OVER MODE; GESPREKEN Df KLANT ISGflST ZLM VRAAGT DRINGEND ONDERZOEK NAAR ZOETWATERVOORZIENING n|odc PALINGVISSERS EN (OESTER) VERENIGING „VERVOEX" SLUITEN KONTRAKT Vrede op Grevelingenmeer Diploma-uitreiking vrijwillige regio-brandweren Bungalows op Flakkee en deze regio en masse de deur uit STREEKNIEIJWS Karwei- en verfwinkel ,,d' Achteromme" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 juni 1980 Nr. 22717 Advertentie Inderdaad, bij ons is de klant nog gast. Zoals dat vroeger overal gebruikelijk was. Wij heten iedereen van harte welkom en stellen er prijs op, als men vrijblijvend komt kennis maken met onze kollektie damesmode. Wij (Vervolg van pag. 1) WOUW, 2-6. De voorzitter van de Z.L.M. de Zuidelijke Landbouwmaatschappij A. J. G. Doeleman heeft maan dagmorgen tijdens de ledenraadvergadering van de Z.L.M. in Wouw geïrriteerd gereageerd op het uitblijven van het onderzoek naar de zoetwatervoorziening in Zuid-W est-Nederland Volgens de heer Doeleman is dit onderzoek ondanks alle toezeggingen nog steeds niet gestart doordat het ambtelijk overleg tussen Rijkswaterstaat en het ministerie van landbouw zo traag verloopt. „Maar elk jaar dat een goede zoet watervoorziening langer uitblijft, kost dat de land- en tuinbouw in Zuid-West-Nederland 26 miljoen en bij grote droogte zelfs 79 miljoen aan opbrengstderving". Rapport Dit zou blijken uit een vorig jaar uitgebracht rapport: „Watervoorzie ning ten noorden van de Westerschel- de", door een werkgroep ingesteld door het Landbouwschap. De mi nister van landbouw heeft daarop een onderzoek toegezegd. Doeleman deed maandagmorgen een dringend beroep op de instanties om op zo kort mogelijke termijn met het onderzoek te starten en dan ook Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen bij het onderzoek te betrekken. Doeleman zei het zeer vreemd te vinden dat er ten aanzien van de Gre- velingen, de afgesloten zeearm tus sen Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee, tot nog toe alleen maar onderzoek heeft plaatsgevonden naar een zoute Grevelingen, terwijl in het oorspronkelijke Deltaplan werd uitgegaan van een zoet Greve lingen. Droog voorjaar Volgens de heer Doeleman on derstreept vooral het droge voorjaar van 1980 opnieuw de nadelen van het niet beschikbaar hebben van zoet water in Zuid-West-Nederland. De landbouw in deze streek wordt nog eens extra gedupeerd door de verandering van het waterpeil in het zoommeer. Van die verlaging ver wacht men voor de omliggende gron den een opbrengstderving van elf tot 32 miljoen gulden. Dam 19 Zierikzee Tel. 01110 - 2816 Nu ook voor hoeden en shawls ZIERIKZEE. De .Wilhelmus Muziekkorpsen", die zaterdag op uitnodiging van de Kon. Harmonie Kunst en Eer" een bezoek brachten aan Zierikzee, trokken -ondanks het regenachtige weer-veel belangstelling. De korpsen ge nieten dan ook een grote vermaardheid en brengen hun optredens bij tal van grote manifestaties in binnen- en buitenland. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) band niet de kleine schoonheidsfout jes noemen. „Bij elk korps bestaat nou eenmaal de enorme drang om als eerste bij een brand te willen zijn en dat is ook begrijpelijk", aldus de heer De Meester, die met die goede samenwerking zei te bedoelen de uit wisseling van materieel en de bereid heid tot standby zijn als bij voorbeeld een korps wegens wedstrijden afwe zig is. „Het regiootje Schouwen-Dui veland binnen de brandweer is er ei genlijk altijd geweest en deze bijeen komst is daar weer een duidelijk be wijs van", aldus burgemeester De Meester. Bedrijfsbrandweer De Brandwachten 2e klasse, persluchtmaskerdragers en pompbe dienden mochten vervolgens uit han den van hun „eigen" burgemeester gelukwensen en diploma in ont vangst nemen. Zeelandia-direkteur P. Schotte verrichtte de diploma uitreiking aan de drie geslaagden van de bedrijfsbrandweer van de Ko ninklijke Zeelandia. De heer Schotte deelde mede, zeker geen konkurrent te willen worden van het korps Zie rikzee en zei verheugd te zijn, dat er tussen dit korps en de bedrijfsbrand weer zo'n plezierige samenwerking kan bestaan. De leden van de kursüs pompbe diende werden opgeleid door de heer F. J. de Leeuw, instrukteur voor de kursus persluchtmaskerdrager was de heer C. D. F. A. v. d. Berg en de kursus Brandwacht 2e klas werd ge geven door de heren: Joh. v. Sluy- ters, C. Dorreman, J. Quant en D. de Graaf. Instrukteur en vertegenwoordiger van de Brandweerinspektie de heer De Leeuw zei terug te kunnen zien op een fijne kursus. „We hadden men sen, die wilden en daar kun je wat mee bereiken". Hij wees erop dat brandweerlieden meer en meer inge zet moeten en willen worden bij hulp na verkeersongelukken of bij andere moeilijke karweien. Hij was van me ning, dat de brandweerman dan moet weten op deskundige wijze de zaak aan te pakken. Terugkijkend op zijn eigen brandweerloopbaan kwam hij tot de konklusie dat het destijds be roerd gesteld was met het beschikba re materieel. Het feit, dat in die situatie een enorme verandering ten goede was gekomen dankte hij ook vooral aan de gemeentebesturen, die het belang van een goed funktionerende brand weer duidelijk inzien. De heer De Leeuw zei het een gunstige ontwikkeling te vinden, dat brandweerlieden naast het E.H.B.O.- diploma ook steeds meer het diploma hulpverlener gaan behalen. Hij besloot met de enthousiaste woor den: ,,U kunt trots zijn op de Schouwse brandweer, houen zo!" De geslaagden De onderstaande brandweerlieden - gerangschikt per gemeente - moch ten maandagavond een diploma in ontvangst nemen: Middenschouwen: J. Stouten (persluchtm.d.), J. Stouten Mz. (persluchtm.d.), M. Smits (persluchtm.d.), C. B. den Boer (pompbed.), J. C. A. Ribbens (persluchtm.d.), J. A. Hart (pomp bed.), L. J. Feleus (brandwacht 2e kl.), A. W. Jonker (brandwacht 2e kl.). Duiveland: C. van Beek (persluchtm.d.), W. Ista (pombed.), L. Stouten (pompbed.), H. L. v. d. Maas (pompbed.). Brouwershaven: L. Botbijl (persluchtm.d.), N. van Vulpen (persluchtm.d.), J. de Zeeuw (brand wacht 2e kl.), C. W. Kloet (persluchtm.d.), K. J. v. d. Velde (persluchtm.d.), J. L. Fonteine (persluchtm.d.). Zierikzee: M. J. Bin (pompbed.), J. Kort (pompbed.). Bedrijfsbrandweer Zeelandia: C. Luyendijk (pompbed.), K. Grooten- boer (brandwacht 2e kl.), J. van Dij- ke (brandwacht 2e kl.). Bruinisse: A. Deurloo (pompbed.), J. M. Steketee (pompbed.), L. J. IJze- lenberg (pombed.), C. IJzelenberg (pompbed.). Westerschouwen: M. A. de Vrieze (pompbed.), P. I. Geldof (pompbed.), C. W. v. Klooster (pombed.), J. J. de Hamer (brandwacht 2e kl.). ZIERIKZEE. Ter hoogte van benzinestation K. van der Goot, vloog een con tainer uit de bocht en kwam in gekantelde toestand in het struweel terecht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Een derde van de waarde SCHOUWEN-DUIVELAND/FLAKKEE, 2-6. Een aantal eigenaars van va kantiebungalows op bungalowparken op Goeree-Overflakkee en Schouwen- Duiveland blijken niet meer aan hun financiële verplichtingen te kunnen vol doen. De hypotheeknemers als banken 18 inkomstenbelasting. Omgere- en hypotheekbanken en financie- kend is dat f 45.545,—per bungalow, rings maatschappijen hebben nu de of Va van de oorspronkelijke waarde, koppen bij elkaar gestoken en de Vrijdag 6 juni worden in café bungalows worden en masse ver- restaurant „De Blauwe Keet" te kocht. Onder zeer grote belangstel- Oosterland door de notarissen mr. D. ling werden door de notarissen M. A. van Eek, Zierikzee en J. A. E. Eijkel- Korbijn te Oude Tonge en G. J. de hof te Schoorldam verkocht 15 bun- Jong-Posthumus te Assen te Ooit- galows in het bungalowpark „De gensplaat geveild 11 bungalows in Tong", in het rekreatiëpark Aqua- het bungalowpark „qet Volkerak" delta te Bruinisse, alsmede 4 rekrea- te Ooltgensplaat, eerst per kavel en tieappartementen eveneens in het later en masse. Aquadeltagebied te Bruinisse. Koper van de massa werd de heer Men verwacht ook nu, evenals te A. Slotboom te Veenendaal, die daar- Ooltgensplaat belangstellenden en voor f 501.000,betaalde exklusief potentiële kopers uit het gehele land. vinden dat de mensen het I moeten hebben vrij te kunnen stappen zonder verdere verplichting. Onze adviseuses treden op als gastvrouw en proberen het de klanten naar de zin te maken. Om tot een zo goed mogelijke mode-keuze te komen. In de Grevelingen, waar de palingvissers en vereni ging Vervoex uit Yerseke steeds wat vijandig tegenover elkaar stonden is de vrede getekend. Deze tekening bestond uit een huurkontrakt met „Domeinen", de eigenaar van de Grevelingen, tussen de twee partijen; de Vereniging van Beroepsaal- vissers enerzijds en de oesterkwekersvereniging Vervoex, (Vereniging voor Oesterexporteurs) anderzijds, waarin eikaars rechten en plichten zijn vastge legd. ZIERIKZEE Aktie voor Cambodja De grote aktie, die aan de Chr. Scholengemeenschap werd gehouden ten bate van de Cambodjaanse vluch telingen, heeft in totaal 22.732,33 opgebracht, welk bedrag inmiddels is overgemaakt. Bejaardenreis Woensdag 18 juni zullen de Zierik- zeese bejaarden de jaarlijkse reis ma ken. Omstreeks negen uur vertrekt het gezelschap richting Oostvoorne, In Rockanje zal een koffiepauze worden gehouden. Via het Westland voert de reis naar Den Haag, waar Binnenhof, de Gevangenpoort en het Vredespa leis bezichtigd zullen worden. Na de koffietafel in Drievliet, zal een be zoek gebracht worden aan de Pier in Scheveningen. Het diner, voorafge gaan door apèritief zal gebruikt wor den in „De Blauwe Keet" te Ooster land. Om half negen hoopt het gezel schap op het Havenplein in Zierikzee te arriveren. De Kon. Harmonie „Kunst en Eer" heeft - ondanks het drukke programma - toegezegd de bejaarden met muziek te verwelko men. Het organiserend komité van deze bejaardenreis hoopt dat ook vele in woners blijk van hun belangstelling zullen geven. De kaarten voor de be jaardenreis zijn maandag 9 juni ver krijgbaar 's ochtend in rusthuis „Borrendamme", 's middags in „De Rookende Moor". WESTERSCHO UWEN Optreden Rijkspolitiekapel Op uitnodiging van het gemeente bestuur en een aantal verenigingen zal de Rijkspolitiekapel vrijdag 6 ju ni een bezoek brengen aan de ge meente Westerschouwen. Dit 80 man tellende korps telt 50 orkestleden en een drumband bestaande uit 30 personen. Het korps, dat eenmaal in de week te Nieuwegein repeteert, is samen gesteld uit leden van de rijkspolitie uit het gehele land, die normaal dienst doen. Hiervan zijn drie leden van het dis- trikt Middelburg, waaronder D. E. Mooy uit Haamstede. Zaterdagmiddag zal op het doipsplein te Renesse een jeugdkon- cert worden gegeven, terwijl 's avonds op de Beatrixweide te Haamstede een concert zal worden gegeven. Mochten de weersomstandigheden het buiten optreden niet mogelijk maken dan zullen beide evenemen ten in „De Ark" te Renesse plaats vinden. Voor tijd: zie agenda. Het kontrakt is mede ondertekend door de Directeur der Visserijen ir. Th. J. Tienstra. De Vereniging Vervoex krijgt van de 11.000 h.a. die het Grevelingen meer groot is, 150 h.a. waarop oester- broed mag worden opgevangen. Hiervan ligt een aaneengesloten ge bied van 60 h.a. aan de Veer mansplaat en eveneens 60 h.a. aan eengesloten onder Ouddorp. Donatie aan federatie Vervoex betaalt aan de Delta-fede ratie, de vereniging van sportvissers een bedrag van 3.000,-, wegens ver meende schade aan de visstand en 1.300,- aan de Ver. van Beroepsaal- vissers omdat op het gebied van 120 h.a. geen grote fuiken mogen worden geplaatst. Wel mogen de aalvissers er kleine fuiken plaatsen. Vervoex gaat de 120 h.a. bezaaien met mosselschelpen, omdat gebleken is dat oesterbroed door mosselschel pen wordt aangetrokken. Op 30 h.a. gaan de aalvissers ver der met het experiment van de „kol- lekteurs" van kunststof, die door Vervoex aan de palingvissers ter be schikking worden gesteld. Kollek- teurs dienen eveneens om oester- broedval aan te trekken. De aalvis sers verplichten zich het door hen ge wonnen oesterbroed aan Vervoex te verkopen. Schoonvissen De oesterkwekers, in Vervoex ge organiseerd zijn inmiddels begonnen de 120 h.a. te hunner beschikking gesteld schoon te vissen. Dit schoon vissen betekent niet alleen het zuive ren van allerlei onkruid, maar ook dat van oesters, van vier jaargangen, die nog op de Grevelingen liggen nu worden overgebracht naar de Yer- sekse bank. Er komen dus voor het eerst sinds 1963 weer echte Zeeuwse oesters op die bank, vanouds de plaats voor de oesterteelt in Zeeland, waardoor Yerseke tot bloei kwam. Het zaaien van schelpen begint meesttijds begin juli. Omdat het ex perimentele stadium, waarin Ver voex alles gratis kreeg was afgelo pen, was men nu in de gelegenheid een meer kommercieel kontrakt te maken waarin de rechten van de aal vissers tot hun recht komen. Nieuwe zaak Nieuwerkerk NIEUWERKERK, 2-6. Op woensdag 4 juni wordt in de Oude Noordstraat te Nieuwerkerk weer een nieuwe zaak geopend, genaamd de Karwei- en ver fwinkel „d'Achteromme", eigenaars gebroeders Radewalt. Deze opening houdt verband met het feit dat de familie Radewalt reeds 70 jaar geleden hier een zaak begon. De grondlegger van het toen malige timmerbedrijf begon nl. in 1910 zijn bedrijf. Dat was de heer Adr. Radewalt. Deze werd weer op gevolgd door diens zoons de heren I. en W. J. Radewalt, terwijl nu een der de generatie (sedert enkele jaren) het roer van de zaak in handen heeft. Aannemers-bouwbedrijf Inmiddels is deze zaak uitgegroeid tot een aannemers-bouwbedrijf, ter wijl nu door deze opening een volgen de uitbreiding is bereikt, nl. door de toqvoeging van bovengenoemde zaak, in verf en doe-het-zelf artike len. MIDDENSCHOUWEN Loop der bevolking over maart, april, mei Geboren 7 april, Bart, z.v. C. van Cleef en M. Kortenoever. Gehuwd 14 maart, A. C. Dalebout en A. J. van Dongen; 21 maart, D. L. Exoo en P. Versluis; 2 mei, A. Stoel en T. J. van Oeveren. Overleden 26 april, N^eltje W. Pimmela^r, *88 jaar. De opening vindt plaats door de he ren I. en W. J. Radewalt, 's middags om 2 uur. Vanaf 4.00-8.00 uur is een ieder a.s. woensdag, de openingsdag dus, in de gelegenheid, de nieuwe zaak te be zichtigen. BRUINISSE Belastingman „doet" theologie Zaterdag 31 mei 1980 slaagde aan de Rijks Universiteit te Utrecht voor het kandidaatsexamen theologie, de heer Jaco Haeck tzn. te Hoevelaken. De heer Haeck is in zijn woon plaats inspekteur der Rijksbelastin gen. Hij heeft dus de theologische studie volbracht in zijn „vrije tijd". Jacob Haeck werd in 1940 geboren te Bruinisse, bezocht in Zierikzee de R.H.B.S. en bekwaamde zich toen in de studie van het Belastingrecht. Als „ouderling Haeck van Hoevelaken" komt hij regelmatig voor in de pers verslagen van de vergaderingen van de Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk als militant strij der voor de beginselen der Gerefor meerde Gezindte. Hij werd in 1979 benoemd als lid van het Breed Mode- ramen van genoemde Synode. Bijdragen van zijn hand vindt men ook in de kerkelijke pers, maar met name ook in het tijdschrift „Koers", waarvan hij een tijdlang redakteur was. De „meester" trouwt Als de meester trouwt, geeft dat voor de leerlingen, die aan zijn hoede' zijn toevertrouwt aanleiding om het jonge bruidspaar onder erebogen de kerk of het gemeentehuis te laten be treden en daarbij een toepasselijk lied te zingen. Dat was vrijdag ook het geval toen de heer Jan van den Berge Lz., uit Bruinisse, onderwijzer aan de o.I. school te Zonnemaire in het huwelijk trad met mejuffrouw Kobie Schuits uit Bruinisse. Maar er was nog meer, het bruidspaar werd vervoerd door een echtpaar in oud Schouwse dracht op een oude Schouwse boerenwagen, bespannen met de originele echte Zeeuwse paarden (Belgisch type). Natuurlijk trok één en ander veel bekijks. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3