Eigenaars van weekend-bungalows willen van auto's en duikers af Organisatorische eenheid tussen ziekenhuis Goes en Zierikzee van groot belang krkc DE ZIERIKZEESCHE COURANT Schrijven aan provincie: Bij Den Osse en Meeuwenstein Loos alarm De zaak Pieter Menten Jaarverslag Provinciale Raad Volksgezondheid: ISTA - OOSTERLAND -~v_ 'v WA> PE - BIBL/Or '^PNv ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 6 juni 1980 136ste jaargang Nr. 22719 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Aktiviteiten rond jubilerend „K E' BROUWERSHAVEN, 5-6. De eigenaars van bungalows op de parken Den Osse en Meeuwenstein ergeren zich mateloos aan de vele geparkeerde auto's op een deel van de Langendijk en de hinder die zij ondervinden van de surf- en duiksportbeoefenaars. Zij uiten hun grieven in een schrijven aan het provinciaal bestuur van Zee land, waarin wordt gevraagd terug te komen op het besluit geen parkeerver bod in te stellen op het gedeelte van de Langendijk nabij de bungalowparken. BONN/GORLEBEN. Westduitse tegenstanders van kernenergie hiel den donderdag nog 19 kerken in de bondsrepubliek bezet. Zij willen daarmee protesteren tegen de ontrui ming - afgelopen woensdag - door de politie en grenstroepen van het door demonstranten bezette anti-atoom dorp" bij Gorleben, waar de West duitse overheid kernafval wil depo neren. WASHINGTON, 6-5. Onderdelen van de Amerikaanse luchtmacht heb ben deze week gedurende drie minu ten in staat van alarm verkeerd door dat een defecte computer een veel voudige Russische raketaanval op de Verenigde Staten aangaf. Dit is don derdag bekendgemaakt door het mi nisterie van defensie in Washington. Het was de tweede keer in zeven maanden dat een computeronzuiver heid alarm sloeg in de Verenigde Sta ten door aan te geven dat raketten op weg waren. Gedeputeerde W. Don en ir. P. Sto ter, direkteur van de N.V. Water maatschappij Zuid-West-Nederland, flankeren de op een zuil geplaatste trechter, 'belangrijk onderdeel bij de opening van het nieuwe pompstation ,,De Blinkertte Haamstede. De aangepaste zuiveringsinstallatie van dit station maakt het mogelijk Haringvliet-water, dat via een buisleiding wordt aangevoerd, te in filtreren. De produktie - bestemd voor geheel Schouwen-Duiveland - bedraagt nu rond 2,2, miljoen m3 drinkwater per jaar, bereid uit 1,1 miljoen m3 diep grondwater en voor de rest uit geïnfiltreerd oppervlakte water afkomstig uit het Haringvliet. Datzelfde water werd gebruikt bij de openingshandeling. Een hoeveel heid, gevat in twee bierpullen, ver dween door de trechter, waardoor een model van de zuiveringsinstalla tie in werking werd gesteld. De kan deling werd verricht door twee oud burgemeesters, de heren H. P. Ever wijn en A. Schipper, beiden oud- kommissarissen van de WMZ. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Van de gemeente Brouwershaven ontving de Vereniging van Eigenaren van de Bungalows reeds in december '79 een copie van een provinciaal schrijven aan het Waterschap Schou wen-Duiveland te Zierikzee over de getroffen verkeersmaatregelen, die naar de mening van de bungalow-be zitters dus onvoldoende zijn. Een afschrift van hun schrijven aan de provincie is gestuurd naar b. en w. van Brouwershaven, het water schap Schouwen-Duiveland, de Rijkspolitie te Zierikzee en het Bu reau Milieu-Hygiëne te Middelburg. Daarin wordt melding gedaan van zeer ernstige aanrijdingen op het be treffende gedeelte van de Langen dijk en de opstoppingen tijdens de Pinksterdagen door de geparkeerd staande auto's. Lawaai van duikers Voorts wordt gezegd dat de bunga low-bewoners die aan de dijk wonen 's nachts geen oog dicht doen vanwe ge het lawaai van duiksportbeoefe naars door het opladen van zuurstof- flessen, radio-muziek en luidruchtige konversatie. Omdat ter plaatse geen voorzieningen zijn ligt het volgens de eigenaren van bungalows aan de dijk vol met achtergelaten afval. Door het geregelde parkeren wordt de uitgang van Park Meeuwenstein aan de Kerkweg vaak totaal geblok keerd, volgens de Vereniging reden voor enige eigenaars om hun huisjes te koop aan te bieden. De vereniging wijst er verder op, dat er b.v. op pinksteravond 65 wa gens stonden geparkeerd voor de bin- nenbocht van de scherpe boog bij Den Osse, die de verbinding vormt tusen de parken en het strand en de jachthaven, waar veel voetgangers met kleine kinderen gebruik van ma ken. Oprit jachthaven Ook is men het niet eens met de toestemming te parkeren aan weers zijden van de oprit naar de jachtha ven buiten de verharding. Men vindt dat daardoor de dijken worden be schadigd, zeker nadat het Water schap weigerde medewerking te ver lenen aan het plaatsen van enkele banken op de dijk ten behoeve van gehandicapte en bejaarde rekrean- ten. Als reden voor die weigering werd opgegeven dat daardoor onder mijning van de dijk zou plaatsvin den. Ten slotte speelt nog een financiële kwestie, want de parkbewoners vin den het onjuist mee te moeten delen in kosten voor voorzieningen van da- grekreanten, omdat zij al forensen en rioolbelasting, waterschapslasten en verontreinigingsheffing betalen. Zij wijzen er op, dat de voorzienin gen van de jachthaven, waarvoor boot-bezitters liggeld betalen, door sommige dagrekreanten worden be schadigd, terwijl zij geheel niet in de kosten bijdragen. Oplossing? Wat de duikers betreft, lijkt het de eigenaars van de weekend-bunga lows een voor de hand liggende oplossing duikers te verwijzen naar de grote terreinen aan de Brouwers- en Grevelingendam, waar de over heid voorzieningen voor dagrekrea- tie heeft aangelegd. Van diverse duikers zeggen zij te hebben vernomen, dat zij naar Den Osse komen omdat in Dreischor de flora en fauna door het vele duiken (ook van beginners) totaal zijn ver woest. Volgens de briefschrijvers bestaat door de overgrote toeloop van duikers bij Den Osse dus hetzelf de gevaar. ROTTERDAM, 5-6. De gegevens uit de Russische archieven zullen vol gende week ter beschikking van de Bijzondere Strafkamer van de Rot terdamse rechtbank staan. Officier van justitie, Mr. L. C. M. Meijers, deelde donderdag mee, dat dr. W. Veder medio volgende week terug kan zijn met de stukken uit het „Archief van de oktoberrevolutie" in Moskou. Er bestaat bij de Russi sche autoriteiten volgens de officier grote bereidheid om de stukken bo ven water te krijgen. Mr. Meijers zei dit naar aanleiding van de bezwaren die de raadsman mr. E. Böhl naar voren bracht tegen het feit, dat de rechtbank de zaak he lemaal volgens programma wil af werken. Dit houdt in, dat de officier volgende week donderdag zijn requ- sistoir houdt en de raadsman vrijdag zijn pleidooi. Mr. Böhl vreest dat er dan nog maar weinig gelegenheid is om de Russische stukken uitvoerig te bestuderen. Dr. Veder beschikt inmiddels over de registratienummers waaronder de stukken in de Russische archieven zijn opgeborgen. Deze zijn hem ver strekt door de historicus L. J. van Rossum, die door de verdediging als deskundige is geraadpleegd. ZIERIKZEE, 6-6. „Zowel tussen de Zeeuwsch-Vlaamse ziekenhuizen als tussen de ziekenhuizen te Zierikzee en Goes dient zo spoedig mogelijk een organisatorische een heid te bestaan, die inhoudt, dat er sprake is van één bestuur, één direktie en één medische staf". Dit staat vermeld in het jaarverslag 1979 van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland. In zijn advies naar aanleiding van het bekende „rapport ziekenhissitu- atie Zeeland" en „advies ziekenhuis situatie Zeeland" van het C.v.Z. gaat de Raad in op de bereikte samenwer kingsverbanden tussen de Zeeuwse ziekenhuizen en wordt aandacht besteed aan de ziekenhuisplanning op langere termijn. De Raad gaat allereerst in op speci fieke Zeeuwse omstandigheden, die van belang zijn bij de planning van ziekenhuisvoorzieningen, zoals o.a. typische geografische ligging van Zeeland, het hoge aantal bejaarden van ruim 4 van de bevolking - en de van de grond komende samenwer king in de ziekenhuisgroepen. Ver der wordt aandacht besteed aan het geringe verschil in aantal bedden tussen de planning van de Raad blij kens het in 1974 vastgestelde proef- plan ziekenhuisvoorzieningen (4,5 bedden per 1000 inwoners) en de door het C.v.Z. gehanteerde norm (4,25 bedden per 1000 inwoners). Ondersteuning Voorts zegt de Raad in het advies van het C.v.Z. ondersteuning te vin den van zijn visie betreffende de noodzaak om tot ziekenhuisgroepen te komen in Zeeland. In de Zeeuwse Advertentie uw dealer voor: m Tel. (01114) 1495 - St Joostdijk 41 - Burg. v. d. Havestraat 48 BROUWERSHAVEN. Het inte rieur van de St. Nicolaaskerk, waar woensdag de jaarlijkse korena vondvan Schouwen-Duiveland werd gehouden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 16 pagina' situatie kan door het werken met zie kenhuisgroepen tegemoet worden ge komen aan de bezwaren die door het C.v.Z. worden aangevoerd tegen de naar de mening van het C.v.Z. te klei ne ziekenhuizen (kleiner dan 250 a 300 bedden). Voor een goed begrip wordt gesteld, dat de Raad onder zieken- huisgroep verstaat één ziekenhuisor ganisatie met één bestuur, één direk tie, één medische staf, één verpleeg kundige staf en één ondernemings raad, waarbij de werkzaamheden van deze ziekenhuisorganisatie op twee of meer lokaties worden ver richt. Ten aanzien van de diverse regio's wordt door de Raad o.a. het volgende opgemerkt: Situatie Schouwen-Duiveland Schouwen-Duiveland: Rekening houdend met de omstandigheden kan de enige aanvaardbare oplossing slechts zijn handhaving van een zie- kenhuislokatie. De afstanden van Bruinisse en Westerschouwen naar ziekenhuis Bergzicht in Goes zijn op zich al zo groot (resp. 35 en 40 km), dat alleen op die grond een eigen zie kenhuisvoorziening gewettigd is. Bovendien kan ten aanzien van het voortbestaan van het Rode Kruis Ziekenhuis worden opgemerkt, dat van het totaal aantal opgenomen pa tiënten in een ziekenhuis 80 kan volstaan met een behandeling door de basis-specialismen, welke behan deling derhalve evengoed in een (vervolg pagina 4) Verwachting tot zaterdagavond: Zonnig Zonnig en een kleine kans op een re gen of onweersbui. Vannacht enkele mistbanken en minimumtempera tuur omstreeks 12 graden. Middag- temperatuur van 18 graden aan de Hollandse en Zeeuwse kust tot 27 graden in het noordoosten van het land. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 7 juni Zon op 5.18, onder 21.56 Maan op 2.54, onder 14.55 8 juni Zon op 5.17, onder 21.57 Maan op 3.19, onder 16.14 9 juni Zon op 5.17, onder 21.58 Maan op 3.46, onder 17.33 Nieuwe Maan: 12 juni (22.38) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 7 juni 10.45 22.57 4.08 16.47 8 juni 12.02 5.23 18.01 9 juni 0.16 13.18 6.37 19.07 Doodtij: 15 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Het blijft zonnig. Rond een de pressie, waarvan de kern vrijdagoch tend net ten noordwesten van Schot land lag wordt langzaam in een westelijke stroming wat koelere oceaanlucht over west-Europa ge- voefd. Maar deze aanvoer gaat zo traag, dat naar wordt verwacht, deze koelere lucht morgen het oosten van het land niet bereikt. Daar stijgen de middagtemperatu- ren tot waarden rond de 27 graden. In de rest van het land liggen de tempe raturen een aantal graden lager, ter wijl het aan zee niet veel wanner wordt dan omstreeks 18 graden. De kans dat er een regen of onweersbui valt blijft bestaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1