Wat „Stad en Lande" beleefde te Damme, Brugge en Lissewege Een reis naar Vlaanderen STREEKNIEUWS Westerschouwen en de enquêtes van het D.P.O. Drs. W. F. M. Vonk (Bruinisse) promoveert te Leiden 4 (Van onze redakteur) De Jeruzalemkerk te Brugge. BRUGGE, 14-6. „Die van Stad en Lande" zijn zaterdag niet pardoes naar Brugge, de beroemde hoofdstad van West-Vlaanderen gereisd, maar namen Damme als „voorgerecht", de nog altijd intieme voorhaven van Brugge, waar de zomerse drukte zich ook al ontwikkelt als een koolplant na een regenbui. Via Vlissingen en „over met de boot" en daarna door het (eigen zoete) land van Zeeuws-Vlaanderen waren ze er gekomen; drie bus sen vol. Drie bussen vol, het is veel volks, maar nog weinig gelet op de 800 leden, die de vereniging telt. Klein begonnen in de dertiger jaren, toen het overkappend poortje bij de Corneliastichting in elkaar zakte en de pioniers van deze oud heidkundige vereniging de hoofden bijeen staken en wisten: zo iets mag nooit meer gebeuren. Kijken in Damme naar „wat er nog is" en natuurlijk de Damse vaart op merken, ooit gegraven door Spaanse krijgsgevangenen van Napoleon, die ook hier al - waar niet - zijn macht liet gevoelen. Damse vaart De Damse vaart - 18 km van Brug ge - de schone stad van laken en kant - heeft, hoe bewonderingswaardig en exeptioneel voor Vlaanderen schoon water en menige vis wordt er ver schalkt door de hengelaars, die - ont stegen aan het rumoer der tijden - zich rustig hebben genesteld aan de boorden van deze fikse waterstroom. In Damme dan ook koffie drinken in „De Hertog van Brabant"; de gro te suikerklonten van onze zuiderbu ren aanwenden en veel melk, om de kracht van (ditmaal) de Caffea ro- busta, wat af te blussen, want koffie verkeerd is er duidelijk niet bij in Vlaanderland. Fabriek Brugge naderend staat (je rijdt er bijna zo tegen aan), de Nederlandse Gist- en Spiritusfabriek, oud, leeg en verlaten. De Bruggenaren twisten al maan den wat er met die lelijke puist aan de voorgevel van hun overfraaie stad moet gebeuren. Geen nood; hij zal zo wel verdwij nen door de tand des tijds of moge lijk helpt de jeugd een handje, die al baas kon over de honderden ruitjes in de fabriek. Kant-centrum Rustig intussen is het niet in Brug ge. Sefzoen nietwaar en door de leien schieten de rondvaartbootjes te snel voorbij al het moois, dat past in het kader van uitnemendheid van deze kostelijke stad. Maar wat deert het ais het rustig is in het Kant-centrum, een soort school voor de schoonste der naaldkunsten, waar men niet voor één gat gevangen zit. Er is een kantschool voor kinderen en er zijn.. „Open Jtantstonden voor dames", dames die het al kunnen, of de moeilijke - en tijdrovende kunst nog moeten leren. Er zijn ook veel specima van heel oude kant, zo duur als werd gewerkt met gouddraad. Het zou immoreel zijn de neus in zo'n antiek kanten zakdoekje te steken; misschien dat een enkele bruids- of andere traan er - onder de strenge code van het klos sen - mee mag weggenomen, maar als pochet in een duur kleed of jas, ja dat zou mogen. De antiekelingetjes ech ter liggen veilig in glazen vitrines „en daar mag je alleen maar naar kij ken, maar aankomen niet". „Toveressenwerk" Vooral het „toveressewerk" (het fijnste van het fijnste kant) intussen is uiterst zeldzaam geworden. De mensen hebben er geen geld meer voor. Nietwaar; een kant kloster, die het helemaal in de vin gers wil krijgen heeft een opleiding van elf jaar nodig. Zelfs vond ik het 18e eeuwse (zwar te) chantilly-kant zo mooi. Het heeft ooit gepast rond de albasten halzen van voorname dames, wier uit rusting onder het gewicht van slob bertruien en spijkerbroeken al lang is verpletterd. Keus Brugge kun je niet in een dag bekij ken. „Stad en Lande" was er al eer der en derhalve werd nu (ook) weer een keus gedaan uit het vele mogelij ke. Als een paal boven water staat, dat het stedelijk museum voor volkskun de zich in de Balstraat bevindt. Op naar het museum; in de hal een foto (onder vele) van een groep honderd jarigen in 1880, samen met een roe rend gedicht. „Een honderdjarige man te zien, het is een wonder. Dat zelden voor valt; ook onder den zoelen hemel van ons vaderland". Onder de honderdja rigen W. van Renterghem, een naam die wat antiek Zierikzees aandoet, maar 't kan verbeelding zijn. Attributen Wat ze daar allemaal hebben in het museum. Vitrines vol gevarieerde at tributen: snuifdozen, tabaksdozen en dan Middeleeuwse schoenen „om in de slik te lopen". Die schoenen wa ren gemonteerd op een ijzeren ring, zodat de zool vrij bleef van de drab, die de straten in die tijd zo vlijtig be dekten. Frappant is een oeroud boek je: „De kunst servetten te vouwen" (natuurlijk uit het Frans vertaald). Zou het volksmuseum geen verstilde hofjes-achtige binnenplaats hebben. Het heeft er één. De eeuwen van Brugge blijken er te proeven; een bank noodt tot rusten. Er is een oude welleput en aan de muur een spreeuwenpot; een soort kruikvormig baksel, met voorin een gat waarin spreeuwen hun onder gang tegemoet gingen; wel er in, niet er uit. Pronkstuk van het museum is de „oude kruidenierswinkel" kompleet met weegschaal, tonnen en tobben en duizend snuisterijen, die er vroeger bij hoorden en in een moderne super markt overbodig zijn geworden. Vroom en stil boven de toonbank, de innige puntzakjes, want „men woog 't kaneel bij 't lood". Allemaal onder de zolderbetimmering van oude, éi- ken moerbalken. Jeruzalemkerk Als gidsen vertellen, dat ze a'lles in een „nutshell" moeten vertellenvben ik altijd zeer verheugd, want - neem als voorbeeld een kerk van eeuwen - daar is zoveel van te zeggen, dat de dokumentatieve indigestie zich spoe dig komt melden. Beroemde kerk te Brugge is de Jeru zalemkerk (1427). In het midden van de kerk de graftombe van Anselmus Adornes, vermoord in Schotland, ge durende een reis in opdracht van Flips de Goede. De „Adornessen" - een Italiaans geslacht (Genua) hebben een bedui dende rol gespeeld met en in de kerk. Jacobus en Pieter Adornes waren Kruisvaarders en ze bouwden een ka pel, waarbij zij zich lieten inspireren door het grondplan van de kerk van het Heilige Graf te Jeruzalem. Wie met deze historische vuistregel in de hand langs de Jeruzalem kerk loopt of er binnen gaat, zit al op ro zen van kennis. Vlaams etablissement Het fijnste van Stad en Lande is dan weer, dat de onderdompeling in de eeuwen, snel gevolgd wordt door een enige culinair gebeuren, dat plaats vond in de „Ter Groene Poor- te", een typisch Vlaams etablisse ment, waar de obers witte jassen dra gen met gouddraad doorstikte schouder-epauletten. Oh, het pittige var de kervelsoep als de schouders al wat afhangen van het slenteren en de benen moede zijn. Gevolgd - alles mag u weten - door een „rumsteak" (zo schrijven de Belgen het), hetgeen enkele drankbeluste reizigers de oor tjes deed gloeien. Het moet zijn „rumpsteak", maar hier en elders is het gewoon een entrecote; zo'n Frans woord willen de Vlamingen mijden. Om in de stijl van deze verheven maaltijd te blijven, vroeg de ober: „wil meneer nog frieten", maar dat was niet meer nodig, want er was nog „ijs toe" en alles was dus alweer be ter dan in de derde wereld of in onze eigen hongerwinter. Paleis Het is trouwens beter (even later) met een volle maag te staan op de Bo- nifaciusbrug en de 15e eeuwse pracht te bewonderen van het paleis van de heren van Gruuthuuse, een naam die ook bekend is uit de geschiedenis van Slot Haamstede. Zo hangt alles samen, of liever hing, want het is allemaal al diep verzonken in de tijd. De Gruuthuuses waren heren, die alles onder zich hadden, wat met de bierbereiding te maken had en daar werden ze rijk van en ook een beetje lui, want hal verwege huis en kerk is een door trek, die het eenmaal mogelijk maaktè, gelegen te bedde, de mis te volgen. Soms heeft de godsdienst gezocht naar een versimpeld praktiseren en dat is er dan een historisch voorbeeld Lissewege Van een Pallieterse zoetheid is de naam van het dorp: Lissewege, ooit het schoonste van Vlaanderen, er is echter ook al wat vervallen en gesloopt en zo, maar O.L. Vrouwe- kerk staat er dominant in het dorp; de kerk van de verfijnde verhoudin gen en gaaf voorbeeld van Scheldego- thiek. Doe - alvorens de kerk te betreden - tien stappen naar links en men staat op het kerkhof voor de steen van een held. Amedee Crevits, politiek gevange ne. Lid van het geheime leger. Be roemde zoon van Louis en Stephanie Witgeers. Bezweken ten gevolge van martelingen op 8 juni 1945. Hij werd 26 jaar. En dan die kerk; natuurlijk een Vlaams gebed in steen, met feilloze precisie gebouwd en vooral verfijnd in zijn verhoudingen. Veel eer hier voor de Moeder Gods die zich mani festeerde als de Maria van eeuwigdu rende bekommernis, tot wie velen vluchten met verzoeken en gebeden. Wonderbaarlijke genezingen worden haar hier toegeschreven en mitsdien in Lissewege best een beetje bede vaartsplaats. In het protestante hart beginnen de vraagtekens op te bloeien, maar zeg nooit alleen maar: „nee", want er is meer tussen hemel en aarde dan wij weten kunnen. Ook in die kerk het graf van een wonderbaarlijke sterke smid, geze gend met vele kinderen. Zijn in een (ijzeren) vierkant vervat grafschrift, heeft de veelzeggende tekst: „Hij kond' wel 't ijzer dwingen. Doch de dood niet ontspringen". Schuur En 'in Ter Doest staat de abdij of feitelijk niet meer, want van de oor spronkelijke abdij zijn alleen rudi menten over, bedekt door het welig en groene gras van Vlaanderen. Wel de beroemde korenschuur, ooit gebruikt door de Cicsterciensers en stammend uit de 13e eeuw. Eeuwig fluistert de wind door de oeroude gebinten en men hoort uit de mond van de gids het bewogen en Het museumvoor Volkskunde aan de Aalstraat te Brugge. heldhaftig verhaal van Willem van Saeftinge, vriend van Jan van Renes- se, die zich in 1356 mengden in de godsdiensttwisten en dan zit men als „Schouwenaren" historisch opnieuw al weer heel dicht bij honk. "De abdij" te "Ter Doest möge dan te gronde zijn gegaan, niet Hof „Ter Doest", een in een liefelijk landschap ingebed restaurant, waar „Stad en Lande" nog een kwartier tijd had voor de koffie of thee om daarna via Zeebrugge en Zeeuws Vlaanderen weer thuis te komen. Een mooie reis en dan zo dicht bij huis. Wat zoekt men toch vaak verderop? ZIERIKZEE Botsing op kruispunt Op het kruispunt Laan van St. Hi- laire-Zuidwellebrug zijn maandag middag om 17.45 uur twee auto's op elkaar gebotst. G. V. uit Zierikzee kwam van de brug af en sloeg recht saf richting rotonde. J. O. uit Noord- gouwe, die uit de richting van de ha ven naderde, verleende V. geen voor rang. Beide voertuigen liepen mate riële schade op. Te dicht gepasseerd Maandag hebben de automobi listen M. B. uit Zierikzee en J. B. d. V. uit Zierikzee beiden schade ver oorzaakt aan geparkeerde auto's door er te dicht langs te rijden. M. B. reed om 14.30 uur over Kerkhof Noordzijde. Langs de kant stond de auto van A. B. geparkeerd. Beide voertuigen liepen materiële schade op. J. B. d. V. passeerde te dicht een in de Meelstraat geparkeerde auto om 16.15 uur. Beide voertuigen lie pen daardoor materiële schade op. De eigenaar van de geparkeerde auto is nog niet bekend. BRUINISSE Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Bruinisse vergadert op vrijdag 20 juni in het ge meentehuis. (Vervolg van pag. 1) Sonsbeek zei ten aanzien van het D.P.O. onderzoek enkele vragen te hebben gemist o.m. ten aanzien van de leefbaarheid in de kernen.' Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer antwqord{le hierop., dat op het formulier een bladzijde is opengelaten waarop behoeftes naar voren kunnen WöFden gebracht, zöri- der daarbij iets te suggereren. De heer P. Canters was van me ning, dat er vragen aan de tweede woningbezitters zijn gesteld die ei genlijk bestemd zijn voor de bewo ners. Dr. H. J. van Zuijlen vond het triest dat het onderzoek dit jaar niet meer rond komt en dat sociale- en kulturele zaken op de vragenlijst ontbreken. Wethouder P. M. v. d. Aarsen wees er hierbij op, dat het D.P.O.-onder- zoek gericht is op het funktioneren van de detailhandel. Gasaansluiting Bij de P.Z.E.M. ligt het in het voor nemen om het komplex van de Rijks waterstaat te Burghsluis te voorzien van een gasaansluiting. De mogelijkheid is hiermee geo pend de onderhavige aanleg uit te breiden, waardoor 48 woningen te Burghsluis (Meeldijk, Oude Haven weg en Nieuwe Havenweg) ook van aardgas kunnen worden voorzien. Deze woningen kunnen worden aangesloten volgens de algemene aansluitingsvoorwaarden van de P.Z.E.M. Als bijdrage in de onrenda bele investering ging de raad ak koord hiervoor een bedrag van 11.700,-beschikbaar te stellen. De raadsvoorzitter deelde de raad verder mee, dat op korte termijn overleg zal plaats vinden met het provinciaal bestuur en de P.Z.E.M. over de aanleg van het aardgas in Nieuw-Haamstede, dit in het kader van de plannen van de P.Z.E.M. om gedurende vijf jaar een miljoen gul den beschikbaar te stellen voor het aansluiten van onrendabele gebie den. De raadsvoorzitter verwacht, dat hier in oktober een aanvang mee kan worden gemaakt. Provinciale weg Op de V.V.D.-fraktievoorzitter H. J. van Zuijlen na toonde de raad zich bijzonder teleurgesteld over de nota van van de provincie over de provin ciale weg tussen Zierikzee en Haamstede, waaraan geen drastische verbeteringen zullen plaatsvinden. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer zei na het lezen van de nota de konklusie te zijn gekomen dat er weinig of niets aan dit wegtra- jekt zal worden gedaan. Zij vond het betreurenswaardig dat er zo weinig is uitgekomen. Het weggedeelte van Serooskerke naar de Oosterscheldewerken zal nog nader door een werkgroep worden bekeken. De heer L. J. Tieleman wilde het rapport niet aanvallen, maar hij zag het hele advies, dat hij negatief vond, niet zitten, een mening die door de heren J. v. d. Berge en S. Roos werd gedeeld. Dr. H. J. van Zuijlen was het niet eens met de kritiek en kon aan de hand van de in het rapport genoemde cijfers niet zijn verontrusting uit spreken. Stichting Dorpshuis In plaats van het periodiek aftre dend lid van het algemeen bestuur van de stichting Dorpshuis Renesse mevr. D. Hanse-Blom werd de heer L. M. Braber te Renesse benoemd. Mevr. A. C. v. d. Klooster-van Sonsbeek vond het jammer, dat als vervanger weer geen vrouw op de voordracht was geplaatst. De raad ging akkoord met het ad vies van de kommissie voor de be roepsschriften om het door de heer D. H. Timmers ingestelde beroep ge grond te verklaren en hem alsnog een ontheffing ex artikel 158 van de A.P.V. voor het plaatsen van 2 cara vans te verlenen. Daarbij moet dan echter worden opgemerkt, dat dit niet betekent dat de plaatsingen daadwerkelijk gerea liseerd kunen worden, aangezien de bestemming van de onderhavige grond (aan de grond gebonden agrari sche bedrijfsvoering) zich daartegen verzet. De grond moet in over eenstemming met de bestemming ge bruikt worden en van de mogelijk heid van vrijstelling kan geen ge bruik worden gemaakt, daar deze slechts vrijstelling kan brengen bin nen de grenzen van de verschillende' variaties, die op basis van de gelden de bestemming denkbaar zal zijn. Het door de heer S. M. van der Graaff te Tilburg over dezelfde zaak ingediende beroep werd riiet ontvan kelijk verklaard. Streek V.V.V. De raad ging akkoord met het voorstel van het kollege om de subsi die van de stichting Streek V.V.V. Schouwen-Duiveland te verhogen van 0,15 pér inwoner naar 0,20 per inwoner. Aan het Zeeuws Instituut voor de Geestelijke Volksgezondheid t.b.v. het L.G.V.-buro werd een subsidie toegekend van 0,12 per inwoner met de aantekening, dat de heer J. v. d. Berge om pricipiële redenen hier tegen was. Woningbouw Besloten werd 18 kavels bouw grond aan de Stoofweg te Renesse door te verkopen aan de woning bouwvereniging Beter Wonen. Het ligt in de bedoeling, dat op 4 ju li a.s. de burgemeester de eerste paal zal slaan voor de bouw van de wonin gen. Ten aanzien van het stichten van een Dorpshuis-Sporthal te Burgh- Haamstede zal een werkgroep wor den samengesteld die het kollege dienaangaande gaat adviseren. De raadsvoorzitter zegde toe, dat de ge hele bevolking hierbij zal worden be trokken. Toestanden Bij de rondvraag stelde dr. Van Zuijlen de wijze van vergaderen aan de orde. Hij toonde zich er niet geluk kig mee, dat men niet allert kan rea geren en als er een aanval op partijen of personen wordt gedaan en dat er een nummering van sprekers wordt aangehouden. Het handhaven van een te strakke lijn kan een debat doodslaan. De burgemeester vond het een moeilijke zaak, maar toestan den zoals in het verleden wenst zij niet. Een en ander zal nog nader wor den bekeken. f BRUINISSE, 16-6. De heer W. F. M. Vonk (30), geboren te Rotterdam, thans wonend te Bruinisse zal op 26 juni a.s. promoveren als doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Leiden, op gezag van de Rector Magnificus dr. A. A. H. Kassenaar. Promotor is prof. dr. R. Louw; referenten zijn prof. dr. J. Comelisse en dr. G. Lod der. Het 140 bladzijden tellende proef schrift dat drs Vonk op 26 juni zal moeten verdedigen is getiteld: „Ho- molytische Jodering en Nitrering van enige bezeenderivaten in de gas fase". Naast zeven scheikundige stellin gen luiden de laatste drie stellingen: Zowel het V.W.O. als het (open ge- dccite van het) HAVO examen schei kunde lijkt de laatste jaren steeds moer op een algemene intelligentie- lest dan op een eindexamen schei kunde. Slecht horende en spraakgebrekki- ge kinderen die op de voor hen geëi gende wijze voortgezet onderwijs willen volgen worden op het moment dat zij een diploma willen behalen extra gehandicapt. De laatste stelling: De associaties die gelegd worden bij het wonen in Goor en Lekkerkerk, dienen vanaf heden omgekeerd tw worden. Opleiding Drs. Vonk behaalde in Rotterdam het diploma Gymnasium B, aan het St. Franciscus kollege. Begin 1968 werd een begin gemaakt met de stu die scheikunde aan de Rijks Univer siteit te Leiden, waar op 1 oktober 1971 kandidaatsexamen S2 werd af gelegd. Het doctoraal examen met als hoofdvak organische chemie, als bijvak informatica en als derde rich ting radiochemie werd op 1 februari 1974 afgelegd. Drs. Vonk is leraar aan verschillen de middelbare scholen te Rotterdam en sinds februari 1974 ook vakleraar scheikunde aan de P. J. Evertse school voor gehoorgestoorde en spraakgebrekkige kinderen, die deel uit maakt van de koninklijke Am- mam Stichting te Rotterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4