Filmkring Ziejook sluit seizoen af met festival BRUINISSE HEEFT PROBLEMEN MET ONROERENDGOEDBELASTING Rotary schenkt aangepaste caravan aan de Zonnebloem HET ZIT BRUSE KERKERAAD GER. GEMEENTE NIET MEE MET DE VERGADERRUIMTE Vier Amerikaanse films Welkom in onze modelwoning Deurloo Intermeubel Deurloo Woninginrichting STREEKNIEUWS Inzake tweede woningen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 mei 1980 Nr. 22714 3 ZIERIKZEE, 29-5. Filmkring Ziejook gaat het seizoen vrijdag 30 en zaterdag 31 mei afsluiten met een groot filmfestival in de Zierikzeese Concertzaal. Het thema van dit festival is de „Amerikaanse film", vier films, die alle op een andere wijze de zogenaamde „American Dream" behandelen. Het bestuur van Ziejook is erin geslaagd een zeer puik programma voor dit festival samen te stellen: Vrijdagavond 30 mei worden ver toond: „All the Presidents Men" (aanvang 19.30 uur) en „Lady sings the Blues" (aanvang 21.45 uur). Za terdagavond is het de beurt aan de grote suksesfilm „The Graduate" (aanvang 19.30 uur) en aan „East of Eden" (aanvang 21.45 uur). Voor Ziejook wordt dit het tweede filmfestival. Vorig jaar was het eve nement geheel gewijd aan regisseur Bergman, maar de konklusie was toen dat zelfs cinefielen in het bestuur wat last kregen van fimdoof- heid. Vier zo nauw verbonden films op twee achtereenvolgende avonden bleek iets te veel van het goede, der halve werd dit jaar gekozen voor een wat breder thema. Bezoekers Overigens noemt Ziejook- voorzitter Peter de Koeyer de be langstelling bij het vorige filmfesti val (ruim tweehonderd bezoekers in totaal) een enorm sukses. Het bestuur verwacht voor vrijdag en za terdag minstens een even grote op komst. Gezien het programma zal die verwachting ook beslist niet te hoog gegrepen ziin. Het filmfestival vormt, zoals ge zegd de afsluiting van het seizoen. Een seizoen, dat gedurende de eerste helft zeer veel bezoekers trok, maar om onverklaarbare reden bij de laatste zes films veel minder be langstelling had. Het programma wordt samen- Advertentie Merellaan 1 in Nieuwerkerk (aan de Rijksweg) OPENINGSTIJDEN Dinsdag van 14.00-16.00 uur ponderdag van 19.00-21.00.'uur Vrijdag van 19.00-21.00 uur Zaterdag van 13.30-16.00 uur (ook andere tijden mogelijk na af spraak) Zierikzee Telefoon (01110) 2946 - 2825 gesteld door middel van een enquête onder de leden (thans ruim honderd twintig). Naar aanleiding van de wensen, die uit deze enquête naar vo ren komen, worden zes films besteld. Het bestuur staat garant voor de kwaliteit van de overige zes. Ook de keuze van de films voor het festival is aan het bestuur voorbehouden. Ziejook heeft inmiddels de toezeg ging dat men het volgend seizoen weer de beschikking zal krijgen over de Concertzaal, terwijl ook enkele keren uitgeweken zal worden naar de foyer. Watergate-affaire Terug naar het festival. „All the Presidents Men" van Alan J. Pakula met in de hoofdrollen Dustin Hoff man en Robert Redford biedt het uit stekende verhaal van twee journa listen, die ondanks de tegenwerking van de hoofdredakteur, het Watergate-schandaal tot in de fines ses aan het rollen brengen. Een film, die van begin tot eind de aandacht zal weten vast te houden en die het verdient minstens tweemaal gezien te worden. „Lady sings the blues" van Sidney J. Furey met in de hoofdrol Diana Ross („The Supremes") is een verfil ming van de biografie van Billie Ho liday. Zowel Billie als Diana zijn nooit echte blueszangeressen geweest. De eerste plaatopname van Billie (eind dertiger jaren) vielen samen met het populair worden van de Swing. Zwarte muzikanten probeerden zo blank mogelijk te klinken. Op Blues werd neergekeken. Er waren geen „blueszangers, maar „vocalisten" die „ballads" zongen. Billie viel op door haar vreemde toon. „She sound like her feet hurt" zei Ethel Waters. Bovendien was ze in staat bijna het zelfde geluid te produceren als jazz- blazers uit hun instrumenten kunnen halen. Daarom kreeg „lady Day" het predikaat „jazz-singer". Jeugdsentiment „The Gradute" is een roman verfil ming van Mike Nichols met Dustin Hoffman, Anne Bancroft en Katheri- ne Ross. Dit 50 miljoen dollar op brengende kassukses, anti- establishments epos werd in 1968 op genomen. Voor velen derhalve biedt deze heerlijke film een vleug „jeugd sentiment". Dustin Hoffman werd door de rol van Benjamin Braddock op slag een beroemd akteur. Anne Bancroft was al geen onbekende ak- trice meer, maar haar rol als Mrs. Ro binson maakte haar op slag tot het prototype van de verleidelijke vrouw. (Het Ziejook-bestuur han teerde de beschrijving „verleidelijke oude vrouw". Nou ja zeg, Mrs. Robin son telde de veertig lentes nog niet in deze film, over oud gesproken, Red.). Standplaats te Bruinisse BRUINISSE, 24-5. Met het hijsen van de Rotary- en de Zonnebloem-vlag werd de overdracht van de aangepaste sta-caravan zaterdagmiddag op het ter rein van camping „Onze Hoeve" bevestigd. De afdeling Hillegom-Lisse van de Rotary-be weging in Nederland heeft ter gelegenheid van haar vijfentwin tigjarig bestaan een fraaie, aangepaste caravan laten bouwen, waarin een ge handicapte zich makkelijk kan bewegen. Geïnteresseerden zijn in de gelegen heid de caravan als „vakantie-huis" enkele weken te huren. De Rotary besloot de caravan aan de vereniging de Zonnebloem te schenken, welke naast het bezoeken van zieken ook veel aandacht besteedt aan het scheppen van moge lijkheden voor gehandicapten om die mensen op vakantie te kunnen laten gaan. Dankbaarheid De voorzitter van de Rotary, de heer A. Kort sprak over de doelstel ling en het karakter van klaar staan voor hulp aan de medemens van de Rotary. De secretaris van het lande lijk bestuur van de vereniging de Zonnebloem nam met grote dank baarheid het geschenk in ontvangst en hij prees het particulier initiatief van de Rotary Hillegom-Lisse. De Zonnebloem zal borg staan voor een goede exploitatie. Maria Versteeg, voorzitster van de Zonnebloem, afdeling Schouwen- Duiveland vertelde dat de huidige standplaats van de caravan door de Rotary zelf is bepaald. Voorwaarden waren dat de camping niet te groot is en is voorzien van een parkeerplaats. De elf meter lange en drie meter brede caravan bevalt de eerste „be woners", het echtpaar M. J. Hartman-van Zoen uit Hillegom uit stekend. Misschien bestaat de moge lijkheid dat in de toekomst nog meer dergelijke aangepaste caravans in de buurt hun bestemming krijgen. „East of Eden" van Eli Kazan is niet alleen de verfilming van John Steinbecks vermaarde roman, maar (evens de film die James Dean op slag tot een idool maakte. Tussen Aron en Cal (James Dean), twee zoons van een Californische boer, heerst een overzoenlijke vete. Cal is de driftige jongeling jaloers op zijn meer fortuinlijke broer. Hij jaagt iedereen tegen zich in het har nas, hetgeen Aron doet besluiten vrijwillig dienst te nemen om de gespannen sfeer te ontvluchten. De ernstige ziekte van hun vader is uit eindelijk de aanleiding tot een here niging tussen vader en zijn beide zoons. net filmfestival is voor iedereen toegankelijk. De toegangsprijs voor leden en niet-leden is gelijk. De toe gangsprijzen zijn 4,50 per voorstel ling, maar het is ook mogelijk een passe-partout aan te schaffen voor al le vier de voorstellingen voor 12,50. Vrijstelling administratieve hefting melkveehouders Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft besloten, de Neder landse melkveehouders dit jaar ge durende vier,weken vrij te stellen van de zogenaamde administratieve heffing die zij, ter financiering van de uitgaven van het produktschap, verschuldigd zijn. Hiervoor is geko zen de periode van 11 mei t/m 7 juni, zijnde het tijdvak waarin de melk- produktie het hoogst is. De, via de zuivelfabrieken af te dragen, administratieve heffing be draagt 38 cent per 100 kilo melk. Met de „kwijtschelding" hiervan over ge noemd tijdvak is een bedrag gemoeid van circa vier miljoen gulden. Het P.Z. is in staat afstand te doen van dit bedrag aan inkomsten - en daarmee de kostenstijging in de melkveehouderij enigermate te ver lichten - gezien de 'omvang die de al gemene reserve van het produkt schap heeft bereikt. Deze reserve is bedoeld om te allen tijde dekking te bieden voor de behoefte aan liquide middelen van het P.Z. en om in de toekomst de administratieve heffing te, kunnen stabiliseren. Illegaal kamperen Grevelingendam en Brouwersdam, alsmede andere plaatsen langs dij ken en wegen blekenl in de afgelopen Pinkster-rekreatie-drukte geliefde plaatsen voor illegaal kamperen. De politie bepaalde zich in de meeste ge vallen tot een waarschuwing. Als meer manschappen beschikbaar ko men, wil men in de toekomst wel strenger gaan optreden. Maar de campings waren vol en dat kan een „geldig" argument zijn, om iets te doen wat eigenlijk niet mag. ZIERIKZEE Sponsorfietstocht Zaterdag 7 juni organiseert Youth for Christ een sponsorfietstocht. De start van deze tocht zal plaats vinden bij de Beuze. De dubbeldekker zal de gehele tocht meerijden, voor degenen die het opgeven en voor de aflossers. De route zal rond geheel Schou- wen-Duiveland gaan, met pauzes in de diverse dorpskernen. De tocht is plm. 90 km lang. Het bedrag dat de sponsors geven is bestemd voor de zomerkoffiebar- aktie, die duurt van 18 t/m 27 juli. De voorzitters van alle plaatselijke af delingen van de Y.F.C. zullen allen meefietsen. Hun sponsoring zal wor den gebruikt ten bate van de dubbel- dekker-aktie die zal plaats vinden in WesterSchouwen van 10 t/m 20 juli. Inlichtingen kunnen verkregen worden bij Henk Franken, Lammer markt 17 te Zierikzee, telefoon: (01110) 5086. Na de fietstocht zal een koffiebar worden gehouden, die dit keer niet in de „Lichtboei" gehouden zal worden, maar in de dubbeldekker, die gepar keerd zal staan op de Balie. Als gast zal optreden Rob Fabier, die kabare- teske luisterliedjes ten gehore zal brengen. Voor tijden: zie agenda. Informatie-avond De Bond van Opzichzelfstaanden organiseert voor vrijdag 6 juni in het UW-gebouw te Zierikzee een infor matie-avond over juridische- en nota riële problemen. Sprekers zijn mr. E. Karei en notaris Boogers. Inlichtin gen: (01110) 3679 en (01110) 3888. Voor tijd: zie agenda. Geslaagd De heer R. L. van der Weide uit Zie rikzee, werkzaam bij de Maatschap pelijke Dienstverlening, is te Rotter dam geslaagd aan de Hogere Beroe- penopleiding Maatschappelijk Werk. Vergadering schoolraad De schoolraad houdt dinsdag 3 juni in het stadhuis een korte vergade ring. Op de agenda staat onder meer advies aan het kollege van b. en w., betreffende benoeming hoofdleidster openbare kleuterschool „De Woelwa ters". Voor tijd: zie agenda. Radio-opname in Chr. Geref. kerk De Evangelische Omroep maakt op vrijdag 6 juni in de Christelijke Gere formeerde kerk een radio-opname voor het programma „Laat ons den rustdag wijden". Medewerking hieraan verlenen ds. Via „de muziek" leerden ze elkaar kennen en dat was dui delijk merkbaar op de huwelijksdag (afgelopen vrijdag) van de heer L. van Nieuwenhuijze uit Zierikzee en mej. L. v. d. Houten, afkomstig uit Oosterland, maar al weer een tijdje werkzaam als onderwijzeres in Westkapelle. Behal ve de drie gemeenten die al werden genoemd komt ook Zonnemaire er nog aan pas, want de bruidegom was - met meer familieleden - lid van „Nut en Uitspanning". De bruid was inmiddels lid geworden van de brassband O.K.K. te Westkapelle. Een „drievoudige" serenade was het gevolg. Voor het Dorpshuis te Zonnemaire, waar werd gerecipieerd, werd hulde gebracht door drie korp sen: Oosterlands fanfare. Nut en Uitspanning en O.K.K. Om het geheel nog wat ingewikkelder te maken: er werd getrouwd in Zierikzee, het huwelijk werd in Oosterland kerkelijk bevestigd, de leerlingetjes van de bruid kwa men naar de speciale kinder-receptie in Zonnemaire, en het echtpaar woont inmiddels in Westkapelle. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Bezwaren gegrond verklaard BRUINISSE, 28-5. De kerk van de Gereformeerde Ge meente wordt zoveel dat mogelijk is langs de Poststraat begrensd door een fraaie tuin, met mooie bomen, terwijl ook langs de Schoolstraat een beplanting van fraai bloei ende bomen en heesters is aangebracht. De kerkeraad zint echter al jaren op uitbreiding van haar vergaderruimte wat betreft bibliotheek, naaikrans en dergelijke en men was in 1978 ook gega digde voor aankoop van de gebouwen van de huishoudschool in diezelfde Schoolstraat en Poststraat, maar deze werden uiteindelijk gekocht door de heer G. Bal c.q. Duivelands Meubelhuis, die ze transformeerde tot een fraaie showroom. De kerkeraad ontwierp nu een plan, om aan het kerkgebouw tóch nog een vergaderruimte te bouwen; dit ging dan wel ten koste van een stuk fraaie tuin, die geheel wordt in gebouwd. B. de Graaf, ds. Chr. v. d. Valk, Chr. Geref. Koor „De Lofstem", Ned. Hervormd Kerkkoor te Kortgene, In terkerkelijk Koor „Wissenkerke", Frans van Tilburg (orgel) en Jan van den Driest, leiding koor- en samen zang. De toegang is vrij. Voortijd: zie agenda. WESTERSCHOUWEN E.H.B.O.-examens Door de arts-examinator werd de zer dagen de E.H.B.O.-examens afge nomen van de kursisten die hadden deelgenomen aan de afdeling Schou wen (Westhoek) van het Nederlandse Rode Kruis georganiseerde kursus. Als docent-arts fungeerde op deze kursus de heer H. J. Simons, terwijl leden van de kolonne bij de opleiding assisteerden. Dertig kursisten wisten met goed gevolg het examen te volbrengen, t.w.: E. P. M. Boom-Egmond, M. C. Alblas-Slager, S. Flohil, J. Stoel, M. C. Deurloo-van Dongen, C. W. Rotte- veel-Ritskes, C. Coomans-v. d. Bo- venkamp, F. L. Horst-Kleppe, A. H. Zijta-Wandel, D. C. Kraker, H. Ved- der, W. M. Hage-v. d. Kasteele, I. J. Hage, J. N. Slager-Roest, D. C. Vis ser-Mol en W. Visser. Bezwaren Tegen het plan was volgens de zgn. art. 19 procedure gelegenheid voor de omwonenden, om bezwaren in te die nen tegen de voorgenomen bouw en dat werd dan ook gedaan, door de be woners van de panden Schoolstraat 14 tot en met 20, door de bewoner Kerkstraat 3 en de bewoonster van Poststraat 13. Allen maken bezwaar tegen het verdwijnen van de mooie beplanting. Zij beroepen zich op de geringe breedte van de straat en de parkeer problemen en wijzen op de mogelijk heden, om elders een vergaderruimte te huren. Licht en zontoetreding, c.q. de be lemmering daarvan is een zwaar we gend argument van een bewoonster van een naastliggend pand en sommi ge argumenten hebben ook bij de ge meente zwaar gewogen, zodat de aan gevraagde bouwvergunning wordt geweigerd. BROUWERSHAVEN Afd. Plattelandsvrouwenbond Onder leiding van de presidente mevrouw De Wilde-van der Spek werd een bijeenkomst gehouden van de afdeling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelands vouwen. Na een welkomstwoord las me vrouw De Koeyer-Doeleman het ver slag van de te Goes gehouden voor jaarsvergadering, waarop 24 dames Wel meende men dat de bezwaren aangevoerd door de bewoners van de panden Schoolstraat 20 ongegrond waren, maar de bezwaren van de be woonster van Poststraat 13 zeker ge grond. Weigering- G.S. Dit laatste argument (belemmering van licht en zontoetreding voor de tuin van Poststraat 13), was ook voor Gedeputeerde Staten aanleiding de gevraagde vergunning van geen be zwaar te weigeren. Zowel de bewo ners van de panden Schoolstraat 14- 20 als de kerkeraad kunnen via de Arob-prooedure in beroep gaan. De eersten omdat hun bezwaren niet worden erkend; de kerkeraad omdat geen verklaring van geen bezwaar wordt afgegeven. uit Brouwershaven aanwezig waren. Voor het ontwerp voor een omslag van een jaarprogrammaboekje, kreeg mevrouw Van Vulpen-van Doom de tweede prijs. Spreekster deze avond was mej. M. Schreuder van de Hartstichting. Bij een diaserie vertelde zij over het voorkomen van hart- en vaatziekten. Belangrijk is de juiste voeding: bruin brood, melkprodukten, maar geen pinda's, of chips en - als bekend - meer bewegen en minder roken. Na de pauze werden door de dames gezonde hapjes klaar gemaakt en werd ook geproefd. De presidente dankte allen, inzonderheid de spreekster tot slot. NOORDGOUWE Afdeling Plattelandsvrouwen De afdeling Noordgouwe e.o. van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen, organiseert op donderdag 12 ju ni een bezoek aan de stadskwekerij- en te Zierikzee. De tuinkommissie organiseert 30 oktober een openmid dag te Zierikzee. Het nieuwe seizoen wordt geopend op 26 augustus, met een bezoek aan het werkeiland „Neeltje Jans". BRUINISSE, 28-5. In de begeleidingsbrief behorende Dij de Gemeentebegro ting 1980, werd een verlaging van de onroerendgoedbelasting van zakelijk ge rechtigden in het vooruitzicht gesteld. Door een der gemeenteambtenaren was in die tijd ontdekt, dat bij de uitkering uit het gemeentefonds, de tweede wo ningen niet waren meegerekend. In de gemeente Bruinisse stonden per 1 januari 1980 al 800 tweede wo ningen of appartementen ingeschre ven. Door de financiële baten, die de ze voor de gemeente zouden opleve ren, kon (of moest) de onroerend goedbelasting in zijn geheel voor za kelijk gerechtigden worden ver laagd. Op het betrokken departe ment moest men wel toegeven dat een fout was gemaakt, maar toen de departementale hindernis was over wonnen, bleek er een andere op te doemen. Van de 800 woningen voornoemd, konden slechts 50 worden aangesla gen, de overige - waarvan de meesten waren ondergebracht in een „poule" konden de dans nog ontspringen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek was, evenals de B.V. Recreatie object Bruinisse, van mening dat er geen recht bestond, althans juridisch be zien, om ook de andere 750 beta- lingsplichtig te doen zijn. De meer opbrengst bedroeg ten slotte 25.610,-. Schattingen te hoog Maar de B.V. Recreatieproject Bruinisse te Weert had nog meer pij len op haar boog. Zij achtte de schat tingen van de woningen in de Kreek (een gedeelte van het Bruinisser re creatieobject) te hoog en het ziet er naar uit, dat de belastingrechter de reclamant (Wilma), in het gelijk zal stellen en de taxaties iets zal verla gen. Inmiddels had de Hoge Raad per 26 september 1979 uitspraak gedaan in zake de taxatie van zgn. incourante onroerende goederen met betrekking tot onroerend goedbelasting. (Arrest fabrieksgebouwen Bameveld (nr. 19315). Gevolg van dit arrest was een mo gelijke lagere taxatie, dan tot dusver gebruikelijk was voor dergelijke za ken. Voor Bruinisse vallen hieron der: diverse havens, en in het recrea tiegebied: de evenementenhal, het zwembad, het restaurant-bowlingge bouw en dergelijke. In afwachting van de uiteindelijke oplossingen in al deze lopende be lastingprocedures, doet het gemeen tebestuur in zijn brief aan de Raad van 16 mei 1980 een stapje terug wat zijn beloften betreft. Het wijst er op dat eerst de afloop van al deze dingen beter kan worden afgewacht, dan nu reeds over te gaan tot herziening van de tarieven onroerendgoedbelasting, in algemene zin.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3