Biologische zuivering aan Boerenweg Zierikzee boekt goede resultaten BOUW WONINGEN IN SECTOR: HUUR ROND SOCIALE F 350,- Regering blijft streven naar behoud koopkracht DE ZIERIKZEESCHE COURANT Voor 90 a 97 gezuiverd water Rijn reiner Leden Koninklijk Huis Koningin en prins in Groningen Baskenland gevaarlijk voor Nederlanders Plan voor Sirjansland pe kb Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 juni 1980 136ste jaargang Nr. 22722 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: 35 jaar „begeleider" Avondvierdaagse ZIERIKZEE, 10-6. Tussen 90 en 97 gezuiverd water in plaats van voor 25 gezuiverd water en veel minder stank in Poortambacht zijn hoogstwaarschijnlijk de twee meest tot de verbeelding sprekende resultaten van de ombouw van de rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de Boerenweg te Zierikzee tot een biologische zuivering. Deze door het Waterschap Schouwen-Duiveland omgebouwde zuiveringsinstallatie is inmiddels en kele maanden in gebruik en de resul taten worden „zeer bevredigend" ge noemd. Dinsdagmiddag, na afloop van de algemene vergadering van het Waterchap, brachten gezworenen en hoofdingelanden een bezoek aan de biologische zuivering. Ze kregen een uitleg van ing. J. R. H. Scheele. De heer Scheele wees erop, dat het rioolwater voorheen slechts werd ge- DÜSSELDORF, 11-6. De kwaliteit van het Rijnwater wordt globaal ge nomen steeds beter, al blijven syn thetisch organische afvalstoffen van de industrie problemen opleveren voor de waterwinningsbedrijven en dienen er snelle maatregelen te wor den genomen om het probleem van het zout der Franse kalimijnen op te lossen, dat vooral speelt bij lage wa terstanden. Dit zijn de voornaamste konklu- sies van het jaarverslag van 26 sa menwerkende Westduitse drinkwa terbedrijven aan de Rijn, dat dinsdag in Düsseldorf is verschenen. DEN HAAG, 11-6. De PvdA wil het aantal leden van het Koninklijk Huis drastisch beperken. Volgens woordvoerder Patijn woensdag in de Tweede Kamer, zouden dat alleen de koningin, prins Claus, prins Willem- Alexander, zijn eventuele toekomsti ge echtgenote, prinses Juliana en prins Bemhard moeten zijn. Het re geringsvoorstel omvat op het ogen blik dertien personen: ook prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenho ven, hun kinderen en de twee andere kinderen van koningin Beatrix en prins Claus vallen er onder. GRONINGEN, 11-6. Koningin Bea trix en prins Claus hebben woensdag een bezoek gebracht aan Groningen. Het bezoek had een zeer ongedwon gen karakter, een rijtoer door de stad duurde tweemaal zolang als op het programma stond, omdat het langs de route zeer druk was. Tal van kin deren braken door de afzetting heen om de vorstin bloemen aan te bieden. zuiverd van de drijvende stoffen. Het water, dat tenslotte op de sloten werd geloosd was dan ook maar voor ongeveer 25 gezuiverd. Na een on derzoek in samenwerking met het raadgevend ingenieursbureau Witte- veen Bos werd gekozen voor het plan twee tanks, in plaats van één grote te bouwen. De vroegere voorbe- zinktank werd daartoe omgebouwd tot nabezinktank. Poortambacht schoner Het ruwe rioolwater van Malta/Poortambacht en van de bin nenstad komt via afzonderlijke geu len bij de zuiveringsinstallatie bin nen. Het ruwe water vanuit Poor tambacht blijkt het minst vuil. Wo nen daar schonere mensen dan in de rest van de stad? Een vraag, die door de heer Scheele beantwoord wordt met: „Het is te verklaren door het feit, dat de afstand van Poortam- bacht naar de zuiveringsinstallatie veel korter is." Het water in de geulen bevat niet veel vaste bestanddelen, daar het reeds door versnijdende pompen werd gevoerd. Nadat het ruwe rioolwater bij de installatie is binnengekomen, wordt het in de zogenaamde beluch tingstank gepompt. Het ruwe water wordt dan direkt in aanraking ge bracht met het bacterierijke slib en zuurstof. Gedurende acht uur achter een wordt het water belucht. Na die periode wordt een nieuwe hoeveel heid ruw water toegelaten. Tijdens het beluchten voeden de bacteriën zich met het vuil uit het verontreinig de water. Na verloop van tijd stromen water, slib en bacteriën via een soort over loop naar een volgende tank. Hier worden de bacteriën van het water gescheiden, de bacteriën kunnen we derom gebruikt worden. Het slib be zinkt en wordt door middel van grote schuiven van de bodem van de tank geschuurd. Het komt vervolgens te recht in een tank, waar het tijdens een eerste nabehandeling enkele da gen wordt belucht. „Indikker" Vervolgens gaat het slib naar de zo genaamde „indikker", waar het van het overtollige water wordt geschei den. Een voorlopig eindstadium voor het slib vormt het storten in de droogbedden. Het slib wordt regel matig gekontroleerd om vast te stel len of het schadelijke stoffen bevat. Ing. Scheele deelde mede, dat gezien het feit dat in deze régio geen schade lijke industriën gevestig zijn, het slib ook geen slechte stoffen bevat. Het slib wordt op Schouwen-Duiveland dan ook vaak aangewend in de land bouw of gewoon voor het tuintje voor of achter het huis. De heer Scheele wees erop, dat men in deze tijd van het jaar te maken krijgt met een grote hoeveelheid slib, zodat ook een aanzienlijk gedeelte nat afgevoerd moet worden als de droogbedden vol zijn. Tijdens de rondleiding vestigde hij er nog de aandacht op, dat de nieuwe tanken van dunwandig materiaal vervaardigd konden worden, het geen uiteraard kostenbesparend was. Ditzelfde geldt voor het feit, dat de bochten in de pijpleidingen door middel van rechte stukken vervaar digd werden. De ombouw van de rioolzuivering sinstallatie tot een biologische zuive ring nam bijna een jar in beslag. Deze biologische zuivering zal ongeveer zeven jaar dienst moeten doen totdat de nieuwe biologische zuivering sinstallatie in de gemeente Midden- schouwen gerealiseerd zal zijn. ALGIERS. Uitgaande van de ener- giewaarde moet aardgas evenveel kosten als olie. Dit heeft de president van Algerije, Chedli Ben Jedid,ver klaard tijdens de bijeenkomst van de OPEC, de organisatie van olie expor terende landen. Hij drong er bij de le den van het oliekartel op aan de aardgasprijzen niet te vergeten. PARIJS. Twee Franse militairen, de 41-jarige Jean-Loup Chretien en de 34-jarige Patrick Baudy, zijn aan gewezen als kandidaat- ruimtevaarders voor een vlucht met een Sojoez en het Sowjetrussische ruimtestation Saljoet, zo heeft de president van het Franse Nationaal Centrum voor ruimte-onderzoek. Hu- bert Curien, woensdag bekendge maakt. DEN HAAG, 11-6. Nederlanders kunnen, nu of in de nabije toekomst, in Spaans Baskenland in niet-onge- vaarlijke situaties komen. Dit heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag dinsdag verklaard in antwoord op vragen over de gevolgen van de wei gering van Nederland, vier leden van de ETA de toegang te weigeren en het besluit hen op een vliegtuig naar Ma drid te zetten, waar zij zijn gear resteerd. De minimuminkomens DEN HAAG, 11-6. Volgens minister Albeda is het streven van het kabinet om de koopkracht van de minimuminkomens te behouden niet opgeheven. Er liggen echter geen voorstellen daartoe bij de ministerraad, de zaak is daar zelfs niet aan de orde geweest. De minister van sociale zaken zei dit in de Tweede Kamer in antwoord op kritiek van zowel de rege ringspartijen als oppositie op uitla tingen van premier Van Agt, vorige week gedaan tijdens zijn wekelijkse perskonferentie. De grote frakties hadden tijdens het debat over de her ziening van het minimumloon (uit- schuifwetje) duidelijkheid geëist over de koopkrachtgarantie voor de laagste inkomens. Motie oppositie Albeda vond het echter onverstan dig op dit ogenblik de uitspraak te doen dat de koopkracht van ten minste minimumloners en uitkering- trekkers zal worden gehandhaafd, DEN HAAG. Een ruime meerder heid van de Eerste Kamer houdt vast aan de toezegging dat volgend jaar een begin moet worden gemaakt met de bouw van de vaste oeververbin ding over en onder de Westerschelde. SIRJANSLAND, 10-6. Er zullen in Sirjansland wonin gen gebouwd moeten worden in de sociale sektor, dus met huren, die rond de 350 gulden komen te liggen. Een plan met die strekking werd dinsdagavond in een vol verenigingsge bouw door Burgemeester Van Bommel aan de inwoners van Duivelands kleinste kern gepresenteerd. ZIERIKZEE. Een gevarieerd en welluidend concert liet de jubilerende harmo nie „Kunst en Eer" horen, geposteerd voor het gebouw van de Comelia- stichting aan het Kraanplein. Zo maar midden in de stad, mooie muziek! (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Wie de nieuwe huurders zullen zijn en aan welke kriteria deze groep zal moeten voldoen is echter nog niet duidelijk. „Hier", zo meende de bur gemeester, „ligt een taak voor u als bevolking. Ik kan niet bij gedepu teerde staten toestemming vragen voor de bouw van huizen waar nog geen potentiële huurders voor zijn". Lijst Het zal er op neer komen dat het komité „Sirjansland Vooruit" een lijst van belangstellenden gaat aan leggen, waarmee de gemeente aan de gepresenteerde plannen de gewenste inhoud kan geven. Eén en ander moet door de bevol king ondersteund worden en zal be geleid worden door de regionale werkgroep kleine kernen Schouwen- Duiveland, die Ellmeet en Sirjans land uitgezocht heeft als voorbeeld dorpen. Voorzitter van deze werkgroep J. Deïst deelde in zijn inleiding mee, dat de school één van de belang rijkste voorzieningen in het dorp is en dat er in Sirjansland alles aan ge daan moet worden om deze twee- mansschool te behouden. „We willen met dit projekt de nog niet bekende normen van de integraties lager- en kleuterondewijs voor blijven", aldus de heer Deïst. De woningbouw De plannen voor woningbouw zijn gesitueerd achter de Lageweg en aan de nieuw aan te leggen verbinding van de Bredeweg naar de Dillings- weg, die er voor zal zorgen, dat de dorpskern in de toekomst verstoken zal blijven van het zware vrachtver keer, dat al sinds jaar en dag door het dorp dendert. Op een vraag van de heer Oele of de Lageweg nu gesloten gaat worden voor dit verkeer kon de burge meester alleen maar zeggen dat het op de nieuw ontstane kruising erg onaantrekkelijk zal worden om de Lageweg in te rijden. Van verkeersdrempels wilde Dui- IBest bier voor een betaalbare prijs. Naar eeuwenoude traditie gebrouwen. 12 flesjes 0,3 liter. H398 e\G\e Overzicht van de tot biologische zuivering omgebouwde installatie, die de periode tot de realisering van een geheel nieuwe rioolwaterzuive ringsinstallatie in Middenschouwen moet overbruggen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. zoals PvdA, D'66 en PPR in een mo tie hadden geëist, daaraan zou in elk geval de vraag verbonden moeten worden wat die handhaving bete kent voor werkgelegenheid en infla tie en wat de doorwerking in de be groting voor 1981 zou zijn. PESJHAWAR. Islamitische opstandelingen hebben in Chakir Da- ra, 30 km van Kaboel, een Russische Mig-straaljager en een militaire heli kopter neergeschoten. Dit is bekend gemaakt door Afghaanse opstande lingen. TEHERAN. Leden van de Iraanse revolutionaire garde hebben bij de bestorming van een bezetgehouden benzinestation in het zuiden van Te heran een linkse moslim gedood, zo heeft het Iraanse dagblad Kayhan ge meld. Het benzinestation was bezet door aanhangers van de Mujahideen Khalq beweging. Waar de klok van de laster luidt, is spoedig een gelovige gemeente bijeen. l£Gh Bli.F =-> 'fld velands eerste burger nog niets we ten. Verder maakte de burgemeester nog het plan bekend om achter de bestaande school aan de Lageweg een tijdelijke voorziening in de vorm van een noodlokaal te plaatsen, zodat hiermee een einde kan komen aan het daar ontstane ruimtegebrek. Nieuwe school? Het zal van de nieuwe wet op het basisonderwijs gaan afhangen of tot de bouw van een nieuwe school kan worden overgegaan. Advertentie Verwachting tot vrijdagavond: Zomers Eerst zonnig, later op de dag meer be wolking en mogelijk een bui; mini mumtemperatuur omstreeks 11 gra den, middagtemperatuur van 20 tot 25 graden; vannacht weinig wind, overdag matige zuidoosten wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 14 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 23 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 13 juni Zon op 5.16, onder 22.01 Maan op 6.11, onder 22.22 Nieuwe Maan: 12 juni (22.38) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 13 juni 4.27 16.33 9.58 22.25 Springtij: 15 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Morgen wordt het droog, zon nig en vrij warm. Bepalend voor het weer in ons land is een depressie, waarvan de kern donderdagochtend ten westen van Portugal lag. Aan de oostkant van dit lagedrukgebied wordt met een zuiden wind warme en droge lucht aangevoerd. De kans, dat zich in deze droge lucht een regenbui vormt, wordt klein geacht. De middagtemperaturen liggen morgen tussen de 20 en 25 graden. In Skandinavië en Finland, waar de afgelopen dagen de middagtempe raturen tussen de 20 en 30 graden la gen, is het nu aanmerkelijk koeler geworden. Vandaag worden de mid dagtemperaturen in veel streken niet veel hoger dan 10 tot 15 graden. ALGIERS. De ministers van olie van de leden van de organisatie van olie-exporterende landen (OPEC) zijn het er dinsdagavond over eens geworden de richtprijs van ruwèxolie te verhogen tot 32 dollar per vat (v.an 159 liter).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1