Zierikzeese delegatie had onvergetelijk Pinkster weekend in Saint Hilaire SGP-FRAKTIE MAAKT BEZWAAR TEGEN PRET PARK TE NIEUWERKERK Socialistische delegatie had gesprek in Teheran DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vijfentwintig jaar jumelage Groot sukses voor Kon. Harmonie Kunst en Eer Internationaal Hof wil gijzelaars vrij Gemeenteraad Duiveland IKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 mei 1980 136ste jaargang Nr. 22713 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur; 2ie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar I 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Nieuwe EHBO-post aan Ouwerkerk-strand 5? SAINT HILAIRE du 'HARCOUET.26-5. „Strijd geeft oorlog, maar begrip voor elkaar geeft vrede", deze woor den sprak senator Jozeau Marigne maandagochtend, Tweede Pinksterdag, op het stadhuis van St. Hilaire tij dens de officiële ontvangst van de gasten uit Zierikzee. De groep, die in het kader van de jumelage een bezoek bracht aan de Franse zusterstad, bestond uit: burge meester Th. H. de Meester en zijn echtgenote, mevrouw J. M. J. de Meester-Post, een delegatie van de gemeente raad en de leden van de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer". Vijf-en-twintig jaar jumelage! Dit Zierikzeese bezoek tijdens het Pinksterweekend kan gezien worden als het tweede in het kader van het zilveren jumelage-jubileum. Reeds vorig jaar vertoefde een delegatie van het gemeentebestuur van St. Hi laire in Zierikzee en ook toen werd stilgestaan bij het belang van zo'n ju melage en de kontakten, die erdoor gelegd worden. DEN HAAG, 24-5. Het Internatio naal Hof van justitie in Den Haag heeft Iran opnieuw gelast de Ameri kaanse gijzelaars vrij te laten. Daar naast vindt het hof dat Iran de Vere nigde Staten finacieel schadeloos moet stellen. Het uit 15 rechters bestaande kolle ge kwam zaterdagmiddag in het Haagse Vredespaleis tot deze uit spraak. De hoofdpunten, van het vonnis zijn dezelfde als die waren vastgelegd in het voorlopige vonnis van het hof, uitgesproken op 15 de cember van het vorig jaar. De Zierikzeëenaars vertrokken he den (dinsdag)ochtend om zeven uur uit St. Hilaire en worden vanavond omstreeks acht uur weer thuis ver wacht. Ze kunnen terugzien op een onvergetelijk bezoek, waarbij gast vrijheid, vriendschap, plezier en vooral het besef van belang van we derzijds begrip de hoofdaspekten vormden. Voor de leden van Kunst en Eer" mag daar dan nog aan toegevoegd worden het woord „sukses" want het enthousiasme, dat zij in St. Hilaire bij hun optredens kregen toegewor pen, zal hen ongetwijfeld bijblijven als een hele zoete herinnering. Een heerlijk, maar zeker ook ver moeiend weekend werd in de Franse zusterstad doorgebracht. Vertrek Vrijdagochtend omstreeks half ze ven vertrok het gezelschap vanaf het Z.W.N.-station. De tocht verliep uit stekend en 's avonds om acht uur werden welkomstwoorden uit gesproken door de burgemeester van St. Hilaire, monsieur P. Guinebault. Hierna volgde de (her)kennismaking met de gastgezinnen en kon uitgerust worden van deze dertien uur durende busreis. Zaterdagochtend stond een exkur- sie naar het fraaie Mont St. Michel op het programma. De tocht werd ge- kombineerd met een bezoek aan een Amerikaans oorlogskerkhof, waar ruim 4.000 Amerikaanse slachtoffers begraven liggen. Tevens werd een be zoek gebracht aan een Duits kerkhof, waar ruim 11.000 Duitse soldaten een laatste rustplaats vonden. Bij de Mont St. Michel werden vele indrukken opgedaan. Ondanks het wat koude (maar droge) weer, sprak iedereen over een fijne tocht. De leden van „Kunst en Eer" von den het inmiddels hoog tijd worden eens wat muzikale noten rond te strooien, want je kunt dan wel op be zoek zijn in Frankrijk, maar je bent tenslotte muzikant en dat wil je dan laten horen ook. Nou en dat deed „Kunst en Eer". Chez Jacobus De repetitie voerde langs het in middels vermaarde restaurant van oud-Zierikzeëenaar Jacobus Lokker. Het toeval wilde dat twee Franse geliefden daar juist hun bruiloft vierden. Ze toonden zich verheugd mee te kunnen delen in deze Zierik zeese aubade. Het betekende ook het eerste sukses voor de muzikanten, dat za terdagavond ruim werd overtroffen met hun optreden tijdens de mis. Het talrijke publiek toonde zich duide lijk onder de indruk. Datzelfde gold ook voor het optreden na de mis op het plein voor de kerk. Gedurende een uur werd samen met de muziek vereniging van St'. Hilaire „Jeanne' d'Arc" een fijn concert gegeven. Reeds zondagochtend werden de instrumenten weer ter hand geno men eveneens voor een optreden tij dens de zeer, zeer druk bezochte mis. Het sukses tijdens dit optreden, leid de tot een toegift. Vervolgens moesten de uniformen snel gewisseld worden voor wat luch- tigers - het was inmiddels ook zonnig (Vervolg pag. 3) TEHERAN, WENEN, 25-5. De delegatie van de Socialistische Internationale die in Teheran is aangekomen om zich op de hoogte te stellen van de motieven van de Iraanse islamitische revolutie de Amerikaanse gijzelaars vast te hou den, heeft zondag een eerste onderhoud gehad met president Abolhassan Bani-Sadr. Zowel vanuit Teheran als uit We nen werd gezegd dat bijzonderheden over het besprokene niet bekend wa ren, maar dat er een diner aangebo den door de direkteur van de Iraanse centrale bank aan was voorafgegaan. De socialistische delegatie bestaat uit kanselier Bruno Kreisky van Oostenrijk - eerste westerse rege ringshoofd dat Teheran bezoekt sinds de omwenteling - oud-premier NIEUWERKERK, 23-5. De S.G.P.-fraktie van de ge meente Duiveland maakt ernstig bezwaar tegen bepaal de aktiviteiten tijdens de zogenaamde Duiveland Dag op zaterdag 7 juni. Fraktievoorzitter de heer W. Stouten uit te zijn ongenoegen over enkele evenementen tijdens de raadsvergadering vrijdagavond jl. bij de behandeling van de rondvraag. LOOPERSKAPELLE. Te Looperskapelle brak brand uit in een aan een huis palend schuurtje. Ter blussing werden de brandweren van Scharendijke en Brouwershaven ingezet, die de brand uiteraard onder de knie kregen, maar niet konden voorkomen dat het gebouwtje afbrandde. Een oververhitte cv- ketel zou de oorzaak zijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De bezwaren van de S.G.P.-fraktie richtten zich vooral tegen het „pret park", dat in Nieuwerkerk op die dag zal worden ingericht. De heer A. van Klinken vulde de fraktievoorzit ter aan met de mededeling, dat vorig jaar door de toenmalige raadsvoor zitter was toegezegd in elk geval naar een andere plaats dan midden in het dorp, voor een dergelijk gebeu ren uit te zien. Raadsvoorzitter burgemeester J. van Bommel liet vrijdagavond weten de in Nieuwerkerk op stapel staande aktiviteiten niet als „kermis" te wil len omschrijven. Hij wees erop, dat heel veel inwoners van de gemeente meewerken aan deze Duiveland Dag. „We hebben er als kollege in elk ge val voor gezorgd, dat alles weer is dichtgetimmerd voordat de zondag begint", aldus de voorzitter. Hij zei verder enthousiast te zijn over het feit, dat het bruist van de aktivitei ten op deze dag. „Dan liggen we lijn recht tegenover elkaar", was de reaktie van de heer Stouten hierop. Niet alle onderdelen De heer Van Klinken liet weten niet tegen alle onderdelen van Duive land Dag bezwaar te maken, maar zei toch liever gezien te hebben, dat de kermis niet op het programma had gestaan. Nu dit pretpark toch op touw gezet wordt, had hij het liever op het oude sportveld gezien dan in de kern van het dorp. De voorzitter antwoordde daarop, dat met het oog op het belang van de middenstand toch was gekozen voor een plaats binnen het dorp, zodat dit evenement veel publiek naar de kern zal trek ken. De S.G.P.-fraktie zei ook geen goedkeuring te kunnen verlenen aan het kollege-voorstel de subsidie aan de streek V.V.V. te verhogen van 0,15 tot 0,20. Het voorstel werd met de stemmen van de S.G.P.- fraktie tegen aangenomen. Zonder op- of aanmerkingen ging de raad m.a.s. akkoord met het verle nen van een krediet van 402.186,— voor het doortrekken van de Brede- weg naar de Dillingsweg te Sirjans- land. Hierdoor zal het mogelijk wor den in de toekomst het zware vracht verkeer buiten de kom van Sirjans- land om te leiden. Boom moet weg Bij de behandeling van de ingeko men stukken werd het kollege-voor stel een brief van dr. J. G. de Jong te Ouwerkerk voor kennisgeving aan te nemen, met 7 tegen 4 stemmen ver worpen. Dr. De Jong maakte in deze brief bezwaar tegen de aangebrachte wegversmallingen in Den Domp in het kader van de aldaar getroffen verkeersmaatregelen tengevolge van de aanwijzing tot woonerf. De heer De Jóng liet weten problemen te heb ben bij het inrijden van de oprit en verzocht de gemeente één van de bo men te verwijderen. Het kollege was echter van mening, dat de problemen bij het inrijden van de oprit door de betrokkene zelf waren veroorzaakt door een aantal palen te dicht bij de straat te plaatsen. B. en w. stelden derhalve voor de brief voor kennis geving aan te nemen. Mevrouw A. F. v. d. Zande-Vleugel Schutter (V.V.D.) zei wel begrip te hebben voor de bezwaren van de heer ZIERIKZEE. De St. Hilaire-gangers werden vrijdag hartelijk uitge zwaaid door de achterblijvers. De twee bussen hadden een lange reis voor de boeg. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Olof Palme van Zweden en sekretaris-generaal Felipe Gonzales van de Spaanse socialistische partij. BEIROET. Radio-Beiroet meldt dat de Israëlische motortorpedobo ten doelen hebben bestookt in de tus sen Beiroet en Tyrus gelegen kleine vissershaven Sarafand. WA> PE gur De Jong en ze liet weten zelf getracht te hebben de oprit in één keer op te rijden, hetgeen haar niet was gelukt. De heer C. J. Hillebrand (P.v.d.A.) was van mening, dat deze manoeuvre best haalbaar was. Het voorstel van het kollege werd tenslotte in stemming gebracht. De beide wethouders A. L. Bakker en J. Op 't Hof kregen steun van de heer Hillebrand en mevrouw A. C. Hoo- gendoorn-Herfkens (P.v.d.A.), de an dere zeven raadsleden stemden tegen het voorstel van b. en w., zodat de door de heer De Jong bedoelde boom verwijderd zal worden. Bruinisse bij I.G.S.D. De raad ging akkoord met de toe treding van Bruinisse tot de I.G.S.D. De heer Hillebrand kreeg desge vraagd de mededeling, dat Bru, zoals destijds afgesproken, een bedrag van 53.000,— had moeten betalen om deel te gaan nemen aan deze gemeen schappelijke regeling. Men ging akkoord met een voor dracht van de vereniging van B.W. en S. betreffende de aanwijzing van twee gemeentelijke bestuursleden in de Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland, te weten de heren Th. H. de Meester en C. J. van Burg. De raad ging akkoord met het voorstel van b. en w. een bezwaar schrift van de heer P. D. Vijverberg te^ "Ouwerkerk, tegen weigering van een bouwvergunning, ongegrond te verklaren, wegens het feit dat die bouwvergunning in strijd zou zijn met het bestemmingsplan „Wederop- bouwplan Ouwerkerk". De heer Vijverberg had gevraagd een hobbyruimte achter zijn woning te mogen bouwen om er een wedstrijdbiljart te kunnen onder brengen. Naar aanleiding van dit agendapunt liet de heer Hillebrand weten het toch wel zielig te vinden dat deze man zijn hobby niet kan uit- Vervolg pag. 2 Verwachting tot woensdagavond: Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Vannacht mi nimumtemperatuur ongeveer 18 gra den zwakke tot matige veranderlijke wind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 10 gr Max.-temperaturen: omstreeks 14 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 28 mei Zon op 5.26 onder 21.45 Maan op 20.02, onder 5.15 29 mei Zon op 5.25, onder 21.46 Maan op 21.07, onder 5.44 Volle Maan: 29 mei (23.28). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 28 mei 3.17 15.45 9.03 21.30 29 mei 4.00 16.17 9.39 21.04 Springtij: 31 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-5. Het K.N.M.I. deelt mede: het komende etmaal is het wis selend bewolkt weer, met kans op een bui. De middagtemperatuur loopt woensdag uiteen van 14 tot 18 graden. Het enigszins wisselvallige weer type hangt samen met een vlak lage drukgebied dat begin deze week langzaam over Frankrijk naar België is getrokken en daarna zijn weg ver volgde in de richting Van Nederland. Boven Frankrijk bracht dit lage drukgebied de 2e pinksterdag plaat selijk regen en onweer. Boven de Britse eilanden is de luchtdruk eveneens laag en komen verspreid enkele buiten voor. ROME. In Rome zijn in de nacht van zaterdag op zondag drie biosko- pen in brand gestoken. Een ervan is geheel .verwoest. Een neo- fascistische organisatie heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de aanslagen in een telefoongesprek met het Italiaanse persbureau Ansa.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1