DE KLUIZENAAR HET JUISTE ADVIES MINISTER STUURT (7e) VOORTGANGS RAPPORT NAAR TWEEDE KAMER Ikstain de Gouden Gids VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te Kerkwerve De Scheldewerken Reuze-adelaar bedreigd Meer mankracht kontrole chemisch afval Betere stroomlijning bespaart benzine Val van 19e etage Brand in uit het buitenland Tallinn Vertoning eind deze week FILM OVER N00RDG0UWE EN SCHUDDEBEURS Ömu te helpen Japan en VS gouden palm Cannes Wat biedt de BEELDBUIS? Zeyer alsnog gekozen voor Saarland OVER MODE GESPREKEN uHolty" n|«de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2? mei 1980 Nr. 22713 7 Advertentie (id De bouw van de Philipsdam maakt eveneens goede vorderingen. Er worden nu vloeren gestort voor de twee de duwvaartsluit en voor het riolensysteem tussen schutkolken en de bufferbekkens, nodig om het zoute van het zoete water te kunnen scheiden. Het komend half jaar kan een rap port worden verwacht over de water kwaliteit van het Grevelingenmeer. Nog vóór 1983 zullen soortgelijke rapporten verschijnen over de Oosterschelde en het Veerse Meer. Ook de kringloop van organische stoffen als basis voor alle voedselke tens in het wat er zal in al zijn facet ten worden onderzocht. Het werk aan het lage bufferwerken is klaar evenals dat aan de havendam- men van de oostelijke voorhavens. Dit voorjaar gaat men beginnen met het hoge bufferbekken en de havendammen van de westelijke haven bij de Phi- lipsdamsluizen. Wat de Oesterdam betreft: Het werkeiland voor de sluis in die dam, bestemd voor de scheepvaart van en naar Bergen op Zoom, is sedert juni vorig jaar in aanbouw. De komende maanden zal een ontwerp bestek worden opgesteld voor het beton werk van de sluis. Zoommeer Er worden thans ook voorbereidin gen getroffen voor het lozingsmiddel Zoommeer, een afvoerkanaal door de hals van Zuid-Beveland vlak naast het Schelde-Rijnkanaal. MANILLA, 24-5. De dood van een zeldzame adelaar in de dierentuin van Manilla op de Filippijnen, heeft de aandacht gevestigd op de groeiende kans dat de grootste telg uit de ade laarsfamilie van de aardbol dreigt te verdwijnen. Het enorme dier, dat orni thologen kennen onder de naam Pithecophaga Jefferyi wordt in zijn enige woonplaats op het eiland Mindanao be dreigd door het opdringen van de mens. De roofvogel is de grootste adelaar ter wereld, heeft een vleugelwijdte van drie meter en leeft van kleine apen en andere bosdieren. Door het kappen van de dichte bossen op het zuidelijkste ei land van de Filippijnse- archipel wordt zijn territori um echter steeds meer ver kleind en zijn jachtgebied aan getast. ROTTERDAM, 24-5. De overheid moet meer mankracht inzetten bij de uitvoering van en de kontrole op de naleving van wettelijke maatregelen voor de berging van chemisch afval. Dat kan met de huidige wetgeving al een belangrijke verbetering bete kenen. Er moeten daarnaast meer ge- kontroleerde stortings- en verwer kingsmogelijkheden van de grond komen. Dit stelt de Regionale raad voor het milieubeheer in de Rijnmond naar aanleiding van de gifaffaire in Lekkerkerk. Volgens de raad wordt in Lekkerkerk onvoldoende beseft dat de gevolgen van een eventueel kontakt met benzeen - één van de stoffen die in de Lekkerkerske bo dem gevonden zijn - pas over enkele jaren te zien zullen zijn. De raad vraagt hier dan ook belangrijke aan dacht in de begeleiding van de bewo ners. DEN HAAG, 23-5. Een betere stroomlijning van auto's, waarbij de onderkant niet mag worden verge ten, kan een benzinebesparing van 12 procent opleveren. Dit blijkt uit een onderzoek van het Westduitse instituut voor lucht en ruimtevaartonderzoek DFVLR. Volgens het instituut moeten voor al de onderkanten van auto's beter worden gestroomlijnd. De onderkant moet zo weinig mogelijk gaten bevat ten en zo glad mogelijk zijn. De on derdelen zijn nu nog zo gerangschikt dat ze toegankelijk zijn voor een monteur. Lampen en bumpers moeten wor den ingebouwd, vindt het instituut. Als de autofabrikanten mee willen werken, kan de besparing al binnen vijf jaar worden gerealiseerd. Dit lozingsmiddel is nodig om overtollig water uit het achter de compartimenteringsdammen gele gen meer naar de Westerschelde af te voeren. Bij het ontwerp van dit ka naal wordt bijzondere aandacht besteed aan de vormgeving in ver band met de inpassing in het land schap. Er worden onderzoeken gedaan naar de beheersing van de waterkwa liteit in dit meer. Overigens moet er nog een keus worden gemaakt waarop de sluiting van de beide kompartimenterings- da mm en kan worden verricht: óf met steen óf met zand. Ook het Kanaal door Zuid- Beveland moet als onderdeel van de Oosterscheldewerken worden aange pakt. Het zal verruimd worden voor de duwvaart. De resultaten van het modelonderzoek worden omstreeks midden 1980 verwacht. De grondver werving, nodig voor de verbreding van het kanaal, is vorig jaar op gang gekomen. Tweederde van de partikuliere wo ningen die moeten verdwijnen is al aangekocht; er is een begin gemaakt met de aankoop van landbouwgron den. Aan de bewoners van Hansweert-Oost is in verband hier mee voorlichting gegeven over de aanstaande veranderingen en met de betrokken gemeentebesturen wordt overleg gepleegd. Milieu In het Oosterscheldebekken en het gebied van het toekomstige Zoom meer is in de afgelopen jaren uitge breid geomorfologisch landschappe lijk en vegetatiekundig onderzoek verricht. Bovendien is de aanzet ge geven tot een zogenaamd proces onderzoek naar de ecosystemen van- het schor, vooral in het gebied van het toekomstige Oosterscheldebek ken. Dit onderzoek zal de uitgangspun ten moeten opleveren voor de inrich ting en het beheer van het gebied en voor het beheer van de stormvloed kering. Dit projekt wordt uitgevoerd in samenwerking met de Rijksuni versiteit te Utrecht en het Delta instituut voor Hydrobiologisch on derzoek in Yerseke. MANILLA, 24-5. Een 25- jarige timmerman uit Manilla op de Filippijnen heeft een val overleefd van de 19e etage van een flatgebouw in aanbouw, waar hij aan het werk was. Op de steigers van een ge bouw waar Ramon Beron werkte, verloor hij zijn even wicht en stortte hij naar bene den. Hij kwam op een berg zand terecht en liep slechts en kele frakturen op. SINGAPORE. Het Westduitse red dingsschip voor vluchtelingen, Cap Anamur is met 433 Vietnamese boot vluchtelingen aan boord de haven van Singapore binnengelopen. SEOEL. De strijd in de Zuidkorea- anse provinciehoofdstad Kwangjoe heeft in de afgelopen vier dagen in totaal 133 doden en honderden ge wonden gekost, voor het merendeel betogers, zo werd vrijdagochtend in wei-ingelichte bron in Seoel verno men. MACON. Zes Belgen uit Luik zijn om het leven gekomen, toen het vliegtuig waarmee zij op weg waren naar Lyon, bij Fleurie in het departe ment Rhone tijdens mist een kabel raakte en neerstortte. CAIRO. De Egyptenaren hebben nagenoeg eenstemmig ingestemd met zes grondwetswijzigingen. Bij refe rendum had president Sadat zijn on derdanen om een uitspraak ge vraagd. Hem staat nu de weg open om president voor het leven te wor den. ACCRA. Een militaire rechtbank heeft 51 Ghanese soldaten veroor deeld wegens muiterij en het deelne men aan een mislukte staatsgreep, die in april had moeten plaatsvin den. MELBOURNE. De delegatie van Zimbabwe in de konferentie voor zending en evangelisatie heeft de We reldraad van Kerken in Melbourne bedankt voor de materiële, morele en geestelijke steun, ontvangen tijdens de bevrijdingsstrijd. TOKIO. De Japanse regering heeft besloten verdere sankties tegen Iran af te kondigen ter ondersteuning van de Amerikaanse pogingen om de gij zelaars vrij te krijgen, die sinds 4 no vember 1979 worden vastgehouden. SYDNEY. De journalisten in Australië, die sinds 14 dagen in sta king zijn, hebben besloten niet in te gaan op de oproep van hun vakbond om het werk te hervatten. NEW YORK. De Sowjet-Unie heeft een anti-satellietwapen ontwikkeld dat met laserstralen werkt. Dit heeft de New York Times donderdag ge meld op gezag van niet met name ge noemde Amerikaanse regeringsfunk- tionarissen. BANGKOK. De Vietnamese mi nister van buitenlandse zaken Nguy en Co Thach heeft zich zich na een of ficieel bezoek aan Thailand tevreden getoond over de resultaten, maar te vens gewag gemaakt van een aantal problemen die niet zijn opgelost. Voordat de minister aan boord ging van het vliegtuig dat hem naar Hanoi bracht, verklaarde hij tegen journalisten: „Als men een reëel doel nastreeft en zich geen illusies maakt, dan kunnen de doeleinden verwezen lijkt worden." WASHINGTON. Alles wijst erop dat George Bush, de enig overgeble ven rivaal in de republikeinse partij van Ronald Reagan, op korte termijn het bijltje erbij neergooit. Hij liet weten dat hij geen campagne zal voe ren in de westelijke staat Californië. .Flitsen' WEST-BERLIJN. Het gerechtelijk vooronderzoek tegen de 41-jarige Rolf Kreibich en zijn 39-jarige vrouw die van spionage voor Oost- Duitsland werden verdacht, is we gens gebrek aan bewijs gestaakt. Dit heeft de justitie in West-Berlijn be kendgemaakt. STRAATSBURG. De Europese Raad, de ministers van de negen lidstaten van de Gemeenschap, moe ten deze maand met een ontwerpbe groting voor 1980 komen. Als dit niet gebeurt kan de Gemeenschap na de zomer niet meer aan haar financiële verplichtingen voldoen. WASHINGTON. De Amerikaanse oud-president Richard Nixon heeft zijn verzet opgegeven tegen het besluit van het nationaal archief van de VS volgende week een centrum te openen waar het publiek de gerucht makende banden inzake het Water- gate-schandaal kan beluisteren. Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur tel. privé: (01119) 660. NOORDGOUWE/SCHUDDEBEURS, 24-5. Inwoners van Noordgouwe en Schuddebeurs hebben in het kader van het Kleine Kernenproject een bijzon der aardige film gemaakt over de twee kernen. Deze film duurt een uur en daarin zijn alle facetten (mooie plekjes, verenigingen, middenstand) opgeno- De inwoners van zowel Noordgou we als Schuddebeurs kunnen die film eind deze week gaan bezichtigen. De vertoningen geschieden in het lagere schoolgebouw. Er zijn drie voorstel lingen gepland. Op vrijdagavond 30 mei zijn er twee. De eerste is op een tijdstip, dat het voor gezinnen met kleuters en kleine kinderen geen be zwaar is te komen, daarna is er nog een vertoning. De derde is op zater dagavond 31 mei. (Voortijd: zie agen da.) De film is gemaakt door Elly Koo- man en Paula Lodiers uit Noordgou we en Nelly Nelisse uit Schudde beurs. „Meester" G. Gerretsen, het hoofd der lagere school, heeft de tekst ingesproken. De organisatoren hopen, dat het publiek wat verdeeld naar de voorstellingen komt kijken, omdat er maar ongeveer veertig per sonen tegelijk een plaats kunnen vin- Advertentie den. Mocht de belangstelling daartoe aanleiding geven, dan wordt de film eventueel een vierde keer gedraaid. CANNES, 24-5. De gouden palm van het filmfestival van Cannes is vrijdag uitgereikt aan de films „Ka- gemusha" van de Japanner Akira Korusawa en „All that jazz" van de Amerikaan Bob Fosse. De bijzondere prijs van de jury werd toegekend aan de Franse film „Mon oncle d'Amerique" van Alain Resnais. De prijs voor de beste mannelijke hoofdrol ging naar Michel Piccoli voor zijn rol in Salto Nel Vueto van de Italiaanse regisseur Marco Bello- chio. Anouk Aimee kreeg de prijs voor de beste vrouwelijke hoofdrol in dezelfde film. DONDERDAG 29 MEI NED. 1: Alleen op de wereld opent de uitzending en wordt gevolgd door Blue Velvet, een reportage van het concert dat de Engelse jeugd Big Band Blue Velvet in Ouwehands Die renpark ten beste gaf. De nieuwe bij na rijken zijn wij, is de titel van een dokumentaire over Ed Peereboom over Taiwan, Singapore en Zuid- Korea die vanwege de industriële groei samen het nieuw Japan worden genoemd. Voorts een Operette con cert. De NOS zet de uitzending voort met Den Haag vandaag en Artsenij. NED. 2: Woody Woodpecker gaat vooraf aan De Hulk. Het journaal wordt gevolgd door de eerste editie van de jaarlijkse wedstrijdserie Te land, ter zee en in de lucht, vanuit De Efteling wordt een reportage ver zorgd van de badkuiprace. In Ik, Claudius bestijgt Tiberius eindelijk de troon, daar Augustus is gestorven. Claudius broer Germanicus wordt vergiftigd door de gifmengster Mari na, in opdracht van de Syrische stad houder Piso. Daarna Aktua t.v. en Soap. DONDERDAG 29 MEI NED. 1: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.40 Paspoort; 18.50 Emile; 18.55 Nieuws; 18.59 Alleen op de we reld; 19.25 Blue velvet; 19.50 De niet we (bijna) rijken en wij; 20.40 Operet te-concert; 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Artsenij; 22.50 Nieuws. NED. 2: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Woody Woodpecker; 19.07 De Hulk; 20.00 Journaal; 20.28 Te land, ter zee en in de lucht; 21.30 Ik, Clau dius; 22.20 Aktua TV; 23.10 Soap; 23.40 Nieuws. WOENSDAG 28 MEI NED. 1: 's Middags allereerst Met de Kajak door Alaska een natuurdo- kumentaire en het spelprogramma Ren je rot. Vervolgens een aflevering van De Vijf en een tennisles in Betty serveert, 's Avonds allereerst Emilie en de regionale rubriek Van gewest tot gewest. Na politieke partijen de rubriek Panoramiek en daarna voet bal. Na het journaal volgt nog Den Haag vandaag. NED. 2: Allereerst het magazine van het IKON Het paard van Troje en een filmpje van de Stichting Socu- tera gevolgd door de speelfilm The Streetfighter met in de hoofdrollen, Charles Bronson en James Coburn. Deze rolprent gaat over een man die op illegale wijze de kost verdient als prijsvechterBabe I love you is de ti tel van een special rond de meisjes- groep Babe, opgenomen bij de Neder landse militairen in Libanon. Dan een aflevering van Taxi en tot besluit de rubriek De agenda. WOENSDAG 28 MEI NED. 1: 13.00 Nieuws voor doven; 15.30 Met de Kakak door Alaska; 16.05 Ren je rot; 17.00 De vijf; 17.25 Betty serveert; 18.00 Nieuws voordo ven; 18.40 Toeristische tips; 18.50 Emilie18.55 Nieuws; 18.59 Van ge west tot gewest; 19.50 Politieke par tijen; 20.00 Panoramiek; 20.25 Voet bal; 22.27 Journaal; 22.45 Den Haag vandaag; 23.05 Nieuws. NED. 2: 18.10 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Het paard van Troje; 20.00 Jour naal; 20.27 Stichting Socutera; 20.32 The streetfighter; 22.05 Babe I love you; 22.30 Taxi; 22.55 Agenda; 23.02 Teleac; 23.37 Nieuws. TALLIN, 24-5. Door brand heeft de kommunikatietoren, die gebruikt zal worden tijdens de Olympische zeil wedstrijden in Tallinn schade opge lopen. De officials ontkenden tegenover verslaggevers uit het westen, die mo menteel een bezoek brengen aan Tal linn, de geruchten dat dè brand een sabotagedaad zou zijn van Estlandse nationalisten. De Russische televisie meldde dat de brand een ongeluk was. Volgens de officials is het geen probleem de schade aan het kommu- nikatiecircuit op tijd te herstellen. De wedstrijden beginnen op 19 juli. SAARBRUCKEN, 24-5. Twee da gen na een verrassende afwijzing is de leider van de CDU/FDP-coalitie in het parlement van de Westduitse deelstaat Saarland, Werner Zeyer, alsnog gekozen tot minister-presi dent. Woensdag had Zeyer onverwacht niet voldoende stemmen gekregen omdat drie leden van zijn coalitie zich aansloten bij de oppositie. Hier door kon Zeyer slechts 24 van de 51 stemmen krijgen. Vrijdag werd op nieuw gestemd en kreeg hij alle 27 le den van zijn coalitie achter zich, zo dat Zeyer voor de komende vijf jaar het minister-presidentschap in Saar land zal bekleden. Op de stoel lag haar overal. Daar hees ze zich in en liep toen naar de trap. Even later stond ze in de kamer. Ze zag de man bij het raam staan met enkel een pyamabroek aan. Toen ze de trap af daalde, draaide hij zich even naar haar toe. Pas toen ze dicht bij hem stond, vroeg hij: „Bang?" Het klonk spottend. In zijn ogen zag ze pretlichtjes. „En waarom ben jij er dan uit?" pareerde ze zijn vraag, zonder de zijne te beantwoorden. Maar ze voelde, dat ze stond te beven. „Oude traditie," antwoordde hij op kalme toon. „Misschien om op elke eventualiteit voorbereid te zijn, snap je? Tenslotte zit ik hier op een afge legen plek. We hebben al eens eerder bosbrand gehad als gevolg van bliksem inslag." „Het is niet te hopen, dat zoiets hier gebeurt. Want wat kun je er tegen doen?" Ze keek enigszins geschrokken naar de man. „Ik alarmeerde toen de bosbrand- weer, maar die had het zelf al ontdekt. Dan gaat men met man en macht aan de slag om de brand te bedwingen". „Jij ook?" „Ik eveneens. Want het gaat om mijn bestaan hier, nietwaar?" „Heb je je hier wel eens op deze wijze bedreigd gevoeld?" vroeg ze verder. „Nee, zo'n vaart loopt het niet Je bedoelt als er bosbrand komt, dat je dan ingesloten raakt door het vuur?" „Zoiets ja." „Hangt er van af, waar de brand be gint Overigens, ik heb hier de auto, dus ik ben zo weg, als er werkelijk gevaar zou dreigen. Maar vannacht hoef je niet bang te zijn voor inslag, daarvoor regent het te hard. Geen vuur tje kan aanblijven met deze water hoos." „Staat de koe wel droog met deze regen?" Hij haalde de schouders op. Het dier had voor wind en koude zomers een afdak, waaronder ze kon schuilen. Maar of het met dit weer veel beschutting zou geven, betwijfelde ze. De man vond het zeker niet belangrijk, want hij gaf er geen antwoord op. Opeens kreeg ze een idee. „Zal ik koffie zetten? We zijn nu toch beiden wakker." „Goed idee, Els; ik zal het vuur even aanmaken." Een kwartier later zaten ze bij de tafel en dronken koffie. Het onweer dreef langzaam af en de regen minder de. Ze vroeg: „Is het huis wel water dicht?" „Tot nog toe heb ik het aardig bijge houden", antwoordde hij. „Morgen vroeg zal ik alles weer kontroleren, dan weet ik het. Als het ergens ingeregend of gelekt heeft, zie ik dat En repareer ik het gelijk". „Dit huis staat er zeker al lang, he?" „Ja, meer dan een halve eeuw. Ik meen, dat het in de eerste wereldoorlog is neergezet. Aanvankelijk woonden hier boswachters, die teven jachtop zieners waren. Koddebeiers werden ze Door GERRIT FRANSSEN vroeger genoemd. Maar het grootste gedeelte van dit bos is nu partikulier bezit, zodat men enige jaren geleden de boswachterij hier heeft opgegeven. Er is nog wel controle; regelmatig wordt er ook in dit bos gepatrouilleerd. Als je lang blijft, ontmoet je vanzelf wel eens een boswachter. Maar om op het huis terug te komen: het heeft enige jaren leeg gestaan en dan wordt er het niet beter op. Ik kon het daarom voor een redelijke prijs overnemen, dus dat deed ik en installeerde me hier, nu twee jaar geleden. Nooit kunnende vermoeden, dat ik nog eens een huisgenote zou krijgen". Els keek hem lachend aan. Terwijl ze een sigaret in haar mond stak, knipte hij zijn aansteker open en gaf vuur. Even voelde ze zijn hand op de hare: warm en zwaar. Het was alsof ze een elektrische schok kreeg, maar ze liet niets merken. „Dank je," antwoordde ze zacht. Toen ze een kwartier later weer de trap opliep, voelde ze dat Dirk haar na keek. Om zich een houding te geven, keek ze naar de hond beneden en riep: „Kom op, Beer, gaan we weer slapen." Ze wist, dat 't dier het niet horen kon, maar ze wilde nog even omkijken. Ik wist het, zei ze tot zichzelf, toen ze op haar kamer zich ontdeed van de overal en weer onder het dek schoof. Hoe lang zal hij zichzelf in zijn macht houden? Al zegt hij wel, dat ik hier zo veilig ben als bij vader thuis? En ik zelf? (Wordt vervolgd) De mode van vandaag is veel zijdig. Dat kunt u zien aan onze uitgebreide en modieuze kollektie. U kunt kiezen uit diverse kombinaties, kleuren en variaties. Onze verkoop adviseuses tonen u met plezier alle mogelijkheden: er is verrassend veel nieuws, ook van de bekende merken. Onze adviseuses geven u graag de nodige steun en zijn gewend service te bieden. Omdat zij veel plezier hebben in het modevak. Dam 19 Zierikzee Tel. OHIO - 2816 Nu ook voor hoeden en shawls

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 7