Evenementenkommissie van V.V.V. gaat „over" naar Z.O.C. en Horeca Werkgroep organiseert Vr ouwenontmoetingsdag Bjgj B DE ZIERIKZEESCHE COURANT Toeristendagen Zierikzee Somberheid over ekonomische vooruitzichten Vijfentwintig september Groene deltadijken 1STA - OOSTERLAND SCHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 juni 1980 136ste jaargang Nr. 22723 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Agressieve jongeren in aktie ZIERIKZEE, 12-6. Ze komen weer de Toeristendagen Zierikzee, „mooier, groter en welluidender", wellicht nog dan in de vervlogen jaren. Er is hard gewerkt aan de voorbereidingen en nog - of liever weer - geldt de beken de spreuk: „Er is geen feest in Zierikzee, als daar niet was het komité". „Komité" moet - gelijk bekend - in dit specifieke geval, worden vertaald met „V.V.V.- e venement enkommissie Organiek is er met betrekking tot deze kommissie evenwel wat aan de hand, in die zin dat de aanzet is gegeven tot een samenvoeging met de Z.O.C. (Zierikzeese Ondernemers Centrale). De Z.O.C. moet - om het zo eens te zeggen - wassen (toenemen) en de evenementenkommissie moet minder worden. Ver taald betekent zulks een taakoverdracht naar de Z.O.C. toe en „het gaat de goede kant op en een voorzichtige start is gemaakt met de horeca". Deze laatste wijsheid lazen we af van de lippen van de heer H. Schot, voorzitter van de nu nog bestaande evenementenkommissie, die voor dit seizoen (1980), de feestelijke tanden op elkaar heeft gezet en weer met een programma komt. De organieke wijziging impliceert, dat de kommissie zich op den duur te rugtrekt, terwijl alsdan de Toeristen dagen worden georganiseerd door de Z.O.C. en de horeca. Elfde keer „Daar is nu een voorzichtige start mee gemaakt en de samenwerking loopt", aldus de nu nog fungerende voorzitter, die op een perskonferen- tie mede deelde, dat Zierikzee straks voor de 11e keer Toeristendagen gaat beleven. Doel was, is en blijft; de toe ristendagen voortzetten, zij het dan onder een gewijzigde struktuur. Begroting De voorbereidingen voor 1980 zijn goed verlopen en over de financiële bijdragen mag de kommissie niet on tevreden zijn. Dat is een gelukkig feit, want men „werkt" toch altijd nog met een begroting van 30 a 35.000,— en dat is voor „zoiets" een klap geld. De kommissie is gelukkig met het „bezit" van de heer B. de Gardijn, een jonge enthousiaste organisator, bij wie de leiding van de Toeristen dagen straks gaat berusten. Jonge krachten, die zich willen in zetten worden schaars; dat is nu zo en in de toekomst zal het misschien („al hopen we het niet") niet anders zijn. Het is inderdaad moeilijk jonge, en thousiaste bestuursleden te claimen voor dit werk. Feitelijk - voor een juist begrip moet dat er wel bij - bevindt de eve nementenkommissie zich dit jaar al in een overgangsfase, getuige het feit dat vanuit de Z.O.C. drie mensen bin nen het kader van de kommissie ak- tief zijn. Het is één bestuurslid en twee door de Z.O.C. toegewezen le den. De opening Eén der loco-burgemeesters zal de Toeristendagen openen op dinsdag 8 juli. Een bijzondere entourage zal bestaan uit het oplaten van duiven, een vredessymbool, dat de wereld in deze tijd goed gebruiken kan. We zien dan al direkt op die eerste dag het scala van „zaken", die ook vorige jaren aandacht trokken; markt van oude ambachten, braderie; di verse demonstrateis van o.a. kunst glasblazen, tingieten, klompen ma ken, die soort dingen. Gezelligde terrassen komen er niet alleen op de Schuithaven, maar - voor het eerst - ook op het Haven plein. Dan een demonstratie scha penscheren (St. Domusstraat-hoek Venkelstraat). Twee kindervoorstellingen vinden plaats, ditmaal niet in de Concert zaal, maar in de „Beuze"; Zierikzee- ser kan het niet. Tenslotte een singel loop voor trimmers en voor KNAU- leden, georganiseerd door S.V. Delta- Sport. De volgende Toeristendagen (15 ju li, 22 juli, 5 augustus) geven een ver gelijkbaar beeld te zien, al zijn er kleine, aantrekkelijke variaties. Zo is er (22) een politiehondende monstratie bij de St. Lie- vensmonstertoren. 15 augustus De slotdag valt op de 15e augustus, met het - al in de kolommen vermel de - 16e eeuws spel. Zo moet men het noemen, om de schijn van plagiaat met Den Briel te vermijden. Geuzen uit Den Briel komen welis waar en zij zorgen voor evoluties, die een historische inslag hebben, zij het dat zij niet precies op Zierikzee zijn ge-ent. De kommissie beschouwt Den Briel als „zusterstad" en waarom zal men van de ervaring, de inzet en het historische verbeeldingsvermogen van de Briellenaren hier geen ge bruik mogen maken? Temeer die vraag, daar exekutanten van Zierik zee mede ingevoegd worden in het to taal van het gebeuren; leden van ver enigingen en partikulieren, die zich (aarzelend nog) beginnen te melden, 't Zou fijn zijn, als ze - evenals in 1949 - en masse bij de heer H. Schot (Zaag molen) aan de bel hingen. Het gebeuren komt exakt echter voor rekening van de Brielse „Stich ting 1 april". Te Zierikzee bestaan in tussen plannen voor komende jaren een slotmanifestatie in historische zin bij te sturen voor de eigen stad. Het geheel wordt op die 15e augustus besloten met een vuurwerk op de En gelse kade. Mosselen!?) Eén ding (maar 't kan Verkeren zei Brederode) zal ontbreken op de Toe ristendagen: de mossel. Mosselen eten zal er alleen bij zijn, als verenigingen of partikulieren zich willen belasten met de organisa tie („knispen") gaat tegenwoordig automatisch; maar ze moeten ge kookt en verkocht aan het publiek. Wie met onbetaalde krachten werkt, houdt er een aardig centje aan over. Waar blijft dus de mosselbriga de? De kommissie heeft de handen al vol met werk. Mossels of geen mossels, feest wordt het weer te Zierikzee, ten fa veure van de toeristen, maar de bur gers pikken zeker ook een graantje (en mosseltje?) mee UTRECHT, 12-6. Als er op sociaal-ekonomisch terrein niet snel maatregelen word genomen zal in vijf jaar tijd het nationaal inkomen per hoofd van de be volking met twee of drie procent dalen. Dat is volgens de FNV- vakbondskrant een van de sombere voorspellingen uit een nog vertrou welijk rapport van de kommissie van ekonomische deskundigen van de Sociaal-Ekonomische Raad" (SER) over de konkurrentiepositie van de Nederlandse ekonomie. Om het tij te keren is een ingrijpen de matiging van de lonen nodig, al dus de SER-kommissie, die onder voorzitterschap staat van prof. dr. C. de Galan. Inklusief het incidenteel loon (promoties enz.) zou het inko men van de modale loontrekker er gedurende enkele jaren reëel één pro cent op achteruit moeten gaan. Dat zou volgens de SER-deskundigen tot resultaat hebben dat over vijf jaar het nationaal inkomen niet achteruit gaat maar ongeveer twee procent stijgt. OSLO. Sadeq Gotbzadeh, Irans mi nister van buitenlandse zaken, heeft de in Oslo bijeen gekomen leiders van Europese socialistische partijen een teleurstelling bezorgd door te verklaren dat hij niet met nieuwe voorstellen in de kwestie van de Amerikaanse gijzelaars naar de Noorse hoofdstad was gekomen. SEROOSKERKE, 12-6. Vijf vrouwen, inwoners van Schouwen-Duiveland hebben in maart van dit jaar een werkgroep gevormd. Deze werkgroep heeft op de in spraakdag voor een eventueel emancipatiebureau 11 maart jongstleden te Zierikzee besloten dat er voor Zee land geen provinciaal bureau moet komen. ZIERIKZEE. De zogenaamde droogbedden met slib bij de biologische zuive ringsinstallatie aan de Boerenweg, geven een abstrakt beeld te zien. Het heeft niets met kunst te maken, maar toch (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Er moet zelfs helemaal geen bureau komen, maar er moet een regionaal beleid worden gevoerd. Ook kwam naar voren dat de aanwezigen het niet helemaal eens waren met mevr. Kraayeveld-Wouters van c.r.m. Om nu te bespreken wat dat regio nale beleid in gaat houden en wie daar zitting in gaan nemen wordt op donderdag 25 september in het Ton- nenmagazijn te Brouwershaven een vrouwenontmoetingsdag gehouden. „Vanuit deze dag wordt dan een werkgroep samengesteld," vertelt Lidy Brummelink, die namens het vrouwencafé Zierikzee in de werk groep zitting heeft. De andere vier vrouwen zijn: Linda v. d. Salm, na mens de VOS-werkgroep Schouwen- Duiveland, Janny Asma, voorzitter van de Vrouwenraad Zierikzee, Teu- nie van Burg, vertegenwoordigster van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afdeling Noordwelle in de Vrouwenraad Westerschouwen en Nel Demmenie, vice-voorzitter van de Vrouwenraad en namens de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen. De werkgroep handelt geheel zelfstandig en heeft ook de mogelijk heid van begeleiding bij subsidie aanvragen niet aangepakt. Subsidie-aanvraag De vijf vrouwen zijn met hun werk de koploper van Zeeland. Bij de pro vinciale emancipatie-kommissie is een subsidie-aanvraag van f 3600,— ingediend. Deze aanvraag is op 3 juni behandeld. De kommissie verleende voor 100 haar toestemming en de aanvraag ligt momenteel bij G.S. Vragen „We verwachten niet dat we er op 25 september uitkomen. We hebben zes vragen gesteld, want minder kan gewoon niet en voor elke vraag heb- oen we ongeveer vijftien minuten. Er zal samen met de diskussie-leidsters in groepjes worden gepraat, waarna de diskussie-leidsters nog eens met elkaar zullen overleggen. Intussen is er voor de aanwezigen gelegenheid tot het bekijken van een aantal stands", aldus Lidy. De vrouwenboekwinkel uit Vlis- singen komt, de Stichting Blijf van mijn lijf, Joke Boonman van c.r.m. en er is een optreden van een poppen theater door drie vrouwen. De aan vang van de vrouwenontmoetings dag is 13.00 uur. Het Tonnenmagazijn blijft tot on geveer tien uur 's avonds voor be langstellenden geopend. Van 17.00- 19.30 uur wordt er open huis gehou den en 's avonds treedt het werkthea ter „De Mar en Sien-show" op. Via de vrouwenorganisaties worden versla gen van de dag verspreid, zodat bijna alle vrouwen van het gebeuren op de hoogte kunnen blijven. UTRECHT. Het kruiswerk kampt met een groot tekort aan bevoegde wijkverpleegkundigen. De opleidin gen leveren te weinig mensen af en de omvang van het werk groeit, zo dat het er ook niet naar uitziet dat de tekorten in de toekomst weggewerkt zullen worden. DEN HAAG; 12-6. Het Tweede- Kamerlid Faber (CDA) heeft mi nister Tuijnman van verkeer en wa terstaat gevraagd te overwegen nog uit te voeren dijkversterkingen in het kader van de Deltawerken aan te leggen als „groene deltadijken". Dat zijn met gras begroeide kleidijken. Volgens Faber kunnen daardoor de hoge aanleg- en onderhoudskosten van asfaltdijken worden bestreden. Advertentie uw dealer voor: Tel. (01114) 1495 - St Joostdijk 41 - Burg. v. d. Havestraat 48 OOSTERLAND. Er was ruimte" om Oosterlands Fanfare" hier nog eens te tonen in de volle glorie van de nieuwe uniformen. ,,O.F.", een fraai gezicht en een welluidende klank (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. i. De duidelijkst „verloren dag" 1 is die, waarop men .niet gela- chen heeft N. Chamfort Pt gl LT m Verwachting tot zaterdagavond: Vrij warm Af en toe zon, maar ook enkele regen of onweersbuien; minimumtempera tuur ongeveer 15 graden; middagtem- peratuur omstreeks 25 graden; zwak ke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 14 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 22 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 14 juni Zon op 5.16, onder 22.01 Maan op 7.04, onder 23.15 15 juni Zon op 5.16, onder 22.02 Maan op 8.03, onder 23.58 16 juni Zon op 5.15, onder 22.02 Maan op 9.07, onder Eerste Kwartier:20 juni (14.32) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 14 juni 5.17 17.04 10.41 23.09 15 juni 6.04 17.40 11.27 23.54 16 juni 6.45 18.21 12.15 Springtij: 15 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-6. Het K.N.M.I. deelt mede: In het huidige weerbeeld verandert maar weinig. Een depres sie ten westen van Portugal veran dert maar weinig van plaats en voert vanuit zuidelijker streken vrij war me en vochtige lucht naar ons land. Uit de bewolking, die zich in deze lucht vormt, kan af en toe een bui vallen. Daarnaast zijn er ook perio den met zon en kunnen de middag- temperaturen in het binnenland oplopen tot ongeveer 25 graden. Nog warmer wordt het in Italië waar de zon overvloedig schijnt. De middag- temperatuur loopt daar op tot 30 gra den. UTRECHT. Het reizigersvervoer bij N.S. nam vorig jaar met 4,5 pro cent toe tot meer dan 8,5 miljard rei zigerskilometers. De opbrengsten uit het reizigersvervoer stegen met 8,5 procent 767 miljoen gulden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1