Touwtrekken om bruggetje Oosterenbanweg Renesse Groots feest voor „koperen" kleuterjuf GROOT NATIONAAL FEDERATIEF MARS- DRUM- SHOW EN MAJORETTEN-WEDSTRIJDEN Algemene vergadering Waterschap Welkom in onze modelwoning Deurloo Intermeubel Deurloo Woninginrichting STREEKNIEUWS M.S. Prins Willem-Alexander Jubileum „Luctor et Emergo" n 4 ZIERIKZEE, 10-6. Het verwijderen van een bruggetje over de waterloop aan de Oosterenbanweg te Renesse kan heel wat te weeg brengen. Dat bleek dinsdagochtend tijdens de algemene vergadering van het Waterschap Schouwen-Duiveland. Waarnemend voorzitter de heer M. J. Steur gaf een overzicht van de gang van zaken in deze kwestie. Het betreffende bruggetje bleek te zijn aangebracht door de heer M. de Jong aan de Oosterenbanweg te Re nesse. Deze beschikte echter niet over een daartoe strekkende onthef fing. De heer Steur wees er tijdens de vergadering op, dat de aanwezigheid van het bruggetje in strijd was met de Algemene Politie Verordening op de Waterschappen en de betreffende eigenaar werd dan ook verzocht het bruggetje te verwijderen. Advertentie Merellaan 1 in Nieuwerkerk (aan de Rijksweg) GEOPEND Vrijdag van 19.00-21.00 uur Zaterdag van 12.00-14.00 uur (andere tijden mogelijk na af spraak) Zierikzee Telefoon (01110) 2946 - 2825 ZIERIKZEE/HAAMSTEDÊ Aktie tegen schenden mensenrechten Eind mei is Amnesty International gestart met een campagne tegen schendingen van mensenrechten in Zaïre onder het motto ,,In het hart van Afrika Zaïre dus". De werk groep Schouwen-Duiveland gaat, sa men met nog 80 groepen in Neder land, deze internationale aktie steu nen. Bij de start van deze aktie heeft Amnesty een rapport gepubliceerd waarin ernstige schendingen worden beschreven. Honderden mensen zijn op wille keurige wijze gearresteerd. Als re den voor de arrestatie geldt meestal verdenking van politieke oppositie of het behoren tot niet-erkende reli gieuze groeperingen. Veel gevange nen worden het slachtoffer van standrechtelijke executies, marte ling en uithongering. Politieke gevangenen zitten, vaak zonder vorm van proces en geheel van de buitenwereld afgesloten, vast in kampen in afgelegen gebieden. Het meest berucht is het kamp Eka- fera in het noord-oosten, waar onge veer 400 mensen gevangen zitten. De gevangenisomstandigheden zijn er barmelijk. Volgens Amnesty zijn de cellen „vergeven" van insecten, rat ten en parasieten. Veelvuldig vinden ook martelin gen, plaats. Bekend is het afhakken van de handen van een gevangene en het met een hamer verbreizelen van vingers en tenen van gevangenen die wilden ontsnappen. Ook wordt regel- ZIERIKZEE. Dit zijn de mannen van de bedrijfsbrandweer van de Kon. Zeelandia, die - als gemeld - de be schikking kregen over een eigen brandweerwagen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Daar aan dit verzoek geen gehoor werd gegeven werd het op 29 april dit jaar door het Waterschap, met as sistentie van de Rijkspolitie, wegge haald. Deze handeling werd gevolgd door een kort geding aangespannen door de voormalige eigenaar M. de Jong en de huidige eigenaar Scheeps- union B.V. te Rotterdam, een onder neming waarvan de heer De Jong di- rekteur is. Weer terug Tijdens de uitspraak van dit kort geding op 13 mei j.l. werd het Water schap in het gelijk gesteld. De heer Steur liet echter weten, dat het brug getje op 9 mei inmiddels al weer was teruggelegd. Het waterschap liet het derhalve op 14 mei wederom verwij deren en opslaan in een magazijn te Burghsluis. Inmiddels werd hoger beroep aan getekend door de heer De Jong en Scheepsunion B.V. De kwestie zal op 10 september voor het Gerechtshof in Den Haag behandeld worden. De Scheepsunion B.V. heeft thans ook een verzoek om ontheffing bij het Waterschap ingediend. De heer Steur liet weten dit verzoek nog niet in be handeling genomen te hebben, daar eerst de uitspraak in hoger beroep moet worden afgewacht. „Als we nu het verzoek om ontheffing in behan deling nemen, bestaat de kans dat er straks twee bruggetjes liggen", aldus de heer Steur. Hoofdingeland burgemeester Th. H. de Meester informeerde welke hinder het Waterschap van de brug heeft en welk genot de eigenaar er aan beleeft. De voorzitter wees erop, dat het formeel fout was een brug te plaat sen zonder het in het bezit te zijn van een ontheffing. De voorzitter liet we ten dat het gaat om een openbare wa tergang en dat het derhalve in strijd is met de A.P.V. een dergelijk brug te plaatsen. Hij was van mening, dat het Water schap volgens de voorschriften dient te handelen en verwees in dit ver band ook op het gevaar van prece denten scheppen. Betreffende het belang, dat de eige naar aan het bruggetje hecht, deelde de heer Steur mede, dat het de ver binding vormt vanaf zijn woonhuis naar een stuk grond, dat de heer De Jong in erfpacht heeft. De grond, waarop een boerderijtje staat en wat paarden van de heer De Jong grazen is eigendom van de Scheepsunion B.V. Principiële zijde De heer De Jong verklaarde dins dagavond" desgevraagd zelf inder daad 3 km. te moeten omlopen om op het stuk grond te komen, als het bruggetje achter zijn woning er niet ligt. Overigens blijkt de heer De Jong veel meer waarde te hechten aan de principiële kant van de zaak. Hij is bijzonder boos op het Water schap en zijn versie luidt als volgt: matig de doodstraf opgelegd en vol trokken. Leden van de werkgroep zullen aan 16 autoriteiten een brief schrijven en hen verzoeken zich in te zetten voor verbetering van de situatie. Op be perkte schaal zullen zgn. doelgroe pen gevraagd worden de aktie te steunen. In elk geval worden kerken benaderd. Voor iedereen is er op de maandelijkse schrijfavond, 23 juni, gelegenheid te schrijven naar presi dent Mobutu. Kaarten Er zijn ook een tweetal voorbe- Een kantonnier van het Water schap zou poolshoogte zijn wezen ne men en hebben laten weten dat „de zaak er keurig uitzag". Korte tijd la ter zou dezelfde kantonnier telefo nisch kontakt hebben opgenomen met de heer De Jong met de medede ling, dat zijn supérieuren (het Water schap) geen bezwaar hadden tegen het bruggetje. De heer De Jong verklaart, dat dit achteraf echter volkomen wordt ont kend en dat heeft zijn boosheid opge wekt. „Ze hebben drie maanden ont kend, dat ze hier zijn wezen kijken en dat is allemaal erg ilauw", aldus de heer De Jong. Hij zegt dan ook vooral op grond van dit alles nu hoger be roep te hebben aangetekend. Verder heeft hij ook een aanklacht ingediend bij de officier van justitie tegen de kantonnier wegens vermoe delijke „valsheid in geschriften" en tegen het Waterschap wegens uitlok king tot deze vermoedelijke valsheid in geschriften. De heer De Jong blijft er namelijk bij, dat de schriftelijke verklaring, die de kantonnier nadien heeft afgelegd niet strookt met de waarheid. Goede bescherming- Woordvoerder van Scheepsunion B.V. de heer Koops laat nog weten, als eigenaar van de grond achter de woning van de heer De Jong veel waarde te hechten aan de verbinding via het bruggetje. „Het betekent voor ons een goede bescherming van het land en opstallen. Bij onraad kan men zeer snel ter plaatse zijn". Hij noemt in dit verband ook de kans op mogelijke kraakakties. Op grond van deze motieven werd door Scheepsunion B.V. inmiddels een verzoek om ontheffing ingediend. De algemene vergadering van het Waterschap besloot dinsdagochtend a.s. de belangen van het Waterschap ook in hoger beroep te blijven verde digen. drukte kaarten, die gek<^jht en ver stuurd kunnen worden. Met de één wordt president Mobutu verzocht al le doodvonnissen die zijn of worden uitgesproken te herzien. Met de an der wordt gevraagd een tweetal wet ten t.a.v. gratieverlening onverkort uit te voeren. Deze kaarten en ander materiaal kunnen ook nog gekocht worden bij de stand op de kerkmis in Haamstede op 12 juli. Informatie is te vinden in de bro chure, welke een verkorte versie is van het rapport, en voor één gulden te verkrijgen. Voor inlichtingen over de aktie en bestelling van materiaal: Nelle en Theo Grefkens, Willem Alexan- derstraat 4, Haamstede; telefoon (01115)2608. HAAMSTEDE Ledenvergadering Ver. Chr. Nat. Schoolonderwijs Vrijdagavond (13 juni) zal de Vere niging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Haamstede in de gemeenschapszaal van de kombi- school haar jaarlijkse ledenvergade ring houden. Van het bestuur is de heer C. Boot periodiek aftredend en stelt zich niet meer herkiesbaar. Het bestuur stelt - in alfabetische volgorde - als kandidaat voor de her en A. C. Landman en J. C. D. Stigter. Verdere agendapunten zijn o.m. het financieel jaaroverzicht over 1979 en schoolmededelingen. In de pauze zal er een tentoonstel ling te bezichtigen zijn over het on derwerp „Duinen, delta en wadden". De leerlingen hebben dit onder werp als onderwijsprojekt behan deld en werkstukken vervaardigd. Daarnaast zal er ook ander ten toonstellingsmateriaal aanwezig zijn. Bromfietser bewusteloos na aanrijding De zestienjarige bromfietser M. v. d. B. uit Haamstede is woensdag be wusteloos in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee opgenomen, nadat hij in Haamstede in botsing was gekomen met een bestelauto, bestuurd door J. F. uit Harskamp. Het ongeluk gebeurde toen de jonge man van het Biesterveldwegse de Vroonweg wilde oversteken. RENESSE Rijtoer bejaarden Dinsdag 10 juni maakten de bejaar den uit Renesse hun jaarlijkse rij toer. Door het organisatie-komité was wederom een aantrekkelijk pro gramma samengesteld, 's Ochtends om half acht ging het gezelschap, dat bestond uit 48 bejaarden en drie be geleiders, opweg met een bus van Van Oeveren. Via de Brouwersdam reed men naar Goeree-Overflakkee, welk eiland in west-oost richting doorkruiste werd om via de sluizen bij Willemstad (N.-Br.) binnen te rij den. De reis werd vervolgd via Made naar Hilvarenbeek, waar in restau rant „De Posthoorn" een voortreffe lijke koffiemaaltijd wachtte, 's Mid dags werd een bezoek gebracht aan het safaripark „De Beekse Bergen", waar vooral de apen en hun jongen vertedering opwekten. De thee werd gebruikt óp „Landgoed Schaluinen", waar men niet alleen kon genieten van een verfrissende konsumptie, maar ook van schitterend aangelegde tuinen met vijvers en fonteinen. Via Breda, Willemstad en de Gre- velingendam wachtte te Bruinisse in Aquadelta een voortreffelijk diner. Muzikaal welkom Daarna restte nog slechts de laatste stukjes rijden tot Renesse. Volgens de traditie werden de bejaarde reizi gers in Renesse verwelkomd door het fanfarekorps „Luctor et Emergo", dat bij het Stoofwekken de bus al stond op te wachten. Met muziek voorop werden de laatste meters van de reis afgelegd. Onder de be langstellenden die de bejaarden op wachtten bevond zich ook burge meester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer. In het „Wapen van Renesse" werd, onder het genot van een tweetal kon- sumpties, nog even nagepraat. Ieder was zeer kontent over de geslaagde reis, die met opzet zo was samen gesteld dat ook de mensen die slecht ter been zijn overal van konden mee genieten. De heer J. W. de Jonge van het or- ganisatiekomité sprak zijn vreugde uit over het uitstekend verloop van de reis en dankte iedereen voor het meewerken aan de fijne dag. De drie begeleiders kregen van de bejaarden allen een boeket aangeboden. KERKWERVE Nieuwe voorzitter Chr. Schoolvereniging Vorige week vergaderde het bestuur van de Christelijke Nationa le School te Kerkwerve. Op die avond werd afscheid genomen van de voorzitter, de heer C. van der Wek ken A.zn., die na 16 jaar het bestuur verliet. Zodoende moest een nieuwe voor zitter worden gekozen. De funkties zijn als volgt verdeeld: voorzitter de heer J. Francke, penningmeester de heer S. Bij de Vaate, sekretaris me vrouw G. Kesteloo-Berrevoets, alge meen adjunkt de heer M. van der Wekken, overige bestuursleden de heer H. Coomans, de heer B. J. Boot, mevrouw M. van der Wekken-Maijs. ZIERIKZEE. Het M.S. Prins Willem-Alexander" meerde weer af te Zierik zee, met aan boord 40 bewoners van de Stichting Chr. Verpleegtehuis Hilver sum. De opvarenden zochten het zonnetje op op het terras van Taveerne „Zie- rick". Het buitengebeuren werd vooral bepaald'door leden van de afdeling gym nastiek van S.V. Delta Sport. Binnen werd gezongen door het koor van de af deling Noordwelle e.o. van de Bond van Plattelandsvrouwen. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) In Dreischor DREISCHOR, 12-6. Twaalf-en-een- half jaar kleuter juf in Dreischor zijn; dat dient gevierd te worden, vinden ze daar. Afgelopen zaterdag onder vond dat mevrouw R. v. d. Weyde- Smits, die een grootse hulde werd toebereid. Het feest begon al voor haar huis, want daar werden zij en haar echtge noot afgehaald door de harmonie, ge volgd door kleuters met feestbogen, ouders en vele dorpelingen. Voor „juf" v. d. Weyde was dit alles een komplete verrassing. Onder de bogen lopend begon ze aan een ere-ronde door het dorp, die in de school eindigde. En daar begon het feest pas goed. Kinderen, ouders en genodigden genoten van een vloeiend verlopen programma. De kleuters voerden een „mini- musical" uit, die gevolgd werd door een zangstuk van groter formaat, ge bracht door twaalf oud-leerlingen. Er werd poppenkast gespeeld en de juf werd in de bloemetjes en in het zonnetje gezet. Ze vond het een van de fijnste da gen van haar leven RENESSE, 11-6. Als hoogtepunt van de viering van het 75-jarig jubileum van het fanfarekorps „Luctor et Emer go" uit Renesse worden zaterdag 14 juni a.s. nationale fe deratieve mars-drum-show en majorettenwedstrijden gehouden op het gemeentelijk sportterrein „De Laone" te Renesse. Het concours, wordt georganiseerd door de jubilerende vereniging overeen komstig de voorschriften en reglementen van de Koninklijke Federatie van Muziekverenigingen (K.N.F.). Inschrijvingen voor het concours liepen via het hoofdkantoor van de K.N.F. te Arnhem. De loting voor de volgorde van optre den is in overleg met de concours kommissaris, de heer L. Raamsdonk, ge schied op het K.N.F.-buro. Voor het concours konden zowel drumbands met of zonder sig naalinstrumenten en drumfanfares inschrijven, als harmonie, fanfare korpsen en brassbands met of zonder drumband, showbands en majoret- tenkorpsen. De harmonie, fanfare korpsen, brassbands en drumbands worden beoordeeld op twee werken, waarvan één lopend en één staand wordt uitgevoerd. Voor de show en majorettenwedstrijden geldt een vrij programma. 23 groepen Op het marsconcours te Renesse zullen in totaal 23 groepen aan de start verschijnen. Dat is het maxima le aantal deelnemers. Er waren op het hoofdburo van de K.N.F. zelfs nog meer aanmeldingen binnengeko men. Deze grote belangstelling voor het concours te Renesse is voor de or ganiserende vereniging zeker ver heugend, want nog vorig jaar is het voorgekomen dat een concours in Zeeland moest worden afgelast om dat zich onvoldoende deelnemers hadden aangemeld. Groot muziekfeest Met 23 deelnemers belooft het in Renesse een groot muziekfeest te worden met een gevarieerd program ma waarin majorettenpelotons, drumbands en fanfarekorpsen el kaar afwisselen. Het programma wordt geopend met twee optredens in de jeugddivi- sie - sektie majorettes. De spits zal worden afgebeten door de Miniretten van Majoretten- en Showpeloton „Jong Leven" uit Stellendam, direkt gevolgd door een optreden van Majo- rettenpeloton „The Young Start" uit Oot-Souburg. Beide groepen zullen een show uitvoeren op mechanische muziek. De volgende deelnemers die aan de start verschijnen zijn Majorettenpe- loton „H.O.V. Libertatis Primitiae" uit Brielle en Majoretten- en Show peloton „Jong Leven" uit Stellen dam, beiden uitkomend in de derde divisie sektie majorettes. De Drumbands „Con Affezzione" uit Kwadendamme en „St. Caecilia" uit 's Heerenhoek komen uit in de 3e divisie sektie A. Het programma zal daarna worden vervolgd met drie optredens in de 3e divisie sektie majorettes. Achtereen volgend komen aan de start majoret- tenpeloton „Schoonenburg" uit Oost-Souburg, „Apollo" uit Sluis en „De Vliegende Hollander" uit Ter- neuzen. In de derde divisie sektie A komen daarna de drumband fanfare „Alem" uit Alem (Gelderland) en drumband muziekvereniging „De Echo" uit Wilhelminadorp. Daarna toont het majorettenpeloton „Apollo" uit Nieuwe Tonge zijn kunnen. Het pelo ton komt uit in de 2e divisie sektie majorettes. Vervolgens komen in de 2e divisie sektie A twee drumbands aan de start en wel „Volharding" uit Zaamslag en „Luctor et Emergo" uit Renesse. Het fanfarekorps „De Echo" uit Wilhelminadorp komt daarna uit in de 3e divisie sektie E. Drumband „Nooit Gedacht" uit Almkerk vervolgt daarna het pro gramma. Deze band komt uit in de le divisie sektie A. Vier deelnemers in de eredivisie sektie A. Als eerste de drumband „De Vliegende Hollander" uit Ter- neuzen; daarna drumband „Harmo nie" uit Oostburg, drumband „Eup- honia" uit Goes en Drumband Chr. Muziekvereniging „Wilhelmina" uit Eindhoven. De reeks van optredens wordt besloten met de deelnemers in de le divisie sektie E, waarin uitkomen Fanfarekorps „Euphonia" uit Goes, Fanfarekorps „Apollo" uit Nieuwe Tonge en fanfarekorps „Con Affezio- ne" uit Kwadendamme. Ter afsluiting van de muzikale happening zal het fanfarekorps uit de vaandelafdeling „Vlijt en Volhar ding" uit Oost-Souburg 's avonds een concert geven in de muziektent.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4