rivellais vernieuwd MINISTER STUURT (7e) VOORTGANGS RAPPORT NAAR TWEEDE KAMER EXPOSITIE „WONEN" IN NOORDWELLE STRANDJUTTERSAKTIE IN DE WESTHOEK Nieuwbouw verpleeghuis Corneliastichting tussen 1982 en 1984 gepland Thema-avond over Fortgroepen in Vrouwencafé Zierikzee De Scheldewerken cFrisop zii Zwitsers, lekker zonder suiker Orgel kerk Brouwershaven krijgt rugwerk l) HAAMSTEDE, 22-5. Ongeveer 200 kinderen hebben donderdag in Westenschouwen het strand een goe de beurt gegeven. Het initiatief ging Uit van het gemeentebestuur dat meende dat in dit door de schoolkin deren uitgevoerd werk een opvoed kundige waarde zit. De kinderen wa ren afkomstig van de openbare basis school „De Kirreweie" en van Chr. Nat. School „Onder de Wieken". De eerste school nam met 175 kin deren het gebied rond de overgang Rotonde onder handen en in de na middag deden de hoogste klassen van laatstgenoemde school het strand bij de duinovergang Ruiter pad. En Vrachtauto van de gemeente was aanwezig om de troep af te voe ren. De rommel bestond hoofdzake lijk uit planken, stenen en glaswerk. Dit glas is elk jaar zeer gevaarlijk voor de badgasten en de EHBO-post van de Strandreddingsbrigade heeft er ook elk jaar handen vol werk mee om vooral opgelopen voetwonden te verbinden. Harde oostenwind Met de harde oostenwind van de laatste dagen is veel rommel bloot gestoven en al deze voorwerpen wer den door de jeugd bijeen gebracht en op de vrachtauto gedeponeerd. In to taal wérd 10 m3 verzameld. Volgens de direkteur van Gemeen tewerken, W. v. Meerten is de aktie een sukses geworden. De kinderen kregen op het strand een traktatie aangeboden. Voor de a.s. Pinksterda gen, in welk weertype die ook zullen uitvallen, ligt het strand er in ieder geval voor een groot deel, schoon bij. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NOORDWELLE. Donderdagavond werd in de Winterkerk te Noordwelle een expositie met het thema .wonen" geopend. Het betreft een bezienswaardig projekt van de leer lingen van de openbare lagere school ,,De Stove". De kinderen hebben de afgelopen weken allerlei werkstuk ken gefabriceerd, die betrekking hebben op het onderwerp wonen". Zo werden er onder meer huizen van de toekomst ontworpen. Tevens werd een fraaie maquette van Noord welle tentoongesteld. Tijdens deze expositie donderdagavond, vooraf gaande aan de voorjaarsvergadering van de Dorpsgemeenschap ..Noord welle", kon voorts geluisterd wor den naar interviews van kinderen met een metselaar, een schilder, een tekenaar, een elektriciën en anderen, die in grote mate iets te maken heb ben met „wonen". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) (II) DEN HAAG, 22-5. Pas als de bodembescherming in de Oosterschelde is aangebracht en de pijlers geplaatst zijn, zal de drempel worden gebouwd, die tussen de torenhoge pijlers komt. Dat gebeurt met breuksteen, dat zijn rots blokken met in dit geval een gewicht van tenminste een ton per stuk. Dit staat vermeld in het zevende voortgangsrapport over de Ooster- scheldewerken, dat minister Tuijn- man van verkeer en waterstaat naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Bij het opbouwen van de drempel moet wel met zeer veel zorgvuldig heid gewerkt worden, zodat de grote stukken steen straks bij het storten niet tegen de betonnen pijlers botsen. Men gaat daarom werken met glij- goten om die steenklompen te kun nen richten. Dan nog kunnen ze on der water de pijlervoet raken. Die wordt daarom uitgerust met een mantel van steenasfalt ter bescher ming. Al dit werk speelt zich nu en in de komende jaren af onder water. Het is dus onzichtbaar, maar wel van we zenlijke betekenis voor de deugde lijkheid van de pijlerdam. Pijlerbouw De bouw van de pijlers, waarmee bijna een jaar geleden werd begon nen, vordert gestaag. Er zijn er nu veertien in aanbouw in een bouwput vlak achter het werkeiland Neeltje Jans (voor het publiek te bezoeken). De verst gevorderde is al voor meer dan de helft klaar. Het ontwerp van de 66 schuiven, elk 45 meter breed, moet nog wach ten op een onderzoek naar de golf- klappen, die ze moeten opvangen. Er zijn enkele varianten in onderzoek. De bewegingswerken en het hydrau lisch systeem zijn inmiddels bestek- klaar. Omdat de pijlerdam maar niet zo op het land kan worden aangesloten, moeten op Schouwen en Noord-Beve land en de werkeilanden overgangs- konstrukties worden gemaakt. In april begint men daarmee op Schou wen. Dat worden damaanzetten met stenen kopkonstrukties. Daar wor den landhoofden van opeengestapel de betonblokken gebouwd. Deze uit voering is nog onderwerp van studie. Hefschip In de verslagperiode werd de bouw van het hefschip aanbesteed, dat de maximaal 17.500 ton wegende beton nen pijlers naar hun plaats van bestemming moet varen. De reeds ge noemde dustpanzuiger is al in ge bruik en het verdichtingsschip heeft zijn proefperiode achter de rug. Maar er moet nog een speciaal vaartuig ko men voor de aanleg van de fundering van de pijlerdam. Dat wordt een ponton, Cardium (kokkel) genaamd. Aan de voorzijde zit dan een brede zuigmond om de zeebodem vlak en schoon te maken en aan de achterkant een installatie voor het afwikkelen van de funde- ringsmat. Aan nieuwe bodembescherming werd in het afgelopen jaar 480.000 m2 blokkenmat gelegd. Om te voorko men dat die worden beschadigd door ankerende werkschepen zijn iif het gebied 79 ankerpalen in de Ooster schelde en op de oevers geheid. Daar aan moeten de schepen dan vastma ken. W erkgelegenheid De totale werkgelegenheid van het hele Oosterscheldegebeuren is vorig jaar berekend op 21.500 manjaren, waarvan 65 procent voor rekening komt voor de stormvloedkering en de rest voor de compartimenterings- dammen, partiële dijkverhoging, kust- en aanpassingswerken en de verbetering van het Kanaal door Zuid-Beveland. 45 procent van het werk ligt in de metaalsector, waar van drie kwart in konstruktiewerk- plaatsen en op werven elders kan worden verricht. Het betonwerk zal vrij wel geheel ter plaatse moeten ge schieden. De arbeidsvoorziening vergt bij zondere zorg. De personeelswerving is tot nu toe redelijk verlopen. Veel werkers komen van buiten Zeeland. Voor de overblijvers onder hen is een onderkomen gebouwd bij Renesse. De volgorde voor 1982-1984 is nog enigszins willekeurig; Gs schrijven in hun brief aan de staatssekretaris dat een nadere precisering gebeurt bij de vaststelling van hun advies voor het tijdvak 1981-1982. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. B. en w. van Den Haag vinden dat 'geen één van de drie bestaande plannen voor uitbreiding van de Tweede Kamer voldoet aan de stedebouwkundige eisen. Het kolle ge heeft daarom geen voorkeur uit gesproken voor één van de plannen. DEN HAAG. De Italiaanse veteri naire diensten staken op 23, 24, 26 en 27 mei, terwijl op 25 mei, eerste Pinksterdag, al normaal door deze dienst gewerkt wordt. DEN BOSCH. De rijkspolitie in Den Bosch is een omvangrijke socia le fraude op het spoor. Het onderzoek naar de praktijken van koppelbazen leidde donderdagmorgen tot huiszoe kingen in onder andere Uden, Wij- chen, Arnhem, Utrecht, A (bij Eind hoven) en Gemert. De politie heeft een aantal boekhoudkundige stuk ken in beslag genomen. Advertentie Veranderde samenstelling: méér smaak, minder kalorieën. Nu 10 kalorieën per glas tegen 100 in een glas gewone frisdrank. MIDDELBURG, 23-5. Gedeputeerde staten hebben aan de staatssekretaris van volksgezondheid en milieuhygiëne laten weten in welke volgorde zij het liefst de bouw van ziekenhuizen, verpleeginrichtingen enz. in Zeeland willen hebben. Voor 1980-1981 staat bovenaan de lijst de bouw van een nieuw centrum- ziekenhuis in Terneuzen met onge veer 280 bedden. Dit ziekenhuis moet in de plaats komen van het Juliana- ziekenhuis in Terneuzen en het Elisa- bethziekenhuis in Sluiskil. Op de tweede plaats staat de uit breiding van het verpleegtehuis De Blaauwe Hoeve in Hulst tot 120 bed den. De staatssekretaris had eerder al toestemming gegeven voor uitwer king van de plannen voor dé twee ge-' zondheidsintituten. Die plannen zijn inmiddels ingediend. Volgorde willekeurig Voor de periode 1982 tot en met 1984 ziet het schema er als volgt uit: een nieuw streekziekenhuis op Wal cheren met 420 bedden in de plaats van het Gasthuis in Middelburg en Bethesda Sint Joseph in Vlissingen; een nieuw verpleeghuis in Zierikzee ter vervanging van de Corneliastich ting met 120 bedden en 30 bedden in „ruwbouw", wat betekent dat die dertig voorlopig niet in gebruik ko men; aanpassing van verpleeghuis Der Boede in Koudekerke, plus een nieuw verpleeghuis van 150 bedden elders op Walcheren en tenslotte sa menvoeging van de verpleeghuizen De Werfkampen in Rilland-Bath en Maria Terweel in Goes. UTRECHT. Om nieuwe initiatie ven te kunnen nemen die leiden tot een herstel van het economisch draagvlak in onze samenleving is het noodzakelijk dat het bedrijfsleven meer risikodragend kapitaal ter be schikking krijgt. Daarom moeten besparingen in aandelen via de be lastingen worden gestimuleerd. Mr. Chris van Veen, voorzitter van de werkgeversorganisatie V.N.O. zei dit donderdag op het congres van zijn verbond in Utrecht. (Vervolg van pag. 1) Frontpijpen Voor het nieuwe hoofdwerk is ge bruik gemaakt van de nog aanwezige frontpijpen, die zorgvuldig zijn ge restaureerd. In 1978 kon aan de firma Van Vul pen te Utrecht de opdracht worden gegeven tot de bouw van een rug werk. Probleem hierbij was de be perkte ruimte in het rugwerkkastje. Gekozen werd daarom voor een aan tal kort-bekerige registers. Het rug werk zal uiteindelijk 9 registers be vatten. Al ging het oude binnenwerk verlo ren, in de orgelkas beschikt men nog over een schitterend voorbeeld van de orgelbouwkunst van de familie Niehoff uit het midden van de 16e eeuw, het resultaat van een goede sa menwerking tussen uiterst bekwame orgelmakers, schrijnwerkers en beeldhouwers, wier werk na jaren lange ervaring tot een groots resul taat was gekomen. Na voltooiing van het rugwerk luidt de volledige dispositie als volgt: Hoofdwerk: Prestant 16', Octaaf 8', Roerfluit 8', Octaaf 4', Spitsfluit 4', Quint 3', Octaaf 2', Mixtuur V-VI, Scherp IV, Trompet 8'. Rugwerk: Prestant 8', Holpijp 8', Octaaf 4', Fluit 4', Octaaf 2', Woud- fluit 2', Sesquialter II, Scherp IV, Vox Humana 8', Tremulant. Manuaalomvang: C tot en met f Pedaalomvang: C tot en met f'. Speelhuipen: koppelingen: hoofd werk - rugwerk, pedaal - rugwerk. Aandacht voor eikaars problemen ZIERIKZEE, 2-5. In het Vrouwen café te Zierikzee wordt dinsdag een thema-avond gehouden over fort- groepen. Er zal een inleiding worden gegeven door Woudine Berkenbosch. Verder zullen in het Vrouwencafé soortgelijke oefeningen als in een fortgroep worden gedaan. Fort bete kent feministische Oefengroepen in de radikale therapie. Deze radikale therapie ontstond in Amerika aan het eind van de jaren zestig met het doel vrouwen strijd baar te maken. Heel veel vrouwen leerden zich in die tijd via psychothe rapie aan te passen aan de normen, die de maatschappij aan vrouwen stelt. De vrouwenbeweging zag in de radikale therapie een manier om juist deze vrouwen zich niet te laten aanpassen, maar te veranderen. Naar Nederland In de zomer van 1975 kwamen er twee therapeutes uit de radikale the rapiebeweging naar Nederland, om hier drie weken lang trainingen te geven aan vrouwen die zelf op een fe ministische manier met vrouwen werkten. Uit deze drie trainingswe- ken is de Fort-beweging ontstaan. Al snel wilden heel veel vrouwen met een Fort-groep meedoen en tot op dit moment zijn er in het hele land ruim duizend vrouwen bezig met Fort. De Fort-beweging in Nederland is niet, zoals in Amerika, een psycho therapie. Er zijn geen vakkundige therapeutes bij de groep aanwezig, een fortgroep draait geheel zelfstan dig op de kracht en het gezonde ver stand van de vrouwen die aan de groep deelnemen. Toch gebeuren er in een Fort-groep wel een aantal dingen, die op den duur hetzelfde effekt hebben als een psychotherapie: Fort geeft alle deel nemers de kans om te werken aan haar eigen emotionele en/of prakti sche problemen. Tegelijkertijd leren alle vrouwen in Fort om aandacht te hebben voor de problemen van ande re vrouwen en om open te staan voor hun emoties: in Fort leren alle vrou wen een aantal psychotherapeuti sche vaardigheden. Binnen de Fort-groep gelden een aantal regels, waaraan de groep zich moet houden. Zo wordt aan het begin van de zitting de tijd verdeeld tussen de vrouwen die om aandacht vragen. Ook wordt er gekeken, welke vrou wen er aandacht kunnen geven en wie er speciaal van iemand aandacht wil. Waardering Een ander belangrijk element van Fort is, dat vrouwen in Fort leren om elkaar op een heel openlijker manier alle waardering te geven die ze voor elkaar hebben. Dit is zo belangrijk, omdat veel vrouwen in deze wereld voortdurend ondergewaardeerd wor den. Daardoor gaan deze vrouwen op de duur zichzelf ook onderwaarderen ik ben maar een domme huis vrouw en juist door dit gebrek aan zelfwaardering durven ze een aantal dingen niet meer te doen. Na verloop bestaat de kans, dat de vrouwen ervaren, dat de veranderin gen, die ze zelf ondergaan door de buitenwereld helemaal niet zo prijs gesteld worden. Heel vaak wordt- dan ervaren dat vrouwen in de huidi ge maatschappijk op aller wijze wor den achtergesteld. Een pijnlijke waarheid, waar de vrouwen beslist niet gelukkiger van worden. Fort belooft de vrouwen, die in de groep meedoen dan ook geen per soonlijk geluk. Fort probeert slechts een steungroep te zijn, waarin vrou wen zich sterk kunnen voelen om hun eigen en eikaars onderdrukking te doorzien en om zich aktief in te zet ten om aan die onderdrukking een einde te maken. In het Vrouwencafé Zierikzee zal er dinsdagavond uitge breid over de Fortgroepen verteld worden. RIJSWIJK. Het bestuur van het Produktschap voor zuivel heeft besloten de Nederlandse melkvee houders dit jaar gedurende vier we ken vrij te stellen van de zogenaam de administratieve heffing die zij, ter financiering van de uitgaven van het Produktschap, verschuldigd zijn. Hiervoor is gekozen de periode van 11 mei tot en met 7 juni, zijnde het tijdvak waarin de melkproduktie het hoogst is. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4