BEVREDIGENDE RESULTATEN VOOR RABOBANK OOST-DUIVELAND tijdelijke bezorg(st)ers J aarver gadering Werkgroep biedt gemeentebestuur en de raadsleden rapport aan Om de olie voorziening Bijna twaalf miljard voor verzekeringen „Aktieplan Fruitteelt op korte termijn zeer dringend gewenst" Demontage V-l eens met uitgesteld Landbouwschap ONZE PUZZELRUBRIEK herziening van pachtprijs Landbouwschap over Landinrichtingswet Landbouwjongeren willen meer dan 7,9 procent 5 DUIVELAND, 23-5. Hoewel de jaarvergadering van de Rabobank Oost- Duiveland maar matig was bezet kon de voorzitter Jac. de Jonge Cz., toch be ginnen met een aantal oud-bestuursleden en leden die het gouden lidmaat schapsjubileum al achter de rug hebben, welkom te heten. In zijn openings woord wees hij op de vele onzekerheden waarmee de landbouw en het be drijfsleven tegenwoordig worden gekonfronteerd. In de melkveehouderij zijn de in vesteringen nog hoog, omdat de mei veehouders, die straks te maken krij gen met een verlaagde uitke- ringsprijs, toch alles op alles willen zetten, om via een efficiënte bedrijfs voering het hoofd boven water te houden. Ook de WIR-regeling zal on getwijfeld invloed hebben op de in vesteringen. De rentestijging en de gevolgen daarvan kwamen even aan de orde, zo ook de loonstijging en de konse- kwenties daarvan, om tot de konklu- sie te komen dat een en ander allen aangaat. De Rabo-organisatie heeft vele taken, een daarvan is bijstand Boos geschrijf UTRECHT, 22-5. De Russi sche pers geeft een door en üoor negatief beeld van het westen. Russische journalisten manipuleren feiten. Negatieve aspecten van de westerse sa menleving worden opgebla zen, een positief bericht haalt de kolommen nimmer. Van de socialistische samen leving wordt een zonnig beeld geschilderd. Burgers zijn te vreden, de moraal is hoog, er is politieke eensgezindheid en alom heerst gelijkheid, vrij heid en rechtszekerheid. Dit blijkt uit het proefschrift ,,Het beeld van het westen in de Sowjet-pers" van dr. W. P. van den Bereken. Hij promo veerde vrijdag aaan de Rijksu niversiteit in Utrecht tot doc tor in de letterkunde. Hij werkt op het Slavisch Insti tuut van de R. U. aan hen die maatschappelijk in de knoop raken, te verlenen. De Rabo-organisatie telt bijna één miljoen leden, die juridisch alleen hoofdelijk aansprakelijk zijn. Dat gegeven is niet meer van deze tijd en op dit gebied is er een Statutenwijzi ging in de maak, die de hoofdelijke aansprakelijkheid terug brengt tot 5.000,-. De resultaten van de plaatselijke bank noemde de voorzitter bevredi gend. De wisseling van bankgebou wen van Kerkstraat naar Lange Ring was een pluspunt, waarover nog da gelijks voldoening bestaat, inklusief het feit, dat het oude gebouw een nieuwe bestemming vond. De direkteur van de bank L. Ottens begon met de konstatering dat de spektakulaire groei van de toever trouwde middelen, wat is afgezwakt bij de banken, mede als gevolg van de verminderde inkomensgroei. Het bevorderen van de spaarzin noemde hij een wezenlijke taak van de over heid. Plaatselijke cijfers Het balanstotaal van de plaatselij ke bank steeg met 4 miljoen tot 44.6 miljoen, het effektenbezit vermin derde door uitloting met 300.000,-. De uitzetting in leningen namen toe met 1V2 tot ruim 22 miljoen. Van deze leningen waren bijna 4 miljoen ge dekt door overheidslichamen en ge meenten, onder hypothecair verband 16.6 miljoen andere zekerheden bijna 2 miljoen. De spaarmiddelen stegen met 2,8 miljoen (hoofdzakelijk door het aantrekken van termijn deposi to's). De gewone spaargelden namen toe met 3 ton. De reserves stegen door toevoeging van rente en winst. De rente en provisiebaten gaven een stijging te zien met plm. 100.000,-, maar de bedrijfskosten stegen sterker, namelijk met 137.000,-. Dorpshuis/Sporthal Burgh-Haamstede HAAMSTEDE, 22-5. Door de werk groep „Dorpshuis en sporthal te Burgh-Haamstede" is deze week het rapport over dit onderwerp aangebo den aan het gemeentebestuur van Westerschouwen. Ook alle raadsle den zijn in het bezit gesteld van een exemplaar, dit opdat ook de raad volledig op de hoogte is van de denk beelden en plannen. De werkgroep spreekt de hoop uit, dat het mogelijk zal zijn op korte ter mijn een principe uitspraak over het projekt van de raad te verkrijgen. In het rapport wordt nog eens ge wezen op de noodzaak van een dorps huis en een sporthal te Burgh-Haam stede. Gunstige plaats Als de gunstigste plaats waar dit gerealiseerd kan worden, wordt ge dacht aan de Julianastraat, tussen- het gymnastieklokaal en „De Schut- se", de voormalige huishoudschool. De kosten voor de bouw, exklusief de grondkosten en de sloop van de school, worden geraamd op 1.5 mil joen gulden. Voor het verkrijgen van de beno digde gelden stelt de werkgroep voor een beroep te doen op CRM, de pro vincie en de Zèeuwse sportraad. ZIERIKZEE. De Zierikzeesche Ondernemerscentrale (Z.O.C.) is inmiddels gestart met de zogenaamde Pet-klep" foto-wedstrijd. In alle deelnemende zaken in Zierikzee kan een gratis pet-klep worden afgehaald. Een fotograaf zal op 23, 24, 27, 28 en 29 mei enkele tientallen foto's maken van mensen, die deze pet-klep dragen. Op vrijdag 30 mei kunnen deze foto's bekeken worden bij de N.M.B. in de Lange Nobelstraat. Als men (met pet-klep) op een van de foto'g afgebeeld staat, dan heeft men kans op een waardebon - in waarde va riërend van f 250,— tot f 25,— die bij de deelnemende winkeliers besteed kan worden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De direkteur eindigde zijn causerie met het voorlezen van de in het jaar verslag afgedrukte balans en verlies en winstrekening, die werden goed gekeurd. Deze cijfers zijn eerder in dit blad opgenomen geweest. De heer L. A. Jonker werd herko zen tot lid van het Bestuur, de heer J. van Oeveren tot lid van de Raad van Toezicht. Na het huishoudelijk gedeelte ver toonde de heer B. Heringa een aantal dia's over zijn reis naar China, die hij als funktionaris van de Rabo- organisatie gemaakt had. SCHIPHOL, 22-5. De westerse lan den streven naar de vorming van een strategische olievoorraad waarmee kleine storingen in de olietoevoer in de toekomst kunnen worden opge vangen. Hiermee willen deze landen voorkomen, dat door,kleine stagna ties in de olietoevoer een opwaartse druk ontstaat op de olieprijzen, het geen zal resulteren in spanning op de oliemarkt. Dit is één van de resultaten waar mee minister Van Aardenne is terug gekeerd op Schiphol van een bijeen komst van het Internationale Energie-Agentschap (IEA) in Parijs. DEN HAAG, 22-5. Naar schatting van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek trokken de Nederlanders in 1979 bijna twaalf miljard gulden uit om zich tegen allerlei schaden te ver zekeren. Bijna 3,5 miljard werd uit getrokken voor ziekte- en ongevallen verzekeringen, 3,3 miljard werd besteed aan motorrijtuigenverzeke ring, 2,3 miljard werd uitgegeven aan premie voor brandverzekeringen en 1,5 miljard aan zogenaamde varia- verzekeringen en iets meer dan een half miljard werd uitgetrokken voor transport- en luchtvaartverzekerin gen. DEN HAAG. De PvdA-fraktie in de Tweede Kamer pleegt op het ogen blik politieke konsultaties over een mogelijke amendering van het rege ringswetsontwerp over abortus-pro- vocatus. Daarover hebben donder dag gesprekken plaatsgevonden tus sen kamerleden van de frakties van PvdA en VVD. Ook met andere grote frakties vindt hierover overleg plaats. RENKUM. Burgemeester Van Hol te tot Echten van Renkum heeft hoof agent Jan de Goede (25) in deze gemeente opgedragen voortaan kri tiek op het optreden van de mobiele eenheid achterwege te laten. Doet De Goede dat niet, dan volgt schorsing of zelfs ontslag, zo heeft de burge meester donderdag aan de hoofda gent geschreven. DEN HAAG. Het aantal branden is in Nederland de laatste drie jaren on geveer gelijk gebleven. Uit het jaar verslag van het verbond van verzeke raars in Nederland blijkt, dat er vo rig jaar 13.728 branden woedden, 99 minder dan in 1978. De direkte scha de als gevolg van die branden be droeg vorig jaar 558 miljoen gulden; tegen ruim 587 miljoen gulden het jaar er voor. DEN HAAG. Huurders van de Stichting Een- en Tweepersoonshuis houdens (SHET) hebben een zwart boek samengesteld over de werkwij ze van deze stichting. Die werkwijze veroorzaakt veel ergernis, onzeker heid en wantrouwen bij de ongeveer honderd huurders. Het zwartboek is donderdag in Den Haag aangeboden aan wethouder Vink van volkshuis vesting. SOEST. In het grondwater bij het chemisch bedrijf Randstad in Soest heeft personeel van de provincie Utrecht chemische verontreiniging door zware metalen ontdekt. Ge- konstateerd zijn onder meer kobalt, chroom en zink. De metalen werden gevonden in grondwater op 7 en 25 meter diepte. Vogel sticht brand EINDHOVEN, 22-5. De Eind- hovense gemeentepolitie en de brandweer vermoeden dat een vogel verantwoordelijk is voor een brand, die donderdag in een slaapkamer van een wo ning aan de Kruizemunt straat een schade heeft aangericht van 2.600 gulden. De brand is ontstaan onder de dakpannen. Aangenomen wordt dat daar een vogelnest heeft gezeten en dat de bewoner daarvan iets brandends mee naar het nest heeft genomen. Voor verschillende plaatsen op Schouwen-Duiveland vragen wij ter vervanging van de vaste bezorg(st)ers tijdens hun vakantie. Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur, tel. privé: (01119) 660. Voorzitter Geldersche Mij. van Landbouw ARNHEM, 22-5. Voorzitter W. Lok horst van de Gelderse maatschappij van landbouw wil op korte termijn een aktieplan van bedrijfsleven en overheid samen voor de fruitteelt in ons land. Maatschappelijke beteke nis van de fruitteelt in Nederland en zeker ook in Gelderland maakt het nodig daden te stellen, wil de situatie niet hopeloos worden, aldus Lok horst. Flitsen uit het buitenland ISLAMABAD. Aan het slot van de konferentie van ministers van bui tenlandse zaken van Islamitische landen in Islamabad is president Sa- dat van Egypte veroordeeld omdat hij de ex-sjah van Iran gastvrijheid verleent. TEHERAN. Iran is niet van plan het voorbeeld van andere olieprodu cerende landen te volgen en de prijs van zijn ruwe olie te verhogen, zo heeft de Iraanse minister van olie, Ali Akbar Moinfar, donderdag ge zegd. WILLEMSTAD. De vakbond van overheidspersoneel heeft de douane ambtenaren die sinds maandag op de ABC-eilanden in staking waren, op geroepen weer aan het werk te gaan. De vakbond geeft daarmee gehoor aan het rechterlijk bevel het werk te hervatten. Hij zei dit donderdagochtend tij dens de ledenraad van zijn organisa tie in Arnhem. Lokhorst herinnerde eraan, dat „de Betuwe zojuist in bloei heeft gestaan. Vele tienduizenden bezoe kers bezochten opgetogen dit gebied. Het is voor velen, die van de bloe sempracht hebben genoten, haast on voorstelbaar welk een tragedie op dit moment achter deze maatschap pelijke pracht schuil gaat", zo zei de Gelderse landbouwvoorzitter. Beperkingen In E.E.G.-verband is geen wil aan wezig om beperkingen op te leggen aan de import van appelen - vanuit het zuidelijk halfrond - op de reeds overvoerde Europese markt, zo kon- kludeerde hij: „Op deze wijze voelt de fruitteler zich wel zeer verlaten door het beleid. Ook de Nederlandse overheid is of zeer karig of zeer schoorvoetend met tegemoetkomin gen aan de fruitteler". OOST-BERLIJN. De Oostduitse partijleider, Erich Honecker, heeft de leider van de Westduitse christen democraten, Franz Josef Strauss, er van beschuldigd de ontspanning in Europa in gevaar te brengen. Honec ker, die sprak voor het centrale comi té van de communistische partij, rea geerde op uitlatingen van Strauss tij dens het C.D.U.-congres begin deze week in West-Berlijn. SPIJKENISSE, 22-5. De werk zaamheden aan de V-l in Spijkenisse leveren zoveel problemen op dat de demontage tenminste één week is uitgesteld. De Explosievenopruimingsdienst (E.O.D.) was van plan het projectiel vrijdag te demonteren. Volgens de gemeente Spijkenisse hebben de voorbereidingen daarvoor nogal wat voeten in de aarde. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Prinses Juliana heeft donderdagmiddag in Den Haag de of ficiële opening bijgewoond van twee nieuwe gebouwen voor de opvang en vestiging van lichamelijk en geeste lijk gehandikapten. ALMELO. De Almelose politie rechter mr. H. Drewers heeft donder dag 43 mensen, voor het overgrote deel afkomstig uit de Overijsselse dorpen Vroomshoop en Den Ham, wegens bezit van en handel in vuur wapens veroordeeld tot gevange nisstraffen variërend van vier weken onvoorwaardelijk tot één week voor waardelijk en boetes van 100 tot 650 gulden. DEN HAAG. WD en PvdA komen wellicht over twee a drie weken tot het besluit een initiatief-wetsont werp abortus in te dienen, als tegen hanger van het ontwerp van de rege ring. DEN HAAG. Minister Van der Klaauw is niet bereid de Tweede Ka mer met zo veel woorden toe te zeg gen dat hij de vorig jaar unaniem aanvaarde motie waarin wordt ge pleit voor het recht op zelfbeschik king voor de bewoners van de weste lijke Sahara zal aanvaarden als richtlijn voor stemmingen in de V.N.- assemblee. HILVERSUM. In de VARA-radio- rubriek Z.I. wordt zaterdag 24 mei uitvoerig met prof. dr. B. Goud zwaard gesproken over diens besluit zijn CDA-funkties neer te leggen. (Hilversum I - 9.30 uur). DEN HAAG, 22-5. Het Landbouw schap stemt in met de mogelijkheid de door individuele boeren en tuin ders te betalen pachtprijs tussentijds te herzien. Dus niet meer, zoals de pachtwet nu voorschrijft, uitsluitend aan het eind van een driejarige perio de, die voor ieder (twaalf- en zesja rig) kontrakt anders kan liggen. Het schap heeft dit donderdag meege deeld in een advies aan minister Braks (landbouw en visserij). Verhoging door de overheid van de algemene pachtnormen kan dan in alle kontrakten tegelijk doorwer ken, nu moet de ene boer al direkt na de normverhoging meer gaan beta len, terwijl de ander een ,twee of een kleine drie jaar respijt krijgt. DEN HAAG, 22-5. Op basis van de landinrichtingswet moet landinrich ting in ieder geval kunnen worden uitgevoerd daar waar dit uit land bouwkundig oogpunt nodig is. Het Landbouwschap heeft dit standpunt meegedeeld in een brief aan de vaste kommissie voor landbouw en visse rij uit de Tweede Kamer. Het ontwerp van de nieuwe landin richtingswet, die de ruilverkave- lingswet 1954 moet vervangen, is bij de kamer ingediend. Het voegt aan de ruilverkaveling twee nieuwe landinrichtingsinstrumenten toe: herinrichting en aanpassingsinrich ting. De grondeigenaren en -gebruikers die het direkt aangaat, vindt het Landbouwschap, dienen nauw te worden betrokken bij het nemen van een besluit tot uitvoering van een landinrichting. Ook moet aandacht worden besteed aan de positie van de agrarische werknemers. Ook, deze.week was er onder de le zers wwer een uitstekende be langstelling voor de puzzelrubriek. De twee winnaars krijgen de boeken- bon, zo spoedig mogelijk thuis gestuurd. Eerste prijs Mevrouw B. A. Heijer Frederikstraat 3 SEROOSKERKE Tweede prijs Joh. v. d. Hoek Keetenstraat 8 ZIERIKZEE Oplossing van de opgave van vorige week: HORIZONTAAL: 1. brommer; 6. paprika; 12. loon; 14. leer; 15. ha; 17. of; 18. tab; 20. Ti; 21. A.P.; 22. Amor; 24. favus; 26. node; 28. Nes; 29. bik; 30. ras; 32; air; 33. G.N.; 34. tule;'35. egel; 37. eg; 38. griel; 39. totem; 41. raai; 42. valk; 43. lelijk; 47. koket; 50. L.S.; 52. roze; 53. apin; 54. b.v.; 55. ion; 57. gek; 58. ben; 59. die; 60. nerg; 62. regen; 64. peer; 65. N.P.; 66. oh; 68. rol; 69. da; 70. T.T.; 71. loep; 73. mare; 76. notitie; 76. bigamie. VERTICAAL: 1. behangerslinnen; 2. O.L.; 3. moor; 4. mof; 5. en; 7. al; 8. pet; 9. rein; 10. Ir.; 11. aspergekevert je; 13. d.a.v.; 16. amen; 18. takel; 19. buret; 21. adie 23. os; 24. file; 25. sago; 27. o.a.; 29. bui; 31. set; 34. Trier; 35. leven; 38. gal; 40. mat; 44. log; 45. ij zer; 46. keker; 47. kabel; 48. open; 49. kin; 51. soep; 54. biet;56. nr.; 59. de; 61. fooi; 63. gom; 64. para; 67. het; 69. dag; 71. Lt.; 72". pi; 73. mi; 74. Em. DE NIEUWE PUZZEL HORIZONTAAL: 1. insekt 4. snaarinstrument; 8. kraaiachtige vo gel; 11. zeer matig; 13. natuurlijke snelle gang van het paard; 15. schijn gestalte van de maan (afk.); 17. voor werp waarmee men schrijft; 18. vlaag van eigenzinnigheid; 19. uit roep; 20. laagte tussen bergen; 22. wandversiering; 24. lange, platte sneeuwschaats; 25. niet scherp; 26. kleverige stof; 28. sqort onderwijs (afk.); 30. drank; 32. werktuig der grasmaaiers; 33. grof, zwaar; 35. streek, gebied; 37. bijwoord; 38. vaat werk met korte hals; 40. oude lap; 42. paardeslee; 43. splitsingsprodukt van een molecule; 44. vrouwelijk rund; 45. voegwoord; 47. Ned. staats bedrijf (afk.); 49. vreselijk; 51. mu zieknoot; 52, taaie lekkernij; 54. kruipend dier; 57. rijstbrandewijn; 59. smekend verzoek; 61. grootvader (kindertaal); 62. buikpotig weekdier; 63. elasticiteit; 64. niet mager; 66. uit einde van een as waarmee deze in een holte rust en waarop ze draait; 68. on bepaald voornaamwoord; 70. hoe wel, ofschoon; 71. tenen mand; 72. voorste ronding van de onderkaak bij de mens; 74. geluid van zeker dier; 75. overdreven voorliefde voor iets; 77. appelsoort; 79. uitgezette wacht;" 80. uithangteken bij drogisterijen; 81. geheel van personen die de lei ding vormen van een leger. VERTICAAL: 1. onbeheerst; 2. stoomschip (afk.); 3. meisjesspeel goed; 4. Nederlandse munt; 5. titel (afk.); 6. landbouwwerktuig; 7. slank en fijn gebouwd; 8. kledingstuk; 9. voorzetsel; 10. kist van open latwerk; 12. zoogdier; 14. muziekinstrument; 16. mannelijk dier; 19. vreugdekreet; 21. Roemeense munt; 23. al te goed mens; 24. rekenkundug vraagstuk; 25. vogel; 27. boom; 29. dik en plomp; 31. vlechtwerk van metaaldraad; 32. telwoord; 33. eensklaps; 34. land bouwwerktuig; 36. melodramatisch toneelstuk; 39. voorzetsel; 41. sterk ijzerhoudende grond; 46. edelaardig; 47. smalle weg; 48. omslag voor pa pieren; 50. bittere vloeistof; 51. li vreibediende; 53. dwaas; 55. loterij briefje; 56. vochtig; 58. teken van de dierenriem; 60. deelbaar door twee (rekenkunde); 62. geleedpotig dier; 63. groot ongeluk; 65. onvergelijke lijk; 67. putemmertje; 69. mid denstuk van een fietswiel; 71. slag hout bij het cricketspel; 73. hoofd plaats van Ameland; 75. motorschip (afk.); 76, en andere (afk.); 77. mu zieknoot; 78. bekend sportevenement (afk.). DEN HAAG, 22-5. Een afvaardiging van het Nederlands Agrarisch Jonge ren Kontakt heeft donderdag in Den Haag een eisenpakket voorgelegd aan achtereenvolgens een aantal landbouwspecialisten uit de Tweede Kamer, voorzitter ir. D. Luyten van het Landbouwschap en minister ir. G. Braks van landbouw. Het NAJK wil een verhoging van de Eg-landbóuwprijzen met 7,9 procent, maar vindt dit in feite ook nog niet genoeg omdat hierbij wordt uitge gaan van de kostenstijgingen bij de kleine groep moderne bedrijven. Het vindt dat zowel de prijzen als de pro- duktiebeheersing die het voorstaat moet zijn afgestemd op de middenbe drijven. De produktiebeheersing mag voorts geen aantasting van boe- reninkomens betekenen, terwijl Ne derlands marktaandeel behouden moet blijven. Voorts wil het NAJK een regeling voor jonge boeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 5