Jaarverslag 1979 Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland RENESSE EN DE FEDERATIEVE MARS- DRUMSHOW EN MAJORETTENWEDSTRIJDEN KREDIET GEVRAAGD VOOR DISTRIBUTIE PLANOLOGISCH ONDERZOEK KOMPLETE ORGEL ST. NICOLAASKERK WORDT VRIJDAGAVOND INGEWIJD Na jarenlange restauratie Zondagse ere-dienst geheel in het teken van de muziek STREEKNIEUWS K ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17juni 1980 Nr. 22725 .3 geselekteerd, waarvan verwacht wordt dat een massale brievenaktie resultaat kan hebben. Er wordt steeds aan de verantwoordelijke regerings- en/of gevangenisautori teiten geschreven. Zo wordt voor Mykola Slobodyan in de Sovjet-Unie gevraagd om nood zakelijk medische behandelingen en vrijlating op humanitaire gronden. Aan autoriteiten van Haïti wordt om inlichtingen gevraagd over een aan tal gevangenen. Voor 16 mensen in Zuid-Korea, die in 1974 door een noodkrijgsraad zijn veroordeeld, wordt vrijlating gevraagd. Onmid dellijke vrijlating wordt ook ge vraagd voor Sion Assidon in Marok ko, Petr Cibulka in Tsjecho- Slowakije en Gustave Westerkamp in Argentinië. Vooral dhr. Wester kamp is ernstig gemarteld. In het kader van de Zaïre aktie kan geschreven worden naar president Mobutu. In Zaïre zitten honderden mensen zonder proces gevangen, bo vendien heersen in gevangenissen en kampen erbarmelijke toestanden. Meer informatie over genoemd ge vallen is op de schrijfavond aanwe zig- Gelegenheid tot schrijven is er op bovengenoemde avond te Zierikzee in de Prinses Juliana school en te Haamstede in de rekreatiezaal van de Gereformeerde Kerk. Voor tijden: zie agenda. RENESSE Geslaagd Ina Braber behaalde een dezer da gen te Rotterdam het diploma H.B.O. jeugdwelzijnswerk. Nieuw zwembad Op camping „De Wijde Bliek" te Renesse, zal op donderdag 19 juni het nieuwe zwembad in gebruik worden genomen. Het bad betekent een be langrijke uitbreiding van de rekrea- tieve voorzieningen voor de kam peerders. Ter gelegenheid van de opening wordt een receptie gehouden van 20.30 - 23.00 uur in kantine „De Kurk", gevestigd op de camping. BROUWERSHAVEN O.L.S. „De Schoener" Op donderdag 26 juni wordt in het Tonnenmagazijn de jaarlijkse af scheidsavond gehouden van de O.L.S. „De Schoener". Laatste bijeenkomst in het seizoen Donderdag hield de bejaardenso ciëteit te Brouwershaven de laatste bijeenkomst in het seizoen in het Verenigingsgebouw te Brouwersha ven. ZIERIKZEE, 17-6. In het jaarverslag 1979 van de Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland staat als eerste doelstelling vermeld: De Stichting stelt zich ten doel de geestelijke, maatschappelijke, lichamelijke en kulturele ontplooiing van de jeugd op Schouwen-Duiveland te bevorderen. Zij streeft ernaar alle re ligieuze en levensbeschouwelijke groeperingen aan haar werkzaamheden te laten deelnemen en deze in haar bestuur te doen vertegenwoordigen. De voorzitter, de heer J. Groen zegt in zijn voorwoord dat de Stichting in haaf vijfjarig bestaan haar nut heeft bewezen. „Veel voorbereidend werk werd in dit jaar reeds besteed aan de welzijnsplanning. Wij zien het als on ze taak zoveel mogelijk voorlichting over dit onderwerp te geven en te helpen waar dit nodig is," aldus de heer Groen. Werkzaamheden Bij het verslag van de werkzaam heden van de jeugdwerkleider Gabri de Groot wordt ingegaan op het be leid van de Stichting, de gemeentelij ke overheid, de kerkelijke overheid, het kerkelijk jeugdwerk en jeugdbe weging en de jeugdsozen. Het sozenberaad is het overleg tus sen de zes jeugdsozen die Schouwen- Duiveland kent. In 1979 werd dit overleg vier maal gehouden. De jeugdwerkleider vervult een coördi nerende rol. Verder verslagen van kursuswerk, aktiviteiten in het jaar van het kind, kontakten met instellingen en colle- De heer Slabbekoorn sprak aller eerst een welkomstwoord tot alle aanwezigen en in het bijzonder tot het dameskoortje onder leiding van de heer P. Pannekoek. Na de middag gezellig doorge bracht te hebben met zang droeg me vrouw Jonker-de Moor een gedicht voor over het eerste pensioen. Na de vertoning van dia's van het reisje dat bejaarden maandag 5 mei maakten werd genoten van een geza menlijke broodmaaltijd. Hierna heette de heer Slabbekoorn dominee Koppe en ds. Seeleman, b. en w. en de gemeente sekretaris van Brou wershaven met al' hun echtgenoten en het muziekgezelschap Con Amore uit Noordgouwe welkom. Ondanks de warmte werd er naar hartelust een dansje gemaakt door de aanwezigen. Na een dankwoord te hebben gesproken voor het slagen van deze bijeenkomst wenste de heer Slabbe koorn een ieder een behouden thuis komst. ga's en werken op kantoor. Vermeld wordt dat Kees Kuyper, derde jaars student aan de Kopse Hof te Nijme gen in juni zijn jaarstage bij de Stich ting beëindigde. Zijn stagejaar is zeer geslaagd te noemen. Onder hoofdstuk „Tenslotte" staat: „Janu ari 1990: het einde van het kinder jaar? vergeet het maar. We gaan door met aandacht geven aan de situatie van de jonge mens in onze regio". OOSTERLAND Leerlingen van de Ds. J. Bogermanschool op reis Begunstigd door fraai zomerweer maakten de leerlingen van de Ds. J. Bogermanschool, de Chr. School op Reformatorische Grondslag alhier, hoofd de heer D. Morks, vorige week haar jaarlijkse schoolreizen, evenals vorig jaar in drie groepen n.l. de klassen 1 en 2, 3 en 4, en 5 en 6. Enige ouders waren zo vriendelijk de reizen mee te maken en hulp diensten te verrichten wat op prijs gesteld werd uiteraard. De beide laagste klassen bezochten de beken de dierentuin „Blijdorp" te Rotter dam altijd voor de kinderen zeer boeiend. Hierna ging het naar de speeltuin „Plaswijk" waar de rest van de dag prettig gespeeld werd. De klassen drie en vier reisden naar Schiphol waar o.m. het vlieg tuigmuseum „Aviodome" werd be zocht, en het waren vooral de jongens die bijzonder genoten van dit alles. Het overig gedeelte van de dag bracht men door in Wassenaars Die renpark waar men ook een gretig ge bruik maakte van de daar aanwezige mooie speeltuin. De klassen vijf en zes maakten een schitterende rondvaart door de Amsterdamse grachten waar de kin deren genoten van hetgeen hier te zien is: Vervolgens werd een bezoek gebracht aan Artis. Bijzonder veel belangstelling toonden de kinderen voor de beroemde aquaria van deze bekende dierentuin. De dag werd besloten met een zeer interessant be zoek aan het mooie Muiderslot. Al met al was het voor alle groepen een zeer geslaagde reis mede ook door het prachtige zomerweer. RENESSE, 14-6. Renesse heeft - gelijk gemeld - een zater dag beleefd, die uitmuntte door ritmische perfektie, in het kader van het marsconcours en het optreden van ma- jorettenpelotons. Het werd een dag vol muziek. Als afsluiting van het muzikale evenement, dat voor Schouwen-Duiveland een uniek gebeuren was, werd 's avonds in de muziektent in de dorpskern van Renesse een concert verzorgd door het fanfarekorps uit de Vaandelafdeling „Vlijt en Volharding" uit Oost Souburg onder leiding van de heer M. Kramer. Het korps bracht een zeer geva rieerd, voor het publiek aantrekke lijk programma met naast marsen en de wals „Gold und Silber" ook popu laire stukken als het overbekende Ti- gerrag en een selektie uit Grease. Het was daarom erg jammer dat de pu blieke belangstelling wat onder de verwachting bleef. Niettemin was het een concert van een uitstekend gehalte, hetgeen een waardige afslui ting vormde van een uitstekend geslaagde muziekdag te Renesse. Uitslag Dit jaar werd voor de eerste maal een andere puntentelling gebruikt. Ook was nieuw dat een eerste prijs, behaald in de derde divisie, automa tisch recht geeft op promotie naar de tweede divisie. Jeugddivisie sektie majoretten: Miniretten van Majoretten- en Show peloton „Jong Leven" uit Stellen dam 258 punten, 2de prijs; Majoret- tenpeloton „The Young Stars" uit Oost Souburg 280% punt, 2de prijs. Derde divisie sektie majorettes: Majorettenpeloton „H.O.V. Liberta- tis Primitiae" uit Brielle 291 punt, lste prijs en promotie; Majoretten- en Showpeloton „Jong Leven" uit Stellendam 275 punt, 2de prijs; Majo rettenpeloton „Schoonenburg" Oost Souburg 316 punt, lste prijs en pro motie en concourwinnaar; Majoret tenpeloton Apollo" Sluis 289 punt, lste prijs, promotie; Majorettenpelo ton ,,De Vliegende Hollander" Ter- neuzen 296V2 punt, lste prijs, promo tie. Derde divisie sektie A: Drumband „Con Affezzione" Kwadendamme 288 pnt., lste prijs, promotie; Drum band „St. Caecilia" 's Heerenhoek 278% pnt., 2de prijs; Drumband Fan fare „Alem" uit Alem (Gld.) 289% pnt., lste prijs, promotie; Drumband Muziekver. „De Echo" Wilhelmina- dorp 276% pnt., 2de prijs. Tweede divisie sektie majorettes: Majorettenpeloton Apollo" Nieuwe Tonge 306 pnt., lste prijs en juist ge noeg punten voor promotie. Tweede divisie sektie A: Drum band „De Volharding" Zaamslag 280 pnt., 2de prijs; Drumband „Luctor et Emergo" Renesse 307 pnt., lste prijs, promotie. Derde, divisie sektie E: Fanfare korps „De Echo" Wilhelminadorp 295% pnt., lste prijs, promotie. Eerste divisie sektie A: Drumband „Nooit Gedacht" Almkerk 272 pnt., 2de prijs. Eredivisie sektie A: Drumband „De Vliegende Hollander" Terneu- zen 299 pnt., lste prijs; Drumband „Harmonie" Oostburg 293% pnt., lste prijs; Drumband „Euphonia" Goes 310% pnt., lste prijs; Drum band Christelijke Muziekver. „Wil- helmina" Eindhoven 299 pnt., lste prijs. Eerste divisie sektie E: Fanfare korps „Euphonia" Goes 301 pnt., lste prijs; Fanfarekorps „Apollo" Nieu we Tonge 269 pnt., 2de prijs; Fanfare korps „Con Affezzione" Kwaden damme 275 pnt., 2de prijs. RENESSE. Sfeerbeeld tijdens het Renesser concours, dat zoveel trom men, trompetten enbenen in be weging bracht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Raadsvergadering Bruinisse BRUINISSE, 16-6. In de op 20 juni te houden gemeente raadsvergadering van Bruinisse wordt een krediet ge vraagd van 54.280,- (incl. B.T.W.) voor het houden van een distributie planologisch onderzoek. B. en W. menen met dit voorstel te moeten komen nu een dergelijk on derzoek in regionaal verband op zich laat wachten. Men heeft de gevens die een dergelijk onderzoek zal ople veren nodig voor realisering voor het zg. KOM plan en men wil ook einde lijk wel eens af van de zo bewerkelij ke een veel tijd vragende art. 19 pro cedures bij het tot stand komen van gebouwen of verbouwingen. De vigerende bestemmingsplannen voor de kom zijn ongeveer 20 jaar ge leden al vastgesteld. Een derde reden om de koe nu bij de horens te vatten, is de aanvraag van een plaatselijke ondernemer voor de verplaatsing en uitbreiding van een winkel met een bedrijfsoppervlakte van circa 1500 m2. Dit is voor Bruinisse een derge lijk groot winkelbedrijf, dat aan het E.T.I, een verkennende analyse hier over te geven. Hieraan is voldaan maar nu is men tot de conclusie geko men, dat de uitkomst een andere is dat men nu eigenlijk nodig heeft. Vier onderdelen Het distributie planologisch onder zoek valt in vier onderdelen uiteen, te weten: a. Een feitelijke inventarisatie van de aanbodzijde; b. Een ondernemersenquête; c. Een huishoudenenquête; d. Een recreantenenquête. Een bijdrage van ƒ5700,- zal ont vangen worden van de K.N.O.V. (Ko ninklijk Nederlands Ondernemers Verbond). Ingesteld is een zg. Klankbordcom missie voor de begeleiding van het onderzoek. In deze commissie hebben zitting: 1. Wethouder van Mid denstandszaken C. Jumelet; 2. D. Spelt, voorzitter van de afd. Bruinis se van het KNOV, met als plaatsver vanger C. H. van der Ark; 3. C. H. Pols namens het centraal buro KNOV; 4. Mr. J. F. Wijsma rijkscon sulent voor Handel, Ambachten en Diensten in Zeeland; 5. Drs. H. J. E. Berkhuysen van het adviesburo Stad en Landschap Rotterdam. BROUWERSHAVEN, 17-6. Het orgel in de St. Nico- laaskerk in Brouwershaven is kompleet. Voltooid is de restauratie, waarvan buitenstaanders wel verstomd staan wanneer zij horen dat deze geschiedde in zo'n klei ne kerkgemeente van 1300 leden. Vrijdagavond (20 juni) zal het orgel tijdens de officiële overdracht voor het eerst in zijn volle glorie te beluisteren zijn. Zondagochtend (22 juli) wordt het ten tweede male ingewijd als onderdeel van een eredienst, die geheel (preek, schriftlezingen, lofzangen) in het teken van muziek zal staan. Het worden twee bijzondere bij eenkomsten, die de vreugde over de afronding van de orgel-restauratie zullen onderstrepen. Het orgel wordt dan voor het eerst bespeeld met inbe grip van het rugwerk. In '68 kwamen de orgelkas en het hoofdwerk gereed, waarmee in '63 al was begonnen. Fi nanciële problemen en een noodzake^ lijke dakrestauratie vertraagden, de restauratie van het rugwerki Lange weg Er dus een lange weg afgelegd, maar nu kan de Hervormde gemeen te gerechtvaardigd trots zijn. Er is saamhorig, met veel inzet aan de totstandkoming van deze restauratie gewerkt. De kerkeraad is nu tot haar vreug de in staat een goed onderhouden kerk en een goed orgel voor het na geslacht te bewaren en door te geven. Wat de kerk betreft: de binnen- en buitenmuren, zozeer geleden van de ramp, baren alweer zorgen. Maar goed de orgelrestauratie is af, de leegte die voordien toch wel gevoeld werd, is verdwenen! Vrijdagavond zal de heer W. Hülsmann, die als adviseur van de Nederlandse Orgelkommissie van het begin als toezichthouder betrok ken is geweest bij de restauratie, voor een groot aantal genodigden een historisch overzicht geven van de af bouw van het orgel. Voordien spreekt president-kerk voogd A. J. Hanse een welkomst woord en zal ds. J. A. J. Seeleman, de predikant van de kerk, een schriftle zing verzorgen. Inwijding Willie Bil zal die avond eerst het „oude" orgel bespelen, dus alleen het hoofdwerk gebruiken, waarna de heer Hülsmann de eer wordt gegund het hoofd- en rugwerk tezamen in te wijden. Het hoofdwerk bevat 1000 pijpen, het rugwerk telt er ruim 750, het „in terieur" is daardoor tjokvol. Willie Bil prijst de personeelsleden van de fa. Van Vulpen uit Utrecht, die de restauratie uitvoerden: „Ze bouwden niet aan een orgel, ze bouwden aan hun eigen orgel!" Willie Bil tenslotte zal de zang bij het slotlied op het komplete orgel be geleiden. Dat zal dan ongetwijfeld beter gaan, dan b.v. de massale samenzang op 30 april, want hoewel zij toen alle registers opentrok, kwam zij er met haar spel-'niet boven de zang uit Na afloop van het officiële gedeelte vrijdagavond, worden de geriodigdeii in de konsistorie genood voor een kopje koffie en kan het orgel worden bezichtigd. Zondag Aanstaande zondag is dus de speci ale dienst in het teken van de inwij ding van het orgel, die wordt geleid door ds. Seeleman. Voor deze gele genheid is er teven een optreden van het Zierikzees Kamerkoor (werken van J. S. Bach, Purcell en Montever di) met begeleiding van „Intertexta" o.l.v. Riet v. d. Dungen. Willie Bil toont dan wederom de mogelijkhe den van het orgel, met zijn warm- volle klank. Zij is er trots op dit or gel, te mogen bespelen en verheugd met de inspraak, die zij had in de twee jaar geleden opgerichte orgel kommissie, waarin de heer Hanse, de kosteres mevrouw K. de Jonge- Hoekman (sinds 1962 in funktie en dus altijd zeer nauw betrokken ge- yeest met deze restauratie) en de pre dikant zitting hadden. ZIERIKZEE Lerarenconcert Zeeuwse Muziekschool Op zaterdag 14 juni werd in de Lu therse kerk een concert gegeven door de docenten van de Zeeuwse Muziek school te Zierikzee. Het is de tweede keer dat dit gebeure plaats vond, en het is zeker weer voor herhaling vat baar. Helaas zijn er nog te weinig leerlin gen en ouders die deze gelegenheid De imposante St. Nicolaaskerk in Brouwershaven, die naast de ere diensten een heel belangrijke kultu rele funktie vervult. De volledige restauratie van het kerkorgel, een werk van jaren, is nu voltooid. Door de goede samenwerking van kerkeraad, kerkvoogdij, kosteres en organiste, - een „must" volgens de heer Hanse - heeft de immense restauratie kunnen plaatsvinden. aangrijpen om de verrichtingen van hun leraar of lerares te beluisteren. Voor de docenten is deze vorm van samenwerking interessant omdat de meesten elkaar niet eens kennen. Ie der draait zijn lessen en heeft verder bijna geen kontakt met kollega's, ze ker niet als de lesdagen verschillend zijn. Het programma was erg afwisse lend. Er werd piano gespeeld, maar ook orgel, blokfluit, trompet, accor deon, clarinet en viool. De muziek varieerde van Bach en Buxtehude tot Milhaud en Bozza. Helaas had de piano nogal geleden van de zomerse temperatuur, zodat hij niet klonk zoals hij klinken moest. Vooral de blaasihstrümenten die met begeleiding van de piano moesten spelen hadden hier last van. Zo'n tegenvaller is echter een uitda ging voor iedere musicus om dan toch zo muzikaal mogelijk zijn program ma te spelen, zodat het publiek zo min mogelijk merkt van alle interne problemen. Mijns inziens is men daar ook goed in geslaagd. Vermeldenswaard is nog de altvio liste Gisella Bergman. Zij is geen do cente aan de muziekschool in Zierik zee, maar omdat zij de komende week examen moet doen, grijpt zij ie dere gelegenheid aan om concerter varing op te doen. Het was werkelijk de moeite waard'om te horen hoe zij dit instru ment tot klinken bracht. Na afloop van het concert was er voor de mede werkers nog een gezellig samenzijn in de muziekschool, waardoor het on derlinge kontakt voortgezet kon worden. WILLIE BIL Naamsverwisseling Bij het in de maandagkrant gepu bliceerde bericht over het doelschie- ten met handicap op het Havenplein is de verkeerde heer V. d. Velde ver meld. De oorspronkelijke winnaar is de heer C. M. v. d. Velde uit Kerk- werve. Na het ontdekken van de naams verwisseling werd de heer B. Quist tot winnaar uitgeroepen. Schrijfavond Amnesty De werkgroep Schouwen- Duiveland organiseerd maandag 23 juni weer de maandelijkse schrijfa vond. Door het Internationale Sekra- tariaat in Londen zijn voor deze maand weer een aantal „gevallen"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3