„LUCTOR ET EMERGO" RENESSE GAAT IN JUNI 75-JARIG BESTAAN VIEREN Engelse „Glider" piloot bezoekt Schouwen-Duiveland Portret van een jubilaris BAR „ZIERICK" STREEKNIEUWS Officiële ontvangst op stadhuis 4 RENESSE, 29-5. Op 23 juni is het precies 75 jaar gele den dat de Renesser fanfare Luctor et Emergo werd op gericht. In die periode is het gezelschap uitgegroeid van een nauwelijks 20 leden tellende vereniging tot een bloeiend, goed ge-outileerd muziekgezelschap met rond de 60 aktieve leden. Het korps heeft zich in die 75 jaar een nauwelijks weg te denken plaats veroverd in de sa menleving van Renesse. Of het nu Stra is, Sinterklaas, wandeltocht of lampionoptocht, de muzikale leiding wordt verzocht door Luctor et Emergo. Ter gelegenheid van dit feestelijk jubileum zijn er verschillende aktivitei- ten op touw gezet door een enthousiaste voorbereidingskommissie. Hoogte punt van de jubileumviering wordt zonder enige twijfel de organisatie van een marsconcours onder auspiciën van de K.N.F. Dit concours, dat wordt ge houden op 14 juni op het sportterrein „De Laone" wordt voor de regio een uniek gebeuren, want het is de eerste maal dat een dergelijk evenement op Schouwen-Duiveland wordt georganiseerd. Op 7 juni zal in het dorpshuis van Renesse een receptie worden gehou den. Ter gelegenheid daarvan zal eveneens in het dorpshuis een ten toonstelling worden opgezet onder het motto „Muziek op Schouwen- Duiveland". Hiervoor zullen o.m. ou de programma's, foto's, uniformen en instrumenten worden uitgestald. Men heeft voor de realisatie van deze tentoonstelling de medewerking ge vraagd van andere muziekverenigin gen in de regio waarop zeer veel posi- tieve reakties zijn ontvangen, zodat het een aardig geheel belooft te wor den. Oprichting In 1905 staken te Renesse een aan tal mensen de hoofden bijelkaar, op initiatief van de heer M. Schoof, om tot de oprichting te komen van een fanfarekorps. Op 23 juni was het zo ver en „Luctor et Emergo" werd een feit. Dirigent werd de oprichter, de heer M. Schoof. Voorzitter van de nieuwe vereni ging, toen nog president genaamd, werd zijn zoon de heer M. L. Schoof. Hij werd in het bestuur bijgestaan door de heren L. Hodde, vice- president, M. de Roo, secretaris en G. van Klooster, penningmeester. De eerste bode van Luctor et Emer go was de heer Simon de Feiter, de vader van de huidige bode de heer L. J. de Feiter, die tevens oud- onderdirekteur en ere-lid is en die op de jaarvergadering dit voorjaar werd gehuldigd met zijn 60-jarig jubileum als muzikant. Dirigenten Door de jaren heen heeft „Luctor et Emergo" vanzelfsprekend verschil lende dirigenten gekend. De eerste dirigent was de heer M. Schoof, die tevens een belangrijke rol speelde bij de oprichting. Toen hij in december 1908 overleed moest een nieuwe dirigent worden gezocht en die werd gevonden in de persoon van de heer M. v. d. Werf, die met veel inzet van af het najaar van af 1909 tot 1936 de scpeter (diri geerstok) zwaaide. De repetities wer den gehouden in de konsistorieka- mer en er werd tweemaal per week gerepeteerd en wel op woensdag en zaterdagavond. De heer Van der Werf werd in 1936 opgevolgd door de heer P. de Blonde die tot 1946 de dirigent was van „Luctor et Emergo". Hij was de eerste dirigent die voor Advertentie ZIERIKZEE Geopend van 17.00-02.00 uur Sfeervolle inrichting Ingang Mol Statieportret van Luctor et Emer go", ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum in 1930. patie te vermelden is het feit dat op 1 juli 1906 op de weide van de heer H. Blom aan de Stoofweg te Renesse een zomeravondconcert werd gegeven, waarvoor ter bestrijding van de on kosten entree werd geheven. Entrée voor Heeren bedroeg 0,50. „Dames en vreemdelingen" betaalden 0,25. Het concert leverde de vereniging een totale opbrengst op van 50,- welke goed kon worden gebruikt, want in deze periode werd een bugel aangeschaft en twee trombones, wat tesamen precies 100,- kostte. In die tijd zorgde „Luctor et Emer go" er voor, samen met de zangvere niging en de mandolineclub dat er ge durende de zomermaanden elke za terdagavond „wat te doen" was in het dorp. Evenals tegenwoordig werd de jaarlijkse uitvoering twee maal ge ven, en haast elk jaar werd op He melvaartsdag of met Pinksteren deelgenomen aan een concours. Het eerste vaandel van „Luctor et Emergo" was een geschenk van de heer F. M. D. Baron van Boetzelaer, burgemeester van Renesse en ere voorzitter van „Luctor et Emergo". Het huidige vaandel is een geschenk van oud notaris M. C. v. d. Bout, die het vaandel liet maken naar een ei gen ontwerp. Na 25 jaar In het jaar van het 25-jarig bestaan geven de notulen een batig saldo te zien van 5,33%. Reeds toen droegen al heel wat mensen uit Renesse het korps een warm hart toe, want 118 donateurs zorgden voor een totale opbrengst uit donaties van 164,-. Er werd nog steeds veelvuldig verga derd en over elk nieuw lid dat zich aanmeldde werd schriftelijk gestemd. Ook werd er gestemd toen de grote tromdrager vroeg of hij gro te tromslager kon worden omdat hij naar zijn zeggen „hoger op" wilde. Dat het bij tijd en wijle nog steeds warm toe ging binnen .„Luctor et Emergo" mag blijken uit een briefje dat de voormalige voorzitter, bakker Bienefelt, van een lid ontving, met de volgende merkwaardige tekst: „Daar ik niet gelogenstraft wil wor den tegenover rechtmatig goedge keurde notulen bedank ik ingaande heden als klant uwer". Speciaal voor dit geval werd een vergadering bijeen geroepen en de notulen vermelden uitvoerige dis- kussies over de zaak. In 1933 werd het toenmalige school hoofd de heer J. M. de Nooijer tot voorzitter gekozen. In 1964 werd hij opgevolgd door de huidige voorzit ter, de heer J. A. Kouman. Recent verleden Dat de inwoners en gasten van Re nesse „de muziek" altijd wisten te waarderen mag blijken uit het feit dat een inzameling ten bate van het instrumentenfonds in 1956 3021,25 opleverde. Dit geld maakte het de muziekvereniging mogelijk om in 1957 ter waarde van 7400,- een nieuw instrumentarium aan te schaf fen. Het uniform van het korps bestond toen nog steeds uit niets meer dan een pet. Hieraan kwam in 1960 een ZIERIKZEE Diploma's brandweren Op maandag 2 juni vindt in de brandweerkazerne te Zierikzee, de officiële diploma-uitreiking plaats van de brandweren op Schouwen- Duiveland. Afdeling N.F.O. De afdeling Noord-Zeeland van de Nederlandse Fruittelers Organisatie, houdt een avondekskursie op maan- eind, want op initiatief van de heren L. de Ruiter, L. Kloet en J. A. Kou man werd door de inwoners van Re nesse en de toeristen geld bijeen ge bracht om de muzikanten „in het pak te steken". Op 14 juli 1960 vond de overdracht van de nieuwe uniformen plaats. Zoals het een moderne vereniging betaamd is men gelijk gaan sparen om te zijnertijd deze uniformen te kunnen vervangen. Dit gebeurde dan ook ongeveer een jaar of vijf geleden, zodat het korps er nu, 75 jaar na de oprichting, keurig bij loopt. Tamboers Altijd al beschikte het fanfare korps over enkele tamboers binnen de gelederen. Maar vanaf 1963 kan gesproken worden van een echte drumband. Deze „draait" onder lei ding van de heer A. J.. Padmos uit stekend en neemt de laatste jaren re gelmatig, met veel succes, deel aan marsconcoursen. Enkele malen werd leider A. J. Padmos op zo'n concours zelfs uitgeroepen tot de beste tamboer-maitre van het concours. Ook de fanfare neemt regelmatig deel aan concoursen, soms in samen werking met de drumband aan een marsenconcours, een andere keer aan een concertconcours. De laatste jaren wordt ook steeds met veel suc ces een onderling solistenconcours gehouden. Daarnaast oogst het korps ieder jaar veel succes met een zeer geva rieerde uitvoering en vanzelfspre kend zijn de heren en dames van „Luctor et Emergo" van de partij bij allerlei evenementen in Renesse en vaak ook daarbuiten. Het zit dus allemaal wel goed met de 75-jarige, zeker als men bekijkt dat er onder de leden veel jeugd is vertegenwoordigd. Het spreekwoord zegt immers „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst". dag 2 juni. Deze wordt gehouden op het bedrijf van de heer P. Kastelein te Geersdijk. Voor tijd: zie agenda. Advieskommissie Welzijnbeleid De vaste kommissie van advies en bijstand voor het Welzijnsbeleid, vergadert op woensdag 18 juni in het stadhuis. De vergadering is voor ie dereen toegankelijk. Diploma-uitreiking Technische School Op dinsdag 10 juni vindt in de kan tine van het schoolgebouw de diploma-uitreiking plaats van de Technische School „Schouwen-Dui veland." Veerse Meer-reisje U.V.V. De U.V.V. organiseerde deze week weer de jaarlijkes busreis voor een tocht om het Veerse Meer. Gestart werd om 1 uur vanaf de Ba lie met twee bussen van de firma Van Oeveren met 100 sociëteitsleden met hun echtgenoot(es), U.V.V.-sters en oud-U.V.V.'sters. Via Wissenkerke werd naar Vrou wenpolder en Veere Gereden. Van daar om het Veerse Meer heen, langs kleine doipjes, door veel natuur schoon en prachtige begroeide dijk jes. Lof aan de chauffeurs die deze tocht uit dachten! In restaurant „Vrouwenpolder" werd de kof- fiestop gehouden. De terugtocht ging over Domburg, Westkapelle, boulevar Vlissingen, langs het vliegveld Midden Zeeland en door de „Put". Half 6 arriveerde het gezelschap voor het ontmoetingscentrum. Wij nijvere U.V.V.-sters voor een heerlij ke koffietafel gezorgd hadden. Na de gezellige maaltijd en een slotwoord door de presidente mevr. Van der Linde-Floruse, ging iedereen zeer voldaan huiswaarts. RENESSE Tententocht Op de camping Internationaal zijn in de nacht van dinsdag op woensdag uit de voortent tassen van twee Duit se meisjes gestolen. Alle papieren e.d. zijn ontvreemd. In dezelfde nacht is bij J. V. uit Rotterdam een stuk van 60 bij 65 cm uit de tent ges neden. Er stond echter niets van waarde, zodat bij V. niets wordt ver mist. De beheerder van camping „De Duinhoeve" te Haamstede deed aan gifte van het feit dat in dezelfde nacht van een aantal tenten en voor tenten de plastic ramen zijn vernield. zijn leiding een geldelijke vergoe ding kreeg, want in 1937 werd beslo ten de direkteur een gratifikatie toe te kennen van 25,- per jaar. In de oorlogsjaren werd het een moeilijke zaak om de muziekvereni ging te laten doordraaien. Vergade ringen werden gedurende die tijd niet gehouden. In de eerste oorlogsja ren werd het gezelschap weliswaar nog zo goed en zo kwaad als het ging bij elkaar gehouden met één repeti tieavond per week, maar de laatste twee jaren ging dat zelfs niet meer en kwam de hele vereniging stil te lig gen. „Weer op poten" Na de oorlog werd de zaak echter weer op poten gezet en in 1947 werd de dirigeerstok in handen gegeven van de heer L. C. Hoogerhuis, die tot 1956 voor de funktie van direkteur tekende. Ook onder zijn leiding werd nog steeds tweemaal per week gere peteerd. Hieraan kwam een einde toen in 1956 de heer H. Roseboom de leiding overnam. Ook bij de heer J. H. Blom, die de leiding in 1959 van de heer Ro seboom overnam en die de funktie van direkteur (dirigent) nog steeds bekleedt, wordt éénmaal per week gerepeteerd. Mooie eerste jaren Eerst nog even terug naar die „goe de oude tijd" van het prille begin. Bij de oprichting werd de kontributie vastgesteld op 5 cent per week. Na tuurlijk werden er ook reglementen opgesteld. Deze bleken echter al spoedig niet aan alle eisen te vol doen, want op de vergadering van 12 mei 1906 werden twee artikelen aan het Reglement toegevoegd. 1). Wanneer een lid door ziekte wordt aangetast is hij verpligt te zor gen dat hiervan zo spoedig mogelijk in ieder geval binnen 24 uur wordt kennis gegeven aan den directeur. 2). Het lidmaatschap van het Fan- farejorps is onverenigbaar met dat van de Rederijkerskamer „De Water geus". Een week later werd op een verga dering besloten de heer M. C. Kap pers opdracht te verstrekken tot het maken van een muziektent met een vloeroppervlakte van 4>/2 bij 4*/2 me ter, voor een bedrag van 750,-. Deze vaste muziektent werd, later toen hij te klein was geworden, verkocht en in zijn geheel naar Scharendijke ver voerd. Een transport dat destijds het nodige opzien baarde. Vergaderen deed men in die eerste jaren veelvuldig, want de repetitiea vonden werden éénmaal per week af gesloten met een vergadering. De no tulen van deze vergaderingen wer den haast pijnlijk nauwkeurig bijge houden. Ook de kleine ruzietjes en onenigheden werden uitgebreid ver meld. Zo staat ergens in de annalen te lezen: „er werd gekakeld, kwestie gemaakt en er werden over en weer onhebbelijke dingen gezegd". „Dames en vreemdelingen' Aardig om in deze tijd van emanci- (ii) ZIERIKZEE, 30-5. Ter gelegenheid van het bezoek op za terdag 31 mei van de Engelse gliderpiloot Bernard Black, die op 18 september 1944 een noodlanding maakte op Schouwen-Duiveland, werd door de heer J. W. G. M. Thuring uit Heesch een herdenkingsbrochure samen gesteld. Deze brochure bevat vele gegevens over het ver blijf van deze Engelse piloot op Schouwen-Duiveland tot 7 december 1944. In het eerste artikel, gewijd aan de bro chure, werd reeds ingegaan op de gebeurtenissen vooraf gaande aan die 18e september 1944. Bernard Black, piloot van trans portzweefvliegtuig met codenummer DP 956, vertelt in een boeiend ver slag over hetgeen met de glider op die dag gebeurde: „Toen we opstegen van Keevil was de vroege ochtend mist nog niet opgetrokken. Het eerste deel van de vlucht was weinig enerverend, omstandigheden waren rustig en er waren geen problemen met het slepen. De radioverbinding werkte goed en maakte een goede kommunikatie met de piloot van het slepende vlieg tuig. Hij feliciteerde ons met de uit stekende koershouding en vertelde dat de gilder, die hij de vorige dag had gesleept was gestationeerd vlak bij Norwich. Terwijl we oostwaarts vlogen, zagen we kombinaties van andere "bases zich bij de armada voe gen. We vlogen over de oostkust en de eerste impressies waren, die van ver wondering en ontzag over de omvang van de operatie. Een glider voor ons ging naar beneden en kwam terecht in zee. In de tijd, dat we hem bereik ten, was de bemanning boven op de vleugels geklommen en één van de vele reddingsvaartuigen naderde reeds snel de glider. Ingehaald Terwijl we de Nederlandse kust na derden kwam de stroom vliegtuigen samen en het luchtruim leek overbevolkt. Beneden ons zagen we de vloedlijn. Een andere kombinatie, een beetje sneller dan de onze, haalde boven ons in. Ik riep het sleepvlieg- tuig op om het hem te vertellen, waardoor ik de luchtstroming van het inhalende sleepvliegtuig raakte. Voor een ogenblik was de glider moeilijk onder kontrole te houden, de bakboordvleugel zakte en terwijl ik dit wilde korrigeren, gebeurde het een en ander: Of mijn sleper raakte de luchtstroom van de inhalende sleper, of de sleeppiloot koos juist dat mo ment om een ontwijkende aktie te doen. Wat er ook precies gebeurde, het resultaat bleef gelijk: Mijn sleper liet zijn stuurboordvleugel zakken en begon naar stuurboord te draaien. Dit gebeurde op het moment dat ik naar bakboord zwaaide. Toen was er sprake van de gevreesde onhoudbare situatie voor een glider op sleep". Bernard Black vertelt in zijn relaas verder hoe hij besloot de sleeplijn te lossen. Zijn glider werd tijdens de daling nog beschoten door Duitse ar tilleristen in drie schepen in het Kee- ten Mastgat. Terwijl de piloot een ontwijkende aktie ondernam, do ken twee of drie jachtvliegtuigen op en namen de Duitsers voor hun reke ning. Bernard zette zijn glider tenslotte aan de grond in een veld, behorende bij het bedrijf van Kees Romeijn onder Nieuwerkerk. De eerste Nederlander, die hij sprak was Jan Romeijn, wiens boerderij dichter bij Ouwerkerk lag. Uit handen vail de vijand Om zich te onttrekken aan de Duit sers moesten de inzittenden zich zo' snel mogelijk uit de voeten maken. Vermoedelijk zullen ze volgens in- strukties hun glider met inhoud in brand gestoken hebben nadat ze eerst de persoonlijke wapens, muni tie en voedsel eruit hebben gehaald. Met zijn zessen zijn ze naar Nieuwer kerk gepeddeld door het geïnun deerd gebied. Daar zijn de twee pilo ten uitgestapt en zijn de overigen on der aanvoering van Herman de Leeuw doorgevaren vermoedelijk richting Sirjansland. Omdat een deel van de bevolking reeds in het begin van 1944 gedwon gen was te evacueren was het vinden van een passende woning geen pro bleem. Bernard Black en zijn co-piloot Philip Hudson namen hun intrek in het huis van C. van Klinken aan de Molenweg recht tegenover de kerk van de Gereformeerde Gemeente. Jan Romeijn zorgde voor de provian dering. In die tijd werd Nieuwerkerk ook weieens bezocht door een patrouille te water van de Marechaussee uit Zierikzee. De heer D. Visser weet zich nog te herinneren hoe hij tijdens zo'n tocht ramen en deuren van enke le huizen aan het dicht timmeren was toen hem van achter de deur plotse ling een pistoolmitrailleur op zijn borst werd gezet. Terwijl hij van de schrik aan het bekomen was, had de andere partij al snel gekonkludeerd wat voor vlees ze in de kuip had. Visser lichtte daarna zijn collega J. H. van Doeselaar en zijn superieur J. Schaap'in. Deze drie' zouden gedurende vijf weken regel matig voedsel overvaren op hun tochten door dit gebied, totdat de Duitsers dit verboden. Diagnose Tijdens één zo'n bezoek bleek dat één der piloten ziek was. Visser zou de klacht aan de dokter (E. Vleugels- Schutter) gaan overbrengen. De dok ter had al snel in de gaten dat Visser niet de patiënt was. De diagnose werd gesteld op diens realistische be schrijving en de juiste medicijnen werden meegegeven, blijkbaar met succes. Toen de bevoorrading steeds pro blematischer werd en het gure jaar getijde ook zijn rol ging spelen, zijn beide piloten teruggegaan naar Jan Romeijn en zijn moeder in Ouwer kerk. Begin december zijn de Engelsen ondergebracht bij de verzamelplaats ten huize van de familie Ringelberg te Zierikzee. Dit in verband met de voorgenomen repatriëring naar be vrijd gebied. Een typische Engelse karaktertrek, namelijk het lakonie- ke en flegmatieke hebben ze steeds behouden. Overgegeven Het ploegje van Herman de Leeuw (Nederlandse passagier in de glider van Bernard Black) raakte snel gede moraliseerd. De drie Engelse para troopers gaven zich over, maar De Leeuw bleef ondergedoken en kreeg van verschillende kanten assistentie, onder andere van Jan Schoenmaker. Ook hij werd naar Zierikzee overge bracht om met de piloten en Zeeuwse helpers via de Oosterschelde het be vrijde deel van Zeeland te bereiken. Hij en de piloten wisten in die dra matische nacht van 7 december te ontsnappen. Lot van de Armeniërs Zoals reeds vermeld, was het slecht gesteld met de povere resultaten van de luchtdoelartilleristen op Schouwen-Duiveland. Dat hieraan sabotage ten grondslag lag, gepleegd door Armeniërs is helaas nog niet al gemeen bekend. Jork Mikkenian, een voormalig on derofficier uit het Sovjet-Russische leger, moet hierbij de grote gangma ker zijn geweest- waaraan indirect veel paratroopers hun leven hebben te danken. Hij werd gearresteerd en onder vraagd door wantrouwige Duitsers. Wetende welk lot hem boven het hoofd hing, slaagde hij erin, na een schietpartij te ontsnappen in het nachtelijk duister. Tijdens zijn tocht op het eiland de luchtarmada achterna werd hij ziek. In deplorabele staat vond Joost Rin gelberg hem. Deze laatste samen met zijn vrouw verpleegden hem liefde vol en verleenden onderdak. Ook hij zou in die fatale nacht van 7 december worden overgezet, maar de Duitsers wisten ook hem te pak ken. Naar zijn lot hoeft men niet te gissen, het zal allerdroevigst geweest zijn. Of zijn vermoedelijke terechtstel ling samen hangt met de fusillade van zeven Russische militairen van Armeense origine op 9 december 1944 aan het Havenhoofd te Middelharnis, is een zaak die door de lokale ge schiedkundigen eens zou kunnen worden uitgezocht. Opstand voorbereiden Ook de afloop van een andere Ar meense militair, Sjoeran (vermoede lijk zal dit zijn voornaam zijn, im mers de achternaam van Armeniërs eindigen meestal op „ian" b.v. Petro- sian, Aznavourian), geeft weinig re den tot hoop. Hij, een voormalig offi cier vlieger bij de Sovjet-Russische luchtmacht en achter de Duitse linies aan het front neergehaald, was altijd onrustig in de weer om een opstand voor te bereiden tesamen met patri ottische eilandbewoners om zo geal lieerden eenheden te helpen bij het bevrijden van het eiland. Hij heeft vermoedelijk het zoet van de over winning niet mogen smaken. Ontvangst Morgen (zaterdag) 31 mei zal Ber nard Black, zoals gezegd, een herken nismakingsbezoek aan Schouwen- Duiveland brengen. Zaterdagmiddag vindt een officiële ontvangst plaats op het stadhuis te Zierikzee. Mensen, die bij het gebeuren in 1944 betrokken waren, zijn van harte welkom de ontvangst bij te wonen. Inmiddels werd medegedeeld, dat ook de Nederlandse inzittende in de glider van destijds, Herman de Leeuw zaterdagmiddag aanwezig zal zijn. Deze ontvangst op het stadhuis zal gekombineerd worden met de be groeting van een Schotse dansgroep uit de twinstad Hatfield. BRUINISSE Aflevering visserijschip „Jacoba" Machinefabriek Maaskant BV te Stellendam heeft dezer dagen het nieuw gebouwde visseriisohin Jaco ba" - UK 56 afgeleverd aan Rederij L. de Boer en Zn BV te Urk. De technische proefvaart heeft plaatsgevonden vanuit de binnenha ven te Stellendam. De afmetingen van het vaartuig zijn: lengte over al les 39,86 meter; breedte op het spant 9,00 meter; holte 4,70 meter. Het vaartuig is uitgerust met een Crepel- le scheepsdieselmotor type 12 PSN SRR met een vermogen van 2400 pk bij 800 omw/min., waarachter is ge- plaats een hydraulische keerkoppe- ling - fabrikaat Kuipers type 484540 reduktie 4, 18 1. De voortstuwing geschiedt door middel van een Lips Cunialbronzen vier-blads scheeps schroef diam/mm 3200. A,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4