RESERVE WERKLOOSHEIDSFONDS RAAKT STILAAN UITGEPUT Schouwen-Duiveland drinkt Haringvliet-water AGENDA Geen wraakzucht Premie omho°& „Sport"- probleempjes rond Krekengebied Ouwerkerk - w Energiebesparende cv-pompschakelaar 2 Advertentie Er zullen stellig mensen zijn, die de beweringen van de Russische ex-ge neraal majoor Grigorenko met een licht spottende glimlach lezen en overgaan tot de orde van de dag, me nend dat deze van zijn staatsburger schap beroofde Rus, uit wraakzucht nu allerlei kwaadaardigs over zijn land in de vrije wereld verspreidt. Dit is echter niet juist; de loopbaan van deze ontheemde Rus is er niet naar en hij heeft de hardheid van het Sovjet-regiem aan den lijve ervaren. Grigorenko heeft geen andere bedoe lingen, dan de vrije wereld waar schuwen, ook al komt dat niet te pas in het sussingskraam van allerlei lie den, die bol staan van de selektieve verontwaardiging, durend wakker liggen van de ,,faits et gestes" van Amerika (al worden die op deze plaats zeker niet louter geprezen) maar amper (willen) weten dat de Sovjet-Unie recentelijk weer een zelfstandig land onder de voet heeft gelopen (Afghanistan) en daar met stuitende wreedheid de bevolking behandelt. Grigorenko met name heeft bena drukt, dat Moskou de slotakkoorden van Helsinki reeds lang als een afge dane zaak beschouwt; de zaak van mensenrechten wil vergeten en nog alleen wil praten over „veiligheid". Grigorenko: „de komende konferen- tie te Madrid moet duidelijk maken, dat de mensenrechten paragraaf van Helsinki niet is uitgevoerd. Als dat niet gebeurt, dan blijft veiligheid een illussie en bedrog der volkeren". Het Westen zou er goed aan doen, zich een dergelijke opmerking te her inneren als het te pas komt en geen genoegen meer nemen met halfslach tige beloften en loos gepraat over een van meest essentiële zaken, die in de ze verwarde wereld „spelen". De konferentie van Madrid biedt ook een gelegenheid de Sovjet-Unie te dwingen zich terug te trekken uit Af ghanistan, maar het is duidelijk dat daarvoor het Westen de kaarten dui delijk op tafel moet leggen. Het is niet anders in deze barre we reld, maar „uitkijken en dagen tel len", is wel de les, die deze verjaagde Rus als boodschap naar hier heeft mee gebracht. Zulks op te merken heeft niets met polarisatie te maken, maar wel alles met nuchterheid, waarvoor dit volk terecht zo vaak ge prezen is. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BARNEVELD. De Plukanvesti- ging in Barneveld (pluimveeslachte rij) gaat definitief dicht. Voor de 130 medewerkers betekent dat kiezen tussen open plaatsen in de andere vestigingen of ontslag. Gezien de sterke lokale gerichtheid van het personeel wordt verwacht dat lang niet iedereen zal kiezen voor over plaatsing. DEN HAAG. De kiesraad vindt het een goede zaak om op de kandidaten lijsten voor verkiezingen voor ge meenteraden, provinciale staten en andere vertegenwoordigende licha men, zoals bijvoorbeeld de Rijnmon- draad, meer namen op te nemen dan tot nu toe het geval was. PEKING. Deng Xiao Ping, de machtigste man in China, heeft don derdag aangekondigd dat hij in au gustus als vice-premier zal aftreden. BODOE, Noord-Noorwegen. De landen van de NAVO hebben de Sow- jet-Unie woensdag dringend opge roepen het Westerse aanbod te onder handelen over wapenbeheersing niet langer af te wijzen. Het nieuwe zuiverings- en pompstation ,,De Blinkert" te Wester schouwen, dat na precies vijf tig jaar deoude zuiveringsinstallatie vervangt. Wapperende vlaggen ter gelegenheid van de officiële opening. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG, 4-6. De WW-premie zal volgend jaar zeer waarschijnlijk flink hoger worden dan hij nu is. Dat bleek tijdens een vergadering van het bestuur van het Algemeen Werk loosheidsfonds (AWF) woensdag in Den Haag. Daar werd een nota besproken over de financiële positie van het fonds. In de nota staat dat de reserve uitge put begint te raken. (Vervolg van pag. 1) dat de druk op het Krekengebied in Ouwerkerk te groot zou kunnen wor den als de surf-aktiviteiten zich blij ven uitbreiden, zoals ze dat de afgelo pen jaren hebben gedaan. Rustig bekijken Hij deelt mede met het Duiveland- se gemeentebestuur over deze kwestie overleg te hebben gehad. Re sultaat van dit overleg was het besluit, dat dit seizoen de ontwikke lingen nog rustig bekeken zullen worden, zonder dat ingrijpende maatregelen getroffen zullen wor den, „Wel hebben we gesteld, dat bij de organisatie van een groot evene ment een vergunning bij Staatsbos- De nota zal worden toegestuurd aan staatssecretaris De Graaf van so ciale zaken met daarbij de medede ling dat een verhoging van de premie volgend jaar zeer waarschijnlijk is. Hoeveel die verhoging zal bedra gen beslist het bestuur van het AWF in het najaar. Volgens het rapport dat woensdag werd besproken zou dat ongeveer 25 procent moeten zijn (van de huidige 0,9 procent van de to- beheer aangevraagd dient te worden. Het gemeentebestuur heeft ons ook toegezegd daarop te letten," aldus de heer Mol. Hij laat weten derhalve zeer onaangenaam getroffen te zijn geweest toen hij de aankondiging van een groot surffestival op de Kreek met medewerking van Pall Mali onder ogen kreeg, zonder dat er ooit een vergunning was aange vraagd. De woordvoerder van Staatsbosbe heer vertelt, dat men aanvankelijk overwoog het hele festijn te verbie den. „Zo'n evenement brengt heel wat mensen op de been. Zoiets moet door extra personeel van Staatsbos beheer in goede banen geleid wor- (Vervolg van pag. 1) Bierpul met water Voor de openingshandeling kregen de heren Schipper en Everwijn elk een reeds gegraveerde bierpul ter hand gesteld, voor ditmaal echter niet gevuld met alkoholisch vocht, maar met „het zuiverste water". Door deze pullen in een trechter te ledigen, werd na achtereenvolgens een alarm-achtig geluid en het inwer king stellen Van verlichting een mo del Van de zu'iverihgsin'stallatiè 'iri werking gesteld. Een aantal borden en toelichtende tekeningen aan de wand in de hal vertellen bovendien over de werking van het pompstati on. Ook ir. P. Stoter, direkteur van de WMZ, gaf een technische toelichting, die hij echter zeer kort hield, omdat een gedetailleerd foldertje al duide lijkheid genoeg verschafte. Ook is daarin aandacht besteed aan de historie en aan de tien jaar lange weg die is afgelegd sinds de eerste studie tot uitbreiding van de drinkwatervoorziening op Schou wen-Duiveland tot de officiële ope ning van het nieuwe pompstation. Tarieven Over de hoofden van de toehoor ders heen vroeg de direkteur aan de bevolking klementie voor de tarie ven. Hij erkende dat die wat hoger zijn dan in het oosten van het land, waar genoeg grondwater ter beschik king staat, maar in vergelijking tot andere gebieden vond hij die prijzen best meevallen. De heer Stoter komplimenteerde de ontwerper het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening en de bou wers. Ook de heer Everwijn gaf in zijn dankwoordje - gesproken mede namens de heer Schipper - toe, dat zijns inziens de besluitvorming ge makkelijker was geweest dan de uit voering, die met nogal wat perikelen gepaard ging. Hij bedankte tevens voor de pullen en de toepasselijke boeken „Ontdek Kerngegevens pompstation „De Blinkert Aanvoerleiding en infiltra tie werk en: begonnen in 1976; eerste water uit „Boomp- jesput" op 30 juni 1980. Nieuwe pompstation: wer ken begonnen in 1978; zuive ringsinstallatie in mei 1979 in bedrijf genomén; hoge druk- pompen eind 1979 in gebruik- genomen, dezelfdertijd werd de installatie in het oude pompstation stilgelegd; met de sloop van het oude pompstati on werd in november 1979 be gonnen waarna in februari 1980 de eerste hand werd ge legd aan de terrein-afwerking. Produktie: deze bedraagt nu 2,2 miljoen m3 drinkwater per jaar, bereid uit 1,1 miljoen m3 diep grondwater en voor de rest uit geïnfiltreerd opper vlaktewater afkomstig uit het Haringvliet. Met het ingebruiknemen van het nieuwe pompstation kan de WMZ nu alle bewerkingen van waterwinning toepassen, van oppervlaktewater, bron nen, grondwater en verwer king door ontzilting. de duinen", die ter herinnering wa ren ontvangen. Buitenkraan De Drinkwaterleiding 's Graven- hage had een 35 jaar geleden ontwor pen buitenkraan afgestaan, die ter vervanging dient van het simpele kraantje buiten het terrein, waaraan wandelaars en honden gewend zijn zich te laven. Na een bezoek aan de infiltratievij vers laafden de genodigden zich aan een apêratief en koud buffet aan boord van de Pieter Caland, waar mee (prima weer!) een rondvaart rond de Oosterscheldewerken werd gemaakt. - «r-.'s. -.Ï. s* V't--, •- -r v- '-y t "V- i tale premieplichtige loonsom naar 1,2 procent), indien de uitgaven vol ledig uit de premie-ontvangsten zou den moeten worden gedekt. den, temeer daar het nu ook nog broedtijd is", luidt zijn argument. De heer Mol zegt echter de relatie met de V.V.V.-Duiveland niet te slecht te willen laten worden en laat weten begrip te hebben voor het feit, dat er door vrijwilligers bij de orga nisatie van een dergelijk festijn fou ten gemaakt kunnen worden. Staats bosbeheer besloot derhalve wel toestemming te verlenen voor het surffestival, maar onder de voor waarde dat er op geen enkele wijze reklame gevoerd zal worden. Naar de Grevelingendam „Indien er toch reklame gevoerd zal worden, willen we alleen toestemming geven als het hele festijn wordt veiplaatst naar het dagrekreatieterrein aan de Grevelin gendam. Een plek, dat voor dergelij ke aktiviteiten werd gerealiseerd. Grote reklamevoering in een natuur gebied als in Ouwerkerk gaat ons echt veel te ver", aldus de heer Mol. Op de vraag of de V.V.V. Duive- land nu op de hoogte was van het feit dat er een vergunning aangevraagd diende te worden, antwoordt hij dat enige tijd geleden (12 maart) de V.V.V. Duiveland een brief stuurde aan Staatsbosbeheer met daarin het verzoek het beleid in het Krekenge bied te Ouwerkerk nader uiteen te zetten. De V.V.V. richtte dit verzoek in verband met eerdere publikaties be treffende de plannen van Staatsbos beheer met dit gebied. „We hebben toen geantwoord met een brief van 27 mei en hen daarin gewezen op de noodzaak vergunning aan te vragen voor een surf wedstrijd e.d.", vertelt de heer Mol. Maandag pas V.V.V.-bestuurslid de heer H. Kra mer bevestigt die mededeling inder daad te hebben ontvangen. De brief was gedateerd op 27 mei, maar kwam pas op maandag 2 juni in bezit van het V.V.V.-bestuur. Op dat moment was het programma voor Duiveland Dag al lang rond en waren de aan plakbiljetten voor het surffestival reeds verspreid. „We hebben te goe der trouw gehandeld en we houden ons zoveel mogelijk aan allerlei re gels", aldus de heer Kramer, die ver der nog wil benadrukken dat het V.V.V.-bestuur louter uit vrijwilli gers bestaat, die hun uiterste best doen een evenement als Duiveland Dag zo goed mogelijk op te zetten. De heer Kramer uit dit als een persoon lijke mening, daar het overige V.V.V.- bestuur te druk bezig is met de voor bereidingen voor zaterdag aanstaan de. Hij verwijst naar het surffesti val, dat vorig jaar in dezelfde vorm ook op de Kreek werd gehouden. „Daar hadden we geen vergunning voor aangevraagd en daarover heb ben we ook achteraf niks gehoord. Het enige wat wij wisten over de be palingen van Staatsbosbeheer is uit de folder, dat er op de Kreek niet met motorboten gevaren mag worden en dat er, met het oog op de vissers, al leen aan de oostzijde van de ballen- lijn in de Kreek gesurft mag worden." De heer Mol blijkt echter van me ning, dat er in het V.V.V.-bestuur mensen zitting hebben, die best op de hoogte zijn van de verplichting een vergunning aan te vragen. In dit ver band noemt hij ook nogmaals de toe zegging van het gemeentebestuur. Burgemeester J. van Bommel van Duiveland wijst echter resoluut elke beschuldiging van Staatsbosbeheer van de hand, dat het gemeente bestuur onder één hoedje zou spelen met de V.V.V. Geen reklame De burgemeester bevestigt het eens te zijn met de visie van Staatsbosbe heer, dat grootse reklame- aktiviteiten niet passen in een derge lijk natuurgebied. Hij deelt mede tot voor kort van mening te zijn ge- DEN HAAG, 5-6. Het V.E.G.- instituut in Apeldoorn heeft een energiebesparende pompschakelaar voor c.v.-installaties ontwikkeld. Het is de eerste in Nederland die voorzien is van zowel het Gaskeur als het Kema/Keur. Met de pomp kan jaarlijks 60 tot 120 op de elekte- riciteitsrekening worden bespaard. De laatste tijd worden steeds meer pompschakelaars op de markt ge bracht. Bij het V.E.G.-gasinstituut is echter gebleken dat het overgrote deel van de in de handel zijnde pomp schakelaars niet voldoet aan één of meer eisen van veiligheid en doelma tigheid. De nieuwe pompschakelaar is ontwikkeld in samenwerking met Kema en de Nederlandse Gasunie. Bij de meeste c.v.-installaties gaat jaarlijks tussen de 300 en 600 kilo wattuur aan elektriciteit verloren als gevolg van het nutteloos circule ren van het ketelwater door leidin gen en radiatoren. Deze hoeveelheid energie kan worden bespaard door het toepassen van een pompschake laar. Deze zorgt ervoor dat de circula- tiepomp van de centrale verwarming alleen dan draait als het nodig is. HET THEATER ZIERIKZEE A.S. Zaterdag 7 juni en zondag 8 juni Mei slcrcophonisch geluid. Het onvergetelijke meesterwerk nu opnieuw in de roulatie. GEJAAGD DOOR DE WIND W - lxr(IAKKGABLE VMEN LEIGH LESLIE HOWARD OLMAdcHAVILIAND Aanvang 20.00 uur, toegang 12 jr. Extra lange voorstelling prijs: f 10,- Iedere woensdagmiddag Noordgouwe V erenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere woensdag Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064, (01115) 1761. weest, dat het surfgebeuren op Dui veland Dag een soort familie-evene ment betrof zonder kommerciële toestanden. De burgemeester is ook van mening dat binnen het V.V.V.- bestuur beter overleg had moeten plaatsvinden, maar noemt ook in dit verband het werken met vrijwilli gers aan een groots opgezet program ma, zodat er gemakkelijk kommuni- katiestoornissen kunnen ontstaan. Verder noemt de heer Van Bommel het „belachelijk" dat een overheids instantie als Staatsbosbeheer er zo lang over deed een antwoord te stu ren aan de V.V.V. op de brief van 12 maart, waarin om een uiteenzetting van het beleid werd gevraagd. De burgemeester laat er geen twij fel over bestaan, dat het gemeente bestuur uitdrukkelijk wenst, dat het gebruik van het Krekengebied in de toekomst blijft, zoals het is. Het is duidelijk dat de heer Van Bommel en Staatsbosbeheer verschillende be grippen hanteren als over „uit de hand lopen" wordt gesproken. „On geveer 15 a 20 surfers op de Kreek kan geen kwaad", is de mening van Staatsbosbeheer, terwijl de burge meester vindt dat de Kreek gemak kelijk aan honderd surfers plaats kan bieden. Plas water „Mocht er ooit sprake zijn van een uit de hand gegroeide situatie dan is dat niet de schuld van ons of van Staatsbosbeheer. Dat komt dan om dat er toevallig een grote plas water ligt, waar de mensen graag op surfen", aldus de burgemeester. Een groep, die van mening is een beetje het slachtoffer te gaan worden van de problemen tussen V.V.V. Dui veland en Staatsbosbeheer is de surf- vereniging „Sunnemare". Woordvoerder J. Kort van de wedstrijdkommissie vertelt dat de vereniging op uitnodiging van de V.V.V. het surffestival in samenwer king met Pall Mali graag heeft willen organiseren. Hij wijst erop, dat de medewerking van het reklameteam van dit sigarettenmerk wel nodig is gezien de grote opzet van het gebeu ren. De kommerciële kant wordt der halve voor lief genomen. Vier keer „Ik heb het V.V.V.-bestuur niet éénmaal, maar wel vier keer gezegd, dat ze voor de nodige vergunningen moest zorgen, maar het is niet ge beurd", aldus de woordvoerder van de wedstrijdkommissie. Hij vertelt dat inmiddels is besloten het hele surffestival zaterdag aan het dagre kreatieterrein aan de Grevelingen dam te laten plaatsvinden. Hier zul len zondag 8 juni ook wedstrijden worden gehouden in verband met de Nationale Plankzeildag, terwijl erop 21 een 22 juni landelijke openklasse wedstrijden worden gesurft. De V.V.V. zal het tijdens Duiveland Dag dus zonder surffestijn moeten doen. De belangen van rekreatie en na tuurbescherming bleken in dit geval niet synchroom te lopen. „Soms wordt weieens vergeten, dat wij de kip met gouden eieren juist bescher men, terwijl anderen bezig zijn het^. dier te slachten", aldus de heer Mol van Staatsbosbeheer. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Iedere dinsdag en vrijdag (tot 1 augustus) Haamstede Adr. v. d. Weydeweg (pompstation), 19.00 uur, exkursie Vogelwacht naar Meeuwenkolonie Van maandag t/m zaterdag tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum, 14.30 - 16.30 uur. Iedere donderdag in juli Burgh Hervormde kerk. Orgelconcerten. 20.00 uur. Vanaf 10 juni, elke dinsdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, dia avond Vogelwacht over flora en fau na landschap Schouwen-Duiveland. Vanaf 18 juni, elke woensdag Haamstede Slot Haamstede, exkursie Vogel wacht, wandeling door natuurgebied 't Zeepe en bos slot Haamstede, 19.00 uur. Donderdag 5 juni Zierikzee Schuithaven, concert Brassband „Wilhelmina", Colijnsplaat, 19.30 - 20.30 uur (wegens jubileum K. en E.). Herv. Verenigingsgebouw. Herv. Vrouwengroep. 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijd. 20.00 uur. Vrijdag 6 juni Zierikzee Chr. Geref. Kerk. Radio-opname E.O. 20.00 uur. UW-gebouw. Informatie-avond. Bond van Opzichzelfstaanden. 20.00 uur. „Huis van Nassau". Vergadering vo gelvereniging „Zang en Kleur". 20.00 uur. Brogum. „Ne Wave-special". 21.00 Beatrixweide. Concert Rijkspolitie- kapel. 20.00 uur. Dorpsplein. Jeugdconcert Rijkspoli- tiekapel. 14.00 uur. Nieuwerkerk Openbare lagere school „De Dobbel steen". Schoolavond/Schoolmarkt. 19.00 uur. Oosterland Koninginneplein. Opening seizoen „Oosterlands Fanfare". 19.30 uur. Zaterdag 7 juni Zierikzee Binnenstad. Ophalen spullen rom melmarkt Gasthuiskerk. 9.00 - 12.00 uur. Start Sponsorfietstocht, Youth for Christ, 9.00 uur. 's Avonds koffiebar in dubbeldekker op de Balie, 20.00 uur. Brogum. Uitslag twee beste disk jockeys. 21.30 uur. Verwachting tot vrijdagavond: Warm Zonnig en warm. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 6 juni Zon op 5.19, onder 21.55 Maan op 2.27, onder 13.36 Laatste Kwartier: 6 juni (4.53) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 6 juni 9.33 21.42 2.57 15.30 Doodtij: 15 juni HET WEEROVERZICHT DE BILT. 5-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Het wordt morgen nog war mer dan vandaag. Met een zuiden wind wordt wanne en vochtige lucht naar onze omgeving gevoerd. Door de overvloedige zonneschijn stijgen de temperaturen morgenmiddag tot waarden tussen de 25 en 30 graden. In de loop van de dag gaat de wind aan de kust echter vanuit zee waaien en zorgt dan voor de nodige afkoeling. Boven grote delen van West- Europa is het zonnig en warm. Min der mooi weer is het in Ierland en En geland, waar het donderdagochtend regende en het op verschillende plaatsen onweerde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2