemmen. Er zullen ook dia's DEN HAAG, 16-6. De vakgroep Ge zondheidsleer van de Landbouwho geschool in Wageningen stelt een on derzoek in naar het gebruik van ge neesmiddelen door bejaarden. Doel van het onderzoek is te bereiken dat bejaarden medicijnen zo verant woord mogelijk gebruiken. Vooraf gaande aan het onderzoek zijn oriën terende gesprekken gevoerd met huisartsen, medewerkers van apo theken en bejaardenverzorgsters. Uit deze gesprekken is gebleken dat bejaarden meer dan andere be volkingsgroepen er moeite mee heb ben te begrijpen wat een arts voor ogen heeft, als hij een recept uit schrijft. Dikwijls ontbreekt het de oudere patiënt aan informatie over de werking van de geneesmiddelen en hun eventuële bijwerkingen. Ook zijn bejaarden vaak onvoldoende op de hoogte van de gebruikswijze. Ze weten vaak niet hoe ze een ge neesmiddel in moeten nemen en wan neer ze het gebruik moeten staken. Op grond van de uitkomsten van het onderzoek zullen in samenwer king met de vakgroep Voorlichtings kunde van de Landbouwhogeschool kursussen en voorlichtingsavonden worden gegeven om de bejaarden voor te lichten. Wanneer dit niet het geval zal blij ken te zijn, zal alsnog een keuze moe ten worden gemaakt tussen de bouw van woningwetwoningen of in Ker kwerve of in Ellemeet, voorop gesteld dat ook nog premie- en vrije sektorbouw moet worden gereali seerd. In zijn voorstel zegt het kollege, dat het niet eenvoudig is binnen een zo beperkt contingent bouwplannen op te zetten die overeenkomen met het toegestane aantal en bovendien een redelijke verdeling over de ker nen te waarborgen. De vraag naar woonruimte in aanmerking nemend, ligt het voor de hand om in de eerste plaats de 14 woningwetwoningen te Scharendijke te bouwen. Daartoe zou dan het contingent voor 1980 be nut kunnen worden. De bouw in Kerkwerve zou daar in redelijkheid op kunnen aansluiten, maar de omvang van het te bouwen contingent per jaar is zodanig dat de bouw in de premie- en vrije sektor dan in de problemen komt. In feite, zo konkludeert het kollege, wreekt zich hier in alle duidelijkheid de be perking, die de nota Bewoningspa- troon de gemeenten oplegt. Gevolg: duurder bouwen, hogere huren. De woningbouwvereniging „Beter Wonen" had inmiddels reeds ver zocht om medewerking te verlenen om met de bouw in Kerkwerve te kunnen beginnen. Daartoe was het noodzakelijk te trachten een voor schot te krijgen op de toewijzing voor 1981. De raad heeft reeds op 22 novemberr 1979 voor die bouw gelde lijke steun aangevraagd. Ook voor de 14 woningwetwoningen te Scha rendijke werd dat gedaan, en wel op 31 maart 1980. Door het gelijktijdig in uitvoering nemen van een flink aantal woningen zou de prijs gedrukt kunnen worden, zo staat in het voor- steld, hetgeen een gunstige invloed zou hebben gehad. Maar wanneer>aan het bezoek van „Beter Wonen" ge volg wordt gegeven, betekent dit dat er voor 1980 en 1981 binnep het toe gestane contingent geen mogelijkhe den zijn voor het bouwen van pre miewoningen. Ellemeet Bovendien zal de bouw van wo ningwetwoningen in Ellemeet dan moeten doorschuiven naar 1982, ter wijl het juist in de bedoeling ligt deze kerk een impuls te geven door reali sering van het plan „Ellemeet-zuid". worden vertoond, waarop men kan zien hoe met behulp van enige aqua riumvrienden van enkele glasplaten een mooie onderwatertuin te ver vaardigen is. Deze bak is ook voor zien van de laatste technische snuf jes. Iedere belangstellende is van harte welkom op vrijdag 20 juni a.s. BRUINISSE Vergadering N.C.V.B. Donderdagavond 19 juni zal de Ne derlandse Christen Vrouwenbond af deling Bruinisse in het Verenigings- Geslaagd De heer W. A. Jumelet te Grijps- kerke, leraar godsdienstonderwijs aan de Chr. Technische Scholenge meenschap te Middelburg, slaagde vorige week voor het examen Hulp prediker in de Ned. Herv. Kerk. Het examen werd afgenomen in Den Haag. ANNA JACOBAPOLDER De N.C.V.B. op reis Na vele jaren is de afdeling Anna Jacobapolder van de N.C.V.B. met een tiental dames op reis geweest. Dankzij de afdeling Poortvliet kon dit gebeuren omdat de eigen afdeling geen bus kon vullen. Het was een fijne dag. In Udenhout werd een pottenbakster bezocht, na eerst in „De Rustenden Jager" koffie te hebben gedronken met een Uden- houtse broeder. Daarna was er een gezellige koffietafel en werd de reis voortgezet naar Goirle, naar een tex tielfabriek wat erg interessant was. Op weg naar Waalwijk, waar gedi neerd werd, hebben de dames schoe nen kunnen kopen. Voldaan keerden allen huiswaarts; het was allemaal erg gezellig. Met dank aan de N.C.V.B. van Poortvliet waren allen of half tien weer thuis. NIEUW DELHI. In de staat Tripoe- ra in het noordoosten van Indië is op 6 en 7 juni het dorp Mandai met zes honderd hindoegezinnen uit Benga len door oorspronkelijke stammen uitgemoord, aldus nieuwsberichten. NAIROBI. In het weekeinde zijn bij incidenten in de Oegandese hoofdstad en omgeving 14 mensen om het leven gekomen. De cholesterol RIJSWIJK (Z.H.), 16-6. Uit recent wetenschappelijk onderzoek is ge bleken dat cholesterol niet altijd het risico op hart- en vaatziekten ver hoogt. Er moet worden nagegaan welk deel van de cholesterol echt ri sico-verhogend is. Dit staat in de pu- blikatie Atheroseclerose en Lipo- proteïnenvan drs. C. van Gent. Van Gent is onderzoeker bij het Gaubiu- sinstituut in Leiden, dat onderdeel is van het T.N.O. In deze publikatie van het Nederlands Zuivelbureau schrijft Van Gent o.m. over de nieu we inzichten met betrekking tot cho lesterol en hart- en vaatziekten. Volgens Van Gent Zijn de voor naamste risico-factoren voor hart- en vaatziekten een verhoogde choleste- rolconcentratie in het bloed, ver hoogde bloeddruk en roken. Van Gent merkt op dat deze risicofacto ren vaak als direkte oorzaken wor den gezien, zonder dat dit bewezen is. Wel is het volgens hem zo dat verla ging van de bloeddruk en minder ro ken de kans op hart- en vaatziekten verkleinen. Of dit ook geldt voor de verlaging van de hoeveelheid cho lesterol is nog een omstreden zaak, aldus de onderzoeker. ZIERIKZEE, 16-6. Wanneer alles volgens plan ver loopt, zal het eerste watersporteiland in het Grevelin genmeer - ontstaan na afsluiting van de Grevelingen in het kader van de Deltawerken - nog voor de bouwvakva kantie gereed zijn. De aanleg van eilanden in het meer moet de toenemende behoefte, om ook buiten de havens in het gebied te kunnen aanleggen, dekken. Het aantal watersporters in het gebied stijgt. In het hoogseizoen maken thans meer dan 2.500 boten van het Grevelingen meer gebruik. Omdat het Grevelingenmeer een bestemming als natuurgebied heeft gekregen, is het nodig om het aanleg gen van plezierboten in de hand te houden. Wanneer op verschillende nog aan te leggen eilanden aanlegmo gelijkheden worden geschapen, kan het aanleggen van boten op andere plaatsen worden tegengegaan. Zowel de aanleg van het eerste ei land als de bouw van de noodzakelij ke steigers en beschoeiing is opgedra gen aan Van Oord-Werkendam B.V. De opdracht voor het werk is gege ven door de Rijksdienst voor de IJs- selmeerpolders, die nauw betrokken is bij de inrichting van het gebied. De kosten, bijna 1,3 miljoen gulden, ko men voor rekening van het Ministe rie van CRM. Vaargeul De vaargeul in het Grevelingen meer, die de haven van Herkingen ook toegankelijke moet maken voor diep-stekende plezierjachten, zal nog voor de zomervakantie gereed zijn. Al sinds februari 1980 is de Aanne mingsmaatschappij Kraaijeveld B.V. uit Barendrecht in opdracht van de Rijksdienst voor de IJsselmeer- polders bezig het werk uit te voeren. De R.IJ.P. is nauw betrokken bij de inrichting van het gebied van het in het kader van de Deltawerken af gesloten Grevelingenbekken. Het verbreden en verdiepen van de vaargeul is één van de werken, die op grond van de Nieuwe Inrichtins- schets Grevelingenbekken, moet worden uitgevoerd om de oude haven van Herkingen uit te breiden tot een jachthaven met 350 ligplaatsen. In opdracht van de Watersportve reniging Herkingen is inmiddels door de Grontmij N.V. een jachtha venplan ontworpen. Daarbij is reke ning gehouden met een reeks van randvoorwaarden. Die zijn neerge legd in een programma van eisen, dat de Rijksdienst voor de IJsselmeer- polders heeft opgesteld na overleg met het Rijk, de Provincie en de Ge meente. Het werk aan de vaargeul, dat 'ë- veneens voor rekening komt van het ministerie van CRM, en de aanleg van de jachthaven gaan gelijk op. In middels is een begin gemaakt met de bouw van de eerste steigers. Hoewel de haven in zijn totaliteit niet voor de zomervakantie gereed zal zijn, ziet het er naar uit dat alle ligplaatsen met enige improvisatie wel bruikbaar zullen zijn. Via de niéuwe vaargeul zijn deze dan ook voor passanten toeganke lijk. DAR ES SALAAM. In een dorp in het Lushoto-district in het noorden van Tanzania zijn twaalf personen aan de pest bezweken. Dit heeft vrij dag een krant in Dar Es Salaam ge meld. Flitsen uit het buitenland KÖDIAC, ALASKA. Een Russisch vissresschip heeft zondag vier Ame rikanen opgepikt die zestien uur op een rubbervlot hadden doorgebracht nadat ze voor de kust van Alaska hun zinkend schip hadden verlaten waar mee ze op zalm visten. Dit is meege deeld door de Amerikaanse kust wacht. OSLO. De Iraanse minister van buitenlandse zaken Sadegh Ghotbza- deh heeft in de Noorse hoofdstad Oslo verrassenderwijs een ontmoe ting gehad met zijn Chinese kollega Huang Hua. De twee ministers heb ben onder meer van gedachten gewis seld over de internationale situatie, zo werd vrijdag in Oslo bekend ge maakt. PEKING. In een opzienbare „zelf kritiek" heeft het volksdagblad, het voornaamste orgaan van de Chinese communistische partij, geschreven dat het in de afgelopen 30 jaar twee maal „een zeer schadelijke rol heeft gespeeld" en ook nu nog soms „on juiste reportages" brengt. BREGENZ. Oostenrijks kleinste en meest westelijk gelegen provincie Vorarlberg wil meer autonomie. Bij een referendum heeft bijna 70 pro cent van de 170.000 stemgerechtigden een program van tien punten goedge keurd voor meer zelfbeschikking. WASHINGTON. De Amerikaanse president Carter blijft bij zijn weige ring de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO te erkennen of met haar te onderhandelen ondanks het stre ven van de EG naar een rol voor de PLO bij de onderhandelingen over het Midden-Oosten. JAKARTA. Een samenzwering te gen de Indonesiche president Suhar to en andere leiders is verijdeld. Dit is zondag in Jakarta vernomen uit welingelichte kring. Lv_»NDEN. De Britse ambassade in de Libische hoofdstad Tripolis is door demonstranten aangevallen. Er zijn geen slachtoffers gevallen en de schade is gering. Dit is bekendge maakt door de Britse omroepmaat- schappij BBC. Het bericht is be vestigd door het ministerie van bui tenlandse zaken in Londen. TEHERAN. Iran heeft te kampen met sterke prijsstijgingen en tekor ten aan grondstoffen en machine onderdelen als gevolg van de ekono- mische sankties van westerse landen en door het ontbreken van orde in het land. Dit heeft de president van Iran, Bani-Sadr, donderdag verklaard in een toespraak in de stad Sari. Vier vrolijke meisjes onderweg, hadden best pret tijdens het loopfestijn. Ze zijn er nog niet, maar ze kwamen er wel. Op sommige wegen was er plotseling een slang van wandelaars(sters), die hun weg zochten naar het eindpunt. Gezellig was het (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE. Ondanks een bui, verliep de eerste avond van de Avondvierdaagse uitstekend. Het militaire element in de stoet werd gevormd door een peloton van de Nationale Reserve.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 5