Engelse „Glider" piloot bezoekt Schouwen-Duiveland BEWONERS WESTERSCHOUWEN ONTVANGEN FORMULIEREN VOOR ENQUETE MEDEDELING! LiSkC DE ZIERIKZEESCHE COURANT Officiële ontvangst op stadhuis Studie over gebeuren op 17 en 18 september 1944 Zeeland kombineert öosterschelde- Midden-Zeeland-inspraak Zaterdag 31 mei 1980 GESLOTEN AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Om struktuurschets potato; paprika e uar P£ Bitr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 mei 1980 136ste jaargang Nr. 22714 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Noordwelle krijgt braderie in juli f» ZIERIKZEE, 29-5. Ter gelegenheid van de terugkeer van de Engelse piloot Bernard Black op Schouwen- Duiveland op zaterdag 31 mei, werd door de heer J. W. G. M. Thuring te Heesch, lid van de dokumentatiewerk- groep, die zich bezighoudt met de luchtoorlog 1939-1945, een herdenkingsbrochure samengesteld. De Engelse pi loot mr. Bernard Black kwam samen met zijn co-piloot Philip Hudson, vanwege overmacht tijdens de vlucht naar Arnhem op 18 september 1944 met zijn transport- zweefvliegtuig neer op het door de vijand geïnundeerde Schouwen-Duiveland. In bovengenoemde brochure zijn herinneringen opgetekend over de toedracht van die vroegtijdige daling, over de aktie „Market", in het ka der waarvan deze vlucht werd gemaakt en over het ver blijf van de Engelse gliderpiloot op Schouwen- Duiveland tot 7 december 1944. In de Zierikzeesche Nieuwsbode van 2 mei jl. werd reeds ingegaan op de studie van de heer Thuring, die zich als lid van een dokumenta- tiewerkgroep, bezighoudt met het verzamelen van gegevens over de luchtoorlog gedurende 1939-1945. Naar aanleiding van het gebeuren boven Schouwen-Duiveland op 17 en 18 september en de daarna vol gende periode bracht de heer Thuring op 6 mei jl. een bezoek aan de ze regio en sprak niet enkele mensen, die kontakt hebben gehad mét de Engelse piloten en met mensen, die nadere gegevens konden ver strekken over de Armeense soldaten, die tijdens die periode op Schouwen-Duiveland verbleven en met wie de Engelse paratroopers ook kontakt hadden. Na dit bezoek aan de regio, wist hij zijn studie over dit onderwerp in vrij korte tijd af te ronden en bovengenoemde brochure te samen te stellen. In twee artikelen zal - zij het in de vorm van een excerpt - uitgebreid ingegaan worden op de tekst van deze brochure. De Engelse piloot Bernard Black brengt, zoals gezegd, zaterdag aanstaande een bezoek aan Schouwen-Duiveland en zal zaterdag middag om vijf uur officieel ontvangen worden op het stadhuis in Zierikzee. Mensen, die herinneringen hebben aan het gebeuren op 17 en 18 september 1944 of aan de periode 7 tot december daarna enbe- langstelling hebben deze ontvangst op het stadhuis bij te wonen, worden verzocht kontakt op te nemen met de heer E. Smit op het Zierikzeese stadhuis, tel. (01110) 3151. Voorbeschouwing In de voorbeschouwing bij de her denkingsbrochure wordt vermeld, dat piloot Black en zijn co-piloot Phi lip Hudson zich onder uiterst moeilij ke omstandigheden bijna drie maan den hebben weten staande te houden tegen de achtervolgende bezetters op het voor hen onbekende eiland. Daarbij hebben ze voor een aantal achtergebleven eilandbewoners, on gewild, een situatie geschapen om hun ware menselijke en vader landslievende instelling te tonen. Deze beproeving hebben de helpers met glans doorstaan. Toen dezen tenslotte van het eiland werden weg gevoerd, was het met de Engelse on derduikers dan ook snel gedaan. Daarnaast heeft een groepje Arme niërs, door de Duitsers uit het meest Oostelijk deel van Europa naar het westen gesleept, zich in die tijd niet onbetuigd gelaten. Hun motieven tot verzet tegen het f acisme berustten op een soortgelijke basis. Operatie „Market" In deze brochure wordt uitgebreid ingegaan op de luchtopèratie „Mar ket", die tegelijk een aanvang zou nemen met het noordwaarts opruk ken van de grondtroepen vanuit het bruggehoofd bij Neerpelt (B.), code naam „Garden". Met de uitvoering van Operatie „Market" was belast het pas opgerichte Eerste Geallieerde Luchtlandings Leger. Dit leger bestond naast luchtlandingstroepen uit Amerika (82ste en 101ste divisie), Engeland (1ste divisie) en Polen (1ste Poolse parachutisten brigade) ook uit transportvliegtuigeenheden. De ze laatste werden geleverd door de 9de Amerikaanse Troop Carrier Command en de 38ste en 46ste Group van de R.A.F. Tot deze eenheden be hoorden in principe ook de transport zweefvliegtuigen Deze laatstgenoemde toestellen ..„gliders" genoemd, werden, vooral ingezet om troepenonderdelen die geen parachutisten opleiding hadden genoten (z.g. paratroopers) en rela tief zwaar materieel te vervoeren. Dit kon bestaan uit jeeps, (anti tanks) geschut of aanhanwagens, meestal volgeladen met mortieren en granaten. De aanval vanuit de lucht op de di verse punten zou tegelijkertijd be ginnen. Helaas was de transport- vloot niet zo groot dat alle troepen en materiaal in een dag zouden kunnen worden overgevlogen. De vliegtui gen zouden via speciale routes vlie gen, die enerzijds bekende Duitse luchtafweer concentraties moesten ontwijken, anderzijds makkelijke herkenbare navigatiepunten moesten bevatten, zodat verdwalen of verkeerd vliegen zoveel mogelijk zou voorkomen kunnen worden. Wat het laatste betreft sommige trans portvliegtuigen bevatten reeds radio en radar apparatuur om dit te voor komen. Hinderlijke weerstand in de lucht of op de grond moest door tien tallen squadrons jagers worden geë limineerd. De noordelijke route Voor de eerste dag, zondag 17 sep tember, waren in het kader van ope ratie „Market" twee routes gekozen. De zuidelijke zou via de landtong oostelijk van Londen naar Oostende voeren en vandaar via Gent naar Geel (dit alles was reeds bevrijd Bel- (Vervolg pag. 5) VLISSINGEN, 28-5. Gedeputeerde Staten van Zeeland willen de inspraak procedures voor het streekplan Midden-Zeeland en de Oosterschelde-nota combineren. Dit in verband met het feit dat de deelnemers aan de inspraak over beide plannen willen meepraten. Omdat de Oosterschelde-inspraak- procedure zich op een heel ander ge bied en bevolking toespitst dan die van Midden-Zeeland, vinden GS dat er wel degelijk onderscheid moet worden gemaakt in de te geven voor lichting en de aanmelding voor gespreksgroepen, terwijl ook de besluitvorming over de plannen op twee verschillende manieren en tijdstippen plaats zal moeten vinden. Informatiebladen Daarom zullen er ook twee ver schillende informatiebladen worden uitgegeven. Die met betrekking tot Advertentie is ons bedrijf zowel voor reparatie als verkoop Kloosterweg 2 - Noordgouwe - tel. 01112-347-254 WESTERSCHOUWEN, 28-5. In het kader van het in uitvoering- zijnde distributie planologisch onderzoek (d.p.o.), gaan in de gemeente Westerschouwen deze week de formulieren voor de zgn. huishoudens-enquête op de post. Daarvoor is het van belang te weten hoe de bestaande voorzieningen funktioneren en op welke punten aanvulling danwel afremming nood zakelijk is. Advertentie ZIERIKZEE. Opvarende patiënten van hetm.s. „Prins Willem-Alexander9' - diüsdag in de Zierikzeese haven, hielden een vossenjacht. Twee vossen hadden een sakraal plekje gevonden, maar ontsnapten toch niet aan herken ning. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit betekent dat er op alle perma nent bewoonde adressen een enquê te-formulier bezorgd gaat worden, waarop de bewoners hun koopgedrag kunnen weergeven. De uitkomsten ervan zullen door het gemeentebestuur gebruikt wor den om voor de toekomst te bepalen ofen zo ja, welke sektoren in het de tailhandelsapparaat voor- dan wel ondervertegenwoordigd zijn in Westerschouwen. Een ander belangrijk gegeven dat op tafel zal komen is de relatie tussen eventuele koopkrachtafvloeiing en het rekreatie-gebeuren. Met andere woorden: hoe ervaren de inwoners de rekreatie-drukte (po sitief of negatief) en hoe reageren ze daarop in hun koopgedrag? De antwoorden op deze vragen zul len, tezamen met de resultaten van andere enquêtes (onder middenstan ders, rekreatie- en horeca-onderne- mers, verblijfstoeristen, kortkam- peerders en dagtoeristen) verwerkt worden in een struktuurschets, aan de hand waarvan de gemeenteraad bestemmingsplannen zal gaan vaststellen en eventueel herzien. ST. HILAIRE. Een groep „gemixed Frans-Nederlands publiek", tijdens de Pinkstermanifestaties, in de Nor- mandische „jumelagestad" St. Hilai- re, waarin K.H. „Kunst en Eereen belangrijk aandeel had. Men zie ook elders in dit nummer. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. de Oosterschelde zal in tienduizend exemplaren verspreid worden, en die over het streekplan Midden-Zeeland gaat in vijfduizend exemplaren. Daarnaast worden diverse voorlich tingsbijeenkomsten belegd. De inspraakprocedure die binnen kort van start gaat zal in het voor jaar '82 zijn beslag moeten vinden. ZWOLLE. In tegenstelling tot 1979 zullen de Nederlandse elektriciteits centrales dit jaar wel over voldoende olie kunnen beschikken. Verwachting tot vrijdagavond: Af en toe zon Vooral in de avond en nacht mogelijk enkele buien, hier en daar mist en minimumtemperatuur omstreeks 8 graden, morgenoverdag af en toe zon en middagtemperatuur omstreeks 16 graden, aan zee enkele graden lager. Zwakke, later matige' noordwesten wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 16 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 30 mei Zon op 5.24, onder 21.47 Maan op 22.10, onder 6.19 Laatste Kwartier: 6 juni (4.53) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 30 mei 3.44 16.47 10.14 22.37 Springtij: 31 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Naar wordt verwacht kan er morgen weer af en toe een bui vallen. Boven een groot deel van Europa be vindt zich een vlak lagedrukgebied. Dit gebied is gevuld met lucht, waarin zich gemakkelijk regenbui ten kunnen ontwikkelen. Het hele druksysteem verplaatst zich naar noordelijker richtingen. In deze stro ming wordt wat koelere lucht aange voerd. De middagtemperaturen schomme len vrijdag rond de vijftien graden. Grote delen van Europa zijn be wolkt. Alleen boven Ierland en de Britse eilanden is de lucht wat opge klaard. Deze opklaringen bereiken morgen ook ons land en naast een bui zal dus ook de zon te zien zijn. WENEN. De Afghaanse regering is bereid te onderhandelen met de Vere nigde Staten over de crisis in zuid west Azië. Dit heeft een hoge funkti- onaris van de regerende demokrati- sche volkspartij van Afghanistan woensdag gezegd in Wenen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1