Mijnenbestrijdingsflottielje meerde af in stedelijke haven SCHOTSE DANSGROEP EN BRITSE GLIDER-PILOOT OP STADHUIS mr El Fatah houdt vast aan verovering Palestina I^E ZIERIKZEESCHE COURANT Zierikzee Marinestad PE Bltr Dubbele ontvangst NIEUWSBODE Maandag 2 juni 1980 136ste jaargang Nr. 22716 WAARIN OPGENOMEN (1797 REOAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 Uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Feestelijke inkomst eerste bus Poortambacht ZIERIKZEE, 30-5. De dichter Slauerhoff heeft dan wel de poëtisch verontruste vraag gesteld: „waarom nog grijze rompen van oorlogsschepen?", maar de non-para dijselijke toestand in de wereld, geeft het antwoord, veel later dan de poëet, die stelde. Om aan te sluiten op de Zierikzeese weekend-aktualiteit kan er meteen op vol gen: De Kon. Marine „moet". Die Kon. Marine dan gaf van vrij dag tot vandaag (maandag) een drie voudig staaltje vlagvertoon te zien, met het duikvaartuig Hr. Ms. „Rhe- nen" en de mijnenjagers Hr. Ms. „Dokkum" en Hr. Ms. „Sittard", die afmeerden aan ,,ons aller" Luitje. Het Luitje; het klinkt gemoedelijk, maar daar lagen dan toch maar drie fikse oorlogsschepen. Geen „Onkruit" gelukkig hier om de rompen met verf te bekladden, want die verheffende taferelen vin den elders in het land soms wel plaats. Maar wél de jubilerende Kon. Har monie Kunst en Eer", kompleet met drumband, dat kommandant, officie ren, onderofficieren en manschappen trakteerde op een stevige marsense renade. Een muzikale geste, die de état ma jor, benedendeks opgesteld aan boord van de „Sittard" wist te ap preciëren. Na afloop werden dirigent Heijboer en tamboer-hiaitre Struyck, voorgesteld aan de flottiel jeleider Kapt.-luit., ter zee mr. W. F. Harberts. Binnengebeuren Dit buitengebeuren intussen volg de op een binnengebeuren, dat zich afspeelde in de trouwzaal van het stadhuis, dat ditmaal het marine blauw domineerde. Een bijzonder hartelijk welkom hier van burgemeester Th. H. de Meester, wiens marine-carrière plot seling uit het verleden werd getild en weer wat aktueel werd, vooral door de aanwezigheid van Hr.Ms. .Dok kum", het schip waaraan hij met dui zend banden verbonden is. Het schip stamt uit de vijftiger jaren en De Meester was nauw betrokken bij de afbouw van het schip en werd later de eerste kommandant. Lange cruise „Navigare necesse est" moet heel sterk voor de „Dokkum" hebben ge golden, want hoewel bestemd voor de Noordzee, werd het noodzakelijk geacht het materieel - met name de motoren - te testen op een lange crui se, die leidde via de Azoren naar Bra zilië. Later werd nog een reis gemaakt naar CuraQao en de Oostkust van de Verenigde Staten. Varen met de „Dokkum" was er nu ook weer een beetje bij; nl. van Vlis- singen naar Zierikzee, toch nog een pittig tochtje, dat enkele civilisten, w.o. de wethouders de heren Van Velthoven en De Rijke een iets lich ter getinte neus bezorgden, toen „hun" schip op de kop van Walche ren schuins op de golven kwam te lig gen. Bij de (latere) borrel aan boord, in gezelschap van talrijke invité's, w.o. verschillende dames, was dit lichte, zilte leed echter snel vergeten en de oorlam smaakte er duidelijk niet minder om. „Onvergetelijke reizen" Terug echter naar de trouwzaal, waar de burgemeester nog wat uit wijdde over de „onvergetelijke rei zen" met de „Dokkum" („blij dat dit schip nu hier eens in Zierikzee kon komen") en die uiting van vreugde kreeg een stoffelijk-artistieke on derstreping in de vorm van een drie tal repro's van gravures van oud-Zie- rikzee. Een extra presentje was voor kom mandant LTZ 1 J. W. Goede van de „Dokkum", in de vorm van een inge lijste foto van het schip, afgemeerd in Curasao. Voor de heer De Meester stond daar weer een ander relevant kadootje te genover: een kopergravure van de „Dokkum" en na die praterijtjes en uitgewisselde vriendelijkheden, was het tijd voor „de borrel", die zich goed liet smaken. Tussendoor vielen allerlei zeemansverhalen te beluiste ren en terug op de schepen werd daar nog een aardige staart aan gebreid, vooral tijdens de rondgang over de schepen, die - onder deskundige lei ding - grondig werden bekeken. Een fiks brok techniek blijft in der gelijke bodems verwerkt, als mijnen- jachtsonar, speciale plaatsbepalings- apparatuur en een draadgeleid on derwatervaartuig met tv-camera's. Te moeilijk voor maritiem - techni sche leken, maar toch interessant. „Huisvesting" Echt een lekevraag nog hier: waar berg je op zulke schepen de mannen? Nou, dat is wel aardig uitgekiend, maar in de gangetjes van het ene kompartiment naar het andere wil het nog al eens uitkijken zijn, niet" met elkaar in botsing te komen. Landrotten hebben daar doorgaans niet zo'n weet van. De overste J. Marcks (Vlissingen), tijdelijk aan boord voor deze bijzon dere gelegenheid, vertelde ons dat een hoge civiel daar eens helemaal kapot van was. „Hebben jullie maar zo weinig ruimte?" vroeg hij hoogst verbaasd. ZIERIKZEE, 31-5. Een gemêl dagmiddag ontvangen op hei betekende een ontmoeting t schiedenis. Enerzijds werder School of Highland Dancing i greet en anderzijds werd een tot mr. Bernard Black, destij in september 1944 een noodk land moest maken. De jeugdige Schotse danseressen uit Welwyn Garden, gedeelte van de Engelse twinstad Hatfield, brachten op uitnodiging van de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" - in ver band met het jubileumprogramma - een bezoek aan Zierikzee. Zaterdag ochtend traden ze op het Havenplein op, 's middags trokken ze veel pu bliek in Renesse en zaterdagavond verzorgde de groep een optreden in jeugdsoos Brogum. De landing van Bernard Black za terdagmiddag onder Nieuwerkerk per zweefvliegtuig van de Vliegklub Midden-Zeeland betekende een te rugkeer naar Schouwen-Duiveland na een periode van 36 jaar. Op 18 sep tember 1944 maakte hij, zoals reeds eerder vermeld, deel uit van de aktie bij de slag om Arnhem. Boven deze regio was hij gedwongen een nood landing te maken. Onder uiterst moeilijke omstandigheden wisten hij en de overige inzittenden zich met hulp van achtergebleven regio-bewo ners drie maanden staande te houden tegen de achtervolgende bezetters. Op 7 december 1944 kon Bernard Black naar Engeland worden overge zet. Brochure Dit gebeuren op 18 september 1944 en de periode daarna werd vastge legd in een herdenkingsbrochure door de heer J. W. G. M. Thuring uit Heesch, die deel uit maakt van een dokumentatiewerkgroep, die zich be zighoudt met de luchtoorlog 1939- 1945. Ook Bernard Black werd zaterdag middag samen met enkele mensen Hij dacht zeker op de toenmalige „Willem Ruys" rond te stappen. Overigens kwam dit weekeinde ook het publiek aan zijn trekken. De schepen mochten worden bezichtigd en er werden duikdemonstraties ge geven. Eemlichtgevend uitje, was dat eerd gezelschap werd zater- t stadhuis in Zierikzee. Het ussen jeugd en recente ge- i de leden van de Buchanan ait Welwyn Garden City be- welkomstwoord gesproken is Engelse glider-piloot, die inding op Schouwen-Duive- uit deze regio, met wie hij destijds kontakt had, officieel ontvangen op JigLstadhuisr Burgemeester Th. H. de Meester was van mening dat het zeker in het kader van de twinning-gedachte goed was de jonge gasten uit Hatfield kennis te laten maken met de men sen, die destijds zo hadden bijgedra gen aan de bevrijding van Europa. i lAWWWWWUWWWWWWWI Waar worden I in Zeeland milieugevaarlijke jstoffen geloosd MIDDELBURG, 30-5. Gede- 1 puteerde Staten van Zeeland i I hebben de Zeeuwse gemeenten 1 en waterschappen gevraagd i binnen twee weken een inven- i 1 tarisatie te maken van plaat- J sen waar milieugevaarlijke i stoffen zijn gestort of dat nog i i 1 worden. De provincie betaalt J i de kosten van het onderzoek. i Minister Ginjaar wil een lan- i delijke inventarisatie. Gelet 1 i dient onder meer te worden op i plaatsen waar de grond is op- i i gehoogd, sloten zijn gedempt, 1 i ontgrondingen hebben plaats- j j i gevonden en huizen zijn ge- i 1 bouwd. 1 het flottielje 's avonds was gesierd met elektrische bolletjes, allemaal gevoed door de eigen akkumulato- ren, die trouwens ook gedurende de nacht echt niet onhoorbaar bleven doorsnorren. Maar dat is „navy-like"! „Het doel van de twinning is het begrip tussen de verschillende volke ren te bevorderen en elkaar daardoor beter te leren kennen en daardoor tenslotte een Verenigd Europa te be reiken", aldus burgemeester De Meester. De eerste burger wenste de Schotse danseressen verder nog een goed ver blijf in Zierikzee toe. Hij herinnerde eraan, dat in de vijfentwintig jaar van het tweelingschap tussen Zierik zee en Hatfield al vele vertegenwoor digers deze stad bezochten, maar dat thans voor de eerste maal een dans groep kon worden begroet. Historische prent „Groet u onze vele vrienden in Hat field", verzocht burgemeester De Meester. Tenslotte bood hij de direk- trice van de dansschool mrs. Jean Gibsön een fraaie historische prent van Zierikzee aan. Vervolgens richtte de heer De Meester zich tot Bernard Black en de mensen, die hem destijds in die zo moeilijke periode hadden bijgestaan, te weten D. Visser, J. Schoenmaker, P. den Boer en J. J. Rademaker. De burgemeester legde er de nadruk op, dat Bernard Black uiteraard niet al leen in 1944, maar ook in de periode daarvoor had bijgedragen aan de be vrijding van Europa. Hij kompli- menteerde hem met het feit. dat hij de Hollandse taal al die tijd machtig is gebleven. PARIJS. De paus en de Franse pre sident Giscard d'Estaing hebben za terdag een uur lang over wereldpro blemen gesproken. Dit blijkt uit een kommuniqué van de president. Het gesprek handelde met name over Af ghanistan, het Midden oosten, het Palestijnse vraagstuk, de oost-west verhouding, Afrika en de ongelijkhe den in de wereld. SEOEL. Volgens de Zuidkoreaanse militaire autoriteiten heeft opposi tieleider Kim Dae Djoeng een sleu telrol gespeeld bij de opstand in Kwangdjoe, die afgelopen week werd neergeslagen. ZIERIKZEE. Met het weekeinde werd Zierikzee vergast op maritiem bezoek. Een mijnenbestrijdingsflot tielje meerde af aan het Luitje. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. t i I Radheid van tong vloeit soms J i voort uit het onvermogen om i 1 1 te zwijgen. - Cyrano de Bergerac AMSTERDAM. De werkgroep Recht en Openheid in de zaak - Menten en de organisaties van Verzet en Vervolging 1940-1945 hebben za terdag tijdens een bijeenkomst in Amsterdam besloten de komende tijd akties te organiseren tegen „de nieuwe dreiging van uitstel in de zaak Menten". Verwachting tot dinsdagavond: Iets hogere temperaturen Eerst wolkenvelden, maar later vooral in het binnenland ook zon en bijna overal droog. Minimumtempe ratuur omstreeks 10 graden. Middag- temperatuur ongeveer 21 graden, maar vlak aan zee enkele graden la ger. Matige zuidwesten wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 5 tot 16. Min.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 22 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 3 juni Zon op 5.21, onder 21.52 Maan op 0.47, onder 9.52 Laatste Kwartier: 6 juni (4.53) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 3 juni 7.12 18.48 12.41 Doodtij: 15 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer zal de komende da gen beheerst worden door een hoge- drukgebied. Dit hogedrukgebied ligt momenteel boven de Noordzee. Het druksysteem trekt maar zeer lang zaam naar het oosten op en neemt daarbij nog in betekenis toe. Wel dringt een zwak warmtefront op, maar de aktiviteit ervan neemt snel af. Regen wordt daarom niet ver- Vtficht, maar wel brengt het front morgen tijdelijk meer bewolking. Vooral in^de kustgebieden en in het noorden en noordwesten van ons land zal dit het geval zijn. Na het voorbijtrekken van het front komen we in warme en vochti ge lucht. Wanneer dan de zon door komt, loopt de temperatuur in het binnenland tot ruim boven de 20 gra den op. BEIROET, 1-6. El Fatah, de grootste beweging binnen de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO, houdt vast aan de noodzaak van gewapende strijd voor de „bevrijding van Palestina". Op het gehele Palestijnse grondge bied dient een demokratische staat gevestigd te worden, met Jeruzalem als hoofdstad, waarin alle burgers gelijke rechten hebben, aldus een verklaring die zondag is uitgegeven na afloop van een tiendaags congres van El Fatah in de Syrische hoofd stad Damascus. Yasser Arafats be weging blijft dus bij haar oude stand punt dat vestiging van een Palestijn se staat de verdwijning van de staat Israël impliceert. Arafat is zaterdag herkozen als be velhebber van Assifa, de militaire vleugel van Fatah. Bruidegom J. Lievense (28) uit Brouwershaven en de bruid M. Dijkshoorn (23) uit Soest begaven zich vrijdagmiddag wel op een heel bijzondere wijze naar het stadhuis te Brouwershaven. Zij stapten letterlijk in de huwelijks boot en lieten zich per jacht naar het stadhuis brengen. Het idee voor een der gelijke huwelijksrit kwam tot stand door het werk van de bruidegom. Hij is werknemer bij het jachtwinterbergingsbedrijf van de gebrs Van Ast te Brou wershaven en het leek hem en zijn vrouw een leuk idee om op een dergelijke manier het huwelijk in te gaan. Na de plechtigheid is het jacht te water gela ten in de jachthaven, waarna het hele gezelschap een rondvaart rond de plaat „Dwars in de weg" maakte. Er werd aangemeerd voor „Het Tonnenmagazijn", alwaar een receptie werd gehouden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1