KONINGIN EN PRINS BRENGEN OCHTEND BEZOEK AAN MIDDELBURG ARBEIDSONGESCHIKTHEIDSFONDS (AAF) WIL OOK VERHOGING KONINKLIJK BEZOEK Op woensdag 18 juni Om de A.A.W.-premie Heroïnedode Amsterdam AGENDA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Pittoresk 2 Morgen (woensdag) staat Zeeland in het teken van het hoge bezoek van de Landsvrouwe, koningin Beatrix en prinsgemaal Claus. Het bezoek (in dit nummer staat het programma uit voerig afgedrukt), bepaalt zich tot de hoofdstad van de provincie Zeeland: Middelburg. Schouwen-Duiveland zal de nieu we koningin derhalve niet kunnen ontmoeten. Gelet op het karakter van het bezoek en de veeleisende hoe danigheid ervan is zulks ook begrij pelijk. In dit opzicht is Zeeland een „lastige" provincie. Als de koningin Schouwen-Duiveland zou bezoeken, zou Zij - een voorbeeld - Zeeuws- Vlaanderen of Tholen ook niet kun nen overslaan. Het wordt derhalve het hart van de provincie en dat is de provinciale hoofdstad. Dat intussen de koninklijke be langstelling zo vlug al - na de troons bestijging - uitgaat naar de sa menstellende delen van het landster- ritoir, biedt voldoende zekerheid, dat ooit in de toekomst koningin Beatrix, in haar nieuwe hoedanig heid en waardigheid, ook de Zeeuwse „buitengewesten" nog wel eens zal bezoeken. In dit opzicht heeft zij in haar hoedanigheid van prinses, in het verleden een reputatie opge bouwd. Wij herinneren ons verschil lende bezoeken, die duidelijk een werkkarakter droegen en toen al pasten in de omvangrijke vóór oriëntatie, die heenwees op het feit dat Zij ooit bekleed zou worden met het hoogste ambt. Er mag dus hier ditmaal geen „ja loezie" bestaan. Zeeland „doen", be tekent in dit geval „Middelburg" doen; dat kan - alleen op praktische gronden - niet anders. Gelukkig zijn er ook mensen van hier morgen ginds aanwezig. Zij kunnen „verslagge vers" zijn hoe de koningin en prins „in Zeeland" werden ontvangen. Kennende de sfeer in onze provin cie, zal het niet minder enthousiast zijn dan elders (Groningen, Flevopoi- ders) en zelfs in het zo geteisterde Lekkerkerk, waar de koningin in tens kennis nam, van de noden van de mensen in die plaats. Intussen is Zeeland vlug aan de beurt; dat stemt tot vreugde en morgen wordt voor deze provincie vast een mooie dag, die een kruisje krijgt in de analen van dit gewest. Flitsen uit het buitenland MILAAN. „Het laatste Avond maal", het meesterwerk van Leona- do da Vinci in het klooster Santa Ma ria delle Grazia in Milaan, wordt met onherstelbare schade bedreigd als ge volg van een twee centimeter brede scheur die zondag werd ontdekt in de muur waarop de schildering is aange bracht. BRUSSEL. De sekretaris-generaal van de NAVO, Jozef Luns, heeft met de Belgische premiet, Martens, zater dag gewaarschuwd tegen „het niet naleven van de internationale ver plichtingen en het verzwakken van de paraatheid van het Belgische le ger", aldus „La libre Belgique" van maandag. BEIROET. Sekretaris-generaal Waldheim van de VN bestudeert nieuwe maatregelen om de VN- vredsemacht Unifil in het zuiden van Libanon beter in staat te stellen haar taak uit te voeren, zo blijkt uit een rapport aan de leden van de Veilig heidsraad van de VN, dat maandag in New York en Beiroet is gepubli ceerd. LANDSMEER. Het oude Kaaspak huis reed op een dieplader door de straten van Landsmeer. Het pakhuis werd naar een boot gebracht, waarop het naar Enkhuizen werd vervoerd. Het oude Kaaspakhuis zal een plaatsje krijgen in het buitenmu seum van het Zuiderzeemuseum. Een moeilijk maar volkshistorisch be langrijk transport. MIDDELBURG, 16-6. Woensdag 18 juni zullen konin gin Beatrix en prins Claus van des morgens half 10 tot des middags tien over half 2 in Middelburg zijn. In die tijd zullen informele gesprekken worden gevoerd, zullen twee korte rondritten per verenwagen worden gemaakt, zal een bezoek worden gebracht aan het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming en zal op het Abdijplein met enkele honderden inwoners en inwoonsters van Zeeland worden ge luncht. LUXEMBURG. De Nederlandse minister van landbouw, Ir. G. Brakx, wil dat Nederlandse vissers dit jaar wordt toegestaan om 3.000 5.000 ton maatjesharing in de Noordzee te van gen. Hij heeft die eis op tafel gelegd in de Europese Visserijraad, die maandag in Luxemburg is gehouden. GENEVE. Bijzonder gezant Adib Daoudy van de Verenigde Naties heeft maandag, terugkerende van een verblijf van drie weken in Tehe ran, in Geneve gezegd dat het Amerikaanse-gijzelaarsdrama het beste kan worden opgelost met in schakeling van de Verenigde Naties. CAIRO. De Egyptische regering zal ana het parlement vragen of de staat van beleg in te stellen in het Egyptisch-Libisch grensgebied naar aanleiding van de uitlating van kolo nel Moammar Gaddafi van Libië, dat het Libische leger zijn wapens moet richten op Egypte. De wereld in 2000 ROME, 16-6. Tachtig procent van de hele mensheid zal eind deze eeuw in de landen van de derde wereld leven, aldus een i V.N. -rapport dat in Rome is ge- J publiceerd. Elke dag worden 300.000 kin deren geboren, tien van de elf in de arme wereld. Alleen de elfde wordt in een industrie land geboren. Toch gaat die elfde een veel groter deel van de aardse hulp bronnen opeisen dan de tien anderen bij elkaar. Want elk mens in rijke wereld verbruikt twintig tot veertig maal zoveel tijdens zijn leven als iemand die in Afrika, Azië of Latijns- Amerika ter wereld komt. Rafaël Salas, direkteur van het V.N.-fonds voor Bevol king saktiviteit (U.N.F.P.A.), zegt in zijn rapport dat in de ja ren 1980 twee miljard mensen geboren zullen worden, bijna net zoveel als tussen 1950 en 1980. Eind deze eeuw zal de derde wereld ongeveer even veel mensen tellen als in 1950 de hele wereld. Gezien deze feiten is er geen reden tot voldaanheid, al is de menselijke vruchtbaarheid aan het verminderen, aldus Sa- las. Om half 10 zullen koningin en de prins bij het Abdij komplex aan de Groenmarktzijde arriveren (per au to). Daar zullen ter begroeting aan wezig zijn de kommissaris der Ko ningin, dr. C. Boertien, de burge meester van Middelburg drs. P. A. Wolters, en ir. M. A. Geuze, kamer heer in buitengewone dienst. Me vrouw J. Grootjans-Cijsouw, mede werkster van het kabinet van de Kommissaris, zal bloemen aanbie den. Even later, bij de ingang van de hal van het Statenkomplex, zullen hun opwachting maken mr. H. F. M. van der Heijde chef kabinet, en de heer J. H. van Geldere, waarnemend korps chef van de Middelburgse gemeente politie. Bij de toegang tot de ambts woning is mevrouw J. B. Boertien- Velema ter begroeting aanwezig. Kort daarna is er in de ont vangstruimte een kort gesprek met de kommissaris en de leden van gede puteerde staten, de heren mr. J. P. Boersma, P. G. van den Bosse, W. Don, en R. van Ommeren, alsmede de griffier der staten, dr. D. van der Wel. Daar zullen zich later bijvoegen de burgemeesters van de 30 Zeeuwse gemeenten. Om tien minuten voor half 11 be gint een rondrit vanaf de Groei markt naar de Kuiperspoort (via Walplein, Koor kerkstraat, Lange Delft, Korte Delft, Damplein, Dam zuidzijde tot aan de ingang van de Kuiperspoort). Voor deze tocht wordt gebruik gemaakt van twee verenwagens, begeleid door drie sje zen en zes ringrijders. Voor de orga nisatie tekenen de Stichting Zeeuwse Inspan en de Zeeuwse Ringrijders Vereniging. Zeeuws Instituut Als voorzitter van het Zeeuws In stituut voor Kunstzinnige Vorming zal mr. J. P. Boersma klokslag half 11 bij de toegangspoort van het Kui- perskomplex de koninging en de prins begroeten. Voorgesteld zullen worden directeur J. G. Keukelaar, mevrouw A. L. de Soet-de Moor en de heer L. Maes, stafdocenten, alsmede de bestuursleden drs. A. J. Rekveld en mr. C. T. Spijkerboer. Daarna volgt een bezoek aan enke le vaklokalen waar voor toelichting aanwezig zullen zijn mevrouw E. Hollebrandse, docente tekenen en schilderen, de heer P. Rosier, docent werken met ouderen, de heer P. de Jong, docent beeldhouwen en boetse ren, en mevrouw I. de Vries, docente ballet. Om half 12 verlaat het gezelschap het instituut via de uitgang aan de Rouaansekaai. Per verenwagen wordt dan teruggereden naar de Groenmarkt via Rouaansekaai, Lo- densekaai, Lange Delft, Noordstraat, Bachtensteene. Tegen 12 uur zal de kommissaris der Koningin de leden van de provin ciale staten van Zeeland op het Ab dijplein aan koningin Beatrix voor stellen. Daarna begint op dit plein voor ongeveer 400 genodigden uit de Zeeuwse samenleving een lunchbij- eenkomst in een ludieke omlijsting. Het Abdijplein zal feestelijk zijn versierd en worden „aangekleed" met stalletjes waar enkele typisch Zeeuwse ambachten zullen worden gedemonstreerd en waar een aantal diensten en instellingen zich zal pre senteren zoals de Provinciale VVV. het Landbouwschap, de Actie „Zee land helpt Rwanda", de Zeeuwse Vrouwenraad, de Stichting Het Zeeuwse Landschap en Staatsbosbe heer. Voor de lunchbijeenkomst (die tot tegen half 2 zal duren zijn - behalve de statenleden en de burgemeesters - uitgenodigd de diensthoofden van de provincie en de afdelingschefs van de griffie, vertegenwoordigers van de rechterlijke macht, leerlingen en stu denten van de verschillende school typen in de provincie, vertegenwoor digers van de kerken, de Zeeuwse Waterschapsbond, de Zeeuwse Jeugdraad, de Zeeuwse Sportraad, de raad voor de maatschappelijke dienstverlening, de culturele raad, de recreatieraad, De Provinciale raad voor de volksgezondheid, de Provinciale Onderwijsraad, de pro vinciale raad voor het milieu, de re- klaseringsraad, defensie, rijks- en gemeentepolitie, brandweer en Rode Kruis, Zeeuwse Vrouwenraad, Stich ting 1940-1945, Stichting Oude Zeeuwse Kerken, havenschappen, werkgevers- en werknemersorgani saties, verplegend personeel in de di verse sectoren, de Kamers van Koop handel, landbouworganisaties, energie- en vervoersbedrijven. Voorts zullen uit elke Zeeuwse ge meente twee inwoners op het Abdij plein aanwezig zijn. Na een korte rustpauze in de ambtswoning van de Kommissaris zullen koningin en de prins van tien over half 2 per auto vanaf de Groen markt vertrekken. ANTWERPEN. Bij onderhouds werk in de kerncentrale „Doel 2" bij Antwerpen is maandagochtend bij ongeluk een stoomafsluiter in het se- kundaire circuit geopend, waardoor stoom ontsnapte, zo is in een kommu- niqué van de Verenigde Belgische elektriciteitsbedrij ven meegedeeld PHNOM PENH. Rode Kmers van de afgezette Cambodjaanse premier Pol Pot hebben een aanval gedaan op een trein bij Srok Ek Romeas, zeven tig km ten noordwesten van Phnom Penh. NIEUW DELHI. Enkele honderden stamleden die na het uitmoorden en plat branden van een dorp bij Agar- tala in de noordoostelijke Indische staat Tripoera de bossen in gevlucht waren, staan op het punt van honger om te komen, aldus de Times of India van dinsdag. DEN HAAG, 16-6. Na het Algemeen Werkeloosheids- fonds studeert ook het Algemeen Arbeidsongeschikt heidsfonds (A.A.F.) op een verhoging van de premie in 1981. Het A.A.F. doet uitkeringen aan arbeidsongeschikten volgens de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet (A.A.W.). In een nota over de financiële positie van het fonds, die het bestuur woensdag bespreekt, wordt gesteld dat de A.A.W.-premie in 1981 minstens 4,75 procent van de premieplichtige loonsom zou moeten bedragen. Wil het fonds echter enig vermogen opbouwen, wat nodig wordt geacht om het financieringstekort op te van gen, dan zou de premie naar 4,9 pro cent moeten. De premie bedraagt op het ogenblik 4,2 procent. Financieringstekort Het A.A.F. zal in 1981 te kampen hebben met een financieringstekort van 540 miljoen gulden. Dat onstaat omdat de inkomsten later binnenko men dan de uitgaven moeten worden gedaan. Met name in mei, als de va kantietoeslagen worden betaald, loopt het tekort op. Het geld moet dan geleend worden en kan in de loop van het jaar weer worden terugbe taald. Deskundigen in het fonds zijn echter van mening dat er een vol doende reserve moet zijn om het fi nancieringstekort mee op te vangen. Die reserve zal aan het einde van 1980 weliswaar 860 miljoen bedra gen, maar desondanks zal het A.A.F. in 1981 naar verwachting toch met een financieringstekort zitten. MOSKOU. Het Sowjet-Russische persbureau Tass heeft Iran maandag gewaarschuwd dat het zijn grondge bied niet mag laten gebruiken als een tweede front voor Afghaanse „opstandelingen". AMSTERDAM, 16-6. In Amster dam is het afgelopen weekeinde de 25-jarige Amsterdamse P. J. H. over leden aan vermoedelijk een te grote hoeveelheid verdovende middelen. De vrouw werd dood in haar woning aan de Molensteeg aangetroffen, al dus de politie. In Amsterdam zijn dit jaar al achttien mensen het slachtof fer geworden van verdovende midde len. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere woensdag Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064, (01115) 1761. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Iedere dinsdag en vrijdag (tot 1 augustus) Haamstede Adr. v. d. Weydeweg (pompstation), 19.00 uur, exkursie Vogelwacht naar Meeuwenkolonie Van maandag t/m zaterdag tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum, 13.30 - 16.30 uur. Iedere donderdag in juli Burgh Hervormde kerk. Orgelconcerten. 20.00 uur. Vanaf 10 juni, elke dinsdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, dia avond Vogelwacht over flora en fau na landschap Schouwen-Duiveland. 20.00 uur Vanaf 18 juni, elke woensdag Haamstede Slot Haamstede, exkursie Vogel wacht, wandeling door natuurgebied 't Zeepe en bos slot Haamstede, 19.00 uur. Vanaf 2 juli tot en met 13 augustus elke maandag en woensdag Haamstede Bezichting molen „De Graanhalm". 10.00 - 17.00 uur. 21 juni-26 juli dagelijks, behalve zondags Zierikzee Burgerweeshuis. Beeldentuin en klein antiek. 10.00 - 17.00 uur. Zaterdag 28 juni t/m 18 juli Zierikzee Gravensteen. Zomerexpositie Zeeuwse Kunstkring. 10.00 - 17.00 uur. (Zondags gesloten.) Dinsdag 17 juni Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeente raad. 19.30 uur. U.V.V. Ontmoetingscentrum. Kon- taktavond U.V.V. 19.30 uur. Zuidhoek inlagen onder de Zeeland- brug. Verzamelen vogelwerkgroep. 19.00 uur. Renesse Dorpshuis. Fietstocht Plattelands vrouwen. 13.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad Middenschouwen. 19.30 uur. Woensdag 18 juni Zierikzee Stadhuis, vergadering advieskom- nrssie voor het welzijnsbeleid, 19.30 uur. Raadzaal. Kommissie Welzijnsbe leid. 20.00 uur. Haamstede Kombi-School; Klasse-avond „De Kirreweie", 19.30 uur. Donderdag 19 juni Zonnemaire Café „Bommenede". Klaverjas- wedstrijden, 20.00 uur. Bruinisse Hervormd Verenigingsgebouw, NCVB vergadering, 19.45 uur. Vrijdag 20 juni Brouwershaven Geref. Kerk, Haven NZ. Zanguitvoe ring Geref. Koor uit Middelburg. St. Nicolaaskerk. Overdracht vol tooide orgel. 20.00 uur. Oosterland Molenweg 19. Demonstratie aquaria. 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis, gemeenteraadsverga dering, 19.00 uur. Zaterdag 21 juni Zierikzee Bioscoop De Concertzaal; Dick Trom, 14.00 uur. Bioscoop De Concertzaal; „De laatste tankslag", 20.00 uur. Wegens jubileum „Kunst en Eer": Stadhuis, orgelbespeling Kees van Eersel, 12.00-13.00 uur; Muzikale rondgang muziekkorpsen Schouwen- Duiveland, 13.00-13.30 uur; Haven plein, muziekfestival alle korpsen Schouwen-Duiveland, 14.00-17.30 uur; Havenplein, show „Rust Roest", Zierikzee (tamboer-trompet terkorps met Majorettenpeleton), 20.00-20.30 uur; Havenplein, muzika le en vokale afsluiting jubileum-eve nementenreeks alle koren Schou wen-Duiveland en „Kunst en Eer", 21.00 -22.15 uur. Renesse „Wapen van Renesse", informatiebijeenkomst komminica- tievereniging De Westhoek, 20.30 uur. Nieuwerkerk Terrein Stock, concours hippique. Sirjansland Planten werkgroep. Verzamelpunt: Dijk langs Dijkwater. 9.15 uur. Zondag 22 juni Zierikzee Bioscoop De Concertzaal; „Dik Trom", 14.00 uur. Bioscoop De Concertzaal; „De laatste tankslag", 20.00 uur. Haamstede Beatrixweide. Jeugddienst, 17.00 uur. Maandag 23 juni Zierikzee Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. Schrijfavond Amnesty Int. 19.00 - 21.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk. Schrijf avond Amnesty Int. 19.00 - 21.00 uur. Brouwershaven Stadhuis, gemeenteraadsvergade ring, 19.30 uur. Dinsdag 24 juni Zierikzee Afd. Noord-Zeeland N.F.O. Exkur sie: start „De Val". 19.00 uur. (01110) 2255 Telefoonnrs. na hajf zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 De tragiek van een (beetje) oud en vervallen is dat het doorgaans pitto resk is. Dit woord is voor die soort zaken waarschijnlijk uitgevonden. Pittoreske zaken moet je op een (klei ne) afstand bezien, want met de neus er bovenop, kom je wel wrakke plan ken en een wat uitgemergelde muur tegen. Dat is tragisch, maar door gaans de waarheid. Nu hebben we de euvele moed ge had een pittoreske" foto van Dirks- land in de krant op te nemen; een re centelijk gebeuren, waar we op zich nogal blij mee waren. Want het was pittoresk en aangezien onder de nog al eens heersende sloopwoede, hier en daar mooie dingen verdwijnen, valt de fotograaf aan op pittoreske zaken als de bekende bok op een ha verzak. Misgeschoten vrienden, want een meneer in Dirksland is daar mooi kwaad over geworden. Hij schrijft: ,,als die foto kwaadaardig bedoeld is, dan hebt u uw blad daarmee geen dienst bewezen". Uit bovenstaande esthetische be schouwing evenwel volgt al, dat het begrip kwaadaardigheid" er hele maal niet aan te pas komt. Het was liefde meneer uit Dirksland, be langstelling en bewondering, dat men in deze plaats nog niet alles heeft kaal gemokerd. De man schrijft: „een verzameling hokken, dat is dus Dirksland, zoals u dat ziet". Als er een evenement in Zierikzee op touw wordt gezet en u graag veel publiek trekt, geeft u dan a.u.b. een dergelijke foto van Zierik- zee". Het is duidelijk de Dirkslander wilden we bekeren tot het pittoreske denken en pakt dat zo fout uit. Weer een bewijs dat (foto) journalistiek feitelijk niet kan. Inderdaad hebben we te Zierikzee ook nog wel wrakke hoekjes. Sommigen ogen en sommige niet. Die echt niet ogen laten we weg, als er veel publiek aan te pas moet komen, maar die wél ogen en toch re delijk rottig in elkaar zitten, mogen op de foto. Daar zijn we libertijns ge noeg voor, maar nooit kwaadaardig. Ik wil nu niet „dit" tegenover „dat" zetten, maar kwaadaardigheid komt hier niet of nauwelijks voor. We houden van elkaar, zoenen elkaar zelfs, uiteraard in het nette als het te pas komt en dat zouden we in Dirfcsland ook wel willen en moge lijk doen in de toekomst, als daar weer eens iets aan de hand is, dat pu bliciteit verdient. We zullen jube lend, de armen omhoog Dirksland binnenstappen en alles prijzen, pitto resk of niet pittoresk en „domweg gelukkig" zijn, omdat Dirksland zo dicht bij het (ook goede) Schouwen- Duiveland ligt en „we" straks waar- schijlijk samen Zeeuwen worden. Dat vordert eendracht en liefde en belangstelling voor elkaar. We zullen die opbrengen; dus aan ons zal het niet liggen. En in de harten wordt ge beiteld: „Er is geen betere plaats in 't land, dan 't lieflijk pittoreske Dirks land". Zo willen we het doen! SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2