Veel publiek voor Bassie en Adriaan VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te RENESSE VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te Kerkwerve Geen verlaging heffingspercentage Produktschap Visprodukten ERIC DE NOORMAN Z1ERIKZEE, 3-6. Hoewel de artiesten in het circus van Bassie en Adriaan optredens van hoog niveau verzorgden, waren de grote trekpleisters voor de jeugd toch de tv-helden uit Vlaardingen. Dinsdag en woensdag werden vier goed bezochte voorstellingen gepresenteerd in de schitterende tent, die stond opgesteld aan het parkeerterrein aan de Scheldestraat. Het clowneske tweetal stelde zijn bewonderaars niet teleur, want zijn aandeel in het programma was rijke lijk. De grappenmakers verzorgden de aankondigingen, sketches, en vul den alle leemten tijdens het op- en af bouwen van rekwisieten. De kreet „Alles is voor Bassie" was duidelijk favoriet Flitsen uit het buitenland DAMASCUS, SYRIË. De Pa- lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft besloten te vragen om een spoedbij eenkomst van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties ter bespreking van wat zij noemt, de explosieve situatie in de bezette Ara bische gebieden". ZURICH. De politie van Zurich hield 35 jongelui vast na een week einde dat gekenmerkt werd door ge weld dat aan een hoge politiefunktio- naris het leven kostte en elf politie mannen verwondingen deed oplo pen. BONN. Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland heeft dinsdagavond in een televisie interview gezegd dat het kabinet woensdag zijn goedkeuring zal hech ten aan het kompromis over de Brit se begrotingsbedragen aan de ge meenschappelijke markt. MOSKOU. De Sowjetrussische en de Hongaarse kosmonaut Valeri Koebassow en Bertalan Farkas zul len met een ander ruimtetuig naar de aarde terugkeren dan waarmee zij de ruimte in werden gestuurd. Naar het persbureau Tass maandag berichtte maken zij het ruimteschip „Sojoez 35" voor hun terugkeer klaar. REIDSVILLE, GEORGIA. In Reidsville in de Amerikaanse staat Georgia is het aftellen begonnen voor de ter dood veroordeelde, 35- jarige Jack Pots, die in 1975 werd veroordeeld wegens ontvoering van en moord op een monteur van 24 jaar. JERUZALEM. Het wetsontwerp dat Jeruzalem maakt tot hoofdstad van de staat Israël vereist „zeer veel werk" en de diskussie daarover „zal lang duren". Dit heeft de voorzitter van de wetgevende kommissie van het Israëlische parlement, David Glass, aan de Israëlische radio ver klaard. PEKING. China heeft bekendge maakt dat het twee vuurtorens die gebruik maken van zonne-energie heeft gebouwd op de Paracel- eilanden, waar Vietnam ook aan spraak op maakt. Omdat een clowns-optreden duide lijk bij een circus hoort, verhoogde dat het sfeertje alleen maar. Ook voor het overige waren alle ingre diënten aanwezig om het circus te doen slagen. Bewondering vooral voor Ramirez, een koord-danser, die met zijn vrouw een meesterlijk draadnummer bracht - zonder net. Dan waren er paarden, leeuwen, zee leeuwen, beren, olifanten, gepresen teerd door bekwame dompteurs, acrobaten en goochelaar André du Lord, eens Nederlands kampioen, die op de meest onverwachte ogenblik ken overal duifjes vandaan toverde. Zowel voor oud als jong een kom pleet circusprogramma, dat veel pu bliek naar de prachtige tent lokte. LONDEN. De Britse conservatieve parlementsleden hebben enthousiast gereageerd op het plan ter regeling van het probleem van de britse bij dragen aan de Europese gemeen schappelijke markt, maar de socia listische oppositie ziet zijn aanvaar ding als verraad. WIESBADEN, Bondsrepubliek. In 1979 is de bevolking van west- Duitsland na zes jaar weer gegroeid, maar alleen op grond van het feit dat zich zoveel buitenlandse werkne mers in de Bondsrepubliek hebben gevestigd. TEHERAN. De Iraanse minister van buitenlandse zaken, Sadegh Ghotbzadech, heeft gezegd dat de be perkende maatregelen die Iran heeft opgelegd aan de buitenlandse kor- respondenten „een fascistische geest en denkwijze" weerspiegelen. ROME. Bij opgravingen op een Etruskische begraafplaats in Vejo, ten noorden van Rome, zijn bijzonder kostbare kunstvoorwerpen uit de 7de eeuw voor Christus gevonden. In de zes graven die werden onderzocht, waren kennelijk leden van een adel lijke familie bijgezet. DEN HAAG, 4-6. Het feit, dat de reservefondsen van het Produkt schap voor Vis en Visprodukten tot ver boven de daarvoor door de S.E.R. aangegeven normen zijn gestegen, was voor het dagelijks bestuur aan leiding voor te stellen het hef fingspercentage bij aankoop, aan voer en invoer, per 1 juli 1980 te ver lagen van 1,9 tot 1,5 promille. Tegen dit voorstel werd van vak bondszijde geageerd. Men wilde geen Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur tel. privé: (01119) 660. Bij een circus horen paarden, zo ook bij het circus Bassie en Adriaan". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) FORT CHAFFEE. Ongeveer 40 Cu baanse vluchtelingen zijn na de opstand van zondag in het kamp bij Fort Chaffee in de Amerikaanse deelstaat Arkansas gearresteerd als de „aanstichters". Zij zullen worden berecht. TEHERAN. Iran heeft op de „In ternationale konferentie over de Amerikaanse inmenging in Iran" in Teheran een als „top geheim" geklas- sificeerd dokument van de Ameri kaanse ambassade onthuld. JERUZALEM. De moordaanslagen op de Palestijnse burgemeesters van Hebron en Ramallah in het door Is raël bezette deel van Jordanië „vor men slechts een begin", zo heeft de plaatsvervangende leider van de mi litante organisatie „Kach", Jossi Da- jan, in Hebron verklaard. NEW YORK. Drs. Jan Pronk, de vroegere minister van ontwikke lingssamenwerking, is benoemd tot adjunkt-sekretaris-generaal van Unctad, de konferentie voor handel en ontwikkeling van de Verenigde Naties. verlaging en diende daarom een mo tie in, toegelicht en verwoord, door de heer G. J. de Nijs (F.N.V.). De heer De Nijs wilde een sociaal rapport be treffende het personeelsbeleid, sprak over een staatssekretaris voor visse rij, zag in de toekomst nieuwe taken voor het Produktschap en extra kosten voortvloeiend uit de V.U.T.- regeling. Zijn motie om niet tot verlaging over te gaan werd met 11-7 stemmen verworpen. Effektievere braillemachine DELFT, 5-6. Werktuigkun dig ingenieur A. Westland, die woensdag promoveerde aan de Technische Hogeschool in Delft, heeft een nieuwe braille machine ontwikkeld met bete re resultaten en snellere wer king dan de tot nu toe gebruik te apparatuur. In zijn proef schrift beschrijft hij een brail- leregeldrukker met een snel heid van vijf regels per secon de. De machine vertoont te vens een geringere variatie in de geproduceerde braillepunt- hoogte. Dit betekent een bete re kwaliteit braille. De nieuwe regeldrukker wordt bestuurd met behulp van een ingebouwde micropro cessor. Het programma bestuurt alle funkties in de re geldrukker zelf en regelt de in formatieoverdracht naar de drukker. Bovendien wordt een hulpmiddel geboden om het storingzoeken te vergemakke lijken. DEN HAAG. Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat staat in principe niet afwijzend tegenover ex tra, hooggeplaatste remlichten op au to's, in de beide hoeken aan de bin nenzijde van de achterruit. Wel moet daarvan eerst het nut zijn aange toond. De bewindsman heeft dat geantwoord op schriftelijke vragen van de C.D.A.-tweede-kamerleden Eversdijk en P. A. M. Cornelissen. WAGENINGEN. De behandeling van voedsel met gammastralen in plaats van met chemische middelen is een betrekkelijk veilige methode, zij het dat de stralingsdoses laag die nen te zijn. Die konklusie valt te trekken uit het proefschrift van drs. W. Bergers uit Wageningen. Geslaagden Avondmavo De volgende leerlingen van de Zeeuwse Dag/Avondscholengemeen schap, afdeling Avondmavo te Zie rikzee, behaalden het diploma Mavo- 4. De dames A. C. van den Berg, J. J. Blaauw, H. Davidse, G. C. de Keizer- van Tiggelen, Tl. J. M. Miltenburg- Helmer, P. A. A. van Oeveren- Pairoux, C. J. Pellikaan-Griffioen, te Zierikzee en de heren D. Bal en A. Kostense te Bruinisse. Mevr. Van Andel-Linden en mevr. H. S. Gilden-van Geesbergen behaal den resp. de deelcertificaten Neder lands en Frans. Herkansingen: geen. Eén kandida te moet wegens familie-omstandig heden nog een gedeelte van het exa men afleggen. SCHEEPVAART Abida, 3-6 van Alexandrië naar Aqa- ba Aludra, 2-6 420 west noord west Wal visbaai naar Rotterdam Diloma, 3-6 van Cardon naar Palen- que Macoma, 2-6 van Singapore naar Per zische Golf Mercurius, 2-6 700 zuid west Bermu da naar Rotterdam Nedlloyd Adelaide, 2-6 220 noord noord west Darwin naar Lyttelton Nedlloyd Dejima, 3-6 te Fos Nedlloyd Delft, 3-6 van Le Havre naar Fos sur Mer Nedlloyd Tasman, 4-6 te Hamburg Ondina, 1-6 van Singapore naar Townville MARKTBERICHTEN Beursberichten markt Goes van dinsdag 3 juni 1980 Granen, zaden en peulvruchten Alle prijzen boerenschoon, franko leveringsplaats en per 100 kg: Tarwe, basis 16 procent, 46,50 - 47,00; zo- mergerst, basis 16 procent, 44,50 - 45,25; haver, basis 16 procent, 39,50 - 41,00; erwten (Kleine Groene) 66,50 - 68,50; Schokkers 60,00 -66,00; Capucijners 50,50 - 56,50; bruine bonen (vrij van grond en hal ve, 18 procent vocht) 111,00; karwij (boerenschoon) 182,50 - 192,50, kar wij (prima doorsnee kwaliteit) 205,00. Exklusief b.t.w. Aardappelen Bintje, veldgewas, direkte leve ring af bedrijf 4,00 - 5,00 per 100 kg. 0 mm opwaarts, binnenland- se kwaliteitseisen 5,00 - 6,00 per 100 kg. Voederaardappelen f 5,50 per 100 kg. Exklusief b.t.'w. Uien Plantuien, loof geklapt, op auto ge leverd 6.000,— tot 7.250,- per ha. Exklusief b.t.w. Ongerepeld, goede kwaliteit, op auto geleverd tot 0,35 per kg. Ex klusief b.t.w. Hooi en stro Alle prijzen per 1.000 kg: Weide- hooi (nieuwe oogst) 200,260,—; dijkhooi (nieuwe oogst) 170,— -200,—; tarwestro 120,— - 130,—; gerstestro 140,—. Exklusief b.t.w. De Eierveilingen BARNEVELD, 4-6. Coöp. Veluwse Eierveiling. Aanvoer 2.489.400 stuks. Stemming: kalm. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram 8,60 - 9,10; 55-56 gram 10,10 - 10,20; 60-61 gram 11,55 - 12,20; 65-66 gram 12,60 - 13,60. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 4-6. Aanvoer: totaal 8761 stuks, waarvan 2123 runderen, 307 graskalveren, 34 vette kalveren, 3105 nuchtere kalveren, 979 schapen, 1170 lammeren, 18 geiten, 1025 slacht varkens, 985 slachtrunderen. Prijzen per stuk: Melk- en kalf- koeien f 1725 - 2925; guiste koeien 1475 - 2250; kalfvaarzen roodbont 2150 -3000; zwartbont 1550-2450; klamvaarzen 1750 - 2150; guiste Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur tel. privé: (01119) 660. vaarzen 1525 - 1900; pinken 1125- 1425; graskalveren 575 - 1025; nuch tere kalveren voor fok en mesterij roodbont 300 - 475; zwartbont 215 - 375; weideschapen 125 - 160; lam meren 110 - 145; vette schapen 160 - 215; zuiglammeren 130- 180; en overhouders 200 - 310. Prijzen per kilogram geslacht ge wicht: Stieren le 7,10 - 7,60, 2e 6,30 - 7,00; vaarzen le 7,00 - 8,15, 2e 6,20 - 6,90; koeien le 6,70-7,75, 2e 6,20 - 6,65, 3e 5,95 - 6,15; worst koeien 4,85 - 5,95; vette kalveren le 5,40-5,55, 2e 5,25-5,35, 3e 5,00- 5,20. INGEZONDEN STUKKEN Een Engels dankwoord In verband met het optreden van de Buchanan Highland - dansgroep uit Hatfield, willen mijn dochter Lynda, de dansleidster Ann Jacob en ondergetekende, uiting geven aan onze gevoelens van diepe dank aan de gastvrouwen- en heren, wier vriendschap en gastvrijheid, gedu rende ons verblijf te Zierizkee ons zo veel genoegen heeft bezorgd. De eer betuigd door de burge meester aan de glider-piloot Bernard Black, was het fijnste moment gedu rende mijn verblijf, daar ook mijn echtgenoot glider-piloot is geweest, die de landing (bij Arnhem) mee maakte. Dit precieus moment in het stadhuis, samen met de foto van Zie rikzee, die ik uit handen van de bur gemeester mocht ontvangen, zullen in de herinnering altijd samenvallen, om terug te denken aan het heerlijke bezoek aan Uw prachtige stad. We kunnen voor dit alles niet ge noeg dank zeggen. Jean Gibson (Direktrice dansschool) Geschiedvervalsching ,,Een volk zonder historisch be wustzijn, is - als een mensch zonder geheugen - gevaarlijk (de kolonel der Grenadiers, H. Meyer.) Is men in Zieriks-ee nu werkelijk „van Lotje getikt" Het begint er waarlijk op te gelij ken; als men hier werkelijk den eu velen moed heeft, in de maand au gustus e.k., hier inderdaad het ver foeilijke plan van een der firmanten van de juwelierszaak „De Twaalf Apostelen" (in de volksmond ook wel geheeten „De vier-en-twintig bloote billen") ter gelegenheid van de Toeristendagen gaat opvoeren: de Inneming van Den Briel, toegepast op de inneming door de Watergeuzen in 15 75 van Zieriks-ee. Dat is na tuurlijk historische onzin Jaarlijks wordt in Den Briel op 1 april het spectakelstuk opgevoerd ter herinnering van de Inneming op 1 april 1572 van Den Briel door de Wa tergeuzen. Dat is in die stad volko men verantwoord, omdat men vol gens een vast cliché werkt, in 1922 voor 't eerst opgevoerd volgens de plannen van (sedert wijlen) den be kenden ar-chivaris Johan H. BEEN. Daar in die plaats werd inderdaad de Noordpoort gerammeid door een af- deeling van op de Maas vertoevende Watergeuzen-vloot, onder bevel van den „oorlogsmisdadiger" Lumey vander Marck. En nu wil men waarachtig in Zieriks-ee óók een poort gaan ram meien, - hetgeen in werkelijkheid hier nimmer heeft plaats gehad. Een kinderachtig „plagiaat" niet- alleen, maar ook weinig origineel En dan zou er hier ook iemand uit de bevolking voor den half-legendari- schen, Amsterdamschen, Geus Jacob Simonsz. de Rijck (zoo is 's-mans wa re naam moeten spelen Maar die man was hier niet. Bovendien heeft men zijn rol op 1 april 1572 vóór Den Briel schromelijk overdreven. Zijn familielid, Jhr Adam van Haaren wiens familie een historische kro niek heeft geschreven, heeft de rol van Jacob Simonsz. de Rijck, uit fa milietrots, opzettelijk opgeschroefd. Niclaes Ruychaver, hopman der Watergeuzen, - die mede aanwezig was bij de inneming van Den Briel en later bij de verdediging van Alk maar, die was de ware held van het verzet bij de verdediging van Zieriks-ee tijdens het beleg in 1576 door de troepen van Mondragon. - Veel meer dan de eigenlijke comman dant van de Zieriks-eesche gewapen de macht binnen Zieriks-ee: Jhr Wil lem van Dorp (zie: dr Jan Pot, „Het beleg van Zierikzee" (proefschrift Leiden; 1925.) Wat zou er niet een prachtig open luchtspel gemaakt kunnen zijn van de ware geschiedenis van Zieriks-ee, met hoofdrollen van Mondragon, Ruychaver, Van Dorp, Lieven Heere, de weifelende vroedschap, die de vesting 't liefst had zien overgege ven - Maar neen Men pleegt hier liever, gemakzuchtig, plagiaat en maakt Zieriks-ee zoodoende belache lijk in de oogen van de historici in den lande, en is dus met recht „ge vaarlijk" voor den goeden naam van onze dierbare veste. Daar moest straf op staan. Ik hoop en verwacht, dat geen en kele echte Zieriksee'naar (hiertoe re ken ik niet „het opklopsel uit de Randstad Holland", volgens een uit drukking van prof. dr H. J. Prakke, oud-inwoner van Zieriksee.) zich laat vinden om een rol te spelen en de klucht, die men van plan is hier te gaan opvoeren. En waagt men het niettemin, hier in Zieriksee aan een onzer poorten te raken, dan mogen de overval- commando's van de Rijkspolitie wor den ingeschakeld, om de onverlaten met de gummiknuppels uiteen te slaan (c.q. te schieten en niet met losse flodders C.q. worde de initia tiefnemer van het schandelijke stuk, over de knie gelegd en 'ns flink op één zijner billen geranseld, (publieke vermakelijkheid als Toeristen at tractie). dr mr H. P. SCHAAP, lid van de Maat.ij der Nederlandsche Letter kunde, (Leiden), afd. Geschiedenis. Zierikzee, 1 juni 1980 Gezamenlijk aanbod cursusprogramma's De werkgroep coördinatie kur- susprogramma's gaat in augustus een gezamenlijk aanbod van kur- susprogramma's verzorgen. Vele in stellingen en personen op Schouwen- Duiveland die een kursus willen ge ven in het komende winterseizoen doen hieraan mee. Iedereen die een kursus wil geven en nog niet in het gezamenlijke systeem is opgenomen kan inlichtin gen vragen en zich aanmelden bij An- nelies Strikwerda, Stormvogelstraat 8, Zierikzee, tel. 01110-3576. Aanmelding tot 15 juni a.s., daarna is daar i.v.m. vakanties geen gele genheid meer voor. Werkgroep Coördinatie Kursusprogramma's Mini-rommelmarkt voor wereldwinkel Op 28 juni a.s. houdt de wereldwin kel een speciale aktie „Onder de Beu- ze". Naast vele andere attrakties zal er ook een mini-rommelmarkt gehou den worden. Wij vragen: boeken, kleine spullen. U kunt deze afgeven bijde wereld winkel, iedere donderdag bij het Le ger des Heils of bij: Wijna v. d. Have, De Vagestraat 46 (Malta), tel. 3300 of bij: Grace Molegraaf, Keetenstraat 11, tel. 3921. Vereniging Wereldwinkel Schouwen-Duiveland HET BRONZEN PAARDJE 34. De aanvoerder kijkt beteuterd naar zijn krijgers. „Zijn jullie bang of lijkt dat maar zo zegt Eric zoetsappig. „Bang niet, eh maar het deugt niet in dat moeras", mompelt de aanvoerder. „Er wonen monsters en gedrochten „Ooit gezien?" merkt Eric op. De krijgers schudden ontkennend het hoofd. „We zullen verdrinken," klinkt de stem van een onzekere. „Nou, jullie zijn me 't stelletje wel", zegt Er ic geringschattend. „Geen wonder dat die Sak- sers zo een praats hebben. We zullen vlotten bouwen, want voor zover ik weet kan hout drijven op water." De sarcastische toon ont gaat de mannen niet. „De Saksische gevangenen zullen bomen kappen. Breng de aanvoerder hier!" Weinige ogenblikken later staat de Sakser voor Eric en kort deelt deze hem mede, dat hij hen de weg moet wijzen door het moeras. „Ik denk er niet over", mompelt de Sakser brutaal. „Zoek het zelf maar uit!" „Nog één keer zo een grote mond vriend, en ik laat de krijgers nog een paar stammetjes ex tra hakken om een net galgje voor jou van te maken!" zegt de Noorman kil. „Jij wijst ons de weg en als je kunsten probeert uit te halen stop ik je midden in het moeras met je hoofd in modder De Sakser doet er verder wijse lijk het zwijgen toe en terwijl de gevangenen bomen vellen, gaat een aantal krijgers op jacht om een flinke voorraad leeftocht te vergaren. Het duurt enkele dagèn voor de vlotten ge reed zijn, maar dan kan de onzekere tocht be ginnen. Dagenlang zien de mannen niets dan water en riet omzich heen, en zelfs Eric slaakt een zucht van verlichting als zij op een middag het frisse groen van een strook bos voor zich zien opdoemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 6