4^ Verlaging O.R.-belasting afhankelijk van inbreng tweede woningen Diploma uitreiking van vrijwillige brandweren op Schouwen-Duiveland ,5UC DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeenteraad Bruinisse Om het Amerikaanse presidentschap Persluchtmaskerdrager, pompbediende, brandwacht 2e kl. Zien waar gevaarlijke stoffen zijn gestort De aanslag op Palestijnse burgemeesters Jj^LE BIBUÖftÈ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 juni 1980 136ste jaargang Nr. 22717 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar t 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: De ZLM en de zoetwatervoorziening BRUINISSE, 30-5. In de vergadering van de gemeente raad, onder voorzitterschap van burgemeester T. C. Hek man, kwam een zestal onderwerpen aan de orde, die als even zovele „hete hangijzers" zouden kunnen worden aangemerkt. Er werd hierover uitvoerig van gedachten gewisseld. Het begon met vraagstelling over de tarieven voor de onroerendgoedbe- lasting, die zouden kunnen worden verlaagd (voor zakelijk gerechtigden) als alle 800 tweede woningen in het Wilma gebied aangeslagen konden worden. Dat is niet het geval en daarnaast is er verschil van mening over de schattin gen van de waarde, met de gemeente enerzijds en de B.V. Rekreatieprojekt Bruinisse te Weert anderzijds. Eveneens is door de het zgn. arrest fabrieksge bouwen Barneveld van 26 september 1979, van de Hooge Raad, de taxatie waarden van zgn. incourante goederen (havens, zwembad, evenementenhal enz.) wat labiel geworden. Verlaging van onroerendgoedbe- lasting voor zakelijk gerechtigden kan dan beter voorlopig nog geen doorgang vinden, want het gaat hier om een materie vol juridische voe tangels en klemmen. Zoveel begre pen de raadsleden wel uit het betoog dat sekretaris De Groot hierover hield. En het hakt flink in, in de op gestelde begroting 1980. WASHINGTON, 2-6. De strijd om de kandidatuur voor het Amerikaan se presidentschap van de twee groot ste politieke partijen loopt vandaag (dinsdag) af met een anti-klimax. 17 voorverkiezingen in negen sta ten trekken dinsdag minder aan dacht dan de eerstvoorverkiezingen in het kleine New Hamshire in febru ari. In het republikeinse kamp is de beslissing reeds gevallen. Ex-acteur Ronald Reagan heeft meer dan ge noeg gedelegeerden om de benoe ming zonder problemen in de wacht te slepen. Voorts heeft hij geen po tentiële tegenstander meer, omdat de voormalige direkteur van de C.I.A., George Bush, zich heeft teruggetrok ken. Bij de democraten is de beslissing officieel nog niet gevallen, maar nie mand twijfelt er aan dat president Carter de paar gedelegeerden die hij nodig heeft zal halen. De geslaagden voor de kursus Brand wacht 2e fel., Persluchtmaskerdrager en Pompbediende bijeen voor de brandweerkazerne te Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Een meer vertrouwd terrein was de vaststelling van het herbestratings- bestek 1980. Hoewel de heer A. J. Bal zijn partijgenoot wethouder M. J. van de Velde op een bepaald punt at taqueerde, waarop wethouder Van de Velde antwoordde wel graag twee ton in plaats van 1 ton aan de her bestrating te willen besteden, ging het voornamelijk aan het aanhangsel van het herbestratingsbestek, het herbestraten van de parkeergelegen heid ten zuiden van het Dorpshuis. Er is gekozen voor beplantingsvak ken met bomen, met hooguit vier parkeervakken tussenruimte. .Bo men op een parkeerterrein zijn on dingen", zei de heer A. J. Bal. De bomen verkleinden toen tot struiken. De heer M. Meeuwsen was tegen het uiteindelijke doel. Er staan ter plaatse wel eens een autobus en een vrachtauto. Zij staan niemand in de weg en de chauffeurs zijn inwo ners van Bruinisse, die ook hun bo terham moeten verdienen. Waarom deze mensen lastig vallen? Niet de chauffeurs vallen we lastig, maar laat de eigenaars eens komen praten, voor een andere plaats b.v. op het industrieterrein, aldus de heer Van de Velde. Meeuwsen vond het onnodig geld te gaan uitgeven, voor een onnodige zaak. De heren Van den Bos en Schot deelden de bezwaren te gen het plan, dat echter met 4-3 stem men werd aangenomen. Voormalige Chr. school De heren Schot, Meeuwsen en Van den Bos stemden eveneens tegen het voorstel de voormalige Chr. school voor f 70.000,— te verkopen aan de firma P. Padmos machinefabriek b.v. Schot zou er liever huizen bouwen op deze goedkope grond men krijgt dan een aansluitend geheel, hij kon de bezwaren die het partijbestuur van de P.v.d.A. kenbaar had ge maakt goed onderschrijven. Uitbrei ding voor Padmos behoort op het in dustrieterrein. De heer M. Meeuwsen betoogde eveneens dat hij in de toekomst daar een ijzeropslagplaats zag groeien, dat past allerminst in het Komplan. Het is allemaal begonnen om de ge broeders Bal te helpen, zo wierp de voorzitter tegen, maar Meeuwsen had een clausule ontdekt, in de over eenkomst, waarin de gebroeders Bal een slag om de arm houden. Zij bou- (vervolg pagina 4) ZIERIKZEE, 2-6. Voor de eerste maal een gezamenlij ke officiële diploma-uitreiking van de brandweren op Schouwen-Duiveland maandagavond in de brandweer kazerne te Zierikzee, betekende weer een stapje op de weg naar de brandweerregionalisatie. Deze diploma uitreiking aan de geslaagden voor de kursussen Brand wacht 2e klas, Persluchtmaskerdrager en Pompbediende werd bijgewoond door de zes burgemeesters van Schouwen-Duiveland Verzoek G.S. Zeeland MIDDELBURG, 2-6. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de kolleges van burgemeester en wethouders van de Zeeuwse gemeenten en de dagelijkse besturen van de Zeeuwse waterschappen verzocht een inventarisatie uit te voeren van de plaatsen waar in het verleden milieugevaarlijke stoffen zijn gestort of waar dit mogelijk nog gebeurt. Tevens wordt gevraagd aan de hand van de resultaten van de inven tarisatie de kosten op te geven van eventueel noodzakelijk onderzoek (metingen in het veld, het nemen van monsters, het analyseren daarvan e.d.) die niet voor rekening van de ge meenten en de waterschappen kun nen worden genomen. Gedeputeerde staten willen de gegevens in de twee de helft van juni in hun bezit hebben. Lekkerkerk In de brief wordt verwezen naar de gebeurtenissen in Lekkerkerk. Er wordt aan herinnerd dat minister Ginjaar - door bemiddeling van de kolleges van gedeputeerde staten - een landelijk overzicht wil krijgen van plaatsen waar in het verleden m ilieugevaarlijke (afval)stoffen zijn gestort. Genoemd worden oude vuilstortplaatsen, plaatsen waar de grond is opgehoogd, sloten zijn ge dempt, ontgrondingen hebben plaatsgevonden, woningen zijn ge bouwd enz. Het verzoek tot het verlenen van medewerking aan gemeenten en wa terschappen tot het verkrijgen van een overzicht gebeurt in samenwer king met de inspekteur milieuhygië ne. De heer C. Deurloo, voorzitter van de Vereniging van Bevelvoerenden bij de gemeentelijke vrijwillige brandweren op Schouwen-Duiveland vestigde er de nadruk op, dat het heel veel inzet vergt om de kursussen met een gunstig resultaat af te sluiten. Zo wees hij erop, dat voor de kursus persluchtmaskerdrager 26 weken uitgetrokken dient te worden, ter wijl de kursus pompbediende meer dan 30 weken vergt. Overigens kunnen de Schouwen- Duivelandse brandweerlieden trots zijn op het resultaat, dat ze gezamen lijk boekten: Alle kandidaten be haalden het diploma en dit gegeven wordt nog sprekender door de kant tekening van de voorzitter, dat in sommige regio's het percentage geslaagden niet boven de 40% komt. Grote inzet De heer Deurloo meende het goede resultaat in deze regio toe te kunnen schrijven aan de grote inzet van de brandweerlieden en aan de uitste kende kennisoverdracht door de in- strukteurs. Burgemeester Th. H. de Meester sprak over een gigantische prestatie. Verder zei hij trots te zijn op het feit, dat deze gezamenlijke diploma uit reiking in de fraaie kazerne in Zie rikzee kon plaatsvinden. Hij liet we ten ervan overtuigd te zijn dat het materieel zowel in Zierikzee als in de overige gemeenten op Schouwen- Duiveland heel goed is. Zijn bewe ring werd door de leden van de in- spektie uit Breda direkt met nadruk bevestigd. „Deze gezamenlijke bijeenkomst zou de indruk kunnen wekken, dat de brandweerregionalisatie al een heel eind gevorderd is, maar dat is- toch niet helemaal korrekt", ver volgde de burgemeester. Hij zei niet van plan te zijn bij deze gelegenheid wederom alle plussen en minnen van die regionalisatie op te sommen, maar wel wees hij erop dat opSchouwen-Duiveland al jarenlang een uitstekende samenwerking bestaat. De burgemeester wilde in dit ver- (Vervolg pag. 3) ZIERIKZEE. De eerste bus kwam - als gemeld - in Poortambacht" en dat gaf vreugde bij jong en oud(er). Ballonnetjes aan de bus en een taart plus fles wijn voor de „eerste" chauf feur. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Een dwaas ziet niet dezelfde boom als een wijze. William Blake WA> ffib P£ BILT AMSTERDAM, 2-6. Het Neder lands Palestina-comité heeft maan dag met verontwaardiging en woede gereageerd op aanslagen op de drie Palestijnse burgemeesters Shaka, Khalaf en Tawil. Volgens een woordvoerder van het comité staan de drie burgemeesters in het door Israël bezette gebied op de westelijke Jordaanoever bekend als vooraanstaande leiders van het Palestijnse verzet in de bezette gebie den. Het Palestina-comité meent dat de Israëlische regering de volle verant woordelijkheid draagt voor dit kli maat van terreur. Het comité wil dan ook dat de Nederlandse regering naar aanleiding van deze aanslagen in een krachtig protest de Israëlische regering hiervoor aansprakelijk stelt. PARIJS. Minister Van der Klaauw heeft maandag in Parijs kritiek geoe fend op de manier waarop de Franse president Valerie Giscard D'Estaing zijn ontmoeting de Russische partijleider Leonid Breznjev, vorige maand in Warschau, heeft voorbe reid. Verwachting tot woensdagavond: Vochtig warm Droog weer en afnemende bewol king, maar in de nacht en ochtend mogelijk mist. Minimumtempera tuur omstreeks 12 graden, middag- temperatuur van 20 graden aan zee tot circa 25 graden in het binnenland. Matige wind uit zuidwest tot zuid. Voor donderdag: Aantal uren zon: 5 tot 16. Min.-temperaturen: omstreeks 14 gr Max.-temperaturen: omstreeks 24 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 4 juni Zon op 5.20 onder 21.53 Maan op 1.25, onder 11.04 5 juni Zon op 5.19, onder 21.54 Maan op 1.58, onder 12.19 Laatste Kwartier: 6 juni (4.53). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 4 juni 7.50 19.34 1.11 13.26 5 juni 8.34 20.31 2.00 14.22 Doodtij: 15 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Vannacht drong vochtige en vrij warme lucht vanuit Zuid-Enge- land en het Engels Kanaal ons land binnen. Dit ging gepaard met regen en motregen. Deze regen trekt naar Duitsland weg, maar de aanvoer van vochtige en warme lucht houdt aan. Het is morgen wel droog met zonni ge perioden. De middagtemperatu- ren liggen dan tussen de twintig en vijfentwintig graden. De warme lucht wordt aangevoerd om een hoge- drukgebied, dat nu boven Zuid- Frankrijk ligt en langzaam naar het oosten trekt. Koelere lucht boven de Atlantische oceaan vordert maar heel langzaam in de richting van West-Europa en zal morgen pas het westen van Ierland hebben bereikt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1