ONDERZOEK NAAR GEBRUIK STORMVLOEDKERING OOSTERSCHELDE Tuinbouw c.a. Eerste fase voltooid China over wereldvrede De samenzweerders van Serajewo „Uitstoot"' uit onderwijs „Feminisme en theologie" Abortusvraagstuk onopgelost Rupsen belagen eiken Aktie Green Peace RJL m VANEEN HOSPIK Twee doden Heroïnezaak in ^ij botsing Den Haag Beatrix: „Steun en stimulans door inhuldiging" Een geest van wraak beheerst Afghaanse hoofdstad Engelse lifsters belaagd LAATSTE NIEUWS Greenpeace stopt blokkade AGENDA 2 Advertentie Wat geldt voor de landbouw en de veeteelt, telt helaas ook voor de tuin bouw en fruitteelt, zij het mogelijk niet zo absoluut. De energieprijzen lopen sterk op en dit doet zich juist in deze sektor gevoelen* Tuinbouw in het algemeen, inklusief fruitteelt ko men dus onder druk te staan. Dat is de situatie in het begin van de tachti ger jaren. Een remedie, die nog wel wordt aanbevolen, is vooral opvoe ring van de kwaliteit van het pro- dukt, maar dit streven heeft - kli maat - afhankelijk als de telers zijn - ook zijn grenzen. Ten aanzien van de tuinbouw (in klusief de fruitteelt) komt een zaak om de hoek kijken, die ook in breder en algemener verband „speelt", n.l. het in voorraad hebben en krijgen van voldoende zoet water. Nog een punt - o.m. genoemd op de jongste hoofdbestuursvergadering van de Z.L.M. - is een goed funktionerend af- ze tapparaat. Het entameren van bepaalde teel ten is ook aanbevelenswaardig. Min der goed ervaringen met bepaalde produkten in het verleden, behoeven nog geen argument te zijn het in de toekomst niet nog eens te proberen. Genoemd in de professionele sfeer zijn o.m. spruiten en prei. De slechte ervaring met het fruit (lage prijzen), hebben in het verleden geleid tot soms drastische sanering (vooral appelen). Interessant is nog altijd de bollenteelt, die wordt beoe fend met de akkuratesse - de tuin bouwer in deze gebieden - eigen. Er is kennelijk op dit onderdeel van „het groene front" de tuinbouw c.a. nog wel het een en ander aan de hand; niet alleen maar hoopgevend en solide, maar wellicht toch met iets meer perspektief dan in de landbouw en veeteelt die, zozeer afhankelijk is van de „grillen" - zou men bijna zeg-*" gen - van Brussel. STOCKHOLM, 11-6. De grootstse bedreiging van de vrede in de wereld komt van de Sow jet-Unie en Viet nam. Ook de Noordse landen worden wegens hun strategische ligging door de Sowjet-Unie bedreigd. Dit zei de Chinese minister van buitenlandse zaken, Huang Hua, maandagavond in Stockholm als reaktie op waar schuwingen in het Sowjet-partijblad Prawda naar aanleiding van het be zoek van de Chinese minister aan Scandinavische landen, dat de Chine zen hun betrekkingen van goede na buurschap, vooral met de Sowjet- Unie willen verstoren. BELGRADO, 11-6. Een van de sa menzweerders van Serajewo, de ge pensioneerde onderwijzer Cvetko Popovic, is op 84-jarige leeftijd over leden en dinsdag begraven. Van de samenzweerders leeft nu alleen nog de 83-jarige ex-geschiedenisleraar Vasa Cubrilovic. De dodelijke scho ten op de Oostenrijkse troonopvol ger, aartshertog Franz Ferdinand, en zijn vrouw ontketenden in 1914 de Eerste Wereldoorlog. Popovic was op het einde van de eerste wereldoorlog na de ineenstor ting van het Oostenrijks-Hongaars keizerrijk en het ontstaan van Joe goslavië uit gevangenschap ontsla gen en werkte tot aan zijn pensione ring als conservator van een museum in Sara je wo. GRONINGEN, 11-6. Indien het on derwijsbeleid niet gewijzigd wordt zullen er in de toekomst zo'n 50.000 leerkrachten op straat komen te staan. Indien minister Pais van onderwijs door gaat met zijn (bezuinigings)- plannen dan vallen er op 1 augustus van dit jaar 2000 ontslagen in de on- derwijssektor, terwijl in augustus van '81 er weer eens 3000 ar beidsplaatsen verloren zullen gaan. Dit zei landelijk voorzitter Jan van de Bosch van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (A.B.O.P.) in Groningen (dinsdag) tijdens een Groninger demonstratie tegen de plannen van Pais om te geen bezuini gen. AMSTERDAM, 11-6. Is de Bijbel seksistisch? Hoe kan een moderne vrouw in haar streven naar gelijk waardigheid nog steun vinden bij de Schrift of de kerk? Waarom zou het priesterambt niet door vrouwen ver vuld mogen worden? Rondom deze en vele andere vra gen heeft het Bijbels Museum in Amsterdam een tentoonstelling sa mengesteld onder de titel „De moed om te zien". De expositie, die tot 1 november duurt, werd dinsdagmid dag geopend door staatssekretaris mevrouw Kraaijeveld-Wouters (emanciaptiezaken). Het Bijbels Museum wil met dit in itiatief een diskussie op gang bren gen over feminisme en theologie. SCHOUWEN-DUIVELAND, 11-6. De eerste fase van het onderzoek naar de gebruiksmogelijkheden van de toe komstige stormvloedkering in de Oosterschelde is bijna afgesloten. Het onderzoek in deze eerste fase heeft zich toegespitst op twee zaken. nl. de eisen waaraan de stormvloedkering technisch moet voldoen bij hoge storm vloeden en de wijze waarop in zo'n geval de kering bediend moet worden. Voor dit onderzoek werd in 1977 de projektgroep Barcon (Barrier Con trol) in het leven geroepen. Het on derzoek werd gedaan door Rijkswa terstaat in samenwerking met de Rand Corporation in de Verenigde Staten. Mogelijkheden De informatie die nu in enkele rap porten in het Engels voor technici en wetenschappers en in een brochure is vastgelegd, betreft de verschillende mogelijkheden voor de bediening van de stormvloedkering. Een timmermans woning UTRECHT. 11-6. Enkele tientallen gemeenten, woning bouwverenigingen en projekt- ontwikkelaars hebben tot nu toe belangstelling getoond voor de plannen voor een goed kope woning, die de Hout- en Bouwbond C.N.V. vorige week presenteerde. De woning, een ontwerp van de gepensioneer de Amsterdamse timmerman Daan Kaper, kan door zijn een voudige konstruktie worden gebouwd voor een prijs die een huur van 300 tot 350 gulden per maand mogelijk maakt. De bouw van dit type woningen zou al eind dit jaar of begin volgend jaar kunnen beginnen, als eventuele belangstellenden het ontwerp met spoed ter hand nemen. Flitsen uit het buitenland GENÊVE. Israël heeft de internati onale arbeidsorganisatie IAO in Ge- nève meegedeeld dat de werkloos heid in de bezette Arabische gebié^ den minder dan één procent is. Het werkloosheidscijfer onder Israëli sche arbeiders in Israël zelf bedraagt vier procent. PEKING/DEN HAAG. China heeft besloten tot aanzienlijke politieke en ekonomische hervormingen in Tibet. Met liberaliserende maatregelen moet de ontwikkeling van dit, ook voor Chinese begrippen, achtergeble ven gebied sterk gestimuleerd wor den. BRUSSEL. Het is bepaald niet uit gesloten dat Leo Tindemans de offi ciële kandidaat van de Belgische re gering zal zijn voor het voorzitter schap van de nieuwe europese Kom missie die op 1 januari aantreedt. TEHERAN. Ajatollah Chomeini, de geestelijk leider van Iran, maakt zich zorgen over de toekomst van de islamitische republiek. OOST-BERLIJN. Oost-Duitsland heeft bevestigd dat het een hoge oost- duitse funktionaris van de Unesco (de VN-organisatie voor onderwijs, wetenschappen en kuituur), Percy Stultz, heeft gearresteerd, meege deeld werd dat hij werd beschuldigd van spionage voor de Westduitse in lichtingen dienst. PARIJS. De verantwoordelijke mi nisters van de Rijnoeverstaten zullen op een gezamenlijke konferentie een politieke beslissing moeten nemen inzake de kwestie van de lozing van het afvalzout door de Franse kalimij- VALANCE. In de Zuidfranse plaats Grignan hebben bewoners ge demonstreerd tegen plannen daar een door Nederlanders gefinancierde camping te vestigen. BANGKOK. Een bijzonder ge rechtshof in de Cambodjaanse hoofd stad Phnom Penh heeft 17 personen veroordeeld tot gevangenisstraffen van drie tot twintig jaar wegens akti- viteit tegen de regering. BUENOS AIRES. De politie in Ar gentinië, Bolivia en de Verenigde Staten heeft een zware slag toege bracht aan een Zuidamerikaanse drugssmokkelorganisatie. In totaal werden negen arrestaties verricht, terwijl 510 kilo cocaïne in beslag werd genomen. NEW DELHI. India is bereid tot handel met Iran ondanks de ekono mische sankties van het westen tegen dat land. Dit is maandag vernomen uit officiële bron in de Indiase hoofd stad New Delhi. BEIROET. De door Israël gesteun de rechtse militie van majoor Had- dad heeft in de nacht de Zuidlibanese kuststad Tyrus beschoten. Een Unifil-kamp ten zuiden van de stad werd geraakt. MEXICO. De aardbeving van zon dag heeft in het noordwesten van Mexico honderd woningen vernield. Zeker honderd mensen werden ge wond, aldus een woordvoerder van het Rode Kruis. Normaal staat de kering open; bij hoge waterstanden zal hij worden gesloten. Dat laatste kan op verschil lende manieren gebeuren. Men kan schuiven van de storm vloedkering laten zakken rond het laagwater dat voorafgaat aan het voorspelde hoogwater van een stormvloed. Dan ontstaat er na slui ting achter de kering op de Ooster schelde een relatief lage waterstand op een vrijwel vast niveau. Maar men kan ook wachten met sluiten totdat de waterstand op de Ooster schelde een bepaald peil over schrijdt. Dan zal de waterstand op de Oosterschelde hoger zijn, maar nog steeds op een vrijwel vast niveau ge durende de duur van het sluiten. „Kier" Maar het onderzoek heeft nog an dere mogelijkheden aangetoond, waardoor nog enigszins een getij in stand kan blijven. Dat kan men bereiken door de stormvloedkering bijvoorbeeld bij laagwater gedeeltelijk te sluiten. De „kier" die dan als het ware nog over blijft, kan men zodanig kiezen dat de waterstand in de Oosterschelde toch nog langzaam en gedempt de wa terstand op zee volgt zonder een be paald punt te overschrijden. ISLAMABAD. De Sowjet-Unie is sinds vorige week bezig op grote schaal versterkingen naar Afgha- nistan over te brengen om het hoofd te bieden aan het verzet tegen de Sowjet-troepen in dat land en om de hoofdstad Kaboel te verdedigen te gen aanvallen van Afghaanse guer rillastrijders. DEN HAAG, 11-6. Het. overleg tus sen de Tweede-Kamerfrakties van PvdA, VVD en D''66 over het abortus: j vraagstuk is gestrand. VVD-fraktievoorzitter Rietkerk 'deelde dit Woensdagmiddag,mee, na: dat gebleken was dat het overleg tus sen de drie frakties om het wetsont werp van het kabinet Van Agt (Ginjaar-De Ruiter) tot een bepaalde bijstelling te brengen niet tot resul taten kon, leiden. Dat kan natuurlijk alleen als men het hoge water van een stormvloed tijdig ziet aankomen. Mochten er on verwachte ontwikkelingen zijn en wordt daarbij een van tevoren vast gestelde waterstand bereikt dan wordt de kering onmiddelijk geslo ten. DEN HAAG, 11-6. De eikenbossen en -lanen in Nederland worden kaal gevreten door enorme hoeveelheden rupsen. Honderden hectaren bos bie den een winterse aanblik, aldus dins dag de Heidemaatschappij. Het gaat om honderden miljoenen rupsen van de groene eikenbladrol ler en de kleine en grote wintervlin- der die dagelijks tonnen blad opvre ten. Op sommige plekken in de bos sen klinkt het geruis van regen. Dit geluid wordt veroorzaakt door de vallende uitwerpselen van de diert jes. IJMUIDEN, 11-6. Minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) heeft een dringend beroep gedaan op de milieu-organisatie Greenpeace om hun aktie in IJmuiden te beëindigen. In een telegram aan Greenpeace zegt hij bovendien dat hij niet kan ingaan op het verzoek de dumping op te schorten en de vaten radio-aktief af val op land op te slaan, tot een ande re methode voor verwerking is ge vonden. Greenpeace had de minister hier om gevraagd. Schepen van de milieu organisatie blokkeren sinds dinsdag morgen in IJmuiden een kanaal, waardoor een schip dat dinsdag zou uitvaren om vele honderden vaten met radio-aktief afval in de Atlanti sche Oceaan te dumpen. HET THEATER ZIERIKZEE A.s. zaterdag 14 juni en zondag 15 juni Aanvang 20.00 uur -16 jaar LATE AVOND VOORSTELLING A.s. zaterdag 14 juni EN ONTUCHTIGE KLUCHT OL KLUCHTIGE ONTUCHT A0 Aanvang 22.30 uur -16 jaar DEN HAAG, 10-6. De Pakistaanse ambassade in Den Haag is dinsdag betrokken geraakt bij een heroïne zaak. Na één achtervolging door de .Haagse binnenstad door de pblitie> vluchtte een onbekende man in een auto; rit'et CD-kenteken het ambassa deterrein op en vervolgens het ge bouw in, nadat eerder uit zijn auto een zak heroïne van vijf kilo was overhandigd aan een Pakistaanse in woner van Amsterdam. DEN HAAG, 11-6. Een geweldige steunen stimulans is het voor mij en mijn gezin te mogen ervaren hoe u heeft aangevoeld welk een ingrijpen de verandering 30 april in ons leven heeft gebracht. Bekenden en onbe kenden hebben daaraan in warme - en dikwijls zeer persoonlijke be woordingen - uitdrukking gegeven. Sommigen hebben daarbij ook waar devolle, ernstige uiteenzettingen ge geven over verschillende problemen in de huidige samenleving. Dit zei koningin Beatrix dinsdagavond in een dankwoord via radio, wereldom roep en televisie, naar aanleiding van haar inhuldiging op 30 april. „De enorme verscheidenheid aan reakties, die ik heb ontvangen in de ze tijd, maken het mij moeilijk u al len zo maar - samen te bedanken", al dus Beatrix. Wij hebben ervaren wat het betekent zich gedragen te weten door hartelijkheid, vertrou wen en gebed van zeer velen. Ik dank u allen voor uw woorden en gedach ten, voor al het goede, dat u mij en de mijnen hebt willen schenken". ISLAMABAD, 11-6. De geest van verzet tegen de Sowjet-Unie is in Kaboel losgebroken sedert het Rode leger het vuur heeft geopend op studenten en middelbare scholieren. Dit heeft een voormalig hoog funktionaris in Afghanistan, leider van een belangrijke haard van verzet in Kaboel, dinsdag in Islamabad aan AFP-korrespondent Jean-Francois le Mounier verklaard. Volgens die hoge funktionaris zijn de recente Russische verstre kingen in Kaboel minder bestemd om de rebellie in de provincies en in de omgeving van Kaboel neer te slaan dan om tot elke prijs de kontrole van het Rode leger in de hoofdstad te handhaven. Hij zei dat er op 20 mei 40.000 Russische soldaten de hoofdstad volledig om singelden en dat het er nu 50.000 zouden kunnen zijn. „Het feit dat men meisjes van 12 jaar heeft gedood, heeft de men taliteit van de inwoners van Kaboel, die tot dan eerder afwachtend en vreedzaam van houding waren, totaal omgeslagen. Nu is 99 pro cent van de Afghanen vastbesloten te vechten om het vertrek van de Russen te bewerkstelligen. De geest van wraak is inmens", aldus de man, een vijftigjarige, die een aantal maanden een verzetsgroep van 1000 man leidde en die verscheidene aanslagen en het doden of ge wonden van 150 Russische soldaten en militante Afghaanse commu nisten op zijn naam heeft staan. Zijn indentiteit werd twee weken geleden bij de politie bekend. Hij kon het vege lijf redden nadat een lid van zijn groep dat in de veiligheidsdienst was geïnfiltreerd, hem had kunnen waarschuwen dat zijn arrestatie ophanden was. Daarop vluchtte hij naar Pa kistan. Dankzij de geslotenheid van zijn verzetsgroep is deze niet ontmanteld en funktioneert zij nog steeds. „De buitenwereld heeft er geen benul van wat er in Kaboel ge beurt", zo verklaarde hij. Op 24 februari, tijdens de opstand van de bazaar, waren het geen 600 maar ten minste 1000 mensen die werden gedood. De granaatbeschietingen vanuit gevechtshelikopters op de manifesterende studenten in mei maakten op één enkele dag 170 slachtoffers". HOUTEN, 11-6. Bij een frontale botsing tussen twee personenwagens in de Utrechtse gemeente Houten zijn dinsdagmorgen beide bestuur ders om het leven gekomen. Het zijn de 32-jarige P. R. Zomer uit Culem- -borg en de twintigjarige J. Ch. Boers uit D.e tyteprn- Volgens de rijkspolitie is het niet duidelijk waardoor de twee perso nenwagens frontaal op elkaar botsten. De twee slachtoffers overle den ter plaatse. GILZE, 10-6. Twee Engelse lifsters van 23 en 25 jaar zijn in de nacht van maandag en dinsdag ternauwernood ontkomen aan gewelddadig optreden van de chaüffeur die hen een lift had gegeven. De twee zusjes hadden in Duitsland een lift gekregen van de vermoedelijk Griekse chauffeur in zijn truck met oplegger. Ze waren in de cabine in slaap gevallen en wer den op Rijksweg 58 ter hoogte van Gilze-Rijen opgeschrikt doordat de man hen met een mes en een ijzeren staaf te .lijf ging. Nadat ze uit de auto waren ont snapt ging de chauffeur er vandoor. De bagage van de lifsters, waaronder hun paspoorten, lag in de vrachtwa gen. De politie vermoedt dat het om een Griekse chauffeur gaat en is naar de man op zoek. VELSEN, 11-6. De milieuorganisa tie Greenpeace heeft een begin ge maakt met het opheffen van de blok kade van de Buitenspuihaven in Ij- muiden. Greenpeace besloot daartoe nadat eerder op de middag een toe zegging was gekomen van minister Ginjaar van milieuhygiëne en volks gezondheid om een kommissie in te stellen die moet onderzoeken hoe het radioaktieve afval in de toekomst verwijderd kan worden. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere woensdag Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1761. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Iedere dinsdag en vrijdag (tot 1 augustus) Haamstede Adr. v. d. Weydeweg (pompstation), 19.00 uur, exkursie Vogelwacht naar Meeuwenkolonie Van maandag t/m zaterdag tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum, 14.30 - 16.30 uur. Iedere donderdag in juli Burgh Hervormde kerk. Orgelconcerten. 20.00 uur. Vanaf 10 juni, elke dinsdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, dia avond Vogelwacht over flora en fau na landschap Schouwen-Duiveland. Vanaf 18 juni, elke woensdag Haamstede Slot Haamstede, exkursie Vogel wacht, wandeling door natuurgebied 't Zeepe en bos slot Haamstede, 19.00 uur. Vanaf 2 juli tot en met 13 augustus elke maandag en woensdag Haamstede Bezichting molen „De Graanhalm". 10.00 - 17.00 uur. 21 juni-26 juli dagelijks, behalve zondags Zierikzee Burgerweeshuis. Beeldentuin en klein antiek. 10.00 - 17.00 uur. Zaterdag 28 juni t/m 18 juli Zierikzee Gravensteen. Zomerexpositie Zeeuwse Kunstkring. 10.00 - 17.00 uur. (Zondags gesloten.) Donderdag 12 juni Zierikzee Havenplein 24, Wetswinkel 19.00 - 20.00 uur. Beurs. Concert „Wilhelmina". 19.30 uur. Noordgouwe Afd. Plattelandsvrouwenbond. Ex kursie. Vertrek: parkeerterrein Bor- rendamme; 13.30 uur. Vrijdag 13 juni Haamstede Ned. Hervormde Kerk. Jubileumcon cert zangver. „Nu met Hope", m.m.v. kon. muziekver. „Witte van Haem- stede", Interkerkelijk Kerkkoor, so list Peter Wondergem, Oostkapelle, 19.30 uur. Kombi-school. Ledenvergadering ver. voor C.N.S. onderwijs, 20.00 uur. Brouwershaven Rest. Jacob Cats. Samenkomst Jazz club Krefeld, 21.00 uur. Zaterdag 14 juni Zierikzee Chr. Geref. Kerk. Zendingsmiddag. 13.30 uur. Lutherse kerk. Lerarenconcert Mu ziekschool. 20.00 uur. Renesse Sportterrein „De Laone". Marscon cours, drumshow- en majorettenwed- strijden. 12.00 uur. Brouwershaven Rest. Jacob Cats. Samenkomst Jazz club Krefeld, 21.00 uur. Ouwerkerk Ingang Strandje bij Krekengebied. Verzamelen plantenwerkgroep. 05.00 uur. Zondag 15 juni Zierikzee Parkeerterrein restaurant „De Val". „Drie provinciën tocht" R.T.C. Schouwen-Duiveland, 9.00 uur. Maandag 16 juni Zierikzee „Huis van Nassau". Fraktievergade- ring P.v.d.A. 19.30 uur. „Huis van Nassau". V.V.D. fraktie- vergadering. 19.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396 Advertenties (01119)660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2