IN MEI VIEL SLECHTS 4,4 MM REGEN OP SCHOUWEN-DUIVELAND „BRAM BERREVOETS" VIJF EN DERTIG JAAR BETROKKEN BIJ AVONDVIERDAAGSE Algemene vergadering Waterschap ANBO-afdeling Nieuwerkerk maakte fraaie busreis STREEKNIEUWS Grote brandweeroefening in Boswachterij Westerschouwen Schets van een wandelpionier ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE .Jonderdag 12 juni 1980 Nr. 22722 3 ZIER1KZEE, 10-6. „In mei viel in deze regio slechts 4,4 mm regen, terwijl een hoeveelheid van 44 mm nor maal is in deze tijd van het jaar. In de maand mei gedu rende de droge zomer van 1976 viel nog ruim 13,5 mm re gen, maar in dat jaar waren de voorafgaande maanden veel droger dan thans het geval is geweest". Deze mede deling deed waarnemend voorzitter de heer M. J. Steur dinsdagochtend in 's Landskamer tijdens de algemene vergadering van het bestuur van het Waterschap Schou- wen-Duiveland. De voorzitter liet verder weten, dat bij de jaarlijkse kontrole van de gema len door het technisch Adviesburo een aanzienlijke schade aan de zogenaamde waaier bij het gemaal Den Osse is gekonstateerd. Het betreft een uitholling van de zijkant en de schoepen, die de kans op breuk en/of teruglopen van de kapaciteit door lekkage zeer vergroot. Daar de herstelwerkzaamheden aan dit gemaal niet in eigen beheer uitgevoerd kunnen worden, is het werk opge dragen aan Stort-Pompen B.V. in Hengelo voor een bedrag van 54.166,— ex- klusief b.t.w. Het herstel zal omstreeks augus tus/september dit jaar worden uitge voerd. De schoepen van aluminium- brons zullen dan vervangen worden door een slijtvaster materiaal. Ir. G. D. Kloosterboer legde uit, dat door een bepaalde waterslag op de schoe pen de waaier inmiddels te veel is uitgehold. Overigens zei hij niet vol ledig te kunnen verklaren, waarom de uitholling bij andere gemalen veel minder is. De heer Steur deelde verder mede, dat het aanbrengen van bestortingen op de kreukelbermen in de distrikten 2 en 4 is opgedragen aan De Klerk B.V. te Werkendam voor 79.140, exklusief b.t.w. In totaal zal hier 1500 ton stortsteen worden aange bracht. Herzetten basaltglooiïng Het uitbreken en herzetten van de basaltglooiïng op de Oostnol van het Havenkanaal te Zierikzee en het uit breken en vervangen door basalt van een gedeelte Vilvoordse steenglooi- ïng langs de Gouweveerse zeedijk zal eveneens uitgevoerd worden door De Klerk B.V. voor 125.500,— exkl. b.t.w. De voorzitter deelde mede, dat het werk aan het Havenkanaal in middels gereed is. Bij het Gouweveer bleek de huidige vlijlaag onvoldoen de, zodat een nieuw produkt aange bracht dient te worden. De meer kosten bedragen in dit geval 12.200,-. Voor een bedrag van 99.084,— ex klusief b.t.w. zal door de Kon. We genbouw Stevin een nieuwe dek- en slijtlaag worden aangebracht op en kele wegen in de distrikten 3 en 4. Voor het aanbrengen van een dikke re deklaag op de niet-plan wegen Omloopsweg, Boots weg, Heernis- weg, en Groene weg heeft het Water schap inmiddels de toezegging voor 50 subsidie. Het werk zal nog dit jaar worden uitgevoerd. Half augustus zullen twaalf aan vernieuwing toe zijnde brugleunin gen worden vervangen door roest vrijstalen leuningen. De huidige brugleuningen worden door het Wa terschap in eigen beheer gesloopt. De prijs van de nieuwe brugleuningen bedraagt 95.400,— exklusief de montagekosten. Installatie Westerschouwen Betreffende de aanpassing van de rioolwaterzuiveringsinstallatie te Westerschouwen werd medegedeeld, dat de uitbreiding met een extra be luchtingsvijver waarschijnlijk nood zakelijk is. De kapaciteit van de in stallatie te Westerschouwen is thans nog voldoende, maar verwacht wordt" dat er voor de drukke vakan tieperiode een aanpassing dient plaats te vinden. Inmiddels is aan het raadgevend ingenieursbureau Wit- tenveen Bos de opdracht verstrekt ten aanzien van de aanpassing van de installatie in Westerschouwen een definitief plan op te stellen. Peilingen Wat betreft de peilingen deelde ir. Kloosterboer mede, dat het opmerke lijke feit zich dit keer voordoet, dat de voorjaarspeilingen gunstiger zijn uitgevallen clan de najaarspeilingen. De peilingen bij Bruinisse tot Burgh en Westland gaven geen reden tot on gerustheid evenals die van de Vier bannen tot de Noordbout. Alleen bij de Noord- en Zuidbout werden wat verdiepingen gekonstateerd. De peilingen bij Borrendamme en Flaauwers gaven een bevredigend beeld te zien. Verder deelde de heer Kloosterboer mede, dat bij de ingang van haven De Schelphoek een ver- ontdieping werd gekonstateerd door plaatafschuiving van de Roggeplaat. De peilingen bij Koudekerke gaven ook een gunstig beeld te zien en de strandpeilingen van Burgh- en West- land en Noorderstrand moeten nog nader uitgewerkt worden. Ten aanzien van de verkiezingen van de hoofdingelanden voor de dis trikten 1 en 3, die eind dit jaar en bloc aftreden, deelde de voorzitter mede, dat op woensdag 20 augustus aanstaande de kandidaatstelling plaatsvindt. Indien er meerdere kan didaten voor één kategorie worden gesteld zullen op woensdag 22 okto ber verkiezingen plaatsvinden. Bij enkelvoudige kandidaatstelling vin den deze verkiezingen uiteraard niet plaats. Ten aanzien van het nieuwe verkie zingsreglement deelde de heer Steur mede, dat nu ook de echtgenote van de hoofdingeland als hoofdingeland kan worden gekozen. „Maar niet in hetzelfde distrikt als haar echtge noot", merkte de voorzitter op. Een diskriminerende bepaling?? Nee geenszins, slechts een verspreking van de voorzitter, die hij meteen her stelde met: „Niet voor dezelfde kate gorie". De leeftijdsgrens waarop de hoofd ingelanden dienen af te treden, is in het nieuwe reglement verlaagd van 70 naar 65 jaar. Verder deelde de voorzitter mede, dat per 1 mei 1981 de gezworenen voor de distrikten 2 en 4 zullen aftreden, te weten de her en W. den Boer, H. Doeleman Mz. en H. v. d. Zande. Vaststelling Rekening 1979 De algemene vergadering ging ak koord met de voorlopige vaststelling van de rekening over dienstjaar 1979 en met de tweede wijziging van de begroting voor het dienstjaar 1979. Namens de financiële kommissie werd verslag uitgebracht door de voorzitter de heer F. K. Vos, die de samenstellers van de rekening een kompliment maakte voor het uitste kende werk. De heer Steur deelde mede, dat on danks de sombere verwachtingen de rekening met een batig saldo van 1.739,79 voor de anthentieke taken (m.u.v. de waterkwaliteit) kon wor den afgesloten. Een overboeking vond plaats naar de reserve voor on derhoud tertiaire wegen van 32.500,—, terwijl voor de zeewe ring een bedrag van 50.000,— werd gereserveerd. Het saldo betreffende de waterkwaliteit bedraagt 23.998,40. Bij de rondvraag informeerde hoofdingeland L. J. van Gastel naar de situatie met de muskusrat op Schouwen-Duiveland. De voorzitter deelde mede, dat in maart/april en- NIEUWERKERK, 11-6. De afdeling Nieuwerkerk van de Algemene Neder landse Bond van Ouderen (A.N.B.O.) maakte - met een autobus van de fa. Van Oeveren - een geslaagde reis, met aan het stuur de heer Willemse, die onder weg voor de nodige toelichting zorgde, waardoor de reis aan levendigheid won. Op allerlei bijzonderheden, die werden gepasseerd, werd geattendeerd. Een welkomstwoord sprak de waarnemend voorzitter, de heer L. van Bloois, die hoopte op een gezelli ge reis, een fijne dag en een behouden thuiskomst. Namens de firma sprak de chauf feur eveneens woorden van welkom. De reis voerde via Rotterdam, Schoonhoven, Harmeien naar Vlist, waar in het fraaie dorpshuis de kof fie met gebak werd gebruikt. Verder voerde de tocht langs ver schillende dorpen, waar interessante dingen waren te zien. Vooral trok on derweg „de landbouw" de aandacht, evenals de vele, met koeien „bevolk te" weilanden en de fraaie boom gaarden. Haarzuilen Een tweede stop gold Haarzuilen, waar in het restaurant „De vier bal ken" het diner gereed stond. Een voortreffelijke maaltijd! Rond twee uur vertrok het gezelschap, naar het einddoel, het Zuidlarens kasteel. Kunstwerken, met de hand gesne den, geknoopte wandkleden, die za ken werden bewonderd en bezocht de balzaal en de biljartzaal uit de jaren 1500-1600. Op de terugreis werd in restaurant „Lekzicht" een theepauze gehouden. Vanuit het restaurant was een fraaie bellevue te bewonderen. Dankwoorden Terug op weg naar Zeeland, werd door een der bestuursleden dank ge bracht aan de leden, voor de financië le steun. In het dankwoord werd ook de chauffeur betrokken. Een vrouwe lijk lid van de afdeling bracht - na mens de leden - dank aan het bestuur voor de fraaie, goed georganiseerde, reis. kele dode exemplaren werden aange troffen en dat de zaak voortdurend in de gaten wordt gehouden. De kantonniers melden elke dode of levende muskusrat, die ze aantref- fen. De voorzitter zei te hopen, dat iedereen, die een dergelijk beest aan treft - ook in geval van twijfel - het Waterschap daar melding van doet. Hoofdingeland Klompe vroeg hoe veel het geschot zou stijgen als de kultuurtechnische werken voor de zoetwatervoorzieningen zouden wor den uitgevoerd. De voorzitter had in zijn openingsrede al gesproken over een globaal investeringsbedrag van 2,— a 3,— miljoen, maar liet thans weten over de stijging voor het geschot in het door de heer Klompe geschetste geval geen zinnige mede deling te kunnen doen. Zitbank Hoofdingeland Van der Zande bracht een klacht over van een be jaarde inwoner van Bruinisse, dat op de verzwaarde dijk bij de Stoofpol- der nog steeds geen zitbank is ge plaatst. Ir. Kloosterboer deelde daar op mede, dat het Waterschap aan de gemeente Bruinisse inmiddels toestemming verleende een aantal banken te plaatsen. Hoofdingeland mr. A. Gast memo reerde aan de situatie, die is ontstaan door het parkeren en de duikrekrea- tie aan Den Osse in Brouwershaven. Hij vroeg of het Waterschap in dit ge val stappen gaat ondernemen. De heer Steur deelde mede, dat in over leg met de gemeente Brouwershaven was besloten een wachtverbod in te stellen langs de dijkzijde van de weg. Dit voorstel werd echter niet overge nomen door G.S.,. die als argument aanvoerden dat door die maatregel aan de andere zijde van de weg ge parkeerd zou worden. De voorzitter deelde in dit verband mede, dat zich elders in de regio ook wel verschijnselen voordoen, waar het Waterschap niet zo gelukkig mee is. Zo noemde hij het klandestien kamperen aan een terrein aan de Rampweg bij de duinovergang te El- lemeet. „We zien dit niet graag, er vinden heel wat vernielingen aan de afrastering plaats", aldus de voorzit ter. Hoofdingeland H. van Langeraad wees op de begroeiing aan de binnen zijde van de sloten. Hij adviseerde bij het maaien een middel tegen het uitlopen van de begroeiing te gebrui ken. De voorzitter zegde toe dit na der te bezien. Deze 61e algeméne vergadering werd besloten met een gezamenlijke maaltijd in het „Hpis van Nassau" en een exkursie naar de dijkverster kingen Borrendamme, Zuidhoek en Gouweveer en naar de rioolwaterzui veringsinstallatie te Zierikzee. (Zie ook elders in dit nummer.) Adriaen Valerius Herdenking Op vrijdag 20 juni wordt in de Gro te Kerk te Veere, een Adriaen Valeri us herdenking gehouden, georgani seerd door het comité „Valerius" te Veere, in samenwerking met het rijksarchief in Zeeland, de provincia le bibliotheek van Zeeland en de Zeeuwse centrale muziekbibliotheek te Middelburg. Een vokaal ensemble zal liederen uit de Valerius' tijd ten gehore bren gen; ds. P. Fagel zal een voordracht houden over: „Valerius en zijn „Ne- derlandtsche Gedenckclanck". Deze herdenking bedoelt tevens de ope ning te zijn van de tentoonstelling: „Com nu met sang van soete tonen", gewijd aan leven en werk van Adri aen Valerius. De expositie wordt gehouden van 20 juni t/m 6 september in het rijks archief te Middelburg (St. Pie terstraat 38). Informatiecentrum Neeltje Jans Het informatiecentrum op het wer- keiland Neeltje Jans heeft op 10 juni de 25.000ste bezoeker van het seizoen 1980 ontvangen. Door de sterk groei ende belangstelling is reeds in het voorseizoen dit aantal bezoekers be reikt. Inmiddels is het informatiecen trum uitgebreid met een nieuwe filmzaal, die plaats biedt aan maxi maal 150 personen. De vernieuwde film „Kerend Tij" kan binnenkort ook lx per uur in Engelse of Duitse versie worden vertoond. De expositieruimte en de ont vangsthal zijn vergroot en hebben nu een oppervlakte van 325 mJ, zo dat ook daar 150 personen tegelijk de expositie over de Stormvloedke ring in de Oosterschelde kunnen be zichtigen. ZIERIKZEE Verkeersbord omver Een verkeersbord heeft het woens dagmiddag moeten ontgelden, toen de echtgenote van J. V. uit Zierikzee achter het stuur van de auto had plaatsgenomen, nadat zij lange tijd niet zou hebben gereden. De botsing vond plaats toen zij van de Nieuwe Kooiweg de Laan van St. Hilaire wilde inrijden. De auto werd daarbij aan de voorzijde zwaar be schadigd. Het echtpaar was na de aanrijding doorgereden, maar werd door de politie opgespoord. Brogum-aktiviteiten In Brogum is op zaterdag 14 juni: „Long Tall Ernie the Shakers" te verwachten. Het belooft een „flitsen de rock 'n roll-avond te worden, ook interessant voor de niet - specifieke rock 'n roll-liefhebbers. Lerarenconcert Muziekschool Op zaterdag 14 juni geven de docen ten van de afdeling Schouwen-Duive land van de Zeeuwse Muziekschool een concert in de Lutherse Kerk te Zierikzee. Het programma vermeldt o.a.: werken voor piano van Bach en Cho pin; Sonate voor twee blokfluiten van G. Ph. Telemann; werken voor orgel van Buxtehude en Reger; wer ken voor trompet en piano van Jan Koetsier en E. Bozza; trio voor viool, klarinet en piano van D. Milhaud. Ned. Fruittelers Organisatie De Nederlandse Fruittelers Orga nisatie (F.N.O.) houdt een avondex- kursie op dinsdag 24 juni, naar de Zuidbevelandse bedrijven van de he ren I. Slabbekoorn (3-rijensysteem) en de Gebrs. Zuidweg (6- rijensysteem) te Kapelle. Voor de start van de deelnemers van Schou wen-Duiveland: zie agenda. Zomertentoonstelling Burgerweeshuis Van 21 juni tot 23 juli wordt in het Burgerweeshuis de traditionele zo mertentoonstelling gehouden, inklu- sief de beeldententoonstelling in de fraaie tuin van het huis. Veertig beeldhouwers zijn aanwe zig met groot en klein plastiek, zowel in de tuin als binnen, gekombineerd met een gevarieerd aanbod van klein antiek uit verzamelaarsbezit, w.o. veel sieraden. Als extra attraktie werden dit jaar - in samenwerking met de Z.L.M. - Zeeuwse akkerge wassen aangeplant. In verband hiermede zal op vrijdag 20 juni de tentoonstelling worden ge opend, door wethouder L. J. van Gastel, Kringvoorzitter van de Z.L.M. Aanbesteding damvak Zuid Oesterdam Bij de Deltadienst heeft te Zierik zee een aanbesteding plaatsgevonden Zeven korpsen en sproeivliegtuig WESTERSCHOUWEN, 10-6. Woensdagavond vond in de Boswach terij Westerschouwen in de buurt van „Hoeke Putje" (vak 16) een groots opgezette brandweeroefening plaats. Zeven korpsen uit de regio namen deel aan deze oefening, evenals de heer T. Prince met zijn sproeivlieg tuig. Het geheel stond onder leiding van de heer J. van Sluijter, komman- dant van de vrijwillige brandweer te Haamstede. De deelnemende brandweerkorp sen waren afkomstig uit: Bruinisse, Oosterland, Zierikzee, Brouwersha- van damvak Zuid van de Oesterdam. De laagste inschrijver, van de 22 volgens de gewone besteksaanbeste ding, was Van Oord-Utrecht te Odijk met 12.525.000,—. De een na laagste was Van Oord-Werkendam (met 12.559.000,—) en de hoogste fa. Ruysscher uit Biervliet 14.782.000,-). Er waren in totaal negen alterna tieve inschrijvingen. Ook daarbij was Van Oord-Utrecht te Odijk de laagste, met 12.025.000,—. Zomerexpositie Gravensteen Van 28 juni tot en met 18 juli orga- niseert de Zeeuwse Kunstkring, de zomerexpositie in het Gravensteen. Deelnemende kunstenaars zijn: Han van de Broecke, Gerard Men ken, Marja de Lange, Johan van de Riet, Piet Bulthuis, Tessa Braat, Kees van de Wetering, Ad Braat, Joost Wilgers, Ilona Schmit en Miems van Citters. Op vrijdag 27 juni zal de expositie worden geopend, door de heer M. J. Bij de Vaate, hoofdredakteur van de Zierikzeesche Nieuwsbode. De expositie zal dagelijks geopend zijn van 10.00 tot 17.00 uur, met uit zondering van de zondag. ven, Scharendijke, Haamstede en Re- nesse. Bij het Hoeke Putje werd de plaats van de (denkbeeldige) brand gemarkeerd. Het sproeivliegtuig van de heer Prince vloog negenmaal naar de plek des onheils voor de aanvoer van bluswater. Het vliegtuig steeg op vanaf het vliegveld Haamstede. Watergordijnen Door de brandweerkorpsen wer den water gordijnen aangelegd. Men sprak over een uitstekend verloop van de oefening. Na afloop kwamen de deelnemers bijeen in de exkursie- schuur van de Boswachterij Wester schouwen. Houtvester van 'Staats bosbeheer de heer H. Veenstra sprak een dankwoord voor de prima aan pak, waarmee de brandweerlieden te werk waren gegaan. De heer Van Sluijters gaf vervolgens nog een tech nische uitleg naar aanleiding van de ze oefening. Medewerking werd bij deze aktie nog verleend door de Rijkspolitie. Wethouder J. de Feiter was aanwezig namens de gemeente Westerschou wen. Verder was aanwezig het perso neel van de Boswachterij onder lei ding van de heer S. Roos. KERKWERVE Opbrengst kollekte De Rode Kruis kollekte, die vorige week in Kerkwerve en omstreken werd gehouden, bracht het mooie be drag van 1513,55 op. Een woord van dank voor de kollektanten en burgerij van Kerkwerve. DREISCHOR Geslaagd Aan de M.T.S.-vakschool te Schoonhoven, slaagde voor het diplo ma goud- en zilversmid, onze plaats- genote mej. Babs Roskam. ZIERIKZEE, 11-6. Het is natuurlijk onzin te zeggen, dat de Avondvierdaagse er niet geweest zou zijn, zonder de heer A. A. Berrevoets, maar dat deze nog altijd sportieve figuur belangrijk heeft bijgedragen tot het succes van dit Zierikzeese wandelfestijn, staat boven twijfel. De heer Berrevoets („Bram" voor zijn vrienden) is - niemand zou het zeggen - al drie jaar over de leeftijd der sterken en hij stapt - een beetje letterlijk en helemaal figuurlijk - al 35 jaar mee met de Avondvierdaagse. Die 35 maakt hij straks vol, als het legioen weer op stap gaat, als begeleider, kontroleur, orga nisator, Rode Kruis-man. Bram Berrevoets (we blijven het nu maar houden op de sportieve toer) is op het punt van de vierdaagse, man van het eerste uur. In 1934 - fiks voor de oorlog dus - begon het alle maal, samen met het echtpaar J. de Bie, mej. A. Verton, G. Vorstheuvel Lab rand, mej. J. Verhage en anderen o.w. Dolf Wilkes, één van onze Jood se stadgenoten, die de droeve reis naar een dodenkamp moest maken. Klein begonnen „Feitelijk ben ik Dolf Wilkes opge volgd", aldus de heer Berrevoets, die schetst hoe het in het begin allemaal klein is begonnen, maar allengs groeide van jaar tot jaar. Zelfs het eerste jaar van de oorlog is nog „gelo pen", maar het was af-,,gelopen", toen de kop van de stoet bij de Zuid havenpoort vaderlandse liederen zong, hetgeen natuurlijk de bezetters niet welluidend in de oren klonk. Handenvol werk Lid van het komité Avondvier daagse betekende al dadelijk han denvol werk: de routes uitzetten, kontroleren en Bram had altijd zijn Rode Kruis-koffertje bij zich; het ging een taak op zich vormen (blaren- prikkerij), later overgenomen door leden van de Rode Kruis-kolonne. De eerste acht vierdaagsen heeft hij nog meegelopen, maar toen werd het echt te druk „de sport nog bij alle organisatie werk te blijven doen". Bram Berrevoets verheelt niet, dat dr. J. C. Röhner feitelijk de wan delsport op Schouwen-Duiveland heeft ge-introduceerd. Hij had zijn „eigen" 40 km-tochten, die beroemd waren. Uit die sport-minded-sfeer van wandelen, is mede de Avond vierdaagse ge-evolueerd. De G.V. „Rust Roest" heeft ook nog wel wandeltochten georgani seerd (30 km), maar het was Berre voets allemaal nog niet genoeg. Hij ging stappen in België en vooral in het Brabantse, met veel moed in de „pocket", maar weinig centjes. „Eén glaasje bier te Bergen op Zoom", daarmee was het wel bekeken en na tuurlijk heen en weer op het fietsje naar de Markiezenstad. „Stelselmatig gegroeid" „Stelselmatig gegroeid", zo moet je het zeggen, als het over de Vier daagse gaat. In het begin ongeveer 700 800 wandelaars(sters), „maar verleden jaar zaten we al op de 2300." Meer behoeven het er voor mij fei telijk niet te worden, want dan wordt het al te massaal. Er is dus wel wat veranderd sinds „toen" en dat is ook wel die typische wandelaarsmentaliteit uit de begin tijd, de trots op de medaille en na tuurlijk de onderlinge vriendschap. Na de ramp kwam het massale en de bloemen. „Ik heb altijd op stevig gespijkerde veldschoenen gelopen en dat zouden ze nog moeten doen; want waarmee ze tegenwoordig soms aan de start komen". Van de loop-pioniers zijn er niet veel meer in de rijen; alleen me vrouw Lodewijk-de Witte is taaie volhoudster uit de begintijd, toen de vierdaagse vaak nog over macadam- wegen ging. Mooiste plekjes „Dat is nu heel wat verbeterd. Door routekorrekties komt men op de mooiste plekjes." De donderdaga vond (slotavond) was bijna altijd mooi, op één keer na toen iedereen van het Havenplein moest vluchten; goed en slecht weer wisselden overi gens tijdens de marsen elkaar af. Intussen vindt „Bram" het nu wel letjes. „Straks 73; anderen, jongeren moeten het dan maar overnemen." Vreugde Spijt heeft de jubilaris (want dat is hij straks toch feitelijk) nooit gehad van de Vierdaagse. „Het heeft mede mijn leven bepaald en er vreugde aan gegeven", zo konkludeert hij. Laten we eerlijk zijn, Bram Berrevoets is een zonnig, vrolijk en tevreden mens en dat mag best eens neergeschreven van deze „ouwe rot" in het wandel vak. Straks bij het afscheid zal een wel gemeend: „proficiat" hem zeker toe- klinken!" Wandelorganisator AA. Berrevoets. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3