Ophogen bodem ijsbaan, karwei dat tonnen vergt OVERDRACHT PREMIEKOOPWONINGEN AAN OESTERSTRAAT ZIERIKZEE Succesvolle Jeugd Rode Kruisdag te Bruinisse POSITIE LANDBOUW STREEKNIEUWS Gemeenteraad Bruinisse Schoolkennis te Ouwerkerk werd een groot succes 39,75 Ontwikkeling in „Poortambacht" 4 BERGEN OP ZOOM, 2-5. De leden raad van de Z.L.M. diskussieerde uit voerig over een door de voorzitter van de Z.L.M.-akkerbouwkommis- sie, de heer H. C. van der Maas, op gestelde notitie over de situatie in de akkerbouw. Algemeen kon de ledenraad in stemmen met het knelpunt uit deze notitie namelijk de kleinschaligheid van de akkerbouw in Nederland en met name in het zuidwesten. De dis- kussie spitste zich toe op de vraag hoe met dit gegeven toch nog een doorbraak naar een toekomst voor de akkerbouw is te forceren. Want hoewel de ledenraad wel konstateer- de dat de akkerbouw als het ware met de rug tegen de muur staat wilde de raad zich niet zonder meer bij de teloorgang van het zuivere akker bouwbedrijf neerleggen. De heer v. d. Maas zag als enige weg om de druk op de overheid te vergroten, waarbij de volgende prio riteiten gesteld moeten worden: 1. nationaal zelfstandigenbeleid, 2. aanpassing van het (Europese) marktbeleid en 3. verhoging van de produktiviteit. Wat betreft het ver groten van de druk werd gesugge reerd dit in kombinatie te brengen met de afzetorganisaties: ,,Wat de suiker betreft ligt, gezien de hoge we reldmarktprijs, het ekonomische dwangmiddel voor het oprapen", zo werd er gezegd en: „We moeten onze tarwe aan de poorten van de broodfa brieken deponeren". Ook ten aan zien van de belastingdruk kwamen er suggesties zoals een aftrek op ba sis van het totale geïnvesteerde ver mogen, zoals reeds eerder door K.N.L.C.-voorzitter Luteijn bepleit. Gesuggereerd werd ook om per SBE een belastingvrije voet voor de land bouw te introduceren. Voor de notitie van de heer v. d. Maas kwam vanuit de ledenraad veel waardering. Geadviseerd werd daar om deze notitie te gebruiken als uit gangspunt voor konkrete voorstel len. De strekking van het door v. d. Maas geproduceerde cijfermateriaal - ook al is daarover wellicht nog te plussen en te minnen - geeft daartoe alle aanleiding. Men trok daaruit de konklusie dat als er niets gebeurt de akkerbouw zijn heil zal moeten zoe ken in de part-timelandbouw of in het gemengde bedrijf. De algemene konklusie van de le denraad was dat er zeer fors aan de bel getrokken moet worden om de knelpunten in de akkerbouw op te lossen. Deze knelpunten werden als volgt geformuleerd: 1. de bedrijfs- groottestruktuur, 2. de konkurren- tiepositie en 3. de zoetwaterproble- matiek. Wat dit laatste betreft wer den de opmerkingen daarover door Z.L.M.-voorzitter Doeleman door de ledenraad volledig onderschreven: „Aan zout-water worden honderden miljoen besteed, terwijl voor zoet water zelfs het onderzoek niet op gang schijnt te kunnen komen", al dus de ledenraad. BROUWERSHAVEN Geslaagd Aan de Bestuursschool Zeeland te Goes, slaagde voor het diploma Bestuursambtenaar, onze stadgeno te, mej. M. C. Padmos. ZONNEMAIRE 40-jarig jubileum Zondag 8 juli a.s., hoopt mevrouw J. van Leeuwen Van Wijck uit Brou wershaven te herdenken dat zij 40 jaar geleden leidster van de Zondags school te Zonnemaire werd. Ter gelegenheid hiervan wordt in de Ned. Hervormde Kerk aan de Prof. Zeemanstraat een bijzondere dienst gehouden. Na afloop van de dienst is er in het kerkgebouw de mo gelijkheid haar hiermede te felicite ren. Mevrouw Van Leeuwen komt nog iedere zondag op de fiets naar Zonne maire, waar zij bovendien ook reeds meer dan 30 jaar leidster van de meisjesvereniging .Zonnestraaltje is. (Oud-) leerlingen van „Iefka" van Leeuwen worden dan ook verzocht bovengenoemde dienst zoveel moge lijk bij te wonen. BRUINISSE, 30-5. In de jongste raadsvergadering on der leiding van burgemeester T. C. Hekman waren onder de 27 agendapunten, een aantal hamerstukken, maar ook een aantal zaken waarover heel wat woorden wer den gewisseld. Het begon al bij de ingekomen stukken. Daarbij was een schrijven van de IJsvereniging „Nooit Gedacht" over het ophogen van de bodem van de ijs baan en het vergroten van de put, die als zodanig dienst doet. Een karwei, die, zo bleek uit het debat, op 312.000,- wordt begroot. Afgezien van de financiële konse- kwenties van dat bedrag voor de ge; meentebegroting wilden b. en w. in elk geval wachten tot de op het ter rein staande wisselwoningen kunnen worden ontruimd. De heer A. J. Bal vond het kortzich tig, dat het puin dat recentelijk vrij kwam door het slopen van de schu ren van het landbouwbedrijf K. Kik, niet voor dat doel was gereserveerd, terwijl hij in de begroting een post vond, voor transport van grond, maar vrij komende grond kan in de kanten worden verwerkt en dat scheelt financieel aanzienlijk. Wethouder Van de Velde wist geen plaats om puin op te slaan in de ge meente. Overigens had de heer Bal ook bijval van de heren Schot en Ver spoor. Er moet een goede ijsbaan ko men. De voorzitter wees er nog eens op, dat de tegenwoordige ijsbaan voor namelijk voor de kinderen is be doeld. Ouderen hebben een unieke gelegenheid om te schaatsen op de kano vijver van de Recradelta. Het verwonderde hem dat daar zo weinig gebruik van gemaakt is, vo rig jaar. Normalisatie instituut Het voorstel van b. en w. om geen subsidie te verstrekken aan het Ne derlands Nórmalisatie instituut was niet naar de zin van de heer M. Meeuwsen. Het normalisatie insti tuut verdient aller steun, want het doet voor het bedrijfsleven goed werk. Maar hij vond weinig bijval, al was men het wel eens met zijn stand punt. Dat men een minimum subsi die verlangt van 300,- en alleen bij grotere gemeenten genoegen neemt met 4 cent per inwoner schoot de raad echter in het verkeerde keelgat. Andere subsidieaanvragen werden toegestaan zoals eerder in deze krant als voorstel van b. en w. werd ver meld en men ging ook akkoord met het zoeken van nieuwe wegen om het venten in de gemeente aan banden te kunnen leggen, nu Bruinisse door de Raad van State in het ongelijk werd gesteld. Zonder hoofdelijke stemming wer den aangenomen: de wijziging ge meenschappelijke regeling Rode Kruis Ziekenhuis, de definitieve vaststelling van vergoeding ex art. 103 2e lid, lager onderwijswet voor de Chr. school „Op Dreef" (133 2/3 leerlingen) ad 384,28 per leerling, en voor de Chr. Kleuterschool „Eerste stap" 72 2/3 kleuters ad 71,30 per kleuter plus lokalenver- goeding. Ambtenaren B.S. Verder de le wijziging bezoldi gingsverordening, waarbij de afzon derlijke vergoeding voor ambtena ren Burgelijke Stand wordt opgehe ven. Als nieuwe onbezoldigde ambte naren Burgerlijke Stand werden be noemd de heren T. van Oostenbrugge en T. C. Gebraad. De verkoop van het te vondeling gelegde jachtje „Pax", ontmoette geen bezwaar bij de raadsleden, evenmin als de wijziging in de verordening advieskommissie Welzijnsbeleid. Een bedrag van 1600,- werd gevoteerd voor de aan schaf van nog 10 rubbermatten, die worden uitgelegd op de 'Begraaf plaats bij regenweer. De reeds in ge bruik zijnde matten voldoen goed. Aanschaffing van een stofzuiger voor de Chr. School 640,-) was een ha merstuk, evenals de bezuiniging op de presentiegelden voor de leden van de diverse kommissies, die worden teruggebracht van 25% voor een avondvergadering en 50% voor een middagvergadering van het oor spronkelijke bedrag ad 65,-. De heer H. Schot had voor deze bezuini ging weinig bewondering; hij kreeg de heer Van de Bos aan zijn kant, maar toen werd gewezen op de moge lijkheid van algehele vergoeding voor verlet loon, (volgens art. 3) werd na wat gemor het voorstel met alge mene stemmen aangenomen. Dit was ook het geval met punt 21, het kre diet voor het ruimen van de algeme ne begraafplaats 207.326,- 440 nieuwe dubbele graven). Het werd een dure zaak gevonden, maar nood zakelijk terwijl er weinig bedrijven zijn, die dit werk uitvoeren in Neder land. De punten 22 en 23 wijziging Algemeen Ambtenaren reglement, en aankoop tuingronden in Plan- Oost 7,50 per m2) gingen onder de hamer door; zo ook de aanschaf van een grasmaaier 1327,-). De rondvraag Bij de rondvraag pleitte de heer M. Meeuwsen voor een snelheids beper king op de Dorpsweg, (aan beide zij den bebouwd). Er wordt daar enorm hard gereden; vooral motorrijders gedragen zich „als idioten". Hij vroeg zich af, of de politie daar op let. Een maximum snelheid van 70 km/u zou gewenst zijn. De heer A. J. Bal zou graag een straatnaambordje aangebracht zien aan het begin van de Hoogaarsstraat en verwees voor de zoveelste keer naar wateroverlast bij nat weer op het brandpad achter de Accacialaan. De drains zijn daar te nauw. „Beide zaken zijn inmiddels geregeld" aldus wethouder Van de Velde. Met zijn vraag naar het aanbrengen van gele strepen, (parkeer aanwijzigingen) was de heer Bal wat vroeg. Daar is over gesproken, maar het kon onmo gelijk op zo korte tijd zijn beslag krijgen. Als voorzitter van de Evenemen tenkommissie wees de heer Bal elke verantwoordelijkheid van de hand, over het door autobandensmook ver vuild raken van de dakruiter van de Gereformeerde Kerk of van de daar op geplaatste haan. Hij vond dit een zaak die de brandweer aangaat. Zijn er ook afvalstoffen, waarover men zoveel leest tegenwoordig gedumpt in Riekusweel, wil de heer Bal we ten, maar ook de voorzitter wist het niet, hoewel hij niet gelooft dat dit het geval is. Hoe zit het met het tunneltje in de Grevelingendam, nodig om het Gre- velingenstrand zonder gevaar te kun nen bereiken, ddor ouders en jongere inwoners van Bru? Het is beloofd als de werkzaamheden voor een sluis in de Grvelingendam zouden beginnen. Wethouder Jumelet zei met de heer Bal, dat deze werkzaamheden wel zijn begonnen, maar op de Oostkop. Aanvankelijk dacht men aan een doorsteek via de Westkop, vlak bij de sluis, maar daarvan is afgezien. Nu liggen de werkzaamheden vijf ki- lometet verderop en zag hij het be loofde tunneltje niet meer zitten. De heer Van den Bos informeerde naar de realisering van het plan om een rotonde aan te leggen, bij de weel van Krepel. Financiële perikelen zijn volgens de voorzitter het grote strui kelblok hiervoor. Dat een jacht langs de openbare weg op een kar te koop staat als men via de Grevelingendam het dorp inrijdt, vond de heer Van den Bos verre van fraai en hij kreeg daarbij alle gelijk; er zal een einde aan gemaakt worden. Daarna ging de raad in besloten vergadering. Om een „inbrandapparaat" OUWERKERK, 4-5. De schoolkennis is geweldig goed geslaagd. De huis- aan-huis fruitverkoop 's morgens bracht f 1000,— op en het totaalbedrag ad. f 3.076,16 is ruim voldoende voor het beoogde doel: aanschaf van een stencil-inbrandapparaat met toebehoren. De opkomst van jong tot oud was zeer groot, ook in het filmzaaltje, waar de heren Van Goudswaard en Leering druk in de weer waren met de verzorging van hun taak. Vooral OOSTERLAND Schoorsteenbrandje Betreffende het bericht over de schoorsteenbrand bij de fam. v. d. Laan alhier aan de Hoge Maire weg, in het nummer van maandag 2 juni j.l., hierin is een onjuistheid geslo pen. Volgens dit bericht zouden de bewoners bij het aanmaken van de open haard de klep hiervan niet heb ben geopend. Dit is bezijden de waar heid, omdat de klep normaliter altijd open staat. Er was gewoon wat in de schoorsteen gekomen aan de boven kant dat tot ontbranding was geko men, zodat het hier een schoorsteen brandje betrof, en van nalatigheid geen sprake is. NIEUWERKERK. Zoals reeds ge meld heeft Nieuwerkerk er een nieu we zaak bij: Karwei- en verfwinkel ,,d' Achteromme". De opening liep synchroon met het 70-jarig jubileum van de firma Radewalt. Voor de ope ning „stonden", de heren I. en W. J. Radewalt (foto). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) oudere mensen hebben hier ook erg genoten van een oude film over Ou werkerk. Het bakken van pannekoe ken was zeer druk, het was niet bij te houden door de grore toeloop; me vrouw Hillebrand besloot daarom, maar thuis voorraden te gaan fabri ceren. Alle spelletjes waren bijzonder in trek en het was overal gezellig druk. Door de bevolking en de mid denstand werden vele mooie prijzen gratis beschikbaar gesteld. Bij de grabbelton was het eveneens ontstellend druk. Tafeltennis De heer Hartemink speelde in de speelzaal 60 partijen tafeltennis te gen zijn opponenten. Leden van Nieuw Leven" maten hun langste adem op een trombone, om te kijken, wie het de meeste sekonden vol kon houden. Er waren honderden mensen en de ouderkommissies en het personeel hebben bijzonder veel werk verzet; in de winter is al met de voorberei dingen begonnen. Veel enthousiasme ook bij de buiten-aktiviteiten: bussen gooien, goal schieten, korf gooien, pijltjes gooien op ronddraaiende ballonnen, spijkers slaan en enkele andere spel letjes. De muziek werd verzorgd door Ad Remeeus; het Rad van Avontuur werd bediend door de heer Ruiten beek. Veel dankwoorden aan het adres van de Ouwerkerkse bevolking voor het spontane meeleven mag zeker niet achterwege blijven. BURGH-HAAMSTEDE Auto-ratley V.V.V. Een veertig tal automobilisten en kaartlezers of sters hebben zich dins dagavond weer in het jaarlijkse avontuur van de V.V.V.-autoralley gestort. Het is en blijft een avontuur want er valt zoveel te beleven en te zoeken op een dergelijke ralley en de opdrachten zijn vaak moeilijk of he lemaal niet te vinden. De rit was uitgezet door, traditie getrouw, de heren M. Dijkman en D. Mooy. Laatstgenoemde gaf na afloop bij de finish in hotel Bom een uiteen zetting over de gereden route. De heer Mooy verontschuldigde de voor zitter en vice-voorzitter van de V.V.V. Burgh-Haamstede omdat ze elders vergaderden. Voor het eerst waren bij de opdracht een 5-tal foto's toegevoegd die in de route bepaalde punten voorstelden en ingevuld moesten worden. Enkelen hadden er geen moeite mee, doch voor de meesten rezen er vraagtekens. Spreker dankte verder de dames en heren die de kontröleposten bezet ten. Winnaar werd het echtpaar J. Hanse-Figee die de wisselbeker won nen en mochten behouden omdat ze deze, sinds 1966 voor de 3e maal de eerste prijs in hun bezit kregen. Met 7 strafpunten stonden ze aan de top. Tweede werd C. Rademaker met 19 srafp., derde A. Minnaar 25 strafp., vierde ex aequo J. v. d. Bos, O. Boom, Jaap Verton allen met 26 strafp., vijfde P. Saman 35 strafp., zesde N. Tuinman 50 strafp., zevende P. Zoon 67 strafp. en achtste J. v. d. Werf 71 strafp. De poedelprijs was voor de dames Padmos en v. d. Wou den met 494 strafp. RENESSE Geslaagde fietstocht In totaal twintig dames van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen afdeling Noordwelle en om streken maakten dinsdagmiddag 3 juni een gezamenlijke fietstocht. Men vertrok vanuit Renesse en fietste naar Brouwershaven en van daar weer terug naar Scharendijke. Bij mevrouw S. Hanenberg werd koffie gedronken en de Koepel werd bezocht. Via de Rampweg reed men weer terug naar Renesse. De deelnemers waren zo enthousi ast dat men besloot dinsdags om de veertien dagen een fietstocht te ma ken, als het goed weer is, te beginnen op 17 juni. Voor tijd: zie agenda. Schoolreis ,,'t Staepel'of" Vorige week maakten de leerlin gen van de klassen 1 tot en met 4 van de openbare basisschool ,,'t Staepel'of" te Renesse de jaarlijkse schoolreis. Om acht uur vertrokken de kinderen per bus vanaf de school, nagewuifd door vele ouders. Eerste reisdoel was Rotterdam, waar een bezoek werd gebracht aan de dier gaarde Blij dorp, waar de kinderen zich, ondanks was druilerig weer, uitstekend wisten te vermaken. Nadat men op de dieren was uitge keken werd de reis vervolgd naar Wassenaar waar de kinderen zich volledig konden uitleven in het re- kreatiepark Duinrell. Toen rond zes uur de bus weer bij de school stopte, kwamen daaruit opgetogen kinde ren, die hadden genoten van een heerlijke dag. Advertentie LIEF ACRYL VEST in fuchsia, wit en aqua deze week: SCHARENDIJKE Kursus Jeugd E.H.B.O. De afgelopen week werd de op de Chr. Nationale School te Scharendij ke gehouden jeugd E.H.B.O.-kursus A afgesloten met een examen. Examinator-arts was de heer L. A. M. Bruel. Assistentie werd verleend door de leden van de kolonne afde ling Schouwen (Westhoek) van het Nederlands Rode Kruis: mevrouw W. G. J. J. Bezuijen-De Weijer en me vrouw J. C. de Jonge-Van Kuijk, die eveneens de opleiding verzorgden. De geslaagden zijn: Wieke Bout, Conny den Engelsman, Ronnie van Eijk, Els Hanse, Mark Hubregtse, Marjolein van Iwaarden, Miralda van Kan, Jan Meganck, Ineke de Munck, Erik van Nieuwenhuize, Mo nique van Oeveren, Manita Simonse en Diana de Week. DREISCHOR Bejaarde man gedupeerd Toen de bejaarde heer C. T. P. uit Dreischor een eveneens bejaard fa milielid in het Rode Kruis Zieken huis te Zierikzee ging bezoeken (woensdagmiddag) bleek na afloop van het bezoek zijn fiets te zijn ont vreemd. Zodoende was P. genood zaakt zich met een auto thuis te laten brengen. BRUINISSE, 4-6. De Jeugd Rode Kruisdag die in het teken stond van de ak- tie voor Greet Lodders t.b.v. de gehandicapte kinderen in Brazilië is een groot succes geworden en heeft het mooie bedrag van 969,65 opgebracht. Bij het raden naar het aantal pa ling was de belangstelling groot bij de Bruse bevolking. Onder het ver breken van het zegel werd door de Rijkspolitie m.n.v. de heer F. Selvius het aantal palingen bekend gemaakt. Dit was 98 en werd door 13 personen geraden. Besloten werd dat alle prijswinnaars paling moesten krij gen, daar anders door loting verschil lende winnaars buiten de prijzen zou den vallen. Dus werd de gerookte pa ling in 13 porties verdeeld. De winnaars van de paling zijn: H. C. Jansen, A. v. d. Doe, M. Jobse, T. C. Hekman, J. van Popering, J. J. v. d. Heest, P. Bal, M. Verspoor, H. Ju melet, J. C. v. d. Berg (Capelle), D. van Wolferen, C. Jumelet-v. d. Graaf, J. v. d. Graaf. De prijswinnaars heb ben him prijs inmiddels thuisgekre gen. Voor de vossenjacht en ballonnen wedstrijd was eveneens veel be langstelling. Er waren in totaal 20 vossen die opgezocht moesten wor den. Gevonden vossen Het hoogst aantal gevonden vossen was 18; er waren 15 deelnemers die dit aantal hadden. Onder hen werd er geloot. De burgemeester verrichtte deze loting. De prijswinnaars zijn: le prijs Pieter Haeck, 2e prijs Jos v. d. Velde, 3e prijs Tinie van Gilst, 4e prijs Wen dy v. d. Velde, 5e prijs Johan van Oe veren. De prijswinnaars van de ballon nenwedstrijd kunnen helaas nog niet bekend gemaakt, daar alle kaartjes nog niet binnen zijn. Dit zal op een la ter tijdstip bekend worden gemaakt. Ook de plaatstelijke bedrijven en bankinstellingen komen hartelijk dank toe voor hun financiële bijdra gen. (In het algemeen worden de uitsla gen van verlotingen niet in de redak- tionele kolommen opgenomen. Ten behoeve van het Rode Kruis even wel, wordt altijd een uitzondering gemaakt. Red.) ZIERIKZEE, 4-6. Op 6 juni worden aan de Oesterstraat te Zierikzee de eerste van 10 premiewoningen overgedra gen aan de toekomstige bewoners. Alle 10 woningen werden reeds geruime tijd geleden verkocht aan inwoners van Schouwen-Duiveland en aan woningzoekenden met een ekonomische bin ding. Daarbij werd voorrang gegeven aan huurders van „Beter Wonen" die door middel van doorstroming goedkope huurwoningen voor woningzoeken den vrijmaken. Reeds eerder bouwde „Beter Wo nen" koopwoningen in Zierikzee, n.l.: 44 premiekoopwoningen A (be schutte sfeer); 10 premiekoopwonin gen B. In voorbereiding zijn 14 premie- koopwoningen A. Met de bouw kan vermoedelijk direkt na de bouwvak vakantie worden begonnen. Reeds nu bestaan voor die 14 wo ningen behoorlijke belangstelling. Begrijpelijk, want de koopsom voor deze woningen bedraagt slechts ca 129.000,-. Voor woningen met een goede geluids-isolatie, goede warmte- isolatie, een minimum aan spaan plaat en voorzien van drainage, mag dit dan ook goed en goedkoop ge noemd worden. Geen winstdoeleinden Doordat „Beter Wonen" uitslui tend werkt in het belang van de volkshuisvesting - dus zonder winst doeleinden - is dit alles mogelijk. Daarbij komt dat „Beter Wonen" haar projekten zodanig voorbereidt, dat zowel alleen huurwoningen kun nen worden gebouwd, of huurwonin gen en koopwoningen samen. Anders gezegd, het is niet zo dat de koopwo ningen de huurwoningen mogelijk moeten maken, een vermenging die zo vaak door projektontwikkelaars worden toegepast.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4