REKREATIE-ONDERZOEK P.P.D. IN HET OOSTERSCHELDEGEBIED ELEKTRO LIEVENSE Programma VVV voor Duivelanddag Prijs voor ir. D. J. v. d. Have Van mei tot oktober STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 23 mei 1980 Nr. 22712 3 In de kernen van Duiveland inderdaad Sirjansland hoort er ook nog hij) zal het volop feest zijn op zaterdag 7 juni. De buurtbus en een toeristisch treintje gullen er voor zorgen de bezoekers snel van het ene dorp naar het andere te vervoeren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) (Vervolg van pag. 1) Bereikbaarheid Terug naar Duiveland Dag: De V.V.V. heeft gemeend veel aandacht te moeten schenken aan een goede be reikbaarheid tussen de vier kernen onderling op zaterdag 7 juni om naast het unieke van elk dorp ook de eenheid van de gemeente te bena drukken. Op deze dag rijdt dan ook - hoe zou het anders kunnen - de buurt bus. De bus rijdt van 's ochtends ne gen tot 's avonds zes uur de normale route, met uitzondering van Kerk- werve. Verder kan in de ochtenduren gebruik worden gemaakt van een toeristisch treintje tussen Nieuwer- kerk en Sirjansland. 's Middags rijdt deze trein tussen Ouwerkerk en Oosterland heen en weer. Vanuit Ouwerkerk kan men per huifkar een tocht door het krekenge- bied maken. De eerste rit start 's och tends om elf uur. De M.A.C. Sparta organiseert een vragenrit, zowel voor auto's als fietsen en bromfiet sen, waarvoor in iedere kern gestart zal kunnen worden. De tocht voert door de gehele gemeente. Meest spektakulaire wijze om het Duivelandse - maar dan in hogere sferen - te verkennen, is een rond- lucht per K.L.M. helikopter. (Voor nadere gegevens zie kader in dit arti kel.) Voor een speciale muzikale noot zorgt het Zeeuws orkest „Jazznuts" dat, gezeten op een wagen, beurte lings alle kernen van vrolijke dixi- land-klanken zal voorzien. Wat treft men verder aan als men op zaterdag 7 juni de kernen van Duiveland be zoekt? Braderie en rommelmarkt In Nieuwerkerk zullen bezoekers en bewoners terecht komen op een grote braderie en rommelmarkt. De opbrengst ervan is bestemd voor een bijdrage aan de renovatie van het dorpshuis. Tot het middernachtelij ke uur zal ook vooral de jeugd veel plezier kunnen beleven op het mini- pretpark met botsauto's e.d. Ter af wisseling kunnen de jongeren ook te recht in het Dorpshuis te Nieuwer kerk, waar 's ochtends van tien tot twaalf en 's middags van twee tot vier uur films vertoond worden. Bezoekers, die hun „kulturele trek" willen stillen, kunnen terecht in de fraaie toren op de Kerkring, waar de plaatselijke kunstenaars Jan S. Koppert en Kees Lievense ex poseren. Voor het sportieve aspekt kan men terecht in zwembad „Dolfijn" voor het zogenaamde hindernisbaan- zwemmen voor alle leeftijden. Een uniek gebeuren voor de gehele regio betekent de ruiterdemonstratie met ca. 90 paarden en pony's, op een ter rein direkt aan de Rijksweg gelegen. Het betreft hier namelijk de eerste gezamenlijke demonstratie van het Kringverband Schouwen-Duiveland. 's Avonds zal op het sportveld in Nieuwerkerk de finale-voetbalwed strijd om de Schouwen-Duiveland trofee gespeeld worden. Dit voetbal- gebeuren wordt omlijst met een op treden van het muziekgezelschap „Oefening en Uitspanning". Tot om streeks tien uur 's avonds treedt in het Dorpshuis het Dixieland orkest „Jazznuts" op, terwijl hier ook di verse prijsuitreikingen zullen plaats vinden. Landbouwwerktuigen Meer of minder agrarische be langstellenden kunnen terecht in Ou werkerk, waar de landbouwvereni-, ging „Aller Belang" de gehele dag door een landbouwwerktuigenshow zal verzorgen. Hier worden de machi nes getoond, die nodig zijn voor het bewerken van de grond en voor het verbouwen van zaad tot eindpro- dukt. Tevens zullen ook enkele oude landbouwwerktuigen getoond wor den. Stoomfanaten mogen zeker de ten toonstelling van miniatuur stoom machines in garage Remeeus niet overslaan. Ook in Ouwerkerk wordt aandacht besteed aan de sport. Surf vereniging „Sunmare" organiseert vanaf elf uur een Windsurf-festival op de kreken en S.V.O.W.K. houdt vanaf twee uur haar jaarlijkse wandeltocht door het fraaie krekengebied. Er kan gewan deld worden over een afstand van 5,8 en 15 km. De wandelaars worden voorafgegaan door muziekvereni ging „Nieuw Leven", dat zich 's avonds overigens nogmaals zal pre senteren met een concert op de mu ziektent. Zangvereniging „Een naam is onze hope" uit Nieuwerkerk rondt het programma in Ouwerkerk af met een kooroptreden in de Ned. Hervormde kerk. Per helikopter over Duiveland Op Duiveland Dag, zaterdag 7 juni kunnen rondvluchten ge maakt worden per KLM-heli- kopter met een passagierska- paciteit van 25 personen rond vluchten van vijftien minuten boven Duiveland te maken. Een terrein onder Ouwerkerk op de hoek van de Stelweg en de Gouwe Veer se Dijk zal op deze dag speciaal dienst doen als vliegveld. Belangstellen den voor deze helikopter vluchten worden aangeraden reeds nu plaatsen te bespre ken. Reserveringen zijn moge lijk bij de regionale VVV-kan- toren en bij enkele verkoopa dressen in de gemeente Duive land. In Oosterland zullen de bezoekers op de zogenaamde „Voor elck wat wils" markt ambachtlieden en plaat selijke middenstanders aantreffen met o.m. antiek, curiosa, oude kle ding, wolspinnen enz. enz. De plaat selijke schilderklub, model-bouwers en amateur-foto-grafen tonen hun werk in dorpshuis „Oosterhof". Om twee uur kan men bij de Markt te recht voor een openlucht-schaakspel met reuze stukken. Brandweerwedstijden Omstreeks vijf uur is het de beurt aan de vrijwillige brandweer, die met medewerking van het publiek brandweerwedstrijden zal houden. In Oosterland wordt Duiveland Dag besloten met een optreden van het showcorps „Wilhelmina" uit Sleeu- wijk. Evenals in Nieuwerkerk zal de fraaie molen hier de gehele dag in be drijf zijn. De kleinste kern Sirjansland draagt ook een belangrijke steen bij aan het grote gebeuren. Om tien uur 's ochtends begint op camping „Sir jansland" een grote fancy-fair. In het dorpshuis zal de tentoonstelling „Kleine Kernen" van het ministerie van C.R.M. getoond worden. Aparte vermelding verdient zeker ook de mogelijkheid van twee tot vier uur een bezoek te brengen aan de moderne tomatenkassen aan de Dil- lingsweg van het Tuinbouwbedrijf Van Dijk. Bezoekers zullen door een deskundige worden rondgeleid. In de middaguren kan men ook terecht op camping ,,'t Hoogezand" waar vere niging „St. Jan" uit Zierikzee de monstratieve boogschutterswedstrij - den zal geven. Exkursie natuurgebied Tenslotte is er ook gedacht aan de natuurliefhebbers. Zij kunnen 's och tends van negen tot elf uur en 's mid dag van twee tot vier uur gebruik maken van de mogelijkheid tot ex- kursies door het natuurgebied „Het Dijkwater" onder leiding van Staatsbosbeheer. Zaterdag 7 juni zal op alle kernen een VW-informatiestand worden in gericht met foldermateriaal, speciale D-dag stencils, dagprogramma's mo gelijkheid tot inschrijven Rally en kaartverkoop voor treintje, huifkar enz. „Duiveland Dag wordt een feest voor elk dorp op zich en toch vormen we met elkaar Duiveland. Misschien wordt deze dag nog weieens de aan zet tot een Schouwen-Duiveland-Dag voor de gehele regio", sprak Duive- lands V.V.V.-voorzitter W. Bolijn dinsdag als wens uit. Advertentie Aanleg Elcktr.- en watcrinstiillalics Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radioapparatuur Televisie - Video - enz. 01114 - 1368 01119 «34 Op dinsdag 27 mei a.s. is onze meubelshowroom Sint Domusstraat 76 wegens werkzaamheden GESLOTEN ZIERIKZEE het kerkje van de Gereformeerde Kerk vlak achter de dijk, sterk ver ontreinigden. Een schoonmaakbeurt van haan en spits is dringen noodzakelijk en de kerkeraad stelt de gemeente nu aan sprakelijk voor de betaling daarvan. Zeskamp Bruinisse De Zeskamp vereniging te Bruinis se zal, indien B. en W. daaraan hun medewerking geven, ook in 1980 weer een serie wedstrijden organise ren in Bruinisse. Dat zal gebeuren op 12 juli. Zoals bekend was en is de Bruinisser ploeg in het verleden zeer aktiefmet wisselend sukses. Het be looft in eik geval weer een sportief spannenden dag te worden, die zal worden gehouden op het Recra/Delta terrein (Wilma). Barbecue bij De Pul Het jeugdsoos „De Pul" dit jaar niet gelukt kaarten te bemachtigen voor het Pinkpop'80-festival. Het bestuur van de jeugdsoos heeft der halve gemeend ter kompensatie iets op touw te moeten zetten. Dit heeft geleid tot het plan maandagmiddag vanaf vier uur (Tweede Pinksterdag) een barbecue te houden op het par- keerterreintje achter het dorpshuis. De soos is op deze dag gewoon geo pend. Zowel leden, als niet-leden zijn welkom. Ook de strip-o-theek in het dorpshuis en de spel-o-theek in het N.H. Verenigingsgebouw zullen Tweede Pinksterdag geopend zijn. Gemeente wil fruitventen toch beperken Het gemeentebestuur van Bruinis se, in het ongelijk gesteld door de uit spraak van de Raad van State van 16 mei 1980 betreffende het verbod van het venten met fruit, is niet van plan zich zonder meer bij deze uitspraak neer tè leggen. Het gaat middelen be ramen, om tegemoet te komen aan het algemeen belang, in zoverre dat met het aanbrengen van beperkingen op het venten is gediend. Maar dat zal uiteraard nogal wat voorbereiding vragen. MIDDELBURG Provincie stelt film over Zeeland gratis beschikbaar De film „Zeeland, waar monumen ten leven" is geen pure monumenten film, maar meer een algemene film over Zeeland, waarin tot uitdruk king komt dat monumenten ook op de dag van vandaag voor ons van be tekenis kunnen zijn. De film is gemaakt in opdracht van de provincie Zeeland door de Middel burgse cineast Jaap Wolterbeek. De duur is 18 minuten. De verdere gegevens: kleur/16 milimeter/op- tisch geluid. Op aanvraag wordt de film gratis voor vertoning toegezonen. Het adres: bureau voorlichting Zeeland, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middel burg, telefoon (01180) 27351, toestel 226 of 124. Een katalogus waarin alle provin ciale films en diaseries zijn vermeld, wordt op aanvraag gratis toegezon den. MIDDELBURG, 22-5. Ir. D. J. van der Have van het Koninklijk kweek- bedrijf en zaadhandel Van der Have heeft donderdag uit handen van Prins Bernhard de koning Willem I- prijs ontvangen. Die prijs gaat één keer in de twee jaar naar een persoon of instelling die heeft bijgedragen aan de ontwik keling van de industrie in Nederland en de naam van de Nederlandse in dustrie heeft hoog gehouden in het buitenland. Kwekerij Van der Haven houdt zich al honderd jaar bezig met ont wikkeling van nieuwe en betere ras sen van landbouwgewassen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EINDHOVEN. Philips neemt bin nen vier weken een beslissing over de reorganisatieplannen voor de hoofdindustriegroepen Elcoma en Glas, waarbij 1500 arbeidsplaatsen in het geding zijn. OSS. In de Brabantse gemeente Oss is opnieuw een gifschandaal be kend geworden. Op het terrein van de verpakkingsindustrie Thomassen en drijver Verblifa is in 1974 veertig ton trichloorethyleen in de grond te recht gekomen. UTRECHT. Bij de Coöperatieve Zuivelcombinatie CMC/Noordhol- land is vorig jaar 1,4 miljard kilo melk aangevoerd, een procent min der dan in 1978. De prijs die de boe ren ervoor kregen was 61,19 gulden per honderd kilo, anderhalf procent meer dan in het voorgaande jaar. Dit ondanks het feit dat de EG-richtprijs voor de boer en de consumptiemelk prijs voor de Nederlandse consument in 1979 niet omhoog zijn gegaan. GORREDIJK. De volgens weer man Hans de G. uit Gorredijk, uit zonderlijke droogte in ons land duurt nu al langer dan drie weken. Op de meeste plaatsen viel in die tijd niet meer dan 0 tot 2 mm regen. Eerder deze week is er lokaal in plaatsen als Herwijnen, Harderwijk en Soest in vrij korte tijd 15 tot 20 mm water ge vallen. Als er ook volgende week nog geen neerslag van betekenis komt, zal mei 1980 als de droogste bloei maand van deze eeuw de historie in gaan. Natuurkenners voorzien vóór St. Jan (24 juni) geen weersomslag. HILVERSUM. NCRV-radio houdt de komende winter onder leiding van Gerard van den Berg een bijbelquiz om de Nederlandse deelnemer te se- lekteren voor de internationale bij belquiz „Tot ziens in Jeruzalem", di" in april 1981 voor de vijfde maal sinds 1958 in Jeruzalem plaats vindt. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland in samenwer king met de Rijksdienst voor IJssel- meerpolders, Deltadienst en Dienst Verkeerskunde van Rijkswaterstaat en het ministerie van c.r.m. na de pauze kwamen de vragen los. Na het zingen van Lied 440 vroeg de presidente mevrouw Silvis de heer Rouw met gebed te eindigen. NOORDGOUWE Jaarlijks reisje NBVP afdeling Noordgouwe naar België De afdeling Noordgouwe van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen maakte onlangs haar jaar lijkse reisje naar België. Na de be langstellenden uit de verschillende dorpen te hebben afgehaald vertrok het gezelschap naar Brugge. De groep werd over twee gidsen verdeeld en werd veie bezienswaar digheden getoond. Een van de groe pen bracht nog een bezoek aan het museum „Gruuthuuse". Na enkele uren die naar eigen wil mochten wor den besteed werd een rondvaart ge maakt. Op de terugweg deed het gezel schap Knokke aan, waar op een ter rasje werd neergestreken. Doordat de pont werd gemist moest de avond maaltijd te Vlissingen haastig wor den genuttigd. Mede dankzij het mooie weer was het een bijzonder geslaagde dag. BRUINISSE Weekmarkt weer begonnen Te Bruinisse werd woensdag 21 mei weer voor het eerst in 1980 week markt gehouden, als men de enkele stands van fruit, bloemen en vis, die vrijdags periodiek bleven verschij nen, niet meerekent. Niet alle standhouders die vergun ning kregen, waren verschenen, maar een flinke uitbreiding was al te konstateren. Dit gaf op zijn beurt een verscherpte konkurrentie te zien, waar van de marktbezoekers konden profiteren. Torenspits vervuild door vreugdevuur Het grote vreugdevuur op 5 mei op het Havenplateau te Bruinisse was als slot van de feestelijkheden van die dag en als brandweeroefening een fenomenaal succes. Zo fenome naal, dat de autobanden, die tegen de bedoeling van het feestkomité, tus sen het gereed liggende hout en het riet (afkomstig van het dak van de schuur van K. Kik) waren gesmok keld, niet alleen furieus brandden, maar ook een vettige zware zwarte rookwolk produceerden die vooral de torenhaan en de torenspirts van ZIERIKZEE, 22-5. In het Oosterscheldegebied wordt in de periode mei tot en met oktober van dit jaar een rekreatieonderzoek gehouden. Het doel van het onderzoek is het achterhalen van gegevens over het rekrea- tieve gebruik en de spreiding hiervan over het gebied; het gedrag van de re- kreanten, evenals de motieven voor het gedrag en voor de plaatskeuze van de rekreatieaktiviteiten. Tbc-bevolkingsonderzoek behoort tot verleden Het bevolkingsonderzoek op tuber culose was vele jaren lang een zeer nuttige zaak, die menige longaandoe ning vroegtijdig wist op te sporen en veel leed in de kiem te smoren. Nu de t.b.c. een overwonnen volks ziekte kan worden genoemd, is van hogerhand besloten de wagens met de doorlichtingsapparatuur niet meer uit te laten rijden en dit onder zoek af te schaffen. Ook de Provinciale Zeeuwse Vere niging Het Groene Kruis, steeds ak tief medewerking gevend, in dit be volkingsonderzoek, trekt zich nu te rug zodat dit bevolkingsonderzoek, naar gehoopt wordt, voorgoed tot het verleden gaat behoren. Deze gegevens worden gebruikt bij de voorbereiding en uitwerking van het beheers- en inrichtingsplan voor het Oosterscheldegebied. Urn de aard en omvang van de toe komstige rekreatieve ontwikkelin gen in dit gebied te kunnen aangeven is inzicht nodig in het huidige rekrea tieve gebeuren en de tekortkomin gen, maar ook in de konsequenties van de rekreatie voor o.m. de natuur- en visserij waarden van het Ooster scheldegebied. Hiertoe zullen in de periode mei tot en met oktober tellingen en waarne mingen plaats vinden van waterspor ters, oeverrekreanten en sportvissers in het Oosterscheldegebied. Verder worden ook enquêtes uitge reikt in de jachthavens en bij de slui zen (22 juni en in de periode 13 juli-3 augustus), op de campings rond de Oosterschelde en bij een aantal oe- verrekreatiegebieden (15 juni en in de periode 13 juli-3 augustus). Mochten de weersomstandigheden zodanig zijn dat het buitengebeuren niet kan plaats vinden, dan zullen beide concerten plaats vinden in De Ark te Renesse. HAAMSTEDE Auto's ernstig beschadigd bij botsing Bij een botsing op de Provinciale- weg Zierikzee Haamstede, ter hoog te van de Kraaijensteinweg, zijn twee auto's aan de voorzijde zwaar beschadigd. De bestuurders, P. H. K. uit Haamstede en A. L. uit Renesse liepen daarbij geen letsel op. K. reed richting Haamstede en L., komend van de Kraaijensteinweg, zou hen geen voorrang hebben verleend. De auto's werden beiden weggesleept door takelbedrijf J. de Jonge. N.C.V.B.-vergadering Dinsdag jl. hield de N.C.V.B. de laatste vergadering van dit seizoen. Na het huishoudelijk gedeelte waaronder bekendmaking van de op brengst van de SAKOR-kollekte van 610,45 en de nette-opbrengst van de pannekoekenstand op de feestmarkt van 350,kreeg de heer M. J. Rouw uit Ouwerkerk het woord. Het onderwerp gold „De Islam" een godsdienst waar wij in de tegen woordige tijd niet meer omheen kun nen en worden we er dagelijks door de nieuwsmedia mee gekonfron- teerd. Op een eenvoudige wijze wist de heer Rouw de dames te boeien en WESTERSCHOUWEN Bezoek Rijkspolitiekapel Vrijdag 6 juni a.s. zal door de Rijkspolitiekapel een bezoek worden gebracht aan de Westhoek. 's Middags zal op de Lange Reke te Renesse een jeugdconcert worden ge geven, terwijl 's avonds te Haamste de op de Beatrixweide een concert zal worden gegeven. Advertentie ZIERIKZEE. Over de Laan van St. Hilaire wordt doorgaans veel te hard gereden. Dat mag niet, maar het is nog dom ook, want met een slakke- gangetje er overheen biedt de moge lijkheid de fraaie lente-outfit te zien van de bermen met de bomen en ver derop de flanken van het Slingerbos. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3